Setari Cookie-uri

oare am voie sa-l iubesc??

Am 45 de ani,sunt divortata de ff multi ani,singura in prezent....lucrez ca si asistent medico-social (paradoxal)de 7 ani la un centru de recuperare si reabilitare neuropsihiatrica.De jumatate de an a fost institutionalizat un tanar de 42 de ani,aparent perfect normal(fara crize pana in prezent),dar totusi diagnosticat cu schizofrenie paranoida,care a debutat cand avea 28 de ani....Ciudat,ne-am indragostit unul de altul...sunt constienta ca e f nociv si ciudat,dar......e un tanar frumos,inalt,cu ochi superbi si nu doar atat...e ff inteligent,chiar avem ce sa discutam....ne intelegem doar cat ne privim,avem multe in comun,descoperim tot mai multe lucruri care ne plac amandorura......si totusi,mi-e frica.....sunt constienta ca e bolnav(eu nu l-am vazut ''in criza''),nu as vrea sa-i fac rau....el spune ca ii sunt de mare ajutor,ca e ''in al noualea cer pt ca si-a dat seama ca simte ceva pt mine'',e fericit cand sunt la serviciu,ca i-am facut viata mai frumoasa,desi eu ma comport ca si cu ceilalti asistati.....am reusit sa-l fac sa zambeasca,asta m-a bucurat,dar.....incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult....CE SA FAC?...mi-e teama de ceea ce simt...credeti ca am si eu o problema psihica?.....Va roog sa ma ajutati cu un sfat...eu ma consider in regula:sunt optimista,am o viata normala,nici urma de depresie...dar,sincer ,ma simt si eu bine in preajma lui....ma priveste cu atata incredere!...va rog sa ma credeti,am intalnit,in 7 ani,multi asistati diagnosticati cu schizofrenie paranoida,dar el e diferit,pare atat de ok....Va rog sa ma ajutati cu un sfat....Astept cu nerabdare...!Multumesc din suflet!!
irina2002
Postat pe 30 Mai 2010 20:50
De la: irina2002, la data 2010-05-30 20:50:24Am 45 de ani,sunt divortata de ff multi ani,singura in prezent....lucrez ca si asistent medico-social (paradoxal)de 7 ani la un centru de recuperare si reabilitare neuropsihiatrica.De jumatate de an a fost institutionalizat un tanar de 42 de ani,aparent perfect normal(fara crize pana in prezent),dar totusi diagnosticat cu schizofrenie paranoida,care a debutat cand avea 28 de ani....Ciudat,ne-am indragostit unul de altul...sunt constienta ca e f nociv si ciudat,dar......e un tanar frumos,inalt,cu ochi superbi si nu doar atat...e ff inteligent,chiar avem ce sa discutam....ne intelegem doar cat ne privim,avem multe in comun,descoperim tot mai multe lucruri care ne plac amandorura......si totusi,mi-e frica.....sunt constienta ca e bolnav(eu nu l-am vazut ''in criza''),nu as vrea sa-i fac rau....el spune ca ii sunt de mare ajutor,ca e ''in al noualea cer pt ca si-a dat seama ca simte ceva pt mine'',e fericit cand sunt la serviciu,ca i-am facut viata mai frumoasa,desi eu ma comport ca si cu ceilalti asistati.....am reusit sa-l fac sa zambeasca,asta m-a bucurat,dar.....incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult....CE SA FAC?...mi-e teama de ceea ce simt...credeti ca am si eu o problema psihica?.....Va roog sa ma ajutati cu un sfat...eu ma consider in regula:sunt optimista,am o viata normala,nici urma de depresie...dar,sincer ,ma simt si eu bine in preajma lui....ma priveste cu atata incredere!...va rog sa ma credeti,am intalnit,in 7 ani,multi asistati diagnosticati cu schizofrenie paranoida,dar el e diferit,pare atat de ok....Va rog sa ma ajutati cu un sfat....Astept cu nerabdare...!Multumesc din suflet!!
Ai inebunit? tebuie sa il vezi neaparat in criza ca sa realizezi diagnosticul? stai in banca ta si nu da bolnavului sperante desarte!
kudika1993
Postat pe 30 Mai 2010 22:34
Eu nu m-as baga in asa ceva depinde acum si de curajul fiecareia.Poate el e sincer in sentimentele fata de tine acolo in "nebunia" lui dar nu poti sti niciodata la ce sa te astepti de la el, cred k stii asta, ai experienta cu asa ceva.Sau poate e pervers si vrea sa arate sau sa-ti arate k s-a "vindecat" si vrea sa plece d-acolo.Nu stiu, zic si eu, nu prea stiu multe despre schizofrenie dak e temporara sau permanenta, habar nu am, dar cred k tu ai fi cea mai indicata sa-ti raspunzi k lucrezi in domeniu.Bafta.
NicoNicco
Postat pe 31 Mai 2010 08:44
Sa fie adevarat sindromul frumoasa si bestia ? Cazul cu invdividul schizo care si-a omorat iubita recent pentru ca a vrut sa termine cu el nu-ti spune nimic ? Cred ca trebuie sa iesi dintre cei bolnavi psihic si sa mai cunosti si lume ceva mai sanatoasa .Ai stat prea mult printre ei si incep sa nu mai faci diferenta dintre sanatosi si bolnavi .

Postat pe 31 Mai 2010 08:58
Din cate stiu aceasta boala da ceva de geniu bolnavului,incat este perceput ca fiind f inteligent

Am avut un coleg in liceu suferind de aceasta afectiune

Sfatul meu este sa stai la distanta,nu-ti complica existenta
estetique88
Postat pe 1 Iunie 2010 00:14
multumesc tuturor pt raspunsuri!...totusi,e asa bland,indragostit intr-adevar!Si de o frumusete de nedescris....dar aveti dreptate...cum oare sa fac sa nu mai fiu indragostita?...sunt pe aceeasi lungime de unda orice am discuta....si daca ne privim ,ne intelegem....de ce destinul a fost asa crud cu mine.....suferinta oricum va fi....e acea chimie intre noi,atractie...si eu sigur nu am probleme(fara depresii,ganduri sumbre,irascibilitate etc)De ce mi se intampla mie si de ce nu l-am cunoscut in alte imprejurari?....ne face sa ne ferim de EL faptul ca are un diagnostic de care eu stiu,dar cati bolnavi mintal adevarati nu sunt in afara si nimeni nu stie....cat pot insela aparentele!....mai astept sfaturi de la voi...pupici!
irina2002
Postat pe 1 Iunie 2010 20:40
fiecare din noi avem cate un gram de nebunie in noi.unii mai mult,altii mai putin...priveste putin in jur,cata nebunie si rautate este in lumea noastra "normala"...batai,violuri,crime...aproape toti trec examenul psihiatric,se considera ca sunt normali,ca au discernamant...si daca ei sunt oameni normali,de ce ne-am mai feri de nebuni?
nu vreau sa crezi ca iti spun "da",e in regula o astfel de relatie,dar nu pot spune nici "nu".perfecta nu este nici macar relatia dintre doi oameni sanatosi.trebuie sa stii,ca nu exista nici oameni perfecti,nici relatii perfecte.relatiile sunt asa cum le construim noi.
in ceea ce priveste relatia de care intrebi,va trebui sa gasesti singura raspunsul.nimeni nu e in masura sa ti-l dea,pentru ca tu esti acolo si stii cel mai bine ce se intampla.
in dragoste de multe ori ne asumam niste riscuri,dar intotdeauna ni le asumam singuri.
suflet_rece
Postat pe 2 Iunie 2010 09:22
MULTUMESC DIN INIMA!....''SUFLET RECE''....SI NU S-AR SPUNE DELOC CA AI SUFLETUL ASA,ATATA TIMP CAT MI-AI RASPUNS ATAT DE FRUMOS,DE INCURAJATOR PT MINE....TE SARUT SI MULTUMESC!
irina2002
Postat pe 2 Iunie 2010 17:21
diagnosticat cu schizofrenie paranoida,care a debutat cand avea 28 de ani....Ciudat,ne-am indragostit unul de altul...sunt constienta ca e f nociv si ciudat,dar......e un tanar frumos,inalt,cu ochi superbi si nu doar atat...e ff inteligent,chiar avem ce sa discutam....
si dak esti concediata ca s-ar afla?
nu-mi spune ca cu dragostea traiesti mai mult dcecat cu un viitor sigur-chiar si asta,lucrul asta..fata de "noi doi..ne iubim...ne intelegem din priviri..vb aceleasi chestii"...pe bune?si dak are vreo criza?
si cine te angajeza repede?sau cine-l angajaza pe el..si mai repede?
e usor cu "m-am indragostit" dar e mai greu cu a gandi pe termen lung consecintele acestui fapt...
crezi ca nu mi-ar fi usor sa zic ca mai toti "da e minunat..e genial..."..? si totusi nu o fac..ma pun in situatia ta-pana la indragosit,inainte cu un pa":oare ce o sa fie dak ar merge?crezi ca nu s-ar afla?
dragon_fly88
Postat pe 7 Iunie 2010 16:17
diagnosticat cu schizofrenie paranoida,care a debutat cand avea 28 de ani....Ciudat,ne-am indragostit unul de altul...sunt constienta ca e f nociv si ciudat,dar......e un tanar frumos,inalt,cu ochi superbi si nu doar atat...e ff inteligent,chiar avem ce sa discutam....
1.cred k stii ca nu e ok o relatioe cadru medical-pacient
2.stii foarte bine ce inseamna schizofrenie...paranoia mai merge...dar chiar dak a zis asta,stii ca nu are cum sa simta ceva prea mult si sa fie si real..ei fiind mai mult reci si in niciun caz cum ar tb un barbat..sa nu mai zic k intr-o criza..poate foarte mult rau sa-ti faca..fata de ce ai putea u sa-i faci lui...
in niciun caz
dragon_fly88
Postat pe 7 Iunie 2010 16:20
IUBESTE-L FEMEIE, GANDESTE-L, SIMTE-L..DAI ARIPI ......SI EL ITI VA DA ARIPI..........
DRAGA MEA IN URMA CU 2 ANI SI CEVA AM FOST DIAGNOSTICATA CIU DEPRESIE NERVOASA...........AM FACUT PROSTIA SA ACCEPT ACEASTA BOALA CA PE UN MOTIV DE A MA INDEPARTA DE TOATA LUMEA...MA CREDEAM NEBUNA.........O SA TI SE PARA INCREDIBIL DAR STII CE MA SALVAT? IUBIREA...UN OM CARE NU CUNOASTE ACEASTA PB A MEA........DAR EL MA FACUT ...........BN.IUBIREA LUI.......LUCRAND IN DOMENIU STII BN CA DIN CAUZA LA ZYPREXA DEVII O LEGUMA ...........DOI ANI AM FOST LEGUMA............ACUM SUNT OK.

NU ITI FIE FRICA..................EL SIMTE SI IUBESTE SINCER................TE PERCEPE PERFECT...............
VA DORESC MULT NOROC
kudika192660
Postat pe 10 Iunie 2010 16:19
Iubestel fara frica.Gindeste-te ca poate tocmai dragostea ta fata de el si invers ii va vindeca boala.Dragostea face minuni uneori.Nu-ti fie teama de iubire.Poate asta e vointa lui Dumnezeu.Daca tu il vei parasi , cu el va fi si mai rau.Intr-e voi e dragoste sincera si curata.
kudika098645
Postat pe 10 Iunie 2010 16:28
E interesant ce mi-ai scris....iti dau id-ul meu de mess...vrei sa vorbim?: irinadulce2002,acesta e ID-ul meu....
irina2002
Postat pe 11 Iunie 2010 21:04
urmeaza inima
kudika108203
Postat pe 12 Iunie 2010 06:22
vb cu medicul care il trateaza dar aceasta maladie e clar ca nu se vindeca,acum e sub tratament dar tu stii clar ca o viata normala de familie nu poate avea
sau poate diagnosticul nu e corect ceea ce m-ar mira ca e de multi ani,eu zic sa nu te com`plici ca vei suferi toata viata si nu-i da nici lui sperante.Mai scrie daca intervin schimbari si mai vb cu multa placere
am avut colega cu sotul bolnav de aceeasi boala si stiu prin ce a trecut asa ca...eu nu te sfatuiesc sa faci progrese ,renunta si vei suferi un pic dar iti va fi mai usor decat mai tarziu
bafta si Doamne-Ajuta!
mimishor957
Postat pe 12 Iunie 2010 09:10
De la: irina2002, la data 2010-05-30 20:50:24Am 45 de ani,sunt divortata de ff multi ani,singura in prezent....lucrez ca si asistent medico-social (paradoxal)de 7 ani la un centru de recuperare si reabilitare neuropsihiatrica.De jumatate de an a fost institutionalizat un tanar de 42 de ani,aparent perfect normal(fara crize pana in prezent),dar totusi diagnosticat cu schizofrenie paranoida,care a debutat cand avea 28 de ani....Ciudat,ne-am indragostit unul de altul...sunt constienta ca e f nociv si ciudat,dar......e un tanar frumos,inalt,cu ochi superbi si nu doar atat...e ff inteligent,chiar avem ce sa discutam....ne intelegem doar cat ne privim,avem multe in comun,descoperim tot mai multe lucruri care ne plac amandorura......si totusi,mi-e frica.....sunt constienta ca e bolnav(eu nu l-am vazut ''in criza''),nu as vrea sa-i fac rau....el spune ca ii sunt de mare ajutor,ca e ''in al noualea cer pt ca si-a dat seama ca simte ceva pt mine'',e fericit cand sunt la serviciu,ca i-am facut viata mai frumoasa,desi eu ma comport ca si cu ceilalti asistati.....am reusit sa-l fac sa zambeasca,asta m-a bucurat,dar.....incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult....CE SA FAC?...mi-e teama de ceea ce simt...credeti ca am si eu o problema psihica?.....Va roog sa ma ajutati cu un sfat...eu ma consider in regula:sunt optimista,am o viata normala,nici urma de depresie...dar,sincer ,ma simt si eu bine in preajma lui....ma priveste cu atata incredere!...va rog sa ma credeti,am intalnit,in 7 ani,multi asistati diagnosticati cu schizofrenie paranoida,dar el e diferit,pare atat de ok....Va rog sa ma ajutati cu un sfat....Astept cu nerabdare...!Multumesc din suflet!!



buna,
ca psiholog iti recomand cu caldura sa tii distanta...gandestete la el ca la un pacient, respect si grija acordata unui pacient....doar atat...din punct de vedere psihologic este periculos sa te implici intr-o relatie de iubire cu cineva care nu prea stie ce este cu el...poate sa aiba momente mai lungi sau mai scurte de luciditate...in functie de gravitatea bolii de care sufera...si inca o precizare bolnavi mintali au universul lor propriu care nu este musai sa corespunda cu realitatea!
iti recomand cu cea mai mare seriozitate sa urmaresti sa nu mai ai contact cu el...poate o colega sa il ingrijeasca ...daca nu se poate , si nu poti sa scapi de starea de atractie dintre voi si lucrurile evolueaza iti recomand sa iti schimbi serviciul... aceasta relatie nu este sanatoasa.!!!..
actioneaza acum pana nu este prea tarziu...pentru ca singura persoana care o sa sufere o sa fii tu..si stiu exact ce spun!
si in legatura cu intrebarea daca ai si tu vreo problema...nu imi permit sa dau cu parerea in acest caz atat timp cat nu te cunosc...dar cum gandesti si cum pui problema...faptul ca esti constienta de situatie..este un semn pentru mine ca esti bine..nu trebuie sa-ti faci probleme...dar trebuie sa iti iei masuri in ce priveste aceasta relatie! crede-ma in cazuri din astea cum este cazul acestui barbat, aparentele inseala!

iti doresc succes si o relatie cu un barbat minunat si iubitor care o sa vina in viata ta ...daca ii ceri lui Dumnezeu! ai dreptul sa fii fericita si implinita ! trebuie doar sa ceri...
kudika114037
Postat pe 12 Iunie 2010 12:58
De la: kudika114037, la data 2010-06-12 12:58:17
De la: irina2002, la data 2010-05-30 20:50:24Am 45 de ani,sunt divortata de ff multi ani,singura in prezent....lucrez ca si asistent medico-social (paradoxal)de 7 ani la un centru de recuperare si reabilitare neuropsihiatrica.De jumatate de an a fost institutionalizat un tanar de 42 de ani,aparent perfect normal(fara crize pana in prezent),dar totusi diagnosticat cu schizofrenie paranoida,care a debutat cand avea 28 de ani....Ciudat,ne-am indragostit unul de altul...sunt constienta ca e f nociv si ciudat,dar......e un tanar frumos,inalt,cu ochi superbi si nu doar atat...e ff inteligent,chiar avem ce sa discutam....ne intelegem doar cat ne privim,avem multe in comun,descoperim tot mai multe lucruri care ne plac amandorura......si totusi,mi-e frica.....sunt constienta ca e bolnav(eu nu l-am vazut ''in criza''),nu as vrea sa-i fac rau....el spune ca ii sunt de mare ajutor,ca e ''in al noualea cer pt ca si-a dat seama ca simte ceva pt mine'',e fericit cand sunt la serviciu,ca i-am facut viata mai frumoasa,desi eu ma comport ca si cu ceilalti asistati.....am reusit sa-l fac sa zambeasca,asta m-a bucurat,dar.....incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult....CE SA FAC?...mi-e teama de ceea ce simt...credeti ca am si eu o problema psihica?.....Va roog sa ma ajutati cu un sfat...eu ma consider in regula:sunt optimista,am o viata normala,nici urma de depresie...dar,sincer ,ma simt si eu bine in preajma lui....ma priveste cu atata incredere!...va rog sa ma credeti,am intalnit,in 7 ani,multi asistati diagnosticati cu schizofrenie paranoida,dar el e diferit,pare atat de ok....Va rog sa ma ajutati cu un sfat....Astept cu nerabdare...!Multumesc din suflet!!



buna,
ca psiholog iti recomand cu caldura sa tii distanta...gandestete la el ca la un pacient, respect si grija acordata unui pacient....doar atat...din punct de vedere psihologic este periculos sa te implici intr-o relatie de iubire cu cineva care nu prea stie ce este cu el...poate sa aiba momente mai lungi sau mai scurte de luciditate...in functie de gravitatea bolii de care sufera...si inca o precizare bolnavi mintali au universul lor propriu care nu este musai sa corespunda cu realitatea!
iti recomand cu cea mai mare seriozitate sa urmaresti sa nu mai ai contact cu el...poate o colega sa il ingrijeasca ...daca nu se poate , si nu poti sa scapi de starea de atractie dintre voi si lucrurile evolueaza iti recomand sa iti schimbi serviciul... aceasta relatie nu este sanatoasa.!!!..
actioneaza acum pana nu este prea tarziu...pentru ca singura persoana care o sa sufere o sa fii tu..si stiu exact ce spun!
si in legatura cu intrebarea daca ai si tu vreo problema...nu imi permit sa dau cu parerea in acest caz atat timp cat nu te cunosc...dar cum gandesti si cum pui problema...faptul ca esti constienta de situatie..este un semn pentru mine ca esti bine..nu trebuie sa-ti faci probleme...dar trebuie sa iti iei masuri in ce priveste aceasta relatie! crede-ma in cazuri din astea cum este cazul acestui barbat, aparentele inseala!

iti doresc succes si o relatie cu un barbat minunat si iubitor care o sa vina in viata ta ...daca ii ceri lui Dumnezeu! ai dreptul sa fii fericita si implinita ! trebuie doar sa ceri...

relatia este foarte periculoasa...daca tot spui ca lucrezi in domeniu incearca sa vezi cum s-au terminat alte cazuri de acest fel.sau de...cine se aseamana se aduna.
scuze daca am supralicitat dar sper sa pricepi ceva. scuze.
RUY_BLAS
Postat pe 12 Iunie 2010 15:02
...OK!....Va multumesc tuturor pt sfaturi..mai bune si mai putin....Dar a sosit momentul sa dau cartile pe fata:EU SUNT CEL BOLNAV...DE FAPT IRINA SUNT EU...VICTOR....AM SCHIZOFRENIE PARANOIDA,DESI N-AM MAI AVUT SIMPTOME DE CATIVA ANI BUNI....AM INVENTAT TOATA POVESTEA PT CA SA MA CONVING DACA AM VREO SANSA DIN PARTEA D-VOASTRA,CEI CARE ''SUNTETI NORMALI''....DECI NU AM NICIO SANSA SA TRAIESC,PRINTRE VOI,O VIATA NORMALA...NU AM NICI MACAR SANSA SA DOVEDESC CA SI MEDICII POATE DAU DIAGNOSTICE GRESITE SAU SE GRABESC SA DECLARE O BOALA CRONICA,APOI LASA ACEA PERSOANA SA DEVINA LEGUMA,FARA SA O MAI EVALUEZE......DA,E SIMPLU SA SPUI''FUGI'',E SIMPLU SA SPUI''E PERICULOS'',SI DA,E F GREU SA TE PUI,MACAR PT O SECUNDA,IN LOCUL CELUI CARE E DAT DE O PARTE CHIAR SI DE PROPRIA FAMILIE.BOALA PSIHICA,DRAGII MEI,SE POATE DECLANSA ORICAND SI ORICUI...NU VA FELICITATI,INCA,CA SUNTETI PERFECTI....NU VA DORESC NIMIC RAU,DOAMNE FERESTE!....DAR UN PIC DE UMANITATE N-AR STRICA....FAPTUL PE CARE IL AFIRMATI,CUM CA''NOI AVEM PROPRIUL UNIVERS''.....HMMMM...POATE E DOAR TEORIE?!....DE CE GENERALIZAM?....DOMNILOR PSIHOLOGI,PSIHIATRI,NU-I ASA CA PT FIECARE ''BOLNAV''SAU PACIENT IN PARTE TREBUIE APLICATA O CONSILIERE INDIVIDUALA,EXACT VIS-A-VIS DE PERSOANA RESPECTIVA....FIECARE SUNTEM UNICI IN FELUL NOSTRU..STIU,E MAI COMOD SA ENUMERAM TEORII INVATATE PE BANCILE FACULTATII:'',DECAT SA O0BSERVAM STRICT FIECARE PACIENT,SA FIM ATENTI LA NEVOILE SALE ,LA SCHIMBARILE CARE AU INTERVENIT DE LA ULTIMA DIAGNOSTICARE...DECI,DRAGII MEI,NU NE DATI LA O PARTE...SUNTEM OAMENI CA VOI.DOAR DACA NE ACCEPTATI ASA CUM SUNTEM,SIMTIM CA MAI AVEM O SANSA...DIN TOT CE V-AM SCRIS,PAR SA APARTIN UNEI ALTE LUMI?....ZILNIC IMI FAC PLANURI SA CONVING CA AM SCAPAT''DE FANTASMELE''TRECUTULUI...AM REUSIT SA-MI INTELEG REACTIILE SI SA-MI CONTROLEZ VIATA..E UN PAS IMPORTANT PT MINE....SPER SA VA FI PLACUT POVESTEA MEA PE CARE AM POSTAT-O CU CEVA TIMP IN URMA...M-AM BUCURAT,TOTUSI,CA A STARNIT INTERESUL D-VOASTRA...VA MULTUMESC PT INCREDERE!
irina2002
Postat pe 12 Iunie 2010 18:03
da..ai si tu dreptate sa fi suparat...dar nu sti totusi ce au patit altii.cu ani de zile in urma ..am acceptat o astfeld e relatie.Cand a fost nevoie sa ia o hotarare ..sa ramana cu mine ,masa ia facut viata cum ia facut-o pana atunci..m-a parasit..insarcinata ..sa-ti zic mai departe de cata lume nebuna am avut parte?
..Am increcat toate variantele...intr-un singur punct ai dreptate...fiecare are un pitic,si fiecaruia i-ar trebui o sansa ...Dar cine o castiga/?
liliana04
Postat pe 12 Iunie 2010 19:51
Stai in banca ta. Nu iti complica viata. Pe bune, nu are rost sa te implici mai mult, o sa ai parte doar de tristete. Omul ala pana sa fie diagnosticat a trecut printr-o serie de teste, a avut o serie de crize. Pe bune, nu are rost. Sunt atatia oameni cu coaja frumoasa, adica arata bine si par inteligenti, insa omul asta nu e intreg la minte, ajuta-l asa cum ii ajuti si pe ceilalti asistati in continuare si stai departe.
Si eu am vazut la tv, asa cum a spus o alta fata mai sus, un schizofrenic si-a omorat iubita pentru ca vroia sa il lase. Pe bune, stai in banca ta. Spui ca esti o fire optimista, placuta, pai atunci nu iti va fi greu sa gasesti pe cineva asemenea tie. Am mai vazut un documentar de curand cu femei f inteligente care s-au indragostit de criminali in serie, si stateau la coada sa ii vada in inchisoare si erau atat de fascinate de ei, le trimiteau scrisori de dragoste, ii cereau in casatorie,. O ziarista, sefa de promotie s-a casatorit cu un criminal in serie, ucisese parca 13 sau 14 femei si violase cateva zeci, si nu s-a lasat tipa pana nu s-a casatorit cu el desi e tacanit si la inchisoare pe viata. Si sa vezi ce se amagea saraca, la un moment dat a spus ca daca ar intreba-o cineva cum e sotul ei i-ar spune ca e bland si iubitor si romantic. Nu merita, pe bune, nu o sa ai decat de suferit.
AnaMV
Postat pe 13 Iunie 2010 00:21
Daca este bolnav asta nu inseamna ca nu este om,ca nu are sentimente si ca nu merita sa fie iubit sau sa il iubesti!! esti constienta ca este bolnav si totusi il iubesti asa cum este el...,este de apreciat,banuiesc ca este o iubire sincera,curata.Eu zic sa lasi sa vina totul de la sine,sa dai frau liber sentimentelor,de ce sa ti le refulezi si mai tarziu sa te intrebi daca ai facut bine sau nu fara sa stii vreodata?! iubirea nu poate fi explicata!
_EnYa_
Postat pe 13 Iunie 2010 01:34
De la: irina2002, la data 2010-06-12 18:03:13...OK!....Va multumesc tuturor pt sfaturi..mai bune si mai putin....Dar a sosit momentul sa dau cartile pe fata:EU SUNT CEL BOLNAV...DE FAPT IRINA SUNT EU...VICTOR....AM SCHIZOFRENIE PARANOIDA,DESI N-AM MAI AVUT SIMPTOME DE CATIVA ANI BUNI....AM INVENTAT TOATA POVESTEA PT CA SA MA CONVING DACA AM VREO SANSA DIN PARTEA D-VOASTRA,CEI CARE ''SUNTETI NORMALI''....DECI NU AM NICIO SANSA SA TRAIESC,PRINTRE VOI,O VIATA NORMALA...NU AM NICI MACAR SANSA SA DOVEDESC CA SI MEDICII POATE DAU DIAGNOSTICE GRESITE SAU SE GRABESC SA DECLARE O BOALA CRONICA,APOI LASA ACEA PERSOANA SA DEVINA LEGUMA,FARA SA O MAI EVALUEZE......DA,E SIMPLU SA SPUI''FUGI'',E SIMPLU SA SPUI''E PERICULOS'',SI DA,E F GREU SA TE PUI,MACAR PT O SECUNDA,IN LOCUL CELUI CARE E DAT DE O PARTE CHIAR SI DE PROPRIA FAMILIE.BOALA PSIHICA,DRAGII MEI,SE POATE DECLANSA ORICAND SI ORICUI...NU VA FELICITATI,INCA,CA SUNTETI PERFECTI....NU VA DORESC NIMIC RAU,DOAMNE FERESTE!....DAR UN PIC DE UMANITATE N-AR STRICA....FAPTUL PE CARE IL AFIRMATI,CUM CA''NOI AVEM PROPRIUL UNIVERS''.....HMMMM...POATE E DOAR TEORIE?!....DE CE GENERALIZAM?....DOMNILOR PSIHOLOGI,PSIHIATRI,NU-I ASA CA PT FIECARE ''BOLNAV''SAU PACIENT IN PARTE TREBUIE APLICATA O CONSILIERE INDIVIDUALA,EXACT VIS-A-VIS DE PERSOANA RESPECTIVA....FIECARE SUNTEM UNICI IN FELUL NOSTRU..STIU,E MAI COMOD SA ENUMERAM TEORII INVATATE PE BANCILE FACULTATII:'',DECAT SA O0BSERVAM STRICT FIECARE PACIENT,SA FIM ATENTI LA NEVOILE SALE ,LA SCHIMBARILE CARE AU INTERVENIT DE LA ULTIMA DIAGNOSTICARE...DECI,DRAGII MEI,NU NE DATI LA O PARTE...SUNTEM OAMENI CA VOI.DOAR DACA NE ACCEPTATI ASA CUM SUNTEM,SIMTIM CA MAI AVEM O SANSA...DIN TOT CE V-AM SCRIS,PAR SA APARTIN UNEI ALTE LUMI?....ZILNIC IMI FAC PLANURI SA CONVING CA AM SCAPAT''DE FANTASMELE''TRECUTULUI...AM REUSIT SA-MI INTELEG REACTIILE SI SA-MI CONTROLEZ VIATA..E UN PAS IMPORTANT PT MINE....SPER SA VA FI PLACUT POVESTEA MEA PE CARE AM POSTAT-O CU CEVA TIMP IN URMA...M-AM BUCURAT,TOTUSI,CA A STARNIT INTERESUL D-VOASTRA...VA MULTUMESC PT INCREDERE!

BOALA PSIHICA,DRAGII MEI,SE POATE DECLANSA ORICAND SI ORICUI... ...mare dreptate ai .si adevar graiesti...deci este adevarat ca cei atinsi de aceasta boala sunt super inteligenti ...stiu sa mascheze foarte bine acest lucru ...par piinea lui Dumnezeu ...pina intr-o zi. atunci coboara iadul pe pamint.
da ai dreptate ca toti trebuie reevaluati,tratati diferentiat,ca trebuie consiliati...ca trebuie ingrijiti de propria familie...dar oricit de mult ai incerca sa convingi pe cineva ca totul a revenit la normal va exista mereu acea unda de indoiala care se datoreaza faptului ca nimeni niciodata nu si-a revenit complet.au fost tinuti sub control cu ajutorul medicamentelor ...dar si cind au recidivat au facut prapad.
scuze daca spun ca am rezerve in ce priveste acest tip de comportament,aceasta boala.nu este vina ta ...iti doresc sa iti gasesti alinarea.
RUY_BLAS
Postat pe 13 Iunie 2010 11:09
Mltumesc,Sirghea.....esti barbat..trebuie sa intelegi....O iubesc...si e o iubire la..42 de ani.....Dumnezeu stie prin ce trec.......Multumesc pt sfaturi....nu va sfiiti sa-mi dati si sfaturi mai putin incurajatoare...prind bine oricum.......
irina2002
Postat pe 13 Iunie 2010 16:22
liliana004...ai avut o relatie cu un schizofrenic?....cum s-a intamplat?..stiai ca e bolnav?...cum v-ati cunoscut?.........si din nou pt Sirghea....esti de specialitate?:psiholog,psihiatru?....de ce spui ca ne prefacem?......e generala caracteristica?......poate stii si de ce coboara iadul pe pamant?...la ce fel de manifestari te referi si de unde atata siguranta in cele ce le afirmi?
irina2002
Postat pe 13 Iunie 2010 16:27
da ce s-a intamplat cu prima sotie?
toti suntem reticenti, nimeni nu vrea sa ofere o sansa acolo unde exista posibiliatea declansarii unei crize!
azi poti fi ok ..maine poti avea crize!
sau poate suntem noi prea paranoia!
baba_cloanta
Postat pe 13 Iunie 2010 17:35
Nu,nu ai voie!
kudika195964
Postat pe 13 Iunie 2010 21:58
baba cloanta....eu nu am mai avut o sotie...nu am mai fost casatorit....reticenta oamenilor vis-a-vis de un om ca mine...cine ma crede ca nu mai am probleme si ca tot ce a fost in trecut(depresie,si nu crize de furie)s-a sters?.....
irina2002
Postat pe 14 Iunie 2010 18:37
ti se pare ca a fi schizo si paranoia-formand celebrul cuplu schizo-paranoidul e ceva iesit din comun? sau ca sunt oameni care nu stiu ce inseamna?
vrei sa-ti scriu exact ce e fiecare?bine, poate intelegi de ce am zis reticienta si no way "irinei" mascate:) ceva mai sus(asta dak ai considerat "msj")

- ambele intra la pshihopatii

1.tipul paranoid
-neincrederea: suspicios, hipervigilent, se asteapta la farse si inselatorii din partea celorlalti, ostil fata de anturaj
-rigiditate psihica: are tendinta la perseverare, pana la obstinatie, in propriile idei si convingeri, in ciuda datelor obiective ale realitatii, care cer o schimbare
-interpretivitate
-supraestimarea, atitudinea dispretuitoare, orgoliu excesiv, autoritar, nu accepta critica, proiectia vinei asupra celorlalti
- reducerea modularii afective, lipsa simtului umorului, evitarea intimitatii(ma mir ca ai avut curajul..pana la urma..sa o intorci si sa zici cine esti..nun multi o fac)
-apreciaza situatiile/ oamenii in termeni de "alb" si "negru"
-este necompliant-nu-si ia tratamentul asa cum i-a fost prescris de medic, fie pt k subestimeaza competenta medicului, fie pt ca vrea cu tot dinadinsul sa isi puna in practica propriile idei cu privire la
boala si tratament

2. tipul schizoid
- incapacitatea de a forma si cultiva relatii sociale-retragere, lipsa de interes si consideratie fata de pbmele celorlalti, dar si fata d propria as imagine sociala-critica sau lauda..tot aia sunt, sunt indiferente
- izolarea-rar prieteni, ajunge cu greu sa se casatoreasca sau nu o face niciodata
-afectivitatea redusa, se manifesta prin lipsa sa de umor, tenta depresiva a activitatii, incapacitatea de exprimare a sentimentelor( care oricum sunt minim dezvoltate)
-insuficienta pulsionala-prefera reveria, visarea, inactiunea, oricarei implicari concrete

si ca o concluzie...tragi ce concluzie vrei-oricum..pozitiva nu va fi:)
si un tip schizo am cunoscut si eu:P si totusi..am ramas amici:)..mai trebuie sa fii si deschis schimbarilor, nu?
dragon_fly88
Postat pe 14 Iunie 2010 18:58
De la: irina2002, la data 2010-06-13 16:27:16liliana004...ai avut o relatie cu un schizofrenic?....cum s-a intamplat?..stiai ca e bolnav?...cum v-ati cunoscut?.........si din nou pt Sirghea....esti de specialitate?:psiholog,psihiatru?....de ce spui ca ne prefacem?......e generala caracteristica?......poate stii si de ce coboara iadul pe pamant?...la ce fel de manifestari te referi si de unde atata siguranta in cele ce le afirmi?

am itilnit citeva cazuri...unul chiar foarte apropiat...vecin.iadul pe pamint coboara din nimic...si de cele mai multe ori s-au terminat tragic.in mare parte a scris "dragon..."desi manifestarile sunt mult mai dure in momentele de criza.este doar parerea mea si nu cer sa fie impartasita de cineva ca fiind tabu.au fost atitea cazuri si in presa...puteti cerceta...sunt rasunatoare.
RUY_BLAS
Postat pe 14 Iunie 2010 20:42
De la: sirghea, la data 2010-06-14 20:42:59
De la: irina2002, la data 2010-06-13 16:27:16liliana004...ai avut o relatie cu un schizofrenic?....cum s-a intamplat?..stiai ca e bolnav?...cum v-ati cunoscut?.........si din nou pt Sirghea....esti de specialitate?:psiholog,psihiatru?....de ce spui ca ne prefacem?......e generala caracteristica?......poate stii si de ce coboara iadul pe pamant?...la ce fel de manifestari te referi si de unde atata siguranta in cele ce le afirmi?

am itilnit citeva cazuri...unul chiar foarte apropiat...vecin.iadul pe pamint coboara din nimic...si de cele mai multe ori s-au terminat tragic.in mare parte a scris "dragon..."desi manifestarile sunt mult mai dure in momentele de criza.este doar parerea mea si nu cer sa fie impartasita de cineva ca fiind tabu.au fost atitea cazuri si in presa...puteti cerceta...sunt rasunatoare.
http://video.stumbleupon.com/#p=0k4lsi1dql aici gasiti un bolnav ....dar la polul opus...dar tot bolnav se numeste.
RUY_BLAS
Postat pe 14 Iunie 2010 20:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Eu 21..el 33 19 De la: Valy90 2 Aprilie 2011 13:14
eu sunt capricorn si el e taur 5 De la: Cassey_ 24 Mai 2009 21:46
ma ameninta dar nu sh ce are de gand 22 De la: dianagamar 3 August 2009 14:38
iubiri imposibile 1 De la: kudika058778 16 Noiembrie 2010 08:28
Suparata 35 De la: clau19 4 August 2010 22:25