Setari Cookie-uri

ce anticonceptionale sa iau?

Totusi anticonceptionalele nu sunt recomandate perioade lungi de timp ... mama mea fol de ani buni anticonceptionale ...s'a ingrasat fff mult peste 10 kg ... si i'a aparut un chist la san..dupa anumite controale i'au spus ca e din cauza anticonceptionalelor. Eu momentan nu sunt in tara... iar aici in Italia sunt anticonceptionale plasturi care se lipesc pe anumite parti ale corpului si trebuie schimbate parca la o sapt .. nu au atatea efecte negative ca si pastilele au eficienta de 96-98%.
GossipGirl_healthy
Postat pe 13 Noiembrie 2008 11:00
sterilet, nimeni? un corp strain dar eficient,sigur si 5 ani nu te mai gandesti la metode de contraceptie. si nici nu produce modificari hormonale in timp daca mai vreti sa faceti copii mai tarziu.
stella_m
Postat pe 21 Noiembrie 2008 09:21
buna...e pentru prima oara cand vorbesc pe forum.. si as dori si eu sa ma ajutati in legatura cu "pastilele" farmatex. Am auzit ca sunt foarte bune si ca trebuie sa le iei cu 10 min inainte de actul sexual Totusi as dori sa aflu si alte pareri si mai multe detalii... Ma puteti ajuta?
claudia31
Postat pe 4 Decembrie 2008 22:17
salut sunt noua pe aici va rog sa-mi spuneti si mie daca i-au mercilon si sunt fumatoare e ceve in neregula eu pana acum nu am luat nici un fel de anticoceptionale.ce anticonceptionale pot lua daca fumez,va rog s[uneti-mi si mie o parere.va multumesc
crwsy_162005
Postat pe 10 Decembrie 2008 20:38
Eu am luat marvelon timp de 4 ani si m-am simtit super bine,chiar mi s-a reglat ciclul si nu am mai avut dureri sau scurgeri abundente,dar l-am luat dupa un consult medical.Acum le-am intrrump pt. ca vreau sa fac un bebe dar ideea e ca nu toate pas. dau aceasta stare.Mai intai mergi la medic. BAFTA!!!
lavi81
Postat pe 14 Ianuarie 2009 09:46
daca merg la un control ginecologic pt anticonceptionale ma intreb .. mai exista riscul sa ma ingras? dak medicul imi da anticonceptionale pt organismul meu.
GossipGirl_healthy
Postat pe 14 Ianuarie 2009 11:13
Buna fetelor !

Am si eu o intrebare(desi sunt bãrbat). De ce trebuie sã luati anticonceptionale ?!?

Intreb asta pentru ca toate problemele pe care le "rezolva" anticonceptionalele se pot rezolva intr+un mod mult mai benefic pentru organismul femeii cu altceva. Adica o sarcina nedorita se poate evita folosind prezervativul iar ciclurile neregulate si dereglarile hormonale se pot rezolva cu cateva plante.
Punct.

Deci, de ce trebuie sã luaþi anticonceptionale?
Un raspuns il am deja: ca sã vã îmbâcsiþi organismul cu toxine ºi sintetice. Mã gândesc cã poate mai sunt ºi alte rãspunsuri.
Plantvita
Postat pe 14 Ianuarie 2009 12:02
fetelor am si o intrebare, a luat cineva CYCLO PROGYNOVA ?cum v-ati simtit? eu am inceput acuma, dar imi e tare frica sa nu ma ingras, scrie ca mareste pofta de mancare...si cand imi e foame ma gandesc daca nu e de la ele. astept raspunsuri cat mai repede
girl
Postat pe 14 Ianuarie 2009 13:25
mda...eu iau Yasmin de 2 ani si un pic...si mi-e fff bine..... de luna viitoare fac pauza 6 luni. Nu stie nimeni dak e neaparat sa fac pauza!?!? in 2 ani nu am facut nici o luna pauza dar am prietena care tot la 12 luni, 6 luni face pauza. Medicul meu stie k iau de 2 ani si nu mi-a pomenit nimic de pauza. mersi mult.
pink_snow
Postat pe 14 Ianuarie 2009 14:23
am luat novinette, medicul mi a spus ca sunt cele mai usoare.....treaba cu ingrasatul e relativa....fiecare corp raspunde altfel la acelasi medicament.eu nu m am ingrasat,chiar au fost f bune pt chistul ovarian pe care l am avut(de aia am si folosit anticonceptionalele) stiu de yasmine ca sunt f tari si posibilitatea de a le tolera este scazuta :) e bine totusi sa evitati anticonceptionalele daca nu aveti o relatie stabila pt ca jocul cu hormonii e f periculos.Sanatate maxima
bibistrocel2008
Postat pe 14 Ianuarie 2009 18:34
Medicul meu a spus ca pauza la anticonceptionale e buna insa nu e obligatorie, deci....ramane la aprecierea ta. Eu zic ca e bine sa faci cate o pauza pe an, macar de o luna....
Gaby211081
Postat pe 15 Ianuarie 2009 10:46
Despre Diane 35: sunt doar pt tratament si nu pt contraceptie. Ele cresc riscul de cancer mamar foarte mult. Majoritatea ginecologilor le prescriu ca tratament pt chisturi de ovare si nu pt contraceptie.

Cat despre ce pilule sa folosesti, sincer te sfatuiesc sa te duci la un endocrinolog si nu dupa sfatul ginecologului. Anticoncetionalele au in compozitie hormoni, specialitatea medicala care se ocupa de hormoni este endocrinologie (ca sa ma exprim pe scurt).

In favoarea a ceea ce am afirmat mai sus este cazul meu. Am luat Yasmine 2 ani si in august le-am intrerupt (incepusem sa am mici sangerari la mijlocul ciclului). Dupa aceea mi-a venit menstruatia normal, apoi pauza si am fost la ginecolog (oricum vroiam sa merg dupa a treia menstruatie) si a adescoperit ca la ovarul drept am un chist de 4 cm si ceva si inca unul de 2 cm si ceva. Concluzia lui a fost sa ma operez. Eu una nu am vrut si m-am dus la endocrinolog care dupa ce mi-a facut o serie de teste si ecografie la glanda tiroida mi-a prescris cele mai slabe anticonceptionale, iar spre norocul meu, dupa nici o luna mi s-a retras aproape in totaliate :D. Asa ca iti recomand sa mergi si la ginecolog, dar si la endocrinolog.
roxanastanciulescu
Postat pe 15 Ianuarie 2009 12:36

nu ai cum sa intelegi pentru ca nu esti femeie.. o spui de parca ar fi "atat de usor". Ei bine , nu este , poate ar fi mai bine sa nu mai dai sfaturi...

Postat pe 15 Ianuarie 2009 13:34
Mesajul este pentru Dl. Danut Draghici

Postat pe 15 Ianuarie 2009 13:35
Eu nu am luat niciodata dar fiica mea ia karissa de cateva luni la recomandarea unui medic ginecolog si se pare ca se simte f bine.Nu s-a ingrasat si nu are nici un efect negativ.
crinutza_healthy
Postat pe 16 Ianuarie 2009 08:21
buna, eu iau novynete de 4ani de zile si nu am avut probleme niciodata.La inceput, mi-au fost recomandate diane 35 de un medic ginecolog dupa ce m-a consultat, dar le-am luat doar 1luna pt ca imi era foarte rau dupa administrare,aveam ameteli, greturi si am schimbat medicul si totodata si anticonceptionalele. Acum ma simt foarte bine, m-am mai ingrasat dar nu cred ca este neaparat vina pastilelor. Va pup!
ramonamadalina
Postat pe 18 Ianuarie 2009 14:11
anticonceptionale injectabile se mai gasesc?la ce pret si unde?

2730308370035
Postat pe 19 Ianuarie 2009 20:19
pentru andra90
http://www.efarma.ro/products.php?id=1516
kaaty
Postat pe 21 Ianuarie 2009 19:22
de triregol a auzit cineva? sunt bune, sunt proaste? afecteaza cumva sanatatea? mie astea cik mi le-a prescris medicul, m-a intrebat dak am posibilitate financ si i-am zis k sunt studenta si mi le-a "prescris" pe acestea, facandu-mi o serie de analize la sange inainte.
pishpirik17
Postat pe 22 Ianuarie 2009 10:30
BUNA BELLA AM SI EU O INTREBARE?POTI SA MI DA I SI MIE MAI MULTE DETALI DESPRE STERILET?TU CATI ANI AI?'
danaviciu
Postat pe 22 Ianuarie 2009 11:04
buna fetele, eu nu am mai scris de cam multicel, miercuri (21.01.2009)am fost la o consultatie la gineko, totul a issit fff bine, azi asteot rezultatele la analiza de secretie si papanicolau, dar mi-a spus doctora ca sunt fff sanatoasa, nu a vazut nici o moificare de forma sau ceva neinregula in interiorul meu.(ecograful a fost intern). eu cred ca stiu si de ce mi-au iesit toate la locul lor si in regule, nu mai folosesc anticonceptionale de 3 luni, cd le foloseam imi iesea cate ceva la consultatie, si nu ma simteam bine deloc, si acum mi-a recomandat, farmatex , contraceptive orale, ati folosit?
lorelay21
Postat pe 23 Ianuarie 2009 12:34
ups , scz
voiam sa zic contraceptive cu aplicare locala, se gasesc sub tei forme, ovule, comprimate sau crema, inca nu le-am luat dar am de gand sa le iau pt a le folosi din cand in cand,
lorelay21
Postat pe 23 Ianuarie 2009 12:53
Buna! de azi am inceput sa iau Yasmine? se intampla ceva daca iau Calciu plus vitamina D3 in timp ce iau si AC ?Multumesc
varsatoareamgg
Postat pe 28 Ianuarie 2009 23:14
Buna!Eu iau Marvelon cam de 3 ani mi s-a spus ca nu trebuie facut deloc pauza .M-am simit f bine cu el dar acum in ultima luna mi-a aparut o secretie maronie cu 2 zile inainte de a termina blisterul.Am fost la cabinetul de planning si a spus ca e ok ca nu trebuie intrerupte ca asa ceva se mai intampla daca altfel ma simt bine cu Marvelon pot continua cu el .Voi ce spuneti ati patit vreodata asa ceva?
maria1931
Postat pe 3 Februarie 2009 14:55
Acele pete maronii sunt de fapt pete de sange. Tot ce e posibil ca ai sangerat (sangerarea se produce in acelasi loc ca si menstruatia - endometru, si ca ai sangerat puin si pana a ajuns sangele pe chilot a trecut ceva timp si s-a facut maro (ca asa arata sangele mai vechi, isi schimba culoarea). Se cheama sangerare intermenstruala.
roxanastanciulescu
Postat pe 3 Februarie 2009 15:11
dar e normal asa ceva dupa atatia ani de administrare ani in care nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva? eu auzisem ca in primele luni e ceva firesc dar nu stiu daca si dupa 3 ani este chiar daca se spune ca este
maria1931
Postat pe 4 Februarie 2009 18:35
Am patit-o si eu. Pentru siguranta fa-ti un papanicolau, dar e o reactie la anticonceptionale. Eu am vrut sa renunt la ele dupa 2 ani fara intrerupere pt ca am patit ce ai patit si tu, plus dureri de sani. Le-am intrerupt si mi-au aparut niste chisturi imense la ovare de ginecologul vroia sa ma opereze. Noroc ca nu am vrut si m-am dus la endocrinolog care dupa destul de multe teste mi-a dat Karissa (sunt ultimele de pe piata si au concentratia cea mai mica de hormoni) la care luna trecuta am avut o sapt sangerari, iar luna asta e mai ok, am doar picaturi si mi s-au si retras chisturile :D
roxanastanciulescu
Postat pe 5 Februarie 2009 16:51
eu am luat yas de 1 an si ceva si acum 3 luni am oprit. stiu ca tb sa faci pauza dupa 12 luni, desi ginecologul meu nu mi-a zis. eu in er de 1 an in care le-am luat nu am avut prob, mi s-a reglat ciclu si nu am avut dureri si nici sangerari mari. insa mam ingrasat 20 kg. acum am reusit sa dau jos 10 dar am fost la saa 5 zile pe sapt cate 1h30.
healthy002998
Postat pe 2 Iunie 2009 11:11
eu am luat yasmin un an jumate am avut simtome asemanatoare dar doar cand uiatm sa iau vreo pastila si luam 2 in aceiasi zi dar in schimb am fost foarte multumita dupa ce le-am lasat am si ramas insarcinata din pacte nu am putut pastra sarcina :( si eu mam ingrasat si mam bucurat dar cum mam lasat de ele am si slabit nu mam ingrasat decat vreo 2-3 kg dar ptr mine conteaza as vrea sa ma ingras vreo 10 kg deoarece am 1.67 si 46 de kg va poop
ruby22
Postat pe 8 Iunie 2009 03:59
nu este adevarat steriletu nu e atat de sigur ptr toata lumea o matusa de a mea a ramas cu sterilet cu tot si era sa moara daca nu mergea la timp ptr ca sarcina nu a putut creste si copilu incepuse sa putezeasca in ea ...imi pare rau sa spun asta dar nu face bine oricui plus ca poate cauza rani deci nu cred ca este o solutie prea buna :)
ruby22
Postat pe 8 Iunie 2009 04:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un sfat 14 De la: utad 6 August 2010 16:45
am si eu nevoie de un raspuns 15 De la: healthy003235 5 Februarie 2010 23:24
avort, sex ne protejat, pilula de a doua zi?? 5 De la: alina_udrescu 4 Februarie 2014 19:32
buna! 2 De la: cristina_tulipe 21 Februarie 2010 22:01
tricomonoza 4 De la: healthy002469 3 August 2009 21:58