Setari Cookie-uri

Nasterea naturala cu epidurala...nasterea sub apa...sau cezariana

De la: sara_t, la data 2010-02-23 14:46:14Sunt o graviduta in luna a 6-a,bebele urmand sa se nasca in iunie cam pe 18 spun doctorii.Dra inca nu m-am hotarat ce fel de nastere sa aleg...E cineva cu experienta pe-aici care ma poate sfatui?

imi permit eu sa te sfatuiesc: nastere naturala, cu anestezie peridurala, dar cu doza minima de anestezic.
propune-i asta medicului tau ginecolog si cu siguranta iti va explica mai multe.
pana una alta, iti doresc tot binele din lume si multa multa sanatate tie si bebelui!!!
Lucia38
Postat pe 14 Martie 2010 18:12
De la: dandanaua_reloaded, la data 2010-03-14 13:17:06
De la: DydiG, la data 2010-03-11 16:51:56
De la: _oktober_, la data 2010-03-10 18:59:26Pana acum n-am auzit in urma unei nasteri prin cezariana ca un copil sa aibe o mana rupta,un femur intors sau sa moara vre-un copil...............Bravo tie! Din pacate eu nu pot spune acelasi lucru....Vrei exemple? Cu datele parintilor,nr de foaie de observatie? Imi dau seama ca nu are rost sa continuam discutia.....tu iti dai seama de ce?

Si da...am observat ca nu citesti sau mai degraba degeaba citesti ce se posteaza....




Eu citesc f bine si nu citesc degeaba. N-am cerut foi de observatie. Daca chiar ai sti sa vorbesti frumos fara sa te agiti mi-ai fi dat un exemplu gen cu am dat eu mai sus.Faptul ca eu n-am auzit de astfel de lucuri la cezariana,mi se pare ceva normal.N-am lucrat intr-un spital sa vad ce se intampla.Am vorbit cu doctori si asistente si niciuna nu mi-o zis de asa ceva.Am f multe prietene care au nascut prin cezariana si nici una nu o patit nimic.De aceea te intrebam pe tine din moment ce sti mai bine.Era chiar asa de greu sa raspunzi frumos.


fata draga ,nu te-ai prins inca ...dar Donty stie despre ce vorbeste pt ca are legatura cu SALA DE NASTERI???
nu te-ai gandit ca este medic ginecolog sau poate ca e asistenta in vreo maternitate????
zau asa are dreptate nu citesti nimic cu adevarat si te agiti degeaba.
si eu voi fii in curand o viitoare mamica, asta nu inseamna ca nu stiu macar atat ca orice interventie medicamentoasa in timpul sarcinii fie ea si la sfarsit are repercursiuni asupra fatului.
cred ca prefer sa turb de durere in loc sa fac cezariana si si eu sunt o "scobitoare" , sincera sa fiu frica de injectii e mai mare decat frica de durere... ,asta ca "motiv"

dar, ma gandesc cum ca n-r fi rau sa incerc nasterea sub apa ,mai ales ca la Rupea ,langa Brasov chiar se poate face o astfel de nastere. deci.....


Se pare ca tu nu citesti bine.Eu mi-am dat seama ca ea o fost prin spital(din ce a spus ea),nush in ce postura dar sper ca nu vorbea asa si cu pacientele care ii puneau o intrebare.Si tocmai de aceea o intrebam frumos sa-mi spuna si mie mai multe lucruri.Ce vezi rau in asta?Eu nu ma agit deloc,doar intreb.Tu vad ca vorbesti aiurea ca sa te afli in treaba.
Eu vad ca nu cititi bine.N-am spus ca recomand cezariana sau epidurala. Am spus ca multe vieti or fost salvate prin cezariana.E atat de greu de inteles? Daca nu poti naste natural ce faci?
DydiG
Postat pe 14 Martie 2010 21:28
De la: anissya, la data 2010-03-14 12:28:13Nici macar medicul nu recomanda cezariana...asa ca va dati seama cat de ciudat e sa faceti cezariana daca nu e vreun motiv medical intemeiat. Al meu doctor incearca sa ma convinga sa renunt si la epidurala ( ceea ce nu se va intampla ), pentru ca nu-i chiar asa de negru dracu' , daramite sa fie de acord cu cezariana.
Si sincer, din perspectiva cuiva care toata ziua aude povesti despre nasteri (prietenul meu e ginecolog ), nu m-as apuca sa fac cezariana nici sa ma plateasca ei pe mine,daca nu ar fi nevoie absoluta. Am mai trecut prin operatii si stiu cum e sa te doara zilnic afurisita aia de operatie, cu atat mai rau mi-ar fi sa am un copil mic si sa mai si trec prin dureri ore-n sir.


Majoritatea medicior recomanda sa nasti normal. Din pacate in ziua de azi epiziotomia este la moda,iar doctorul numai asteapta sa vada daca poti naste natural fara sa te taie.Si refacerea este destul de grea pt ca este tot o taietura,tot o custura dar intr-o zona destul de sensibila.
Cat mai ai pana la nastere?
DydiG
Postat pe 14 Martie 2010 21:46
Dydi, eu mai am ceva ....cam 5 luni asa ...Acum abia ce a inceput sa se fatzaie cate-un pic micuta .
Dar cum de ani de zile tot povesti despre nasteri aud, iti dai seama ca sunt documentata de m-am plictisit pana acum.Asa-i , epiziotomia e o procedura standard la noi, pe cand afara nu se face decat in mai putin de 3% din cazuri...deci e foarte important sa iti informezi medicul ca nu e cazul sa faca asa ceva decat daca e absoluta nevoie.
Acum sincer, gandirea lor este ceva de genul :" sa facem totul repede, sa nu dureze mult, sa nu stresam copilul, mama, si sa nu apara nimic neprevazut". Adevarul e ca daca nu iti fac ei fac epiziotomie, sunt multe sanse ca tesutul sa se sfasie si sa nu mai poata fi cusut exact asa cum era. Dar cum la noi se baga si dilatatoare, si anestezie locala, si toate medicamentele posibile in timpul unei nasteri, epiziotomia deja li se pare o chestie de rutina.
Eu m-am gandit sa ii spun medicului meu sa apeleze in ultimul moment la taieturi , dar cred ca saracul de el deja s-a plictisit de cerintele mele de pana acum . Asa ca ii mai las timp sa respire...
anissya
Postat pe 15 Martie 2010 11:37
De la: anissya, la data 2010-03-15 11:37:49Dydi, eu mai am ceva ....cam 5 luni asa ...Acum abia ce a inceput sa se fatzaie cate-un pic micuta .
Dar cum de ani de zile tot povesti despre nasteri aud, iti dai seama ca sunt documentata de m-am plictisit pana acum.Asa-i , epiziotomia e o procedura standard la noi, pe cand afara nu se face decat in mai putin de 3% din cazuri...deci e foarte important sa iti informezi medicul ca nu e cazul sa faca asa ceva decat daca e absoluta nevoie.
Acum sincer, gandirea lor este ceva de genul :" sa facem totul repede, sa nu dureze mult, sa nu stresam copilul, mama, si sa nu apara nimic neprevazut". Adevarul e ca daca nu iti fac ei fac epiziotomie, sunt multe sanse ca tesutul sa se sfasie si sa nu mai poata fi cusut exact asa cum era. Dar cum la noi se baga si dilatatoare, si anestezie locala, si toate medicamentele posibile in timpul unei nasteri, epiziotomia deja li se pare o chestie de rutina.
Eu m-am gandit sa ii spun medicului meu sa apeleze in ultimul moment la taieturi , dar cred ca saracul de el deja s-a plictisit de cerintele mele de pana acum . Asa ca ii mai las timp sa respire...



Da mai ai ceva timp.
Cel mai important este sa decurga totul bine,ca nasterea oricum ar fi ,trece totul atunci cand iti vezi copilul.
Eu numai puteam de dureri si jos si de spate,nu dormeam ziua si noaptea si aveam grija de puiul meu.Cand iti vezi puisorul ai o putere f mare si treci peste orice. Eu am avut o sarcina f grea si atat de mult mi-am dorit sa reusesc s-o duc cat mai aproape de termen.Dupa ce-am nascut numai conta nici-o durere,era greu ,dar eream asa de fericita ca il am pe baietelul meu in brate.
Eu iti doresc o sarcina la termen si un bebe sanatos.
DydiG
Postat pe 15 Martie 2010 17:05
Nasterea sub apa, am vazut pe Discovery un film despre, se pare ca nu simti mare lucru reducemult din dureri, faciliteaza iesirea bebe ului, si te scuteste de o suta de anestezice si alte substante, asa spuneau ei, eu n-am avut nicio sarcina ca sa iti ofer un raspuns cert ca e chiar asa...
oana84onutza
Postat pe 15 Martie 2010 18:56
DydiG...faptul ca te iei de dandanica si ma pomenesti de parca nici nu as exista, imi spune multe despre cat NU te agiti tu...nu e cazul sa stricam topicul fetei,ok?
_oktober_
Postat pe 15 Martie 2010 19:38
Eu sunt pro nasterii naturale insa din pacate exista cazuri cand e nevoie de cezariana mai ales cand exista anumite riscuri.Eu am nascut prin ceza fiindca am avut probleme cu tensiunea plus alte probleme.Insa am auzit de la o prietena ca nasterea cu epidurala e grea in sensu ca mama nu mai simte contractiile pe cand una fara epidurala naste mai usor.De aceea e cel mai bine fara epidurala pentru ca simti fiecare contractie si stii cand sa impingi.
iubytzik22
Postat pe 16 Martie 2010 12:47
De la: iubytzik22, la data 2010-03-16 12:47:37Eu sunt pro nasterii naturale insa din pacate exista cazuri cand e nevoie de cezariana mai ales cand exista anumite riscuri.Eu am nascut prin ceza fiindca am avut probleme cu tensiunea plus alte probleme.Insa am auzit de la o prietena ca nasterea cu epidurala e grea in sensu ca mama nu mai simte contractiile pe cand una fara epidurala naste mai usor.De aceea e cel mai bine fara epidurala pentru ca simti fiecare contractie si stii cand sa impingi.


Nup. Daca faci epidurala te supravegheaza un doctor care iti spune exact cat sa impingi si cat dureaza contractia , doar nu crezi ca te lasa asa, sa te descurci tu . Plus ca fara epidurala simti epiziotomia aia in intregime .
anissya
Postat pe 17 Martie 2010 12:06
De la: DydiG, la data 2010-03-15 17:05:40
De la: anissya, la data 2010-03-15 11:37:49Dydi, eu mai am ceva ....cam 5 luni asa ...Acum abia ce a inceput sa se fatzaie cate-un pic micuta .
Dar cum de ani de zile tot povesti despre nasteri aud, iti dai seama ca sunt documentata de m-am plictisit pana acum.Asa-i , epiziotomia e o procedura standard la noi, pe cand afara nu se face decat in mai putin de 3% din cazuri...deci e foarte important sa iti informezi medicul ca nu e cazul sa faca asa ceva decat daca e absoluta nevoie.
Acum sincer, gandirea lor este ceva de genul :" sa facem totul repede, sa nu dureze mult, sa nu stresam copilul, mama, si sa nu apara nimic neprevazut". Adevarul e ca daca nu iti fac ei fac epiziotomie, sunt multe sanse ca tesutul sa se sfasie si sa nu mai poata fi cusut exact asa cum era. Dar cum la noi se baga si dilatatoare, si anestezie locala, si toate medicamentele posibile in timpul unei nasteri, epiziotomia deja li se pare o chestie de rutina.
Eu m-am gandit sa ii spun medicului meu sa apeleze in ultimul moment la taieturi , dar cred ca saracul de el deja s-a plictisit de cerintele mele de pana acum . Asa ca ii mai las timp sa respire...



Da mai ai ceva timp.
Cel mai important este sa decurga totul bine,ca nasterea oricum ar fi ,trece totul atunci cand iti vezi copilul.
Eu numai puteam de dureri si jos si de spate,nu dormeam ziua si noaptea si aveam grija de puiul meu.Cand iti vezi puisorul ai o putere f mare si treci peste orice. Eu am avut o sarcina f grea si atat de mult mi-am dorit sa reusesc s-o duc cat mai aproape de termen.Dupa ce-am nascut numai conta nici-o durere,era greu ,dar eream asa de fericita ca il am pe baietelul meu in brate.
Eu iti doresc o sarcina la termen si un bebe sanatos.


Multam , asa sper si eu, sa mearga totul bine. Deocamdata incerc sa nu ma stresez prea mult, cu toate ca in fiecare zi parca se gaseste ceva de facut, care sa implice si multa muuuuuuuunca .
anissya
Postat pe 17 Martie 2010 12:09
Chiar daca doctoru iti spune sa impingi u nu o sa mai simti si asa se chinuie si copilul mai mult nu doar tu.In fine nastere usoara.
iubytzik22
Postat pe 17 Martie 2010 14:17
Si eu sunt pentru nasterea naturala,dar am probleme cu ochii si din aceasta cauza va trebui sa optez pentru cezariana,cand va fi cazul.
cory30
Postat pe 17 Martie 2010 16:36
De la: sara_t, la data 2010-02-23 14:46:14Sunt o graviduta in luna a 6-a,bebele urmand sa se nasca in iunie cam pe 18 spun doctorii.Dra inca nu m-am hotarat ce fel de nastere sa aleg...E cineva cu experienta pe-aici care ma poate sfatui?

Buna draga mea eu am nascut acum 1 an si aproape 9 luni, sfatul meu este sa nasti prin cezariana, eu asa am facut si sunt foarte multumita. Gadestete ca natural ii poti face mult rau copilului tau la nastere si nu mai suntem ca acum 100 de ani sa nasti natural, este depasit si iti va fi rau atat si tie cat si copilului. Doar atat iti spun si vezi tu ce vei face , daca nu nasti imediat dupa ce se rupe apa, cu cat intarzii cu atat copilul este in pericol, il poate scoate brutal sau chiar sa ajungi la cezariana.
Am vorbit cu multe fete care au nascut natural vezi doamne ca este la moda si regreta si acum deoarece multe luni nu au stat in fund pe scaun, nu mai pui hemoroizi si multe altele, taieturi pe uter ca daca nu te dilati te taie. Eu una nu am fost masochista la 3 zile dupa nastere imi plimbam copilul in parc. Mai bine te-ai gandit la celulele stem eu am recoltat si sunt linistita sunt mai importante.
ea37
Postat pe 17 Martie 2010 17:47
De la: ea35, la data 2010-03-17 17:47:44
De la: sara_t, la data 2010-02-23 14:46:14Sunt o graviduta in luna a 6-a,bebele urmand sa se nasca in iunie cam pe 18 spun doctorii.Dra inca nu m-am hotarat ce fel de nastere sa aleg...E cineva cu experienta pe-aici care ma poate sfatui?

Buna draga mea eu am nascut acum 1 an si aproape 9 luni, sfatul meu este sa nasti prin cezariana, eu asa am facut si sunt foarte multumita. Gadestete ca natural ii poti face mult rau copilului tau la nastere si nu mai suntem ca acum 100 de ani sa nasti natural, este depasit si iti va fi rau atat si tie cat si copilului. Doar atat iti spun si vezi tu ce vei face , daca nu nasti imediat dupa ce se rupe apa, cu cat intarzii cu atat copilul este in pericol, il poate scoate brutal sau chiar sa ajungi la cezariana.
Am vorbit cu multe fete care au nascut natural vezi doamne ca este la moda si regreta si acum deoarece multe luni nu au stat in fund pe scaun, nu mai pui hemoroizi si multe altele, taieturi pe uter ca daca nu te dilati te taie. Eu una nu am fost masochista la 3 zile dupa nastere imi plimbam copilul in parc. Mai bine te-ai gandit la celulele stem eu am recoltat si sunt linistita sunt mai importante.

Eu nu cred ca nasterea naturala e ceva care pune in pericol un copil daca stai bine si te gandesti si ceza are riscurile ei......si inca ceva nu e demodat sa nasti natural ci foarte bine...sau preferi sa stai 2-3 luni pana te refaci......si la cezariana nu te taie pe uter?aia nu e taietura?eu am avut probleme cu hemoroizii si inainte de a naste si dupa ce am nascut deci nu e adevarat.Detest cel mai mult mentalitatea asta daca nasti priun ceza esti moderna daca nasti pe cale naturala esti demodata...nu e adevarat...da te taie acolo jos putin da crede-ma am avut unele fete din salon care au nascut in aceeasi zi cu mine si care beau frutti fresh si eu stateam si ma ridicam greu....una e sa nasti de nevoie prin ceza si alta e sa nasti ca nu suporti dureriile nasterii care dureaza atunci ca dupa aia nu mai ai dureri mari...mie mi-au trebuit 3 luni ca sa imi treaca durerea si sa simt taietura nu mai zic ca am ramas cu burtica dupa....si sa nu mananc 2-3 luni ce vreau mancam supoe si carne de pui la grill ...asa ca daca nu as fi avut problemele pe care le aveam mai ales cu tensiunea nasteam natural...da te sperii pe moment cand se intetesc contractiile da apoi dupa ce nasti nu mai ai probleme...asa ca naste prin ceza asa ca ti-e frik de dureri e doar o fitza ...una e sa existe probleme grave si sa nu poti si alta e ca asa e cel mai bine....pai in 6 saptamani te refaci l;a aia naturala pe cand la ceza un an iti trebuie sa isi revina uterul...sunt multe chestii..asa ca te sfatuiesc sa optezi doar daca nu exista alta cale si daca exista riscuri si nu asa degeaba.
eu nu stiu cum puteai u dupa 3 zile sa iti plimbi copilul in parc cand eu de-abia ma ridicam din pat si nu puteam sa depun un efort asa mare.Nu zice nimeni ca nu trebuiie sa mergi ba din contra e normal si asa si trebuie insa dupa 3 zile de l;a nastere dupa ce ai nascut prin ceza nu cred ca te simti in stare sa iei copilul sa il plimbi prin parc.eu una nu ma simteam in stare de nimic ci sa stau in pat sa ma duc la baie sau bucatarie.
iubytzik22
Postat pe 17 Martie 2010 19:24
iubytzik22 ai dreptate...la discutia despre taietura eu as adauga doar atat: sa ne gandim ce si mai ales cate straturi se taie eventual la o nastere normala...si cate la cezariana...pt ca multe cred ca e vb doar de piele si uter la cezariana....
_oktober_
Postat pe 17 Martie 2010 20:32
De la: iubytzik22, la data 2010-03-17 19:24:04
De la: ea35, la data 2010-03-17 17:47:44
De la: sara_t, la data 2010-02-23 14:46:14Sunt o graviduta in luna a 6-a,bebele urmand sa se nasca in iunie cam pe 18 spun doctorii.Dra inca nu m-am hotarat ce fel de nastere sa aleg...E cineva cu experienta pe-aici care ma poate sfatui?

Buna draga mea eu am nascut acum 1 an si aproape 9 luni, sfatul meu este sa nasti prin cezariana, eu asa am facut si sunt foarte multumita. Gadestete ca natural ii poti face mult rau copilului tau la nastere si nu mai suntem ca acum 100 de ani sa nasti natural, este depasit si iti va fi rau atat si tie cat si copilului. Doar atat iti spun si vezi tu ce vei face , daca nu nasti imediat dupa ce se rupe apa, cu cat intarzii cu atat copilul este in pericol, il poate scoate brutal sau chiar sa ajungi la cezariana.
Am vorbit cu multe fete care au nascut natural vezi doamne ca este la moda si regreta si acum deoarece multe luni nu au stat in fund pe scaun, nu mai pui hemoroizi si multe altele, taieturi pe uter ca daca nu te dilati te taie. Eu una nu am fost masochista la 3 zile dupa nastere imi plimbam copilul in parc. Mai bine te-ai gandit la celulele stem eu am recoltat si sunt linistita sunt mai importante.

Eu nu cred ca nasterea naturala e ceva care pune in pericol un copil daca stai bine si te gandesti si ceza are riscurile ei......si inca ceva nu e demodat sa nasti natural ci foarte bine...sau preferi sa stai 2-3 luni pana te refaci......si la cezariana nu te taie pe uter?aia nu e taietura?eu am avut probleme cu hemoroizii si inainte de a naste si dupa ce am nascut deci nu e adevarat.Detest cel mai mult mentalitatea asta daca nasti priun ceza esti moderna daca nasti pe cale naturala esti demodata...nu e adevarat...da te taie acolo jos putin da crede-ma am avut unele fete din salon care au nascut in aceeasi zi cu mine si care beau frutti fresh si eu stateam si ma ridicam greu....una e sa nasti de nevoie prin ceza si alta e sa nasti ca nu suporti dureriile nasterii care dureaza atunci ca dupa aia nu mai ai dureri mari...mie mi-au trebuit 3 luni ca sa imi treaca durerea si sa simt taietura nu mai zic ca am ramas cu burtica dupa....si sa nu mananc 2-3 luni ce vreau mancam supoe si carne de pui la grill ...asa ca daca nu as fi avut problemele pe care le aveam mai ales cu tensiunea nasteam natural...da te sperii pe moment cand se intetesc contractiile da apoi dupa ce nasti nu mai ai probleme...asa ca naste prin ceza asa ca ti-e frik de dureri e doar o fitza ...una e sa existe probleme grave si sa nu poti si alta e ca asa e cel mai bine....pai in 6 saptamani te refaci l;a aia naturala pe cand la ceza un an iti trebuie sa isi revina uterul...sunt multe chestii..asa ca te sfatuiesc sa optezi doar daca nu exista alta cale si daca exista riscuri si nu asa degeaba.
eu nu stiu cum puteai u dupa 3 zile sa iti plimbi copilul in parc cand eu de-abia ma ridicam din pat si nu puteam sa depun un efort asa mare.Nu zice nimeni ca nu trebuiie sa mergi ba din contra e normal si asa si trebuie insa dupa 3 zile de l;a nastere dupa ce ai nascut prin ceza nu cred ca te simti in stare sa iei copilul sa il plimbi prin parc.eu una nu ma simteam in stare de nimic ci sa stau in pat sa ma duc la baie sau bucatarie.


Difera de la om la om recuperarea.Nici-o femeie nu-i ca alta.Am cunoscut fete care au nascut prin cezariana ca au avut probleme sau au nascut prin cezariana ca le-a fost frica de durere.Unele s-au ridicat din pat in prima zi ,la altele le-a fost mai greu.Asa e si la nasterea naturala,unele se refac mai greu altele nu.Cunosc fete care au nascut natural si dupa un an jum nu se simt bine. Eu de exemplu am nascut natural si timp de doua luni am avut dureri f mari ,n-am stat in fund ,iar acum dupa 8 luni de la nastere inca mai simt ca ma jeneaza de multe ori sau un disconfort. O prietena de a mea a nascut natural ,nu a cusuto bine,iar acum tre sa-si faca din operatie,s-o taie s-o coase si ureaza din nou chinul,nu stat in fund,dureri si alte cele.La nasterea naturala mai este ca multe mamici au dureri mari si in timpul nasterii si in timpul travaliului. Eu la dilatatie 5 am preferat episurala,desi pana sa nasc am zis ca nu fac epidurala pt nimic in lume. Cand am nascut am impins odata si a iesit copilul,deci nu epidurala este neaparat cauza pt care nu iese copilul.
Parerea mea este ca nu conteaza nasterea ,conteaza sa fie copilul sanatos,ca de altfel si mamica.
DydiG
Postat pe 18 Martie 2010 00:16
De la: anissya, la data 2010-03-17 12:09:42
De la: DydiG, la data 2010-03-15 17:05:40
De la: anissya, la data 2010-03-15 11:37:49Dydi, eu mai am ceva ....cam 5 luni asa ...Acum abia ce a inceput sa se fatzaie cate-un pic micuta .
Dar cum de ani de zile tot povesti despre nasteri aud, iti dai seama ca sunt documentata de m-am plictisit pana acum.Asa-i , epiziotomia e o procedura standard la noi, pe cand afara nu se face decat in mai putin de 3% din cazuri...deci e foarte important sa iti informezi medicul ca nu e cazul sa faca asa ceva decat daca e absoluta nevoie.
Acum sincer, gandirea lor este ceva de genul :" sa facem totul repede, sa nu dureze mult, sa nu stresam copilul, mama, si sa nu apara nimic neprevazut". Adevarul e ca daca nu iti fac ei fac epiziotomie, sunt multe sanse ca tesutul sa se sfasie si sa nu mai poata fi cusut exact asa cum era. Dar cum la noi se baga si dilatatoare, si anestezie locala, si toate medicamentele posibile in timpul unei nasteri, epiziotomia deja li se pare o chestie de rutina.
Eu m-am gandit sa ii spun medicului meu sa apeleze in ultimul moment la taieturi , dar cred ca saracul de el deja s-a plictisit de cerintele mele de pana acum . Asa ca ii mai las timp sa respire...



Da mai ai ceva timp.
Cel mai important este sa decurga totul bine,ca nasterea oricum ar fi ,trece totul atunci cand iti vezi copilul.
Eu numai puteam de dureri si jos si de spate,nu dormeam ziua si noaptea si aveam grija de puiul meu.Cand iti vezi puisorul ai o putere f mare si treci peste orice. Eu am avut o sarcina f grea si atat de mult mi-am dorit sa reusesc s-o duc cat mai aproape de termen.Dupa ce-am nascut numai conta nici-o durere,era greu ,dar eream asa de fericita ca il am pe baietelul meu in brate.
Eu iti doresc o sarcina la termen si un bebe sanatos.


Multam , asa sper si eu, sa mearga totul bine. Deocamdata incerc sa nu ma stresez prea mult, cu toate ca in fiecare zi parca se gaseste ceva de facut, care sa implice si multa muuuuuuuunca .


Mai ushor cu munca ca o sa ai atat de munca dupaia,mai odihneste-te ,relaxeaza-te.
DydiG
Postat pe 18 Martie 2010 00:18
De la: iubytzik22, la data 2010-03-17 14:17:14Chiar daca doctoru iti spune sa impingi u nu o sa mai simti si asa se chinuie si copilul mai mult nu doar tu.In fine nastere usoara.



Bine, eu nu stiu de unde ai tu informatiile. Eu le am de la cineva care asista zilnic vreo 3 nasteri si care imi repeta ca e mai bine cu epidurala, ca sa fiu sigura ca nu ma ia panica in mijlocul nasterii. Nu stiu cat de bine i-ar fi copilului sa disper eu de durere si sa nu mai fiu capabila sa imping( pentru ca se mai intampla si din astea, sa stii ).Multumesc mult de urare, asa speram si noi .

Didy, treaba cu munca sa stii ca e inevitabila. Doar marti ce am stat toata ziua in deplasare, de simteam ca-mi pulseaza toate cele. Am luat no-spa la greu in ziua aia. Dar o sa incerc, macar de-acum incolo, sa nu fac altceva decat sa stau in pat si sa ma uita la tv .
anissya
Postat pe 18 Martie 2010 11:18
De la: DydiG, la data 2010-03-18 00:16:07
De la: iubytzik22, la data 2010-03-17 19:24:04
De la: ea35, la data 2010-03-17 17:47:44
De la: sara_t, la data 2010-02-23 14:46:14Sunt o graviduta in luna a 6-a,bebele urmand sa se nasca in iunie cam pe 18 spun doctorii.Dra inca nu m-am hotarat ce fel de nastere sa aleg...E cineva cu experienta pe-aici care ma poate sfatui?

Buna draga mea eu am nascut acum 1 an si aproape 9 luni, sfatul meu este sa nasti prin cezariana, eu asa am facut si sunt foarte multumita. Gadestete ca natural ii poti face mult rau copilului tau la nastere si nu mai suntem ca acum 100 de ani sa nasti natural, este depasit si iti va fi rau atat si tie cat si copilului. Doar atat iti spun si vezi tu ce vei face , daca nu nasti imediat dupa ce se rupe apa, cu cat intarzii cu atat copilul este in pericol, il poate scoate brutal sau chiar sa ajungi la cezariana.
Am vorbit cu multe fete care au nascut natural vezi doamne ca este la moda si regreta si acum deoarece multe luni nu au stat in fund pe scaun, nu mai pui hemoroizi si multe altele, taieturi pe uter ca daca nu te dilati te taie. Eu una nu am fost masochista la 3 zile dupa nastere imi plimbam copilul in parc. Mai bine te-ai gandit la celulele stem eu am recoltat si sunt linistita sunt mai importante.

Eu nu cred ca nasterea naturala e ceva care pune in pericol un copil daca stai bine si te gandesti si ceza are riscurile ei......si inca ceva nu e demodat sa nasti natural ci foarte bine...sau preferi sa stai 2-3 luni pana te refaci......si la cezariana nu te taie pe uter?aia nu e taietura?eu am avut probleme cu hemoroizii si inainte de a naste si dupa ce am nascut deci nu e adevarat.Detest cel mai mult mentalitatea asta daca nasti priun ceza esti moderna daca nasti pe cale naturala esti demodata...nu e adevarat...da te taie acolo jos putin da crede-ma am avut unele fete din salon care au nascut in aceeasi zi cu mine si care beau frutti fresh si eu stateam si ma ridicam greu....una e sa nasti de nevoie prin ceza si alta e sa nasti ca nu suporti dureriile nasterii care dureaza atunci ca dupa aia nu mai ai dureri mari...mie mi-au trebuit 3 luni ca sa imi treaca durerea si sa simt taietura nu mai zic ca am ramas cu burtica dupa....si sa nu mananc 2-3 luni ce vreau mancam supoe si carne de pui la grill ...asa ca daca nu as fi avut problemele pe care le aveam mai ales cu tensiunea nasteam natural...da te sperii pe moment cand se intetesc contractiile da apoi dupa ce nasti nu mai ai probleme...asa ca naste prin ceza asa ca ti-e frik de dureri e doar o fitza ...una e sa existe probleme grave si sa nu poti si alta e ca asa e cel mai bine....pai in 6 saptamani te refaci l;a aia naturala pe cand la ceza un an iti trebuie sa isi revina uterul...sunt multe chestii..asa ca te sfatuiesc sa optezi doar daca nu exista alta cale si daca exista riscuri si nu asa degeaba.
eu nu stiu cum puteai u dupa 3 zile sa iti plimbi copilul in parc cand eu de-abia ma ridicam din pat si nu puteam sa depun un efort asa mare.Nu zice nimeni ca nu trebuiie sa mergi ba din contra e normal si asa si trebuie insa dupa 3 zile de l;a nastere dupa ce ai nascut prin ceza nu cred ca te simti in stare sa iei copilul sa il plimbi prin parc.eu una nu ma simteam in stare de nimic ci sa stau in pat sa ma duc la baie sau bucatarie.


Difera de la om la om recuperarea.Nici-o femeie nu-i ca alta.Am cunoscut fete care au nascut prin cezariana ca au avut probleme sau au nascut prin cezariana ca le-a fost frica de durere.Unele s-au ridicat din pat in prima zi ,la altele le-a fost mai greu.Asa e si la nasterea naturala,unele se refac mai greu altele nu.Cunosc fete care au nascut natural si dupa un an jum nu se simt bine. Eu de exemplu am nascut natural si timp de doua luni am avut dureri f mari ,n-am stat in fund ,iar acum dupa 8 luni de la nastere inca mai simt ca ma jeneaza de multe ori sau un disconfort. O prietena de a mea a nascut natural ,nu a cusuto bine,iar acum tre sa-si faca din operatie,s-o taie s-o coase si ureaza din nou chinul,nu stat in fund,dureri si alte cele.La nasterea naturala mai este ca multe mamici au dureri mari si in timpul nasterii si in timpul travaliului. Eu la dilatatie 5 am preferat episurala,desi pana sa nasc am zis ca nu fac epidurala pt nimic in lume. Cand am nascut am impins odata si a iesit copilul,deci nu epidurala este neaparat cauza pt care nu iese copilul.
Parerea mea este ca nu conteaza nasterea ,conteaza sa fie copilul sanatos,ca de altfel si mamica.
Oricum nasterea naturala e mai benefica pentru mama gandeste-te ca u ai o taietura jos pe cand la ceza esti taiata pe uter si de aceea refacerea este mai grea......U dupa nastere naturala poti ramane gravida repede eu dupa 1 an sau 2 depinde de taietura cum s-a vindecat....si faza cu disconfort e normal sa te doara daca te-a taiat.....dar eu am simtit-o groaznic...cat despre recuperare hai sa fim seriosi dupa 3 zile de la nastere prin ceza sa umbli prin p[arc mi-e greu sa cred ca te refaci asa de repede..macar 1 saptamana stai mai cuminte.....da bn poate ca si varsta isi spune cuvantul...si am si eu o verisoara care a nascut dupa mine natural si a cusut-o pe viu si s-a chinuit ....da dupa 1 an nu mai ai probleme.....plus ca de obicei medicii dau niste calmante ceva pt dureri jos....pai in timpu nasterii si a travaliului e una si aceeasi chestie....si nu am zis ca este o cauza epidurala am zis ce mi-a povestit cineva atata tot asa mi-a zis asa zic si eu ....mi-a zis ca te chinui mai mult si se chinuie si puiu sa iasa pt ca nu simti contractiile ca atunci cand nu ai epidurala...Si eu m-am ridicat din pat a douia zi ca in prima zi esti la terapie intensiva iti baga glucoza sau iti da ceai neindulcit cu paiu plus ca esti la perfuzie....a doua zi poate da in prima zi dupa ce nasti iti zic eu ca nu te dai jos mai ales ca ai sonda intre picioare sau vreo drena atarnata de tine......si te ustura de iti vine sa plangi...a doua zi ti se scoate sonda ...deci a naste prin ceza nu e asa de simplu.....nu inseamna ca daca nasti prin ceza e cel mai bn pt ca nu e asa...eu ma rugam sa imi bage calmante in bramula ca nu mai puteam de durere si u crezi ca te ridici in picioare dupa ce nasti?nu cred...a doua zi poate ca asa am facut si eu doctoru m-a pus sa merg si ziceai ca sunt baba ca mergeam garbovita plus ca aveam drena aia tampita si ma ustura inauntru de la sonda....ca am avut si sonda si taietura pe uter si nu e asa de usor sa te doara...faceam pipi ma ustura de imi venea sa ma urc pe pereti...asa ca nu cred ca ceza e asa de buna...pe cand la nasterea naturala iti vezi copilul dupa ce nasti poti sa te duci la el...alea care am zis ca nascusera pe cale naturala mancau chipsuri, beau sucuri si eu beam ceai neindulcit si supa strecurata.Asa ca ar trebui sa te gandesti de 2 ori inainte sa zici ca refacerea e usoara.Nu e deloc.Eu ma sprijineam cu mana de patutu lu fii miu sa ma ridic.
iubytzik22
Postat pe 18 Martie 2010 15:46
De la: ea35, la data 2010-03-17 17:47:44
De la: sara_t, la data 2010-02-23 14:46:14Sunt o graviduta in luna a 6-a,bebele urmand sa se nasca in iunie cam pe 18 spun doctorii.Dra inca nu m-am hotarat ce fel de nastere sa aleg...E cineva cu experienta pe-aici care ma poate sfatui?

Buna draga mea eu am nascut acum 1 an si aproape 9 luni, sfatul meu este sa nasti prin cezariana, eu asa am facut si sunt foarte multumita. Gadestete ca natural ii poti face mult rau copilului tau la nastere si nu mai suntem ca acum 100 de ani sa nasti natural, este depasit si iti va fi rau atat si tie cat si copilului. Doar atat iti spun si vezi tu ce vei face , daca nu nasti imediat dupa ce se rupe apa, cu cat intarzii cu atat copilul este in pericol, il poate scoate brutal sau chiar sa ajungi la cezariana.
Am vorbit cu multe fete care au nascut natural vezi doamne ca este la moda si regreta si acum deoarece multe luni nu au stat in fund pe scaun, nu mai pui hemoroizi si multe altele, taieturi pe uter ca daca nu te dilati te taie. Eu una nu am fost masochista la 3 zile dupa nastere imi plimbam copilul in parc. Mai bine te-ai gandit la celulele stem eu am recoltat si sunt linistita sunt mai importante.

Cred ca te-a lasat memoria sau ai scris totul la misto. Fa bine, te rog, si nu da informatii false pe un topic serios.
Lucia38
Postat pe 18 Martie 2010 18:42
De la: _oktober_, la data 2010-03-17 20:32:11iubytzik22 ai dreptate...la discutia despre taietura eu as adauga doar atat: sa ne gandim ce si mai ales cate straturi se taie eventual la o nastere normala...si cate la cezariana...pt ca multe cred ca e vb doar de piele si uter la cezariana....

Fata, e mai trendy si mai cool sa nasti prin cezariana! Inca n-ai aflat asta, fataaa?????????
Lucia38
Postat pe 18 Martie 2010 18:43
Fataaa! La naiba fata! Acum aflu si eu ca e mai coooll l...asta e,am ramas pe langa cool....da sa te pup ca tare mi-a fost dor de tine! Pup si printesuca!
_oktober_
Postat pe 18 Martie 2010 18:49
De la: Lucia38, la data 2010-03-18 18:42:19
De la: ea35, la data 2010-03-17 17:47:44
De la: sara_t, la data 2010-02-23 14:46:14Sunt o graviduta in luna a 6-a,bebele urmand sa se nasca in iunie cam pe 18 spun doctorii.Dra inca nu m-am hotarat ce fel de nastere sa aleg...E cineva cu experienta pe-aici care ma poate sfatui?

Buna draga mea eu am nascut acum 1 an si aproape 9 luni, sfatul meu este sa nasti prin cezariana, eu asa am facut si sunt foarte multumita. Gadestete ca natural ii poti face mult rau copilului tau la nastere si nu mai suntem ca acum 100 de ani sa nasti natural, este depasit si iti va fi rau atat si tie cat si copilului. Doar atat iti spun si vezi tu ce vei face , daca nu nasti imediat dupa ce se rupe apa, cu cat intarzii cu atat copilul este in pericol, il poate scoate brutal sau chiar sa ajungi la cezariana.
Am vorbit cu multe fete care au nascut natural vezi doamne ca este la moda si regreta si acum deoarece multe luni nu au stat in fund pe scaun, nu mai pui hemoroizi si multe altele, taieturi pe uter ca daca nu te dilati te taie. Eu una nu am fost masochista la 3 zile dupa nastere imi plimbam copilul in parc. Mai bine te-ai gandit la celulele stem eu am recoltat si sunt linistita sunt mai importante.

Cred ca te-a lasat memoria sau ai scris totul la misto. Fa bine, te rog, si nu da informatii false pe un topic serios.



O fi inca afectata de anestezia de la cezariana.
anissya
Postat pe 18 Martie 2010 22:38
De la: anissya, la data 2010-03-18 22:38:47
De la: Lucia38, la data 2010-03-18 18:42:19
De la: ea35, la data 2010-03-17 17:47:44
De la: sara_t, la data 2010-02-23 14:46:14Sunt o graviduta in luna a 6-a,bebele urmand sa se nasca in iunie cam pe 18 spun doctorii.Dra inca nu m-am hotarat ce fel de nastere sa aleg...E cineva cu experienta pe-aici care ma poate sfatui?

Buna draga mea eu am nascut acum 1 an si aproape 9 luni, sfatul meu este sa nasti prin cezariana, eu asa am facut si sunt foarte multumita. Gadestete ca natural ii poti face mult rau copilului tau la nastere si nu mai suntem ca acum 100 de ani sa nasti natural, este depasit si iti va fi rau atat si tie cat si copilului. Doar atat iti spun si vezi tu ce vei face , daca nu nasti imediat dupa ce se rupe apa, cu cat intarzii cu atat copilul este in pericol, il poate scoate brutal sau chiar sa ajungi la cezariana.
Am vorbit cu multe fete care au nascut natural vezi doamne ca este la moda si regreta si acum deoarece multe luni nu au stat in fund pe scaun, nu mai pui hemoroizi si multe altele, taieturi pe uter ca daca nu te dilati te taie. Eu una nu am fost masochista la 3 zile dupa nastere imi plimbam copilul in parc. Mai bine te-ai gandit la celulele stem eu am recoltat si sunt linistita sunt mai importante.

Cred ca te-a lasat memoria sau ai scris totul la misto. Fa bine, te rog, si nu da informatii false pe un topic serios.



O fi inca afectata de anestezia de la cezariana.

Probabilll...sau poate barza a venit direct si pe ea nuy a taiat-o pe uter sa simta durerea...... nici o femeie dupa ceza nu se duce prin parc sa se plimbe dupa 3 zile de la nastere......Abia poti sa te misti..eu ma tineam cu mana pe burta de durere...
iubytzik22
Postat pe 19 Martie 2010 11:04
iubytzik22 nasterea si travaliul nu e acelasi lucru. Travaliul este acela in care ai contractii si dureri pana te dilati ,iar nasterea este aceea in care incepi sa impingi pana iese bebele. Unele femei care nu au facut epidurala,ori or obosit de atata impins si nu au mai putut sa impinga,or din cauza durerilor prea mari nu mai vroiau sa impinga.Tu nu ai nascut natural,nu sti ce inseamna sa nasti natural.
Probabil daca organismul tau s-a recuperat la cezariana greu,cu siguranta si la nasterea naturala te recuperai greu.Asta e organismul tau.Nu poti sa spui ca ai suferit mai mult decat o femeie care a nascut natural. Fiecare om se recupereaza diferit.Ti-am zis si repet,am vazut femei cu cezariana care s-au ridicat din pat din prima zi ,iar dupa cateva zile ereau destul de bine.
Si ai zis ca eu pot ramane imediat gravida si tu dupa un an-doi,te contrazic.Sunt femei care au facut cezariana si dupa juma de an au ramas gravide.Deci se poate .Unele la care nu a fost probleme cu tensiunea sau alte probleme grave chiar au nascut natural. Nu este o lege pt toate femeile. Zici ca ai fost taiata pe uter si eu am avut doar o taietura dinauntru pana langa "partea cealalta" ,iti dai seama cand mergeam la buda ce fain era. Nu sti cum e sa treci prin asta ,asa ca nu poti spune ca e nimica toata fata de cezariana.
Nu zic ,e grea recuperarea dupa cezariana pt f multe persoane,dar si recuperarea dupa nasterea normala este f grea.Eu am trecut prin experienta asta si nu mai eu stiu cat m-am chinuit si cat am plans.
La nasterea naturala,oricum ai face-o cu epidurala sau fara ,e normal ca bebelusul sa se chinuie putin,pt ca trebe sa iese printr-un loc destul de stramt.
Nushtiu ce legatura au chipsurile si sucurile cu refacerea.Acele lucruri le mananci ori daca nu te gandesti ca-i faci rau copilului,ori daca nu alaptezi,deci ce legatura are cu recuperarea nush.
Eu m-am dus in prima zi sa-mi vad copilul,desi nu aveam voie sa ma ridic din pat deoarece ma simtzeam f rau,am nascut natural si tot ma simteam rau.
La cezariana poti sa-ti vezi copilul,doar sa nu faci anestezie generala.
Eu cred ca data viitoare ar trebuii sa nasti natural si atunci sa ne povestesti mai multe.

Eu daca as mai naste odata intradevar as naste tot natural daca as putea,chiar daca stiu cat de greu e sa treci prin asta.
Din toata povestea de mai sus ce vreau sa subliniez,atata timp cat copilul si noi iesim sanatosi din toata situatia asta,nasterea,durerile nu mai conteaza.
DydiG
Postat pe 19 Martie 2010 16:40
De la: DydiG, la data 2010-03-19 16:40:52iubytzik22 nasterea si travaliul nu e acelasi lucru. Travaliul este acela in care ai contractii si dureri pana te dilati ,iar nasterea este aceea in care incepi sa impingi pana iese bebele. Unele femei care nu au facut epidurala,ori or obosit de atata impins si nu au mai putut sa impinga,or din cauza durerilor prea mari nu mai vroiau sa impinga.Tu nu ai nascut natural,nu sti ce inseamna sa nasti natural.
Probabil daca organismul tau s-a recuperat la cezariana greu,cu siguranta si la nasterea naturala te recuperai greu.Asta e organismul tau.Nu poti sa spui ca ai suferit mai mult decat o femeie care a nascut natural. Fiecare om se recupereaza diferit.Ti-am zis si repet,am vazut femei cu cezariana care s-au ridicat din pat din prima zi ,iar dupa cateva zile ereau destul de bine.
Si ai zis ca eu pot ramane imediat gravida si tu dupa un an-doi,te contrazic.Sunt femei care au facut cezariana si dupa juma de an au ramas gravide.Deci se poate .Unele la care nu a fost probleme cu tensiunea sau alte probleme grave chiar au nascut natural. Nu este o lege pt toate femeile. Zici ca ai fost taiata pe uter si eu am avut doar o taietura dinauntru pana langa "partea cealalta" ,iti dai seama cand mergeam la buda ce fain era. Nu sti cum e sa treci prin asta ,asa ca nu poti spune ca e nimica toata fata de cezariana.
Nu zic ,e grea recuperarea dupa cezariana pt f multe persoane,dar si recuperarea dupa nasterea normala este f grea.Eu am trecut prin experienta asta si nu mai eu stiu cat m-am chinuit si cat am plans.
La nasterea naturala,oricum ai face-o cu epidurala sau fara ,e normal ca bebelusul sa se chinuie putin,pt ca trebe sa iese printr-un loc destul de stramt.
Nushtiu ce legatura au chipsurile si sucurile cu refacerea.Acele lucruri le mananci ori daca nu te gandesti ca-i faci rau copilului,ori daca nu alaptezi,deci ce legatura are cu recuperarea nush.
Eu m-am dus in prima zi sa-mi vad copilul,desi nu aveam voie sa ma ridic din pat deoarece ma simtzeam f rau,am nascut natural si tot ma simteam rau.
La cezariana poti sa-ti vezi copilul,doar sa nu faci anestezie generala.
Eu cred ca data viitoare ar trebuii sa nasti natural si atunci sa ne povestesti mai multe.

Eu daca as mai naste odata intradevar as naste tot natural daca as putea,chiar daca stiu cat de greu e sa treci prin asta.
Din toata povestea de mai sus ce vreau sa subliniez,atata timp cat copilul si noi iesim sanatosi din toata situatia asta,nasterea,durerile nu mai conteaza.

Initial am vrut sa te iau "in balon", dar ultima fraza citita mi-a schimbat optica si iti dau dreptate. Dar numai la ultimele doua paragrafe.
Nu vreau sa intru in detalii stiintifice, dar am o rugaminte, nu numai la tine: cand vreti sa spuneti ceva legat de anumita specialitate, documentati-va cum trebuie inainte, nu mai aberati cu tot felul de chestii legate de suferinta bebelusului la nasterea normala. Intreaba orice neonatolog si-ti va spune ca un nou nascut sufera mult mai mult la o cezariana decat la o nastere normala. Asta era doar un exemplu de aberatie.
Lucia38
Postat pe 19 Martie 2010 20:59
De la: DydiG, la data 2010-03-19 16:40:52iubytzik22 nasterea si travaliul nu e acelasi lucru. Travaliul este acela in care ai contractii si dureri pana te dilati ,iar nasterea este aceea in care incepi sa impingi pana iese bebele. Unele femei care nu au facut epidurala,ori or obosit de atata impins si nu au mai putut sa impinga,or din cauza durerilor prea mari nu mai vroiau sa impinga.Tu nu ai nascut natural,nu sti ce inseamna sa nasti natural.
Probabil daca organismul tau s-a recuperat la cezariana greu,cu siguranta si la nasterea naturala te recuperai greu.Asta e organismul tau.Nu poti sa spui ca ai suferit mai mult decat o femeie care a nascut natural. Fiecare om se recupereaza diferit.Ti-am zis si repet,am vazut femei cu cezariana care s-au ridicat din pat din prima zi ,iar dupa cateva zile ereau destul de bine.
Si ai zis ca eu pot ramane imediat gravida si tu dupa un an-doi,te contrazic.Sunt femei care au facut cezariana si dupa juma de an au ramas gravide.Deci se poate .Unele la care nu a fost probleme cu tensiunea sau alte probleme grave chiar au nascut natural. Nu este o lege pt toate femeile. Zici ca ai fost taiata pe uter si eu am avut doar o taietura dinauntru pana langa "partea cealalta" ,iti dai seama cand mergeam la buda ce fain era. Nu sti cum e sa treci prin asta ,asa ca nu poti spune ca e nimica toata fata de cezariana.
Nu zic ,e grea recuperarea dupa cezariana pt f multe persoane,dar si recuperarea dupa nasterea normala este f grea.Eu am trecut prin experienta asta si nu mai eu stiu cat m-am chinuit si cat am plans.
La nasterea naturala,oricum ai face-o cu epidurala sau fara ,e normal ca bebelusul sa se chinuie putin,pt ca trebe sa iese printr-un loc destul de stramt.
Nushtiu ce legatura au chipsurile si sucurile cu refacerea.Acele lucruri le mananci ori daca nu te gandesti ca-i faci rau copilului,ori daca nu alaptezi,deci ce legatura are cu recuperarea nush.
Eu m-am dus in prima zi sa-mi vad copilul,desi nu aveam voie sa ma ridic din pat deoarece ma simtzeam f rau,am nascut natural si tot ma simteam rau.
La cezariana poti sa-ti vezi copilul,doar sa nu faci anestezie generala.
Eu cred ca data viitoare ar trebuii sa nasti natural si atunci sa ne povestesti mai multe.

Eu daca as mai naste odata intradevar as naste tot natural daca as putea,chiar daca stiu cat de greu e sa treci prin asta.
Din toata povestea de mai sus ce vreau sa subliniez,atata timp cat copilul si noi iesim sanatosi din toata situatia asta,nasterea,durerile nu mai conteaza.

Daca u te-ai chinuit nu inseamna ca majoritatea nu s-au refacut repede dupa nasterea naturala...intr-adevar nu stiu cum e sa nasti natural da am prietene care au nascut si usor si mai greu.....si ti-am zis la ceza nu e ca la nasterea naturala u ai de-abaia 8 luni nu ai anu....si eu am probleme inauntru ca mai tiott timpu am senzatia ca ma doare si eu am 1 an si ceva....si daca acele femei au ramas gravide in juma de an nu inseamna ca e ok...nici un medic normal nu recomanda sa ramai dupa juma de an prin ceza nascuta , o noua sarcina....uterul ala nu se vindeca bine...daca dupa 6-7 luni abia ai voie sa faci fitnesss sau aerobic dapai o noua nastere?Cat despre chipsuri erau femei care nascusera in aceeasi zi cu mine doar ca ele au nascut pe cale naturala eu ceza.....majoritatea cu nastere naturala nu s-au chinuit decat pe moment apoi nu au avut nimic...si cunosc destule...pe cand la ceza e mai greu...cu refacerea..daca abia dupa 2-3 luni am putut sa mananc ce vreau si nu numai supe carne de pui sau cartofi naturi...Eu am facut rahie da nu mi-am putut vedea puiu imediat dupa operatie ...seara mi l-a aratat putin nici in brate nu l-am luat decat a doua zi mi l-au adus la alaptat
iubytzik22
Postat pe 19 Martie 2010 21:04
De la: Lucia38, la data 2010-03-19 20:59:41
De la: DydiG, la data 2010-03-19 16:40:52iubytzik22 nasterea si travaliul nu e acelasi lucru. Travaliul este acela in care ai contractii si dureri pana te dilati ,iar nasterea este aceea in care incepi sa impingi pana iese bebele. Unele femei care nu au facut epidurala,ori or obosit de atata impins si nu au mai putut sa impinga,or din cauza durerilor prea mari nu mai vroiau sa impinga.Tu nu ai nascut natural,nu sti ce inseamna sa nasti natural.
Probabil daca organismul tau s-a recuperat la cezariana greu,cu siguranta si la nasterea naturala te recuperai greu.Asta e organismul tau.Nu poti sa spui ca ai suferit mai mult decat o femeie care a nascut natural. Fiecare om se recupereaza diferit.Ti-am zis si repet,am vazut femei cu cezariana care s-au ridicat din pat din prima zi ,iar dupa cateva zile ereau destul de bine.
Si ai zis ca eu pot ramane imediat gravida si tu dupa un an-doi,te contrazic.Sunt femei care au facut cezariana si dupa juma de an au ramas gravide.Deci se poate .Unele la care nu a fost probleme cu tensiunea sau alte probleme grave chiar au nascut natural. Nu este o lege pt toate femeile. Zici ca ai fost taiata pe uter si eu am avut doar o taietura dinauntru pana langa "partea cealalta" ,iti dai seama cand mergeam la buda ce fain era. Nu sti cum e sa treci prin asta ,asa ca nu poti spune ca e nimica toata fata de cezariana.
Nu zic ,e grea recuperarea dupa cezariana pt f multe persoane,dar si recuperarea dupa nasterea normala este f grea.Eu am trecut prin experienta asta si nu mai eu stiu cat m-am chinuit si cat am plans.
La nasterea naturala,oricum ai face-o cu epidurala sau fara ,e normal ca bebelusul sa se chinuie putin,pt ca trebe sa iese printr-un loc destul de stramt.
Nushtiu ce legatura au chipsurile si sucurile cu refacerea.Acele lucruri le mananci ori daca nu te gandesti ca-i faci rau copilului,ori daca nu alaptezi,deci ce legatura are cu recuperarea nush.
Eu m-am dus in prima zi sa-mi vad copilul,desi nu aveam voie sa ma ridic din pat deoarece ma simtzeam f rau,am nascut natural si tot ma simteam rau.
La cezariana poti sa-ti vezi copilul,doar sa nu faci anestezie generala.
Eu cred ca data viitoare ar trebuii sa nasti natural si atunci sa ne povestesti mai multe.

Eu daca as mai naste odata intradevar as naste tot natural daca as putea,chiar daca stiu cat de greu e sa treci prin asta.
Din toata povestea de mai sus ce vreau sa subliniez,atata timp cat copilul si noi iesim sanatosi din toata situatia asta,nasterea,durerile nu mai conteaza.

Initial am vrut sa te iau "in balon", dar ultima fraza citita mi-a schimbat optica si iti dau dreptate. Dar numai la ultimele doua paragrafe.
Nu vreau sa intru in detalii stiintifice, dar am o rugaminte, nu numai la tine: cand vreti sa spuneti ceva legat de anumita specialitate, documentati-va cum trebuie inainte, nu mai aberati cu tot felul de chestii legate de suferinta bebelusului la nasterea normala. Intreaba orice neonatolog si-ti va spune ca un nou nascut sufera mult mai mult la o cezariana decat la o nastere normala. Asta era doar un exemplu de aberatie.


Eu nu am facut comparatie cu cezariana cand m-am referit la suferinta bebelusului.M-ai inteles gresit.
Am scris asa precizand "La nasterea naturala,oricum ai face-o cu epidurala sau fara ,e normal ca bebelusul sa se chinuie putin,pt ca trebe sa iese printr-un loc destul de stramt."...deoarece persoana careia i-am raspuns spunea ca bebelusul sufera daca faci epidurala,la nasterea normala. In legatura cu acest aspect ,era vorba strict de nastere normala.

DydiG
Postat pe 20 Martie 2010 18:35
De la: DydiG, la data 2010-03-20 18:35:49
Eu nu am facut comparatie cu cezariana cand m-am referit la suferinta bebelusului.M-ai inteles gresit.
Am scris asa precizand "La nasterea naturala,oricum ai face-o cu epidurala sau fara ,e normal ca bebelusul sa se chinuie putin,pt ca trebe sa iese printr-un loc destul de stramt."...deoarece persoana careia i-am raspuns spunea ca bebelusul sufera daca faci epidurala,la nasterea normala. In legatura cu acest aspect ,era vorba strict de nastere normala.


Eu dadusem doar un exemplu, fara sa fiu prea explicita. Asa ca am sa completez acuma: bebelusul NU sufera chiar daca pare "sifonat" in cursul unei expulzii. Mult mai mult sufera atunci cand este scos prin cezariana, desi fizic nu se vede. Bun. Acuma: ce e mai grav: sa fie un pic botit, dar sa urle cat il tin plamanii, sau sa fie scos brusc la aer cand el saracul nici nu era pregatit?
Inca ceva. Ai spus ca nasterea si travaliul nu sunt acelasi lucru. Tu stii care e diferenta intre cele doua?
Lucia38
Postat pe 20 Martie 2010 18:40
n-am vrut sa apara de 2 ori...
scuze...
Lucia38
Postat pe 20 Martie 2010 18:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
e posibil oare??? 11 De la: kudika06 29 Noiembrie 2010 16:15
e normal? 8 De la: Shhh 29 Iunie 2010 21:58
nu pot face copii 31 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:25
O parere, va rog 15 De la: kudika_973629 24 Noiembrie 2014 12:25
creme pt gravidutze 4 De la: anissya 21 Februarie 2010 12:57