Setari Cookie-uri

Pot face ceva sa ma ingras?

Dragilor va rog imi puteti da si mie un sfat. Am 15 ani, 1,77 m, si 54 kg. Ma simt uneori cam complexata deoarece mi se pare ca sunt cam inalta pt varsta mea. Bineinteles ma descurajeaza uneori si gurile rele. As vrea sa ma ingras...cred k m-as simti mult mai bine in pielea mea. Nu sunt chiar ff slaba. Arat oarecum binisor. Am mainile si picioarele lungi si subtiri... cam asta e problema. Si la haine gasesc greu bluze cu mainicile lungi. Stiti ce as putea face sa ma ingras? Macar 4-5 kg. Altii imi spun mananca mult. Dar asta nu te ajuta decat sa iti dereglezi organismul. Sincer mananc .... destul de mult in comparatie cu cat ar trebui...destul dar nu se pune nimik... va rog un mik sfat. (oricare e bine venit) multumesc anticipat.
p_luiza
Postat pe 10 Aprilie 2010 21:00
eu zic sa'ti vezi de treaba ta, mai ai cativa ani si ai sa multumesti pt ca esti inalta, acum esti inca "necoapta" dar ai rabdare. nu'ti dori sa te ingrasi ca s'ar putea sa se intample. la fel mi'am dorit si eu, avem 45 de kg la varsta ta si la fel vroiam si eu 5-6 kg in plus si am pus 30. lasa'te asa cum esti sa nu iti dereglezi ceva prin organism. http://www.tpu.ro/beauty/hello-ce-haine-pot-sa-port-daca-sunt-inalta-as-vrea-sa-par-mai-scunda-pentru-ca-sunt-cam-slaba/ trage cu ochiul aici
Shhh
Postat pe 10 Aprilie 2010 21:14
Iti multumesc mult pt sfat. Am sa tin cont de ce mi-ai spus. E important pt mine sa stiu si parerea celorlalti. Apropo .. citind site-ul chiar mi-am facut ceva curaj. :
p_luiza
Postat pe 10 Aprilie 2010 21:21
Ce mananci? si in ce cantitate? faci vreun sport? daca da, de cate ori pe saptamana?
Ronnie_Coleman
Postat pe 10 Aprilie 2010 21:22
Ce mananci? si in ce cantitate? faci vreun sport? daca da, de cate ori pe saptamana?
Pai... mananc.. mancare obisnuita. Carne, branzeturi(nu prea multe), salate....mananc de obicei multa carne de pui si cartofi :d Aaaaa si in fiecare zi cate ceva dulce. De obicei sa aiba ciocolata :D Despre cantitate.. oricum nu mai mult decat mananca o persoana obisnuita. Suficient. Uneori exagerez deoarece sunt cam lacoma. (mananc cu pofta) Da in week-end jos tennis, si mai rar pe bicicleta. Tennis joc vara aproape in fiecare zi ... in rest sincer nu prea fac miscare.. chiar deloc.
p_luiza
Postat pe 10 Aprilie 2010 21:40
De la: p_luiza, la data 2010-04-10 21:40:54Ce mananci? si in ce cantitate? faci vreun sport? daca da, de cate ori pe saptamana?
Pai... mananc.. mancare obisnuita. Carne, branzeturi(nu prea multe), salate....mananc de obicei multa carne de pui si cartofi :d Aaaaa si in fiecare zi cate ceva dulce. De obicei sa aiba ciocolata :D Despre cantitate.. oricum nu mai mult decat mananca o persoana obisnuita. Suficient. Uneori exagerez deoarece sunt cam lacoma. (mananc cu pofta) Da in week-end jos tennis, si mai rar pe bicicleta. Tennis joc vara aproape in fiecare zi ... in rest sincer nu prea fac miscare.. chiar deloc.

Utilizand cuvinte de genu: de obicei, nu mai mult, suficient...probabil ca si sfaturile tot sub forma asta vor aparea. ma asteptam la ceva de genu: dimineata......., pranz.....cam 100gr dala, jumate de kg din celalalt....seara......intre mese un fruct....Sfatul pare simplu, nu? Sa mananci mai mult...Vezi, mai mult, dar nu specific cantitatea, e ceva subiectiv, la fel cum ai scris si tu. Fa un efort si maine noteaza pe hartie ce mananci si cu aproximatie si gramajul din fiecare aliment.
Ronnie_Coleman
Postat pe 10 Aprilie 2010 22:16
Pai...eu mananc cand imi este foamne. Ma refer k nu respect cele 3 mese ale zilei. Dimineata nu prea mananc. Iar daca mananc, mananc ceva dulce...2 cuburi ciocolata, 1eugenie chestii de genu asta. Pe la 10 mananc un ochi cu 1 cartof pai sau ... 3 felii de paine cu pateu, sau 2 carnati prajiti... paine nu prea mananc doar asa cu dulceata si ceai sau cu pateu stiu eu...de obicei 2-3 feli. Apoi la scoala... mananc la 4, cand e pauza mare..(prostii). O punga de covrigi, sau 1 corn si un sandwich... depinde. Iar seara cand ma intorc atunci mananc ceva mai bine. 2 cartofi, cu un ochi si cu 3-4 felii de salam.. sau 3 felii pizza, sau stiu eu..cartofi cu pilaf..:D tot felu de mancaruri... o cantitate exacta nu prea as avea 1 cartof (mai mare..:)).. ) si 3 linguri pilaf:D fructe....mananc seara 1 portocala si o banana... sau 1 kiwi si o banana..oricum mananc. Beau apa plata ... mai rar sucuri... (de Paste am baut ceva mai multe :D) Dar nu intotdeauna mananc cat am scris eu aici...alteori nu am pofta de mancare si nu mananc nici dimineata decat ceva dulce cat sa imi stric foamea... si in rest asa un sandwich...stiu si eu.[dar asta se intampla rar..] Mananc fast-food de obicei la scoala.. Nu mereu..acum nu prea am mai mancat dar in general zilnic. Ce sa mai zik? [ Deajuns sau trebuia in grame?:D Nu masor cand mananc...mi-e greu sa spun asa chiar si cu aproximatie. Oricum ti-am spus cantitatea:D Aaaa si dimineata mananc si cate un iaurt (cu fructe mic)..uneori :D
p_luiza
Postat pe 11 Aprilie 2010 15:53
Si inca ceva scurt:D Ma gandesc uneori ca poate nu mananc eu ce trebuie sau cat trebuie sau cand trebuie ... probabil daca mi-am schimba alimentatia..eu stiu.. daca m-ar ajuta cu cv..
p_luiza
Postat pe 11 Aprilie 2010 15:57
Ai dreptate, daca nu ai un cantar de bucatarie e greu sa aproximezi asa din ochi cantitatile de alimente. Oricum pt ce vrei tu sa faci, adica sa iei in greutate (indiferent ca este vorba de grasime, muschi, retentie de apa) mananci putin, sa nu zic extrem de putin. Renunta la salam si la carnati. Ori nu am citit eu prea atent, ori chiar nu am vazut la tine carne. Ce se baga in carnati, nu cred ca poate fi considerat ca fiind carne. Apoi o alta chestie...3 mese pe zi, e putin...aia mananca un sedentar...tu daca mai faci si de 2x sport pe sapt, mai ai si scoala, trebuie sa mananci mai mult si mai des. Renunta dimineata la ciocolata aia, mai bn mananca gem/dulceata facuta in casa, miere, daca tot vrei ceva dulce. Bea lapte cu cereale, fierbe vreo 4-5 oua tari si mananca albusul de la ele. Apoi pana la masa de pranz baga vreo 2-3 fructe, sau 100gr de fistic ori alune. Inainte sa pleci la scoala (din cat am dedus inveti dupa-masa) mananca niste piept de pui ori peste, cu cartofi (dar nu prajiti) sau legume sau salata de rosii, castraveti, ridichi, ceapa verde ce se gaseste acum...sau salata de varza...La scoala, nu mai manca covrigi sau corn. Ia sendvici cu carne de pui taiata subtire si poti sa bagi intre alea 2 felii de paine si niste muraturi sau 2 foi de salata verde. Sau fa 1-2x pe sapt niste omleta si o tai si o bagi intre feliile de paine. Si tot la scoala (ca banuiesc ca stai vreo 5-6h) in afara de 2-3 sendvisuri d genu asta, sa nu uiti sa iti iei si apa, sa daca poti sa iti storci de acasa niste portocale, grepfrut sau kiwi, ce iti place tie mai mult. Cand ajungi de la scoala fa niste paste cu sos, masline, branza. Si inainte de culcare cu cca 1h mereu mancam o cutie de branza.
PS: da te ajuta daca iti schimbi alimentatie si este important in ce moment al zilei mananci unele alimente, dar pt tn in mod special este aportul caloric dupa care in fct de tipul de prot si carbo continut de fiecare aliment in parte faci impartirea, ce sa manaci dim sau seara.
Ronnie_Coleman
Postat pe 11 Aprilie 2010 16:36
Multumesc mult pentru sfaturi!!! :) Sincer chiar sunt utile si am sa incerc sa imi schimb alimentatia..dar stii cum e..asta ia ceva timp. Si da, ai avut dreptate invat dupa-amiaza. Deci cartofii trebuie fierti sa inteleg, nu prajiti. Atunci asa am sa fac. Si poate daca o voi tine asa... ceva ceva se va lipi si de mine. Aaa si inca o mica intrebare:d Daca mananc dimineata iaurt de fructe.. e bine? Adica asta e sanatos? :D Mersi inca o data
p_luiza
Postat pe 11 Aprilie 2010 21:00
u arati bn..asta e sigur...la mn e putin mai gras...am 15 ani si 35 de kg si 1.55....si am incercat si eu din rasputeri sa ma ingras...si nu prea am reusit...Am citit muulte despre ingrasat ..si chiar dak mananci muulte si sanatos si respecti zilnic asta...probabil k nu te vei ingrasa mai deloc din cauza metabolismuiui.Si eu mananc de toate si seara la ore tarzii...fac si sport...cam la fel ca tn si mananc chiar mult ..Dar din cauza metabolismului prea rapid ce arde grasimile ff repede ..ele nu au timp sa se depuna sau macar ca organismul sa le ia pe cele necesare....oricum muult succes si voi incerca si eu alimentatia propusa mai sus...:D
Lorycik05
Postat pe 11 Aprilie 2010 23:28
Luiza, prajind mancarea, aduci nu aport caloric crescut....dar uleiul ala indiferent de unde provine (floarea-soarelui , de masline) si de modul de fabricare (presat la rece sau la cald), el in momentul in care este expus la foc devine nociv pt organism. Pt grasimi ti-am zis sa mananci peste, alune si fistic. 100 gr alune au ~600 calorii. Daca nu imi dai meniul pe o zi cu exactitate, nici eu si nici tu nu iti poti calcula nr de calorii pe care le bagi momentan....eu zic sa incepi cam cu 2500 de cal pe zi...in fct si de activitatea ta fizica zilnic. Banuiesc ca mai faci sport si la scoala, nu?
Ronnie_Coleman
Postat pe 12 Aprilie 2010 00:09
Ia vezi cu asta ce faci....
http://www.csid.ro/calory-calculator/
Dai sa iti calculezi nr de calorii apoi apesi la meniu si de acolo te descurci.
PS: copiaza linkul in bara de adresa a browser-ului.
Ronnie_Coleman
Postat pe 12 Aprilie 2010 00:15
Da.. ai dreptate [Lorycik05] . Depinde si de metabolismul fiecaruia. Oricum ma bucur ca te-au ajutat cele spuse. Bafta
p_luiza
Postat pe 12 Aprilie 2010 09:35
E chiar f interesant linku. Asa imi pot da seama cam cate calorii mananc. Mda.. in legatura cu sportul la scoala... nu prea.. Asa cand mai dau probe stiu eu foarte putin. Dar in rest incalzirea, apoi facem ce vrem.. :-s [adik stam] Dar oricum sfaturile tale au fost si sunt binevenite, atat pt mn cat si pt altii. Mersii [Ronnie]
p_luiza
Postat pe 12 Aprilie 2010 09:43
ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa-ti dea D-zeu mai mult decat ai nevoie . peste vreo 15 ani si o sarcina , doua s-ar putea sa-ti doresti cu disperare sa slabesti .
daca vrei intradevar sa te ingrasi , bea multa apa , mananca alimente bogate in proteine , si fa exercitii pentru dezvoltarea masei musculare ( preferabil sub indrumare calificata ) . dar , atentie , oprirea acestor exercitii ar putea duce chiar la ingrasare si de data aceasta la ,,dezvoltarea " tesutului adipos , de care vei scapa mult mai greu .
mai bine ai rabdare si lasa-ti corpul sa se modeleze ; ajuta-l doar cu exercitii usoare de intretinere .
perce_neige
Postat pe 30 Aprilie 2010 21:22
uite ce e... ai doar 15 ani si corpul tau inca este in transformare deci inca nu e cazul sa iti faci griji ca esti prea slaba. Mai bine ai renunta la tentativa asta de a te ingrasa pentru ca la fel am avut si eu o colega care toata ziua spunea ca ea vrea sa mai puna putin pe ea si i s-a indeplinit dorinta. Acum nu mai stie ce sa faca sa fie cum a fost. Inainte manca la orice ora ce voia sa manance fara sa se vada ceva si acum oricat de putin ar manca tot se pune. Poate ar trebui doar sa incerci sa mananci putin mai sanatos, adica sa renunti la prajeli, sucuri cu acid daca consumi si la lucrurile astea care sunt foarte daunatoare pentru organism, in rest lasa totul asa cum e pt ca altfel risti sati modifici metabolismul si aia nu eu bn . Sau daca chiar iti doresti enorm lucrul acesta incearca sa mergi la un nutritionist.El ti-ar putea da niste indicatii despre cum ai putea sa te ingrasi fara ca organismul tau sa fie afectat.
me_gargaritza
Postat pe 2 Mai 2010 01:25
multumesc mult fetelor. Am inceput acum, mai nou, de ceva timp, sa nu ma mai simt asa de complexata. MA simt uneori asa probabil pentru ca si in clasa la mine baietii sunt mici de statura si na pe langa ei mi de pare k sunt f inalta. Dar 1.76 nu mi se pare o inaltime exagerata adik..na`.Ceea ce ma deranjeaza e faptul ca picioarele sunt intr-un fel in forma de paranteza. Nu foarte mult da putin sunt si ma simt asa ..na.Oricum am sa vad eu ce am sa fac. Am mai auzit k odata ce te ingrasi greu mai dau jos kg. Multumesc mult din nou
p_luiza
Postat pe 16 Mai 2010 19:12
Ce ai tu se numeste genu varum si in fct de gravitate doar prin operatie scapi. Se poate remedia si prin inot sau gimnastica. Iti sugerez sa te adresezi unui medic deoarece poate ascunde prob de natura osoasa.
Ronnie_Coleman
Postat pe 16 Mai 2010 22:08
Buna, ma numesc Elena, am avut si eu aceasi problema ca si voi. Tot timpul am fost slabanoaga, nu imi veneau hainele deloc bine, ma simteam foarte rau in pielea mea. Am fost la nutritionist, mi-a dat un regim pe care l-am urmat, m-am ingrasat, dar nu foarte mult. Am descoperit in schimb o alta modalitate de a ma ingrasa: AlphaD3, Magneziu+vitamninaB6, peritol. M-am ingrasat 10 kg in 3luni. Sincer eu mai luam si supradyne sau vitamax.
Pupiktza
Postat pe 31 Mai 2010 08:33
Buna Pupiktza (Elena), multumesc mult pentru informatie. Sper sa functioneze si la mine. Eu am mai luat asa calciu si vitamine de astea insa....imi dadeau pofta de mancare ce e adevarat dar nimic mai mult... inca ceva: Cat timp ai luat aceste vitamine? Adica timp de 1 luna 2 sau stiu eu..3 saptamani.. Oricum am auzit ca nu e bine totusi sa exageram pentru ca apoi se poate depune grasime mai mult decat ne-am dori si nu in zonele care ne-ar interesa...Eu sincer tot ce as vrea acum sunt 4-5 kg.. atat. Si tot in legatura cu grasimea, multe persoane care au experimentat asta spun ca odata pusa greu se mai da jos. Asa ca cele mai slabute puteti fi acum mandre
p_luiza
Postat pe 22 Iunie 2010 09:06
p_luiza, de la vitamine si minerale nu pui grasime, deoarece sunt aproape nule dpdv caloric. ele au alte roluri in organism si nu de aport caloric care in exces (asa cum este cel adus de carbohidrati si/sau lipide) se poate depune sub forma de tesut adipos. luare in exces nu genereaza acumulare de grasime ci hipervitaminoza si iti poate da neplaceri la ficat, rinichi...
Ronnie_Coleman
Postat pe 22 Iunie 2010 20:15
aici sunt de acord... nu stiu de unde ideea ca daca iei vitamine iti creste pofta de mancare
oricum, nici vitaminele nu se iau asa alan-dala. Mai bine vorbesti cu un medic, iar cand le iei, sa le iei n timpul meselor.
kitty_krieger
Postat pe 22 Iunie 2010 21:08
gresit...nu tre sa iei vitamine sa te ingrasi ,risti sa o faci si sa nu te mai opresti....pt alea se consulta un medic...vitamine iau cei cu anemie...
daca vrei sa ai pofta de mancar ...alearga...
dar dc te stresezi? ai numai 15 anisori ...corpul tau este in permanenta schimbare...cresti,te maturizezi...nu te indopa cu pastile...mai bine te apuci de un sport...
alina_constantin88
Postat pe 22 Iunie 2010 21:19
De unde pana unde doar cei anemici iau vitamine? orice persoana ar trebui sa ia; mai ales cei care fac sport si au alte nevoi nutritionale decat cei sedentari dar si oamenii "obisnuiti" care nu au o alimentatie pusa la punct. iar pofta de mancare nu iti vine doar de la alergat. este indeajuns sa practici aproape orice sport si vei avea o pofta de mancare mai mare.
Ronnie_Coleman
Postat pe 23 Iunie 2010 18:29
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-06-23 18:29:57De unde pana unde doar cei anemici iau vitamine? orice persoana ar trebui sa ia; mai ales cei care fac sport si au alte nevoi nutritionale decat cei sedentari dar si oamenii "obisnuiti" care nu au o alimentatie pusa la punct. iar pofta de mancare nu iti vine doar de la alergat. este indeajuns sa practici aproape orice sport si vei avea o pofta de mancare mai mare.

dragule...tu citesti inainte sa scrii???
sportivii iau vitamine pt ca le pierd in timpul antrenamentului...
iar oamenii obijnuiti care nu au o alimentatie pusa la punc au anemii in anumite vitamine pe care nu le gasesc decat in mancarea care nu ajunge la ei in burtica...
iar daca tu esti barbat...o femeie nu mananca cat tine ca nu e halterofila...intelegi...???nu prea...dar daca vrei iti mai explic...
si cine vrea sa se ingrase sa consulte medicul nutritionist...nu pe dl.ronnir_coleman de pe kudica...care stie numai sa traga de fiare si sa ia prafuri...
alina_constantin88
Postat pe 24 Iunie 2010 18:47
si app...ti se pare ca ea face vre-un sport???
si inca ceva...stii macar ce inseamna anemie???

vrei sa te ingrasi...incearca aripi picante,aripi picante,aripi picante!!! si muuuuulta bere and no sex(ca ala slabeste)
alina_constantin88
Postat pe 24 Iunie 2010 18:51
te las in pace ca numai prostii spui.
Ronnie_Coleman
Postat pe 24 Iunie 2010 22:43
bine Rambo,play safe!!!
alina_constantin88
Postat pe 26 Iunie 2010 09:18
Buna,

Cred ca ai putea incerca sa tii un regim foarte diversificat si bogat in proteine.

Am gasit niste o reteta pentru o astfel de cura. In cazul in care te intereseaza, iti adaug link-ul mai jos:

http://www.doctorating.ro/forum_doctorating/viewtopic.php?f=5&t=33&sid=51374dc5b3fb38da44d3e2f44ecb8fbc
Monicamm85
Postat pe 9 Iulie 2010 12:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 2 De la: Ronnie_Coleman 26 Iulie 2009 16:28
depresie... 55 De la: kudika056203 31 August 2009 23:45
Ce pot face sa ma ingras? 85 De la: lolrelai 24 Iulie 2013 11:14
Pot face ceva sa ma ingras? 31 De la: tann 13 Iulie 2010 15:13
Vreau sa ma ingras... 14 De la: desire21 9 Noiembrie 2010 20:01