Setari Cookie-uri

De ce nu ma cere odata?

Buna,fetelor.
Vreau sa stiu ce parere aveti voi, stiu ca s-a mai discutat de vreo 100 de ori chestia asta, dar as vrea sa mi se raspunda si mie.
Ok, i agree, chestia aia cu actul care nu te tine legat de celalalt.
Dar toate prietenele mele casatorite au stat cu iubitii lor 2 ani, maxim 2 ani jumate, cand ei au venit cu surpriza cererii in casatorie. Ma refer la segmentul de varsta 26-28 de ani. Eu am 26. Toate prietenele mele casatorite zic ca ele nu ar fi mai stat cu iubitii lor daca dupa 2 ani jumate maxim nu le cereau respectivii.Eu am deja 2 ani jumate de cand sunt cu iubi meu si de aproximativ 2 ani sta la mine (stam singuri, intr-o garsoniera inchiriata).La inceput, cand am atacat tema asta cu el, in prima faza a zis ca nu vrea sa se casatoreasca inca,e prea copil. Ne-am despartit o perioada, ai mei parinti insistau sa ma casatoresc odata sa scape de o grija (ca ei sunt mai religiosi si considera ca traiesc in pacat, asa le-a zis popa). Apoi el s-a intors, m-a rugat sa ne impacam fiindca ma iubeste, zice ca e doar o chestiune de timp pana ne vom casatori ca el oricum nu este un barbat care sa schimbe femeile (eu am fost a doua lui iubita, fara nici o gluma, ai nostri prieteni care ne-au facut cunostinta se mirau ca el nu aparea niciodata cu nici o fata, se gandeau ca poate e gay sau foarte secretos, in realitate era foarte timid, nu stiu de ce si el si sora lui sunt la fel, sora lui a avut primul iubit la 30 de ani si urmeaza sa se si casatoreasca cu el).
Deci in cazul meu, avand in vedere ca dupa despartire l-am acceptat inapoi, iar el a inceput sa mentioneze ca ne vom casatori, cateva planuri mici, dar nici o propunere pertinenta din partea lui, ce am de facut? Ma intreb daca fetele astea care zic ca dupa 2 ani jumate le-ar fi dat papucii iubitilor lor, chiar ar fi facut asta? Am observat ca toate zic la fel. Unele dintre ele au locuit cu prietenii lor, altele nu, dar baietii au venit cu propunerea. Eu incep sa ma intreb daca ma va cere vreodata, poate ma va cere cand vom face 80 de ani impreuna, sa merg in baston la altar (sau in sicriu, cine stie)
Imi doresc foarte mult sa ne casatorim fiindca il iubesc si consider ca mai bun decat el nu o sa gasesc prea curand, si fidel si grijuliu si inteligent si iubitor.Plus ca de un an si ceva visez la ziua in care ma voi imbraca in mireasa, cum va fi rochia, unde as vrea sa facem nunta, cum sa fie invitatiile.
Plus ca pentru mine faptul ca nu suntem casatoriti e un impediment cand vine vorba sa ne cumparam impreuna lucruri pentru casa, daca maine ne despartim, ce facem? E alta situatie cand sunt lucrurile clar delimitate. Plus ca ai mei tot insista sa ne casatorim, mi-a murit acum un an bunica si maica-mea nu mi-a dat voie sa pun mana pe nimic la pomana, ca ii murdaresc pomana fiindca traiesc (adica fac sex) cu al meu iubit fara a fi casatorita. E stresant. daca tot nu are de gand sa ne despartim, adica daca el tot crede ca eu sunt jumatatea lui (ca asa zice el), de ce ii e asa greu sa ma ceara?Stabileam nunta peste 100 de ani de acum incolo dar stiam ca vrea, nu mai traiam cu impresia ca el asteapta altceva. E foarte posibilca impresia asta sa fie pura paranoia in cazul meu, fiindca niciodata nu mi-a dat de inteles ca ar vrea altceva, dar stiu eu ce-o fi in mintea lui?
Voi ce parere aveti?
gabi_frumusika
Postat pe 6 Iunie 2010 12:09
Poate nu vrea sa te ia din cauza presiunii parintilor tai, ci vrea sa te ia din motive corecte.... poate nu e inca pregatit, poate se simte presat de ceilalti (inclusiv de tine), poate nu crede in casatorie
Tu de ce vrei sa te mariti cu el? Si... te-ai gandit sa-l ceri tu? Sau sa-l intrebi direct pe el exact cum vede casatoria?
Am o prietena care s-a luat cu iubitul la insistentele parintilor (pentru ca ajunsesera sa ameninte cu dezmostenirea ca ea ii face de ras si altele), era cu iubitul ei de vreo 7 ani si stateau impreuna de vreo 4. A recunoscut si ea ca ar mai fi asteptat sa faca nunta, daca nu erau ai ei, desi nu regreta ca s-a maritat (sunt si acum impreuna, nu te speria). A reusit sa-i mai duca cu zaharelul pe ai ei, zicand "Dupa ce-mi iau licenta... dupa ce mai strangem niste bani" etc...

Oricum, parerea mea e ca si tu si prietenele tale, ar trebui sa intelegeti ca maritisul nu e scopul suprem al femeii pe acest pamant si ca poti sa te iubesti bine mersi cu un barbat si fara ditamai nunta si un certificat. Inteleg faze de genu' "daca nu ma iei de nevasta, te parasesc" dupa vreo 10 ani de relatie... hai 7-8... dupa 2 ani, de-abia ajungi sa-ti cunosti partenerul cat de cat, mai ales in jurul a 25 de ani (parerea mea e ca un baiat devine barbat de-abia dupa varsta asta... desi sunt unii care nici dupa 30 de ani nu-s destul de maturi).

Eh, am scris mult si nu stiu cat de coerent. Ideea e sa aveti o discutie deschisa si sincera pe tema casatoriei
kitty_krieger
Postat pe 6 Iunie 2010 12:41
da, am discutat, l-am si cerut, de fiecare data a reactionat in gluma: vrei acum-acum? ca daca vrei acum,ma duc sa-mi schimb pantalonii scurti si mergem. sau "esti sigura ca gasim la biserica pe cineva la ora asta?"
Dar nu se simte sa ma ceara el.
ce pot zice decat sa rad si eu de situatie?
gabi_frumusika
Postat pe 6 Iunie 2010 12:47
Si daca ati discutat, atunci cum de nu stii ce crede despre acest subiect si de ce inca nu te cere?
kitty_krieger
Postat pe 6 Iunie 2010 12:50
nu stiu. a zis ca normal ca vrea si el sa se casatoreasca si ca toate se vor intampla la timpul lor. aceste discutii aveau loc acum mai bine de jumatate de an. Ma asteptam cand am facut doi ani jumate, sa ma ceara, mai ales ca a fost si ziua mea de nume, dar el nimic. ma streseaza ca am senzatia ca ma duce cu zaharelul, ca in realitate asteapta ceva mai bun. dar daca nu ma vrea, de ce imi ocupa timpul?
gabi_frumusika
Postat pe 6 Iunie 2010 12:52
de ce sã se cheltuie cu nunta....dacã are tot ce trebuie cu tine și așa...e și crizã
freakyyy
Postat pe 6 Iunie 2010 13:22
mai ai si tu rabdare, poate ca inca nu e pregatit pentru casatorie, atata tot.
kitty_krieger
Postat pe 6 Iunie 2010 16:21
De la: gabi_frumusika, la data 2010-06-06 12:52:53ma streseaza ca am senzatia ca ma duce cu zaharelul, ca in realitate asteapta ceva mai bun. dar daca nu ma vrea, de ce imi ocupa timpul?

Daca nu te vrea, iti ocupa timpul pentru ca probabil deocamdata nu a gasit acea tipa la care viseaza si care e mai buna ca tine. Probabil te considera destul de buna incat sa o mai lungeasca stand cu tine( mai ales ca sta la tine, deci nu tu stai la el).El cati ani are? Nu stiu ce sa zic, dar poate ca ar fi bine sa te lamuresti ,,odata pentru totdeauna'' ce-i in capul lui...desi parerea mea e ca omu' asta nu te vrea de nevasta( si mi se pare destul de clar si evident acest lucru), caz in care ar fi indicat sa nu o mai lungesti in relatie cu el. Acuma bineinteles ca nici nu e cazul sa-i fortezi mana si sa-l faci sa se insoare cu tine fortat( adica fara sa vrea ,,de la el citire''). Multa bafta iti doresc!
tematoare
Postat pe 9 Iunie 2010 21:53
De la: gabi_frumusika, la data 2010-06-06 12:09:49Buna,fetelor.
Vreau sa stiu ce parere aveti voi, stiu ca s-a mai discutat de vreo 100 de ori chestia asta, dar as vrea sa mi se raspunda si mie.
Ok, i agree, chestia aia cu actul care nu te tine legat de celalalt.
Dar toate prietenele mele casatorite au stat cu iubitii lor 2 ani, maxim 2 ani jumate, cand ei au venit cu surpriza cererii in casatorie. Ma refer la segmentul de varsta 26-28 de ani. Eu am 26. Toate prietenele mele casatorite zic ca ele nu ar fi mai stat cu iubitii lor daca dupa 2 ani jumate maxim nu le cereau respectivii.Eu am deja 2 ani jumate de cand sunt cu iubi meu si de aproximativ 2 ani sta la mine (stam singuri, intr-o garsoniera inchiriata).La inceput, cand am atacat tema asta cu el, in prima faza a zis ca nu vrea sa se casatoreasca inca,e prea copil. Ne-am despartit o perioada, ai mei parinti insistau sa ma casatoresc odata sa scape de o grija (ca ei sunt mai religiosi si considera ca traiesc in pacat, asa le-a zis popa). Apoi el s-a intors, m-a rugat sa ne impacam fiindca ma iubeste, zice ca e doar o chestiune de timp pana ne vom casatori ca el oricum nu este un barbat care sa schimbe femeile (eu am fost a doua lui iubita, fara nici o gluma, ai nostri prieteni care ne-au facut cunostinta se mirau ca el nu aparea niciodata cu nici o fata, se gandeau ca poate e gay sau foarte secretos, in realitate era foarte timid, nu stiu de ce si el si sora lui sunt la fel, sora lui a avut primul iubit la 30 de ani si urmeaza sa se si casatoreasca cu el).
Deci in cazul meu, avand in vedere ca dupa despartire l-am acceptat inapoi, iar el a inceput sa mentioneze ca ne vom casatori, cateva planuri mici, dar nici o propunere pertinenta din partea lui, ce am de facut? Ma intreb daca fetele astea care zic ca dupa 2 ani jumate le-ar fi dat papucii iubitilor lor, chiar ar fi facut asta? Am observat ca toate zic la fel. Unele dintre ele au locuit cu prietenii lor, altele nu, dar baietii au venit cu propunerea. Eu incep sa ma intreb daca ma va cere vreodata, poate ma va cere cand vom face 80 de ani impreuna, sa merg in baston la altar (sau in sicriu, cine stie)
Imi doresc foarte mult sa ne casatorim fiindca il iubesc si consider ca mai bun decat el nu o sa gasesc prea curand, si fidel si grijuliu si inteligent si iubitor.Plus ca de un an si ceva visez la ziua in care ma voi imbraca in mireasa, cum va fi rochia, unde as vrea sa facem nunta, cum sa fie invitatiile.
Plus ca pentru mine faptul ca nu suntem casatoriti e un impediment cand vine vorba sa ne cumparam impreuna lucruri pentru casa, daca maine ne despartim, ce facem? E alta situatie cand sunt lucrurile clar delimitate. Plus ca ai mei tot insista sa ne casatorim, mi-a murit acum un an bunica si maica-mea nu mi-a dat voie sa pun mana pe nimic la pomana, ca ii murdaresc pomana fiindca traiesc (adica fac sex) cu al meu iubit fara a fi casatorita. E stresant. daca tot nu are de gand sa ne despartim, adica daca el tot crede ca eu sunt jumatatea lui (ca asa zice el), de ce ii e asa greu sa ma ceara?Stabileam nunta peste 100 de ani de acum incolo dar stiam ca vrea, nu mai traiam cu impresia ca el asteapta altceva. E foarte posibilca impresia asta sa fie pura paranoia in cazul meu, fiindca niciodata nu mi-a dat de inteles ca ar vrea altceva, dar stiu eu ce-o fi in mintea lui?
Voi ce parere aveti?


offf saracutza daca nu te-a cerut pana acum,nici nu te va cere

mai bine lasa-l balta ca vor trece anii si vei ramane nemaritata. nu te mai lasa pacalita
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 9 Iunie 2010 21:59
auleu nenica dar cate prejudecati...in fine fiecare cu pasaricile lui.. intrb.e ca tu chiar vrei ca omul asta sa fie sotul tau?sau vrei sa te cast.ptr ca prietenle tale sunt casat. sau ca ai tai te preseaza?ca sincer nici eu nu m-as casat.cu cineva care m0ar tot stresa atata...''da cand ne cast, da de ce da de ce nu?''poate nu esti pers potrivita ptr el,poate nu simte ca e momentul...ce atata disperare....ai 26 de ani nu 35 sau 40....
jeanpierre
Postat pe 20 Iunie 2010 21:10
Daca el nu vrea casatorie, nu poti sal obligi.Poti doar sai spui cit de mult iti doresti tu asta.
kudika098645
Postat pe 20 Iunie 2010 21:16
De la: gabi_frumusika, la data 2010-06-06 12:09:49Buna,fetelor.
Vreau sa stiu ce parere aveti voi, stiu ca s-a mai discutat de vreo 100 de ori chestia asta, dar as vrea sa mi se raspunda si mie.
Ok, i agree, chestia aia cu actul care nu te tine legat de celalalt.
Dar toate prietenele mele casatorite au stat cu iubitii lor 2 ani, maxim 2 ani jumate, cand ei au venit cu surpriza cererii in casatorie. Ma refer la segmentul de varsta 26-28 de ani. Eu am 26. Toate prietenele mele casatorite zic ca ele nu ar fi mai stat cu iubitii lor daca dupa 2 ani jumate maxim nu le cereau respectivii.Eu am deja 2 ani jumate de cand sunt cu iubi meu si de aproximativ 2 ani sta la mine (stam singuri, intr-o garsoniera inchiriata).La inceput, cand am atacat tema asta cu el, in prima faza a zis ca nu vrea sa se casatoreasca inca,e prea copil. Ne-am despartit o perioada, ai mei parinti insistau sa ma casatoresc odata sa scape de o grija (ca ei sunt mai religiosi si considera ca traiesc in pacat, asa le-a zis popa). Apoi el s-a intors, m-a rugat sa ne impacam fiindca ma iubeste, zice ca e doar o chestiune de timp pana ne vom casatori ca el oricum nu este un barbat care sa schimbe femeile (eu am fost a doua lui iubita, fara nici o gluma, ai nostri prieteni care ne-au facut cunostinta se mirau ca el nu aparea niciodata cu nici o fata, se gandeau ca poate e gay sau foarte secretos, in realitate era foarte timid, nu stiu de ce si el si sora lui sunt la fel, sora lui a avut primul iubit la 30 de ani si urmeaza sa se si casatoreasca cu el).
Deci in cazul meu, avand in vedere ca dupa despartire l-am acceptat inapoi, iar el a inceput sa mentioneze ca ne vom casatori, cateva planuri mici, dar nici o propunere pertinenta din partea lui, ce am de facut? Ma intreb daca fetele astea care zic ca dupa 2 ani jumate le-ar fi dat papucii iubitilor lor, chiar ar fi facut asta? Am observat ca toate zic la fel. Unele dintre ele au locuit cu prietenii lor, altele nu, dar baietii au venit cu propunerea. Eu incep sa ma intreb daca ma va cere vreodata, poate ma va cere cand vom face 80 de ani impreuna, sa merg in baston la altar (sau in sicriu, cine stie)
Imi doresc foarte mult sa ne casatorim fiindca il iubesc si consider ca mai bun decat el nu o sa gasesc prea curand, si fidel si grijuliu si inteligent si iubitor.Plus ca de un an si ceva visez la ziua in care ma voi imbraca in mireasa, cum va fi rochia, unde as vrea sa facem nunta, cum sa fie invitatiile.
Plus ca pentru mine faptul ca nu suntem casatoriti e un impediment cand vine vorba sa ne cumparam impreuna lucruri pentru casa, daca maine ne despartim, ce facem? E alta situatie cand sunt lucrurile clar delimitate. Plus ca ai mei tot insista sa ne casatorim, mi-a murit acum un an bunica si maica-mea nu mi-a dat voie sa pun mana pe nimic la pomana, ca ii murdaresc pomana fiindca traiesc (adica fac sex) cu al meu iubit fara a fi casatorita. E stresant. daca tot nu are de gand sa ne despartim, adica daca el tot crede ca eu sunt jumatatea lui (ca asa zice el), de ce ii e asa greu sa ma ceara?Stabileam nunta peste 100 de ani de acum incolo dar stiam ca vrea, nu mai traiam cu impresia ca el asteapta altceva. E foarte posibilca impresia asta sa fie pura paranoia in cazul meu, fiindca niciodata nu mi-a dat de inteles ca ar vrea altceva, dar stiu eu ce-o fi in mintea lui?
Voi ce parere aveti?


asta e chiar tare...de ce esti asa disperata sa te casatoresti cu el? ce are daca au trecut 2 ani jumate si nu v-ati casatorit pana acum? e cumva vreo data fixa? vreo limita anume? daca prietenele tale s-au casatorit in maxim 2 ani jumate asa trebuie sa faci si tu? daca insista ai tai, trebuie sa te iei dupa ei? parerea mea sincer este ca , cu cat te stresezi pt chestia asta si cu cat esti mai obsedata, cu atat mai mult nu o sa se intample in curand. lasa lucrurile sa vina de la sine, nu-l mai presa pe el si nu te ma iframanta nici tu atat ca nu rezolvi nimic, din contra... Cand va cumparati lucruri pt casa..puneti jumi juma si gata. Ar trebui sa gandesti mai matur la varsta asta... Ca sa va casatoriti trebuie in primul rand sa aveti suficienti bani pt nunta, ca sa o faceti cum trebuie si sa fie ceva frumos... sunt unele cupluri care stau 6-7 sau mai multi anai pana se casatoresc...iar la tine 2 ani jumate nu este mult..pt ca iti trebuie ceva vreme sa il cunosti bine pe cel cu care vrei sa te mariti...bine, in unele cazuri nu il cunosti pe cel de langa tine nici dupa ani de zile...dar ma rog.... eu zic sa nu te mai iei dupa altii si sa vb si cu el calm..fara sa il presezi cumva, fara sa va certati...si sa stabiliti in mare cam cand ar fi bine sa va casatoriti
FRN
Postat pe 25 Iunie 2010 04:41
De la: gabi_frumusika, la data 2010-06-06 12:52:53nu stiu. a zis ca normal ca vrea si el sa se casatoreasca si ca toate se vor intampla la timpul lor. aceste discutii aveau loc acum mai bine de jumatate de an. Ma asteptam cand am facut doi ani jumate, sa ma ceara, mai ales ca a fost si ziua mea de nume, dar el nimic. ma streseaza ca am senzatia ca ma duce cu zaharelul, ca in realitate asteapta ceva mai bun. dar daca nu ma vrea, de ce imi ocupa timpul?


Tu chiar esti disperata cu chestia asta...ori prietenele tale au facut misto de tine, ori sunt pe interes (pe moment ce zic ca le dadeau papucii alora daca nu le luau de neveste in 2 ani), ori ai niste prietene care traiesc cu bunica in casa. N-am inteles de ce esti asa de disperata ca au trecut 2 ani jumate si nu te-a cerut? Trebuie sa te ceara cand vrei tu? Te cere cand vrea el...ca doar el te cere. Si cum se zice ca barbatul e cel care intretine familia...probabil isi face si el anumite probleme...unde o sa stati? (daca inca nu-si poate permite o locuinta), daca o sa aveti copii cu ce o sa-i cresteti? O nunta inseamna cheltuiala...poate nu e pregatiti fincanciar acum (si daca mai ai si niste parinti dinaia de conceptii vechi dupa cum am citit in ce ai scris, or fi avnd pretentia ca el sa suporte toate costurile nuntii). Asa ca treaba cu casatoria nu e asa roz...hai sa fie ca sa fim in randul lumii. Din cate vad singura ta problema e doar ca de ce nu te cere...cu toate ca la varsta ta trebuia sa-ti pui mai multe probleme inainte de asta, probleme la care el se pare ca se gandeste. Asa ca lasa omul in pace ca o sa te ceara el cand se va simti pregatit si implinit din anumite puncte de vedere...si nu te mai lua dupa prietenele tale imature, spune-le sa-si vada de casele lor.
bogdandbm
Postat pe 25 Iunie 2010 11:45
intamplator am gasit aceeasi poveste pe un alt forum

http://www.garbo.ro/comunitate/forum/view_topic/9099/de-ce-nu-ma-cere-odata-ce-ii-trebuie.html

si nu prea vezi bine casatoria, din ce scrie acolo.... dar ma rog, fiecare cu ale lui
FRN
Postat pe 25 Iunie 2010 13:01
tulai
rox_sb
Postat pe 25 Iunie 2010 13:09
eu is de 2 ani jumate cu iubitul meu avem un bebe de 1 an si 3 luni si nu n-em casatorit inca..pentru k eu la 20 de ani nu ma simt pregatita..poate mi-as dori o nunta, dar nu sunt inca pregatita cu toate k nu ar fi mare diferenta k si asa stam impreuna de la inceput ...suntem pe picioarele noastre nu ne ajuta nimeni , nu stam cu parintii, socrii etc....sio ne descurcam de minune si nu il presez k as vrea sa fiu maritata cu toate k mama imi zicea k ar fi bine sa fiu maritata..am avut 2-3 discutii in care am zis k o sa ne casatrim cand o fi fetita mai mare si o sa avem ceva banuti stransi...dar deocamdata nu stangem nimik pentru nunta...si verghetele pe care le cumparasem , eu le-am amanetat intr-o zi cand am avut o mica ceata cu el si nu am vrut sa le mai scot zicandu-i lui k eu nu ma marit niciodata :)
zyzyka
Postat pe 25 Iunie 2010 13:21
De la: FRN, la data 2010-06-25 13:01:17intamplator am gasit aceeasi poveste pe un alt forum

http://www.garbo.ro/comunitate/forum/view_topic/9099/de-ce-nu-ma-cere-odata-ce-ii-trebuie.html

si nu prea vezi bine casatoria, din ce scrie acolo.... dar ma rog, fiecare cu ale lui

oi, oi, oi acum il inteleg de ce nu te ia de nevasta: tu esti de vina, la ce afacerista esti.... oare il iubesti? ca din ce scrie acolo, nu prea.
kitty_krieger
Postat pe 26 Iunie 2010 10:33
in primul rand poate omul nu vrea din cauza voastra il stresati prea mult
de ex:asa patisem si eu anu trecut
vb co fata si a inceput lumea neamurile sa vb k cand facem nunta
eu nu sunt tipul care sa sara repede la faza cu nunta acu ,(poate in urma cu 5 ani asi fii facut nunta in prima luna)
pana nu observi lucrurile cum stau nu vad motivu pt a te arunca
nu semnam o hartie si gata
dupa nunta ce urmeaza cuvantu divort sau cuvantu nepotii
la mine in fam na existat cuvantu divort ,
cunosc unele fam care nu inteleg de ce au folosit casatoria daca nu sunt famiilie

in ziua de azi sunt 2 lucruri proaste cu nunta
faci nunta ca sa faci si divort
faci nunta k sa nai fam ,va inselat .va loati la bataie pe alcool. tigari bani avere etc .
sa vina politia la usa mai des k taxiu ,si salvarea k vai loat la omorsau vati batut copii, sau chear pompierii k vati certat si ati dat foc la casa

in loc sa aveti o familie normala sa aveti grija de copii,nepotii,stra-nepotii sa mergeti in concediu la mare la munte ,cu prieteni la un grata .pa petrecerii,
eu asa vad lucrurile: o nunt nu inseamna o simpla hartie.
tu cum le vezii????????????
alyn27
Postat pe 29 Iunie 2010 20:41
Si pana la urma o cere sau nu?
Barbie30
Postat pe 29 Iunie 2010 21:31
nu cred k o sa ne mai raspunda domnisoara am suparat-o k am incercat sa ii deschidem ochii
FRN
Postat pe 30 Iunie 2010 12:32
Aha!
Barbie30
Postat pe 30 Iunie 2010 13:49
da ce atata graba?
vaduvasimona
Postat pe 30 Iunie 2010 16:13
De la: zyzyka, la data 2010-06-25 13:21:17eu is de 2 ani jumate cu iubitul meu avem un bebe de 1 an si 3 luni si nu n-em casatorit inca..pentru k eu la 20 de ani nu ma simt pregatita..poate mi-as dori o nunta, dar nu sunt inca pregatita cu toate k nu ar fi mare diferenta k si asa stam impreuna de la inceput ...suntem pe picioarele noastre nu ne ajuta nimeni , nu stam cu parintii, socrii etc....sio ne descurcam de minune si nu il presez k as vrea sa fiu maritata cu toate k mama imi zicea k ar fi bine sa fiu maritata..am avut 2-3 discutii in care am zis k o sa ne casatrim cand o fi fetita mai mare si o sa avem ceva banuti stransi...dar deocamdata nu stangem nimik pentru nunta...si verghetele pe care le cumparasem , eu le-am amanetat intr-o zi cand am avut o mica ceata cu el si nu am vrut sa le mai scot zicandu-i lui k eu nu ma marit niciodata :)


Interesant puiule, adica esti pregatita sa cresti un copil, sa gatesti pentru partener, un copil, si nu esti pregatita sa mergi la altar?!
stem_29
Postat pe 1 Iulie 2010 00:01
eu zic sa ai rabdare
monalisa81
Postat pe 9 Iulie 2010 22:41
De la: stem_29, la data 2010-07-01 00:01:14
De la: zyzyka, la data 2010-06-25 13:21:17eu is de 2 ani jumate cu iubitul meu avem un bebe de 1 an si 3 luni si nu n-em casatorit inca..pentru k eu la 20 de ani nu ma simt pregatita..poate mi-as dori o nunta, dar nu sunt inca pregatita cu toate k nu ar fi mare diferenta k si asa stam impreuna de la inceput ...suntem pe picioarele noastre nu ne ajuta nimeni , nu stam cu parintii, socrii etc....sio ne descurcam de minune si nu il presez k as vrea sa fiu maritata cu toate k mama imi zicea k ar fi bine sa fiu maritata..am avut 2-3 discutii in care am zis k o sa ne casatrim cand o fi fetita mai mare si o sa avem ceva banuti stransi...dar deocamdata nu stangem nimik pentru nunta...si verghetele pe care le cumparasem , eu le-am amanetat intr-o zi cand am avut o mica ceata cu el si nu am vrut sa le mai scot zicandu-i lui k eu nu ma marit niciodata :)


Interesant puiule, adica esti pregatita sa cresti un copil, sa gatesti pentru partener, un copil, si nu esti pregatita sa mergi la altar?!



Pai daca nu vrea s-o ia de nevasta.....
kudika226898
Postat pe 12 Iulie 2010 00:18
De la: gabi_frumusika, la data 2010-06-06 12:47:37da, am discutat, l-am si cerut, de fiecare data a reactionat in gluma: vrei acum-acum? ca daca vrei acum,ma duc sa-mi schimb pantalonii scurti si mergem. sau "esti sigura ca gasim la biserica pe cineva la ora asta?"
Dar nu se simte sa ma ceara el.
ce pot zice decat sa rad si eu de situatie?
fetelor e super misto al meu ca bradu m-a cerut cu genunchele-n pamant mi-a dat inelul plangand si spunand ca nu vrea sa ma piarda, ca sint iubirea vietii lui a vorbit si cu viitorii nasi am stabilit data si.......atat. Eu am ramas cu inelul si cu amintirile iubirii vietii mele. Deci...concluzionati voi ca mie mi s-a blocat mintea ;nu mai cred in barbati toata viata mea prefer aventurile pasagere sau....ma rog asa spun acum .Aveti grije cui va incredintati sufletul,viata
buburuza_yahoo_com
Postat pe 19 Iulie 2010 00:04
Buna Gabi,referitor la ce ai scris vreau sa ti spun ca eu am o relatie de 6 anisori cu barbatul visurilor mele,este ca la inceput imi arata ca ma iubeste in fiecare zi si.....chiar si asa nu m a cerut pana acuma imi doresc cam de doi ani asa ,parca as fi disperata nu stiu nici daca e bine nici daca e rau dar il iubesc ma iubeste si nu vad de ce nu am face si pasul asta,il vad pt tot restul vieti,si stiu ca D zeu nu vrea ca noi sa stam asa,dar....el spune ca toate la timpul lor,ok,astept adica normal din moment ce ill iubesc,si sper din tot sufletul ca ma va cere si pe mine intr o zi,si fi sigura ca daca te iubeste cu adevarat prietenul tau va face si pasul asta,gandeste te ca barbati nu sunt ca si femeile ,noi suntem mereu mai mature ca si ei,deci stai linistita ca ce este scris asa va fi

Si prietenele mele rad de mine stiu ca sunt disperata si cam toate se marita,si mergem la nuntiile lor si fac ce fac dar tot nu prind buchetul ala,bine ca nu cred mult in traditia asta.

Ce sa ti zic nu am crezut ca o sa ajung sa mi doresc atat de mult sa ma marit dar consider ca este un lucru frumos ,cel mai frumos,de ce nu daca ne iubim,de ce nu ,viata e frumoasa si merita traita,cine il iubeste pe D zeu iubeste si viata si familia mai ales,de ce nu ,asta am spus mereu ,stiu ca va fi la un moment dat ,el este o perSoana care stie cu adevarat sa ma surprinda eu sunt fffff curioasa si cred ca atunci cand nu o sa mai vb despre casatorie atunci poate ma va cere,alt motiv chiar nu are , s o fi saturat saracul ca l am zapacit,deci cred ca suntem la fel asa ca stai linistita ca ce trebuie sa se intample se va intampla fi sigura ca D zeu te iubeste,stiu ca nu e usor si eu m am visat mireasa cred ca de 100 de ori pana acuma dar trebuie sa avem rabdare ,el asa spune toate la timpul lor,ce sa facem ,femeiLEl sunt mai disperate cand iubesc deci stai linistita,mai ales ca noi suntem de 6 anisori impreuna,la anul terminam faculta ,cine stie,poate ma va cere,eu tot sper te pup si iti doresc multa fericireeeee si sa dea D zeu sa nu mai ai mult de asteptat si sa te ceara de sotie asa frumos ,cum este in povesti cu printi si printese
valentina_23
Postat pe 17 Septembrie 2010 20:46
eu cred ca barbatii care nu cer in casatorie o persoana pe care o iubeste,,si cu care e demult timp....se tem de RESPONSABILITATI!!
dar odata ce au si copil...e prostie...
ana_34
Postat pe 24 Septembrie 2010 14:13
De la: gabi_frumusika, la data 2010-06-06 12:09:49Buna,fetelor.
Vreau sa stiu ce parere aveti voi, stiu ca s-a mai discutat de vreo 100 de ori chestia asta, dar as vrea sa mi se raspunda si mie.
Ok, i agree, chestia aia cu actul care nu te tine legat de celalalt.
Dar toate prietenele mele casatorite au stat cu iubitii lor 2 ani, maxim 2 ani jumate, cand ei au venit cu surpriza cererii in casatorie. Ma refer la segmentul de varsta 26-28 de ani. Eu am 26. Toate prietenele mele casatorite zic ca ele nu ar fi mai stat cu iubitii lor daca dupa 2 ani jumate maxim nu le cereau respectivii.Eu am deja 2 ani jumate de cand sunt cu iubi meu si de aproximativ 2 ani sta la mine (stam singuri, intr-o garsoniera inchiriata).La inceput, cand am atacat tema asta cu el, in prima faza a zis ca nu vrea sa se casatoreasca inca,e prea copil. Ne-am despartit o perioada, ai mei parinti insistau sa ma casatoresc odata sa scape de o grija (ca ei sunt mai religiosi si considera ca traiesc in pacat, asa le-a zis popa). Apoi el s-a intors, m-a rugat sa ne impacam fiindca ma iubeste, zice ca e doar o chestiune de timp pana ne vom casatori ca el oricum nu este un barbat care sa schimbe femeile (eu am fost a doua lui iubita, fara nici o gluma, ai nostri prieteni care ne-au facut cunostinta se mirau ca el nu aparea niciodata cu nici o fata, se gandeau ca poate e gay sau foarte secretos, in realitate era foarte timid, nu stiu de ce si el si sora lui sunt la fel, sora lui a avut primul iubit la 30 de ani si urmeaza sa se si casatoreasca cu el).
Deci in cazul meu, avand in vedere ca dupa despartire l-am acceptat inapoi, iar el a inceput sa mentioneze ca ne vom casatori, cateva planuri mici, dar nici o propunere pertinenta din partea lui, ce am de facut? Ma intreb daca fetele astea care zic ca dupa 2 ani jumate le-ar fi dat papucii iubitilor lor, chiar ar fi facut asta? Am observat ca toate zic la fel. Unele dintre ele au locuit cu prietenii lor, altele nu, dar baietii au venit cu propunerea. Eu incep sa ma intreb daca ma va cere vreodata, poate ma va cere cand vom face 80 de ani impreuna, sa merg in baston la altar (sau in sicriu, cine stie)
Imi doresc foarte mult sa ne casatorim fiindca il iubesc si consider ca mai bun decat el nu o sa gasesc prea curand, si fidel si grijuliu si inteligent si iubitor.Plus ca de un an si ceva visez la ziua in care ma voi imbraca in mireasa, cum va fi rochia, unde as vrea sa facem nunta, cum sa fie invitatiile.
Plus ca pentru mine faptul ca nu suntem casatoriti e un impediment cand vine vorba sa ne cumparam impreuna lucruri pentru casa, daca maine ne despartim, ce facem? E alta situatie cand sunt lucrurile clar delimitate. Plus ca ai mei tot insista sa ne casatorim, mi-a murit acum un an bunica si maica-mea nu mi-a dat voie sa pun mana pe nimic la pomana, ca ii murdaresc pomana fiindca traiesc (adica fac sex) cu al meu iubit fara a fi casatorita. E stresant. daca tot nu are de gand sa ne despartim, adica daca el tot crede ca eu sunt jumatatea lui (ca asa zice el), de ce ii e asa greu sa ma ceara?Stabileam nunta peste 100 de ani de acum incolo dar stiam ca vrea, nu mai traiam cu impresia ca el asteapta altceva. E foarte posibilca impresia asta sa fie pura paranoia in cazul meu, fiindca niciodata nu mi-a dat de inteles ca ar vrea altceva, dar stiu eu ce-o fi in mintea lui?
Voi ce parere aveti?


te cer eu:) glumeam, daca omul are alte perspective de la viata, vrei cumva sa l cresti sau mai bine zis sa ai si grija lui?:)
ionut_daniel
Postat pe 24 Septembrie 2010 23:28
deci......si eu am avut o relatie de vreo 5 ani si jumatate.......dupa atata timp am ramas cu ochii in soare.....depinde si ce fel de caracter si ce principii de viata are!asa ca mai asteapta ca nu te alearga nimeni sa te duci sa te mariti....pt ce sa te grabesti....dupa nunta nu va fi la fel...nu tot in aceeasi casa o sa stati?crezi ca e bine sa faci presiuni...?!?!in locul tau m-as mai gandi......
ubyta_ta
Postat pe 20 Octombrie 2010 08:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relatie fara sex 80 De la: floricikademare 14 Ianuarie 2011 13:02
Schimbari dupa mutarea impreuna 97 De la: kudika137672 4 Octombrie 2011 08:48
doar pt femei serioase -dilema unei sotii inselate in prag de divort 32 De la: mikaella85 27 Februarie 2011 12:37
2 incompatibili 31 De la: donttouch 26 Mai 2009 15:28
Ce parere aveti despre saloanele de infrumusetare corporala? 2 De la: anastasia_m 17 Ianuarie 2010 08:32