Setari Cookie-uri

gandim diferit

asa este..am mare nevoie de prieteni...ma mai salveaza scoala ca acolo mai am contact cu lumea...in rest nimic....cateodata ma "sfatuieste" cica...ca sa nu ma duc prea departe...sa am grija ce fac la scoala...sa refuz orice propunere...

parca incep iar sa a intristez numai cand stiu ca vine balul de absolvire si nu o sa ma duc de dragul lui ca sa nu il fac sa creada nu stiu ce...sa nu il fac sa"sufere"...

parca ma trateaza ca un copil de 2-3 ani care abea incepe sa cunoasca lumea din jur...dar pe de alta parte ma inspaimanta cu faptul ca lumea este mai rea decat imi imaginez...ca baietii vor numai sa profite...ca toti sunt perversi...asa imi spune mereu...ii este frica atat de tare sa nu il insel...sa nu fac ceva gresit...si nu stiu cum sa ii bag in cap ca il iubesc foarte mult si ca nu i-as face asta niciodata...iar daca as vrea sa o fac(asta in cazul in care nu l-as iubi deloc) o pot face chiar daca ma "sfatuieste" in fiecare minut sa nu fac aia sau aia...dar nu a observat nici in aproape 2 ani de zile ca nu sunt genul de fata care sa faca acest lucru...
argint_viu
Postat pe 3 Martie 2010 19:13
De la: argint_viu, la data 2010-03-03 19:13:47asa este..am mare nevoie de prieteni...ma mai salveaza scoala ca acolo mai am contact cu lumea...in rest nimic....cateodata ma "sfatuieste" cica...ca sa nu ma duc prea departe...sa am grija ce fac la scoala...sa refuz orice propunere...

parca incep iar sa a intristez numai cand stiu ca vine balul de absolvire si nu o sa ma duc de dragul lui ca sa nu il fac sa creada nu stiu ce...sa nu il fac sa"sufere"...

parca ma trateaza ca un copil de 2-3 ani care abea incepe sa cunoasca lumea din jur...dar pe de alta parte ma inspaimanta cu faptul ca lumea este mai rea decat imi imaginez...ca baietii vor numai sa profite...ca toti sunt perversi...asa imi spune mereu...ii este frica atat de tare sa nu il insel...sa nu fac ceva gresit...si nu stiu cum sa ii bag in cap ca il iubesc foarte mult si ca nu i-as face asta niciodata...iar daca as vrea sa o fac(asta in cazul in care nu l-as iubi deloc) o pot face chiar daca ma "sfatuieste" in fiecare minut sa nu fac aia sau aia...dar nu a observat nici in aproape 2 ani de zile ca nu sunt genul de fata care sa faca acest lucru...


a observat dar nu te poti pune cu exteriorul si mai ales ca tu acum iti traiesti viata ,cum s-ar spune!
invata-l sa aiba incredere in tine.....si cauta-ti prieteni .......singuratatea ne da tot felul de idei care nu sunt bune de urmat!
just_heaven
Postat pe 3 Martie 2010 19:17
da...da foarte multe idei...de la aceste certuri si de la aceasta relatie am intrat in depresie(am deschis si un topic nou "depresie din cauza sotului sau a mea" unde spun mai detaliat cum se comporta el) iar aceata depresie m-a facut sa ma gandesc la tot felul de tampenii...la tot felul de lucruri care tin chiar si de moarte...si nu imi vine sa cred ca am m-am transformat in halul asta...care eu inainte eram cea care binedispunea pe toti cea care radea cel mai mult si cea mai iubitoare de viata pot sa zic...m-a transformat cum nu credeam niciodata ca o sa ajung...si am de gand ca nu fiu asa toata viata....
argint_viu
Postat pe 3 Martie 2010 19:23
deci...sincera sa fiu...nu vreau inca sa il parasesc in primul rand ca astept sa vina el acasa ca sa rezolvam aceasta problema..pentru ca el este acolo si ii este foarte greu..ca are foarte multe probleme...iar tot in primul rand e faptul ca este primul barbat si m-a bombardat cu ideea ca daca trec de primul nu o sa mai am o viata fericita niciodata...ca toti o sa isi bata joc de mine...intr-un fel mi-ar placea sa ramana pe viata primul...mai ales ca am avut o educatie severa si cu anumite principii...(pot spune ca fac parte dintr-o familie cat de cat buna ca sa nu spun ca e destul de buna din cauza ca femeile din aceatsa familie au avut un singur barbat toata viata)...de accea nu as vrea sa fiu vazuta ca u usuratica sau cine stie ce...consideri ca acest lucru este cel mai important?...sau spunemi cat de important crezi ca este ....
argint_viu
Postat pe 3 Martie 2010 19:28
Offffff, observ ca acest topic a devenit jurnalul tau intim eu te sfatuiesc totusi sa apelezi la un psiholog, esti inca la scoala ar trebui sa te interesezi la cabinetul medical al liceului cum ai putea intra in legatura cu unul!
miss_darine
Postat pe 3 Martie 2010 19:33
De la: miss_darine, la data 2010-03-03 19:33:07Offffff, observ ca acest topic a devenit jurnalul tau intim eu te sfatuiesc totusi sa apelezi la un psiholog, esti inca la scoala ar trebui sa te interesezi la cabinetul medical al liceului cum ai putea intra in legatura cu unul!


Darine, un pupic si o seara placuta!

Postat pe 3 Martie 2010 19:35
De la: scorpio67, la data 2010-03-03 19:35:53

Darine, un pupic si o seara placuta!

Scorpiuta mea draga o seara placuta si tie!
miss_darine
Postat pe 3 Martie 2010 19:40
De la: argint_viu, la data 2010-03-03 19:28:13deci...sincera sa fiu...nu vreau inca sa il parasesc in primul rand ca astept sa vina el acasa ca sa rezolvam aceasta problema..pentru ca el este acolo si ii este foarte greu..ca are foarte multe probleme...iar tot in primul rand e faptul ca este primul barbat si m-a bombardat cu ideea ca daca trec de primul nu o sa mai am o viata fericita niciodata...ca toti o sa isi bata joc de mine...intr-un fel mi-ar placea sa ramana pe viata primul...mai ales ca am avut o educatie severa si cu anumite principii...(pot spune ca fac parte dintr-o familie cat de cat buna ca sa nu spun ca e destul de buna din cauza ca femeile din aceatsa familie au avut un singur barbat toata viata)...de accea nu as vrea sa fiu vazuta ca u usuratica sau cine stie ce...consideri ca acest lucru este cel mai important?...sau spunemi cat de important crezi ca este ....


ia-l de manuta si du-l la piholog.......si spune-i ca de ce ii e frica de aia va avea parte....glumesc!
just_heaven
Postat pe 3 Martie 2010 19:40
De la: argint_viu, la data 2010-03-03 19:28:13deci...sincera sa fiu...nu vreau inca sa il parasesc in primul rand ca astept sa vina el acasa ca sa rezolvam aceasta problema..pentru ca el este acolo si ii este foarte greu..ca are foarte multe probleme...iar tot in primul rand e faptul ca este primul barbat si m-a bombardat cu ideea ca daca trec de primul nu o sa mai am o viata fericita niciodata...ca toti o sa isi bata joc de mine...intr-un fel mi-ar placea sa ramana pe viata primul...mai ales ca am avut o educatie severa si cu anumite principii...(pot spune ca fac parte dintr-o familie cat de cat buna ca sa nu spun ca e destul de buna din cauza ca femeile din aceatsa familie au avut un singur barbat toata viata)...de accea nu as vrea sa fiu vazuta ca u usuratica sau cine stie ce...consideri ca acest lucru este cel mai important?...sau spunemi cat de important crezi ca este ....


draga mea daca ceva nu merge intr-o relatie si ai puterea sa mergi mai departe nu esti o usuratica ,ci o femeie ce stie ce vrea.......
just_heaven
Postat pe 3 Martie 2010 19:42
asa este...dar nu toata lumea crede asta...desi am momente cand nu imi pasa ce spune lumea dar sunt si momente in care nu as vrea sa fiu vazut urat...asta macar pentru mandria mea...este foarte neplacut cand regreti ceva...si sper ca Dumnezu sa ma lumineze si sa ma ajute sa aleg calea corecta...va multumesc de sfaturi...
argint_viu
Postat pe 3 Martie 2010 20:34
taurii sunt cam naravasi .....am si eu un specimen ....inteleg faza asta ca va iubiti dar ganditi diferit ...asa mi se intampla si mie cu prietenul meu ,dar am si eu o intrebare ...de ce te-ai maritat asa de mica ?nu te critic doar vreau sa stiu din curiozitate ...mai ales ca inca nu ti-ai terminat liceul.te pup
dalma
Postat pe 4 Martie 2010 19:30
pai...nici eu nu prea stiu...am avut atunci o perioada de iubire maxima poate pentru el...si m-a cerut de sotie ...si am acceptat... e cam complicat...au fost mai mule motive desi cel mai important a fost iubirea...si ca voiam sa fie sotul meu...(dar nu neaparat asa devreme...)nu credeam ca o sa se ajunga chiar asa de rau...
argint_viu
Postat pe 4 Martie 2010 21:06
De la: miss_darine, la data 2010-03-03 19:33:07Offffff, observ ca acest topic a devenit jurnalul tau intim eu te sfatuiesc totusi sa apelezi la un psiholog, esti inca la scoala ar trebui sa te interesezi la cabinetul medical al liceului cum ai putea intra in legatura cu unul!
kudika132007
Postat pe 4 Martie 2010 21:33
inteleg....pe mine nici nu m-ar fi lasat parintii.Orice problema are o solutie ,sa speram ca o veti gasi si ca va fi bine
dalma
Postat pe 5 Martie 2010 23:57
nu te-ar fi lasat parintii sa ce?...ca la mine nu prea stiu ce probleme am eu...ei nu stiu ca sotul meu este atat de posesiv...adik nu leam spus eu...parca imi este rusine....
argint_viu
Postat pe 6 Martie 2010 11:25
pai nu m-ar fi lasat sa ma casatoresc asa devreme ,mi-ar fi spus :intai scoala,facultate si dupa maritis si au dreptate pt ca te influenteaza ..una e sa stai la parinti si sa ai prieten si una e sa ai sot si sa stai cu el in casa ...ii anumite responsabilitati.Oricum eu te sfatuiesc sa nu renunti la facultate ,sa iti faci o cariera ...sa nu regreti mai tarziu cand o sa fii dependenta de sotul tau ....am vazut cazuri cand o certa pt ca si-a cumparat si ea o bluzica ("ce iti trebuie tie bluza ,unde te duci ?ca oricum stai numai la tigaie"...asta zicea respectivul)...ai grija ce decizii iei...te pup
dalma
Postat pe 6 Martie 2010 20:02
dar eu oricum stau cu parintii(adik cu mama)...nu am stat la el deloc pana acum...iar daca ar fi sa stau la el ar fi cam peste un an si ceva....eu oricum fac facultate...fie ca vrea fie ca nu vrea pentru ca nu eu sunt dependenta de el ci el de mine...el iubeste obsedant nu eu...numai ca o sa o fac peste un an....iar daca nu o sa fie de acord nici atunci oricum o fac...pentru ca eu nu ma vad cu un viitor bun daca nu as face facultate....

si sa stii ca mama nu m-a lasat sa ma marit cu el...ea nici nu stie....pot spune ca chestia asta a fost o nebunie din partea mea...ea ink crede ca este pur si simplu un prieten...acum ca o scriu nici mie nu imi vine sa cred ce am facut...pentru ca mereu am fost o fata care stia de limita si care era acasa devreme...adik o ascultam (nu in orice dar oricum o ascultam-ca orice copil)...si acum nu stiu cum ar primi aceasta veste...simt ca am dezamagit-o chiar daca ea nici nu stie inca...
argint_viu
Postat pe 6 Martie 2010 23:35
chiar daca i-l iubesti f.mult, lasa-l, nu te mai chinui intr-o relatie care oricum se va termina. esti tinara gaseste pe altcineva, traieste-ti viata. am trecut prin asta si traiesc si acum cu regretul ca nu am rupt-o din timp, acum sint singura intr-o casnicie esuata de mult. nici eu nu am avut voie sa am prietene si acum imi pare rau. sint multe de spus, dar sfatul meu este sa pleci cit mai repede , sa nu ajungi sa te urasti
kudika049093
Postat pe 8 Martie 2010 21:43
Incearca sa discuti cu el si daca nu merge da-i papucii...nu merita, esti tanara, frumoasa si ai toata viata inainte...fii putin egoista si gandeste-te la ceea ce iti doresti tu cu adevarat! Te pup!
raluerhan
Postat pe 9 Martie 2010 09:06
aa...deci ea nu stie ,inteleg .Cat despre facultate eu zic sa nu o mai amani deloc,nici macar un an cum ai zis ,o sa iti fie mai greu ....invata ca sa intri la facultatea pe care ti-o doresti.
dalma
Postat pe 9 Martie 2010 23:01
dar chiar daca as vrea sa intru din prima nu cred ca as putea...pentru ca trebuie sa imi castig bani pentru facultate...pentru ca vreau la "cu taxa"...si ca sa ii castig trebuie sa lucrez...deci fac doua lucruri deodata...astept sa vina si el...dar castig si bani...deocamdata ma "lupt"cu el pentru banchet...pentru ca nu vrea sa ma lase ca presimte ca o sa se intample ceva najpa....dar eu oricum vreau sa ma duc...iar pe subiectul asta ne certam de 3 zile...adik de cand iam zis ca vreau sa ma duc la bachet...
argint_viu
Postat pe 10 Martie 2010 19:09
mda...banchetul e o amintire foarte frumoasa din viata unui licean,cred ca stii ce vreau sa spun si nu as vrea sa regreti mai tarziu ...e bine sa profiti de orice ocazie in viata (ma refer la cele bune)...iar despre facultate ....cred ca ar fi mai usor sa inveti sa intri la buget ....nu ar trebuii sa mai muncesti ...si facultatile particulare sunt mai slabute...acum fiecare actioneaza cum crede el ca e mai bine
dalma
Postat pe 11 Martie 2010 21:56
asa este...este o amintire foarte frumoasa...nu am trecut inca prin asa ceva dar asa imi inchiui eu....daca citesti si topicul"depresie din cauza sotului sau a mea" ai sa vezi spre sfarsit ca am luat decizia de a ma impune si de ami spune dorintele....am inceput sa fac si ce imi place si mie...asa ca mi-am pus in cap sa ma duc la banchet...si la facultate ...nu sunt nici eu prea hotarata la care ma duc si daca ma duc anul acesta sau la anu....la buget nu cred ca am sanse unde vreau eu sa ma duc...pentru ca NU sunt o eleva de nota 10...de asta zic ca e mai bine la buget pentru ca ma pot duce unde imi doresc fara sa fie bataie pentru medii...sau nush cum e acolo...dar tu esti studenta undeva?...daca da unde?...daca nu te superi sa imi spui...
argint_viu
Postat pe 11 Martie 2010 22:09
asa o sa fiti tota viata; tu asta iti doresti? gindeste-te cind va aparea si un copil;va fi si mai rau;lasa-l .Ai toata viata inainte ia a v
kudika152053
Postat pe 26 Martie 2010 13:06
De la: argint_viu, la data 2010-02-16 23:42:59buna ziua.
am o problema mare in relatia mea cu sotul meu.sunt foarte tanara...si sunt si casatorita.nu am copii.
deci problema cea mai mare este faptul ca eu gandesc diferit de sotul meu si asta am inceput sa realizez tot mai mult...si nu stiu ce sa fac...el de exemplu face o criza atat de mare daca nu raspund din prima la telefon...ne certam o zi intraga si este suparat din cauza asta inca vreo 2 zile...daca uit ceva sau nu fac ceva la timp ma cearta...si cateodata ma pune sa fac niste lucruri care nu imi plac dar le fac ca sa nu il supar pentru ca stiu ca daca fac asta o sa il tina supararea vreo cateva zile bune...in multe privinte avem pareri opuse...nu vreau sa fie legat nimic de despartire pentru ca il iubesc enorm...dar am nevoie de o solutie ceva...parca nu e multumit oricat as incerca sa fac cum trebuie lucrul care mi l-a cerut...chiar daca nu imi iese tot timpul...dar nici pe gest nu pune pret...pe faptul ca macar am incercat...precizez ca de vreo 3 luni suntem la distanta ca el este plecat si eu stau acasa...toata ziua in casa...nu mai am prieteni pentru ca o prietena de a mea a facut ceva care nu ia placut deloc si m-a pus sa nu mai vorbesc cu ea...deci stau toata ziua acasa si sunt cuminte dar el vrea sa fac totul perfect...



Tu crezi ca omul asta te iubeste cu adevarat??? Eu una nu cred asta. Un om care te iubeste face orice pentru a-ti fi tie bine....Nu crize, nu te inchide in casa, si cu atat mai putin sa-ti impuna sa renunti la prietenele tale.
Daca tu i-ai spune intr-o zi sa renunte la prietenii lui pentru tine, crezi ca ar face-o? Eu cred ca nu. Genul asta de oameni EGOISTI nu merita sa aiba alaturi pe nimeni. Esti tanara si nu meriti sa ramai singura din cauza lui. Gandeste-te ca intr-o zi, el se satura si zica gata divortam....tu ai sa ramai singura cuc...si prietenele tale o sa zica " acum mergi la sotul tau...ca pana acum n-am fost bune"....si?????? Ce faci????? eu zic sa ai o discutie cu el...si sa te accepte asa cum esti tu, cu bune cu rele, cu prietenele pe care le ai...pentru ca pana la utma esti si tu OM....
ioanam859
Postat pe 26 Martie 2010 13:28
-acum sincer nici nu mai stiu ce simte el....dar la mine cel putin incepe sa scada incetul cu incetul toata iubirea care i-o purtam...si mai rau observ ca prind un fel de ciuda pe el...din cauza ca am renuntat la atatea pentru el....
-la prietenii lui nu i-am cerut niciodata sa renunte dar oricum s-a lasat singur de ei fara sa i-o cer eu...dar nu este vorba de asta...e vorba ca este prea posesiv si vrea sa ma tina departe de societae de frica sa nu calc stramb....ca stie cum e lumea din ziua de azi...
am discutat cu el si i-am dat o ultima sansa in care sa se schimbe si sa ma lase sa fac ceea ce simt sa imi lase libertatea de care am nevoie...dar nu a tinut mult aceasta minune si ai am inceput iar sa ne certam...deci ne apropiem de final...
iar fata de prieteni deja am inceput sa ma reintegrez in grup...am inceput sa mai ies cu ei si sa mai comunic cu lumea...si ma simt mult mai bine...desi stiu ca nu ii place asta...
argint_viu
Postat pe 26 Martie 2010 18:41
De la: argint_viu, la data 2010-03-26 18:41:31-acum sincer nici nu mai stiu ce simte el....dar la mine cel putin incepe sa scada incetul cu incetul toata iubirea care i-o purtam...si mai rau observ ca prind un fel de ciuda pe el...din cauza ca am renuntat la atatea pentru el....
-la prietenii lui nu i-am cerut niciodata sa renunte dar oricum s-a lasat singur de ei fara sa i-o cer eu...dar nu este vorba de asta...e vorba ca este prea posesiv si vrea sa ma tina departe de societae de frica sa nu calc stramb....ca stie cum e lumea din ziua de azi...
am discutat cu el si i-am dat o ultima sansa in care sa se schimbe si sa ma lase sa fac ceea ce simt sa imi lase libertatea de care am nevoie...dar nu a tinut mult aceasta minune si ai am inceput iar sa ne certam...deci ne apropiem de final...
iar fata de prieteni deja am inceput sa ma reintegrez in grup...am inceput sa mai ies cu ei si sa mai comunic cu lumea...si ma simt mult mai bine...desi stiu ca nu ii place asta...



daca te iubeste , te accepta asa cum esti tu, cu tot cu prietenii tai....eu te felicit ca ai inceput sa te reintegrezi...si nu te lasa...continua asa. Daca tine la tine cu adevarat, o sa accepte schimbarea ta.Fi tare si mentinete pe pozitie.NU RENUNTA orice s-ar intampla...iti doresc tot binele din lume.
ioanam859
Postat pe 27 Martie 2010 16:38
ii place sa te cam "comanda" si de la un timp..nici nu o sa mai tina cont de parerea ta...daca de acuma este asa.. sa iti de-a "ordine" ar trebui sa ai o diiscutie cu el si sa ii explici ca ai nevoie de libertate...ca nu totul se face ca el.. ca se face cum hotarati voi amandoi..doar sunteti casatoriti, nu esti sclava lui.. esto sotia lui..cred ca ar trebui sa iti faci prieteni, sa mai iesi pe afara...sa nu mai stai asa.."inchisa" in casa.. cerd ca el.. te-a cam.."inchis in casa" poate e gelos..cine stie.. am vazut ca uni spun sa mewrgi la un psiholog..cred ca e o idee buna, sper sa fie totul bine pe viitor...
danaeu
Postat pe 15 Iunie 2010 22:18
Iubirea adevarata da libertate.
Cum poti sa astepti ca prietenul tau sa fie sigur pe tine,cand nu e sigur pe el insusi?
Este o persoana frustrata,cu o imagine de sine negativa si in loc sa priveasca in el si sa faca schimbari,alege sa terorizeze omul de alaturi.
La varsta asta oricum este imatur si nu te astepta sa constientizeze prea multe.
Daca,totusi,tii la el,mai ales ca ai ales sa te si mariti,ia taurul de coarne si fara sa iti pese de faptul ca se supara,fara sa mai cedezi in fata arsenalului sau de manipulare pune piciorul in prag:ori face ceva si incepe sa lucreze pe aceste aspecte ori adio.
Nu merge cu jumatati de masura,delicateturi si finetzuri pentru ca nu vei reusi nimic decat intr-o maniera radicala si echilibrata.
Si daca nici atunci cand va vedea ca exista riscul sa te piarda nu va schimba ceva,atunci ia-o ca pe o experienta de viata si vezi-ti de propriul drum pentru ca nu poti schimba pe nimeni cu forta.
heaven2007
Postat pe 16 Iunie 2010 19:01
SI EU AM AVUT UN IUBIT GELOS SI POSESIV.. AM LOCUIT IMPREUNA... TREBUIA SA NE CASATORIM... ERAM SI EU FOARTE TANARA AVEAM NUMAI VREO 19 ANI... ACUM AM 26 .. DESPRE EL AM AUZIT CA NU S-A SCHIMBAT DELOC SI STA CU UNA MAI BATRANA CARE SARACA FIIND DIVORTATA ESTE DISPUSA SA FIE PRESUL LUI SARACA FEMEIE O COMPATIMESC DAR BINE CA EU AM DESCHIS OCHII DOAMNE AJUTA SI DOAMNE FERESTE-NE DE BARBATI DIN ASTIA
bumbu83
Postat pe 7 Iulie 2010 18:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mi-am dezamagit sotia 331 De la: atillabenedet 5 August 2013 13:30
pro sau contra casatoriei 129 De la: roxana_8708 20 August 2009 02:30
oare el nu isi doreste nunta asta?! 100 De la: just_me00 2 Iunie 2013 23:54
ce credeti ca-si doreste o femeie in pat 69 De la: blue_moonbutterfly 1 Februarie 2010 21:57
oare mai exista undeva in lume o fata care vrea iubire ( dragoste ) 30 De la: cosmin120189 23 Aprilie 2010 17:19