Setari Cookie-uri

prinsa intre doi barbati.. decizie imposibila

buna
draga mea esti tanara ai doar 24 de anisori, ai toata viata inainte
sfatul meu daca il pot numi asa este sa ramai cu B si la fel de bine sa il pastrezi si pe A.imi place ca te-ai gandit la posibilitatea ca A sa te paraseasca pentru o alta si daca veti fi impreuna sigur la un moment dat se va intampla asa.
sunt si eu implicata in ceva de genul asta: de 2 luni sunt amanta unui tip care are prietena de 3 ani dar nu mi-as dori sa renunte niciodata la ea pentru a fi iubitul meu oficial...pt ca la un moment dat eu voi fi priietena lui oficiala si alta va avea rolul de amanta.atata timp cat ma respecta si are grija de mine si atunci cand suntem impreuna eu sunt nr 1 totul e minunat...asa ca pana se mai aseaza apele si vezi ce e in capul lui A eu zic sa ii pastrezi pe amanndoi: A-amant B-prieten oficial!
te pup
ancutza_1
Postat pe 23 Mai 2010 18:48
Pastreaza-i pe amandoi! Nu se stie cand ai nevoie! Daca te paraseste A ramai cu B,si invers.
ella_688_2008
Postat pe 23 Mai 2010 21:46
Tu pe care iubesti cel mai mult din ei 2?Primul mi se pare cam nehotarit pe sentimentele lui si are retineri in ceia ce te priveste.Find mai tinar decit tine se va plictisi repede si va face cu tine cea facut si cu prima.Eu zic sa ramii cu al doilea, ptr. ca da intradevar e ceia ce cauti tu.Stii nu toti barbatii sunt perfecti precum nici noi femeile.Si poti gasi si la al 2-lea ce gaseai la primul, spundui acestuia ca vrei asa ceva.Si nu cred ca se va da in laturi, in ati sadisface si aceasta dorinta.Viata nui doar o veselie, trebue sa mai ai si capul pe umeri, ptr. ati merge bine in viata.Dal uitarii pe primul, ca nui ceva sigur, si acordai mai multa atentie actualului.De fapt eu cred ca pina la urma tu nu stii ce vrei de la viata.Ar trebui sa gindesti mai mult si sa ei decizia corecta.Daca crezi ca il iubesti mai mult pe primul si nu poti sta fara el, atunci intoarcete la el.Dar mai devreme sau mai tirziu te va parasi si ai sa pierzi si ce ai acuma.
kudika098645
Postat pe 23 Mai 2010 22:01
Indiferent de cate pareri vei citi ,tot tu vei fi cea care va lua decizia finala.Parerea mea este ca diferenta dintre tine si A,nu este foarte mare,chiar nu ar tr sa-ti faci probleme din punctul asta de vedere.Problema este alta,nu stiu cat de matur este el la 21 de ani,nu cred ca un barbat la 21 de ani este pregatit pt o relatie serioasa,unii nu sant nici la 40 dar la 21!Pe de alta parte,nu stiu de ce te grabesti asa ,ai totusi 24 de ani,ai toata viata inainte,e prea devreme sa fii pusa in astfel de situatii,de a lua decizii ce-ti vor influenta viata intr-un fel sau altul.Fii cu cel care-ti place si traieste clipa,e prea devreme sa te gandesti la casatorie.
kudika033765
Postat pe 24 Mai 2010 14:12
De la: ella_688_2008, la data 2010-05-23 21:46:51Pastreaza-i pe amandoi! Nu se stie cand ai nevoie! Daca te paraseste A ramai cu B,si invers.


Daca incerci sa fii ironica , nu tine .Ironia nu razbate din 2 randuri, daca vorbesti serios lasa-te de sfaturi !

Postat pe 24 Mai 2010 18:32
"Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa se indeplineasca"....ei bine .ai vrut stabilitate si siguranta ,ai capatat. Oare ,pe parcurs ,te-ai razgandit cumva ?Nu esti tu cam tanara sa te legi de cap fara sa te doara? Cat despre diferenta de varsta intre tine si A cel adorat ,nu cred ca are vre-o relevanta. Eu de exemplu am o relatie de 7 ani cu un june mai mic cu 15 ani decat mine si totul e minunat. Chiar el este cel care vrea si vrea....si tot vrea sa legalizam aceasta relatie dar eu il mai las sa copilareasca. Poate gresesc poate nu.Mai bine sa se maturizeze de buna voie decat sub asediu....Dar revenind la oile tale ,asculta-ti inima si nu regreta daca chiar nu se materializeaza visul tau de a te stabili..."unde nu e dragoste ,nimic nu e"
Yesabel
Postat pe 25 Mai 2010 02:10
De la: scorpio67, la data 2010-05-24 18:32:39
De la: ella_688_2008, la data 2010-05-23 21:46:51Pastreaza-i pe amandoi! Nu se stie cand ai nevoie! Daca te paraseste A ramai cu B,si invers.


Daca incerci sa fii ironica , nu tine .Ironia nu razbate din 2 randuri, daca vorbesti serios lasa-te de sfaturi !



IDIOATA esti ! Credeam ca nu bantui peste tot...dar se pare ca esti.....
ella_688_2008
Postat pe 26 Mai 2010 15:54
De la: , la data 2010-05-19 13:56:07Buna,

e prima data cand apelez la sfaturile de pe forum, insa nu mai intrevad nicio solutie si mi-am cam pierdut luciditatea de a lua o decizie inteleapta..
Nu stiu cum am ajuns in situatia asta, dar cred ca e cosmarul oricarei femei.. sa aleaga intre sentimente si ratiune. De aproape jumatate de an sufar din cauza unui tip, A., mai mic decat mine cu 3 ani (eu am 24 de ani): prima data i-am fost "amanta" (avea de 2 ani o prietena cu foarte multe probleme, pe care n-o putea parasi f usor), pana cand, intr-un final, a rupt relatia in care era implicat, pt a fi cu mine (suntem doar de 1 luna impreuna, oficial). Insa diferenta de varsta se observa destul de usor: eu imi doresc o relatie cat se poate de serioasa, care sa duca probabil la casatorie, vreau un barbat cu care sa am o relatie sufleteasca profunda, sa avem aceleasi aspiratii, nevoi de afectiune etc. A. este fermecator, face gesturi care cuceresc orice femeie, insa e mai introvertit cand vine vorba de comunicare, impartasirea sentimentelor, afectiune. In plus, simt ca nu ma iubeste, desi el ma roaga sa am rabdare, pt ca nu e genul care sa iubeasca f usor.. si imi promite ca e pe drumul cel bun. Totusi, imi e frica de diferenta asta de varsta, nu stiu ce chef de relatii serioase are el, la 21 de ani, sau cat de repede se va plictisi.. sau ma va insela.. imi este f greu saq am incredere in el, mai ales si pt ca si-a inselat prietena cu mine.
Intre timp, am cunoscut un barbat care se incadreaza foarte bine in tiparul pe care mi-l doresc: e mult mai serios decat A., are tot 24 de ani, e complet indragostit de mine, isi doreste o relatie serioasa, familie intr-un viitor mai apropiat.
Acu o saptamana m-am despartit de A., hotarata sa pun punct suferintei provocate de comportamentul lui de multe ori infantil si sa imi ascult ratiunea: si acum sunt impreuna cu celalalt tip. Mi-e drag, se comporta ireprosabil si ne potrivim. Insa A. a facut niste gesturi extraordinare sa-mi demonstreze ca vrea cu adevarat sa fie cu mine, ca tine la mine si ca vrea ceva serios (il cred, insa nu stiu cat il va tine). Acum accepta el sa fie "amantul" meu, pana iau o hotarare. Problema este ca sunt constienta ca ar trebui sa raman cu tipu' cel nou, insa il iubesc pe A. si mi-e frica ca o sa sufar foarte mult daca nu ma intorc la el. Cu A. sunt intr-adevar mai relaxata, ne distram impreuna, glumim, ma simt foarte tanara si fara griji langa el. Insa prietenul meu actual imi ofera siguranta, stabilitate si posibilitatea unui viitor.
Sunt prinsa intr-o situatie care mi se pare fara iesire si am ajuns disperata: nu ma mai pot concentra la job, sunt epuizata psihic de atata pus in balanta avantaje si dezavantaje, ma simt total depasita de situatie si instabila. Va rog mult sa ma ajutati, fara menajamente, pt ca am nevoie disperata de pareri obiective si, poate, de sfaturi oferite din experienta. Multumesc anticipat!
banalulanonim
Postat pe 26 Mai 2010 16:20


Problema e atat de simpla....al doilea e mult m-ai bun si de viitor decat primul , oare de ce fetele sau femeile isi cauta pe cineva m-ai mare ca varsta decat ele ? pentru ca barbatii se maturizeaza m-ai tarziu decat fetele de aceasi varsta cu ei , iar tu ce faci vrei o relatie cu un copil ? el e tanar si vrea putina distractie atata tot , la varsta lui copilareste iar tu te complaci , lasa-l repede pana nu-l pierzi pe al doilea ve-i regereta m-ai tarziu iar chestia cu duplicitatea mi-e personal imi displace si ma face sa te vad intr-o pozitie total nefavorabila.Iti bati joc de tine si de ei.
banalulanonim
Postat pe 26 Mai 2010 16:25
De la: ella_688_2008, la data 2010-05-26 15:54:46
De la: scorpio67, la data 2010-05-24 18:32:39
De la: ella_688_2008, la data 2010-05-23 21:46:51Pastreaza-i pe amandoi! Nu se stie cand ai nevoie! Daca te paraseste A ramai cu B,si invers.


Daca incerci sa fii ironica , nu tine .Ironia nu razbate din 2 randuri, daca vorbesti serios lasa-te de sfaturi !



IDIOATA esti ! Credeam ca nu bantui peste tot...dar se pare ca esti.....


Nu stiu care e mai idioata dintre noi? Eu sau tu care dai sfaturi alteia sa-si faca viata praf !
Credeam ca te duce capul la ceva mai mult decat la jigniri ieftine !

Postat pe 27 Mai 2010 07:02
dar nu esti foarte in varsta ca sa zici k nu poti renunta la unul din ei.....daca u vrei ceva serios ramai cu cel serios si vb cu el explicai k vrei sa te distrezi sa razi sa glumesti si alte chestii pe care le faci cu celalalt.e mult mai usor....cred mult succes
kudika089090
Postat pe 29 Mai 2010 05:17
Buna tanara donisoara,

Ti-am citit post-ul. Dupa mine problema este relativ simpla, si anume:
Nu stii ce anume sa alegi intre siguranta (oferita de B) sau dragostea (oferita de A).
Eu consider ca daca tu ai avea siguranta ca te poti descurca in lumea aceasta de una singura, nu ai avea nevoie de B, ci ai avea nevoie de diversitate (implicit A). Insa daca ai fii o persoana nu cu prea multa siguranta in sine, ai tinde sa-l alegi pe tipul matur (B).
Ca sa poti sa faci o alegere, intre cei doi, trebuie mai intai sa te gandesti cum esti tu, si de ce anume ai nevoie. Trebuie sa iei in consideratie si faptul ca iubirea nu tine mai mult de 3 ani.

Razz
Razz_Razz
Postat pe 29 Mai 2010 12:39
De la: , la data 2010-05-19 13:56:07Buna,

e prima data cand apelez la sfaturile de pe forum, insa nu mai intrevad nicio solutie si mi-am cam pierdut luciditatea de a lua o decizie inteleapta..
Nu stiu cum am ajuns in situatia asta, dar cred ca e cosmarul oricarei femei.. sa aleaga intre sentimente si ratiune. De aproape jumatate de an sufar din cauza unui tip, A., mai mic decat mine cu 3 ani (eu am 24 de ani): prima data i-am fost "amanta" (avea de 2 ani o prietena cu foarte multe probleme, pe care n-o putea parasi f usor), pana cand, intr-un final, a rupt relatia in care era implicat, pt a fi cu mine (suntem doar de 1 luna impreuna, oficial). Insa diferenta de varsta se observa destul de usor: eu imi doresc o relatie cat se poate de serioasa, care sa duca probabil la casatorie, vreau un barbat cu care sa am o relatie sufleteasca profunda, sa avem aceleasi aspiratii, nevoi de afectiune etc. A. este fermecator, face gesturi care cuceresc orice femeie, insa e mai introvertit cand vine vorba de comunicare, impartasirea sentimentelor, afectiune. In plus, simt ca nu ma iubeste, desi el ma roaga sa am rabdare, pt ca nu e genul care sa iubeasca f usor.. si imi promite ca e pe drumul cel bun. Totusi, imi e frica de diferenta asta de varsta, nu stiu ce chef de relatii serioase are el, la 21 de ani, sau cat de repede se va plictisi.. sau ma va insela.. imi este f greu saq am incredere in el, mai ales si pt ca si-a inselat prietena cu mine.
Intre timp, am cunoscut un barbat care se incadreaza foarte bine in tiparul pe care mi-l doresc: e mult mai serios decat A., are tot 24 de ani, e complet indragostit de mine, isi doreste o relatie serioasa, familie intr-un viitor mai apropiat.
Acu o saptamana m-am despartit de A., hotarata sa pun punct suferintei provocate de comportamentul lui de multe ori infantil si sa imi ascult ratiunea: si acum sunt impreuna cu celalalt tip. Mi-e drag, se comporta ireprosabil si ne potrivim. Insa A. a facut niste gesturi extraordinare sa-mi demonstreze ca vrea cu adevarat sa fie cu mine, ca tine la mine si ca vrea ceva serios (il cred, insa nu stiu cat il va tine). Acum accepta el sa fie "amantul" meu, pana iau o hotarare. Problema este ca sunt constienta ca ar trebui sa raman cu tipu' cel nou, insa il iubesc pe A. si mi-e frica ca o sa sufar foarte mult daca nu ma intorc la el. Cu A. sunt intr-adevar mai relaxata, ne distram impreuna, glumim, ma simt foarte tanara si fara griji langa el. Insa prietenul meu actual imi ofera siguranta, stabilitate si posibilitatea unui viitor.
Sunt prinsa intr-o situatie care mi se pare fara iesire si am ajuns disperata: nu ma mai pot concentra la job, sunt epuizata psihic de atata pus in balanta avantaje si dezavantaje, ma simt total depasita de situatie si instabila. Va rog mult sa ma ajutati, fara menajamente, pt ca am nevoie disperata de pareri obiective si, poate, de sfaturi oferite din experienta. Multumesc anticipat!

pãrerea mea...de ce maritat?voi fetelor nu aveti la ce va gandi decat la maritat?si eu acum 20 de ani am primit aceleasi sfaturi pe care e de datoria mea sa ti l dau...NU TE MARITA!TRAIESTE TI VIATA LA MAXIM!LASA TE IUBITA!IUBESTE!...casatorindu te incep problemele...casa, masa, masina, copii, rate, etc...lasa chestiunile serioase pentru mai tarziu, 5 ani, 10 ani....priveste in jurul tau si vezi ce se intampla...mai vorbeste si cu alte femei casatorite, necasatorita, asculta parerea lor.....nimeni nu spune sa nu ai o relatie serioasa, din contra, noi femeile ne dorim siguranta, stabilitate...succes
catalina69
Postat pe 1 Iunie 2010 08:11
Draga mea si eu sunt in aceeasi situatie k si tn..unul ma face fericita,iar celalat imi ofera stabilitate!Parerea mea e k trebuie sa-ti asculti inima si sa nu te gandesti k luxul sau banii sunt totul in viata..si eu am crezut la fel si acum regret!Stiu acum te gandesti k dak il vei alege pe A,vei pierde poate o sansa la un viitor spectaculos,dar timpul le rezolva pe toate,pana atunci treaba ta e sa-ti traiesti viata,si sa fi langa acela care te face cu adevarat fericita!In ceea ce priveste casatoria,nu cred k e cazul sa te grabesti...profita cat mai poti de starea ta actuala,distreaza-te,k pana la urma va veni si mirele mult asteptat!Iti doresc multa bafta,si te sfatuiesc sa ai grija in primul rand de tine!
kudika193617
Postat pe 6 Iunie 2010 18:08
Da , unul cu portofelul , altul cu ciucurelul ! Combinatia ideala !

Postat pe 8 Iunie 2010 07:23
De la: manole40iulian, la data 2010-05-23 16:03:43Individul A trebuia sa mangaie pisica cat a avut-o in mana.asculta un tip la 42 de ani si nu-ti mai face mila de cine nu a fost in stare sa-ti vada sclipirea din ochi.Ca viata nu-i o camara cu borcane de dulceata ,
in care sati bagi degetul cind ai chef.la un moment dat o sa inceapa sa se zahariseasca pina nai sa mai ai de unde gusta.ID meu de yahoo messenger e : manole40iulian.


Ce dragut din partea ta sa-i explici cum se papa dulceatza direct din borcan.Probabil ca vrei si tu putina amanteala cu dulceata .

Postat pe 8 Iunie 2010 14:10
Nu te mai amagi.Nu crede ca esti atat de importanta pentru un barbat.Noua femeilor ne place sa credem asta si ei se cam joaca cu noi.Alege-l pe cel pe care ti-l doresti si nu te mai uita in urma.Succes!
viogen26
Postat pe 8 Iunie 2010 17:58
fata tu esti tanara la 24 de ani!
tavi85
Postat pe 9 Iunie 2010 12:23
Voi astia de la Kudika,da da,voi...va cam pierdeti in mesaje ...ori pozele voastre o iau razna?Cea care a postat acum ca are 24 de ani,in urma cu o saptamana avea 43 si mai-mai se indragostea de un schizofrenic.Ori o fi luat si ea boala?Iata...nici nu a mai raspuns la FEEDBACK-uri aceasta tanara-batrana-ce-o-fi-ea.
Rusinica rusinica sa inventati topicuri doar de dragul postarilor.
Dar cele mai amuzante sunt gastele astea care se cearta intre ele.
Kabum!
kudika052871
Postat pe 11 Iunie 2010 13:23
cata lume stupida sa poti iubi pe unul care te-a infectat si pe langa toate te-a si inselat apai nu degeaba se zice ca inima este rea si nespus de inselatoare .
rebeca79
Postat pe 11 Iunie 2010 17:18
De la: kudika052871, la data 2010-06-11 13:23:03Voi astia de la Kudika,da da,voi...va cam pierdeti in mesaje ...ori pozele voastre o iau razna?Cea care a postat acum ca are 24 de ani,in urma cu o saptamana avea 43 si mai-mai se indragostea de un schizofrenic.Ori o fi luat si ea boala?Iata...nici nu a mai raspuns la FEEDBACK-uri aceasta tanara-batrana-ce-o-fi-ea.
Rusinica rusinica sa inventati topicuri doar de dragul postarilor.
Dar cele mai amuzante sunt gastele astea care se cearta intre ele.
Kabum!


Ce desteapta te crezi ! Dezbatem un subiect , e o cearta pe pareri si principii nu pe tema virtualei persoane care a deschis topicul ! Numai prostii se iau dupa aparente ! Ai grija ca si tu lasi pene in urma pe aici !

Postat pe 12 Iunie 2010 08:55
Iubita mea,viata ne poarta prin nenumarate situatii.........nu asculta sfaturile nimanui.............raspunsul e la tine..........nimeni nu te poate ajuta u esti singura care decide,sunt de aceeasi varsta k u am cam aceeasi problema k u,crede-ma ma dor creierii in cap de atatea ganduri si totusi imi dau seama k ne stresam degeaba........lasa totul sa vina de la sine,,,,,,,,gandeste-te la sentimentele tale la ceea ce simti u nu te mai gandii la ei............incearca sa intelegi ce-ti doresti u k adevarat pt k problema esti u..........problema suntem noi iubita mea ,te pupic si sa stii k un om se vindeca doar cand recunoaste k e bolnav.........adik ai facut primul pas,,,,,,ai spus povestea ta,,,,,,,,,urmeaza sa alegi in viata dupa bunul plac
reea_deea86
Postat pe 9 Iulie 2010 22:06
De la: kudika052871, la data 2010-06-11 13:23:03Voi astia de la Kudika,da da,voi...va cam pierdeti in mesaje ...ori pozele voastre o iau razna?Cea care a postat acum ca are 24 de ani,in urma cu o saptamana avea 43 si mai-mai se indragostea de un schizofrenic.Ori o fi luat si ea boala?Iata...nici nu a mai raspuns la FEEDBACK-uri aceasta tanara-batrana-ce-o-fi-ea.
Rusinica rusinica sa inventati topicuri doar de dragul postarilor.
Dar cele mai amuzante sunt gastele astea care se cearta intre ele.
Kabum!



Acum a schimbat poza ca sa ne deruteze cica
Barbie30
Postat pe 9 Iulie 2010 22:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mi-e teama sa mai iubesc 6 De la: blaa 9 Aprilie 2010 21:44
buna, 1 De la: deutza03 9 Martie 2012 11:58
Ma place si nu-si da seama? 15 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 14:43
un raspuns va rog... 10 De la: anaraoul 16 Noiembrie 2009 10:51
O alta iubire imposibila 23 De la: kudika081126 8 Ianuarie 2010 01:15