Setari Cookie-uri

Divort cu copil

Sunt mama de copilas mititel si ca multi alti oameni mai intampin in casnicia mea si perioade destul de dificile. Am un copilas echilibrat, cuminte, dragutz, iar in perioadele mai dificile din casnicia mea, incerc sa ma gandesc si la binele puiului meu, sa incerc sa fac lucrurile sa mearga.

Ma gandesc ca sunt multe familii care trudesc impreuna pentru un camin, pentru un vis, pentru copii si apoi ajung la timp scurt sa renunte la totul, in urma, de cele mai multe ori, a neintelegerilor dintre ei, a certurilor si poate chiar si a stresului cresterii unui copil. Sunt parinti pe care Domnul i-a binecuvantat cu un copilas dragut, de care amandoi au grija, sunt atenti, il iubesc, stiu cum sa-l creasca, ca pe nesimtite intre ei sa se produca rupturi.

Si eu simt uneori ca nu mai pot in casnicia mea, ca e greu, ca rutina ma omoara, ca atentia pe care trebuie sa o acord copilasului meu imi papa foarte multa energie, ca as vrea uneori ca sotul sa ma inteleaga mai mult si noi avem momente cand spunem gata casniciei din cauza certurilor si stresului. Dar, in primul rand, iubirea pentru puiul nostru ne retine sa mergem pana la capat. Si ne gandim mereu ca poate reusim sa o scoatem la capat, incercam mereu sa ne mai dam o sansa, sa vedem cum putem imbunatati situatia, pentru ca el sa nu trebuiasca sa se imparta intre noi, pentru ca el sa creasca cu ambii parinti asa cum se poate dezvolta corect un copil. Incercam sa ne amintim ce ne-a atras, ce iubim unul la celalalt si sa nu rupem orice legatura.

Dupa ce te lupti pentru caminul tau, dupa ce te bucuri 9 luni ca o sa fi parinte, faci pregatiri pentru venirea pe lume a puiului tau, dupa ce-i vezi mutrisoara si incepi sa iti dai seama ca e o farama din tine si incepi sa ai grija de el, sa te implici in toate felurile, cum poti sa renunti asa usor la tot ce ai cladit? La camin, la fericirea copilului, la relatia cu omul cu care ti-ai dorit un copil?

Nu sunt absurda, cred ca exista cazuri in care intr-adevar nu se mai poate. Si eu sunt de acord ca uneori daca este prea greu, si parintii chiar nu se mai pot intelege si sunt prea multe certuri si stres foarte mare, ca e mai bine ca acel copil sa creasca intr-un mediu linistit. Dar sa nu se faca pasul asta asa de usor. E usor sa dam cu piciorul la ani, la trude si la vise, dar cred ca atunci cand cei doi nu reusesc sa se mai inteleaga, ca ar trebui, dupa ce au incercat intre ei, sa ceara ajutor si din afara. Exista consiliere matrimoniala si nu cred ca asta este doar un moft. Dupa ce ai facut atatea, esti dator si fata de tine si fata de copil sa faci si acest ultim gest. Poate un om pregatit profesional pentru asta ar putea face doi parteneri sa se regaseasca, sa-si aduca aminte si sa simta iarasi de ce au trudit impreuna pana atunci, sa-i faca sa se inteleaga iarasi, sa-si rezolve problemele.

Dupa parerea mea, niciodata vina nu este numai a unui partener in intregime. Cresterea unui copil aduce multe schimbari si responsabilitati, griji, timp mai scurt pentru sine, care la randul sau pot aduce frustrari. Nici nu ne dam seama cand relatia se deterioreaza la maxim si dam vina doar pe celalalt ca nu face si nu drege sau nu ne intelege, ca nu e aproape, dar poate ca si noi l-am influentat si sub carca de frustrari si griji nu ne mai dam seama unde il indepartam. Ma gandeam ca amandoi iubim copilul si doream binele lui, dar in acelasi timp certurile si stresul dintre noi afectau foarte mult relatia noastra si copilul, care devenise sensibil. Traind sentimentul ca nu se va mai putea daca noi nu reusim sa ne rezolvam problemele, sa ne impacam si lucrurile sa fie bine intre noi, sa ne simtim bine in familia noastra, atunci mi-am adus aminte ca exista si aceasta consiliere matrimoniala si mi-am propus sa nu spun "da" despartirii inainte de a incerca si aceasta varianta.

Daca ati fi in situatia asta, de a pierde ce ati ridicat pana atunci, de a pierde visul familial ce l-ati avut, de a desparti copilul de un parinte, ati face tot posibilul sa nu pierdeti ce aveti, ce ati muncit si trudit? Ati accepta, chiar daca pana atunci era peste acceptul dv, sa mergeti la un consilier matrimonial?
akudika2010
Postat pe 16 Iulie 2010 18:07
Poate un consilier nu o fi chiar magician. Dar eu ma gandesc la urmatoarele situatii:

1. Candva ne-am iubit, am nutrit sentimente placute, eram fericiti, il consideram pe cel de langa noi persoana potrivita. Cu timpul, din cauza grijilor, stresului, am uitat iubirea, am uitat sa ne mai uitam la partile bune care ne faceau fericiti, a m inceput sa punem accent pe partile rele, manati de frustrari si fiecare partener se schimba influientandu-l si pe celalat si toata relatia. Eu cand ma gandesc la varianta consilierului cred ca el fiind specializat pe relatii, ne poate ajuta sa ne dam seama care au fost lucrurile care ne-au determinat sa ne schimbam, sa le infruntam, sa incercam sa le rezolvam, revenind astfel sa ne aducem aminte de sentimentele placute care ne-au unit, de partile bune ale fiecaruia, ajungand sa ne schimbam iarasi din oamenii in care am ajuns din cauza problemelor si a indepartarilor cauzate de ele. Uneori pot fi si probleme de cominicare, uneori nu stim sa punem pe tapet exact ce ne deranjeaza. Sau, de exemplu, in cazul sotului aflat inca sub fusta mamei sale, poate un astfel de consilier sau psiholog poate ajunge la mintea lui si sa-l faca sa constietizeze ca a ajuns la maturitate si ca este cazul sa ia singur decizii alaturi de familia sa, ca asta este cursul normal in viata, ca puiul isi ia zborul din cuib.

2. Daca se ajunge la concluzia ca nu se mai pot iubi ca la inceput, cel putin stiu ca au incercat si cu un ajutor specializat. Pe langa asta, ca si la un curs, cu ceva tot trebuie sa ramai. Un astfel de om ar trebui sa stie sa va atraga atentia la problemele care au intervenit, la motivele pentru care v-ati indepartat, cum le-ai fi putut rezolva din timp, sau cel putin sa va dati seama despre sine ca asa sunteti, sa nu cereti de la sine sau celalalt ce nu poate fi. Ma gandesc ca daca nu va mai ajuta in relatia momentana, lucrurile dezbatute va pot ajuta in viitoarele relatii
akudika2010
Postat pe 16 Iulie 2010 18:08
Tu ce fel de raspunsuri astepti?Sau era ca un sfat pentru cele care sunt in situatia ta?
Barbie30
Postat pe 16 Iulie 2010 18:37
De la: Barbie30, la data 2010-07-16 18:37:43Tu ce fel de raspunsuri astepti?Sau era ca un sfat pentru cele care sunt in situatia ta?


Mi-ar place sa stiu ce parere au alte persoane in astfel de situatii si intr-un fel e si ca un sfat. Dar as vrea sa stiu ce ar face alte persoane in aceste situatii si daca ar considera necesar sau util sa mearga "atat de mult" sau ce i-ar retine sa faca asta, ce ar avea de pierdut.
akudika2010
Postat pe 16 Iulie 2010 18:42
De la: Barbie30, la data 2010-07-16 18:37:43Tu ce fel de raspunsuri astepti?Sau era ca un sfat pentru cele care sunt in situatia ta?

eu cred ca doar isi varsa naduful, pentru ca stie deja ce ar trebui si ce vrea sa faca (deduc asta din faptul ca si-a raspuns singura); poate e sotul cel care crede ca este un moft consilierea matrimoniala... sau altcineva din jurul familiei lor... si vrea sa se convinga ca este normal ceea ce-si doreste.
Ceva de genu'
kitty_krieger
Postat pe 16 Iulie 2010 18:42
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-16 18:42:42
De la: Barbie30, la data 2010-07-16 18:37:43Tu ce fel de raspunsuri astepti?Sau era ca un sfat pentru cele care sunt in situatia ta?

eu cred ca doar isi varsa naduful, pentru ca stie deja ce ar trebui si ce vrea sa faca (deduc asta din faptul ca si-a raspuns singura); poate e sotul cel care crede ca este un moft consilierea matrimoniala... sau altcineva din jurul familiei lor... si vrea sa se convinga ca este normal ceea ce-si doreste.
Ceva de genu'


Eu cu sotul sunt pro in cazul in care nu ne-am intelege. Dar, intr-adevar, am pe cineva care a renuntat la familie, inainte sa incerce si varianta asta si mi-e greu sa inteleg de ce, mai ales ca trudisera din greu si aveau si o minune de copil, foarte vesel si fericit, pe care amandoi il iubeau foarte mult. Chiar si eu ma atasasem de copil. Ma intristeaza gandul ca o sa-si mai piarda din zambet, ca o sa ajunga sa planga cand tati pleaca din vizita etc...
akudika2010
Postat pe 16 Iulie 2010 18:46
De la: akudika2010, la data 2010-07-16 18:07:32Sunt mama de copilas mititel si ca multi alti oameni mai intampin in casnicia mea si perioade destul de dificile. Am un copilas echilibrat, cuminte, dragutz, iar in perioadele mai dificile din casnicia mea, incerc sa ma gandesc si la binele puiului meu, sa incerc sa fac lucrurile sa mearga.

Ma gandesc ca sunt multe familii care trudesc impreuna pentru un camin, pentru un vis, pentru copii si apoi ajung la timp scurt sa renunte la totul, in urma, de cele mai multe ori, a neintelegerilor dintre ei, a certurilor si poate chiar si a stresului cresterii unui copil. Sunt parinti pe care Domnul i-a binecuvantat cu un copilas dragut, de care amandoi au grija, sunt atenti, il iubesc, stiu cum sa-l creasca, ca pe nesimtite intre ei sa se produca rupturi.

Si eu simt uneori ca nu mai pot in casnicia mea, ca e greu, ca rutina ma omoara, ca atentia pe care trebuie sa o acord copilasului meu imi papa foarte multa energie, ca as vrea uneori ca sotul sa ma inteleaga mai mult si noi avem momente cand spunem gata casniciei din cauza certurilor si stresului. Dar, in primul rand, iubirea pentru puiul nostru ne retine sa mergem pana la capat. Si ne gandim mereu ca poate reusim sa o scoatem la capat, incercam mereu sa ne mai dam o sansa, sa vedem cum putem imbunatati situatia, pentru ca el sa nu trebuiasca sa se imparta intre noi, pentru ca el sa creasca cu ambii parinti asa cum se poate dezvolta corect un copil. Incercam sa ne amintim ce ne-a atras, ce iubim unul la celalalt si sa nu rupem orice legatura.

Dupa ce te lupti pentru caminul tau, dupa ce te bucuri 9 luni ca o sa fi parinte, faci pregatiri pentru venirea pe lume a puiului tau, dupa ce-i vezi mutrisoara si incepi sa iti dai seama ca e o farama din tine si incepi sa ai grija de el, sa te implici in toate felurile, cum poti sa renunti asa usor la tot ce ai cladit? La camin, la fericirea copilului, la relatia cu omul cu care ti-ai dorit un copil?

Nu sunt absurda, cred ca exista cazuri in care intr-adevar nu se mai poate. Si eu sunt de acord ca uneori daca este prea greu, si parintii chiar nu se mai pot intelege si sunt prea multe certuri si stres foarte mare, ca e mai bine ca acel copil sa creasca intr-un mediu linistit. Dar sa nu se faca pasul asta asa de usor. E usor sa dam cu piciorul la ani, la trude si la vise, dar cred ca atunci cand cei doi nu reusesc sa se mai inteleaga, ca ar trebui, dupa ce au incercat intre ei, sa ceara ajutor si din afara. Exista consiliere matrimoniala si nu cred ca asta este doar un moft. Dupa ce ai facut atatea, esti dator si fata de tine si fata de copil sa faci si acest ultim gest. Poate un om pregatit profesional pentru asta ar putea face doi parteneri sa se regaseasca, sa-si aduca aminte si sa simta iarasi de ce au trudit impreuna pana atunci, sa-i faca sa se inteleaga iarasi, sa-si rezolve problemele.

Dupa parerea mea, niciodata vina nu este numai a unui partener in intregime. Cresterea unui copil aduce multe schimbari si responsabilitati, griji, timp mai scurt pentru sine, care la randul sau pot aduce frustrari. Nici nu ne dam seama cand relatia se deterioreaza la maxim si dam vina doar pe celalalt ca nu face si nu drege sau nu ne intelege, ca nu e aproape, dar poate ca si noi l-am influentat si sub carca de frustrari si griji nu ne mai dam seama unde il indepartam. Ma gandeam ca amandoi iubim copilul si doream binele lui, dar in acelasi timp certurile si stresul dintre noi afectau foarte mult relatia noastra si copilul, care devenise sensibil. Traind sentimentul ca nu se va mai putea daca noi nu reusim sa ne rezolvam problemele, sa ne impacam si lucrurile sa fie bine intre noi, sa ne simtim bine in familia noastra, atunci mi-am adus aminte ca exista si aceasta consiliere matrimoniala si mi-am propus sa nu spun "da" despartirii inainte de a incerca si aceasta varianta.

Daca ati fi in situatia asta, de a pierde ce ati ridicat pana atunci, de a pierde visul familial ce l-ati avut, de a desparti copilul de un parinte, ati face tot posibilul sa nu pierdeti ce aveti, ce ati muncit si trudit? Ati accepta, chiar daca pana atunci era peste acceptul dv, sa mergeti la un consilier matrimonial?






... de unde l-ai gasit pe pompalaul ala de sot ? ... un barbat nu isi poate lasa sotia din mina indiferent ce ar face (nu porcarii) ... nu renunta la familia lui si cade ca prostul la invoiala sa divorteze ... ala e un papagal ...

marco918
Postat pe 16 Iulie 2010 18:51
Macar tu te gandesti la acel copilas si ai tras un semnal de alarma dupa ce ai realizat cat de "bine"ii este lui sa auda certuri,sunt altele care nu prea gandesc...din pacate.E o varianta si consilierea matrimoniala,dar in cazul in care nu merge cred ca cel mai bine ar fi ca fiecare sa-si vada de drumul lui.Foarte important este sa permiti si sa incurajezi continuarea relatiei tata-copil.
Barbie30
Postat pe 16 Iulie 2010 18:55
De la: akudika2010, la data 2010-07-16 18:46:50
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-16 18:42:42
De la: Barbie30, la data 2010-07-16 18:37:43Tu ce fel de raspunsuri astepti?Sau era ca un sfat pentru cele care sunt in situatia ta?

eu cred ca doar isi varsa naduful, pentru ca stie deja ce ar trebui si ce vrea sa faca (deduc asta din faptul ca si-a raspuns singura); poate e sotul cel care crede ca este un moft consilierea matrimoniala... sau altcineva din jurul familiei lor... si vrea sa se convinga ca este normal ceea ce-si doreste.
Ceva de genu'


Eu cu sotul sunt pro in cazul in care nu ne-am intelege. Dar, intr-adevar, am pe cineva care a renuntat la familie, inainte sa incerce si varianta asta si mi-e greu sa inteleg de ce, mai ales ca trudisera din greu si aveau si o minune de copil, foarte vesel si fericit, pe care amandoi il iubeau foarte mult. Chiar si eu ma atasasem de copil. Ma intristeaza gandul ca o sa-si mai piarda din zambet, ca o sa ajunga sa planga cand tati pleaca din vizita etc...

ah, sorry, ai scris de parca ar fi cazul tau
tu stii mai bine daca ar fi fost indicata consilierea matrimoniala in cazul lor.... insa chiar si asa nu poti stii chiar tot ce se intampla intre ei. Sunt sigura ca au avut motivele lor... oricum, copiii cu cat sunt mai mici cand se despart parintii, cu atat trec mai repede si mai usor peste trauma (cel putin teoretic). Este mult mai bine asa decat sa-si creasca copilul in tensiune si certuri constante si sa se desparta cu un scandal enorm cand copilul este destul de mare sa vada partea rea a parintilor lui... ok, aici practic povestesc experienta mea , dar sper ca intelegi ideea.
kitty_krieger
Postat pe 16 Iulie 2010 18:55
De la: marco918, la data 2010-07-16 18:51:30

... de unde l-ai gasit pe pompalaul ala de sot ? ... un barbat nu isi poate lasa sotia din mina indiferent ce ar face (nu porcarii) ... nu renunta la familia lui si cade ca prostul la invoiala sa divorteze ... ala e un papagal ...



despre ce vorbesti? ce invoiala? eu vorbesc despre cei care divorteaza fara sa fi incercat si varianta asta.
akudika2010
Postat pe 16 Iulie 2010 18:57
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-16 18:55:51

ah, sorry, ai scris de parca ar fi cazul tau
tu stii mai bine daca ar fi fost indicata consilierea matrimoniala in cazul lor.... insa chiar si asa nu poti stii chiar tot ce se intampla intre ei. Sunt sigura ca au avut motivele lor... oricum, copiii cu cat sunt mai mici cand se despart parintii, cu atat trec mai repede si mai usor peste trauma (cel putin teoretic). Este mult mai bine asa decat sa-si creasca copilul in tensiune si certuri constante si sa se desparta cu un scandal enorm cand copilul este destul de mare sa vada partea rea a parintilor lui... ok, aici practic povestesc experienta mea , dar sper ca intelegi ideea.


Este destul de mult si cu cazul meu, doar ca noi inca mai incercam sa salvam. Acum de curand era iar sa se intample "ruptura". Simteam ca nu ne mai putem impaca de loc, desi imi dadeam seama ca totusi sotul meu are, pe langa cele care ma supara, si multe calitati. Ma gandeam ca amandoi iubim copilul si doream binele lui, dar in acelasi timp certurile si stresul dintre noi afectau foarte mult relatia noastra si copilul, care devenise sensibil. Traind sentimentul ca nu se va mai putea daca noi nu reusim sa ne rezolvam problemele, sa ne impacam si lucrurile sa fie bine intre noi, sa ne simtim bine in familia noastra, atunci mi-am adus aminte ca exista si aceasta consiliere matrimoniala si mi-am propus sa nu spun "da" despartirii inainte de a incerca si aceasta varianta. Deocamdata nu am incercat-o, din cauza banilor.


Tin sa precizez ca nu sustin ca un parinte trebuie sa ramana intr-o casatorie care-l umileste doar de dragul copilului, pentru ca asta face rau si lui si copilului, inclusiv prin exemplul pe care-l da. Am avut prieteni care la adolescenta erau nefericiti pentru ca parintii lui erau impreuna pentru ei. Deci nici asta nu e o solutie. Eu vorbesc sa caute solutii sa se inteleaga, sa invete sa comunice etc. sa regaseasca ce au pierdut, sa descopere ce mai au de oferit, sa se sprijine unul pe altul. sa faca relatia sa mearga cu atat mai mult cu cat e un bebe la mijloc. Nu cred ca e corect sa renunti atat de usor, fara sa fi epuizat totul.
akudika2010
Postat pe 16 Iulie 2010 19:03
De la: akudika2010, la data 2010-07-16 18:57:35
De la: marco918, la data 2010-07-16 18:51:30

... de unde l-ai gasit pe pompalaul ala de sot ? ... un barbat nu isi poate lasa sotia din mina indiferent ce ar face (nu porcarii) ... nu renunta la familia lui si cade ca prostul la invoiala sa divorteze ... ala e un papagal ...



despre ce vorbesti? ce invoiala? eu vorbesc despre cei care divorteaza fara sa fi incercat si varianta asta.






... iar eu vorbesc de toti cei ce divorteaza sau incearca si varianta asta (e tot una) ... nu spun ca multe femei sint niste tzatze si matracuce dar barbatii ar trebui sa fie mult mai fermi fata de viitorul familiei lor ... a luat-o ... trebuie sa arate ca e capul familiei ... nu cred ca exista situatie imposibila (daca nu au intervenit si chestii de infidelitate) ... femeile nu sint capabile sa gestioneze astfel de crize ... iar daca nici barbatii nu sint in stare atunci ... aleluia ...


marco918
Postat pe 16 Iulie 2010 19:07
De la: marco918, la data 2010-07-16 19:07:53
... iar eu vorbesc de toti cei ce divorteaza sau incearca si varianta asta (e tot una) ... nu spun ca multe femei sint niste tzatze si matracuce dar barbatii ar trebui sa fie mult mai fermi fata de viitorul familiei lor ... a luat-o ... trebuie sa arate ca e capul familiei ... nu cred ca exista situatie imposibila (daca nu au intervenit si chestii de infidelitate) ... femeile nu sint capabile sa gestioneze astfel de crize ... iar daca nici barbatii nu sint in stare atunci ... aleluia ...






da, e un punct de vedere
akudika2010
Postat pe 16 Iulie 2010 19:15
Cand pun problema consilierului, eu ma gandesc la urmatoarele situatii:

1. Candva ne-am iubit, am nutrit sentimente placute, eram fericiti, il consideram pe cel de langa noi persoana potrivita. Cu timpul, din cauza grijilor, stresului, am uitat iubirea, am uitat sa ne mai uitam la partile bune care ne faceau fericiti, a m inceput sa punem accent pe partile rele, manati de frustrari si fiecare partener se schimba influientandu-l si pe celalat si toata relatia. Eu cand ma gandesc la varianta consilierului cred ca el fiind specializat pe relatii, ne poate ajuta sa ne dam seama care au fost lucrurile care ne-au determinat sa ne schimbam, sa le infruntam, sa incercam sa le rezolvam, revenind astfel sa ne aducem aminte de sentimentele placute care ne-au unit, de partile bune ale fiecaruia, ajungand sa ne schimbam iarasi din oamenii in care am ajuns din cauza problemelor si a indepartarilor cauzate de ele. Uneori pot fi si probleme de cominicare, uneori nu stim sa punem pe tapet exact ce ne deranjeaza. Sau, de exemplu, in cazul sotului aflat inca sub fusta mamei sale, poate un astfel de consilier sau psiholog poate ajunge la mintea lui si sa-l faca sa constietizeze ca a ajuns la maturitate si ca este cazul sa ia singur decizii alaturi de familia sa, ca asta este cursul normal in viata, ca puiul isi ia zborul din cuib.

2. Daca se ajunge la concluzia ca nu se mai pot iubi ca la inceput, cel putin stiu ca au incercat si cu un ajutor specializat. Pe langa asta, ca si la un curs, cu ceva tot trebuie sa ramai. Un astfel de om ar trebui sa stie sa va atraga atentia la problemele care au intervenit, la motivele pentru care v-ati indepartat, cum le-ai fi putut rezolva din timp, sau cel putin sa va dati seama despre sine ca asa sunteti, sa nu cereti de la sine sau celalalt ce nu poate fi. Ma gandesc ca daca nu va mai ajuta in relatia momentana, lucrurile dezbatute va pot ajuta in viitoarele relatii.

Ar fi interesant de aflat parerilor catorva persoane care au fost la consilier/psiholog.
akudika2010
Postat pe 16 Iulie 2010 19:16
De la: akudika2010, la data 2010-07-16 19:16:40Cand pun problema consilierului, eu ma gandesc la urmatoarele situatii:

1. Candva ne-am iubit, am nutrit sentimente placute, eram fericiti, il consideram pe cel de langa noi persoana potrivita. Cu timpul, din cauza grijilor, stresului, am uitat iubirea, am uitat sa ne mai uitam la partile bune care ne faceau fericiti, a m inceput sa punem accent pe partile rele, manati de frustrari si fiecare partener se schimba influientandu-l si pe celalat si toata relatia. Eu cand ma gandesc la varianta consilierului cred ca el fiind specializat pe relatii, ne poate ajuta sa ne dam seama care au fost lucrurile care ne-au determinat sa ne schimbam, sa le infruntam, sa incercam sa le rezolvam, revenind astfel sa ne aducem aminte de sentimentele placute care ne-au unit, de partile bune ale fiecaruia, ajungand sa ne schimbam iarasi din oamenii in care am ajuns din cauza problemelor si a indepartarilor cauzate de ele. Uneori pot fi si probleme de cominicare, uneori nu stim sa punem pe tapet exact ce ne deranjeaza. Sau, de exemplu, in cazul sotului aflat inca sub fusta mamei sale, poate un astfel de consilier sau psiholog poate ajunge la mintea lui si sa-l faca sa constietizeze ca a ajuns la maturitate si ca este cazul sa ia singur decizii alaturi de familia sa, ca asta este cursul normal in viata, ca puiul isi ia zborul din cuib.

2. Daca se ajunge la concluzia ca nu se mai pot iubi ca la inceput, cel putin stiu ca au incercat si cu un ajutor specializat. Pe langa asta, ca si la un curs, cu ceva tot trebuie sa ramai. Un astfel de om ar trebui sa stie sa va atraga atentia la problemele care au intervenit, la motivele pentru care v-ati indepartat, cum le-ai fi putut rezolva din timp, sau cel putin sa va dati seama despre sine ca asa sunteti, sa nu cereti de la sine sau celalalt ce nu poate fi. Ma gandesc ca daca nu va mai ajuta in relatia momentana, lucrurile dezbatute va pot ajuta in viitoarele relatii.

Ar fi interesant de aflat parerilor catorva persoane care au fost la consilier/psiholog.






... cea mai mare greseala este sa crezi in iubire (la prima vedere sau cea declarata doar prin vorbe) ... cea mai mare ... si ajungi unde spui tu ... garantat ... daca nu exista un respect reciproc ... incepi sa analizezi variantele psihologului de serviciu ...

marco918
Postat pe 16 Iulie 2010 19:19
daca nu vrei sa-i spui iubire atunci hai sa ne rezumam macar la ceea ce i-a adus impreuna, simpatia, compatibilitatea etc.

P.S. PLS, cand day un replay mai sterge din mesajul incorporat, ca sa nu incarcam pagina prea mult. Lasa ce ti se pare esential ;)

akudika2010
Postat pe 16 Iulie 2010 19:23
Citind pe acest topic, mi-am adus aminte ca cineva a adus in discutie undeva ideea ca nu cumva povestile cu printese citite in copilarie, sau auzite, ne face sa traim mereu cu impresia ca dragostea TREBUIE sa fie vesnica?? Ca acel print calare pe calul sau alb ne va iubi vesnic si fara sa i-o cerem ne va aduce luna si soarele de pe cer?? Ceea ce e total eronat, inclusiv psihologii spun asta.
Poti sa-ti amintesti de felul cum erati voi la inceput, sincer nici eu cu prietenul meu dupa 1 an jumate nu mai suntem ca acum 1 an, si sunt sigura ca nici peste 10 ani nu va fi ceea ce este acum. Dar tine de cultura noastra, de religiozitatea nostra cum ne continuam relatia, cum vrem sa traim cu ceea ce ne da Dumnezeu. Oamenii nu sunt la fel, fiecare ne dezvoltam diferit. Cand te-ai casatorit cu sotul tau ati ales sa aveti acelasi destin, sa simtiti la fel peste 10 ani nu tine de ce ai dorit acum 10 ani. Sentimentele nu pot fi aceleasi toata viata, daca ar fi asa nu ar mai exista divorturi, depresii din iubire, etc... Acolo unde sunt probleme oamenii simt ce trebuie sa faca, daca nu au ales un consilier matrimonial de asemenea stiu ei de ce nu au ales...
anutzzaa
Postat pe 16 Iulie 2010 22:51
De la: anutzzaa, la data 2010-07-16 22:51:36Citind pe acest topic, mi-am adus aminte ca cineva a adus in discutie undeva ideea ca nu cumva povestile cu printese citite in copilarie, sau auzite, ne face sa traim mereu cu impresia ca dragostea TREBUIE sa fie vesnica?? Ca acel print calare pe calul sau alb ne va iubi vesnic si fara sa i-o cerem ne va aduce luna si soarele de pe cer?? Ceea ce e total eronat, inclusiv psihologii spun asta.
Poti sa-ti amintesti de felul cum erati voi la inceput, sincer nici eu cu prietenul meu dupa 1 an jumate nu mai suntem ca acum 1 an, si sunt sigura ca nici peste 10 ani nu va fi ceea ce este acum. Dar tine de cultura noastra, de religiozitatea nostra cum ne continuam relatia, cum vrem sa traim cu ceea ce ne da Dumnezeu. Oamenii nu sunt la fel, fiecare ne dezvoltam diferit. Cand te-ai casatorit cu sotul tau ati ales sa aveti acelasi destin, sa simtiti la fel peste 10 ani nu tine de ce ai dorit acum 10 ani. Sentimentele nu pot fi aceleasi toata viata, daca ar fi asa nu ar mai exista divorturi, depresii din iubire, etc... Acolo unde sunt probleme oamenii simt ce trebuie sa faca, daca nu au ales un consilier matrimonial de asemenea stiu ei de ce nu au ales...


de acord cu tine. cu timpul, dragostea nu mai ramane la fel...evolueaza, se transforma...se amesteca cu incredere, cu respect...persoana iubita devine o parte din tine, si daca totul e impartasit, si pasiunea prinde alta forma...
cand dragostea nu e impartasita...pot sa mearga ei si la mama masii de consiliere... nu e - nu e!
grasshopper
Postat pe 16 Iulie 2010 22:56
Eu nu cred ca dragostea dintr-o familie inseamna acel sentiment adolescentin. Sunt si cazuri in care se intampla asta. Dar, acolo unde trec anii si caminul ramane stabil, vorbim de o altfel de dragoste sau o altfel de lagatura. Nu mai este acea super pasiune, intervine respectul, sentimentul de stabilitate, compatibilitatea, intelegerea, micile sau marile compromisuri, pasiunea se transforma intr-o altfel de iubire. Parerea mea este ca daca pe linie mare fiecare partener se simte ok in acea relatie, se simte bine vis-a-vis de sine si are sentimentul ca totul merita, ca este stabil si nu este o "greseala" sau o "greutate", o "neplacere" atunci nu sunt motive de ingrijorare. Se poate dezvolta mult subiectul despre ce inseamna cum ar trebui sa se simta sau se simt partenerii dupa multa vreme intr-o casnicie si ce este important ca aceasta sa fie ok.
akudika2010
Postat pe 17 Iulie 2010 12:12
De la: akudika2010, la data 2010-07-17 12:12:31Eu nu cred ca dragostea dintr-o familie inseamna acel sentiment adolescentin. Sunt si cazuri in care se intampla asta. Dar, acolo unde trec anii si caminul ramane stabil, vorbim de o altfel de dragoste sau o altfel de lagatura. Nu mai este acea super pasiune, intervine respectul, sentimentul de stabilitate, compatibilitatea, intelegerea, micile sau marile compromisuri, pasiunea se transforma intr-o altfel de iubire. Parerea mea este ca daca pe linie mare fiecare partener se simte ok in acea relatie, se simte bine vis-a-vis de sine si are sentimentul ca totul merita, ca este stabil si nu este o "greseala" sau o "greutate", o "neplacere" atunci nu sunt motive de ingrijorare. Se poate dezvolta mult subiectul despre ce inseamna cum ar trebui sa se simta sau se simt partenerii dupa multa vreme intr-o casnicie si ce este important ca aceasta sa fie ok.


Este incredibil cum oamenii inca se mira in fiecare dimineata cum rasare soarele. Bineinteles ca intr-o casnicie sentimentele nu raman cele adolescentine, ele evolueaza spre intelegere, respect, compasiune, daruire, generozitate fata de persoana cu care vei ramane toata viata(daca vrei asta). Dar de ce te miri daca sunt si oameni care nu gandesc ca mine sau ca tine, sunt oameni care dau cu piciorul unui camin linistit....pt ca ei cauta altceva, ii doare in fund de copil sau de sotia iubitoare, e trist dar sunt si oameni din astia!
anutzzaa
Postat pe 17 Iulie 2010 19:01
Mai fetelor,cand o sa va dati seama ca ce isi doreste femeia cu ce isi doreste barbatul nu prea se pupa?
Barbie30
Postat pe 17 Iulie 2010 19:05
intrebarea mea pt voi este daca ati renunta la familie fara sa incercati si cu ajutor specializat? Sa spunem ca inca nu-l doar de tot in fund, dar poate ca nici mult nu mai are sau sunt relatii incare tin unul la altul, dar nu se mai inteleg.
akudika2010
Postat pe 17 Iulie 2010 19:07
De la: akudika2010, la data 2010-07-17 19:07:26intrebarea mea pt voi este daca ati renunta la familie fara sa incercati si cu ajutor specializat? Sa spunem ca inca nu-l doar de tot in fund, dar poate ca nici mult nu mai are sau sunt relatii incare tin unul la altul, dar nu se mai inteleg.



Asta iti dai seama de la inceput sau cand devin lucrurile destul de serioase, de ex familie :D Ideea este sa stie amandoi sa se accepte cum sunt si sa mai faca si mici comprimisuri ;)
akudika2010
Postat pe 17 Iulie 2010 19:08
De la: Barbie30, la data 2010-07-17 19:05:57Mai fetelor,cand o sa va dati seama ca ce isi doreste femeia cu ce isi doreste barbatul nu prea se pupa?

Nu trebuie sa intelegm noi asta....cred ca ea trebuie sa inteleaga..
anutzzaa
Postat pe 18 Iulie 2010 19:19
De la: akudika2010, la data 2010-07-17 19:07:26intrebarea mea pt voi este daca ati renunta la familie fara sa incercati si cu ajutor specializat? Sa spunem ca inca nu-l doar de tot in fund, dar poate ca nici mult nu mai are sau sunt relatii incare tin unul la altul, dar nu se mai inteleg.

Bineinteles ca as apela la un ajutor specializat, un psiholog f bun, un consilier matrimonial, ce intrebare e si asta? Eventual mergeti la un duhovnic sa va citeasca... Daca e un barbat bun se merita sa incercati totul pt relatia voastra!
anutzzaa
Postat pe 18 Iulie 2010 19:21
Thuamne..iar la duhovnic?Voi cu popa le rezolvati pe toate?
Barbie30
Postat pe 18 Iulie 2010 20:25
Inainte sa divortezi informeaza-te mai mult asupra impactul asupra copilului....statisticile te vor surprinde...copilul tau va avea un risc mai mare de a divorta la randul lui...si muuuulte altele
Mr_S
Postat pe 19 Iulie 2010 01:38
De la: Mr_S, la data 2010-07-19 01:38:09Inainte sa divortezi informeaza-te mai mult asupra impactul asupra copilului....statisticile te vor surprinde...copilul tau va avea un risc mai mare de a divorta la randul lui...si muuuulte altele

bineinteles, copilul va fi bine mersi daca va creste intr-un climat tensionat, fara un exemplu de relatie normala dintre mami si tati
kitty_krieger
Postat pe 19 Iulie 2010 14:49
Sunt intr-o situatie similara, nu stiu ce este , dar parca au inebunit femeile, avem o minune de copilas, il iubim enorm, ne-am iubit enorm , si dintr-o data intoarcere la 380*, am incercat tot ce se putea pentru a salva aceasta casnicie, am incercat sa gandesc cu mintea ei pana am cedat nervos, am fost varza, orice fac ma respinge, in viata reala sunt aproape sigur ca nu are alt barbat(eventual o femeie)Anul trecut ne iubeam de nu suporta sa ma uit la alta femeie, iar acum am ajuns sa zica ca nu ma iubeste,nu stiu ptr mine e ceva inexplicabil, mai ales ca avem si ingerasul nostru, care de fapt va suferi cel mai mult...credeti-ma sunt in stare de orice ptr familia mea...si nu pot face nimic...ma respinge continuu...spune ca fac totul doar canu ma vad in situatia de om respins...ca-i fac farmece si alte bazaconii...iar ca sa fiu pe subiect da...la infatisare o sa cer o consiliere matrimoniala...chiar daca o voi indeparta si mai mult.
kudika195501
Postat pe 19 Iulie 2010 19:31
De la: kudika195501, la data 2010-07-19 19:31:47Sunt intr-o situatie similara, nu stiu ce este , dar parca au inebunit femeile, avem o minune de copilas, il iubim enorm, ne-am iubit enorm , si dintr-o data intoarcere la 380*, am incercat tot ce se putea pentru a salva aceasta casnicie, am incercat sa gandesc cu mintea ei pana am cedat nervos, am fost varza, orice fac ma respinge, in viata reala sunt aproape sigur ca nu are alt barbat(eventual o femeie)Anul trecut ne iubeam de nu suporta sa ma uit la alta femeie, iar acum am ajuns sa zica ca nu ma iubeste,nu stiu ptr mine e ceva inexplicabil, mai ales ca avem si ingerasul nostru, care de fapt va suferi cel mai mult...credeti-ma sunt in stare de orice ptr familia mea...si nu pot face nimic...ma respinge continuu...spune ca fac totul doar canu ma vad in situatia de om respins...ca-i fac farmece si alte bazaconii...iar ca sa fiu pe subiect da...la infatisare o sa cer o consiliere matrimoniala...chiar daca o voi indeparta si mai mult.


Pacat :( Cine stie, cauzele pot fi multe, de la depresia mamei (daca a nascut de curand), pe care o poate ascunde, dar refuleaza prin nefericire si prin critica mare asupra partenerului. Eu zic sa ti cu dintii de consiliere si sa nu se pronunte divortul pana nu decide consilierul ca nu mai sunt sanse. Succes ;)

Sa ne dai si noua de veste ;)
akudika2010
Postat pe 27 Iulie 2010 18:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mai exista in aceasta tara barbati care nu inseala?! 376 De la: kudika143575 10 August 2012 14:45
increderea?relativa?... 8 De la: kudika183480 5 Iunie 2010 13:42
Un sfat va rog! 61 De la: kudika482080 12 Decembrie 2011 11:03
totu despre Racii..!:X 21 De la: TIGRA 25 Februarie 2011 11:40
Relatia mea.........simt ca se destrama....... 26 De la: kudika149571 20 Iulie 2010 16:33