Setari Cookie-uri

Ce ati face in locul meu?

Saracia te impinge sa faci multe lucruri - parerea mea: fata s-a facut placuta, a stiut sa puna problema astfel incat sa fie ajutata si acum primeste ajutorul. Mai cred ca are si o relatie cu el [nu doar de serv], ca na.... cine naiba te ajuta fara sa primeasca ceva in schimb - asa se intampla din totdeauna.

Tu stii detaliile -> pune-le cap la cap si da-ti singura seama.
w_a_s_p
Postat pe 10 Iulie 2010 12:23
si lasa camera! mai bine zi-i ca a fost vazut de un apropiat sarutandu-se cu respectiva sau ceva in sensul asta.

si lasa scenele de gelozie - chiar nu ajuta si ai vazut deja asta
w_a_s_p
Postat pe 10 Iulie 2010 12:34
Buna.parerea mea este ca in nici un caz relatia asta a iubitului tau cu angajata lui este doar o relatie de amicitie...Sincer..daca i ar pasa de tine,te ar intreba,sau macar sa iti stie parerea chiar daca nu ar tine cont de ea.Macar de fatada..dar nici asa nu o face.din ceea ce ai scris tu...reiese ca ei 2 nu au doar o relatie de amicitie.
kudika197638
Postat pe 10 Iulie 2010 14:37
Salut, din nou, fetelor!
Am batut tot orasul in cautarea unei camere....inca nu am gasit si mi s-a spus ca este foarte greu de instalat pt ca ii trebuie sursa de curent, eu in apart. respectiv nu pot sa intru, na, e tare dificila treaba. Mai caut luni microfon...

Am mai scris ca el NU suporta sa discute despre ea, nici despre familia ei, intre noi acest subiect a devenit in timp TABU. Se enerveaza si incepe sa tipe, doar un cuvant daca spun despre ea.
Nu comunica deloc, nici calmul nu ajuta.

Intentionez sa nu ma mai intereseze..... Timpul le va dovedi pe toate.......
Black_wasp, ai dreptate, fata asa a procedat. E versata rau.
Eu nu as putea sa fac asa ceva, caci am alta educatie. Mai bine as dormi sub un pod.

In fine, am eu ale mele treburi, mai importante.

O zi buna.
mayra31
Postat pe 10 Iulie 2010 14:57
De la: mayra31, la data 2010-06-27 11:00:51Buna ziua la toata lumea. Sunt noua pe forum. Citindu-va adesea, am observat ca se dau sfaturi pertinente.
Am si eu o problema.
De 10 ani am o relatie, locuiesc cu iubitul meu. Nu ne-am casatorit din ratiuni religioase, el este de origine araba. Tata arab, mama romanca. Traieste in Romania de 17 ani.
Totul a fost bine si frumos pana cand a aparut inca o colega la el la firma. Are o activitate in Romania. Aceasta fata a intrat sub pielea lui. Este din Moldova.... Am avut nenumarate discutii cu el pe tema aceasta, el a ajutat-o de o gramada de ori......i-a ajutat familia, ei fiind extrem de saraci. El spune ca ea nu are pe nimeni, nu are prieteni........Am fost la un pas sa ma despart de el din cauza ei. Am eu o idee in cap,o fixatie, ce-o fi: NU pot sa inteleg o astfel de prietenie, intre o femeie si un barbat. Intre sef si subalterna. Nu pot. Va exista mereu ceva ....ceva ascuns.....macar din partea unuia dintre ei. EL sustine ca sunt doar prieteni. Ea mai are 2 surori in oras, iar el vine azi acasa si imi spune ca ambele surori ale fetei au vandut apartamentele si se muta din oras. Ciudat! Amandoua deodata! Fata a stat la una dintre surori. Ea nu are studii, nu are o calificare. Prin urmare, nici nu salariul ei nu este mare ..... Prietenul meu mai are un apartament in oras, neinchiriat (nu e finisat, la 2 blocuri de al nostru) , iar azi mi-a spus ca aceasta persoana- fata- se va muta in apartamentul lui. Se muta urgent! Nu stiu, voua vi se pare normal asa ceva?! Va sta acolo gratis, desigur. Pana cand??? Pana la infinit. Banuiesc ca nu isi va putea permite sa se mute in chirie prea curand.... Nu inteleg, nu e capabila sa se descurce singura?? Nu are parinti, prieteni?
Am inceput o discutie cu el, iar el imi spune ca ajuta pe cine si cand vrea, ca acel apart.este casa lui si face ce vrea.
Eu.....eu am niste indoieli in suflet. Demult. Insa astea nu conteaza......Face ce vrea.

Ce pareri aveti? Despre tot.....




Dubios, ai mare grija! Mai e si de alta nationalitate...! Arabii au in general alte obiceiuri si conceptii despre viata... In afara de asta, fiind de religii diferite nici nu va puteti casatori... Unul din voi ar trebui sa treaca la religia celuilalt... Nu suna prea bine! Parerea mea este ca nu prea ii pasa de tine, din moment ce a refuzat sa te asculte si continua sa o ajute pe fata aceea, care, probabil ca ii este mai mult decat simpla "prietena". De ce nu-ti gasesti tu un roman mai bine?
Micael
Postat pe 10 Iulie 2010 15:25
Mayra, si parerea mea este ca prietenul tau nu te prea respecta. Zici ca aveti o firma impreuna, dar tu nu prea ai acces la firma. Nu ai acces la masina lui, cand iti dai si tu cu parerea iti spune ca e casa lui si face ce vrea, urla la tine. Esti sigura ca il vrei cu orice pret? Daca raspunsul este da, ai mare grija la moldoveanca. In 3 ani a ajuns departe, s-a instalat bine mersi in casa lui. Inca 3 ani si te trezesti ca te scoate din ecuatie. Daca nu era nimic intre ei, se bucura ca perechea omului care a ajutat-o atata se intereseaza de ea, se apropia de tine.
Am si eu o curiozitate. Ce vrei de fapt sa obtii prin instalarea acelui microfon? Esti sigura ca esti pregatita sa afli adevarul? Si daca se dovedeste ca te inseala, ce-ai sa faci?
Cammie80
Postat pe 10 Iulie 2010 15:44
Mda......asa e...

Am tot vorbit despre asta cu prietenii mei. Am o amica psiholog care mi-a spus - in afara faptului ca este arab si ca fata aceea profita la greu de el - ca exista barbati care pot iubi (asta in mintea lor ) 2 femei deodata, sau barbati care au o nevoie psihologica de a fi inconjurati si adulati de femei, ca exista o alta categorie de barbati carora le plac femeile care depind de ei, femei care au nevoie de ajutorul lor.
mayra31
Postat pe 10 Iulie 2010 15:45
Cammie, el are o alta firma separat de a noastra. Acolo lucreaza cu madama.

La masina nu am acces pt ca eu nu am carnet de conducere. In copilarie am trait 2 accidente de masina absolut groaznice si am ales sa nu imi fac carnetul de sofer.
Prin instalarea microfonului as dori sa aflu adevarul.

Daca se dovedeste ca intre ei 2 este ceva, atunci el m-a MINTIT, negand tot timpul.

Am sa vad la momentul potrivit cum am sa actionez.


Daca faza cu microfonul nu merge, amica mea m-a sfatuit sa pun un detectiv pe urmele lui/lor precum in filme
mayra31
Postat pe 10 Iulie 2010 15:51
De la: mayra31, la data 2010-07-10 15:51:55Cammie, el are o alta firma separat de a noastra. Acolo lucreaza cu madama.

La masina nu am acces pt ca eu nu am carnet de conducere. In copilarie am trait 2 accidente de masina absolut groaznice si am ales sa nu imi fac carnetul de sofer.
Prin instalarea microfonului as dori sa aflu adevarul.

Daca se dovedeste ca intre ei 2 este ceva, atunci el m-a MINTIT, negand tot timpul.

Am sa vad la momentul potrivit cum am sa actionez.


Daca faza cu microfonul nu merge, amica mea m-a sfatuit sa pun un detectiv pe urmele lui/lor precum in filme


parerea mea este ca cea mai buna varianta este aceea cu detectivul
FRN
Postat pe 10 Iulie 2010 18:09
Ok, merci
mayra31
Postat pe 10 Iulie 2010 20:15
imi pare rau pt tine sincer ,dar de ce nu vb cu el si ii spui ca vtri sa fii prietena ei ca banuiesti ce ii este destul de greu sa nu aiba nici o prietena,sa incerci sa te apropi de ea sa vezi cum gandeste,si ce vrea ea de la viata ,doar asa ai mai scapa de indoieli.iti doresc mult succes
Cristina_Ramona
Postat pe 10 Iulie 2010 20:44
Nu cred ca e idee buna sa se imprieteneasca cu ea, avind in vedere k acea fata e cam profitoare, nu cred ca ar fi sincera cu Mayra.Parerea mea.
Alta idee: ai putea sa iti faci si tu un amic baiat, spui k ai nevoie si tu de un amic baiat,kare sa te asculte....il mai pui sa sune pe fix,sau ceva de gen.....Eu asa as face, zau de nu
augusta1979
Postat pe 10 Iulie 2010 21:20
dar daca ii spune lui ca vrea sa fie prietene ei ar putea sa vada reactia lui ,si daca el nu ar fi de acord inseamna ca sigur este ceva inre ei.Nu cred ca ar fi atat de dobitoc sa stea la masa cu amndoua ,cel putin asta este parerea mea.iti doresc multa bafta si daca ce banuiesti tu este adevarat inseamna ca nu te merita ,oricum viata merge inainte cu el sau fara el.
Cristina_Ramona
Postat pe 10 Iulie 2010 21:27
Eu am auzit de un caz adevarat, erau ceva prieteni de familie de-alor mei.... un domn respectabil cu statut ultra ok in oras si-a adus amanta in casa proprie timp de 20 de ani in calitate de PRIETENA DE FAMILIE, si amanta era maritata, uite-asa 2 familii "prietene".
Nimeni nu a banuit chiar nimic. In ziua in care acel domn a murit, s-a aflat totul. Noroc ca a murit acasa la sotie.

Psycho din astia exista. Care stiu sa joace tare, pe 2 fronturi. Cine stie ce exista in mintea lui. Omul poate fi psycho sa ii faca placere erotico-sadica sa le vada pe ambele la o masa.....ce scenarii maladive, e patologic, zau asa!

Sau : Acea fata vrea sa il mulga de bani.
augusta1979
Postat pe 10 Iulie 2010 21:36
"cerceteaza" si daca e adevarat ca te inseala nu sta pe ganduri si despartate de el
kudika226474
Postat pe 10 Iulie 2010 21:36
"cerceteaza" si daca e adevarat ca te inseala nu sta pe ganduri si despartate de el
kudika226474
Postat pe 10 Iulie 2010 21:36
fa si tu cum face el...iesi cu un prieten mai vechi si pana la urma o sa vada si el cum e
kudika226474
Postat pe 10 Iulie 2010 21:38
Exact! Asta am spus si eu
augusta1979
Postat pe 10 Iulie 2010 21:45
Buna seara tuturor.Poate o sa spuneti ca sunt foarte rea.Dar parerea mea este urmatoarea:Nu cred ca din cauza religiilor nu sunteti casatoriti.Apoi subalterna nu este numai subalterna si atat.Din punctul meu de vedere este foarte evident:Nu-i pasa foarte tare parerea ta,plus...ca ti-a si spus:e casa mea si fac ce vreau.Incearca sa-ti spui punctul de vedere(daca ai voie).I-mi pare tare rau pentru tine dar finalul nu o sa fie usor pentru tine.Si ca sa-ti raspund la intrebarea ta,ce as face daca as fi in locul tau?in primul rand nu as fi permis sa ajung la asa ceva.Dar daca s-ar fi intamplat as fi pus punctul pe i imediat.I-ti doresc multa putere si curaj.
COCA109821
Postat pe 10 Iulie 2010 23:35
cine stie ce e in mintea lui.....cred ca este ceva la mijloc,e prea ciudat si mai ales atunci cand deschizi subiectul despre acea tipa , incepe cearta. de nu ar fi ceva intre ei au zic in loc sa tipe ca un nebun ar incerca sa te lamureasca , sa te faca sa intelegi care e situatia de ex ca doar o ajuta ca ii este mila de ea etc.
fata_healthy
Postat pe 10 Iulie 2010 23:39
draga mea

in atat timp daca erau doar amici si mai ales atat de apropiati ajungeai sa o cunosti de zeci de ori si sa fiti si voi relativ amice

daca el o tine ascunsa si dupa 10 ani de relatie cu tine mai exista exprimari de genul e casa mea, sunt banii mei , fac ce vreau e clar ca e altceva intre ei ,,,, fffff altceva


ai grija de tine, nu stiu daca aveti copii sau nu

tu ,,. teoretic ai cheie de la acel apartament,.... poti face ce vrei (doar sa te gandesti la consecinte)

daca as fi eu as prefera sa aflu si sa se termine 10 ani de relatie decat sa traiesc cu nesiguranta langa un om care ma minte
healthy004061
Postat pe 11 Iulie 2010 10:09
si inca ceva
ei nu sunt monogami (asa sunt educati de mici ,,,daca are bani de 2 neveste are 2)(am avut in facultate nenumarati colegi din tari arabe si putine erau cei din familii monogame,,, si alea erau pe considerente financiare)
si mai stiu exemplul unui cetatean turc ca s-a casatorit cu o romanca (i-a marturisit ca el acolo mai are o sotie si un fiu dar ca pt el e legal si ea a acceptat) si dupa vreo cativa ani de casnicie in care totul mergea bine a aflat ca el are si pe una la bucuresti pe care o iubeste si vrea sa o ia si pe aia

si lui i se parea urat din partea ei ca nu aceepta ,,,,

healthy004061
Postat pe 11 Iulie 2010 10:15
Auzi, Coca, ar trebui sa mai pui mana pe o carte de gramatica.

"Iti" si "imi" se scriu mereu impreuna.......

Mayra a spus clar ca NU are cheie de la acel apartament.
ioana17_bibi
Postat pe 11 Iulie 2010 10:40
De la: ioana17_bibi, la data 2010-07-06 10:20:16'neatza, Bianco !

Am spus asta pt ca romanii nu pot concepe ca exista si prietenie platonica intre femeie si barbat fara sex, si exista ajutor dezinteresat. Asta e mentalitatea romanilor in general, zic. Pt ca romanii cred ca omul daca ajuta o femeie ea sigur face sex cu el pe bani sau ca multumire pt intretinere. Vorbesc la modul general, ca toata lumea i-a zis Mayrei ca sigur este ceva acolo..
Asta nu am de unde sa stiu sigur.
Mai ales ca barbatul este arab, iar arabii au asta in sange: ajutorul, compasiunea.Ei sunt altfel.



mdana
Postat pe 11 Iulie 2010 11:18
De la: stem_29, la data 2010-07-06 11:12:47
De la: ioana17_bibi, la data 2010-07-06 10:20:16'neatza, Bianco !

Am spus asta pt ca romanii nu pot concepe ca exista si prietenie platonica intre femeie si barbat fara sex, si exista ajutor dezinteresat. Asta e mentalitatea romanilor in general, zic. Pt ca romanii cred ca omul daca ajuta o femeie ea sigur face sex cu el pe bani sau ca multumire pt intretinere. Vorbesc la modul general, ca toata lumea i-a zis Mayrei ca sigur este ceva acolo..
Asta nu am de unde sa stiu sigur.
Mai ales ca barbatul este arab, iar arabii au asta in sange: ajutorul, compasiunea.Ei sunt altfel.



...Mai ales ca el e arab si ea.. moldoveanca! hai fii serioasa cu compasiunea arabilor...Mayra spunea ca " au mai fost ceva probleme acu trei ani.. Daca i-ar fi pasat de ea,n-ar mai fi adus-o pe moldoveanca in apartament. Si faptul ca se crizeaza cand vine vorba de ea, enormal,ca se simte vinovat! Uitati-va la tv, moldovencele au asediat Bucurestiul!N-au niciun fel de scrupule cand vine vorba sa-si atinga scopul.

Scuze moldovencelor " de buna credinta " ..
mdana
Postat pe 11 Iulie 2010 11:30
E o treaba tare urata si, cam miroase... Eu zic ca este foarte clara situatia si, sincer, nu stiu ce as face. Faptul ca urla si tipa la tine cand adunci vorba de moldoveanca, este un semn foarte clar: vrea sa o protejeze. Moldovencei nu-i pasa de tine, chiar deloc! Poate asta si urmareste, sa te scoata din ecuatie, cum spunea cineva mai sus. Am avut si eu o chestie cu ajutatul colegei de servici (fostul sot) si cu iesiri la chefuri organizate de firma lor, unde nu aveau voie sa-si aduca sotii sau sotiile (minciuni peste minciuni!). In mod normal, ar trebui lasat balta, insa nu stiu daca ar trebui lasat asa de usor alteia, depinde si de felul cum se poarta el cu tine.
Multa putere si intelepciune!! Si, nu te lasa!!
Ileana1970
Postat pe 11 Iulie 2010 13:57
De la: mayra31, la data 2010-07-09 20:58:07Balanta, da, si eu consider ca nu poate exista o relatie de "pura" prietenie intre un barbat si o femeie atat de multa vreme.... El tot timpul sustine sus si tare ca da, exista............
Azi m-am sfatuit cu o persoana cu multa experienta. Imi spunea asa:

Ca in timp se va afla adevarul, ca va iesi la iveala.
Ca totul se plateste in viata. Fiecare greseala o platim.

Bun, ce vreau sa fac eu acum?!
Maine am sa cumpar o camera cu microfon incorporat si am sa-l montez astfel incat sa-i pot "prinde".

Intrebarea este: unde as putea sa-l montez, unde ar fi mai ok?

Variantele sunt:
Deasupra apart.in care locuieste madama.
La locul lor de munca sau in masina. (in aceste 2 din urma accesul meu va fi cam dificil).

O seara placuta.


Draga mea,
iti inteleg supararea si disperarea,dar cred ca semnele care se vad cu ochiul liber sunt cele mai graitoare.Tu esti singuta observatoare.Numai tu poti compara ceea ce a fost,in perioada anterioara aparitie acestei profitoare,cu ceea ce este acum intre tine si iubitul tau cel plin de compasiune.Ma intreb daca era vorba despre un barbat aflat la anaghie,tot asa ar fi procedat?
balanta65
Postat pe 11 Iulie 2010 19:28
Mayra, bine a zis Kudika de mai sus: nu l-as lasa alteia!
Dar nici in ruptul capului, fix asa! Zau!
augusta1979
Postat pe 11 Iulie 2010 21:07
De la: mayra31, la data 2010-06-30 21:56:29Da....asa este....plus ca povestea acestei "prietenii" "pure", "sincere" si "platonice" nu este tocmai de azi, de ieri...
El insista ca nu este nimic mai mult, insa deja cred ca s-a ajuns prea departe, sa stea in casa lui. Oricum, trebuie o apropiere destul de mare fata de cineva ca sa ajungi la un asemenea stadiu.
Nu inteleg, desi sunt o femeie deschisa si toleranta.
Aceasta fata nu are prieteni, familie, parinti ca sa o ajute la nevoie?! A trebuit sa apeleze la un barbat aproape casatorit?! Ea nu se pune in locul meu?! Nu cred ca o duce capul atat de departe.
Si inca ceva....el ar fi putut sa fie mult mai discret: de exemplu, sa-i fi imprumutat o suma de bani, daca ea nu avea bani de chirie. Iar din punctul ei de vedere, ea are un salariu, lunar, ca toata lumea: daca stia ca nu va mai avea unde sa locuiasca, cum si de ce nu si-a pus niste bani la o parte pentru zilele negre?!
Da, evident este mai avantajos sa ai un sponsor, sa locuiesti gratis!!! Acum sa vedem pana cand.
Nu inteleg, repet, nu am mai intalnit asa ceva. Ma intreb daca el s-a pus in locul meu....ce ar simti el.
Cu el nu se poate discuta nimic pentru ca incepe sa urle, sa tipe ca eu sunt geloasa, invidioasa....
Apartamentul este la 2 blocuri de al nostru, si se vede inauntru, la parter fiind....
A fost aprinsa lumina la ea, o vedeam inauntru......si asa mi-au revenit simtamintele astea!
Este ciudat!

Am vrut sa va impartasesc toate astea.....

O seara placuta.


P.S. Nu ne-am casatorit din ratiuni religioase, la inceput din cauza asta, apoi au aparut alte probeleme... Dar in aceasta problema, nu cred ca ar fi avut vreo importanta daca eram sau nu casatoriti,pt ca el spune mereu ca face ce vrea atat cu banii sai cat si cu apartamentul sau!




hm...de ce nu incerci sa vorbesti cu fata respectiva?si sa-i spui cum stau lucrurile?sa o intrebi ....
asa iti poti da seama ce se intampla intre ei...prin raspunsurile pe care le da...prin felul in care reactioneaza...ar trebui sa incerci sa stai de vb cu ea...daca cu sotul tau nu se poate...
iar daca el iti va spune ceva...ca de ce te-ai dus la ea...si eu mai stiu ce....ii poti spune...ca atunci cand incerci sa vb cu el...nu te asculta pana la capat...tipa,se enerveaza repede...


succes! astept sa zici ce s-a intamplat
emmyley
Postat pe 11 Iulie 2010 22:22
din cate am auzit si stiu , arabii nu se multumesc cu una singura...dar oricum ceva aiurea tot este la mijloc .. n-am citit toate postarile, my bad dar am inteles bine sau vrei sa cumperi o camera sa o montezi in apartament?mi se pare deplasat.si urmaritul si tot... discuta odata cu el, serios, nu vrea ..il sperii, iti iei bagajele si pleci cateva zile. daca te cauta il pui sa aleaga, daca nu e clar k a avut o legatura cu tipa... eu asta cred , dar na..pareri si pareri
pinkkky
Postat pe 11 Iulie 2010 22:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despre cunoasterea de sine si a persoanei iubite. 170 De la: Max2 28 Ianuarie 2012 11:07
Predictii pe - eUniversum 1 De la: gabriel32 23 Ianuarie 2012 14:13
merita de asteptat ceva??? 14 De la: kudika_pudika 6 Aprilie 2011 22:10
Sunt eu tranta sau.... ? 17 De la: CMBSTPMN 10 Septembrie 2009 20:02
sunt atrasa de prietenul fostului meu iubit 10 De la: merika 1 Septembrie 2011 08:59