Setari Cookie-uri

Despre avort, " SILENT SCREAM"

ce vorbim noi aici...de fapt nu se poate deloc....
andreea_n_x
Postat pe 9 Martie 2010 11:00
De la: rashela, la data 2010-03-09 02:37:08
Absolut de acord. Sistemul de valori, mentalitatea, educatia, saracia, alea-alea, toate duc catre o rata ridicata a avorturilor. Solutia nu este sa umplem orfelinatele cu suflete nevinovate (copii nedoriti) care, exact asta nu vor avea: o familie sanatoasa care sa-i educe pe mai departe. Dimpotriva, vor fi viitoarele fete care vor face avort .. cu baietii din orfelinatul de alaturi.







... am gasit si un exemplu perfect pentru paradoxul de care iti spuneam ... kathara ... ti se pare ca e saraca ? (la minte fara indoiala) ... ti se pare ca sistemul de valori sau mentalitatea sint punctul ei forte ... cu persoane ca ea nu vei mai vedea copii pe strada ... nu ii iubeste si nu ii merita ...

marco918
Postat pe 9 Martie 2010 11:07
De la: marco918, la data 2010-03-09 11:07:42
De la: rashela, la data 2010-03-09 02:37:08
Absolut de acord. Sistemul de valori, mentalitatea, educatia, saracia, alea-alea, toate duc catre o rata ridicata a avorturilor. Solutia nu este sa umplem orfelinatele cu suflete nevinovate (copii nedoriti) care, exact asta nu vor avea: o familie sanatoasa care sa-i educe pe mai departe. Dimpotriva, vor fi viitoarele fete care vor face avort .. cu baietii din orfelinatul de alaturi.

... am gasit si un exemplu perfect pentru paradoxul de care iti spuneam ... kathara ... ti se pare ca e saraca ? (la minte fara indoiala) ... ti se pare ca sistemul de valori sau mentalitatea sint punctul ei forte ... cu persoane ca ea nu vei mai vedea copii pe strada ... nu ii iubeste si nu ii merita ...



Asa, nu iubesc copiii, care-i faza? Daca raman insarcinata avortez, again, care-i problema? Duca-se! N-am nevoie de complicatii in viata mea! Ce bine ar fi daca mai multi mi-ar urma exemplul!
Kathara
Postat pe 9 Martie 2010 11:12
De la: rashela, la data 2010-03-09 02:33:15Tot vorbim de adoptie. Intr--o tara in care "A fi adoptat" este echivalent cu "a fi de rusine" (sa nu uitam ca la suparare, invidie sau chiar din gluma, copiii isi striga "adoptato" si te arata cu degetul) a face copii in ideea ca cineva se va milostovi sa-i adopte.. e deja cinism. Ma spal pe maini, lasa ca vine altul sa-mi ia povara. Daca nu, are statul orfelinate la orice colt de strada.
Asta una.
A doua... legislatia adoptiei in RO este de toata jena. Il vrei sugar si-l adopti cand isi pune pirostriile (exagerand un pic). Atata timp cat eu nu sunt cea care ma oblig in fata unei fete insarcinate sa am grija de ea si de copilul ei, eventual sa-l adopt.. m-as feri sa dau asemenea sfaturi.


cUMVA AI ADOPTAT U UN COPIL SA VEZI CUM E?In primul rand nu inseamna ca trebuie sa ramai gravida intentionat ca sa adoptezi copilul.Ma refre la acele accidente de care spui u si de momentul nepotrivit.Cum adik " Atata timp cat eu nu sunt cea care ma oblig in fata unei fete insarcinate sa am grija de ea si de copilul ei, eventual sa-l adopt.. m-as feri sa dau asemenea sfaturi" nu am inteles partea asta.Nu zic nimanui ce are de facut la urma urmei fiecare face ce crede ca e mai bine pentru ea, doar ca am subliniat si inca o data evidentiez ideea ce e e ce mai grav sa il dai spre adoptie sau sa il ucizi.Sunt mii de femei care nu pot ramane gravide si daca eu sau tu sau altcineva ramane gravida din greseala si nu isi doreste copilul ce ar trebui sa faca sa avorteze sau sa il dea unei familii iubitoare care nu poate avea copii?DA in RO asa e birocratia te omoara si e greu sa adopti un sugar decat un bebe peste 1 an.Cunosc o doamna care nu a putut avea copii si s-a hotarat sa adopteze nu a putut un sugras insa a luat un copil de 2 anisori si vreau sa iti zic ca e cea mai fericita femeie.Asa ca nu mai eticheta un copil adoptat cu a fi un copil de rusine...sincer nu cred ca exista o astfel de conceptie pentru ca familiile respective de multe ori zic adevarul la majorat ca sunt adoptati si copii de unde stiu ei daca e sau nu adoptat ori cumva se uita la el in certificat de nastere?E o prostie chestia asta daca u ai vazut 1-2 cazuri e partea a doua insa nu cred ca e o regula generala.
iubytzik22
Postat pe 9 Martie 2010 11:15
As fi vrut sa-ti raspund, dar am renuntat. Pe masura ce-ti citeam postul realizam ca tu nu l-ai citit pe al meu decat pe diagonala. Asa ca, eu nu intru intr-o polemica inutila cand una spune ceva si cealalta intelege ce vrea.
Oricum, am spus ce am avut de spus. Nu mai continui un subiect dezbatut in sute de pagini pe Kudika.
rashela
Postat pe 9 Martie 2010 11:19
De la: andreea_n_x, la data 2010-03-09 04:27:28acuma daca e sa speculam...omul care moare...ajunge sa fie ingropat sau incinerat....putem specula ca si ala simte...poate nici ala nu vrea sa moara si moare...cat e de mare...si nu/i o mana de celule!!!...daca e sa vb. de suflet....cine si/l da de buna voie?????...ce se considera a fi o moarte buna????....ca mie mi se pare ca ..multi care au murit...cum se zice de batrani...nu si/au dat sufletul ushor pe patul de moarte....si ala altfel de ...silent scream...e!!!

te-ai uitat la film?stii despre ce e vorba macar?una e sa mori de batarnete ca ti-a venit ceasu si alta e sa omori pe cineva...si nu e acelasi lucru cu ce am vazut in film...Depinde de om cum a murit ca una e sa mori ca esti batarna alta e sa mori de o boala gen cancer in care practic esti tintuit la pat si ai dureri groaznice..Deci nu exista comparatie cu filmu asta din perspectiva expusa de tine.Doar daca e vreun criminal si te omoara si incerci sa scapi si nu gasesti nici o cale de iesire da atunci poti spune ca se aseamana.Sau mai exista acele femei carora le mor copii in burta din cauze necunoscute atunci nu e durere?eu zic ca cea mai mare durere a unui parinte e sa isi vada copilul mort...insa in cazul avortului multe femei nu constientizeaza ca si ei se zbat sa traiasca si ca merita sa traiasca dar mai ales ca se liupta sa traiasca ia sa vad si eu daca tu, eu sau altcineva am fi intr-un loc intunecat si ar veni spre noi un cutit gata sa ne faramiteze mainile, picioarele capu...etc noi nu am incerca sa scapam sa ne luptam pentru a supravietui?Asa este si cu acest film.
iubytzik22
Postat pe 9 Martie 2010 11:23
De la: Kathara, la data 2010-03-09 11:12:19
De la: marco918, la data 2010-03-09 11:07:42
De la: rashela, la data 2010-03-09 02:37:08
Absolut de acord. Sistemul de valori, mentalitatea, educatia, saracia, alea-alea, toate duc catre o rata ridicata a avorturilor. Solutia nu este sa umplem orfelinatele cu suflete nevinovate (copii nedoriti) care, exact asta nu vor avea: o familie sanatoasa care sa-i educe pe mai departe. Dimpotriva, vor fi viitoarele fete care vor face avort .. cu baietii din orfelinatul de alaturi.

... am gasit si un exemplu perfect pentru paradoxul de care iti spuneam ... kathara ... ti se pare ca e saraca ? (la minte fara indoiala) ... ti se pare ca sistemul de valori sau mentalitatea sint punctul ei forte ... cu persoane ca ea nu vei mai vedea copii pe strada ... nu ii iubeste si nu ii merita ...



Asa, nu iubesc copiii, care-i faza? Daca raman insarcinata avortez, again, care-i problema? Duca-se! N-am nevoie de complicatii in viata mea! Ce bine ar fi daca mai multi mi-ar urma exemplul!




... ... tu esti o persoana mai periculoasa social decit amaritii care isi abandoneaza copii ... si culmea este ca cei ca tine sint fooooarte multi ... cu mult mai multi decit isi imagineaza majoritatea ...

marco918
Postat pe 9 Martie 2010 11:24
De la: rashela, la data 2010-03-09 11:19:34As fi vrut sa-ti raspund, dar am renuntat. Pe masura ce-ti citeam postul realizam ca tu nu l-ai citit pe al meu decat pe diagonala. Asa ca, eu nu intru intr-o polemica inutila cand una spune ceva si cealalta intelege ce vrea.
Oricum, am spus ce am avut de spus. Nu mai continui un subiect dezbatut in sute de pagini pe Kudika.




... ??? ... cui i te adresezi ?
marco918
Postat pe 9 Martie 2010 11:27
De la: rashela, la data 2010-03-09 11:19:34As fi vrut sa-ti raspund, dar am renuntat. Pe masura ce-ti citeam postul realizam ca tu nu l-ai citit pe al meu decat pe diagonala. Asa ca, eu nu intru intr-o polemica inutila cand una spune ceva si cealalta intelege ce vrea.
Oricum, am spus ce am avut de spus. Nu mai continui un subiect dezbatut in sute de pagini pe Kudika.

Chiar ti-am citit tot ce ai scris ..Problema e ca nu sunt de accord si am zis de ce.Nu vad nici o polemica in a aduce contraargumente.iDEEA E ca u percepi altfel adoptia si nu mi se pare normal sa crezi k a fi adoptat echivalent cu a fi de rusine, si acei copii care sunt adoptati o duc bine in familii, poate chiar si mai bine decat daca ar fi stat in propria familie.Sa nu uitam ca exista familii dezorganizate in care tata e betiv sau isi maltrateaza familia, copii..etc acei copii nu ar fi mai bine sa ajunga la o familie decat in plasament sau in orfelinat?Ca sa fii plimbat asa din orfelinat sau orfelinat nu e chiar asa de usor..plus ca oricand poate fugi de acolo si ajunge pe strazi.De craciun a venit un baiat la usa si i-am deschis usa ca nu stiam cine e ...si saracu baiat a fugit de la un orfelinat su umbla pe strazi si i-am dat o bucata de cozonac nu mai zic ca saracu baiat nu stia cum sa manance mai mult era flamand si insetat...Mi-a fost asa de mila.
iubytzik22
Postat pe 9 Martie 2010 11:29
De la: marco918, la data 2010-03-09 11:27:03
De la: rashela, la data 2010-03-09 11:19:34As fi vrut sa-ti raspund, dar am renuntat. Pe masura ce-ti citeam postul realizam ca tu nu l-ai citit pe al meu decat pe diagonala. Asa ca, eu nu intru intr-o polemica inutila cand una spune ceva si cealalta intelege ce vrea.
Oricum, am spus ce am avut de spus. Nu mai continui un subiect dezbatut in sute de pagini pe Kudika.




... ??? ... cui i te adresezi ?

Mie.
iubytzik22
Postat pe 9 Martie 2010 11:30
marco 918 ..o cunosti personal pe kathara?...adica ma refer...daca ai fost la ea acasa ..in vizita oficiala...?..de exemplu
andreea_n_x
Postat pe 9 Martie 2010 11:32
sunt doar curioasa...cum verificati voi...ce inseamna situatie buna
andreea_n_x
Postat pe 9 Martie 2010 11:33
mie imi e frica...ca moartea inseamna acelasi lucru pentru toti...si teoretic nimeni nu vrea sa moara...nici macar cand sunt batrani....poate de aia au imbatranit...ca sa nu moara
andreea_n_x
Postat pe 9 Martie 2010 11:35
... cred ca pe topicurile de genul asta e o mare confuzie ... fiecare isi expune o parere si o experientza personala ... sau o lipsa de pareri si experientze sociale ... fiecare foloseste anumite cuvinte fara a le intelege aplicarea lor reala ... propun ceva simplu ... pentru o intelegere unitara a subiectului ... definirea unor termeni ...

... ce inseamna saracie ? ...

... ce inseamna valori, principii si cum se formeaza ? ....

... ce inseamna mentalitate si cum se formeaza ? ...

... ce inseamna dragoste si familie ? ...

... cum ajung unii copii in orfelinate si cum sint vazuti din exterior ?

........................

... de undeva trebuie inceput si puse cap la cap ...

marco918
Postat pe 9 Martie 2010 11:37
marcooooooo!!...raspunzi?
andreea_n_x
Postat pe 9 Martie 2010 11:38
De la: andreea_n_x, la data 2010-03-09 11:32:53marco 918 ..o cunosti personal pe kathara?...adica ma refer...daca ai fost la ea acasa ..in vizita oficiala...?..de exemplu




... nu ... am citit din postarile ei ... nu cred ca trebuie sa o mai si cunosc ... o gilid putin unde e sensibila si spune exact ce gindeste ... un atavar simbolic nu ma influenteaza ...

marco918
Postat pe 9 Martie 2010 11:39
referitor la ultimul mesaj postat ..marco 918...o sa ne facem temele pentreu acasa mai intai...si dupa aia dezvolatm subiectul!!
andreea_n_x
Postat pe 9 Martie 2010 11:41
pai mai ...marco ...si atunci de unde stii tu daca are o situatie buna...dupa postari?...nu ai cum...sa/ti dai seama din ce posteaza un om....ce situatie are in viatza reala...si pot sa/ti si argumenrtez daca doresti!
andreea_n_x
Postat pe 9 Martie 2010 11:42
De la: iubytzik22, la data 2010-03-09 11:29:54
De la: rashela, la data 2010-03-09 11:19:34As fi vrut sa-ti raspund, dar am renuntat. Pe masura ce-ti citeam postul realizam ca tu nu l-ai citit pe al meu decat pe diagonala. Asa ca, eu nu intru intr-o polemica inutila cand una spune ceva si cealalta intelege ce vrea.
Oricum, am spus ce am avut de spus. Nu mai continui un subiect dezbatut in sute de pagini pe Kudika.

Chiar ti-am citit tot ce ai scris ..Problema e ca nu sunt de accord si am zis de ce.Nu vad nici o polemica in a aduce contraargumente.iDEEA E ca u percepi altfel adoptia si nu mi se pare normal sa crezi k a fi adoptat echivalent cu a fi de rusine, si acei copii care sunt adoptati o duc bine in familii, poate chiar si mai bine decat daca ar fi stat in propria familie.Sa nu uitam ca exista familii dezorganizate in care tata e betiv sau isi maltrateaza familia, copii..etc acei copii nu ar fi mai bine sa ajunga la o familie decat in plasament sau in orfelinat?Ca sa fii plimbat asa din orfelinat sau orfelinat nu e chiar asa de usor..plus ca oricand poate fugi de acolo si ajunge pe strazi.De craciun a venit un baiat la usa si i-am deschis usa ca nu stiam cine e ...si saracu baiat a fugit de la un orfelinat su umbla pe strazi si i-am dat o bucata de cozonac nu mai zic ca saracu baiat nu stia cum sa manance mai mult era flamand si insetat...Mi-a fost asa de mila.


tot pe diagonala ai citit! vorbeste de "mentalitatea" romaneasca,,,,,,,,,,,,,,,,,,daca-mi amintesc bine chiar acum cateva saptamani am vazut la stiri un copilash ce vroia sa-si "ia zilele" pentru ca la scoala era tot timpul batjocorit ca-i infiat ,,,,,,,,,,,,,,,despre asta este vorba!!
Dontyyy
Postat pe 9 Martie 2010 11:44
iubitica, ceea ce a spus rashela cu privire la copii adoptati care la un moment dat vor auzi la adresa lor cuvintul : "adoptato", si spus cu rautate, are perfecta dreptate. tu ai problema cand citesti anumite posturi, le iei ca si cum ti'ar fi adresate tie si te mai si simti ofensata, incepand sa faci romane. ai rabdare sa;ti creasca copilul, ca vina de la joaca, si sa vezi atunci ce;ti povesteste, cum rade x de y ca maica'sa e divortata, ca e adoptat, ca e bolnav, ca e sarac, ca are un parinte betiv, si cate si mai cate exemple as putea sa'ti dau. ai cam uitat cum ti'a fost copilaria. toti copii sunt la fel, ce aud in casa spun afara si tot asa.
Shhh
Postat pe 9 Martie 2010 11:46
De la: andreea_n_x, la data 2010-03-09 11:42:54pai mai ...marco ...si atunci de unde stii tu daca are o situatie buna...dupa postari?...nu ai cum...sa/ti dai seama din ce posteaza un om....ce situatie are in viatza reala...si pot sa/ti si argumenrtez daca doresti!




... ce legatura are situatia materiala ? ... e relativa ... bogatii de ieri au disparut, saracii de ieri sint bogatii de azi, saracii de azi vor fi bagatii de miine, ... ... e vorba de caracter, principii, valori, traditii ... nu ne ''batem'' in situatii materiale ...
marco918
Postat pe 9 Martie 2010 11:48
De la: Dontyyy, la data 2010-03-09 11:44:07
De la: iubytzik22, la data 2010-03-09 11:29:54
De la: rashela, la data 2010-03-09 11:19:34As fi vrut sa-ti raspund, dar am renuntat. Pe masura ce-ti citeam postul realizam ca tu nu l-ai citit pe al meu decat pe diagonala. Asa ca, eu nu intru intr-o polemica inutila cand una spune ceva si cealalta intelege ce vrea.
Oricum, am spus ce am avut de spus. Nu mai continui un subiect dezbatut in sute de pagini pe Kudika.

Chiar ti-am citit tot ce ai scris ..Problema e ca nu sunt de accord si am zis de ce.Nu vad nici o polemica in a aduce contraargumente.iDEEA E ca u percepi altfel adoptia si nu mi se pare normal sa crezi k a fi adoptat echivalent cu a fi de rusine, si acei copii care sunt adoptati o duc bine in familii, poate chiar si mai bine decat daca ar fi stat in propria familie.Sa nu uitam ca exista familii dezorganizate in care tata e betiv sau isi maltrateaza familia, copii..etc acei copii nu ar fi mai bine sa ajunga la o familie decat in plasament sau in orfelinat?Ca sa fii plimbat asa din orfelinat sau orfelinat nu e chiar asa de usor..plus ca oricand poate fugi de acolo si ajunge pe strazi.De craciun a venit un baiat la usa si i-am deschis usa ca nu stiam cine e ...si saracu baiat a fugit de la un orfelinat su umbla pe strazi si i-am dat o bucata de cozonac nu mai zic ca saracu baiat nu stia cum sa manance mai mult era flamand si insetat...Mi-a fost asa de mila.


tot pe diagonala ai citit! vorbeste de "mentalitatea" romaneasca,,,,,,,,,,,,,,,,,,daca-mi amintesc bine chiar acum cateva saptamani am vazut la stiri un copilash ce vroia sa-si "ia zilele" pentru ca la scoala era tot timpul batjocorit ca-i infiat ,,,,,,,,,,,,,,,despre asta este vorba!!


una e ceea ce cred oamenii maturi, si alta ce cred si cum percep copii anumite lucruri. probabil ca iubitica traieste sau a trait intr'o societate ideala, are niste conceptii cateodata de'ti vine sa fugi, si se mai si lauda cu ele.
Shhh
Postat pe 9 Martie 2010 11:48
De la: Shhh, la data 2010-03-09 11:48:59

tot pe diagonala ai citit! vorbeste de "mentalitatea" romaneasca,,,,,,,,,,,,,,,,,,daca-mi amintesc bine chiar acum cateva saptamani am vazut la stiri un copilash ce vroia sa-si "ia zilele" pentru ca la scoala era tot timpul batjocorit ca-i infiat ,,,,,,,,,,,,,,,despre asta este vorba!!


una e ceea ce cred oamenii maturi, si alta ce cred si cum percep copii anumite lucruri. probabil ca iubitica traieste sau a trait intr'o societate ideala, are niste conceptii cateodata de'ti vine sa fugi, si se mai si lauda cu ele.[/quote]




... cred ca ce cred si spun copii despre anumite subiecte este EXACT ceea ce cred si parintii lor ... faptul ca parintii lor par oameni ''maturi'' este doar un cliseu ...

... cum sa nu sa nu fie rautacios un copil cu colegul adoptat daca parintii discuta in familie cit de rai (pentru ca l-au parasit voluntar sau nu) si prosti (ca nu s-au protejat sau alte solutii) au fost parintii naturali ai acelui copil ... ce poate sa inteleaga copilul decit ca colegul lui adoptat este o ''greseala', un accident care creste din mila noilor lor parinti ... si aberatiile pot continua ...
marco918
Postat pe 9 Martie 2010 11:58
De la: Shhh, la data 2010-03-09 11:48:59
De la: Dontyyy, la data 2010-03-09 11:44:07
De la: iubytzik22, la data 2010-03-09 11:29:54
De la: rashela, la data 2010-03-09 11:19:34As fi vrut sa-ti raspund, dar am renuntat. Pe masura ce-ti citeam postul realizam ca tu nu l-ai citit pe al meu decat pe diagonala. Asa ca, eu nu intru intr-o polemica inutila cand una spune ceva si cealalta intelege ce vrea.
Oricum, am spus ce am avut de spus. Nu mai continui un subiect dezbatut in sute de pagini pe Kudika.

Chiar ti-am citit tot ce ai scris ..Problema e ca nu sunt de accord si am zis de ce.Nu vad nici o polemica in a aduce contraargumente.iDEEA E ca u percepi altfel adoptia si nu mi se pare normal sa crezi k a fi adoptat echivalent cu a fi de rusine, si acei copii care sunt adoptati o duc bine in familii, poate chiar si mai bine decat daca ar fi stat in propria familie.Sa nu uitam ca exista familii dezorganizate in care tata e betiv sau isi maltrateaza familia, copii..etc acei copii nu ar fi mai bine sa ajunga la o familie decat in plasament sau in orfelinat?Ca sa fii plimbat asa din orfelinat sau orfelinat nu e chiar asa de usor..plus ca oricand poate fugi de acolo si ajunge pe strazi.De craciun a venit un baiat la usa si i-am deschis usa ca nu stiam cine e ...si saracu baiat a fugit de la un orfelinat su umbla pe strazi si i-am dat o bucata de cozonac nu mai zic ca saracu baiat nu stia cum sa manance mai mult era flamand si insetat...Mi-a fost asa de mila.


tot pe diagonala ai citit! vorbeste de "mentalitatea" romaneasca,,,,,,,,,,,,,,,,,,daca-mi amintesc bine chiar acum cateva saptamani am vazut la stiri un copilash ce vroia sa-si "ia zilele" pentru ca la scoala era tot timpul batjocorit ca-i infiat ,,,,,,,,,,,,,,,despre asta este vorba!!


una e ceea ce cred oamenii maturi, si alta ce cred si cum percep copii anumite lucruri. probabil ca iubitica traieste sau a trait intr'o societate ideala, are niste conceptii cateodata de'ti vine sa fugi, si se mai si lauda cu ele.


este mica si ea asa ca o iertam ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,in plus mai traieste si intr-o societate "perfecta"
Dontyyy
Postat pe 9 Martie 2010 11:59
De la: marco918, la data 2010-03-09 11:58:33
De la: Shhh, la data 2010-03-09 11:48:59

tot pe diagonala ai citit! vorbeste de "mentalitatea" romaneasca,,,,,,,,,,,,,,,,,,daca-mi amintesc bine chiar acum cateva saptamani am vazut la stiri un copilash ce vroia sa-si "ia zilele" pentru ca la scoala era tot timpul batjocorit ca-i infiat ,,,,,,,,,,,,,,,despre asta este vorba!!


una e ceea ce cred oamenii maturi, si alta ce cred si cum percep copii anumite lucruri. probabil ca iubitica traieste sau a trait intr'o societate ideala, are niste conceptii cateodata de'ti vine sa fugi, si se mai si lauda cu ele.





... cred ca ce cred si spun copii despre anumite subiecte este EXACT ceea ce cred si parintii lor ... faptul ca parintii lor par oameni ''maturi'' este doar un cliseu ...

[/quote]

intotdeauna cel mic il copiaza pe cel mare din pacate de multe ori cel mic are mai multa minte decat cel mare!
Dontyyy
Postat pe 9 Martie 2010 12:01
una e ceea ce cred oamenii maturi, si alta ce cred si cum percep copii anumite lucruri

asta e un mare adevar!!!...cred eu
andreea_n_x
Postat pe 9 Martie 2010 12:04
De la: Dontyyy, la data 2010-03-09 12:01:11
De la: marco918, la data 2010-03-09 11:58:33
De la: Shhh, la data 2010-03-09 11:48:59

tot pe diagonala ai citit! vorbeste de "mentalitatea" romaneasca,,,,,,,,,,,,,,,,,,daca-mi amintesc bine chiar acum cateva saptamani am vazut la stiri un copilash ce vroia sa-si "ia zilele" pentru ca la scoala era tot timpul batjocorit ca-i infiat ,,,,,,,,,,,,,,,despre asta este vorba!!


una e ceea ce cred oamenii maturi, si alta ce cred si cum percep copii anumite lucruri. probabil ca iubitica traieste sau a trait intr'o societate ideala, are niste conceptii cateodata de'ti vine sa fugi, si se mai si lauda cu ele.





... cred ca ce cred si spun copii despre anumite subiecte este EXACT ceea ce cred si parintii lor ... faptul ca parintii lor par oameni ''maturi'' este doar un cliseu ...



intotdeauna cel mic il copiaza pe cel mare din pacate de multe ori cel mic are mai multa minte decat cel mare! [/quote]



... copii sint foarte sinceri ... si cind sint rai si cind sint buni ... pentru ca nu stiu sa se prefaca ca parintii lor ... nu stiu ''subtilitatile'' unui om matur ...

marco918
Postat pe 9 Martie 2010 12:06
De la: andreea_n_x, la data 2010-03-09 12:04:43una e ceea ce cred oamenii maturi, si alta ce cred si cum percep copii anumite lucruri

asta e un mare adevar!!!...cred eu





Un baietel se trezea in fiecare noapte din cauza sunetelor ciudate care veneau din dormitorul parintilor sai. Intr-un final, isi intreaba mama:
- In fiecare noapte aud niste sunete din dormitorul vostru si, cand m-am dus sa vad ce se intampla, tu te balansai deasupra lui taticu.
Mama, socata de spusele baietelului, gaseste la repezeala o
explicatie:
- Ei... ii apasam pe stomac pentru ca este gras si trebuie sa slabeasca.
- Nu o sa mearga, ii raspunde copilul.
- De ce?
- Pentru ca in fiecare zi vine vecina si-l umfla din nou!


... bancurile de genul asta au o baza reala ...

marco918
Postat pe 9 Martie 2010 12:16
De la: marco918, la data 2010-03-09 11:24:29
De la: Kathara, la data 2010-03-09 11:12:19
De la: marco918, la data 2010-03-09 11:07:42
De la: rashela, la data 2010-03-09 02:37:08
Absolut de acord. Sistemul de valori, mentalitatea, educatia, saracia, alea-alea, toate duc catre o rata ridicata a avorturilor. Solutia nu este sa umplem orfelinatele cu suflete nevinovate (copii nedoriti) care, exact asta nu vor avea: o familie sanatoasa care sa-i educe pe mai departe. Dimpotriva, vor fi viitoarele fete care vor face avort .. cu baietii din orfelinatul de alaturi.

... am gasit si un exemplu perfect pentru paradoxul de care iti spuneam ... kathara ... ti se pare ca e saraca ? (la minte fara indoiala) ... ti se pare ca sistemul de valori sau mentalitatea sint punctul ei forte ... cu persoane ca ea nu vei mai vedea copii pe strada ... nu ii iubeste si nu ii merita ...



Asa, nu iubesc copiii, care-i faza? Daca raman insarcinata avortez, again, care-i problema? Duca-se! N-am nevoie de complicatii in viata mea! Ce bine ar fi daca mai multi mi-ar urma exemplul!




... ... tu esti o persoana mai periculoasa social decit amaritii care isi abandoneaza copii ... si culmea este ca cei ca tine sint fooooarte multi ... cu mult mai multi decit isi imagineaza majoritatea ...



Asa, si? Again, ce te foote grija? Iti avortez copii tai? vai de sufletul tau de pocait sau ce oi fi.
Kathara
Postat pe 9 Martie 2010 13:12
De la: Kathara, la data 2010-03-09 13:12:51
De la: marco918, la data 2010-03-09 11:24:29
De la: Kathara, la data 2010-03-09 11:12:19
De la: marco918, la data 2010-03-09 11:07:42
De la: rashela, la data 2010-03-09 02:37:08
Absolut de acord. Sistemul de valori, mentalitatea, educatia, saracia, alea-alea, toate duc catre o rata ridicata a avorturilor. Solutia nu este sa umplem orfelinatele cu suflete nevinovate (copii nedoriti) care, exact asta nu vor avea: o familie sanatoasa care sa-i educe pe mai departe. Dimpotriva, vor fi viitoarele fete care vor face avort .. cu baietii din orfelinatul de alaturi.

... am gasit si un exemplu perfect pentru paradoxul de care iti spuneam ... kathara ... ti se pare ca e saraca ? (la minte fara indoiala) ... ti se pare ca sistemul de valori sau mentalitatea sint punctul ei forte ... cu persoane ca ea nu vei mai vedea copii pe strada ... nu ii iubeste si nu ii merita ...



Asa, nu iubesc copiii, care-i faza? Daca raman insarcinata avortez, again, care-i problema? Duca-se! N-am nevoie de complicatii in viata mea! Ce bine ar fi daca mai multi mi-ar urma exemplul!


BRAVO Kathara!!!Felicitari!!!Sint perfect de acord cu tine!premiul 1 cu coronita !Fa-l praf pe acest "marco"frustrat !!!



... ... tu esti o persoana mai periculoasa social decit amaritii care isi abandoneaza copii ... si culmea este ca cei ca tine sint fooooarte multi ... cu mult mai multi decit isi imagineaza majoritatea ...



Asa, si? Again, ce te foote grija? Iti avortez copii tai? vai de sufletul tau de pocait sau ce oi fi.
kudika132368
Postat pe 9 Martie 2010 13:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu avort 12 De la: stiricaremerita 21 Ianuarie 2011 21:25
Rugaciunea unui copil nenascut Sarut mana, mamicuta mea, Sunt eu, cel din pantecele tau care-ti soptesc la ureche cat sunt de speriat, de trist si de indurerat pentru ca vrei sa ma omori, crezand ca-ti sunt o grea povara... Tu nici nu stii cat e de greu 738 De la: gabi_4u_ever 14 Mai 2011 16:50
avortul.care ar fi decizia ta? 533 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 20:38
Ce e de facut cand trebuie sa faci un lucru contra vointei tale si nu ai d ales 24 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:48
offf 33 De la: kudika482221 20 Iulie 2012 09:44