Setari Cookie-uri

Nasterea naturala cu epidurala...nasterea sub apa...sau cezariana

De la: Kathara, la data 2010-03-24 21:10:18
De la: HorjDiana, la data 2010-03-24 19:02:34
Ceea ce este sigur este ca atunci cand femeia naste in urma unei cezariene corpul ei nu secreta acest flux de hormoni ai iubirii, deci este o femeie diferita de cea care ar fi fost daca ar fi nascut natural, iar primul ei contact cu bebelusul este si el diferit,ii este mai greu sa formeze o legatura cu bebelusul ei imediat dupa nastere. Eu una sunt de parere ca numai pentru lucrul acesta,ar trebui sa alegem nasterea normala(in cazul in care este posibila) in defavoarea cezarienei.



Tu ai nevoie de un hormon sa iti iubesti copilul? Cam grav

Vaaaaaaaaiiiiiii!!! Uite, vezi cate poti invata de pe forumul asta? deci, sa recapitulam, nu exista instinct matern, exista ocitocina, hormonul iubirii! Yuppyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy!!!!!!! chestia asta chiar merita premiul nobel pentru... pentru ce oare?
Lucia38
Postat pe 25 Martie 2010 12:02
De la: Lucia38, la data 2010-03-25 12:02:18
De la: Kathara, la data 2010-03-24 21:10:18
De la: HorjDiana, la data 2010-03-24 19:02:34
Ceea ce este sigur este ca atunci cand femeia naste in urma unei cezariene corpul ei nu secreta acest flux de hormoni ai iubirii, deci este o femeie diferita de cea care ar fi fost daca ar fi nascut natural, iar primul ei contact cu bebelusul este si el diferit,ii este mai greu sa formeze o legatura cu bebelusul ei imediat dupa nastere. Eu una sunt de parere ca numai pentru lucrul acesta,ar trebui sa alegem nasterea normala(in cazul in care este posibila) in defavoarea cezarienei.



Tu ai nevoie de un hormon sa iti iubesti copilul? Cam grav

Vaaaaaaaaiiiiiii!!! Uite, vezi cate poti invata de pe forumul asta? deci, sa recapitulam, nu exista instinct matern, exista ocitocina, hormonul iubirii! Yuppyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy!!!!!!! chestia asta chiar merita premiul nobel pentru... pentru ce oare?


Daca ai fi citit ceea ce am scris ai fi inteles ca nu am zis ca femeile care nasc prin cezariana nu isi iubesc copii sau nu au instinct matern. Am zis ca formeaza mai greu o legatura cu copii lor,nu ca nu ii iubesc. Incearca sa citesti mai atent si sa incerci sa intelegi inainte de a face pe inteligenta.
HorjDiana
Postat pe 26 Martie 2010 11:32
De la: HorjDiana, la data 2010-03-26 11:32:45
De la: Lucia38, la data 2010-03-25 12:02:18
De la: Kathara, la data 2010-03-24 21:10:18
De la: HorjDiana, la data 2010-03-24 19:02:34
Ceea ce este sigur este ca atunci cand femeia naste in urma unei cezariene corpul ei nu secreta acest flux de hormoni ai iubirii, deci este o femeie diferita de cea care ar fi fost daca ar fi nascut natural, iar primul ei contact cu bebelusul este si el diferit,ii este mai greu sa formeze o legatura cu bebelusul ei imediat dupa nastere. Eu una sunt de parere ca numai pentru lucrul acesta,ar trebui sa alegem nasterea normala(in cazul in care este posibila) in defavoarea cezarienei.



Tu ai nevoie de un hormon sa iti iubesti copilul? Cam grav

Vaaaaaaaaiiiiiii!!! Uite, vezi cate poti invata de pe forumul asta? deci, sa recapitulam, nu exista instinct matern, exista ocitocina, hormonul iubirii! Yuppyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy!!!!!!! chestia asta chiar merita premiul nobel pentru... pentru ce oare?


Daca ai fi citit ceea ce am scris ai fi inteles ca nu am zis ca femeile care nasc prin cezariana nu isi iubesc copii sau nu au instinct matern. Am zis ca formeaza mai greu o legatura cu copii lor,nu ca nu ii iubesc. Incearca sa citesti mai atent si sa incerci sa intelegi inainte de a face pe inteligenta.

Nu este adevarat ca se formeaza mai greu o legatura si eu am nascut prin ceza si am apucat abia 5 minute seara sa il vad de la distanta...da cand mi l-a pus in brate nu imi venea sa cred...eu cred ca nu are importanta cumn nasti ceza sau nastere naturala important e ca ai un bebe pe care il adori in clipa cand il ai in brate...legatura dintre mama-copil se stabileste inca din perioada sarcinii si in clipa cand nasti prin orice metoda pe care o alegi iti iubesti copilul de cum ii vezi fetisoara, manutele...ochisorii....
iubytzik22
Postat pe 26 Martie 2010 19:28
Buna! Sfatul meu, pentru toate viitoarele mamici, este sa opteze pentru nastere naturala, iar daca bebelusul este prea mare (al meu avea 4800g), sa foloseasca epiduralul, ajuta mult la diminuarea durerilor si nu dauneaza deloc bebelui.
Inga77
Postat pe 26 Martie 2010 19:38
De la: Lucia38, la data 2010-03-25 12:00:45
De la: DydiG, la data 2010-03-24 20:40:31
De la: Lucia38, la data 2010-03-23 21:24:34
De la: DydiG, la data 2010-03-20 18:49:00
De la: Lucia38, la data 2010-03-20 18:40:44
De la: DydiG, la data 2010-03-20 18:35:49
Eu nu am facut comparatie cu cezariana cand m-am referit la suferinta bebelusului.M-ai inteles gresit.
Am scris asa precizand "La nasterea naturala,oricum ai face-o cu epidurala sau fara ,e normal ca bebelusul sa se chinuie putin,pt ca trebe sa iese printr-un loc destul de stramt."...deoarece persoana careia i-am raspuns spunea ca bebelusul sufera daca faci epidurala,la nasterea normala. In legatura cu acest aspect ,era vorba strict de nastere normala.


Eu dadusem doar un exemplu, fara sa fiu prea explicita. Asa ca am sa completez acuma: bebelusul NU sufera chiar daca pare "sifonat" in cursul unei expulzii. Mult mai mult sufera atunci cand este scos prin cezariana, desi fizic nu se vede. Bun. Acuma: ce e mai grav: sa fie un pic botit, dar sa urle cat il tin plamanii, sau sa fie scos brusc la aer cand el saracul nici nu era pregatit?
Inca ceva. Ai spus ca nasterea si travaliul nu sunt acelasi lucru. Tu stii care e diferenta intre cele doua?


Travaliu -Totalitatea fenomenelor produse în perioada cuprinsã între apariția durerilor de naștere și expulzarea fãtului.

Nasterea -Aducerea sau venirea pe lume a unei fiinþe; spec. act fiziologic prin care fãtul, ajuns în stadiul de maturitate, este expulzat sau extras din cavitatea uterinã.

Astea-s definitii luate de pe net, asa ca am sa-ti raspund eu mai exact.
Nasterea cuprinde 4 perioade:dilatarea, expulzia, delivrenta si lauzia imediata (primele 2 ore dupa expulzia placentei). Travaliul este acelasi lucru cu nasterea, ca de aia sala de nastere se mai numeste sala de travaliu.


Probabil asa s-o mai numii sala de travaliu la unele spitale.La care am nascut eu ,era sala de nastere,de expulzie a fatului separat de cea a travaliului.
Iar notiunile care se gasesc pe internet,in dex vrei sa spui ca sunt incorecte?


eu ti-am dat explicatia oferita de obstetricieni...


Oh nu ! Travaliul si nasterea nu au acelasi inteles, nu trebuie sa studiezi ginecologia pt a sti asta. In plus, am si eu informatii f proaspete, tot de la niste domni doctori avizati in domeniu si nu mi-au dat explicatia de care vb tu ! Travaliul are 4 faze, din ce stiu eu, ultima dintre ele avand loc dupa nasterea copilului !
Summer_
Postat pe 27 Martie 2010 16:59
De la: iubytzik22, la data 2010-03-26 19:28:45
De la: HorjDiana, la data 2010-03-26 11:32:45
De la: Lucia38, la data 2010-03-25 12:02:18
De la: Kathara, la data 2010-03-24 21:10:18
De la: HorjDiana, la data 2010-03-24 19:02:34
Ceea ce este sigur este ca atunci cand femeia naste in urma unei cezariene corpul ei nu secreta acest flux de hormoni ai iubirii, deci este o femeie diferita de cea care ar fi fost daca ar fi nascut natural, iar primul ei contact cu bebelusul este si el diferit,ii este mai greu sa formeze o legatura cu bebelusul ei imediat dupa nastere. Eu una sunt de parere ca numai pentru lucrul acesta,ar trebui sa alegem nasterea normala(in cazul in care este posibila) in defavoarea cezarienei.



Tu ai nevoie de un hormon sa iti iubesti copilul? Cam grav

Vaaaaaaaaiiiiiii!!! Uite, vezi cate poti invata de pe forumul asta? deci, sa recapitulam, nu exista instinct matern, exista ocitocina, hormonul iubirii! Yuppyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy!!!!!!! chestia asta chiar merita premiul nobel pentru... pentru ce oare?


Daca ai fi citit ceea ce am scris ai fi inteles ca nu am zis ca femeile care nasc prin cezariana nu isi iubesc copii sau nu au instinct matern. Am zis ca formeaza mai greu o legatura cu copii lor,nu ca nu ii iubesc. Incearca sa citesti mai atent si sa incerci sa intelegi inainte de a face pe inteligenta.

Nu este adevarat ca se formeaza mai greu o legatura si eu am nascut prin ceza si am apucat abia 5 minute seara sa il vad de la distanta...da cand mi l-a pus in brate nu imi venea sa cred...eu cred ca nu are importanta cumn nasti ceza sau nastere naturala important e ca ai un bebe pe care il adori in clipa cand il ai in brate...legatura dintre mama-copil se stabileste inca din perioada sarcinii si in clipa cand nasti prin orice metoda pe care o alegi iti iubesti copilul de cum ii vezi fetisoara, manutele...ochisorii....

ai dreptate!!! 100%!!!!
Lucia38
Postat pe 1 Aprilie 2010 13:36
De la: Summer_, la data 2010-03-27 16:59:13
De la: Lucia38, la data 2010-03-25 12:00:45
De la: DydiG, la data 2010-03-24 20:40:31
De la: Lucia38, la data 2010-03-23 21:24:34
De la: DydiG, la data 2010-03-20 18:49:00
De la: Lucia38, la data 2010-03-20 18:40:44
De la: DydiG, la data 2010-03-20 18:35:49
Eu nu am facut comparatie cu cezariana cand m-am referit la suferinta bebelusului.M-ai inteles gresit.
Am scris asa precizand "La nasterea naturala,oricum ai face-o cu epidurala sau fara ,e normal ca bebelusul sa se chinuie putin,pt ca trebe sa iese printr-un loc destul de stramt."...deoarece persoana careia i-am raspuns spunea ca bebelusul sufera daca faci epidurala,la nasterea normala. In legatura cu acest aspect ,era vorba strict de nastere normala.


Eu dadusem doar un exemplu, fara sa fiu prea explicita. Asa ca am sa completez acuma: bebelusul NU sufera chiar daca pare "sifonat" in cursul unei expulzii. Mult mai mult sufera atunci cand este scos prin cezariana, desi fizic nu se vede. Bun. Acuma: ce e mai grav: sa fie un pic botit, dar sa urle cat il tin plamanii, sau sa fie scos brusc la aer cand el saracul nici nu era pregatit?
Inca ceva. Ai spus ca nasterea si travaliul nu sunt acelasi lucru. Tu stii care e diferenta intre cele doua?


Travaliu -Totalitatea fenomenelor produse în perioada cuprinsã între apariția durerilor de naștere și expulzarea fãtului.

Nasterea -Aducerea sau venirea pe lume a unei fiinþe; spec. act fiziologic prin care fãtul, ajuns în stadiul de maturitate, este expulzat sau extras din cavitatea uterinã.

Astea-s definitii luate de pe net, asa ca am sa-ti raspund eu mai exact.
Nasterea cuprinde 4 perioade:dilatarea, expulzia, delivrenta si lauzia imediata (primele 2 ore dupa expulzia placentei). Travaliul este acelasi lucru cu nasterea, ca de aia sala de nastere se mai numeste sala de travaliu.


Probabil asa s-o mai numii sala de travaliu la unele spitale.La care am nascut eu ,era sala de nastere,de expulzie a fatului separat de cea a travaliului.
Iar notiunile care se gasesc pe internet,in dex vrei sa spui ca sunt incorecte?


eu ti-am dat explicatia oferita de obstetricieni...


Oh nu ! Travaliul si nasterea nu au acelasi inteles, nu trebuie sa studiezi ginecologia pt a sti asta. In plus, am si eu informatii f proaspete, tot de la niste domni doctori avizati in domeniu si nu mi-au dat explicatia de care vb tu ! Travaliul are 4 faze, din ce stiu eu, ultima dintre ele avand loc dupa nasterea copilului !

2, mai exact...
Lucia38
Postat pe 1 Aprilie 2010 13:37
buna1 si eu sunt o graviduta de 24 de saptamani cu DPN-UL intre 20-27 august....din fericire voi naste pentru a 2 a oara asa ca stiu despre ce vb . la prima sarcina cu toate ca am dus o f greu pana la 41 saptamani am reusit sa nasc normal in 8 ore si mentionez ca nu am facut epidurala,am nascut asa cum e lasat de la D-zeu....acum insa la ultimul eco mi s a spus ca bebelinul meu are cordonul infasurat in jurul gatului, de aceea imi pare rau caci pentru siguranta lui voi fi nevoita sa nasc prin cezariana(asta daca nu si l dezleaga bebelul intre timp),altfel as fi optat pentru cea naturala desi e incredibil de dureroasa. pentru mine nu a mai contat durerea din momentul in care mi am vazut copilasul in a 3 secunda dupa ce s a nascut,momentul ala nu l as da pe confortul meu nicicand ...
asa ca fiecare ar fi bine sa nasca cum crede de cuviinta si dupa tipul de probleme pe care le au,un medic bun ginecolog nu ti ar face o cezariana la cererere doar pentru confortul tau..
va pop si va doresc o nastere extrem de usoara si niste bebei sanatosi tun
danyela_angela
Postat pe 5 Mai 2010 20:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt insarcinata? 9 De la: kudika_1012859 1 Noiembrie 2016 08:32
iar vreau sa ma ajutati feteleee:))) 10 De la: ilumax_76 30 Iulie 2011 17:14
re 3 De la: kudika483756 30 Iulie 2012 09:46
Sunt insarcinata?Am sterilet de 4 ani,dar am inteles ca multe femei au ramas chiar si-asa insarcinate 2 De la: kudika_973629 24 Noiembrie 2014 12:26
ma poate ajuta cineva?? 8 De la: valivieru96 12 Iunie 2009 16:51