Setari Cookie-uri

oare am voie sa-l iubesc??

Exista 5 forme clinice de schizofrenie.Schizofrenia paranoida debuteaza mai tarziu in cursul vietii decat la celelalte forme,iar trasaturile distinctive sunt mai stabile de-a lungul timpului.Simptomele dominante:ideile delirante de persecutie sau de grandoare;frecvent apar iluzii si halucinatii.Acesti pacienti prezinta scoruri putin modificate la testele neuropsihologice,avand cel mai bun prognostic dintre toate formele clinice de schizofrenie.Functionalitatea ocupationala si capacitatea de a trai independent sunt superioare celor ale bolnavilor cu alte tipuri de schizofrenie...
Si inca o trasatura definitorie...schizofrenia distruge coeziunea si unitatea constiintei si personalitatii.Bolnavul este,, un suflet frant care reflecta realitatea ca o oglinda sparta"
McKayla
Postat pe 15 Iunie 2010 18:03
wow interesanta poveste ce pot sa zic ii ca te admir pentru curajul de care dai dovada se vede ca esti o persoana puternica, optimista si care nu se lasa influentata de alte pareri felicitari pt toate acestea si din cate am observat sunt sigura ca dorintele tale sunt pe cale sa se implineasca. o sa reusesti
tynna030989
Postat pe 15 Iunie 2010 20:16
De la: sirghea, la data 2010-06-14 20:42:59
De la: irina2002, la data 2010-06-13 16:27:16liliana004...ai avut o relatie cu un schizofrenic?....cum s-a intamplat?..stiai ca e bolnav?...cum v-ati cunoscut?.........si din nou pt Sirghea....esti de specialitate?:psiholog,psihiatru?....de ce spui ca ne prefacem?......e generala caracteristica?......poate stii si de ce coboara iadul pe pamant?...la ce fel de manifestari te referi si de unde atata siguranta in cele ce le afirmi?

am itilnit citeva cazuri...unul chiar foarte apropiat...vecin.iadul pe pamint coboara din nimic...si de cele mai multe ori s-au terminat tragic.in mare parte a scris "dragon..."desi manifestarile sunt mult mai dure in momentele de criza.este doar parerea mea si nu cer sa fie impartasita de cineva ca fiind tabu.au fost atitea cazuri si in presa...puteti cerceta...sunt rasunatoare.


Ai mare drepatate in ce spui , am avut o prietena care a incercat sa duca o viata normala , s-a maritat , apoi a inceput iadul . A facut crize sotului, l-a gonit , s-a dus la mama ei inapoi si o chinuie si acum , crizele sunt aproape una dupa alta , deja nu mai revine din lumea ei.

Postat pe 15 Iunie 2010 20:21
dragon fly88....afectivitate redusa?....dar iubesc in momentul de fata...chiar pt mine e o motivatie de a vrea cu orice pret sa ma schimb de dragul fiintei ce o iubesc...daca si ea accepta sa ma iubeasca si trece peste prejudecati......
irina2002
Postat pe 15 Iunie 2010 23:28
sirghea..ce ai vrut sa spui cu filmuletul ala?.......si ce anume e la polul opus?
irina2002
Postat pe 15 Iunie 2010 23:34
McKayla........e de bine,e de rau cea cu ''sufletul frant''?...la ce te referi,te rog?
irina2002
Postat pe 15 Iunie 2010 23:38
De la: irina2002, la data 2010-06-15 23:28:34dragon fly88....afectivitate redusa?....dar iubesc in momentul de fata...chiar pt mine e o motivatie de a vrea cu orice pret sa ma schimb de dragul fiintei ce o iubesc...daca si ea accepta sa ma iubeasca si trece peste prejudecati......

eu nu-s asa de sigura ca este total ceea ce simti cu ceea ce gandesti:)
da..afectivitate redusa..poate nu am zis clar?
cred k are efect tratamentul,dar cat crezi k si tine? ma refer..se mai si termina cate una alta...si poti avea crize cu un comportament prin care ai putea sa o ranesti-de la vorbe pleaca mai multe:(
incerc sa inteleg k da e o motivatie, dar cat tine? cat iei tratamentul? cat timp mai are serviciu?
si tb sa zici de la inceput ce si cum, nu ca la un joc d-ala sau ca la un film horror, omul bun, e de fapt semicriminal:( poate d-aia sunt si mai apriga in ceea ce sustin
te-ai schimba..dak ai incerca si tu sa intelegi una alta..cu totii suntem aprinsi la inceput...cand o sa cazi de pe norisori si fluturi, o sa vezi reactia ta..in oglinda? nu..o sa o vezi ca firesc pt tine, k nu ai fost inteles...
dragon_fly88
Postat pe 16 Iunie 2010 17:11
De la: irina2002, la data 2010-06-15 23:28:34dragon fly88....afectivitate redusa?....dar iubesc in momentul de fata...chiar pt mine e o motivatie de a vrea cu orice pret sa ma schimb de dragul fiintei ce o iubesc...daca si ea accepta sa ma iubeasca si trece peste prejudecati......


Victoras, maica , daca o iubesti asa mult , fii sincer si spune-i adevarul , cam ce o asteapta si nu se stie cand o asteapta , daca isi responsabilitatea atunci e Ok.

Postat pe 16 Iunie 2010 20:20
Dar i-am spus...si crede ce spuneti si voi..ca voi avea o criza si va pati ceva rau...cum sa conving ca nu am ganduri negre?....oofff...cat este de greu!
irina2002
Postat pe 17 Iunie 2010 18:50
http://www.mirese-galati.ro
coffecream
Postat pe 18 Iunie 2010 12:46
De la: irina2002, la data 2010-06-17 18:50:48Dar i-am spus...si crede ce spuneti si voi..ca voi avea o criza si va pati ceva rau...cum sa conving ca nu am ganduri negre?....oofff...cat este de greu!


N-a zis nimeni ca esti o persoana rea sau ai ganduri negre , ca nu ai dreptul la o viata cat mai aproape de normal , dar boala ta sperie pe oricine si reactiile ei( bolii) nu sunt intotdeauna previzibile .Tu poti sa-i promiti ca nu va exista o asemenea situatie de criza niciodata dar exista tot timpul reticenta si teama ca se va intampla odata si odata .Nu poti controla reactiile unui om asa zis normal ( nu ca tu nu ai fi normal)
darmite ale cuiva care are o boala cu renume in crize violente.

Postat pe 18 Iunie 2010 22:25
De la: irina2002, la data 2010-06-17 18:50:48Dar i-am spus...si crede ce spuneti si voi..ca voi avea o criza si va pati ceva rau...cum sa conving ca nu am ganduri negre?....oofff...cat este de greu!

eu ti-am spus:)
nu stiu dak se va schimba..e destul de aiurea si pt tine si pt ea...
ah..si schimba user-ul...fii tu..nu te ascunde dupa un nume fals:)
pai..nuu am idee...ia medicamentele si incearca sa fii mai bun zilnic..atat pt tine, cat si pt ea:)
dragon_fly88
Postat pe 18 Iunie 2010 22:32
Va multumesc din inima tuturor ca-mi sunteti aproape.....dar ce pot sa fac sa mi se implineasca visul?...mi-e atat de greu!
irina2002
Postat pe 18 Iunie 2010 22:43
IN CAZUL TAU RECOMAND "VERONICA SE HOTARASTE SA MOARA" DE PAULO COELHO E SUPER TARE....CITESTE-O!!!!
kudika090855
Postat pe 20 Iunie 2010 01:05
nu amesteca profesia cu viata personala
kudika108203
Postat pe 21 Iunie 2010 02:27
parerea me este sate orientezi in alta parte si sati lasi lacektul in pace poate mai tarziu osa mi zici caamavut dreptate poti sami zici de unde esti nicu din buc
kudika081114
Postat pe 21 Iunie 2010 04:35
De la: kudika090855, la data 2010-06-20 01:05:48IN CAZUL TAU RECOMAND "VERONICA SE HOTARASTE SA MOARA" DE PAULO COELHO E SUPER TARE....CITESTE-O!!!!

superr
RUY_BLAS
Postat pe 21 Iunie 2010 18:17
De la: irina2002, la data 2010-06-15 23:34:29sirghea..ce ai vrut sa spui cu filmuletul ala?.......si ce anume e la polul opus?

am vrut sa-ti arat un altfel de bolnav...la polul opus el ca fel de manifestare a bolii...care traieste doar in lumea lui si care nu deranjeaza pe cei din jur...si el poate fi iubit si admirat...si totusi nu este.
RUY_BLAS
Postat pe 21 Iunie 2010 18:21
De la: sirghea, la data 2010-06-21 18:17:00
De la: kudika090855, la data 2010-06-20 01:05:48IN CAZUL TAU RECOMAND "VERONICA SE HOTARASTE SA MOARA" DE PAULO COELHO E SUPER TARE....CITESTE-O!!!!

superr

pe bune?ce o fi asa tare la crtea aia? ba' inca s-a facut si piesa de teatru
lasati omu' in pace...sa doreasca ceva ce nu va avea...
deci-victor, irina cum si care oi-ma astept sa fie o ea..care e el..si care e normal , nu poti sa plangi dupa ceva ce nu vei avea...poti sa plangi dupa ceva ce ai pierdut...
so..nu te agita prea mult.
o sa vezi c a lumea, pe langa rautate..mai are si alte hibe
dak ea ti-a spus ca nu vrea sa te deranjezi prea mult, acum doar nu vrei s-o necajesti?
tu ai grija de tine si fii normal(a) si multa sanatate
dragon_fly88
Postat pe 21 Iunie 2010 18:25
De la: irina2002, la data 2010-06-12 18:03:13...OK!....Va multumesc tuturor pt sfaturi..mai bune si mai putin....Dar a sosit momentul sa dau cartile pe fata:EU SUNT CEL BOLNAV...DE FAPT IRINA SUNT EU...VICTOR....AM SCHIZOFRENIE PARANOIDA,DESI N-AM MAI AVUT SIMPTOME DE CATIVA ANI BUNI....AM INVENTAT TOATA POVESTEA PT CA SA MA CONVING DACA AM VREO SANSA DIN PARTEA D-VOASTRA,CEI CARE ''SUNTETI NORMALI''....DECI NU AM NICIO SANSA SA TRAIESC,PRINTRE VOI,O VIATA NORMALA...NU AM NICI MACAR SANSA SA DOVEDESC CA SI MEDICII POATE DAU DIAGNOSTICE GRESITE SAU SE GRABESC SA DECLARE O BOALA CRONICA,APOI LASA ACEA PERSOANA SA DEVINA LEGUMA,FARA SA O MAI EVALUEZE......DA,E SIMPLU SA SPUI''FUGI'',E SIMPLU SA SPUI''E PERICULOS'',SI DA,E F GREU SA TE PUI,MACAR PT O SECUNDA,IN LOCUL CELUI CARE E DAT DE O PARTE CHIAR SI DE PROPRIA FAMILIE.BOALA PSIHICA,DRAGII MEI,SE POATE DECLANSA ORICAND SI ORICUI...NU VA FELICITATI,INCA,CA SUNTETI PERFECTI....NU VA DORESC NIMIC RAU,DOAMNE FERESTE!....DAR UN PIC DE UMANITATE N-AR STRICA....FAPTUL PE CARE IL AFIRMATI,CUM CA''NOI AVEM PROPRIUL UNIVERS''.....HMMMM...POATE E DOAR TEORIE?!....DE CE GENERALIZAM?....DOMNILOR PSIHOLOGI,PSIHIATRI,NU-I ASA CA PT FIECARE ''BOLNAV''SAU PACIENT IN PARTE TREBUIE APLICATA O CONSILIERE INDIVIDUALA,EXACT VIS-A-VIS DE PERSOANA RESPECTIVA....FIECARE SUNTEM UNICI IN FELUL NOSTRU..STIU,E MAI COMOD SA ENUMERAM TEORII INVATATE PE BANCILE FACULTATII:'',DECAT SA O0BSERVAM STRICT FIECARE PACIENT,SA FIM ATENTI LA NEVOILE SALE ,LA SCHIMBARILE CARE AU INTERVENIT DE LA ULTIMA DIAGNOSTICARE...DECI,DRAGII MEI,NU NE DATI LA O PARTE...SUNTEM OAMENI CA VOI.DOAR DACA NE ACCEPTATI ASA CUM SUNTEM,SIMTIM CA MAI AVEM O SANSA...DIN TOT CE V-AM SCRIS,PAR SA APARTIN UNEI ALTE LUMI?....ZILNIC IMI FAC PLANURI SA CONVING CA AM SCAPAT''DE FANTASMELE''TRECUTULUI...AM REUSIT SA-MI INTELEG REACTIILE SI SA-MI CONTROLEZ VIATA..E UN PAS IMPORTANT PT MINE....SPER SA VA FI PLACUT POVESTEA MEA PE CARE AM POSTAT-O CU CEVA TIMP IN URMA...M-AM BUCURAT,TOTUSI,CA A STARNIT INTERESUL D-VOASTRA...VA MULTUMESC PT INCREDERE!
kudika090855
Postat pe 22 Iunie 2010 21:25
Victor sincer daca nu dadeai "cartile pe fata" am fi stiut ca tu ai fost diagnosticat....odata.....cu .....??Nimeni nu si-a dat seama din modul tau de exprimare ca...deci viata e frumoasa si trebuie traita asa cum o avem,cu bune cu rele.Dragostea ne ajuta pe toti sa dam ce e mai bun din noi.Cauta sa citesti neaparat VERONIKA SE HOTARASTE SA MOARA de PAULO COELHO....e o poveste frumoasa ca a ta luata din realitate.
kudika090855
Postat pe 22 Iunie 2010 21:34
Pt. Irina 2002



Categoric NU! Sa fugi ca dracu' de tamaie.
kudika032638
Postat pe 23 Iunie 2010 14:21
Barbie30
Postat pe 23 Iunie 2010 14:31
De la: suflet_rece, la data 2010-06-02 09:22:49fiecare din noi avem cate un gram de nebunie in noi.unii mai mult,altii mai putin...priveste putin in jur,cata nebunie si rautate este in lumea noastra "normala"...batai,violuri,crime...aproape toti trec examenul psihiatric,se considera ca sunt normali,ca au discernamant...si daca ei sunt oameni normali,de ce ne-am mai feri de nebuni?
nu vreau sa crezi ca iti spun "da",e in regula o astfel de relatie,dar nu pot spune nici "nu".perfecta nu este nici macar relatia dintre doi oameni sanatosi.trebuie sa stii,ca nu exista nici oameni perfecti,nici relatii perfecte.relatiile sunt asa cum le construim noi.
in ceea ce priveste relatia de care intrebi,va trebui sa gasesti singura raspunsul.nimeni nu e in masura sa ti-l dea,pentru ca tu esti acolo si stii cel mai bine ce se intampla.
in dragoste de multe ori ne asumam niste riscuri,dar intotdeauna ni le asumam singuri.



denis_3d25
Postat pe 24 Iunie 2010 00:45
nu stiu ce sfat as putea sa-ti dau eu tie!!!!sunt doar o pustoaik de 23 de ani dar mediul in care lucrez mi-a dat sansa daca o pot numi asa sa cunosc oameni sanatosi dar extem de nebuni atat de nebuni incat uneori am senzatia ca lucrez intr-un ospiciu!!!!esti o femeie unsa k toate alifiile daca iti pot zice asa,sti sa faci diferenta intre iubire si atasament profesional!!!in general iubirea te ajuta sa treci peste orice surpriza iti ofera viata!!!iar el nu cred ca ar fi atat de perfid sa te amageasca cu iluzii...tu insa ai puterea sa il ajuti sa fie un om normal,ai puterea sa ii oferi un crampei de rai!exact cum ai spus si tu un om cu problemele lui este mereu marginalizat,ignorat si compatimit uneori pt ca asa suntem noi oamenii,mai rau ca animalele,dar ce nu stiu unii ca toti avem un suflet si o sansa la normalitate,indiferent de categoria sociala din care facem parte,indiferent de nationalitate sau etnie sau religie etc!!!iubirea dintre voi e curata o iubire greu de intalnit!!!nu cred ca are interese ascunse nici nu ar putea gandii asa,el te iubeste,tu il iubesti si poate d-zeu are un plan cu tine cum de altfel are cu noi toti,poate tu pt el esti sansa aia intalnita o data in viata,cu iubirea ta si cu experienta ta in problemele lui ai putea face un miracol pt el.iubeste-l neconditionat
ella_pustoaik
Postat pe 25 Iunie 2010 13:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fosta studenta - profesor 55 De la: kudika483935 16 Decembrie 2021 15:47
REEDITARE....AJUTOR. SUNT DISPERATA! 74 De la: kudika_27273 30 Ianuarie 2013 17:03
ce sa fac?...parerea ta conteaza 114 De la: kudika102120 17 Octombrie 2012 21:24
oare ma mai iubeste? 11 De la: kudika_34815 11 Mai 2013 21:45
Imposibil 7 De la: lil_mariuk 3 August 2009 12:15