Setari Cookie-uri

Nasterea naturala cu epidurala...nasterea sub apa...sau cezariana

Sunt o graviduta in luna a 6-a,bebele urmand sa se nasca in iunie cam pe 18 spun doctorii.Dra inca nu m-am hotarat ce fel de nastere sa aleg...E cineva cu experienta pe-aici care ma poate sfatui?
sara_t
Postat pe 23 Februarie 2010 14:46
naturala. chiar daca ai dureri de te'ai urca si pe pereti. cand eram in travaliu ziceam ca n'am sa uit in veci asemenea dureri, dar la nici o sapt nu imi mai aduceam aminte cum a fost. acum depinde si de tine, de sanatatea ta.
Shhh
Postat pe 23 Februarie 2010 14:48
ah si eu am nascut si fara injectie.
Shhh
Postat pe 23 Februarie 2010 14:50
naturala ,,,,,,,,,,,,,sunt o mama ce a nascut de doua ori prin cezariana( fiind nevoita)si n-as recomanda nimanui sa nasca prin cezariana daca o poate face normal
Dontyyy
Postat pe 23 Februarie 2010 14:52
Eu o sa o incerc pe cea sub apa cand va fi cazul.
Kathara
Postat pe 23 Februarie 2010 14:55
De la: sara_t, la data 2010-02-23 14:46:14Sunt o graviduta in luna a 6-a,bebele urmand sa se nasca in iunie cam pe 18 spun doctorii.Dra inca nu m-am hotarat ce fel de nastere sa aleg...E cineva cu experienta pe-aici care ma poate sfatui?




... evita cezariana ... a trecut ''moda'' ...

marco918
Postat pe 23 Februarie 2010 21:42
a incercat cineva nasterea sub apa?sau cele care au folosit epidurala,ati avut efecte secundare?
sara_t
Postat pe 24 Februarie 2010 18:45
Eu sincer o sa fac epidurala. In primul rand, pentru ca dupa cerzariana iti revii foarte greu si in al doilea rand, pentru ca m-am documentat referitor la genul asta de anestezie si am mai facut una in cadrul unei operatii. Singurele efecte adverse au fost ametelile si senzatia de voma de a doua zi. Iar la nastere iti va spune doctorul cand sa impingi, deci sa nu iti faci griji ca daca nu simti nimic nu vei putea sa nasti normal. A, si sa te interesezi din timp , la spitalul unde vei naste, cam care-i costul unei anestezii( asta pentru ca din pacate ai sanse sa te puna sa o cumperi, pentru ca ei nu mai au aproape nimic prin spital).
Felicitari pentru cele care au nascut normal, fara strop de anestezie! Dar cred ca nu e ceva recomandat pentru toata lumea...
In rest, si zic asta pentru ca am acasa doctor pe care sa-l intreb , la spital oricum iti fac epiziotomie( a naiba daca imi dau seama daca am scris bine sau nu )si iti dau dilatatoare, pentru ca nu prea e bine sa dureze mult travaliul.
Daca mai esti si de constituie firava, cum eu sunt, s-ar putea sa te trezesti in mijlocul travaliului ca pur si simplu nu mai poti si sa ai nevoie de cezariana de urgenta, cum se mai intampla. Rar, ce-i drept, dar se mai inatmpla.
Nasterea sub apa...stiu eu ? Mi se pare ca nu-i cu nimic diferita de nasterea naturala...atata doar ca faci si o baie in the process .
Na, spor in alegerea metodei acum !
anissya
Postat pe 26 Februarie 2010 13:46
Am nascut prin cezariana (nu puteam altfel) si n-am avut nimica.Nu's ce-i aia durere de nastere,copilu' a fost in siguranta...Am dormit juma' de zi,pe urma m-am pus la treaba.
Cicatricea-i orizontala,la baza pubisului.
Singurul dezavantaj -fiind sub antibiotic,n-am alaptat la inceput si a fost un pic mai greu.
M-a operat o femeie.
Cand completez diverse fise,la " alte operatii ",de obicei uit s-o trec,asa simplu a fost la mine.
nicossia
Postat pe 26 Februarie 2010 20:09
Cateva colege si prietene de-ale mele au optat pentru nasterea normala cu epidurala. Se pare ca este cea mai indicata
ice_flower
Postat pe 26 Februarie 2010 20:43


Si eu am nascut pe 18 iunie,1995,am nascut natural si am alaptat copilul 1 an si 6 luni.Este normal sa nasti natural din toate punctele de vedere.Ar fi mult de discutat pe aceasta tema,dar si pentru tine si pentru copil este mai bine sa nasti natural
kudika112955
Postat pe 26 Februarie 2010 20:57
De la: kudika112955, la data 2010-02-26 20:57:47

Si eu am nascut pe 18 iunie,1995,am nascut natural si am alaptat copilul 1 an si 6 luni.Este normal sa nasti natural din toate punctele de vedere.Ar fi mult de discutat pe aceasta tema,dar si pentru tine si pentru copil este mai bine sa nasti natural



1 an si 6 luni ? Oh dear, atat de mult? Din motive ce tin de timp si de multe obligatii pe care mi le programez deja, cred ca mai mult de cateva luni nu o sa alaptez ...oare chiar asa grav sa fie ?
anissya
Postat pe 28 Februarie 2010 13:03
De la: anissya, la data 2010-02-28 13:03:31
De la: kudika112955, la data 2010-02-26 20:57:47

Si eu am nascut pe 18 iunie,1995,am nascut natural si am alaptat copilul 1 an si 6 luni.Este normal sa nasti natural din toate punctele de vedere.Ar fi mult de discutat pe aceasta tema,dar si pentru tine si pentru copil este mai bine sa nasti natural



1 an si 6 luni ? Oh dear, atat de mult? Din motive ce tin de timp si de multe obligatii pe care mi le programez deja, cred ca mai mult de cateva luni nu o sa alaptez ...oare chiar asa grav sa fie ?




... alaptatul are niste avantaje extraordinare ... pentru copil si pentru ... sot ... ... puradeii mei au fost alaptati de sotie pina la minim 1.5 an ... nu stiu cum a fost pentru ei dar pentru mine a fost super ... ... dar de la 2 ani puradeii aveau niste dinti perfecti si sint mult mai linistiti si sanatosi (fara colici si alte povesti pe care le-am mai auzit) ... e un mare avantaj pentru parinti ...

marco918
Postat pe 4 Martie 2010 14:50
Si eu ma gandesc tot la natural, dac-o sa se poata. Adica nu cezariana.
Evident, nici vorba sa exclud epidurala. Daca cineva m-ar convinge ca ce in apa doare mai putin, as incerca-o p-aia.

Am o colega insarcinata, insa... ea vrea cezariana. Nu vrea sa sufere. Alte doua amice, au facut tot cezariana. Ce va pot spune din ceea ce vad eu, de-afara: fetele au ramas cu niste burtane de zici ca inca-s gravidutze
Dor_a
Postat pe 4 Martie 2010 15:00
De la: Dor_a, la data 2010-03-04 15:00:00Si eu ma gandesc tot la natural, dac-o sa se poata. Adica nu cezariana.
Evident, nici vorba sa exclud epidurala. Daca cineva m-ar convinge ca ce in apa doare mai putin, as incerca-o p-aia.

Am o colega insarcinata, insa... ea vrea cezariana. Nu vrea sa sufere. Alte doua amice, au facut tot cezariana. Ce va pot spune din ceea ce vad eu, de-afara: fetele au ramas cu niste burtane de zici ca inca-s gravidutze





... cezariana nu ar trebui sa se practice daca nu exista o problema grava a mamicii ... unii medicii ginecologi vor sa se erijeze in psihologi (si din ''mila'' pentru ''suferintzele'' acelor femei le induc o idee anormala despre nastere) si promoveaza aceasta operatie in detrimentul nasterii normale ... pentru BANI ... cezariana are dezavantaje clare fata de nasterea naturala ... si LIMITEAZA o femeie la numai 2 nasteri ... daca cistigati la Loto ? ... daca divortati si intilniti un barbat care vrea si e in stare sa ajute la cresterea unor copii ... daca se intimpla un accident ... daca ... daca ... daca ...

... nu inteleg de ce femeile accepta sa le fie LIMITATE oportunitatile de a avea copii ... dupa 2 copii ca va face cu al treilea sarcina daca apare ? ... dar cu a patra ? ... sa spunem ca le doreste ... par fantezii ... dar viata e plina de surprize ...

marco918
Postat pe 4 Martie 2010 23:27
Buna ziua! Eu am nascut 2 copii. Primul cu nastere prin cezariana si mi-a fost foarte greu dupa ce am nascut. Ma durea operatia, si nu puteam face mai nimic si de acea am hotorat la urmatoare nastere sa fie nastere normala prin peridurala. Si asa a fost. Am nascut in luna mai 2009 o fetita prin nastere normala cu peridurala fara nici o durere. A fost foarte bine.Va sfatuiesc sa faceti nastere normala cu peridurala pentru ca nu simti nimic. Va mai sfatuiesc sa faceti contract cu coord blood senter pentru celule stem. Eu am facut si nu imi pare rau. Nastere usoara!
bogy1982
Postat pe 5 Martie 2010 08:36
Eu am avut nastere naturala cu epidurala.Cat timp am fost insarcinata am spus ca nu o sa fac epidurala , dar avand o sarcina f grea , cu dureri mari,nopti nedormite si de abia dusa pana la 36 de saptamani, cand a inceput travaliul ,dupa vreo 5 ore am hotarat sa fac epidurala si a fost cel mai bun lucru care l-am facut,dupa alte 4 ore l-am nascut pe puisorul meu f usor si nu m-o durut deloc.
Epiziotomia se face acum cred ca la toate care nasc natural.Refarea e putin greuta,eu nam stat in fund aproape 2 luni dar trec toate,important e sa fie puiul sanatos.

Cat despre cezariana unele s-au refacut repede,altele mai greu.Singurul lucru rau la cezariana e ca limiteaza nasterile. In rest cezariana pt copil nu are cum sa fie rea pt ca salveaza multe vieti. Avantajul la cezariana este ca nu exista riscul sa-i rupa o mana,sa ii faca rau copilului si de altfel si multe mame au fost salvate cu cezariana(cum nu mai dau exemple ca nu vreau sa sperii pe nimeni).

un mic off topic : eu cand am fost cu copilul la orl si mi-a spus ca are diviatie de sept m-a intrebat cum am nascut ,i-am spus ca natural si mi-a spus ca de acolo vine treaba si ca multi copii care se nasc natural se intampla sa aibe deviatie de sept.
DydiG
Postat pe 5 Martie 2010 11:51
Natural e cel mai bine, asta daca nu cumva doctorul recomanda cezariana din motive medicale.
Eu am cerut special sa nu imi faca epiziotomie decat chiar in ultima instantza daca nu se poate altfel, am facut multe exercitii inainte si a durat ceva mai mult nasterea dar m-am recuperat rapid pe urma, in doua saptamani ma simteam perfect. (spre deosebire de prietene care au nascut in romania si le-a facut epiziotomie fara sa fie nevoie, doar ca sa scurteze nasterea, ele au tras cateva luni dupa nastere cu dureri si alte probleme mari).
DayC
Postat pe 5 Martie 2010 14:40
. In rest cezariana pt copil nu are cum sa fie rea pt ca salveaza multe vieti.....FALS!...fara indicatie cezariana e cel putin un dus rece pt copil...
_oktober_
Postat pe 6 Martie 2010 22:19
De la: sara_t, la data 2010-02-24 18:45:11a incercat cineva nasterea sub apa?sau cele care au folosit epidurala,ati avut efecte secundare?

intamplator m-am lovit de o mamica nascuta cu epidurala.Are destule probleme.Citeste bine protocolul preanestezie;sunt riscuri.
nicossia
Postat pe 7 Martie 2010 21:50
De la: _oktober_, la data 2010-03-06 22:19:09. In rest cezariana pt copil nu are cum sa fie rea pt ca salveaza multe vieti.....FALS!...fara indicatie cezariana e cel putin un dus rece pt copil...


Spui ca e fals ca cezariana salveaza multe vieti?Hai sa-ti dau exemple :
1. mama care a stat in travaliu mai mult de 24 de ore si a trebuit sa faca cezariana deoarece fatul era in suferinta fetala cat pe ce sa moara
2.cand eream eu in travaliu o femeie care era langa mine in travaliu de cateva minute ,a inceput sa-i scada bataile inimii la bebelasul ei,daca nu o duceau repede sa-i faca cezariana murea copilul.
3.o alta fata care a stat in travaliu 9 ore era sa moara si ea si copilul daca nu-i faceau cezariana,au salvat-o.
4.o mama care a stat vreo 16 ore in travaliu o murit dar prin cezariana o reusit sa-i salveze copilul.
5.o alta femeie care trebuia sa nasca dar pur si simplu nu avea contractii i-a facut cezariana salvandu-i copilul.
6. O alta fata care a avut bebele infasurat cordonul ombilical in jurul gatului , i-a facut cezariana si a salvat copilul la timp.
7.O alta fata a carui bb nu s-a intors ,or fost nevoiti sa-i faca cezariana.
8. O alta fata ii crescuse tensiunea f rau ,i-au facut cezariana si au salvat copilul,care desii era prematur ,acum e bine sanatos.
Pana acum n-am auzit in urma unei nasteri prin cezariana ca un copil sa aibe o mana rupta,un femur intors sau sa moara vre-un copil.
Aceste povesti sunt din persoane care le cunosc eu,mai sunt multe exemple.
Stiu si exemple de fete care nu au facut cezariana si au avut parte de experiente rele : o femeie a murit din cauza ca nu i-au facut la timp cezariana.
Copilul lu alta fata are probleme toata viata din cauza ca a stat in suferinta fetala probleme neurologice grave.
si sunt mai multe dar nu vreau sa sperii pe nimeni.
Si eu sunt pt nastere naturala desii am nascut natural si mi-a fost f greu,dar nu putem spune ce rea e cezariana ca totusi cand intervine vreo problma la nasterea naturala,cezariana salveaza.
DydiG
Postat pe 7 Martie 2010 22:15
Draga mea,nu are rost sa intram acum intr-o discutie interminabila despre avantajele si in acest caz dezavantajele cezarienei.....eu m-am referit strict la faptult ca se considera o experienta fara pericol pt bebelus...ceea ce este complet fals....vorbim aici de o sarcina normala cand cezariana este facuta la cerere,la rece cum se mai spune....am specificat ca nu este vorba de cazuri in care acesta se indica...exemple despre cate nasteri prin cezariana la cerere s-au terminat mai putin bine pt bebe as putea sa iti dau multe,din pacate...multe...sa nu uitam,a fost dorinta mamei care a semnat un acord,iar lipsa ei de informare in cazul acesta nu este scuzabila...cativa ani petrecuti in sala de nasteri mi-au ramas intipariti in memorie...eu zic ca ar trebui sa ne informam mai mult despre adaptarea la viata extrauterina a nou nascutului...prin ce transformari impresionante trece organismul acestuia si cum il ajuta trecerea prin filiera pelvigenitala...am nascut atat normal cat si prin cezariana din pacate,atunci cand la a doua sarcina m-am trezit cu o apoplexie uetroplacentara in saptamana 36...deci stiu chiar ft bine ce inseamna o operatie si in ce caz acesta este salvatoare....asa cum stiu si caz de sarcina perfect normala terminata prin apgar 6 la un bebe perfect doar pt ca a intervenit operatia la doarinta mamei....vreau sa inchei cu un sfat: hai sa ne informam,si hai sa discutam si cu un dr neonatolog si sa privim nasterea si prin ochii copilasului.....sa nu ne rezumam la dorinta de a trece prin aceasta minunata experienta a nasterii fara durere si efort din partea noastra...ca si mama vom intampina in viata situatii cand e nevoie de noi acolo,cand poate viata copilasului nostru va depinde de puterea noastra de a fi mame,de a indura orice pt binele lui....moment in care nu vom putea cere sa fim anesteziate si adormite si sa ne trezim cand pericolul a trecut,cand altii s-au ocupat de copilasul nostru in cele mai importante si grele momente...va pup pe toate cu drag...si felicitari pt mamici si tatici!
_oktober_
Postat pe 8 Martie 2010 16:41
De la: DydiG, la data 2010-03-07 22:15:17
De la: _oktober_, la data 2010-03-06 22:19:09. In rest cezariana pt copil nu are cum sa fie rea pt ca salveaza multe vieti.....FALS!...fara indicatie cezariana e cel putin un dus rece pt copil...


Spui ca e fals ca cezariana salveaza multe vieti?Hai sa-ti dau exemple :
1. mama care a stat in travaliu mai mult de 24 de ore si a trebuit sa faca cezariana deoarece fatul era in suferinta fetala cat pe ce sa moara
2.cand eream eu in travaliu o femeie care era langa mine in travaliu de cateva minute ,a inceput sa-i scada bataile inimii la bebelasul ei,daca nu o duceau repede sa-i faca cezariana murea copilul.
3.o alta fata care a stat in travaliu 9 ore era sa moara si ea si copilul daca nu-i faceau cezariana,au salvat-o.
4.o mama care a stat vreo 16 ore in travaliu o murit dar prin cezariana o reusit sa-i salveze copilul.
5.o alta femeie care trebuia sa nasca dar pur si simplu nu avea contractii i-a facut cezariana salvandu-i copilul.
6. O alta fata care a avut bebele infasurat cordonul ombilical in jurul gatului , i-a facut cezariana si a salvat copilul la timp.
7.O alta fata a carui bb nu s-a intors ,or fost nevoiti sa-i faca cezariana.
8. O alta fata ii crescuse tensiunea f rau ,i-au facut cezariana si au salvat copilul,care desii era prematur ,acum e bine sanatos.
Pana acum n-am auzit in urma unei nasteri prin cezariana ca un copil sa aibe o mana rupta,un femur intors sau sa moara vre-un copil.
Aceste povesti sunt din persoane care le cunosc eu,mai sunt multe exemple.
Stiu si exemple de fete care nu au facut cezariana si au avut parte de experiente rele : o femeie a murit din cauza ca nu i-au facut la timp cezariana.
Copilul lu alta fata are probleme toata viata din cauza ca a stat in suferinta fetala probleme neurologice grave.
si sunt mai multe dar nu vreau sa sperii pe nimeni.
Si eu sunt pt nastere naturala desii am nascut natural si mi-a fost f greu,dar nu putem spune ce rea e cezariana ca totusi cand intervine vreo problma la nasterea naturala,cezariana salveaza.


tu ai citit bine inainte sa te apuci sa scrii romanul asta?
Shhh
Postat pe 8 Martie 2010 17:09
De la: Shhh, la data 2010-03-08 17:09:27
De la: DydiG, la data 2010-03-07 22:15:17
De la: _oktober_, la data 2010-03-06 22:19:09. In rest cezariana pt copil nu are cum sa fie rea pt ca salveaza multe vieti.....FALS!...fara indicatie cezariana e cel putin un dus rece pt copil...


Spui ca e fals ca cezariana salveaza multe vieti?Hai sa-ti dau exemple :
1. mama care a stat in travaliu mai mult de 24 de ore si a trebuit sa faca cezariana deoarece fatul era in suferinta fetala cat pe ce sa moara
2.cand eream eu in travaliu o femeie care era langa mine in travaliu de cateva minute ,a inceput sa-i scada bataile inimii la bebelasul ei,daca nu o duceau repede sa-i faca cezariana murea copilul.
3.o alta fata care a stat in travaliu 9 ore era sa moara si ea si copilul daca nu-i faceau cezariana,au salvat-o.
4.o mama care a stat vreo 16 ore in travaliu o murit dar prin cezariana o reusit sa-i salveze copilul.
5.o alta femeie care trebuia sa nasca dar pur si simplu nu avea contractii i-a facut cezariana salvandu-i copilul.
6. O alta fata care a avut bebele infasurat cordonul ombilical in jurul gatului , i-a facut cezariana si a salvat copilul la timp.
7.O alta fata a carui bb nu s-a intors ,or fost nevoiti sa-i faca cezariana.
8. O alta fata ii crescuse tensiunea f rau ,i-au facut cezariana si au salvat copilul,care desii era prematur ,acum e bine sanatos.
Pana acum n-am auzit in urma unei nasteri prin cezariana ca un copil sa aibe o mana rupta,un femur intors sau sa moara vre-un copil.
Aceste povesti sunt din persoane care le cunosc eu,mai sunt multe exemple.
Stiu si exemple de fete care nu au facut cezariana si au avut parte de experiente rele : o femeie a murit din cauza ca nu i-au facut la timp cezariana.
Copilul lu alta fata are probleme toata viata din cauza ca a stat in suferinta fetala probleme neurologice grave.
si sunt mai multe dar nu vreau sa sperii pe nimeni.
Si eu sunt pt nastere naturala desii am nascut natural si mi-a fost f greu,dar nu putem spune ce rea e cezariana ca totusi cand intervine vreo problma la nasterea naturala,cezariana salveaza.


tu ai citit bine inainte sa te apuci sa scrii romanul asta?


Eu n-am citit nimic inainte sa scriu ce am scris,am scris din experientele persoanelor care le cunosc eu.
DydiG
Postat pe 9 Martie 2010 21:07
De la: _oktober_, la data 2010-03-08 16:41:41Draga mea,nu are rost sa intram acum intr-o discutie interminabila despre avantajele si in acest caz dezavantajele cezarienei.....eu m-am referit strict la faptult ca se considera o experienta fara pericol pt bebelus...ceea ce este complet fals....vorbim aici de o sarcina normala cand cezariana este facuta la cerere,la rece cum se mai spune....am specificat ca nu este vorba de cazuri in care acesta se indica...exemple despre cate nasteri prin cezariana la cerere s-au terminat mai putin bine pt bebe as putea sa iti dau multe,din pacate...multe...sa nu uitam,a fost dorinta mamei care a semnat un acord,iar lipsa ei de informare in cazul acesta nu este scuzabila...cativa ani petrecuti in sala de nasteri mi-au ramas intipariti in memorie...eu zic ca ar trebui sa ne informam mai mult despre adaptarea la viata extrauterina a nou nascutului...prin ce transformari impresionante trece organismul acestuia si cum il ajuta trecerea prin filiera pelvigenitala...am nascut atat normal cat si prin cezariana din pacate,atunci cand la a doua sarcina m-am trezit cu o apoplexie uetroplacentara in saptamana 36...deci stiu chiar ft bine ce inseamna o operatie si in ce caz acesta este salvatoare....asa cum stiu si caz de sarcina perfect normala terminata prin apgar 6 la un bebe perfect doar pt ca a intervenit operatia la doarinta mamei....vreau sa inchei cu un sfat: hai sa ne informam,si hai sa discutam si cu un dr neonatolog si sa privim nasterea si prin ochii copilasului.....sa nu ne rezumam la dorinta de a trece prin aceasta minunata experienta a nasterii fara durere si efort din partea noastra...ca si mama vom intampina in viata situatii cand e nevoie de noi acolo,cand poate viata copilasului nostru va depinde de puterea noastra de a fi mame,de a indura orice pt binele lui....moment in care nu vom putea cere sa fim anesteziate si adormite si sa ne trezim cand pericolul a trecut,cand altii s-au ocupat de copilasul nostru in cele mai importante si grele momente...va pup pe toate cu drag...si felicitari pt mamici si tatici!


Mie sincer mi-ar placea sa-mi dai cateva exemple.
Eu cunosc deocamdata doar experiente de la nasterea naturala cand copii au trecut prin probleme grave,complicatii si alte cele.
Eu am nascut natural si ma bucur caci copilul meu e sanatos,singura problema de la nastere este deviatia de sept.
DydiG
Postat pe 9 Martie 2010 21:11
Pana acum n-am auzit in urma unei nasteri prin cezariana ca un copil sa aibe o mana rupta,un femur intors sau sa moara vre-un copil...............Bravo tie! Din pacate eu nu pot spune acelasi lucru....Vrei exemple? Cu datele parintilor,nr de foaie de observatie? Imi dau seama ca nu are rost sa continuam discutia.....tu iti dai seama de ce?

Si da...am observat ca nu citesti sau mai degraba degeaba citesti ce se posteaza....


_oktober_
Postat pe 10 Martie 2010 18:59
De la: _oktober_, la data 2010-03-10 18:59:26Pana acum n-am auzit in urma unei nasteri prin cezariana ca un copil sa aibe o mana rupta,un femur intors sau sa moara vre-un copil...............Bravo tie! Din pacate eu nu pot spune acelasi lucru....Vrei exemple? Cu datele parintilor,nr de foaie de observatie? Imi dau seama ca nu are rost sa continuam discutia.....tu iti dai seama de ce?

Si da...am observat ca nu citesti sau mai degraba degeaba citesti ce se posteaza....




Eu citesc f bine si nu citesc degeaba. N-am cerut foi de observatie. Daca chiar ai sti sa vorbesti frumos fara sa te agiti mi-ai fi dat un exemplu gen cu am dat eu mai sus.Faptul ca eu n-am auzit de astfel de lucuri la cezariana,mi se pare ceva normal.N-am lucrat intr-un spital sa vad ce se intampla.Am vorbit cu doctori si asistente si niciuna nu mi-o zis de asa ceva.Am f multe prietene care au nascut prin cezariana si nici una nu o patit nimic.De aceea te intrebam pe tine din moment ce sti mai bine.Era chiar asa de greu sa raspunzi frumos.
DydiG
Postat pe 11 Martie 2010 16:51
Nici macar medicul nu recomanda cezariana...asa ca va dati seama cat de ciudat e sa faceti cezariana daca nu e vreun motiv medical intemeiat. Al meu doctor incearca sa ma convinga sa renunt si la epidurala ( ceea ce nu se va intampla ), pentru ca nu-i chiar asa de negru dracu' , daramite sa fie de acord cu cezariana.
Si sincer, din perspectiva cuiva care toata ziua aude povesti despre nasteri (prietenul meu e ginecolog ), nu m-as apuca sa fac cezariana nici sa ma plateasca ei pe mine,daca nu ar fi nevoie absoluta. Am mai trecut prin operatii si stiu cum e sa te doara zilnic afurisita aia de operatie, cu atat mai rau mi-ar fi sa am un copil mic si sa mai si trec prin dureri ore-n sir.
anissya
Postat pe 14 Martie 2010 12:28
De la: DydiG, la data 2010-03-11 16:51:56
De la: _oktober_, la data 2010-03-10 18:59:26Pana acum n-am auzit in urma unei nasteri prin cezariana ca un copil sa aibe o mana rupta,un femur intors sau sa moara vre-un copil...............Bravo tie! Din pacate eu nu pot spune acelasi lucru....Vrei exemple? Cu datele parintilor,nr de foaie de observatie? Imi dau seama ca nu are rost sa continuam discutia.....tu iti dai seama de ce?

Si da...am observat ca nu citesti sau mai degraba degeaba citesti ce se posteaza....




Eu citesc f bine si nu citesc degeaba. N-am cerut foi de observatie. Daca chiar ai sti sa vorbesti frumos fara sa te agiti mi-ai fi dat un exemplu gen cu am dat eu mai sus.Faptul ca eu n-am auzit de astfel de lucuri la cezariana,mi se pare ceva normal.N-am lucrat intr-un spital sa vad ce se intampla.Am vorbit cu doctori si asistente si niciuna nu mi-o zis de asa ceva.Am f multe prietene care au nascut prin cezariana si nici una nu o patit nimic.De aceea te intrebam pe tine din moment ce sti mai bine.Era chiar asa de greu sa raspunzi frumos.


fata draga ,nu te-ai prins inca ...dar Donty stie despre ce vorbeste pt ca are legatura cu SALA DE NASTERI???
nu te-ai gandit ca este medic ginecolog sau poate ca e asistenta in vreo maternitate????
zau asa are dreptate nu citesti nimic cu adevarat si te agiti degeaba.
si eu voi fii in curand o viitoare mamica, asta nu inseamna ca nu stiu macar atat ca orice interventie medicamentoasa in timpul sarcinii fie ea si la sfarsit are repercursiuni asupra fatului.
cred ca prefer sa turb de durere in loc sa fac cezariana si si eu sunt o "scobitoare" , sincera sa fiu frica de injectii e mai mare decat frica de durere... ,asta ca "motiv"

dar, ma gandesc cum ca n-r fi rau sa incerc nasterea sub apa ,mai ales ca la Rupea ,langa Brasov chiar se poate face o astfel de nastere. deci.....
dandanaua_reloaded
Postat pe 14 Martie 2010 13:17
Dandanico astept cu nerabdare anuntul oficial!
_oktober_
Postat pe 14 Martie 2010 18:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
e vreo graviduta din tm pe aici?? 5 De la: deeutza27 3 August 2009 19:37
Sarcina dupa contraceptie 11 De la: ioana90189 7 Noiembrie 2009 22:57
caut mama surogata 1 De la: dumitriu_503903 6 Februarie 2012 16:22
CE SE POATE FACE , PTR CA O FEMEIE SA FIE INCURAJATA SA POATA PASTRA SARCINA? 64 De la: marco918 26 Noiembrie 2009 01:04
A fi sau a nu fi mamica !! 25 De la: anissya 21 Februarie 2010 13:06