Setari Cookie-uri

limita suportabilitatii

Am si eu o dilema si as aprecia daca imi puteti raspundeª am o relatie de mai bine de 2 ani despre care nu pot spune ca a fost extraordinara, am avut certuri, probleme, despartiri, etc. In primul an, adica pe la inceputuri, era destul de rece si foarte putin comunicativ. Nu putea sa vorbeasca despre chestiuni de genul foste relatii, despre noi. Nu ma interesau fostele, ma interesa doar una singura pentru ca avea legatura cu prezentul (cu o fosta prietena are un copil si sunt inca buni prieteni). Mi-a spus la un moment dat cateva chestii, dar foarte laconic si de aceea mai obisnuiam sa revin cu intrebarile ceea ce il deranja teribil. Ajunsese sa faca foart eurat cand venea vorba de subiectul asta. In fine am incercat sa inteleg, insa ce ma deranja era faptul ca nu e mai dulce cu mine, facea promisiuni pe care nu le respecta, intarzia. Iesea cu o fosta colega de serviciu (cel putin e aia stiam si eu). Nu stiu cat de des sau exact de ce. Dar eu aveam incredere in el, nu credeam ca ma inseala. Anul trecut insa, am descoperit un mesaj de la o alta fata, din alt oras, cu care s-aintalnit. A facut efortul s-o ia de la gara (in conditiile in care cu 2 luni inainte, eu aveam masina in service si m-a dus o singura data la serviciu si atunci mi-a reprosat ca a pierdut o ora din zi cu mine). A cazut cerut pe mine cand am aflat, mai ales ca in aceeasi zi (viata bate filmul!) cand am descoperit ca se intalnise cu fata aceea , am primit eu mesaj de la un anonim ca trebuie sa fiu mai atenta cu prietenul meu, cum ca m-ar insela. El nu mi-a spus mare lucru, a spus doar ca a iesit la o cafea si ca nu s-a intampalt nimic. Poate ca as fi trecut cu vederea mai usor, daca se chinuia sa-mi raspunda la dilemele mele, la intrebari, dar ca de obicei, incepuse sa-mi reproseze ca eu fac tot timpul discutii si ca el s-a saturat. Ne-am despartit, dupa o saptamana a revenit si l-am primit inapoi. Nu am uitat, dar l-am iertat. Ultima problema, poate ca e picatura care umple paharul este ca el se uita la femei si cu mine alaturi. El spune ca doar din curiozitate si ma face pe mine paranoia. Vreau sa mai spun si faptul ca ne-am mutat impreuna la scurt timp dupa ce ne-am cunoscut si intotdeauna a venit acasa, n-a lipsit noptile, decat daca pleca intr-o deplasare sau cand ne certam si se ducea la el acasa. Eu am avut incredere in el, dar incetul cu incetul mi s-a naruit totul. I-am propus sa continuam relatia, dar sa nu mai locuim impreuna si a fost de acord. Aproape intotdeauna cand a fost vorba sa ne despartim, sa luam o pauza, a marsat. Nu s-a impotrivit, nu a incercat sa vorbeasca, sa lupte pentru relatie, sa comunice si de cele mai multe ori era ca pus pe fuga chiar daca vina era a lui. Ce credeti ca ar trebui sa fac? Merita sa mai stau in relatia asta? Merita sa mai lupt? Gresesc eu pe undeva?
invain
Postat pe 16 Iunie 2010 18:53
parerea mea....NU

lasa`l...de ce sa iti pierzi timpul....si el nici macar sa nu se complice...


poti gasi altul mai bun..
Zsoky
Postat pe 16 Iunie 2010 20:08
O vina ai si tu aici.Esti cam geloasa.Si probabil so fi saturat de atita neincredere din partea ta si reprosuri si daca inainte nu a facuto, pina la urma a ajuns sa te insele.De acum raul e facut.Daca mai poti salva ceva, de bine daca nu , incheie capitolul asta si mergi mai departe.Cu urmatorul sa ai grija.Gelozia nu foloseste nimanui, doar strica.Remaniaza-ti pe viitor comportamentul.
kudika098645
Postat pe 16 Iunie 2010 20:23
si tu ce vrei sa recunoasca ca te-a inselat cu tine de mana?normal ca tu esti paranoia el este baiat cuminte!
de ce vrei sa iti complici viata cu el?
size_back
Postat pe 16 Iunie 2010 20:27
De la: size_back, la data 2010-06-16 20:27:33si tu ce vrei sa recunoasca ca te-a inselat cu tine de mana?normal ca tu esti paranoia el este baiat cuminte!
de ce vrei sa iti complici viata cu el?

Nu te supara, dar nu dai verdicte prea radicale?De unde esti tu asa sigura ca a inselat-o?Poate l-ai vazut, hai terminati cu chestii din astea ca puteti strica o relatie cu asa ceva...sau poate va face placere sa faceti asta.
kudika195501
Postat pe 17 Iunie 2010 13:33
De la: invain, la data 2010-06-16 18:53:56Am si eu o dilema si as aprecia daca imi puteti raspundeª am o relatie de mai bine de 2 ani despre care nu pot spune ca a fost extraordinara, am avut certuri, probleme, despartiri, etc. In primul an, adica pe la inceputuri, era destul de rece si foarte putin comunicativ. Nu putea sa vorbeasca despre chestiuni de genul foste relatii, despre noi. Nu ma interesau fostele, ma interesa doar una singura pentru ca avea legatura cu prezentul (cu o fosta prietena are un copil si sunt inca buni prieteni). Mi-a spus la un moment dat cateva chestii, dar foarte laconic si de aceea mai obisnuiam sa revin cu intrebarile ceea ce il deranja teribil. Ajunsese sa faca foart eurat cand venea vorba de subiectul asta. In fine am incercat sa inteleg, insa ce ma deranja era faptul ca nu e mai dulce cu mine, facea promisiuni pe care nu le respecta, intarzia. Iesea cu o fosta colega de serviciu (cel putin e aia stiam si eu). Nu stiu cat de des sau exact de ce. Dar eu aveam incredere in el, nu credeam ca ma inseala. Anul trecut insa, am descoperit un mesaj de la o alta fata, din alt oras, cu care s-aintalnit. A facut efortul s-o ia de la gara (in conditiile in care cu 2 luni inainte, eu aveam masina in service si m-a dus o singura data la serviciu si atunci mi-a reprosat ca a pierdut o ora din zi cu mine). A cazut cerut pe mine cand am aflat, mai ales ca in aceeasi zi (viata bate filmul!) cand am descoperit ca se intalnise cu fata aceea , am primit eu mesaj de la un anonim ca trebuie sa fiu mai atenta cu prietenul meu, cum ca m-ar insela. El nu mi-a spus mare lucru, a spus doar ca a iesit la o cafea si ca nu s-a intampalt nimic. Poate ca as fi trecut cu vederea mai usor, daca se chinuia sa-mi raspunda la dilemele mele, la intrebari, dar ca de obicei, incepuse sa-mi reproseze ca eu fac tot timpul discutii si ca el s-a saturat. Ne-am despartit, dupa o saptamana a revenit si l-am primit inapoi. Nu am uitat, dar l-am iertat. Ultima problema, poate ca e picatura care umple paharul este ca el se uita la femei si cu mine alaturi. El spune ca doar din curiozitate si ma face pe mine paranoia. Vreau sa mai spun si faptul ca ne-am mutat impreuna la scurt timp dupa ce ne-am cunoscut si intotdeauna a venit acasa, n-a lipsit noptile, decat daca pleca intr-o deplasare sau cand ne certam si se ducea la el acasa. Eu am avut incredere in el, dar incetul cu incetul mi s-a naruit totul. I-am propus sa continuam relatia, dar sa nu mai locuim impreuna si a fost de acord. Aproape intotdeauna cand a fost vorba sa ne despartim, sa luam o pauza, a marsat. Nu s-a impotrivit, nu a incercat sa vorbeasca, sa lupte pentru relatie, sa comunice si de cele mai multe ori era ca pus pe fuga chiar daca vina era a lui. Ce credeti ca ar trebui sa fac? Merita sa mai stau in

relatia asta? Merita sa mai lupt? Gresesc eu pe undeva?


Nu stiu ce sa intamplat in cazul vostru, dar eu sunt barbat, sotia mea ma acuzat de asa ceva, de tot ce zici tu acolo...si-ti zic cu mana pe inima ca nu am inselat-o.S-ar putea sa te subestimezi singura si din cauza aceasta sa ai asa ganduri, crede-ma, daca te iubeste nu ai de ce sa-ti faci probleme de genul acesta(stiu ce se zice despre barbati, ei nu e chiar asa fetelor, aia de care vb or fi avand ceva comlexe...si gandeste-te merita 5 min de amor in schimbul unei relatii unde le ai pe tava...hai fiti seriosi)
kudika195501
Postat pe 17 Iunie 2010 13:39
De la: kudika195501, la data 2010-06-17 13:33:08
De la: size_back, la data 2010-06-16 20:27:33si tu ce vrei sa recunoasca ca te-a inselat cu tine de mana?normal ca tu esti paranoia el este baiat cuminte!
de ce vrei sa iti complici viata cu el?

Nu te supara, dar nu dai verdicte prea radicale?De unde esti tu asa sigura ca a inselat-o?Poate l-ai vazut, hai terminati cu chestii din astea ca puteti strica o relatie cu asa ceva...sau poate va face placere sa faceti asta.


daca n-ar fi ceva stricat la relatia asta nici n-am fi citit povestea pe net. nu noi stricam relatii, ci persoanele in cauza
sycorax
Postat pe 17 Iunie 2010 14:50
De la: sycorax, la data 2010-06-17 14:50:36
De la: kudika195501, la data 2010-06-17 13:33:08
De la: size_back, la data 2010-06-16 20:27:33si tu ce vrei sa recunoasca ca te-a inselat cu tine de mana?normal ca tu esti paranoia el este baiat cuminte!
de ce vrei sa iti complici viata cu el?

Nu te supara, dar nu dai verdicte prea radicale?De unde esti tu asa sigura ca a inselat-o?Poate l-ai vazut, hai terminati cu chestii din astea ca puteti strica o relatie cu asa ceva...sau poate va face placere sa faceti asta.


daca n-ar fi ceva stricat la relatia asta nici n-am fi citit povestea pe net. nu noi stricam relatii, ci persoanele in cauza

de obicei problemele marunte creeaza problemele mari, iar greseli facem cu totii...si eu...si tu...va rog care nu a gresit niciodata in dreagoste sa arunce primul piatra, pana atunci nu mai puneti bete pe foc, mai bine lamuriti persoana despre gandirea voastra si lasati-o sa aleaga ea, ce simte si nu ce o indrumati voi sa faca neaparat, sunt persoane mai influentabile, nu v-ar durea sufletul sa stricati o relatie care sa stricat dintr-o neintelegere si nu din motive serioase?
In afara de asta nu cred ca este relatie in care sa nu se fi stricat ceva vre-o data, in primul rand pentru ca barbatul si femeia gandesc si simt diferit, iar pana sa realizezi niste lucruri e neaparat nevoie sa se strice ceva...asa ca sa vezi...daca sari la o relatie la alta..ok daca e alegerea ta, bine...tu vei invata, dar partenerul urmator nu e sigur ca are aceeasi experienta si atunci o iei de la inceput.
kudika195501
Postat pe 17 Iunie 2010 19:14
Aaaa si sa nu mai uitam faptul ca dragostea si prietenia adevarata nu umbla pe toate drumurile, sa o gasim noi in toti si in toate.
kudika195501
Postat pe 17 Iunie 2010 19:36
Tipul nu merita efortul. Scapa de el, sunt atatia altii mult mai buni!
darksukkubus69
Postat pe 21 Iunie 2010 00:20
De la: kudika195501, la data 2010-06-17 19:14:12
De la: sycorax, la data 2010-06-17 14:50:36
De la: kudika195501, la data 2010-06-17 13:33:08
De la: size_back, la data 2010-06-16 20:27:33si tu ce vrei sa recunoasca ca te-a inselat cu tine de mana?normal ca tu esti paranoia el este baiat cuminte!
de ce vrei sa iti complici viata cu el?

Nu te supara, dar nu dai verdicte prea radicale?De unde esti tu asa sigura ca a inselat-o?Poate l-ai vazut, hai terminati cu chestii din astea ca puteti strica o relatie cu asa ceva...sau poate va face placere sa faceti asta.


daca n-ar fi ceva stricat la relatia asta nici n-am fi citit povestea pe net. nu noi stricam relatii, ci persoanele in cauza

de obicei problemele marunte creeaza problemele mari, iar greseli facem cu totii...si eu...si tu...va rog care nu a gresit niciodata in dreagoste sa arunce primul piatra, pana atunci nu mai puneti bete pe foc, mai bine lamuriti persoana despre gandirea voastra si lasati-o sa aleaga ea, ce simte si nu ce o indrumati voi sa faca neaparat, sunt persoane mai influentabile, nu v-ar durea sufletul sa stricati o relatie care sa stricat dintr-o neintelegere si nu din motive serioase?
In afara de asta nu cred ca este relatie in care sa nu se fi stricat ceva vre-o data, in primul rand pentru ca barbatul si femeia gandesc si simt diferit, iar pana sa realizezi niste lucruri e neaparat nevoie sa se strice ceva...asa ca sa vezi...daca sari la o relatie la alta..ok daca e alegerea ta, bine...tu vei invata, dar partenerul urmator nu e sigur ca are aceeasi experienta si atunci o iei de la inceput.


omule, situatia ei nu e o neintelegere
sycorax
Postat pe 21 Iunie 2010 18:24
fugii cat potiii
dar voi ce vreti
ceva serios sau o aventura ,o relatie se bazeaza pe multe ,iar cel mai greu lucru e timpu,doar el stabileste adevaru .
alyn27
Postat pe 23 Iunie 2010 11:10
sincer din ce ne ai pov tu aici, nu prea e un barbat de incredere....daca sta si se uita la femei si cu tine de mana, cum adica curiozitate??? mai bine ti ai vedea de viata ta.
sofia_maria
Postat pe 23 Iunie 2010 13:19
De la: kudika098645, la data 2010-06-16 20:23:43O vina ai si tu aici.Esti cam geloasa.Si probabil so fi saturat de atita neincredere din partea ta si reprosuri si daca inainte nu a facuto, pina la urma a ajuns sa te insele.De acum raul e facut.Daca mai poti salva ceva, de bine daca nu , incheie capitolul asta si mergi mai departe.Cu urmatorul sa ai grija.Gelozia nu foloseste nimanui, doar strica.Remaniaza-ti pe viitor comportamentul.



este cam geloasa!!!!!!!!! altele ii cauta si in "chiloti" pe cand dansa i-a dat voie sa iasa la cafea cu x si cu y si tot ea este geloasa!

mai fata eu ca barbat iti spun ca-i permiti mult prea multe, motiv pentru care se si comporta asa! parerea mea este ca meriti ceva mai mult de atat! dar acum fiecare cu ce-si doreste!
fante_de_dorobanti
Postat pe 23 Iunie 2010 14:18
De la: kudika195501, la data 2010-06-17 13:33:08
De la: size_back, la data 2010-06-16 20:27:33si tu ce vrei sa recunoasca ca te-a inselat cu tine de mana?normal ca tu esti paranoia el este baiat cuminte!
de ce vrei sa iti complici viata cu el?

Nu te supara, dar nu dai verdicte prea radicale?De unde esti tu asa sigura ca a inselat-o?Poate l-ai vazut, hai terminati cu chestii din astea ca puteti strica o relatie cu asa ceva...sau poate va face placere sa faceti asta.


raspuns specific barbatilor!
si inca ceva tipu se vede si cu altele in timp ce este si cu ea! cand este cu ea de mana se uita dupa altele!de ce crezi tu ca el s-ar multumi cu atat?ca-i baiat bun?
si ma lasi cu textele tale?eu nu stric relati nimanui , doar mi-am spus parere pe care n-ai inteles-o dar o comentezi!
mor dupa femeile astea proaste care n-au creier si servesc dimineata, la pranz si seara gogosi vandute de iubiti/soti!
size_back
Postat pe 23 Iunie 2010 14:27
De la: kudika195501, la data 2010-06-17 19:14:12
De la: sycorax, la data 2010-06-17 14:50:36
De la: kudika195501, la data 2010-06-17 13:33:08
De la: size_back, la data 2010-06-16 20:27:33si tu ce vrei sa recunoasca ca te-a inselat cu tine de mana?normal ca tu esti paranoia el este baiat cuminte!
de ce vrei sa iti complici viata cu el?

Nu te supara, dar nu dai verdicte prea radicale?De unde esti tu asa sigura ca a inselat-o?Poate l-ai vazut, hai terminati cu chestii din astea ca puteti strica o relatie cu asa ceva...sau poate va face placere sa faceti asta.


daca n-ar fi ceva stricat la relatia asta nici n-am fi citit povestea pe net. nu noi stricam relatii, ci persoanele in cauza

de obicei problemele marunte creeaza problemele mari, iar greseli facem cu totii...si eu...si tu...va rog care nu a gresit niciodata in dreagoste sa arunce primul piatra, pana atunci nu mai puneti bete pe foc, mai bine lamuriti persoana despre gandirea voastra si lasati-o sa aleaga ea, ce simte si nu ce o indrumati voi sa faca neaparat, sunt persoane mai influentabile, nu v-ar durea sufletul sa stricati o relatie care sa stricat dintr-o neintelegere si nu din motive serioase?
In afara de asta nu cred ca este relatie in care sa nu se fi stricat ceva vre-o data, in primul rand pentru ca barbatul si femeia gandesc si simt diferit, iar pana sa realizezi niste lucruri e neaparat nevoie sa se strice ceva...asa ca sa vezi...daca sari la o relatie la alta..ok daca e alegerea ta, bine...tu vei invata, dar partenerul urmator nu e sigur ca are aceeasi experienta si atunci o iei de la inceput.


tu chiar nu ai inteles nimic?
tu crezi ca daca ii spun eu sau x sau y sa renunte la el o sa renunte ca asa i-am zis noi?naiv esti ma baiatule!
size_back
Postat pe 23 Iunie 2010 14:33
De la: size_back, la data 2010-06-23 14:33:51
De la: kudika195501, la data 2010-06-17 19:14:12
De la: sycorax, la data 2010-06-17 14:50:36
De la: kudika195501, la data 2010-06-17 13:33:08
De la: size_back, la data 2010-06-16 20:27:33si tu ce vrei sa recunoasca ca te-a inselat cu tine de mana?normal ca tu esti paranoia el este baiat cuminte!
de ce vrei sa iti complici viata cu el?

Nu te supara, dar nu dai verdicte prea radicale?De unde esti tu asa sigura ca a inselat-o?Poate l-ai vazut, hai terminati cu chestii din astea ca puteti strica o relatie cu asa ceva...sau poate va face placere sa faceti asta.


daca n-ar fi ceva stricat la relatia asta nici n-am fi citit povestea pe net. nu noi stricam relatii, ci persoanele in cauza

de obicei problemele marunte creeaza problemele mari, iar greseli facem cu totii...si eu...si tu...va rog care nu a gresit niciodata in dreagoste sa arunce primul piatra, pana atunci nu mai puneti bete pe foc, mai bine lamuriti persoana despre gandirea voastra si lasati-o sa aleaga ea, ce simte si nu ce o indrumati voi sa faca neaparat, sunt persoane mai influentabile, nu v-ar durea sufletul sa stricati o relatie care sa stricat dintr-o neintelegere si nu din motive serioase?
In afara de asta nu cred ca este relatie in care sa nu se fi stricat ceva vre-o data, in primul rand pentru ca barbatul si femeia gandesc si simt diferit, iar pana sa realizezi niste lucruri e neaparat nevoie sa se strice ceva...asa ca sa vezi...daca sari la o relatie la alta..ok daca e alegerea ta, bine...tu vei invata, dar partenerul urmator nu e sigur ca are aceeasi experienta si atunci o iei de la inceput.


tu chiar nu ai inteles nimic?
tu crezi ca daca ii spun eu sau x sau y sa renunte la el o sa renunte ca asa i-am zis noi?naiv esti ma baiatule!


de asteptai sa inteleaga? noi vrem raul cuplurilor, tu, ce stim noi

lasa, puiule, da-i tu sfaturi competente. sa nu stricam noi relatia
sycorax
Postat pe 23 Iunie 2010 16:31
De la: sycorax, la data 2010-06-23 16:31:44
De la: size_back, la data 2010-06-23 14:33:51
De la: kudika195501, la data 2010-06-17 19:14:12
De la: sycorax, la data 2010-06-17 14:50:36
De la: kudika195501, la data 2010-06-17 13:33:08
De la: size_back, la data 2010-06-16 20:27:33si tu ce vrei sa recunoasca ca te-a inselat cu tine de mana?normal ca tu esti paranoia el este baiat cuminte!
de ce vrei sa iti complici viata cu el?

Nu te supara, dar nu dai verdicte prea radicale?De unde esti tu asa sigura ca a inselat-o?Poate l-ai vazut, hai terminati cu chestii din astea ca puteti strica o relatie cu asa ceva...sau poate va face placere sa faceti asta.


daca n-ar fi ceva stricat la relatia asta nici n-am fi citit povestea pe net. nu noi stricam relatii, ci persoanele in cauza

de obicei problemele marunte creeaza problemele mari, iar greseli facem cu totii...si eu...si tu...va rog care nu a gresit niciodata in dreagoste sa arunce primul piatra, pana atunci nu mai puneti bete pe foc, mai bine lamuriti persoana despre gandirea voastra si lasati-o sa aleaga ea, ce simte si nu ce o indrumati voi sa faca neaparat, sunt persoane mai influentabile, nu v-ar durea sufletul sa stricati o relatie care sa stricat dintr-o neintelegere si nu din motive serioase?
In afara de asta nu cred ca este relatie in care sa nu se fi stricat ceva vre-o data, in primul rand pentru ca barbatul si femeia gandesc si simt diferit, iar pana sa realizezi niste lucruri e neaparat nevoie sa se strice ceva...asa ca sa vezi...daca sari la o relatie la alta..ok daca e alegerea ta, bine...tu vei invata, dar partenerul urmator nu e sigur ca are aceeasi experienta si atunci o iei de la inceput.


tu chiar nu ai inteles nimic?
tu crezi ca daca ii spun eu sau x sau y sa renunte la el o sa renunte ca asa i-am zis noi?naiv esti ma baiatule!


de asteptai sa inteleaga? noi vrem raul cuplurilor, tu, ce stim noi

lasa, puiule, da-i tu sfaturi competente. sa nu stricam noi relatia


size_back
Postat pe 24 Iunie 2010 09:49

parerea mea este uita-l , nu cred ca este facut ptr o relatie matrimoniala , are tabieturile si placerile lui care se pare ca nu sunt compatibile cu ale tale .Daca vrei putem vedea gradul vostru de compatibilitate , poti intra pe privat si sa-mi dai datele voastre de nastere , daca e compatibil cu tine putem incerca sa il aducem pe linia de plutire in functie de zodia carei-a ii apartine.
banalulanonim
Postat pe 24 Iunie 2010 12:07
invain..daca citesti cu atentie ce ai scris..cred ca gasesti singura rezolvarea la dilema ta..am o intebare..poate s-a scris si mi-a scapat..ce varsta aveti?
andrada14
Postat pe 24 Iunie 2010 22:29
Bai nene in ce secol traiti? Nu o sa gasesti niciodata un barbat care sa nu se uite dupa femei ca inseamna k numai e barbat sau o fi gay. daca aveti ocazia puneti-le si ochelari de cal...k sigur vor sta langa voi
roxanicutza
Postat pe 25 Iunie 2010 09:12
De la: size_back, la data 2010-06-23 14:27:54
De la: kudika195501, la data 2010-06-17 13:33:08
De la: size_back, la data 2010-06-16 20:27:33si tu ce vrei sa recunoasca ca te-a inselat cu tine de mana?normal ca tu esti paranoia el este baiat cuminte!
de ce vrei sa iti complici viata cu el?

Nu te supara, dar nu dai verdicte prea radicale?De unde esti tu asa sigura ca a inselat-o?Poate l-ai vazut, hai terminati cu chestii din astea ca puteti strica o relatie cu asa ceva...sau poate va face placere sa faceti asta.


raspuns specific barbatilor!
si inca ceva tipu se vede si cu altele in timp ce este si cu ea! cand este cu ea de mana se uita dupa altele!de ce crezi tu ca el s-ar multumi cu atat?ca-i baiat bun?
si ma lasi cu textele tale?eu nu stric relati nimanui , doar mi-am spus parere pe care n-ai inteles-o dar o comentezi!
mor dupa femeile astea proaste care n-au creier si servesc dimineata, la pranz si seara gogosi vandute de iubiti/soti!
specific femeilor, daca ma uit dupa una pe strada, crezi ca deja o vad in "protap"?...poate vreau sa "controlez":cat esti de geloasa...in afara de asta tu daca vezi ceva frumos intr-o vitrina, nu te uiti?....trebuie neaparat sa cumperi?
kudika195501
Postat pe 27 Iunie 2010 00:24
Tu ne ceri noua sfaturile dar sa stii ca nu vei gasi rezolvarea asa.Sfaturile noastre nu vor face decat sa te debusoleze si mai tare.Noi nu te cunoastem nici pe tine, nici pe el ca sa putem avea o parere pertinenta.Insa tu il cunosti(destul)asa ca numai tu poti judeca la rece aceasta situatie.Pune in balanta ceea ce te face fericita si ceea ce nu alaturi de el.Discutati deschis despre problemele voastre, inclusiv despre gelozia ta.Aceptati-va defectele sau nu si numai asa vei regla intr-un fel sau altul aceasta problema a voastr.Mult succes!
blanch
Postat pe 28 Iunie 2010 00:37
As vrea mai intai sa multumesc foarte mult pentru mesaje. M-am bucurat mult de fiecare raspuns in parte. Nu cred ca are cineva intentii rele in vreun fel, asa cum s-a vehiculat la un moment dat printre raspunsuri, dar intr-adevar e dificil sa dai sfaturi atat timp cat nu cunosti persoanele. Oricum ar fi, eu multumesc pentru sfaturi.
Eu nu m-am despartit de prietenul meu, poate in fata unora par proasta, dar sa va spun cum am gandit: nu exista compatibilitate maxima cu cineva. Chiar daca as incerca sa gasesc pe altcineva, probleme tot vor fi. Apoi, nu mai am nervi s-o iau de la capat, doar daca l-as gasi pe print, pe fat-frumos. Imi dau seama ca exista, dar numai in ...basme. Asa ca sa nu ne amagim. Eu tin foarte mult la prietenul meu si nu vreau sa ma despart de el. Nu mai vorbesc de obisnuinta. Presupun ca daca as gasi o dovada foarte clara ca ma inseala, l-as lasa negresit. Pana atunci, cred ca trebuie sa incerc sa merg mai departe. Apoi, trebuie sa recunosc ca si el face eforturi sa mearga relatia. Diferenta este ca nu le face intotdeauna in directia care trebuie. Nu stiu daca e o treaba constienta sau nu. Parerea mea este ca nu neaparat din rea-vointa, ci ca pur si simplu e adevarata expresia Barbatii sunt de pe Marte, iar femeile de pe Venus. Apoi, conceptia de bine e destul de relativa: pentru el inseamna sa fim impreuna, sa discutam banalitati, sa ne uitam la tv, in timp ce pentru mine bine inseamna sa ma ia in brate, sa-mi vorbesca frumos, sa imi faca declaratii de iubire.
Concluzia mea este ca noi femeile (poate nu toate) ar trebui avem nevoie de o doza mai mare de detasare: iubitul face parte din viata noastra, insa nu trebuie sa insemne totul (sa nu intelegeti cum ca vorbesc despre posesivitate). Trebuie sa existe viata si in afara iubitului/prietenului/sotului. Eu cred ca aici am gresit cel mai mult: am dat mult prea multa atentie relatiei. Sunt asa de multe de spus...

invain
Postat pe 28 Iunie 2010 15:13
andrada14:
invain..daca citesti cu atentie ce ai scris..cred ca gasesti singura rezolvarea la dilema ta..am o intebare..poate s-a scris si mi-a scapat..ce varsta aveti?

Am citit cu atentie, nu am gasit neaparat rezolvarea in ceea ce am scris. Poate ma ajuti tu mai mult. Care este rezolvarea din punctul tau de vedere? Cateodata cand esti prea aproape de ceva, nu-l mai vezi. Poate ca tu din exterior percepi altfel lucrurile.

In legatura cu varsta, avem amandoi aceeasi varsta: 34 de ani. De ce?
invain
Postat pe 28 Iunie 2010 15:19
nu stiu cat sunt eu in masura sa comentez, dar din puctul meu de vedere, as putea trece mai mult sau mai putin peste aruncatul cu privirea, lipsa lui de interes intr-o discutie, dar chiar sa se intalneasca la "o cafea" cu cineva din alt oras...de unde pana unde???pe mine una m-ar enerva la culme asa ceva! ce avea aia de a fost asa interesat incat a iesit la o cafea cu ea???
rox_sb
Postat pe 28 Iunie 2010 18:07
Ma gandesc la situatia ta,incerc sa te inteleg,insa numai singura poti lua decizia corecta !!! Cate minti,atatea idei,iar noi nu cunoastem toate datele problemei !!!!
Am retinut insa ca te-ai mutat destul de repede cu el,deci probabil sufleteste n-ati comunicat suficient inainte de-a ajunge la pat,iar barbatii,in marea lor majoritate,daca ajung imediat la sex,nu mai au curiozitatea sa-ti cunoasca sufletul !!! Plus de asta ziceai ca are un copil cu o fosta prietena ,despre care,cred ca ai fost informata inainte de-a te muta cu el ???In acst caz trebuie sa intelegi ca un copil are nevoie de parinte,o data ce a venit pe lume !!! Deci scheme de gelozie pe aceasta tema n-ar trebui sa faci !!! Intrebarea este de ce respectiva n-a stat cu el ,din moment ce aveau un copil ??? Ar trebui s-o abordezi,sa stai de vorba cu ea ,sa vezi ce gandeste referitor la ex- relatia lor !!! Apoi ,la varsta care o ai,chiar nu-ti doresti un copil,sau ai ceva probleme legate de acest subiect si lasi timpul sa curga...degeaba.??? Problema nu este el,caci avand un copil,probabil nu-si mai doreste altul,dar tu ce vrei de la viata ????Gandeste-te foarte bine,caci anii trec ca gandul ,iar barbatii o data cu apropierea andropauzei nu se schimba in bine,ci cauta sa-si foloseasca ce au la maxim...,mai ales ca respectivul e deja invatat cu schimbarile !!!! La 34 de ani... inca mai poti schimba in bine multe lucruri in viata ta, cu conditia sa te iubesti si sa te respecti suficient de mult pe tine insati !!! Nu confunda iubirea cu atractia pur sexuala si frica de necunoscut !!! S-ar putea sa regreti mai tarziu,cand nu mai ai mare lucru de oferit !!!Analizeaza foarte bine avantajele si dezavantajele acestei relatii si fa ceea ce crezi ca e mai bine pentru tine,caci el are grija sa se gandeasca la el !!! In dragoste trebuie sa dai si sa primesti,dar in cazul in care unul tot da ..iar celalalt numai primeste...atunci...e pura dependenta,iar tu nu esti maritata cu el,n-ai copii cu el,deci...n-ai pentru ce te sacrifica !!!! Daca aveai copii,al caror viitor era in pericol era altceva,dar situatia ta e alta !!
Nu stiu daca ideile mele ti-au deschis mintea,dar te rog sa te gandesti foarte bine la viitor !!! Cea mai cumplita singuratate e singuratatea in doi,deci gandeste pana nu-i prea tarziu .Astept sa vad ce vei hotari !!! Sa auzim numai de bine !!!
kudika133347
Postat pe 28 Iunie 2010 23:26
nu stiu ce sa zc totul ramane la alegerea ta.... dar nu te lasa mintita.......e bn sa fii rationala nu gandi cu inima niciodata la cheestii din astea
kudika149571
Postat pe 4 Iulie 2010 14:00
nu stiu ce sa zc totul ramane la alegerea ta.... dar nu te lasa mintita.......e bn sa fii rationala nu gandi cu inima niciodata la cheestii din astea
kudika149571
Postat pe 4 Iulie 2010 14:00
dupa parerea mea eu cred ca meriti ceva mai bun de la viata! ti as recomanda o carte care o gasesti online pe buybooks,femei care iubesc prea mult! mult noroc!
kudika138733
Postat pe 7 Iulie 2010 22:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fantome? 62 De la: Eva32 27 August 2011 01:24
Fetelor, cu ce ne imbracam in noaptea dintre ani? :) 37 De la: Barbie30_ 1 Decembrie 2010 11:16
casatorita,ma tenteaza sa insel 77 De la: vieru_cezar_iasi 18 Octombrie 2009 05:06
De Ce cand iubesti inseli? 404 De la: 24 Iulie 2013 13:41
Tine la mine sau ma minte? 34 De la: anastasia_m 13 August 2010 17:27