Setari Cookie-uri

gandim diferit

De la: anonima1, la data 2010-02-20 02:06:43pentru cristi...nu ascund nimic...pur si simplu asa este caracterul lui...eu nu l-am inselat niciodata...am fost fata la casa mea cand l-am intalnit pe el...intelegeti voi...si intr-o oarecare parte l-a atras si asta la mine...ca sunt cuminte...si el este..nu m-a inselat si sunt foarte sigura de asta...numai ca eu nu sunt genul care sa stea in casa toata ziua...dar nici pe drumuri...macar o iesire cu fetele...sau sa pot sta o zi linistita...fara sa imi fie frica , ca daca ies cu catelul meu afara si uit telefonul in casa,ca se enerveaza...el nu este in tara si cateodata imi mai spune sa fac ceva...iar daca nu fac exact cum a spus el...sau daca ratez ceva...sau uit...(ca de la o bucata de timp am inceput sa uit cam des...probabil am intrat in depresie ca am mullte simptome care indica ca am devenit depresiva)...se enerveaza se supara...chiar daca ii trece...dar pentru mine micile noastre certuri raman acolo undeva...le strang pe toate...si nu stiu cat o sa mai rezist...as vrea sa fac cumva sa il schimb..macar sa fie mai putin posesiv...am incercat...am vorbit si frumos ...i-am batut o data si apropo ca daca nu se schimba o sa aavem amndoi de suferit...iar el sa suparat si din cauza asta..si din cauza ca i-am spus asta ne-am certat...si totusi cred ca este destul de matur pentru ca e diferenta de 4-5 ani intre noi...si e trecut prin viata...poate eu nu sunt destul de matura si cred ca ce mi se intampla mie e prea mare...prea grav
multumesc de parerile si sfaturile date...si mai astept pareri

Candva si eu am fost casatorita cu un asemenea specimen...si el a incercat la randul lui sa ma schimbe, sa ma rupa de familie si de prieteni...toata casnicia a durat 3 ani si chiar l-am suportat prea mult, dar ce mi-a placut cel mai mult, a fost uimirea lui cand am intentat divortul..."nu te-am batut...nu ti-am venit beat la usa...nu te-am inselat...si tu divortezi de mine?"...si raspunsul meu a fost..."da, pt ca nu pot sa stau linga un om care nu poate sa ma iubeasca asa cum sunt eu si face scandal tot timpul pt ca nu ating perfectiunea ceruta de el".
PS. Eu "am rupt pisica" in conditiile in care aveam si un copil de 2 ani!
miss_darine
Postat pe 20 Februarie 2010 10:27
nicossia
Postat pe 20 Februarie 2010 10:31
pentru kudika122934 parca...nu depind de el financiar inca...pentru ca eu la mine acasa cu mama si cu sora mea...
dar problema este ca el trebuie sa stea acolo cam un an de zile pentru ca are o problema foarte mare....si nu poate veni prea curand...
si inca mai am personalitate...sper sa nu mi-o pierd si pe asta cu timpul..cateodata ii mai zic ca nu imi place ceea ce face,ca se supara din orice...ii mai spun si ca mi-ar placea sa faca altfel...eu m-am schimbat mult pentru el...inainte sa il intalnes ieseam in fiecare zi cu prietenele...dar de cum l-am intalnit toate s-au schimbat....si eu odata cu astea...si ele din cauza mea...pentru ca am inceput sa le dau mai putina importanta...in primele 7 luni eram prieteni cu totii...ieseam si cu sotul meu(pe atunci inca nu era sot) si cu fetele odata...nu ieseam separat...foarte rar se intampla sa ies cu ele si sa nu fie el...si tot timpul cand ieseam doar cu ele imi spunea sa nu beau alcool...sa am grija unde ma duc si cat stau...nu imi interzicea asta...dar el mi-o spunea probabil ca pe un sfat...desi stiu de masura...tot timpul am avut limita...ca asa am fost crescuta
si el s-a schimbat mult pentru mine a renuntat la multe...pot spune ca si la prieteni...dar eu nu l-am pus sa faca asta deloc...a facut asta de la sine...pentru ca m-a crezut pe mine mai importanta...
deci poate el iubeste mult mai intens ca mine...poate este o iubire obsesiva...nu stiu...pentru ca mie imi place ca atunci cand iubesc sa ii las libertatea de care are nevoie persoana iubita..sa il las sa faca si ce ii place...iar daca nu ii place ceva anume la mine...facem amandoi compromisuri...nu numai unul...el nu tin minte sa fi facut vreodata vreun compromis numai de dragul meu...asta e problema...
argint_viu
Postat pe 20 Februarie 2010 11:09
miss_darine....tu cati ani aveai cand te-ai casatorit si cand ai facut copilul....pentru ca eu nu as vrea sa fac asta prea devreme...nu am trecut inca de 20 de ani sa stii...si nu vreau ca lumea sa ma considere o femeie usoara...sunt de parere ca primul barbat trebuie sa fie pe viata...desi am inceput sa nu mai cred asta de la o bucata de timp ...din cauzxa circumstantelor
argint_viu
Postat pe 20 Februarie 2010 11:13
De la: anonima1, la data 2010-02-20 11:13:12miss_darine....tu cati ani aveai cand te-ai casatorit si cand ai facut copilul....pentru ca eu nu as vrea sa fac asta prea devreme...nu am trecut inca de 20 de ani sa stii...si nu vreau ca lumea sa ma considere o femeie usoara...sunt de parere ca primul barbat trebuie sa fie pe viata...desi am inceput sa nu mai cred asta de la o bucata de timp ...din cauzxa circumstantelor






... parerea mea ... cind l-ai gasit, nu mai amina cu diverse ''socoteli'' ? ... cu cit mai repede cu atit mai bine ...chiar nepunind raul inainte esti oricum mai cistigata ... pe toate planurile ... multe femei/barbati se trezesc la virste prea inaintate cu prea multa ''experienta'' negativa ca sa mai aiba incredere in cineva ... iar rateul este asigurat din nou ...

... exista o diferenta mare de intre cei care si-au facut zeci de ''socoteli'' si au lalait-o pina la 30-35-40 si restul care au gindit pozitiv (chiar daca nu a iesit foarte bine) ... primii habar nu au ce vorbesc si folosesc clisee iar ceilalti iti pot povesti experienta lor personala ... dar care nu e obligatoriu sa fie exemplul tau de viata ...

marco918
Postat pe 20 Februarie 2010 11:25
De la: marco918, la data 2010-02-20 11:25:51
De la: anonima1, la data 2010-02-20 11:13:12miss_darine....tu cati ani aveai cand te-ai casatorit si cand ai facut copilul....pentru ca eu nu as vrea sa fac asta prea devreme...nu am trecut inca de 20 de ani sa stii...si nu vreau ca lumea sa ma considere o femeie usoara...sunt de parere ca primul barbat trebuie sa fie pe viata...desi am inceput sa nu mai cred asta de la o bucata de timp ...din cauzxa circumstantelor






... parerea mea ... cind l-ai gasit, nu mai amina cu diverse ''socoteli'' ? ... cu cit mai repede cu atit mai bine ...chiar nepunind raul inainte esti oricum mai cistigata ... pe toate planurile ... multe femei/barbati se trezesc la virste prea inaintate cu prea multa ''experienta'' negativa ca sa mai aiba incredere in cineva ... iar rateul este asigurat din nou ...

... exista o diferenta mare de intre cei care si-au facut zeci de ''socoteli'' si au lalait-o pina la 30-35-40 si restul care au gindit pozitiv (chiar daca nu a iesit foarte bine) ... primii habar nu au ce vorbesc si folosesc clisee iar ceilalti iti pot povesti experienta lor personala ... dar care nu e obligatoriu sa fie exemplul tau de viata ...


Uite ti-a raspuns un om care are multa experienta si cu care sunt de acord in totalitate.Fiecare suntem entitati diferite, actionam si rezonam dupa cum suntem construiti si ca sa-ti raspund la intrebare m-am maritat la 20, la 21 am nascut si la 23 eram divortata si apropo pe mine nu m-a interesat niciodata ce spune x sau y vis a vis de persoana mea...dar asa sunt eu concluzia care trebuie sa o tragi este ca avem viata prea scurta si chiar daca gresesti ia-o fara teama de la capat, fiecare experientza traita are rolul ei de a ne trezi cumva la realitate!
miss_darine
Postat pe 20 Februarie 2010 15:31
In cazul asta tu esti doar o simpla marioneta care face numai ce vrea el,DOAR ca sa nu se supere el.Personalitatea ta unde e?Ar trebui sa-ti reevaluezi atitudinea si sa-l faci sa vvada,sa inteleaga.....de fapt........daca te iubea cred ca vedea singur ca te supune la niste chestii care nu-ti fac placere dar le faci pt el.Nu stiu ce sa zic.....dar situatia nu e prea roz.Lipsa comunicarii duce inevitabil la ruptura,lucrurile se vor agrava atat de mult incat nu vei mai suporta sau o vei lua razna.Gandeste-te intai la tine,tu esti cea mai importanta.
kudika033765
Postat pe 20 Februarie 2010 16:44
De la: miss_darine, la data 2010-02-20 10:27:47
De la: anonima1, la data 2010-02-20 02:06:43pentru cristi...nu ascund nimic...pur si simplu asa este caracterul lui...eu nu l-am inselat niciodata...am fost fata la casa mea cand l-am intalnit pe el...intelegeti voi...si intr-o oarecare parte l-a atras si asta la mine...ca sunt cuminte...si el este..nu m-a inselat si sunt foarte sigura de asta...numai ca eu nu sunt genul care sa stea in casa toata ziua...dar nici pe drumuri...macar o iesire cu fetele...sau sa pot sta o zi linistita...fara sa imi fie frica , ca daca ies cu catelul meu afara si uit telefonul in casa,ca se enerveaza...el nu este in tara si cateodata imi mai spune sa fac ceva...iar daca nu fac exact cum a spus el...sau daca ratez ceva...sau uit...(ca de la o bucata de timp am inceput sa uit cam des...probabil am intrat in depresie ca am mullte simptome care indica ca am devenit depresiva)...se enerveaza se supara...chiar daca ii trece...dar pentru mine micile noastre certuri raman acolo undeva...le strang pe toate...si nu stiu cat o sa mai rezist...as vrea sa fac cumva sa il schimb..macar sa fie mai putin posesiv...am incercat...am vorbit si frumos ...i-am batut o data si apropo ca daca nu se schimba o sa aavem amndoi de suferit...iar el sa suparat si din cauza asta..si din cauza ca i-am spus asta ne-am certat...si totusi cred ca este destul de matur pentru ca e diferenta de 4-5 ani intre noi...si e trecut prin viata...poate eu nu sunt destul de matura si cred ca ce mi se intampla mie e prea mare...prea grav
multumesc de parerile si sfaturile date...si mai astept pareri

Candva si eu am fost casatorita cu un asemenea specimen...si el a incercat la randul lui sa ma schimbe, sa ma rupa de familie si de prieteni...toata casnicia a durat 3 ani si chiar l-am suportat prea mult, dar ce mi-a placut cel mai mult, a fost uimirea lui cand am intentat divortul..."nu te-am batut...nu ti-am venit beat la usa...nu te-am inselat...si tu divortezi de mine?"...si raspunsul meu a fost..."da, pt ca nu pot sa stau linga un om care nu poate sa ma iubeasca asa cum sunt eu si face scandal tot timpul pt ca nu ating perfectiunea ceruta de el".
PS. Eu "am rupt pisica" in conditiile in care aveam si un copil de 2 ani!
Felicitarile mele Miss,dar dupa cum vezi nu toate au curajul tau.Probabil ca nu le-a venit timpul,nu s-au saturat de suferinta!
kudika033765
Postat pe 20 Februarie 2010 16:53
sunt sigura ca intr-o zi o sa imi fac curajul necesar ca sa ii spun tot ce am pe suflet...
a spus el o data ca multe cupluri si-ar dori sa fie in locul nostru din cauza ca suntem fideli unul celuilalt si ca ne iubim...dar desi lucrurile astea sunt esentiale si de baza intr-o relatie ...pe noi ne distrug celelalte...pot spune ca avem pareri opuse nu numai diferite...eu cred intr-o oarecare masura si in horoscop...el este taur iar eu sunt gemeni...si am citit despre compatibilitatea noastra si pot spune ca este exact cum mi se intampla si mie...adica sunt doua zodii care doar la inceput se atrag..exact cum a fost si la noi...dar cu timpul ne dam seama ca nu suntem deloc potriviti
eu luna aceasta am implinit jumatate de an de casnicie si un an si jumatate de cand ne cunoastem....si am 19 ani abea care nici nu i-am implinit inca...de asta nu as vrea sa creada lumea lucruri rele despre mine...sau poate in sinea mea astept sa termin scoala dupa care sa ma duc la facultate unde pot incepe o noua viata...(a...si inca ceva...mi-a spus ca el nu vrea sa fac facultate pana nu vine el acasa..probabil ii este frica sa nu il insel...a zis ca un an de zile pot astepta si dupa aceea sa mergem amandoi unde vreau eu si sa fac facultate...iar in anul acesta in care eu ar trebui sa il astept i-am zis ca as vrea macar sa lucrez sa imi strang bani pentru facultate dar mi-a spus ca nicaieri nu este sigur...ii este frica orice as face)...as putea spune ca este genul de persoana care vrea sa ma tina numai pentru el...sa nu am contact cu lumea si sa ii fiu supusa...chiar daca ma iubeste...si sunt de parere ca iubirea lui este obsesiva,bolnava...iar eu nu pot fi asa cum isi doreste
argint_viu
Postat pe 20 Februarie 2010 19:21
De la: anonima1, la data 2010-02-20 19:21:57sunt sigura ca intr-o zi o sa imi fac curajul necesar ca sa ii spun tot ce am pe suflet...
a spus el o data ca multe cupluri si-ar dori sa fie in locul nostru din cauza ca suntem fideli unul celuilalt si ca ne iubim...dar desi lucrurile astea sunt esentiale si de baza intr-o relatie ...pe noi ne distrug celelalte...pot spune ca avem pareri opuse nu numai diferite...eu cred intr-o oarecare masura si in horoscop...el este taur iar eu sunt gemeni...si am citit despre compatibilitatea noastra si pot spune ca este exact cum mi se intampla si mie...adica sunt doua zodii care doar la inceput se atrag..exact cum a fost si la noi...dar cu timpul ne dam seama ca nu suntem deloc potriviti
eu luna aceasta am implinit jumatate de an de casnicie si un an si jumatate de cand ne cunoastem....si am 19 ani abea care nici nu i-am implinit inca...de asta nu as vrea sa creada lumea lucruri rele despre mine...sau poate in sinea mea astept sa termin scoala dupa care sa ma duc la facultate unde pot incepe o noua viata...(a...si inca ceva...mi-a spus ca el nu vrea sa fac facultate pana nu vine el acasa..probabil ii este frica sa nu il insel...a zis ca un an de zile pot astepta si dupa aceea sa mergem amandoi unde vreau eu si sa fac facultate...iar in anul acesta in care eu ar trebui sa il astept i-am zis ca as vrea macar sa lucrez sa imi strang bani pentru facultate dar mi-a spus ca nicaieri nu este sigur...ii este frica orice as face)...as putea spune ca este genul de persoana care vrea sa ma tina numai pentru el...sa nu am contact cu lumea si sa ii fiu supusa...chiar daca ma iubeste...si sunt de parere ca iubirea lui este obsesiva,bolnava...iar eu nu pot fi asa cum isi doreste

Tu esti inca pui mic si crud, eu vreau sa stiu ce varsta are sotul tau!
miss_darine
Postat pe 20 Februarie 2010 19:25
are 23 de ani...si eram sigura ca asa o sa ma considerati...poate de asta iau si asa in serios lucrurile astea...poate cu timpul o sa se atenueze...si nu o sa le mai consider atat de mari si grave
argint_viu
Postat pe 20 Februarie 2010 19:36
dar desi are 23 de ani...el se considera mult mai matur..mi-a zis ca e trecut prin viata...stiu ca e trecut prin viata...dar el vrea sa imi spuna totul dinainte...nu ma lasa sa fac nimic dupa mine..nush de ce incearca sa ma protejeze atat de tare...crede ca lumea este formata numai din c***e si vagabonti...si de asta nu vrea ca eu sa gresesc cu ceva...dar ceea ce ii gresesc eu lui nu are nici o legatura cu inselatul sau ca o sa devin ca toata lumea din ziua de azi asa cum crede el...v-am spus...ma vrea numai pentru el...ca si cum as fi o pasare intr-o colivie de aur....dar eu nu vreau asta de la viata...si am nevoie de o solutie...ceva care chiar sa aiba efect asupra lui
argint_viu
Postat pe 20 Februarie 2010 19:44
De la: anonima1, la data 2010-02-20 19:36:46are 23 de ani...si eram sigura ca asa o sa ma considerati...poate de asta iau si asa in serios lucrurile astea...poate cu timpul o sa se atenueze...si nu o sa le mai consider atat de mari si grave

sotul tau este de varsta baiatului meu, ideea este ca amandoi sunteti cruzi, tocmai de aceea pune piciorul in prag si nu-l mai lasa sa te manipuleze, spune-i fara frica de fiecare data ce te deranjeaza si ce nu-ti convine, asta daca esti convinsa ca iti va fi bine langa el si dincolo de manifestarile lui de sef de trib, ai ce sa iubesti!
miss_darine
Postat pe 20 Februarie 2010 19:46
draga mea,nu am vrut sa te jignesc in nici un fel,jur!dar ceea ce tu numesti compromis e doar slabiciune,din partea ta.iar ce numesti grija,e doar egoism,din partea lui.nu cred ,ca te-ai schimbat,decit in aparenta,atita timp cit te deranjeaza ac schimbari,deci:asa cum iti spuneam,nimeni nu se schimba,doar se preface,dar asta nu se poate la infinit.cind o sa se intoarca sotul tau si va veni vorba de facultate,va gasi N motive(bani,gelozie,ca te dai desteapta,etc)ca sa te faca sa renunti.Daca tu iti vei sustine cu tarie(asa cum e normal si bine)dorinta de a face o facultate si de fapt,sa ai propria identitate(ca la virsta asta nu poti fi decit sotia lui,si sper ca nu vei ramine numai cu acest statut)atunci va putea demonstra (faptic,ca de vorbe,sintem satule) daca intradevar te iubeste si te respecta.
Tu trebuie sa-l faci sa inteleaga ,ca e umilitoare in nici un caz magulitoare,grija lui.Banuiesc ca nu esti proasta,ai discernamint si bun simt(ca altfel nu te lua de sotie),sa poti alege prieteni,colegi,care sa nu te expuna la pericole sau sa te compromita(ca dovada,l-ai ales pe el).Poate ti se pare ca nu te inteleg si sint acida,dar eu sint casatorita de 30 ani si am o fata de 25 de ani.Voi(fetele tinere),trebuie sa intelegeti ca doi oameni se casatoresc ca sa se sustina unul pe celalalt in tot ce-si propun(de bun simt),in nici un caz ca au nevoie de dictatura.Toate deciziile se iau in 2(odata facut pasul).chiar daca nu te implici prea mult in treburile lui,trebuie sa-l obisnuiesti ,sa-ti spuna absolut tot ce vrea sa faca,iar daca crezi ca nu e bine ce vrea sa faca ii spui :"cum crezi,dar parerea mea este ca s-ar putea sa nu iasa cum vrei tu"(si vi cu argumente).Trebuie sa-l convingi ca esti mai mult decit iubita lui,esti si patenera iar,care participa la viata lui. Tu esti o fata indragostita care prefera sa spuna ca asa vrea ea,nu ca de fapt nu o lasa el.SCUMPO,DRAGOSTEA INSEAMNA :RESPECTin primul rind!FA-L sa inteleaga ca trebuie sa-ti dea sansa sa demonstrezi ca nu s-a pacalit cind te-a luat de sotie,ca te poti descurca si nu-l faci de ris,altfel tu nu o sa beneficiezi niciodata ,nici de respect,nici de incredere,nici din partea lui si nici din a ta,ca sa nu mai vb de cei din jur.Si asa ,in timp sentimentele devin si mai profunde.crede-ma.niciodata nu i-am spus sotului meu :"nu face asta".i-am spus"da iubitule,dar s-ar putea sa....."sau "sigur,dar nu crezi ca e mai bine daca....."si daca facea ca el si gresea nu-i reprosam,daca facea ca mine si iesea bine,ii spuneam:"bravo,esti destept".daca facea ca mine si iesea rau,spuneam:mama ce fraiera sint!si el imi ridica moralul,pt ca in 99%din cazuri ,femeile intuiesc mai bine.Te pup si eu sper ca o sa fii fericita
nlili79
Postat pe 20 Februarie 2010 22:18
multumesc mult de sfat kudik122934 si nu m-am simtit deloc jignita la ceea ce mi-ai spus...sa stii ca m-a ajutat mult...dv sunteti femeie deja...eu sunt abea la inceput...si sunt sigura ca cu timpul o sa fie bine...iar daca nu o sa fie...atunci o safiu mai matura incat sa pot lua decizia care e corecta...sau cel putin care cred eu ca este corecta
...eu inca mai am putina incredere ca o sa fie bine...pentru ca sunt optimista de obicei...
va multumesc la toate si la toti...va pup...
argint_viu
Postat pe 20 Februarie 2010 23:03
Pur si simplu il ignori, ca sa nu mai dai nastere la conflicte(dak spui k nu vreai sa te desparti): spui k el si faci k tine, nu cumva e scorpion sotul tau? imi suna super cunoscuta povestea, stand mult prin preajma celor din zodia asta in grupul meu de prieteni. Eventual incearca sa adopti un ton glumet, habar n-am, mai da cate o replica picanta, poate stie sa rada al tau si mai spargi gheata. Mai e o solutie, cand nu-i convine spune-i sa isi faca singur, si dak se supara fa si tu k el, sa vezi dak ii va place, dak el sta suparat 3 zile, mai stai si tu cu dosul la el inca vreo 4... ca sa vada ca nu neaparat totul ii merge cum vrea el si tu esti jucaria care cum o pune asa sta... Si cand mai e suparat,mergi si te vezi exact cu prietenelece ti le-a interzis, cand iti spune sau reproseaza, ii atragi atentia: pai tu stai cu dosul la mine etc nazuri si fitze, si eucu cine sa vorbesc si unde sa imi gasesc alinarea, poate iti suna ciudat ce variante ti-am dat, dar eu am senzatia ca prea i-ai suflat in ciorba a vazut omu ca ii merge asa si o tine pe a lui, prin urmare fa exact ce se asteapta el mai putin, oricum schimba foaia
oana84onutza
Postat pe 24 Februarie 2010 18:24
tu nu esti marioneta lui!el trebuie sa te accepte asa cum esti ...
roz5blue6lila7
Postat pe 24 Februarie 2010 18:33
pentru onuta...el este zodia taur iar eu sunt zodia gemeni...sunt doua zodii total opuse...dar la inceput nu am tinut cont de asta...si nii acum dar este o coincidenta pentru ca ceea ce se spune despre mine la horoscop 80% se potriveste...si la el la fel
argint_viu
Postat pe 24 Februarie 2010 22:58
De la: argint_viu, la data 2010-02-16 23:42:59buna ziua.
am o problema mare in relatia mea cu sotul meu.sunt foarte tanara...si sunt si casatorita.nu am copii.
deci problema cea mai mare este faptul ca eu gandesc diferit de sotul meu si asta am inceput sa realizez tot mai mult...si nu stiu ce sa fac...el de exemplu face o criza atat de mare daca nu raspund din prima la telefon...ne certam o zi intraga si este suparat din cauza asta inca vreo 2 zile...daca uit ceva sau nu fac ceva la timp ma cearta...si cateodata ma pune sa fac niste lucruri care nu imi plac dar le fac ca sa nu il supar pentru ca stiu ca daca fac asta o sa il tina supararea vreo cateva zile bune...in multe privinte avem pareri opuse...nu vreau sa fie legat nimic de despartire pentru ca il iubesc enorm...dar am nevoie de o solutie ceva...parca nu e multumit oricat as incerca sa fac cum trebuie lucrul care mi l-a cerut...chiar daca nu imi iese tot timpul...dar nici pe gest nu pune pret...pe faptul ca macar am incercat...precizez ca de vreo 3 luni suntem la distanta ca el este plecat si eu stau acasa...toata ziua in casa...nu mai am prieteni pentru ca o prietena de a mea a facut ceva care nu ia placut deloc si m-a pus sa nu mai vorbesc cu ea...deci stau toata ziua acasa si sunt cuminte dar el vrea sa fac totul perfect...


arbeit macht frei
misoginu
Postat pe 24 Februarie 2010 23:21
De la: argint_viu, la data 2010-02-16 23:42:59buna ziua.
am o problema mare in relatia mea cu sotul meu.sunt foarte tanara...si sunt si casatorita.nu am copii.
deci problema cea mai mare este faptul ca eu gandesc diferit de sotul meu si asta am inceput sa realizez tot mai mult...si nu stiu ce sa fac...el de exemplu face o criza atat de mare daca nu raspund din prima la telefon...ne certam o zi intraga si este suparat din cauza asta inca vreo 2 zile...daca uit ceva sau nu fac ceva la timp ma cearta...si cateodata ma pune sa fac niste lucruri care nu imi plac dar le fac ca sa nu il supar pentru ca stiu ca daca fac asta o sa il tina supararea vreo cateva zile bune...in multe privinte avem pareri opuse...nu vreau sa fie legat nimic de despartire pentru ca il iubesc enorm...dar am nevoie de o solutie ceva...parca nu e multumit oricat as incerca sa fac cum trebuie lucrul care mi l-a cerut...chiar daca nu imi iese tot timpul...dar nici pe gest nu pune pret...pe faptul ca macar am incercat...precizez ca de vreo 3 luni suntem la distanta ca el este plecat si eu stau acasa...toata ziua in casa...nu mai am prieteni pentru ca o prietena de a mea a facut ceva care nu ia placut deloc si m-a pus sa nu mai vorbesc cu ea...deci stau toata ziua acasa si sunt cuminte dar el vrea sa fac totul perfect...

De ce mi se pare cunoscuta povestea asta?? Iubita mea, ai o problema! Mare problema, din pacate. Nu indeparta de tine oameni care iti vor binele, niciodata nu e bine sa ramai singura atunci cand esti casatorita cu un om ca sotul tau. Divergente de opinie? Incepi sa-ti dai seama ca nu ganditi la fel? Off... Acum incepi sa realizezi ca ai alt punct de vedere ca el, apoi ca nu apreciaza eforturile tale, apoi ca a indepartat de tine pe toti prietenii tai, o sa vezi ca vor urma rudele si in final vei ajunge sa te intrebi ce mai ai in comun cu acest om, ce ai vazut la el... Eterna dilema.
Oamenii nu se schimba. Din pacate, daca asta vrei sa auzi, e in zadar. In viata reala fiecare ramane asa cum a fost educat atunci cand putea fi modelat. Nimeni nu se va schimba din dragoste pentru tine. Ori il accepti asa cum este, ori iti vezi de viata ta. Oricum din marea ta dragoste de acum se va alege praful. Nu pot decat sa-ti urez sa fii tare si sa-ti dea Dumnezeu putere si sanatate sa le duci pe toate.
lidiaolteanu
Postat pe 3 Martie 2010 16:16
Buna zici ca te iubeste? .Dar o persoana care te iubeste te iubeste si cu defectele care le ai .E de rau daca nu te mai lasa sa ai prietene .E gelos eu nu cred asta e bolnav de gelozie si cu gelozia si neancrederea nu faci casa.Pui problema ce ar sa zica lumea chiar te intereseaza ce zic alti cand tu esti izolata an casa?. Numai cel ce traeste cu el stie cum traeste lasa lumea sa vorbeasca
ines34
Postat pe 3 Martie 2010 17:03
eu sunt constienta ca asa o sa ramana ...tot cu parerile si cu gandirea lui de moda veche.....el e genul de barbat care crede ca femeia trebuie sa stea la cratita...sa nu lucreze si sa ii faca pe plac lui si sa aiba grija de copil...iar el sa fie barbatul cel care aduce bani in casa si cel care da ordine...iar eu nu o sa accept asa ceva...inca nu mi-am inceput viata ca femeie pentru ca sunt inca adolescenta..o pustoaica poate pentru voi.....adik sunt inca la scoala si astept sa termin liceul ca sa iau o decizie fara sa imi para rau...pana atunci am timp sa ma gandesc ce este bine pentru mine si apoi sa nu mai intorc capul in urma...iar sotul meu sunt sigura ca ma iubeste ...dar problema e ca mi-am dat seama ca iubirea lui este obsesiva...este obsedat...are toate caracteristicile unei iubiri bolnave...va multumesc de sfaturi si va mai astept cu pareri...
argint_viu
Postat pe 3 Martie 2010 18:15
De la: argint_viu, la data 2010-02-20 02:12:44tin sa precizez ca atat timp cat fac totul perfect e raiul pe pamant pentru noi...ne intelegem foarte bine cand nu gresesc cu nimic...pe toate planurile...dar cum nu fac ceva cum trebuie cum sa stricat totul...si faza najpa e ca fericirea tine 2-3 zile si supararea vreo 4-5...poate chiar si mai mult...depinde si de ce am facut...cat de grav este..pentru el...ca eu..cand el greseste cu ceva mic nu ma supar tin in mine...ca parca nu imi mai permit sa ma mai supar si eu...ca se supara el pentru amandoi:D...


schimbati atitudinea fata de el....incearca sa iti impui punctul tau de vedere ,multi o fac de frica de a fi parasiti sau lipsa lor de incredere fata de noi,femeile.......fi mai putin spontana cand suna,daca urla inchide-i telefonul si cand suna din nou(pt ca o va face) spune-i sa traga aer in piept ,sa se calmeze si daca vb pe un ton frumos asculti ceea ce are de spus .....daca nu sa sune cand isi revine din transa.Fa-l sa te urmeze si sa te asculte,nu invers.Incearca-l sa il faci sa aiba incredere in tine.....cu fuga nu faci nimic daca poti schimba ceva din comportamentul lui!
un sfat!
just_heaven
Postat pe 3 Martie 2010 18:22
De la: argint_viu, la data 2010-03-03 18:15:34eu sunt constienta ca asa o sa ramana ...tot cu parerile si cu gandirea lui de moda veche.....el e genul de barbat care crede ca femeia trebuie sa stea la cratita...sa nu lucreze si sa ii faca pe plac lui si sa aiba grija de copil...iar el sa fie barbatul cel care aduce bani in casa si cel care da ordine...iar eu nu o sa accept asa ceva...inca nu mi-am inceput viata ca femeie pentru ca sunt inca adolescenta..o pustoaica poate pentru voi.....adik sunt inca la scoala si astept sa termin liceul ca sa iau o decizie fara sa imi para rau...pana atunci am timp sa ma gandesc ce este bine pentru mine si apoi sa nu mai intorc capul in urma...iar sotul meu sunt sigura ca ma iubeste ...dar problema e ca mi-am dat seama ca iubirea lui este obsesiva...este obsedat...are toate caracteristicile unei iubiri bolnave...va multumesc de sfaturi si va mai astept cu pareri...


se trateaza cunosc ,cazuri care atunci cand si-au dat seama ca sunt n pragul de a ramane singuri .....brusc i-am vazut schimbati total!
totul tine si de noi cum sa ii facem sa inteleaga ca vrem putina libertate si vrem sa fim independente iar acest lucru nu ar duce la inselare sau raceala din partea noastra.
just_heaven
Postat pe 3 Martie 2010 18:26
m-am gandit o data la faptul ca daca l-as parasi eu pe el (doar m-am gandit...asa ca presupunere)m-ar durea mult mai tare decat daca m-ar parasi el pe mine...deci mie nu imi este frica de singuratate...stiu ca acolo este undeva unde ii este si lui greu si incerc sa il inteleg cat pot de mult...dar cateodata cere prea multe....el mi-a spus ca , cat timp o sa stea el acolo sa incerc sa ii fac pe plac ...sa fac cum spune el ca sa nu ne certam...dar lui nui convine cand vreau sa facem ceva dupa placul meu...este foarte incapatanat si vrea sa fie fix cum vrea el...e ca un copil care bate din picioare...daca nu ii dai atunci cand vrea el ciocolata bate din picior si incepe a plange si apoi e si suparat pe tine...dar nici nu iti accepta scuzele...este foarte dificil...
argint_viu
Postat pe 3 Martie 2010 18:33
as vrea o data sa ii fac o faza din care s ainteleaga ca daca nu se schimba relatia noastra nu mai dureaza mult...dar deja imi inchipui cum o s areactioneze si stiu c ao luna de zile zi de zi nu o sa am constiinta impacata stiind cat de mult l-am facut sa sufere sau cat de tare l-am suparat...nici nu vreau sa-mi imaginez ca e ca un cosmar...
argint_viu
Postat pe 3 Martie 2010 18:35
De la: just_heaven, la data 2010-03-03 18:26:06
De la: argint_viu, la data 2010-03-03 18:15:34eu sunt constienta ca asa o sa ramana ...tot cu parerile si cu gandirea lui de moda veche.....el e genul de barbat care crede ca femeia trebuie sa stea la cratita...sa nu lucreze si sa ii faca pe plac lui si sa aiba grija de copil...iar el sa fie barbatul cel care aduce bani in casa si cel care da ordine...iar eu nu o sa accept asa ceva...inca nu mi-am inceput viata ca femeie pentru ca sunt inca adolescenta..o pustoaica poate pentru voi.....adik sunt inca la scoala si astept sa termin liceul ca sa iau o decizie fara sa imi para rau...pana atunci am timp sa ma gandesc ce este bine pentru mine si apoi sa nu mai intorc capul in urma...iar sotul meu sunt sigura ca ma iubeste ...dar problema e ca mi-am dat seama ca iubirea lui este obsesiva...este obsedat...are toate caracteristicile unei iubiri bolnave...va multumesc de sfaturi si va mai astept cu pareri...


se trateaza cunosc ,cazuri care atunci cand si-au dat seama ca sunt n pragul de a ramane singuri .....brusc i-am vazut schimbati total!
totul tine si de noi cum sa ii facem sa inteleaga ca vrem putina libertate si vrem sa fim independente iar acest lucru nu ar duce la inselare sau raceala din partea noastra.


eu imi doresc libertate...dar niciodata nu am vrut sa il insel...si nici nu m-aM GANDIT SA FAC ASTA VREODATA...el crede ca daca vreau sa fiu putin mai liberita si sa mai fac si dupa capul meu crede ca m-am racit asa cum ai spus si tu...si crede deja ca s-a intamplat ceva cu mine...adik ca l-am tradat...ca l-am inselat...si de asta nu imi pot permite nici sa ii spun asta..c.a el ar veni cu pretextul ca sunt casatorita si intr-o casnicie nu ai voie sa fii libera ...si ar mai spune ca sunt mii si mii de cazuri in care femeile au dat de gustul libertatii si au profitat la maxim de asta ...adik ca si-au inselat sotii...parca pe zi ce trece ma conving tot mai tare ca increderea lui in mine tot scade...in loc sa creasca macar cand vede ca stau acasa toata ziua si nu ies din casa sau la reun suc...nu vorbesc nici pe mess nimic...nimic ce are legatura cu alti oameni...ma simt izolata:(
argint_viu
Postat pe 3 Martie 2010 18:39
atunci scz ca iti spun dar singura vinovata esti tu ca ii faci jocul.......femeia nu mai e sclava obiectului masculin.....fi mai libera in atitudine si fata de el.....incearca sa il faci sa inteleaga ca de fapt vrei sa faci si tu ceva cu viata ta nu numai cratita si matura cu rabdare si perseverenta poti face multe dar totul depinde de noi.
si daca ,crezi ca ai facut tot ce ai putut mergi mai departe ......drumul in fata are o infinitate de cai conteaza de noi pe care o alegem
just_heaven
Postat pe 3 Martie 2010 18:44
deci eu am spus ca asa gandeste el dar nu si eu...eu nu sunt deloc de acord cu aceasta idee...sunt de parere ca femeia si barbatul au ajuns in zilele noastre sa fie egali...consider ca dintotdeauna au fost egali...dar inainte erau alte vremuri...iar eu nu m-as vedea ca in descrierea facuta de el niciodata...sunt genul de persoana care pune foarte mult pret si pe cariera...si familia e importanta dar sa ai si tu un venit ca sa fii sigura ca dca se intampla ceva sa ai un venit...nici eu nu am incredere 100% in el... de asta spun asta...ca se poate intampla orice...desi nu sunt o fire pesimista....tot timpul vad partea buna a lucrurilor iar cea rea incerc sa o indepartez....deci eu nu vreau sa fie asa cum isi imagineaza el...probabil o sa fie dezamagit cand o sa auda ce mi-am propus eu si ce astept de la viata....dar totusi acum sunt prea mica sa iau o decizie care mi-ar putea schimba viata total...de asta mai astept putin sa ma mai coc la minte si sa vad cat mai pot indura iar apoi ori continuam dar sa fie relatia in 2 nu numai in unu...ori punem punct si fiecare cu ale lui....nu-mi vine sa cred ca am spus asta...dar probabil chiar asa se va intampla pentru ca nu vreau sa fiu toata viata o femeie frustrata si depresiva...sa nu stie ce e fericirea si sa nu profite de tineretea si de atuurile care le are ... iar de singuratate chiar nu imi este frica deloc...cateodata imi vine sa las tot si toate ca sa fiu singura fara nici un barbat in viata mea....
argint_viu
Postat pe 3 Martie 2010 18:57
De la: argint_viu, la data 2010-03-03 18:57:44deci eu am spus ca asa gandeste el dar nu si eu...eu nu sunt deloc de acord cu aceasta idee...sunt de parere ca femeia si barbatul au ajuns in zilele noastre sa fie egali...consider ca dintotdeauna au fost egali...dar inainte erau alte vremuri...iar eu nu m-as vedea ca in descrierea facuta de el niciodata...sunt genul de persoana care pune foarte mult pret si pe cariera...si familia e importanta dar sa ai si tu un venit ca sa fii sigura ca dca se intampla ceva sa ai un venit...nici eu nu am incredere 100% in el... de asta spun asta...ca se poate intampla orice...desi nu sunt o fire pesimista....tot timpul vad partea buna a lucrurilor iar cea rea incerc sa o indepartez....deci eu nu vreau sa fie asa cum isi imagineaza el...probabil o sa fie dezamagit cand o sa auda ce mi-am propus eu si ce astept de la viata....dar totusi acum sunt prea mica sa iau o decizie care mi-ar putea schimba viata total...de asta mai astept putin sa ma mai coc la minte si sa vad cat mai pot indura iar apoi ori continuam dar sa fie relatia in 2 nu numai in unu...ori punem punct si fiecare cu ale lui....nu-mi vine sa cred ca am spus asta...dar probabil chiar asa se va intampla pentru ca nu vreau sa fiu toata viata o femeie frustrata si depresiva...sa nu stie ce e fericirea si sa nu profite de tineretea si de atuurile care le are ... iar de singuratate chiar nu imi este frica deloc...cateodata imi vine sa las tot si toate ca sa fiu singura fara nici un barbat in viata mea....


crezi ,gandesti asa dar nu aplici si lasi un barbat fie el si sot sa iti dicteze ce sa faci si cum sa faci....nu esti bibelou si nici nu te vei sparge la cadere...daca intelegi ce vreau sa spun......ai nevoie de prieteni .......pt ca te simti singura !
just_heaven
Postat pe 3 Martie 2010 19:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sa ma marit cu cine vor parintii? 0 De la: 29 Decembrie 2010 09:49
il vreau sau nu? 37 De la: talida22 9 Ianuarie 2009 16:25
Cand sotul refuza sa mearga in vacanta 7 zile doar cu sotia,pe motiv ca se plictiseste 66 De la: kudika_9592 4 August 2012 15:43
Are alta sau nu? 4 De la: Rodika91 6 Martie 2012 13:02
Nu stiu ce mai simt! 47 De la: anamaria_brunetik 29 Septembrie 2009 09:34