Setari Cookie-uri

relatii extraconjugale?!

Sunt casatorita de 14 ani, am copii si o viata de familie chiar in regula. Problema este ca m-am indragostit de un prieten comun(de familie, dar necasatorit).Sentimentul este reciproc, intens, dar si foarte chinuitor. Sunt o suta de motive pentru care imi doresc sa ma las furata de aceste sentimente, dupa care vin cele o suta de motive pentru care trebuie sa opresc bulgarele din rostogolire... Este o lupta intensa a ratiunii mele cu inima si chiar nu stiu cum sa mai ies din asta.
Cum sa procedez?

Postat pe 21 Februarie 2008 10:53
"chiar in regula". adica esti fericita? daca esti fericita atunci...te mananca undeva? daca nu esti fericita, nu te apuca de magarii! incearca sa rezolvi situatia cu sotul, daca nu merge atunci, asta e. va despartiti si abia apoi incearca ceva cu prietenul. e greu sa fii rationala in asemenea situatii, dar obiectiv privind tu stii exact ce ai de facut ca doar nu ai varsta asta degeaba.

Postat pe 21 Februarie 2008 11:14
cred ca : 1)ori n-ai o viata de familie 'chiar in regula'-si atunci solutia ar fi sa incerci sa rezolvi ce problema ai cu sotul tau; 2) ori tu nu esti 'chiar in regula', ca daca ai fi in regula, zic si eu ca roxanik, te mananca undeva??? ia alea o suta de motive IMPOTRIVA relatiei extranconjugale si analizeaza-le bine si, mai ales, vezi ce poti sa pierzi si ce poti sa castigi. adica poti sa castigi un partener de sex, in plus, ca-i foarte probabil ca nu te iubeste, cum crezi tu. si daca era un om de bun simt, nu se baga in din astea, mai ales daca-i 'prieten de familie'...prietenii astia...astia iti iau nevasta/barbatul...mi s-a intamplat si mie sa aflu ca 'prietena' mea, dar, in fine, asta-i alta poveste...si poti sa pierzi o casatorie 'chiar in regula', cum zici tu, un sot care, probabil, te iubeste, si respectul copiilor...sa nu mai zicem ca, in cazul cel mai rau, poti sa-i pierzi de tot pe copii..ce zici, merita? plus de asta, gandeste-te cum ai putea sa traiesti mintind tot timpul! ai mai putea sa te uiti linistita in oglinda dimineata???

Postat pe 21 Februarie 2008 12:53
cine i-ti garanteaza ca el e cel care merita sacrificiul de a pierde tot ce ai? dupa 14 ani de casnicie tu nu esti fericita si implinita cu ceea ce ai? mai grav e ca se petec tote sub nasul sotului.cantareste dc merita nimeni nu-ti poate da sfaturi nimeni.

Postat pe 21 Februarie 2008 15:02
femeie la tine a intervenit plictiseala si tropaie hormonii.vezi-ti de treaba ta ca mai tirziu plingi cu lacrimi amare.ce dracu educatie dai tu la copii? du-te la doctor s-au la biserica pina i-ti trece s-au ti sa facut de ramas pe drumuri si de aratat cu degetul pe strada? daca sotul tau se indragosteste cu e?si nici macar nu ai cum sa te indragostesti asa tam nesam.

Postat pe 19 Martie 2008 12:32
ratiunea ar trebui sa primeze.faci ce vrei dar mi se pare ca te cam joci cu focul! nu crezi?gandeste-te cum ar fi dc sotul ar simti ceva! stiu ca fructul oprit pare mai dulce, dar....

Postat pe 19 Martie 2008 13:33
intrebarea care se pune este, ce simti pentru sotul tau? Cat de importanta este pt tine o familie unita si cat i-ar afecta pe copii o eventuala destramare a acesteia?
Sunt foarte multe intrebari la care doar tu poti raspunde. Nu poti cere sfatul unor persoane care nu cunosc situatia, nici sentimentele tale, ale celor implcati in general.Stiu ca e greu sa iei singura o decizie, pentru ca atunci tu vei fi singura pe care vei putea sa o invinuiesti in caz ca tu, si cei din jurul tau vor suferi.
Singurul meu sfat: nu te grabi:iubirea cea noua trebuie sa se dovedeasca reala. Iar sentimentele pentru sotul tau, analizate cu atentie.Pana atunci, stai cat mai departe de el, pentru a opri bulgarele din a se rostogoli!!!
Pace:)



Postat pe 19 Martie 2008 13:46
Am reusit sa inving prin ratiune!
Am fost impreuna in 2 weekenduri la munte, cu gasca de familii prietene(suntem un cerc de 9 familii), eu cu sotul, el inca singur. Am lasat lucrurile la nivelul unei prietenii, afinitati, compatibilitati extraordinare... Am respectul, prietenia si cred este cel mai bine asa.

Postat pe 8 Aprilie 2008 17:53
o decizie inteleapta. felicitari!

Postat pe 8 Aprilie 2008 18:27
bravo tie, ca ai gandit rational!

Postat pe 9 Aprilie 2008 10:43
Nu cred ca exista femeie sau barbat care desi iubeste si este fericit, nu se mai uita si in jur. Mai ales daca ai impresia ca si acea persoana se uita admirativ. E in natura noastra sa ne simtim bine cand suntem apreciati. Bravo tie ca ai luat decizia potrivita.

Postat pe 10 Aprilie 2008 18:46
fa cum iti dicteaza inima , dar gandestete ca aveti un copil care poate va suferi pentru k pierde un parinte.
snache
Postat pe 10 Aprilie 2008 19:57
Karina, sfatul meu (pentru ca am trecut si eu prin asa ceva) este sa lasi un pic ratiunea la o parte, si sa-ti asculti corpul si de nevoile lui, pentru ca mai devreme sau mai tarziu o sa primeze. Intalneste-te cu el,fa sex cu el...pentru a vedea ce e exact intre voi. Daca te calmezi dupa asta, inseamna ca n-a fost decat o atractie fizica. Nu trebuie sa stie nimeni nimik...fa-o pentru sufletul tau! Si apoi o sa poti cantarii ce e intre tine si sotul tau si ce e intre tine si el, si vei putea lua o decizie!
cookie-tatata
Postat pe 2 Iulie 2008 09:19
O prietena apropiata mie a trecut prin asta.Si a trait pt un timp o aventura cu prietenul de familie.In final totul s-a transformat intr-un dezastru si intr-o depresie enorma.Desi sotul ei a iertat-o(ceea ce cred ca se intampla destul de rar intr-o relatie...al meu nu m-ar ierta) tipul a hartuit-o foarte mult timp.Gandeste-te de 1000 de ori inainte de ati pune in pericol ceea ce are valoare cu adevarat...familia ta.

Postat pe 2 Iulie 2008 10:13
pentru nimeni si nimic in lume nu se merita sa-ti taradezi partenerul de viata, indiferent ce comportament are el sau ea fata de tine,ia in momentul in care vrei sa "calci stramb"mai bine te duci nitelus si completezi o cerere de divort si apoi poti sa faci ce vrei,dar in cazul in care ai o familie si tie ti se invarte capul dupa flacai ......lucrurile ar putea sa iasa urat de tot in momentul in care sotul/sotia afla de infidelitatea comisa,prietenii si ei ar putea sa-ti intoarca spatele,colegii de servici vor susotii pe la colturi si de ce?ca tu nu ai avut curajul sa tii piept unor pers terte care a incercat si a si reusit sa intre in casnicia ta si a facut-o praf si pulbere.Asteptam vesti de la tine sa vedem cum au decurs lucrurile si ce hotarari ai luat!
alb_bastru
Postat pe 2 Iulie 2008 10:48
De la: cookie-tatata, la data 2008-07-02 09:19:38Karina, sfatul meu (pentru ca am trecut si eu prin asa ceva) este sa lasi un pic ratiunea la o parte, si sa-ti asculti corpul si de nevoile lui, pentru ca mai devreme sau mai tarziu o sa primeze. Intalneste-te cu el,fa sex cu el...pentru a vedea ce e exact intre voi. Daca te calmezi dupa asta, inseamna ca n-a fost decat o atractie fizica. Nu trebuie sa stie nimeni nimik...fa-o pentru sufletul tau! Si apoi o sa poti cantarii ce e intre tine si sotul tau si ce e intre tine si el, si vei putea lua o decizie!

As fi procedat ca si "amica" de mai sus;
Daca e doar atractie "carnala" - asta trece ( dupa cateva "randuri" :-) ) daca nu... abia atunci sa-ti piu probleme; Cine o da cu "roaga-te" si cu "mergi la biserica" - bate campii; Traim totusi in secolul XXI si nu ( multumim lui Dumnezeu) in Iran;
Lasa baticul acasa si fii femeie- ca nu te mai intalnesti cu "clipele"
Ai grija totusi, nu-ti neglija familia pentru ca - pana la urma, apartenenta e totul ( mai ales la femei)
G_I_JOE
Postat pe 2 Iulie 2008 11:20
De la: cookie-tatata, la data 2008-07-02 09:19:38Karina, sfatul meu (pentru ca am trecut si eu prin asa ceva) este sa lasi un pic ratiunea la o parte, si sa-ti asculti corpul si de nevoile lui, pentru ca mai devreme sau mai tarziu o sa primeze. Intalneste-te cu el,fa sex cu el...pentru a vedea ce e exact intre voi. Daca te calmezi dupa asta, inseamna ca n-a fost decat o atractie fizica. Nu trebuie sa stie nimeni nimik...fa-o pentru sufletul tau! Si apoi o sa poti cantarii ce e intre tine si sotul tau si ce e intre tine si el, si vei putea lua o decizie!
G_I_JOE
Postat pe 2 Iulie 2008 11:20
eee,sanchi,dupa o partida de sex in draci cu amantul/amanta crezi ca va rezolva problema?nu din contra,se va intampla si a 2 oara si a 3 a si uite asa pana....cand?pana afla sotul/sotia si atunci toate oalele se vor sparge in capul tau si ptr ce?
alb_bastru
Postat pe 2 Iulie 2008 11:38
Fetelor, asculati sfatul unui barbat...sfatul lui Gabriel, k stie mai bine. Suntem in sec 21, si tentatii apar la tot pasul. Karina, sa fii tu sanatoasa, si tu "alb_albastru" de cate ori barbatii vostri au cedat tentatiei!!! Si totusi, s-a intors la voi....parca mai tandri, mai iubitori ca niciodata, pentru ca si-au incarcat bateriile! Fetelor, sunt o gramada de barbati care isi cauta amante (numai eu am dat peste 2), pentru relatii ocazionale...amante pentru ca nu si-ar parasi nevestele pentru nimik in lume.
Iar noi ce facem? Bagam divort pentru o amarata partida de sex?
cookie-tatata
Postat pe 2 Iulie 2008 12:58
Scuze "alb_albastru" am crezut k esti femeie!!!
cookie-tatata
Postat pe 2 Iulie 2008 13:00
bine,bine...ne-o punem o data ca sa ne racorim si apoi....cu mustrarile de constiinta ce facem?
alb_bastru
Postat pe 2 Iulie 2008 13:20
sunt absolut sigura ca tu nu te-ai indragostit singurul lucru care este la mijloc ca in orice casnicie a aparut monotonia si daca chiar te-ai simti mai bn avand o relatie extra-conjugala sfatul meu e s-o faci cu un necunoscut nu cu un prieten de famile ,gandeste-te ce coomplicatii ar aparea dupa....
matahary_11
Postat pe 3 Iulie 2008 00:15
Alb_albastru, tu esti undercover aici!!! Pentru ca sigur nu esti barbat...ce mustrari de constiinta are un barbat? Come on!!!
cookie-tatata
Postat pe 3 Iulie 2008 10:03
ce te face sa crezi ca barbatul nu ar avea constiinta?si ei sufera si ei sunt oameni,bine dar acum sunt neutru nu vreau sa apar pe nimeni!
alb_bastru
Postat pe 3 Iulie 2008 13:52
Da ca il iubesti din inima mergi pana la capat. adica divorteaza. dar sa o faci cu inima impacata. sa fii sigura de calea aleasa. sa nu te razgandesti pe parcurs... sa nu sfie doar pasiune de moment...
avi_clau
Postat pe 6 Iulie 2008 20:53
De la: cookie-tatata, la data 2008-07-02 13:00:20Scuze "alb_albastru" am crezut k esti femeie!!!

Si eu ! :-))
G_I_JOE
Postat pe 7 Iulie 2008 11:31
da ce extraordinari sunteti voi doi!pey chiar asa cum sa bagi divort pentru o simpla partida de sex?neah o nimica toata,nu-i asa?pey ce mama ma-sii,da-o dracu de constiinta ca doar aia e pt animale,iar pentru oameni doar instinctul!asta inseamna pt voi evolutia umanitatii?lipsa de inhibitii=aruncarea moralitatii si a principiilor la gunoi?halal!si apropo,si unii barbati au constiinta,asa cum multe femei nu o mai au!!!
pucca22
Postat pe 7 Iulie 2008 16:11
casatorita de 14 ani. ... copii ... viata de familie ...chiar in regula ...

nu inteleg care e problema ta ... nu sunt multe femei care se pot lauda cu asta.

Cred ca inca te afli la statutul de pustoaica, sau iti vine greu sa recunosti ca ai o varsta ... iar dragostea acestui tanar pentru tine ... te-a aprins

Iti recomand un film "Being Julia" ... este exact povestea ta.

sper ca vei invata ceva de acolo

Ca un sfat ... lasa dragostea pentru pustani, si indragosteste-te de sotzul tau.

sunt convins ca este un barbat minunat, iar daca ai face un efort ..ai putea reaprinde pasiunea intre voi. din cate observ ... ai destule flacari in tine :D
florinbb
Postat pe 7 Iulie 2008 16:25
florin,si daca nu merge?daca ai incercat si nu se mai poate?
ELADA36
Postat pe 7 Iulie 2008 22:51
Mi se pare o ipocrizie fara margini sa o "sfatuiesti" pe o femeie :sa da; sau sa nu"
M-am mai uitat printre topicurile astea si, lucru destul de ciudat ( dar asta-i constructia barbateasca) - mai toti barbatii sfatuiesc femeile sa nu...! :-))
De ce? Pai - in primul rand din gelozie; cum? - veti intreba? Simplu: sa le sfatuiesc p-astea repede- ca poate mi se intampla si mie - si nu mi-ar placea ( ca sotia mea sa.....); Daaaaar, stimate doamne- ia intrebati-i dvs pe ei- saracii barbati: Tu te-ai ...combina...macar de-o "pofta" ? ( varianta 1: daca tot nu ai "nick" si mai exista riscul sa te si stie vreuna- doua de pe site- ca "om la casa ta"- Eu? NOOOOOOO! Nici vorba; Eu sunt eunuc- de la casatorie incoa` : Nici nu intorc capul dupa femei pe strada, decat, daca, ( Doamne Ajuta!) imi arata sotia mea ceva la vreuna; Si atunci- sa vezi critica constructiva- ce picioare strambe, si ce rochie peste genunchi ( tarfa naibii! :-)) si ce piept scos inafara (cu siguranta si-a bagat fo` 300 gr de silicon) si ce tone de parfum!
Saaaaaau - varianta a 2-a - " Ei...eu....daca mi s-ar intampla ( adica- daca as avea si cea mai mica urma de semn), nu as refuza....( Doamne ajuta sa mi se intample! :-))Varianta asta-i pentru cei "camumflati " bine in spatele unui nick- imposibil de detectat; Mai conteaza si daca "solicitarea" vine de la cineva cu "imagine" buna sau daca vine de la o casatorita; Daca-i single nu va avea "acostari" din partea celor casatoriti decat daca respectivii sunt disperati; In rest...numai de bine!
G_I_JOE
Postat pe 8 Iulie 2008 17:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AMOR 13 De la: kudika318477 24 Septembrie 2010 21:57
Help pls 3 De la: Diavolyta_ 28 August 2009 00:09
Ce parere aveti despre bestia aceea de asistent maternal care a chinuit un copil de 4 ani si l-a omorat? 25 De la: denis_3d25 3 Octombrie 2009 16:13
Multa suferinta.... 41 De la: kudika318477 22 Decembrie 2010 01:01
fecioara-scorpion 2 De la: ruby4you 6 Ianuarie 2011 21:15