Setari Cookie-uri

Despre avort, " SILENT SCREAM"

Avortul este o crima groaznica.Am vazut si eu filmul Silent Scream,,, chiar ar trebui vizionat....
in urma cu 3 ani am ramas insarcinata si neavand inca o relatie suta la suta sigura, mi s-a propus solutia avortului. nu am fost de acord, am nascut un copilas foarte dragut, este tot ce mi-am dorit vreodata .Intre timp m-am casatorit. Sotul meu a decedat din pacate, si acum prin fiinta asta mica il vad in fiecare zi. Dumnezeu mi-a daruit copilasul asta pentru a trece mai usor peste decesul sotului. Sfatuiesc pe toate femeile sa se gandeasca de 10 ori inainte de a face un avort.
daryy
Postat pe 4 Octombrie 2010 03:26
De la: daryy, la data 2010-10-04 03:26:39Avortul este o crima groaznica.Am vazut si eu filmul Silent Scream,,, chiar ar trebui vizionat....
in urma cu 3 ani am ramas insarcinata si neavand inca o relatie suta la suta sigura, mi s-a propus solutia avortului. nu am fost de acord, am nascut un copilas foarte dragut, este tot ce mi-am dorit vreodata .Intre timp m-am casatorit. Sotul meu a decedat din pacate, si acum prin fiinta asta mica il vad in fiecare zi. Dumnezeu mi-a daruit copilasul asta pentru a trece mai usor peste decesul sotului. Sfatuiesc pe toate femeile sa se gandeasca de 10 ori inainte de a face un avort.


Sa-ti dea Dumnezeu sanatate, sa il poti creste cum se cuvine....
kudika226898
Postat pe 4 Octombrie 2010 08:11
De la: daryy, la data 2010-10-04 03:26:39Avortul este o crima groaznica.Am vazut si eu filmul Silent Scream,,, chiar ar trebui vizionat....
in urma cu 3 ani am ramas insarcinata si neavand inca o relatie suta la suta sigura, mi s-a propus solutia avortului. nu am fost de acord, am nascut un copilas foarte dragut, este tot ce mi-am dorit vreodata .Intre timp m-am casatorit. Sotul meu a decedat din pacate, si acum prin fiinta asta mica il vad in fiecare zi. Dumnezeu mi-a daruit copilasul asta pentru a trece mai usor peste decesul sotului. Sfatuiesc pe toate femeile sa se gandeasca de 10 ori inainte de a face un avort.

sunt de acord cu tine , insa am si prietene care au facut avorturi, asta pentru ca acel copil nu era unul dorit...poate alegerea nu ar fii fost cea mai buna, insa e foarte aiurea sa fii un copil nedorit, sa ai un tata depravat si o mama care nu te iubeste, insa nu stiu si mie mi-a fost teama cand am ramas insarcinata prima teama, credeam ca nu pot sa fiu o mama buna, insa asta este o "meserie" nativa a femeilor, acum astept al doilea copil si abia astept sa-l aduc pe lume si-mi doresc foarte mult sa fie baiat si nu as recurge la un avort nici daca sotul meu m-ar parasi( desi stiu ca asta nu se va intampla)
G1ul1a
Postat pe 4 Octombrie 2010 08:16
INTAI PRIVITI IMAGINILE SI APOI SA VA GANDITI CE FACETI!!!! DIN FLORI, BOLNAV, SANATOS, AVETI DREPTUL SA-I FACETI ASTA. VOI ATI AVUT DREPTUL SA VA NASTETI
http://www.provitacraiova.ro/copii%20avortati/index.html
kudika227744
Postat pe 4 Octombrie 2010 10:21
Nu stiu cum sa incep sa scriu.... cred... ca sunt insarcinata... Sunt casatorita, am 23 de ani. Nu muncesc. Doar sotul meu munceste. Am terminat o facultate... Suntem o familie victima a societatii in care traim. Cu facultati terminate, cursuri, nenumarate scoli....
Dr totusi... cred.. ca nu trebuie si nu am posibilitatea sa cresc un copil.... Nu ACUM.
insa.. mi-am dorit din totdeauna un copil.. iubesc copiii.. si visam mereu sa fiu o amma tanara.. sa am o fetita... si acum.. simt ca daca as avea un copil.. spre rusinea mea.. nu as avea ce sa-i ofer. Mi-ar fi foarte rusine de mine si de cei din jur ... daca l-as face.....
Nu stiu ce sa fac.. imi fuge pamantul de sub picioare si simt ca am pierdut controlul. Atatea sentimente contradictorii se zbat in mine...
Sa mi se intample tocmai mie.. acum.. Eu, care m fost mereu impotriva avortului.. sa fiu fortata sa iau o decizie catastrofala...
lady_me
Postat pe 4 Octombrie 2010 13:14
De la: lady_me, la data 2010-10-04 13:14:38Nu stiu cum sa incep sa scriu.... cred... ca sunt insarcinata... Sunt casatorita, am 23 de ani. Nu muncesc. Doar sotul meu munceste. Am terminat o facultate... Suntem o familie victima a societatii in care traim. Cu facultati terminate, cursuri, nenumarate scoli....
Dr totusi... cred.. ca nu trebuie si nu am posibilitatea sa cresc un copil.... Nu ACUM.
insa.. mi-am dorit din totdeauna un copil.. iubesc copiii.. si visam mereu sa fiu o amma tanara.. sa am o fetita... si acum.. simt ca daca as avea un copil.. spre rusinea mea.. nu as avea ce sa-i ofer. Mi-ar fi foarte rusine de mine si de cei din jur ... daca l-as face.....
Nu stiu ce sa fac.. imi fuge pamantul de sub picioare si simt ca am pierdut controlul. Atatea sentimente contradictorii se zbat in mine...
Sa mi se intample tocmai mie.. acum.. Eu, care m fost mereu impotriva avortului.. sa fiu fortata sa iau o decizie catastrofala...

te sfatuiesc sa n`o faci...am o prietena care nu si`a iertat`o nici in ziua de azi...si te afecteaza psihic
nu`ti pese de gura lumii.....esti casatorita cu sotul tau,nu cu vecinii sau prietenii..........un copil e cel mai fumos lucru ce ti se poate intampla
e greu,intradevar...dar alte femei nu pot avea aceasta bucurie chiar daca au o caruta de bani.
incet,cu sprijinul sotului tau,veti reusi.....multa bafta!
AdrianaR
Postat pe 4 Octombrie 2010 13:20
De la: AdrianaR, la data 2010-10-04 13:20:44
De la: lady_me, la data 2010-10-04 13:14:38Nu stiu cum sa incep sa scriu.... cred... ca sunt insarcinata... Sunt casatorita, am 23 de ani. Nu muncesc. Doar sotul meu munceste. Am terminat o facultate... Suntem o familie victima a societatii in care traim. Cu facultati terminate, cursuri, nenumarate scoli....
Dr totusi... cred.. ca nu trebuie si nu am posibilitatea sa cresc un copil.... Nu ACUM.
insa.. mi-am dorit din totdeauna un copil.. iubesc copiii.. si visam mereu sa fiu o amma tanara.. sa am o fetita... si acum.. simt ca daca as avea un copil.. spre rusinea mea.. nu as avea ce sa-i ofer. Mi-ar fi foarte rusine de mine si de cei din jur ... daca l-as face.....
Nu stiu ce sa fac.. imi fuge pamantul de sub picioare si simt ca am pierdut controlul. Atatea sentimente contradictorii se zbat in mine...
Sa mi se intample tocmai mie.. acum.. Eu, care m fost mereu impotriva avortului.. sa fiu fortata sa iau o decizie catastrofala...

te sfatuiesc sa n`o faci...am o prietena care nu si`a iertat`o nici in ziua de azi...si te afecteaza psihic
nu`ti pese de gura lumii.....esti casatorita cu sotul tau,nu cu vecinii sau prietenii..........un copil e cel mai fumos lucru ce ti se poate intampla
e greu,intradevar...dar alte femei nu pot avea aceasta bucurie chiar daca au o caruta de bani.
incet,cu sprijinul sotului tau,veti reusi.....multa bafta!


pt lady_me: Cred ca indiferent de ce decizie vei lua,decizia ii apartine in totalitate tie si sotului,pt ca o astfel de decizie trebuie sa o iei impreuna cu el.Corect este ca in ziua de azi suntem cu totii victimele acestei societatii de mizerie unde singurii care o duc bine in tara asta e cel mai posibil politicienii doar pt simplu fapt ca ei dau legi de pe o zi pe alta numai in avantajul lor.Parerea mea este ca daca nu ai ce-i oferi acelui copil sa o faci.nu esti nici prima si nici ultima.In plus sa iti povestesc despre o ruda apropiata mie,sora mea care a ramas insarcinata cu cel de-al doilea copil,situatia fiind identica cu a ta si anume: ea caznica,el lucra pe salariul minim pe economie.Neavand bani de avort,a trecut timpul si a trebuit sa pastreze sarcina insa acel copil a fost abandonat in maternitate.Intrebarea mea e urmatoarea:iti doresti sa traiesti cu gandul toata viata ca nu ai ce-i oferii copilului si sa il faci sa sufere toata viata?pt ce il faci?
Binenteles ca nu vreau sa te influentez,de aceea iti aduc argumente si pro,pt a pastra copilul.Un avort inseamna traume,nu atat de mari fizice dar cele mai mari si chinuitoare sunt cele psihice.Crezi ca unde sunt 2 guri nu pote manca si o a 3a?plus de asta un copil nu tine minte pana o sa se faca mare daca tu iai pus pampers sau scutece pe care tu le poti spala,sau,ii dai mancare speciala pt bebelusi sau ii faci mar cu biscuite,spun lucrul asta in situatia financiara foarte dificila.
Cantareste bine lucrurile impreuna cu sotul si fa-ti copilul fericit prin alegerea facuta.Daca faci avort fa-l fericit ca nu l-ai creeat pt a suferi de foame, iar daca nu faci avortul,fa-ti copilul fericit ca ai hotarat sa reusesti ceea ce pt unii e imposibil.
pt adrianaR: Nu credeti doamna ca decizia trebuie sa fie a dansei?cine suntem noi sa spunem "fao ca e bine" sau "nu o face"?Doamnele despre care ati vb mai devreme probabil ca s-au duc la avorturi ca la cofetarie si e normal sa se chinuie in a avea copii.In plus aceasta fata/femeie presupun ca s-a documentat sau se va documenta despre traume,reactii adverse,etc.
ps.lady_me te rog tine-ne la curent.Mi-ar placea sa iti ascult aceasta poveste pana la final.Mi-ai trezit un mare interes,ceea ce m-a si facut sa postez.
scz pt gbreseli
kudika324962
Postat pe 9 Octombrie 2010 13:36
NU ai de unde sa stii ce ti rezerva ziua de maine.Azi poti fi sarac, fara slujba si fara casa, maine poti avea tot ce vrei pentru un trai bun.
DE ACEEA spun ca nu trebuie facut un avort pe motive ca nu am cu ce l creste!!!! Dumnezeu cand iti da acel copil, cu siguranta iti va da si cu ce sa l cresti.
Prea multe avorturi.....OPRITI VA!!!!! am o prietena care a facut un singur avort, la 2 luni, si au trecut 7 ani de atunci si ea nu mai ramane insarcinata, desi urmeaza tratamente ca acum vrea copii.

FETELOR,faceti o crima, nu va temeti de pedeapsa lui Dumnezeu? stiu multe cazuri cand fete tinere au ales copilul in locul avortului, si Dumnezeuu le a schimbat situatia in bine,traiesc mai bine ca inainte si recunosc ca acel copil le a adus lumina in viata....
MAI GANDITI VA!!!!
ana_34
Postat pe 10 Octombrie 2010 15:50
"mana aia de celule" se numeste fat daca stai si te vaicari si te rogi la dumnezeu sa te ajute si dupa nastere se va numi "copil sarman" sau "caz social" daca il cresti singura si nu ai varsta potrivita pt a avea un copil.
odata un preot spunea ca: "fiecare copil se naste cu bucata lui de paine in mana", dar cu hainele si cu banii necesari pt educatie cum ramane?
observ ca in legatura cu acest subiect a fost invocat dumnezeu aproape la fiecare comentariu si ma intreb unde este el atunci cand o groaza de copii mor de foame, sunt maltratati sau chiar omorati de mame iresponsabile.
cu scuzele de rigoare dar imi permit sa fac afirmatia ca: probabil mamele acestor copii au si ele cam aceleasi "convingeri' ca si unele dintre voi, fac copii din "frica de dumnezeu" sau din "prea multa dragoste de copii" si apoi le vedem la televizor cersind bani sau mai stiu eu ce ajutor pt cresterea copiilor sau chiar mai rau le vedem la stirile de la ora 5.
nu sunt o militanta in favoarea avortului dar cred ca in anumite situatii ar trebuie sa-i multumim lui dumnezeu ca s-a inventat avortul si cand spun asta ma gandesc in primul rand la bietii avortoni, care daca s-ar naste ar fi vai si amar de mama lor.
kudika015659
Postat pe 12 Octombrie 2010 19:14
da de ce sa i multumesti lui Dumnezeu ca s a inventat avortul?multumeste i ca s a inventat steriltul,pilula anticonceptionala..etcsuntem atat de informati azi...de ce atatea avorturi?de ce sa nu evitam asta? femei care ajung si cersesc..multe din ele ..provin din familii carora le place mai mult alcoolul decat munca.si multora din Romania le place curvia sau cersetoria in schimbul muncii.
Dumnezeu iti da dar nu ti baga in gura!
ana_34
Postat pe 14 Octombrie 2010 17:06
1. Bafta ta de curcubeu ca iti arata El Dumnezeu cam ce parere are despre multumirile tale... Dpdv spiritual avortul este si va ramane o crima teribila. Multumeste-I si tu de mijloacele contraceptive si de toate metodele alternative de mers pe langa la care au avut timp oamenii sa se gandeasca de cand au inceput sa le supravietuiasca toate odraslele si au inceput sa se prinda cam ce inseamna numarul de guri de hranit...

2. o mana de celule se numeste embrion... fat se numeste incepand cu momentul in care celule stem se diferentiaza in ceea ce se va numi om, dupa fixarea in peretele uterin, daca va avea ocazia... si in momentul acela e ceva mai mult decat o mana de celule...

3. discutam despre mentalitatea populara fata de Dumnezeu, sau despre avort aici? Mi s-a cam acrit de replica asta cu copiii care mor de foame, razboaie si restul... Mai cititi, fratilor Biblia inainte sa deschideti gura, si rationati. De recomandat mai ales partea aia cu Noe si curcubeul, la care am facut deja referinta... Oamenii sunt cei care fac rau, si tot prin ei se face si bine. Daca-ti pare rau cu adevarat de copiii aia pune si tu mana si fa o donatie sau adopta unul. Nu stim decat sa ne plangem...

4. avorturile se finalizeaza cu consecinte infioratoare. Cine se bucura de asa ceva, ori nu a facut niciodata unul, ori n-a trecut macar in vizita pe la cineva care sa fi facut asta... Printre consecintele cele mai placute, daca pot spune asa, se enumera infertilitatea. Ia mai intrebati pe ici pe colo sa vedem cine se bucura ca a facut avort cu adevarat?
SfDuminica
Postat pe 14 Octombrie 2010 17:23
Fiecare om are dreptul de a alege, se numeste liber arbitru, nu am facut niciodata avort si nu condamn pe nimeni care ar fi facut, si de asemenea imi pare rau dar nu il consider o crima pt ca atunci cand se intampla sa ramai insarcinata si nu iti doresti acel copil, sau nu esti pregatita psihic si financiar sa sustii un copil, sa il educi si sa ii oferi o viata decenta mai bine faci acest gest.
visan_georgiana
Postat pe 14 Octombrie 2010 17:44
De la: kudika324962, la data 2010-10-09 13:36:57
De la: AdrianaR, la data 2010-10-04 13:20:44
De la: lady_me, la data 2010-10-04 13:14:38Nu stiu cum sa incep sa scriu.... cred... ca sunt insarcinata... Sunt casatorita, am 23 de ani. Nu muncesc. Doar sotul meu munceste. Am terminat o facultate... Suntem o familie victima a societatii in care traim. Cu facultati terminate, cursuri, nenumarate scoli....
Dr totusi... cred.. ca nu trebuie si nu am posibilitatea sa cresc un copil.... Nu ACUM.
insa.. mi-am dorit din totdeauna un copil.. iubesc copiii.. si visam mereu sa fiu o amma tanara.. sa am o fetita... si acum.. simt ca daca as avea un copil.. spre rusinea mea.. nu as avea ce sa-i ofer. Mi-ar fi foarte rusine de mine si de cei din jur ... daca l-as face.....
Nu stiu ce sa fac.. imi fuge pamantul de sub picioare si simt ca am pierdut controlul. Atatea sentimente contradictorii se zbat in mine...
Sa mi se intample tocmai mie.. acum.. Eu, care m fost mereu impotriva avortului.. sa fiu fortata sa iau o decizie catastrofala...

te sfatuiesc sa n`o faci...am o prietena care nu si`a iertat`o nici in ziua de azi...si te afecteaza psihic
nu`ti pese de gura lumii.....esti casatorita cu sotul tau,nu cu vecinii sau prietenii..........un copil e cel mai fumos lucru ce ti se poate intampla
e greu,intradevar...dar alte femei nu pot avea aceasta bucurie chiar daca au o caruta de bani.
incet,cu sprijinul sotului tau,veti reusi.....multa bafta!


pt lady_me: Cred ca indiferent de ce decizie vei lua,decizia ii apartine in totalitate tie si sotului,pt ca o astfel de decizie trebuie sa o iei impreuna cu el.Corect este ca in ziua de azi suntem cu totii victimele acestei societatii de mizerie unde singurii care o duc bine in tara asta e cel mai posibil politicienii doar pt simplu fapt ca ei dau legi de pe o zi pe alta numai in avantajul lor.Parerea mea este ca daca nu ai ce-i oferi acelui copil sa o faci.nu esti nici prima si nici ultima.In plus sa iti povestesc despre o ruda apropiata mie,sora mea care a ramas insarcinata cu cel de-al doilea copil,situatia fiind identica cu a ta si anume: ea caznica,el lucra pe salariul minim pe economie.Neavand bani de avort,a trecut timpul si a trebuit sa pastreze sarcina insa acel copil a fost abandonat in maternitate.Intrebarea mea e urmatoarea:iti doresti sa traiesti cu gandul toata viata ca nu ai ce-i oferii copilului si sa il faci sa sufere toata viata?pt ce il faci?
Binenteles ca nu vreau sa te influentez,de aceea iti aduc argumente si pro,pt a pastra copilul.Un avort inseamna traume,nu atat de mari fizice dar cele mai mari si chinuitoare sunt cele psihice.Crezi ca unde sunt 2 guri nu pote manca si o a 3a?plus de asta un copil nu tine minte pana o sa se faca mare daca tu iai pus pampers sau scutece pe care tu le poti spala,sau,ii dai mancare speciala pt bebelusi sau ii faci mar cu biscuite,spun lucrul asta in situatia financiara foarte dificila.
Cantareste bine lucrurile impreuna cu sotul si fa-ti copilul fericit prin alegerea facuta.Daca faci avort fa-l fericit ca nu l-ai creeat pt a suferi de foame, iar daca nu faci avortul,fa-ti copilul fericit ca ai hotarat sa reusesti ceea ce pt unii e imposibil.
pt adrianaR: Nu credeti doamna ca decizia trebuie sa fie a dansei?cine suntem noi sa spunem "fao ca e bine" sau "nu o face"?Doamnele despre care ati vb mai devreme probabil ca s-au duc la avorturi ca la cofetarie si e normal sa se chinuie in a avea copii.In plus aceasta fata/femeie presupun ca s-a documentat sau se va documenta despre traume,reactii adverse,etc.
ps.lady_me te rog tine-ne la curent.Mi-ar placea sa iti ascult aceasta poveste pana la final.Mi-ai trezit un mare interes,ceea ce m-a si facut sa postez.
scz pt gbreseli

Am spus CLAR: "te sfatuiesc" si i`am dat un exemplu....
Nu cred ca e cazul sa spuneti mai mult...pt ca nu i`am zis "FA ASA"....e absolut normal ca ea sa ia decizia pe care o considera corecta.Ea stie ce`i mai bine pt ea!
AdrianaR
Postat pe 14 Octombrie 2010 17:51
De la: TIGRA, la data 2010-10-14 17:44:43Fiecare om are dreptul de a alege, se numeste liber arbitru, nu am facut niciodata avort si nu condamn pe nimeni care ar fi facut, si de asemenea imi pare rau dar nu il consider o crima pt ca atunci cand se intampla sa ramai insarcinata si nu iti doresti acel copil, sau nu esti pregatita psihic si financiar sa sustii un copil, sa il educi si sa ii oferi o viata decenta mai bine faci acest gest. [/quote

bineinteles ca fiecare este liber sa aleaga..dar tot dupa ce a ales vine si rasplata..sau pedeapsa.
crezi ca avortul nu e o crima?dar ce e? de la 20 de zile inimioara copilului bate...omori o fiinta vie...
cate romance nu au cu adevarat cu ce sa si creasca copilul?din cele care fac avorturi, cele mai multe le vezi super aranjate,coborand din masini, neavand nimic pe constiinta....cele care cu adevarat nu au bani...nici nu si permit sa faca avort...Romania e pe locul 2 in EU la avorturi...chiar asa, n avem cu ce sa ne crestem copiii? 3 bebelusi din 4 mor avortati....dar destrabalarea e in toi....
decat sa plateasca cineva pt un avort, nu mai bine si ia anticonceptionale? nu mai suntem ca pe vremea lui Ceausescu, neinformati...chiar la orice chiosc gasesti prezervative......
sa faca o fata un avort..zici ca e primul...din greseala....da DUPA AIA?INCA UNUL...SI INCA UNUL....deja e prostie si ignoranta....
ana_34
Postat pe 14 Octombrie 2010 20:45
De la: ana_34, la data 2010-10-14 20:45:20
De la: TIGRA, la data 2010-10-14 17:44:43Fiecare om are dreptul de a alege, se numeste liber arbitru, nu am facut niciodata avort si nu condamn pe nimeni care ar fi facut, si de asemenea imi pare rau dar nu il consider o crima pt ca atunci cand se intampla sa ramai insarcinata si nu iti doresti acel copil, sau nu esti pregatita psihic si financiar sa sustii un copil, sa il educi si sa ii oferi o viata decenta mai bine faci acest gest. [/quote

bineinteles ca fiecare este liber sa aleaga..dar tot dupa ce a ales vine si rasplata..sau pedeapsa.
crezi ca avortul nu e o crima?dar ce e? de la 20 de zile inimioara copilului bate...omori o fiinta vie...
cate romance nu au cu adevarat cu ce sa si creasca copilul?din cele care fac avorturi, cele mai multe le vezi super aranjate,coborand din masini, neavand nimic pe constiinta....cele care cu adevarat nu au bani...nici nu si permit sa faca avort...Romania e pe locul 2 in EU la avorturi...chiar asa, n avem cu ce sa ne crestem copiii? 3 bebelusi din 4 mor avortati....dar destrabalarea e in toi....
decat sa plateasca cineva pt un avort, nu mai bine si ia anticonceptionale? nu mai suntem ca pe vremea lui Ceausescu, neinformati...chiar la orice chiosc gasesti prezervative......
sa faca o fata un avort..zici ca e primul...din greseala....da DUPA AIA?INCA UNUL...SI INCA UNUL....deja e prostie si ignoranta....


este foarte adevarat ce spui tu exista multe metode de contraceptie, dar exista si oameni lipsiti de educatie, fete de 15-16 ani pe care mamele nu le invata mai nimic, astea ce ar trebui sa faca, sa pastreze copilul si sa isi rateze viata? sunt cazuri si cazuri si nu poti sti niciodata ce este in mintea acelei femei cand recurge la acest gest, nu cred ca exista femei care sa se duca, asa pline de seninatate, si sa faca acest gest; cat despre cele cu posibilitati, care fac avort, no comment; oricum destrabalarea in ziua de azi e mare, am vazut un interviu cu dr Abu Baker, care printre altele face si himenoplastii, si spunea ca sunt fete de 13-14 ani care vin de doua trei ori la el sa se faca la loc "domnisoare". Eu personal nu as face avort, poate si pt ca iubesc foarte mult copiii, si pt ca imi doresc din tot sufletul un copil. Ar trebuii sa nu mai fim ignoranti totusi traim in era informatiei , fetele pot invata foarte multe lucruri cu un search pe google, astfel incat sa nu ajunga niciodata sa treaca printr-o asemenea trauma.

visan_georgiana
Postat pe 15 Octombrie 2010 09:05
De la: kudika015659, la data 2010-10-12 19:14:07"mana aia de celule" se numeste fat daca stai si te vaicari si te rogi la dumnezeu sa te ajute si dupa nastere se va numi "copil sarman" sau "caz social" daca il cresti singura si nu ai varsta potrivita pt a avea un copil.
odata un preot spunea ca: "fiecare copil se naste cu bucata lui de paine in mana", dar cu hainele si cu banii necesari pt educatie cum ramane?
observ ca in legatura cu acest subiect a fost invocat dumnezeu aproape la fiecare comentariu si ma intreb unde este el atunci cand o groaza de copii mor de foame, sunt maltratati sau chiar omorati de mame iresponsabile.
cu scuzele de rigoare dar imi permit sa fac afirmatia ca: probabil mamele acestor copii au si ele cam aceleasi "convingeri' ca si unele dintre voi, fac copii din "frica de dumnezeu" sau din "prea multa dragoste de copii" si apoi le vedem la televizor cersind bani sau mai stiu eu ce ajutor pt cresterea copiilor sau chiar mai rau le vedem la stirile de la ora 5.
nu sunt o militanta in favoarea avortului dar cred ca in anumite situatii ar trebuie sa-i multumim lui dumnezeu ca s-a inventat avortul si cand spun asta ma gandesc in primul rand la bietii avortoni, care daca s-ar naste ar fi vai si amar de mama lor.


total adevarat sunt perfect de acord cu tine, dar sunt persoane care cred ca se fac ca nu vad aceste aspecte despre care tu vorbesti, si tot il aduc in discutie pe Dumnezeu si faptul ca este crima, pai fratilor cand mancati o bucatica de carnita, surprise, si aceea provide tot dintr-o fiinta vie care la un moment dar respira ca si voi, si asta se numeste tot crima.
visan_georgiana
Postat pe 15 Octombrie 2010 11:47
PAI DA!!! FELICITARILE MELE!!! BINE "RATIONAT" HAI SA STAM CU NASU IN BIBLIE SI SA NU FACEM AVORTURI CA DUPA CEREM POMENI, SAU SCUZE VOI LE SPUNETI "DONATII", LA ALTII.
kudika015659
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:09
DACA VOI TOATE, "CREDINCIOASELE", "IUBITOARELE", "CONSTIINCIOASELE" ETC... ATI AJUTA MACAR UNUL DINTRE COPII NECAJITI DE PE ACEASTA PLANETA, LUMEA IN CARE TRAIM AR FI ALTFEL. DAR PROBABIL MULTE DINTRE VOI NU SUNT IN STARE NICI DE CEI DE ACASA. DACA PT VOI PROBLEMA SE REZUMA LA "O GURA DE MANCARE" E CLAR DE CE NE DUCEM DE RAPA CA SI NATIUNE, SI NU CRED CA E DE LA AVORTURI...
P.S PT. EMINENTELE CENUSII CARE TOT PREZINTA METODE ANTICONCEPTIONALE : TOPICUL NU SE NUMESTE ASA DECI DEAIA ABODAM TEMA AVORTULUI
kudika015659
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:18
NU CRED CA SE FAC. CHIAR ASA GANDESC. LA NOI A GANDI PE DOS SI A NU VEDEA PADUREA DE COPACI E SPORT NATIONAL. AVORTUL ESTE O CRIMA ! DA ESTEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE. DAR TOT O CRIMA ARE LOC SI ATUNCI CAND ACESTI COPII, SALVATI "FORTAT" DE LA AVORT AJUNG IN STRADA SI OMOARA PT O BUCATA DE PAINE SAU ALTEORI PUR SI SIMPLU PT CA NU A AVUT CINE SA-I EDUCE. MULTE MAME FAC COPII SI DUPA CONSIDERA CA DACA LE DAU O HAINA SI O FARFURIE DE CIORBA SI-AU ACHITAT PE DEPLIN OBLIGATIILE, IAR COPII LOR AJUNG SA O IA RAZNA SI SA FACA RAU ALTOR COPII SAU CHIAR UNOR OAMENI MARI. LA ACEATA CATEGORIE DE MAME MA TOT REFER DAR SE PARE CA NU VORBESC CLAR LIMBA ROMANA.
ESTE ADEVARAT CA UN COPIL REPREZINTA O MINUNE IN VIATA UNEI FEMEI, DAR MINUNILE TIN NUMAI 3 ZILE SI CE NE FACEM ATUNCI CAND NU NE MAI DORIM MINUNEA? CAND CONSTATAM CA NE INCURCA, NE DA PREA MULTA BATAIE DE CAP, INTRETINEREA EI CERE PREA MULTI BANI, SI IN FOND NU NE AJUTA CU NIMIC? NU ATI VORBIT NICI UNA DINTRE VOI DESPRE ACELE FEMEI CARE INVOCA FEL DE FEL DE SCUZE ANTI AVORT DAR ELE DEFAPT FAC COPII IN SPERANTA CA ASA VOR PUNE MANA PE UN BARBAT SAU ALTUL SI CA IL VOR LEGA VESNIC DE ELE. SI ATUNCI CAND CONSTATA CA "GIGEL" DUPA NASTERE NICI NU SE INTOARCE LA ELE, NICI NU LE IUBESTE MAI MULT, BA CHIAR IS IA UNA MAI FRUMOASA SI MAI DESTEAPTA, BINEANTELES CA LE SCADE SI DRAGOSTEA DE "MINUNE", SI DE CELE MAI MULTE ORI CHIAR ABANDONEAZA "MINUNEA" INTR-UN FEL SAU ALTUL.
FEMEILOR RESPONSABILE SI CAPABILE SA AIBA COPII LE DORESC SA AIBA TOT ATATIA CAT ISI DORESC!!!
NUMAI MARE GRIJA LA CE VA DORITI CA S-AR PUTEA SA SE INTAMPLE!
SI ABIA DUPA CE SE INTAMPLA REALIZEZI IN CE TE-AI BAGAT......................................
kudika015659
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:37
De la: kudika015659, la data 2010-10-19 13:37:51NU CRED CA SE FAC. CHIAR ASA GANDESC. LA NOI A GANDI PE DOS SI A NU VEDEA PADUREA DE COPACI E SPORT NATIONAL. AVORTUL ESTE O CRIMA ! DA ESTEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE. DAR TOT O CRIMA ARE LOC SI ATUNCI CAND ACESTI COPII, SALVATI "FORTAT" DE LA AVORT AJUNG IN STRADA SI OMOARA PT O BUCATA DE PAINE SAU ALTEORI PUR SI SIMPLU PT CA NU A AVUT CINE SA-I EDUCE. MULTE MAME FAC COPII SI DUPA CONSIDERA CA DACA LE DAU O HAINA SI O FARFURIE DE CIORBA SI-AU ACHITAT PE DEPLIN OBLIGATIILE, IAR COPII LOR AJUNG SA O IA RAZNA SI SA FACA RAU ALTOR COPII SAU CHIAR UNOR OAMENI MARI. LA ACEATA CATEGORIE DE MAME MA TOT REFER DAR SE PARE CA NU VORBESC CLAR LIMBA ROMANA.
ESTE ADEVARAT CA UN COPIL REPREZINTA O MINUNE IN VIATA UNEI FEMEI, DAR MINUNILE TIN NUMAI 3 ZILE SI CE NE FACEM ATUNCI CAND NU NE MAI DORIM MINUNEA? CAND CONSTATAM CA NE INCURCA, NE DA PREA MULTA BATAIE DE CAP, INTRETINEREA EI CERE PREA MULTI BANI, SI IN FOND NU NE AJUTA CU NIMIC? NU ATI VORBIT NICI UNA DINTRE VOI DESPRE ACELE FEMEI CARE INVOCA FEL DE FEL DE SCUZE ANTI AVORT DAR ELE DEFAPT FAC COPII IN SPERANTA CA ASA VOR PUNE MANA PE UN BARBAT SAU ALTUL SI CA IL VOR LEGA VESNIC DE ELE. SI ATUNCI CAND CONSTATA CA "GIGEL" DUPA NASTERE NICI NU SE INTOARCE LA ELE, NICI NU LE IUBESTE MAI MULT, BA CHIAR IS IA UNA MAI FRUMOASA SI MAI DESTEAPTA, BINEANTELES CA LE SCADE SI DRAGOSTEA DE "MINUNE", SI DE CELE MAI MULTE ORI CHIAR ABANDONEAZA "MINUNEA" INTR-UN FEL SAU ALTUL.
FEMEILOR RESPONSABILE SI CAPABILE SA AIBA COPII LE DORESC SA AIBA TOT ATATIA CAT ISI DORESC!!!
NUMAI MARE GRIJA LA CE VA DORITI CA S-AR PUTEA SA SE INTAMPLE!
SI ABIA DUPA CE SE INTAMPLA REALIZEZI IN CE TE-AI BAGAT......................................
[/quote

ai perfecta dreptate, si pentru asta o sa vezi cate o sa iti sara in cap acuma, cu acelasi text "un copil aduce bunastare si noroc " in ce mod nu stiu, oricum ar fi cine recurge la un avort stie de ce o face si nu tine numai de parea materiala (pt ca spunea pe aici cineva ca sunt multe femei cu bani care fac avort), poti avea averi colosale dar daca psihic nu esti pregatita pt un copil , mai bine alegi calea asta
visan_georgiana
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt insarcinata cu un minor... 348 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 20:32
gaze vaginale 32 De la: TALPA_IUTE 15 Ianuarie 2012 19:44
Urgenta avort! 16 De la: kutzy 5 Iulie 2012 23:54
sotul meu infidel...amanta lui insistenta...eu ce ma fac? 52 De la: Costy_Nitisi_1 21 Iunie 2012 11:13
Intrerupere de sarcina cu un singur comprimat 72 De la: 27 Octombrie 2016 14:26