Setari Cookie-uri

Ce ar fi mai bine sa fac?

Am vazut ca multi oameni isi zic off-ul pe diferite teme si m-am gandit intr-un final sa fac si eu acest lucru in speranta ca voi fi ajutata cu un sfatTotul a inceput acum 1 an si 4 luni.Tin sa precizez ca acum in iulie fac 19 ani si intre noi doi e o diferenta de 5 ani.L-am cunoscut prin niste prieteni comuni.Eu nu mai avusesem un prieten pe bune de ceva timp,doar relatii neserioase de o sapt doua si nu prea stiam eu bine cum e sa fi intr-o relatie ca lumea.Intr-o zi a facut un pariu cu un baiat ca in 30 de zile o sa ma faca sa ma culc cu el.Baiatul respectiv putea sa bage mana in foc pt mine ca nu o sa cedez.Si asa a inceput relatia noastra.Dupa o luna de incercari zadarnice,vrajeli,glumite,provocari si alte cele si-a dat seama ca lui chiar ii place de mine,ca e atras de mine si nu vrea sa ne despartim.Totul era reciproc.(eu am aflat de pariu mai tarziu).Dupa vreo 4 luni,au inceput si certurile.Dupa cateva intamplari,prin care in prostia mea l-am facut sa devina suspicios si paranoic,desi nu faceam nik peste limita bunului simt ,a sosit si prima noastra despartire.Cauza ei a fost ca am vb cu un baiat pe net,care m-a chemat la suc si pe care nu l-am refuzat direct ci i-am zis ca iesim poate ziua urmatoare.Eu de fiecare data aproape cand ieseam ma intalneam cu prietenul meu deci nu prea se punea problema sa ies cu altul.Dupa o sapt ne-am impacat facandu-l sa vada ca mi-a parut cu adevarat rau.Dupa au mai sosit si alte certuri,iar cea mai mare prostie pe care am putut s-o fac este sa vb cu un baiat la telefon cu care m-a implorat sa nu vb deloc,trecandu-l in agenda sub alt nume.Baiatul acela era un fost prieten de-al meuOdata m-am int cu el,din intamplare si cand sa-mi iau la revedere ,m-a pupat repede pe buze(nu a fost sarut).Mi-a parut extraordinar de rau ,ma durea sufletul....eu nu mai facusem niciodata asta.Nu am vrut sa-i zic prietenului,dar pana la urma si-a dat seama ca ceva nu e in regula,si i-am zis.Mi-a recunoscut si el ,ca s-a sarutat cu fosta lui colega de liceu,dar nu atunci cand s-au int,ci odata cand i-am zis,tot asa intr-un moment de prostie,ca daca nu i se pare ca-l iubesc ,sa ma faca sa simt asta.Problema este ca dupa toate destainuirile,nu-i zisesem ca am fost intr-seara cu o colega pana la baiatul acela in fata blocului sa-mi dea un hanorac pt colega mea,si-i zisesem pe net ca daca il intreaba sa nu-i zica nik despre asta.Pana la urma dupa lacrimi si tot s-a aflat si asta.Isi pierduse de tot increderea in mine.Eu dupa acea intamplare am ajuns sa numai vb cu amicii,sa fiu ff distanta cu toti baietii,si sa-i dau raportul cu tot.Am ajuns atat de paranoica,incat daca sunam la pizza stergeam apelul,sau daca sunam un coleg pt ceva,stergeam dupa apelul.Am ajuns sa fiu cea mai cuminte ever.Nu ieseam numai cu el.Dar el mereu banuia cate ceva.A ajuns sa o urasca pe prietena mea cea mai buna crezand ca ea m-a afcut de multe ori sa gresesc.A urmat o perioada ff buna si dupa iarasi asa.In ultima vreme am avut niste certuri urate, pe tema apelurilor sterse.A vb fffff urat cu mine.Crede ca ii ascund mult mai multe. Aveam in planuri sa ne muatm impreuna dupa ce termin liceul si merg la facultate,mai ales cum eu ma pregatesc pt bac si faculta nu prea ieseam asa des.Dupa nenumarate certuri si discutii,am hotarat sapt trecuta sa o luam de la 0,dar am stricat eu totul la un exces de nervi.Vineri noapte am avut banchetul,cand am urcat sus cu un taximetrist in varsta ce mi-a dat numarul sa-l sun pt orice eventualitate.Noapteape la 1 ,am mers la el cu gand de impacare,ne-am impacat,dar in drum spre el am sters apelul acela ce i l-am dat taximetristului sidin greseala am sters si apelul prin care am sunat la taxi sa vina dupa mine sa ma duca la el.Asta a distrus orice urma de impacare.Ne-am certat de multe ori,ne-am impacat de multe ori.Ma iubeste,il iubesc....dar nu are incredere in mine.Eu am renuntat la f multe pt el,am fost f cuminte,iar el nu crede asta,din cauza minciunelelor si a lucrusoarelor pe care le fac tot din teama sa nu ne certam.As vrea sa incercam inca odata ,sa ii arat ca pot fi 100% sincera,si sa-i arat cat de cuminte sunt.Stiu ca nu am fost foarte clara.....dar sunt multe povesti,fara care nik nu are legatura ... .Sunt dispusa sa dau si alte detalii.Sper ca nu dau o impresie gresita si ca ma va ajuta cineva.

Postat pe 14 Iunie 2010 00:30
Trebuie sa vorbesti cu el si sa ii explici de ce l-ai mintit.Oricum eu sunt de parere ca daca nu exista incredere nu exista nimic intr-o relatie...din proprie experienta iti spun ca si data te va ierta,nu va uita ceeai ce ai facut,si mereu i se va parea ca e ceva suspect in comportamentul tau.
Data viitoare cand incepi o relatie fii naturala,asuna-ti ceea ce faci si in primul rand,fi sigura ca tu chiar iti doresti o relatie serioasa!
desi_desiree
Postat pe 18 Iunie 2010 07:47
Fata draga, libertatea si spatiul personal intr-o relatie sunt esentiale....E grav daca ai ajuns asa din cauza lui. Si de ce? Merita sa faci atatea eforturi si sa renunti la atat de multe pentru el? Chiar merita? E o vorba: "nimeni nu merita sa plangi pentru el, iar cel care merita nu te va face sa plangi"....adapteaza zicala si gandeste-te daca el chiar merita toate sacrificiile pe care le faci tu ca sa ii oferi lui comfort...Un om normal si care se presupune ca te mai si iubeste nu te va indeparta niciodata da amici, de cei la care tii....Prietenul meu era foarte gelos insa se abtinea. o data spre exemplu l-am spunat si i-am spus: m-a sunat fostul meu prieten sa iesim la o cafea, te deranjeaza? si mi-a raspuns: tu decizi...bine, a suportat greu ideea ca eu eram cu altcineva la o cafea, desi ca simpli amici...dar niciodata nu mi-a amintit macar, nu mai vorbesc de reprosuri...cineva care tine la tine te intelege, respecta ce iti doresti si face si mici compromisuri de dragul tau, ca sa te simti tu bine. Elibereaza-te din zalele geloziei, vei ajunge sa te sufoci...sau ai ajuns deja?
AndM
Postat pe 19 Iunie 2010 00:17
Salut, eu sunt de parere ca tu esti cea care a facut prima greseala , stim cu totii ca noi femeile suntem " isterice " mai pe scurt cand barbatul de langa noi face ceea ce ai facut tu , mai mult sau mai putin, dar cand se intampla invers , spre deosebire de noi barbatii sunt mult mai orgoliosi ...
asa ca daca tii la relatia asta fa bine si maturizeaza-te , ia-ti liber de la viata , ia-ti liber de la iubire , certuri si etc si incearca sa pui totul cap la cap pana nu este prea tarziu, asta daca intr-adevar au fost gesturi nevinovate si chiar iti pare rau aaaaaa... si daca poti fi in stare sa nu mai faci gesturi de genu' ... si daca crezi ca poti sa faci lucrurile astea si stii ca esti pur nevinovata nu mai sterge nimic din telefon chiar daca te suna cineva sau iti da mesaj , daca tu chiar stii ca nu l-ai bagat in seama pe individul respectiv nu are de ce sa iti fie teama , parerea mea este ca daca chiar vrei sa faci ceva in primul rand trebuie sa ii dovedesti ca nu ai nimic de ascuns . Poti sa il faci sa inteleaga si sa se mandreasca cu ce are langa el , este imposibil sa nu stii nici un fel de trucuri de ai distrage atentia
eu cred ca poti sa il faci sa inteleaga ca esti cautata doar pt ca esti frumoasa , eleganta etc. dar asta nu trebuie sa insemne ca si ai ceva cu pers respective sa iti dau un ex: iti gaseste un apel de la un fost prieten si te intreaba "de ce te-a sunat" , tu ce ii raspunzi? alt ex: sa vada ce mai fac , sa ma scoata la un suc , la un film etc. etc. etc. asa si... pai de ce si cum si bla bla bla... in situatii deastea tu trebuie sa fii cea care isi mentine calmul . Daca ma sunat asta nu inseamna ca am si acceptat , doar ia-m spus ca am altceva mai bun de facut si ..... in momentul ala in functie de reactia lui poti sa ii demonstrezi ce anume aveai mai bun de facut si atunci poti sa faci pe femeia "fatala" , sa il seduci in en feluri , sa fii cat mai feminina si in acelasi timp ii si distragi atentia .
Poti sa il pui la incercare , pui pe cineva sa iti dea un sms sa iesiti undeva , te gandesti tu , poti sa faci in asa fel sa primesti mesajul cand iubitul tau este prin preajma , atunci ii poti raspunde tipului ca ai altceva mai bun de facut ( aici poti folosi ceva cuv sa zicem mai vulgare , mai...) dar in limita bunului simt si atunci cand el o sa iti puna intrebari iti intri in rol " binenteles ca am ceva mai bun de facut , doar pt tine mi-am luat lenjeria asta dar sa ai ceva care stii ca ii place , sau, sex cu tine , sau, orice altceva care stii ca il bine dispune , tu nu trebuie sa faci decat sa iti motivezi ambitia si buna dispozitie pe care trebuie so ai , sa zicemmmmm un pahar cu vin si putina ciocolata neagra (la mine a mers de fiecare data) . Ia gandeste-te daca la inceput a fost doar un pariu si a ajuns sa se indragosteasca de tine inseamna ca esti buna , nu? asa ca iti rolul de femeie in primire si fal sa inteleaga ca indiferent cine , ce si cum ar fi el a fost , este si va fi primul si ultimul ...... si etc si etc
sper doar ca nu te-am zapacit si nu am deranjat pe nimeni cu asa zisele mele comentarii... bafta multa
jasmin84
Postat pe 19 Iunie 2010 08:56
De unde stii ca in timpul iesirii tale la o cafea cu fostul , nu a iesit si el ?
si pt asta nu a avea nici un rost sa iti reproseze?
jasmin84
Postat pe 19 Iunie 2010 09:03
Am fost si eu intr-o situatie asemanatoare....cu fostul prieten...de la neincrederea si gelozia asta s-a ajuns la palme nu mai aveam voie sa ies undeva fara el...nu aveam voie sa particip la activitati extrascolare(dansuri.etc.)deoarece in mintea lui bolnava eu faceam asta pt baieti a ajuns sa se certe cu profi mei din cauza asta(el fusese in acelasi liceu cu mine)imi stersese toate numerele de telefon de baieti, avea parola mea de mess....pur si simplu nu aveam spatiu personal:Ppana la urma ne-am despartit si imi e mult mai bine acum singura
Andre1
Postat pe 19 Iunie 2010 13:18
De la: jasmin84, la data 2010-06-19 09:03:40De unde stii ca in timpul iesirii tale la o cafea cu fostul , nu a iesit si el ?
si pt asta nu a avea nici un rost sa iti reproseze?

Sincer nu ma intereseaza, macar a facut-o discret, fara ca eu sa aflu, iar mie mi-a oferit comfortul de a ma sti independenta si nu subjugata lui...nu m-a presat niciodata cu gelozia, nu mi-a dat niciodata semne ca face asta pentru ca ma inseala, si oricum decat sa ma innebuneasca cu o gelozie excesiva, mai bine asa...
AndM
Postat pe 19 Iunie 2010 13:49
[ Aveam in planuri sa ne muatm impreuna dupa ce termin liceul si merg la facultate,mai ales cum eu ma pregatesc pt bac si faculta nu prea ieseam asa des.Dupa nenumarate certuri si discutii,am hotarat sapt trecuta sa o luam de la 0,dar am stricat eu totul la un exces de nervi.Vineri noapte am avut banchetul,cand am urcat sus cu un taximetrist in varsta ce mi-a dat numarul sa-l sun pt orice eventualitate.Noapteape la 1 ,am mers la el cu gand de impacare,ne-am impacat,dar in drum spre el am sters apelul acela ce i l-am dat taximetristului sidin greseala am sters si apelul prin care am sunat la taxi sa vina dupa mine sa ma duca la el.Asta a distrus orice urma de impacare.Ne-am certat de multe ori,ne-am impacat de multe ori.Ma iubeste,il iubesc....dar nu are incredere in mine.Eu am renuntat la f multe pt el,am fost f cuminte,iar el nu crede asta,din cauza minciunelelor si a lucrusoarelor pe care le fac tot din teama sa nu ne certam.As vrea sa incercam inca odata ,sa ii arat ca pot fi 100% sincera,si sa-i arat cat de cuminte sunt.Stiu ca nu am fost foarte clara.....dar sunt multe povesti,fara care nik nu are legatura ... .Sunt dispusa sa dau si alte detalii.Sper ca nu dau o impresie gresita si ca ma va ajuta cineva.[/quote]

Diagnosticul : el : gelos, posesiv , si tu i te oferi pe tava ca o carte deschisa si -ti mai ceri si scuze .
Cauza: varsta tanara si lipsa de experienta ca sa tii o distnata si daca iti incalca distanta sa stii sa l pui la punct .
Intrebare esentiala : de ce nu i ai dat papucii cand ai aflat de pariu ? ce impresie ti a facut el ca persoana ? de ce ai mai acceptat sa fii cu el pe urma tinand cond ca el ar fi facut publica relatia voastra ( sexuala sau nu) si altora , cu detalii si cu "imbunatariti "ca sa se laude ?

sfat: 1. gelozia nu se vindeca, nu se "rezolva" si nu se trateaza ; in timp se agraveaza , ca mereu apar noi motive de banuieli, chiar si nevinovate . daca vrei sa traiesti mereu cu inima la gat sis a te chinui sa dovedesti ca nu inseli , e alegerea ta.
2. NU MAI SARI IN PAPUCI SA DAI EXPLICATII SI SCUZE PENTRU ORICE GEST !!!( IN SCHIMB ATACA L PE EL CUM ISI PERMITE SA TE CONTROLEZE SI SA TE BANUIASCA DE CEVA. si ce fel de persoana e el daca si permite sa te controleze asa ! si si daca el nu ti poate oferi o scuza buna, paraseste-l nu mai inghiti toate magariile de la el , pe motiv ca te iubeste !
nu mai crede orice baliverne de scuze si declaratii de iubire profunda la varsta asta habar nu aveti ce e aia dragoste , e doar atractie fizica.
3. cel mai bine ar fi sa iesi din povestea asta sa nu l cauti sa i explici ceva si daca te cauta el sa fii impreuna TE GANDESTI BINE daca vrei sa fii controlata si manipulata asa in continuare .

4. organizeaza-ti viata ta si studiile tale , viitorul tau ca la facultate vei avea ocazia sa cunosti alti baieti mai maturi si mai inteligenti si o sa uiti de el . dar in timp o sa trebuiasca sa inveti cum sa tii o distanta intre tine si prieten, ca sa nu mai fii la dispozitia lui cu trupul si sufletul , sa te poata rani .
( gandeste te ca oricine care te cunoaste perfect , stie cum sa te raneasca cel mai mult , unde te doare mai tare ; de ce e nevoie sa te deschizi complet in fata cuiva ??? --- o mare greseala , pentru ca nu poti risca sa fii ranita de orice tip cu care te intalnesti in viata .. as a invata sa mentii distanta si unele lucruri doar pt tine )

Multa bafta !

kudika052198
Postat pe 20 Iunie 2010 03:07
E dificil uneori sa iei decizii cand esti direct implicat. Discernamantul este afectat si totul pare tulbure...Insa daca apelezi la un psiholog, poti sa te linistesti, regasesti... si sa-ti dai seama ce vrei cu adevarat. Sa gasesti raspunsul la intrebari, sa gasesti cauzele" tuturor lucrurilor neplacute care se repeta in viata ta...Sa rupi un cerc vicios si sa o iei cu incredere de la inceput.
Dintre atatia psihologi, sigur o sa gasesti unul care sa te inspire...

Incerhttp://www.e-psiho.ro/cauta-psiholog/psiholog_pagina_1.html
kudika037468
Postat pe 21 Iunie 2010 23:49
o relatie se cladeste pe sinceritate,incredere,iubire si devotament...in cazul lui asta lipseste cu desavarsire!!!iar faptul ca tu iti stergi tot din tel pt el naste o intrebare:de ce pana acum erai sunata,primeai msg..etc iar acum nu?isi da seama ca ascunzi multe de el!!!!!nu incerca sa fii altceva decat esti!!! fi tu inainte de toate!!!!pt mine gelozia e o mare prostie care duce numai la lucruri neplacute!!!!!!!!!!nu ii canta in struna,trateaza-l cu indiferenta,da-i un ultimatum,arata-i ce pierde!!!!!explica-i si daca nu intelege deseneaza-i ca nu te poate rupe de amicii tai,nu te poate subjuga sau nu te poate face sclava lui!!daca te iubeste cu adevarat te va intelege si te va accepta asa cum esti si nu va incerca sa te schimbe!!!!ar trebui sa te iubeasca pt ceea ce esti ci nu pt ceea ce ar vrea el sa fi!!!!el de ce nu se rupe de prietenii lui?el ar voie si tu nu....nu e corect asa!!!daca nu te accepta asa cum esti si incearca sa te schimbe dupa bunul lui plac nu are rost sa te chinui pt el....nu merita sacrificii
ella_pustoaik
Postat pe 25 Iunie 2010 14:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vreau cateva pareri/ sfaturi va rog mult !!! 18 De la: kudika_30746 17 Aprilie 2013 18:58
O vreau inapoi :( 55 De la: daniella_s 3 Februarie 2010 17:00
cum sa raman cu el daca destinu nu vrea? 32 De la: Rock_this 23 Iulie 2009 11:12
Fostul...in prezent! 6 De la: kudika_16855 11 Octombrie 2013 07:12
fals tratat de iubire 28 De la: nocturnalia 10 Februarie 2009 10:44