Setari Cookie-uri

gandim diferit

buna ziua.
am o problema mare in relatia mea cu sotul meu.sunt foarte tanara...si sunt si casatorita.nu am copii.
deci problema cea mai mare este faptul ca eu gandesc diferit de sotul meu si asta am inceput sa realizez tot mai mult...si nu stiu ce sa fac...el de exemplu face o criza atat de mare daca nu raspund din prima la telefon...ne certam o zi intraga si este suparat din cauza asta inca vreo 2 zile...daca uit ceva sau nu fac ceva la timp ma cearta...si cateodata ma pune sa fac niste lucruri care nu imi plac dar le fac ca sa nu il supar pentru ca stiu ca daca fac asta o sa il tina supararea vreo cateva zile bune...in multe privinte avem pareri opuse...nu vreau sa fie legat nimic de despartire pentru ca il iubesc enorm...dar am nevoie de o solutie ceva...parca nu e multumit oricat as incerca sa fac cum trebuie lucrul care mi l-a cerut...chiar daca nu imi iese tot timpul...dar nici pe gest nu pune pret...pe faptul ca macar am incercat...precizez ca de vreo 3 luni suntem la distanta ca el este plecat si eu stau acasa...toata ziua in casa...nu mai am prieteni pentru ca o prietena de a mea a facut ceva care nu ia placut deloc si m-a pus sa nu mai vorbesc cu ea...deci stau toata ziua acasa si sunt cuminte dar el vrea sa fac totul perfect...
argint_viu
Postat pe 16 Februarie 2010 23:42
cand esti intr-o relatie tre sa fi tu !!!!Cu toate ca se fac compromisuri si "te dai unul dupa celalalt" .....
aiurea!
blaa
Postat pe 16 Februarie 2010 23:46
ioiiiiiiii....te compatimesc sincer
freakbabe
Postat pe 17 Februarie 2010 00:52
hello mai bine discuta cu el si spune-i s anu mai fie asa suparacios ca o sa imbatraneasca, iar tu ce sa zic, daca vrei sa ramai asa toata viata in casa doar pt ca il iubesti este treaba ta, dar ce naiba esti tanara, trebuie sa iesi si tu afara macar sa te plimbi intr-un parc, sa te mai distrezi, sa ai prietenii care iti plac tie nu care ii plac lui, ca pana la urma urmei tu vorbesti cu ei nu el, si in cazul in care te certi cu el prietenele iti pot fi aproape, eu zic sa te gandesti de mii de ori daca vrei sa mai ramai casatorita cu el, pt ca mai tarziu sa nu regreti ca ai ramas o izolata, trebuie sa iesi in lume sa vezi cum sunt ceilalti sa socializezi si gandeste-te tu crezi ca poti avea copii cu un astfel de barbat care e gelos, daca ai scoate copilul la plimbare... my good cine stie ce scena de gelozie ti-ar face
bine ca nu ai copii, sincer mai bine lasa-l cat mai ai timp
yumy
Postat pe 17 Februarie 2010 06:40
Si eu sunt intr-o situatie f asemanatoare cu a ta, atat doar ca nu suntem casatoriti, si nici nu locuim impreuna. Dar asta nu-l impiedica sa se compoarte exact ca si sotul tau. Se enerveaza din orice, si si dc nu raspund la primul apel, tot timpul: unde esti? ce faci? la cat vii la mine? Intarzii 10, 15 min gata, de ce ai stat atat?

Pana si bunica a spus "asa va fi toata viata, cu orice, daca e in caracterul lui sa fie posesiv si gelos". Si povestea nostra se intinde de vreo 3 ani, cu desp, impacari...stiu ca nu are viitor, desi la baza sunt sentimente puternice din partea amandurora....

Pur si simplu gandim mult prea diferit, eu nu suport atitudineaa lui mereu suspicioasa si controlul exagerat (desi chiar nu are motive), si lui nu-i place ca uneori ma arat asa indiferenta (cred ca astept sa constientizez odata ca nu merge si gata! si sa fiu sigura ca nu ma voi mai intoarce la el...)
Miss_Stardust
Postat pe 17 Februarie 2010 13:26
oricum nu stiu deja knd un barbat devine prea gelos si posesiv trebuie lasat in durerea lui pt ca cu greu isi mai poate indrepta acest comportament daca nu vrae sa se schimbe
yumy
Postat pe 17 Februarie 2010 13:30
dar cand nu erai casatorita cu el, nu ti-ai dat seama de caracterul lui?
iacinta
Postat pe 17 Februarie 2010 13:36
Mie imi pare ca tu esti mai matura decat sotul tau, iar el imi pare a fi ramas la stadiul de copil rasfatat. Nu stiu daca vei discuta doar tu cu el, va realiza cat de imatur se poarta. poate o consiliere maritala ar fi mai potrivita.

kitty_krieger
Postat pe 17 Februarie 2010 13:44
pe genul asta de om "tocator" n'ai sa'l poti schimba in veci. tb sa te obisnuiesti cu ideea (asta daca il iubesti atat de mult si chiar se merita sa'ti toci nervii cativa ani pana te inveti cu el) si sa spui ca el dar sa faci ca tine. am exemplu in familie, si casnicia lor dureaza de 30 de ani, nu mai pun la socoteala ca 8 ani au fost impreuna pana la casatorie... asa ca tu decizi, daca merita sa te schimbi tu, pt ca pe el nici draqu nu'l schimba!!!!
Shhh
Postat pe 17 Februarie 2010 14:23
Eu am doar o intrebare si pentru tine si pentru Miss Stardust: daca stiti foarte bine ca ganditi diferit, daca nu va place (pentru ca de-aia va plangeti, nu?) cum sunteti tratate, daca vi s-a spus ca nu se vor schimba in veci, daca stiti ca ceea ce este acum e doar un "mizilic" fata de ceea ce va urma.. de ce ramaneti alaturi de asemenea oameni?
Nu-mi spuneti ca iubiti. Iubim si suntem impliniti lange cei asemeni noua. A sta imbufnata in casa singura, in mijlocul oamenilor.. tot singura, de teama de a nu-l supara pe "stapan".. e aberant. Asta nu e iubire.
Ma plang ... cu scopul de a gasi o solutie, de a primi un sfat pe care sa-l si urmeaz pentru a-mi rezolva problema. Si daca singura solutie e taiatul raului din radacina, ce facem?

"...nu vreau sa fie nimic legat de despartie pentru ca il iubesc enorm.. " Jesus! Tipic!
rashela
Postat pe 17 Februarie 2010 14:26
Solutia: sa fi tu insati si sa numai faci compromisuri, daca nu te iubeste asa cum esti, sa-si caute singur un cameleon!!!
miss_darine
Postat pe 17 Februarie 2010 14:28
De la: miss_darine, la data 2010-02-17 14:28:25Solutia: sa fi tu insati si sa numai faci compromisuri, daca nu te iubeste asa cum esti, sa-si caute singur un cameleon!!!
asa imi place miss-ule
yumy
Postat pe 17 Februarie 2010 14:31
De la: miss_darine, la data 2010-02-17 14:28:25Solutia: sa fi tu insati si sa numai faci compromisuri, daca nu te iubeste asa cum esti, sa-si caute singur un cameleon!!!


adica vrei sa se razvrateasca, sa-l supere pe "stapan"? niciodata cuvantul lui este lege!!! tot zic ca ma abtzin dar nu pot!!
Dontyyy
Postat pe 17 Februarie 2010 14:34
De la: Dontyyy, la data 2010-02-17 14:34:20
De la: miss_darine, la data 2010-02-17 14:28:25Solutia: sa fi tu insati si sa numai faci compromisuri, daca nu te iubeste asa cum esti, sa-si caute singur un cameleon!!!


adica vrei sa se razvrateasca, sa-l supere pe "stapan"? niciodata cuvantului este lege!!! tot zic ca ma abtzin dar nu pot!!

donty fata scumpa si draga, nu te mai abtine ca iti strici stilul
miss_darine
Postat pe 17 Februarie 2010 14:36
De la: Dontyyy, la data 2010-02-17 14:34:20
De la: miss_darine, la data 2010-02-17 14:28:25Solutia: sa fi tu insati si sa numai faci compromisuri, daca nu te iubeste asa cum esti, sa-si caute singur un cameleon!!!


adica vrei sa se razvrateasca, sa-l supere pe "stapan"? niciodata cuvantului este lege!!! tot zic ca ma abtzin dar nu pot!!


cum sa o puna de-o rascoala..vrei sa i se taie capul?
deja aude in urechi vorbele soptite aseara daca te razvratesti...ai grija ca unde iti va sta capul iti vor sta si picioarele!
one_size
Postat pe 17 Februarie 2010 14:40
De la: miss_darine, la data 2010-02-17 14:36:46
De la: Dontyyy, la data 2010-02-17 14:34:20
De la: miss_darine, la data 2010-02-17 14:28:25Solutia: sa fi tu insati si sa numai faci compromisuri, daca nu te iubeste asa cum esti, sa-si caute singur un cameleon!!!


adica vrei sa se razvrateasca, sa-l supere pe "stapan"? niciodata cuvantului este lege!!! tot zic ca ma abtzin dar nu pot!!

donty fata scumpa si draga, nu te mai abtine ca iti strici stilul



darine sincer am alergie la chestii de genul asta cum puii mei sa acceptzi orice dand vina pe iubire?
Dontyyy
Postat pe 17 Februarie 2010 14:41
De la: Dontyyy, la data 2010-02-17 14:41:19
darine sincer am alergie la chestii de genul asta cum puii mei sa acceptzi orice dand vina pe iubire?

pai eu cred ca fetele astea sunt de fapt masochiste si chiar le place sa fie dominate si subjugate parerea mea
miss_darine
Postat pe 17 Februarie 2010 14:46
De la: Dontyyy, la data 2010-02-17 14:41:19
De la: miss_darine, la data 2010-02-17 14:36:46
De la: Dontyyy, la data 2010-02-17 14:34:20
De la: miss_darine, la data 2010-02-17 14:28:25Solutia: sa fi tu insati si sa numai faci compromisuri, daca nu te iubeste asa cum esti, sa-si caute singur un cameleon!!!


adica vrei sa se razvrateasca, sa-l supere pe "stapan"? niciodata cuvantului este lege!!! tot zic ca ma abtzin dar nu pot!!

donty fata scumpa si draga, nu te mai abtine ca iti strici stilul



darine sincer am alergie la chestii de genul asta cum puii mei sa acceptzi orice dand vina pe iubire?

dontico stii cum sunt unele...au impresia ca pot schimba ceva si ca iubirea le va ajuta...dar inca o data si-au luat teapa!
one_size
Postat pe 17 Februarie 2010 14:46
sti ce nu intzeleg eu?,,,,,,,,,,,,,,,cica el este plecat dar ea sta numai in casa pentru a nu-l supara dupa mintea mea asta se numeste "frica" nicidecum iubire
Dontyyy
Postat pe 17 Februarie 2010 14:49
Cautai solutii... singura mea idee in acest sens (daca nu vrei sa auyi de despartire) este macar sa il ameninti serios cu asta si sa il sperii un pic, pentru ca nu se va trezi singur din aiureala asta daca nu ii dai de inteles ca nu iti place si ca nu esti dispusa sa accepti astfel de comportament, cu atat mai mult din partea lui, care ar trbui sa te iubesca, nu sa te controleze.
E o metoda care functioneaza sigur in cazul in care te iubeste cu adevarat - de altfel, de ce ai vrea langa tine pe cineva care nu te iubeste?
Mult succes in ceea ce iti doresti pe mai departe, dar fii atenta ca nu cumva un astfel de om sa nu iti rapeasca personalitatea ta, ceea ce te face pe tine diferita!
Clara_Teodora
Postat pe 17 Februarie 2010 16:00
De la: Miss_Stardust, la data 2010-02-17 13:26:53Si eu sunt intr-o situatie f asemanatoare cu a ta, atat doar ca nu suntem casatoriti, si nici nu locuim impreuna. Dar asta nu-l impiedica sa se compoarte exact ca si sotul tau. Se enerveaza din orice, si si dc nu raspund la primul apel, tot timpul: unde esti? ce faci? la cat vii la mine? Intarzii 10, 15 min gata, de ce ai stat atat?

Pana si bunica a spus "asa va fi toata viata, cu orice, daca e in caracterul lui sa fie posesiv si gelos". Si povestea nostra se intinde de vreo 3 ani, cu desp, impacari...stiu ca nu are viitor, desi la baza sunt sentimente puternice din partea amandurora....

Pur si simplu gandim mult prea diferit, eu nu suport atitudineaa lui mereu suspicioasa si controlul exagerat (desi chiar nu are motive), si lui nu-i place ca uneori ma arat asa indiferenta (cred ca astept sa constientizez odata ca nu merge si gata! si sa fiu sigura ca nu ma voi mai intoarce la el...)

Cat imi suna de cunoscut.. identic! Numai ca la noi s-a terminat dupa 3 ani.. nu am mai rezistat eu. Atat de gelos si posesiv.. La urma urmei, nu sunt un obiect, nu? Au trecut vreo 2 ani de atunci.. si sunt convinsa ca am luat cea mai buna decizie!
Daca nu sunteti sigure ca trebuie sa puneti punct relatiei, daca sunteti precum acele femei care nu sunt sigure pe capacitatea lor de a iubi si credeti ca nu ati facut orice pentru a salva relatia, atunci schimbati-va total comportamentul pentru o perioada bine definita (o luna, de exemplu). In aceasta perioada, lasati de la voi in orice, faceti-le pe plac, dati-le mereu dreptate. Daca la sfarsitul acestei perioade, constatati ca sunteti mai fericite, posibil sa mearga; daca va simtiti frustrate din cauza sacrificiilor:

Nu mai asteptati! Pierdeti ani buni din viata si nu merita!
kudi_onutsa
Postat pe 18 Februarie 2010 11:45
Dar, oare, daca tu te poti schimba, nu-l poti schimba si pe el? Cred k se atenueaza totul pe masura ce inaintam in varsta...
viorela1985
Postat pe 18 Februarie 2010 11:53
Si inca ceva: nimeni nu este perfect si deodata ce il iubesti, inteleg ca exista multe alte lucruri pe care... le face bine, nu? Chestia asta cu "fii tu insuti, elibereaza-te din sclavie", mi se pare, sincer putin exagerata, mult prea pseudo-feminista.
viorela1985
Postat pe 18 Februarie 2010 12:07
Da se vede ca el e foarte sensinil, si orce greseala de a ta il afecteaza.Situatia de fata e cam aiureea.E bine totusi ca ii pasa de tine, te suna si altele.Vrea sa fie totul perfect, si vrea sa te modeleze dupa el si a si reusit.Eu cred totusi ca te iubeste mult.Vorbestei ferumos si calm chiar daca el iti reproseaza multe.Totusi vb cu el mai serios,expunidu-ti si tu punctul de vedere, fal sa inteleaga ca si tu ai unele prioritati de care el ar trebui sa tina seama.Te felicit totusi ca esti ascultatoare.O FEMEIE TREBUE S-AI FIE SUPUSA SOTULUI DAR FARA A EXAGERA/
kudika098645
Postat pe 18 Februarie 2010 12:21
De la: anonima1, la data 2010-02-16 23:42:59buna ziua.
am o problema mare in relatia mea cu sotul meu.sunt foarte tanara...si sunt si casatorita.nu am copii.
deci problema cea mai mare este faptul ca eu gandesc diferit de sotul meu si asta am inceput sa realizez tot mai mult...si nu stiu ce sa fac...el de exemplu face o criza atat de mare daca nu raspund din prima la telefon...ne certam o zi intraga si este suparat din cauza asta inca vreo 2 zile...daca uit ceva sau nu fac ceva la timp ma cearta...si cateodata ma pune sa fac niste lucruri care nu imi plac dar le fac ca sa nu il supar pentru ca stiu ca daca fac asta o sa il tina supararea vreo cateva zile bune...in multe privinte avem pareri opuse...nu vreau sa fie legat nimic de despartire pentru ca il iubesc enorm...dar am nevoie de o solutie ceva...parca nu e multumit oricat as incerca sa fac cum trebuie lucrul care mi l-a cerut...chiar daca nu imi iese tot timpul...dar nici pe gest nu pune pret...pe faptul ca macar am incercat...precizez ca de vreo 3 luni suntem la distanta ca el este plecat si eu stau acasa...toata ziua in casa...nu mai am prieteni pentru ca o prietena de a mea a facut ceva care nu ia placut deloc si m-a pus sa nu mai vorbesc cu ea...deci stau toata ziua acasa si sunt cuminte dar el vrea sa fac totul perfect...
Eliminand cauza diminuezi efectul..deci care-i cauza ce-l face sa se comporte astfel?!!! ...ne ascunzi ceva !!!
cristinxxx
Postat pe 18 Februarie 2010 13:28
E aiurea.Oricat de diferit ati gandi,in relatie sunt 2 oameni,drepturi,obligatii,respect,chestii...Chiar daca esti mai tanara,asta nu-i ok.Impune-te.Explica.Lupta.N-ar trebui sa depinzi material de el,n-ar trebui sa te izoleze.Si tu esti om.Incearca sa nu ai copii pana te dumiresti care-i treaba,asta n-ar schimba nimic.Desi o femeie tanara si indragostita nu renunta pana nu loveste toate pragurile ,aminteste-ti ca niciodata nu-i tarziu ca sa te salvezi ;si daca nu rezolvi nimic cu al tau sot,fa-o!FUGI!
nicossia
Postat pe 18 Februarie 2010 15:53
pentru cristi...nu ascund nimic...pur si simplu asa este caracterul lui...eu nu l-am inselat niciodata...am fost fata la casa mea cand l-am intalnit pe el...intelegeti voi...si intr-o oarecare parte l-a atras si asta la mine...ca sunt cuminte...si el este..nu m-a inselat si sunt foarte sigura de asta...numai ca eu nu sunt genul care sa stea in casa toata ziua...dar nici pe drumuri...macar o iesire cu fetele...sau sa pot sta o zi linistita...fara sa imi fie frica , ca daca ies cu catelul meu afara si uit telefonul in casa,ca se enerveaza...el nu este in tara si cateodata imi mai spune sa fac ceva...iar daca nu fac exact cum a spus el...sau daca ratez ceva...sau uit...(ca de la o bucata de timp am inceput sa uit cam des...probabil am intrat in depresie ca am mullte simptome care indica ca am devenit depresiva)...se enerveaza se supara...chiar daca ii trece...dar pentru mine micile noastre certuri raman acolo undeva...le strang pe toate...si nu stiu cat o sa mai rezist...as vrea sa fac cumva sa il schimb..macar sa fie mai putin posesiv...am incercat...am vorbit si frumos ...i-am batut o data si apropo ca daca nu se schimba o sa aavem amndoi de suferit...iar el sa suparat si din cauza asta..si din cauza ca i-am spus asta ne-am certat...si totusi cred ca este destul de matur pentru ca e diferenta de 4-5 ani intre noi...si e trecut prin viata...poate eu nu sunt destul de matura si cred ca ce mi se intampla mie e prea mare...prea grav
multumesc de parerile si sfaturile date...si mai astept pareri
argint_viu
Postat pe 20 Februarie 2010 02:06
tin sa precizez ca atat timp cat fac totul perfect e raiul pe pamant pentru noi...ne intelegem foarte bine cand nu gresesc cu nimic...pe toate planurile...dar cum nu fac ceva cum trebuie cum sa stricat totul...si faza najpa e ca fericirea tine 2-3 zile si supararea vreo 4-5...poate chiar si mai mult...depinde si de ce am facut...cat de grav este..pentru el...ca eu..cand el greseste cu ceva mic nu ma supar tin in mine...ca parca nu imi mai permit sa ma mai supar si eu...ca se supara el pentru amandoi:D...
argint_viu
Postat pe 20 Februarie 2010 02:12
draga mea,nu stiu daca ne minti pe noi,sau te minti pe tine.Tu stii ca nimeni nu se poate schimba decit pt o perioada scurta(tu esti cel mai bun exemplu)iar aceste defecte se accentueaza cu timpul(virsta)!Asa ca eu te sfatuiesc sa nu te mai straduiesti atit,si sa fi si tu mai pretentioasa,poate ca faptul ca esti docila si fara personalitate,il face sa te trateze ca pe un copil care trebuie educat!V-ATI CASATORIT,NU TE-A INFIAT!banuiesc ca nu esti retardata,stii ce vrei nu trebuie sa ceri permisiunea sa iesi cu fetele ci sa-l instiintezi!
si daca pui piciorul in prag(asa cum stim noi femeile,mai in gluma mai in serios)si nu tine,lasa-l ca pierzi vremea.
IMPORTANT:tine cont de proverbul:copiii care nu cer,nu primesc de mincare.CERE-TI DREPTURILE LA VIATA,NU STA IN CASA,CHIAR DACA DEPINZI DE EL FINANCIAR,CU TOATA CRIZA,SE GASESTE DE LUCRU.PRIMUL PAS PE CARE TREBUIE SA-L FACI(CHIAR DACA EL NU E DE ACORD)ESTE SA-TI GASESTI O OCUPATIE(CURSURI,INTERVIURI,ETC)SI SPUI CA O FACI SI PT FAMILIE .
MOARTEA SIGURA A UNEI CASNICII,ESTE PLICTISEALA SI FRUSTRAREA.
SPER CA NU TE-AM OFENSAT !TENACITATEA CU CARE ITI SUSTII DORINTELE,E FF IMPORTANTA.SA NU TE ASTEPTI SA CEDEZE DIN PRIMA.SUCCES
nlili79
Postat pe 20 Februarie 2010 02:57
Am vazut candva o femeie si mi-a ramas in cap povestea ei.Ani de zile s-a chinuit sa-i faca pe plac sotului,mare prof. universitar.Renuntase la munca,la fam ei,la toate,pt dl prof.In timp,s-a imbolnavit -anevrism cerebral.Eram acolo cand s-a agravat si-mi amintesc ca alergam (ca toata lumea din salon) sa ajutam femeia,echipa,etc.Si n-a iesit mare lucru din asta.Dar imi mai amintesc ca el,dl prof,intamplator de fata -ca nu prea servea,n-a miscat 1 deget,nu i-a spus fetii 1 vorba.Era chiar "deranjat" ca-i dadeam ei atata atentie.Ea 40-45 ani.Si toate astea mi le-a povestit o batranica mica,slaba,resemnata.Mama ei.
nicossia
Postat pe 20 Februarie 2010 10:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Avem nevoie de nasi! 3 De la: kudika_1001565 4 Octombrie 2016 13:15
alegerea in viata 35 De la: ravenik_swwet 15 Iunie 2009 12:29
2 incompatibili 31 De la: donttouch 26 Mai 2009 15:28
buna 0 De la: 16 Septembrie 2010 09:57
am nevoie de un sfat 23 De la: kudika330742 21 Noiembrie 2010 15:55