Setari Cookie-uri

ce anticonceptionale sa iau?

aham..
rana s-a micsorat...mai iau ink o data trtamentul. data viitoare la ctrl o sa vad daca o cauterizam sau nu:|
mulltumesc de intrebare madalinaloredana :)
bushu_bushu2006
Postat pe 2 Septembrie 2008 22:04
majestik
maine dimineata ma duc la planning dimineata la 8, cu prietena mea, sper sa deschida pe la ora aia
ca sa nu intarzi mult de la munk,vb maine

lorelay21
Postat pe 3 Septembrie 2008 15:30
am fost azi pe la ora 8 eram la plannning, si dna doctor a avut o problema si ne-a zis asistenta ca tocmai azi vine la cabinet la ora 9.30, , asa ca o sa ne ducem maine dimineata, ne-a zis ca vine la ora 8.30
majestik dar tu stii cum arata doctora la care ai fost tu?
pt ca in acelasi cabinet sunt 2
ne-a zis asistenta ca azi e o doctora si maine e alta, eu asa am intzeles.
lorelay21
Postat pe 4 Septembrie 2008 09:42
da. era blonda, okii albastii, aranjata..dragutza ca fizionomie.
ai incerkt qmva la aia de pe severinului sau iti e mai aproape la spitalul nr 1?
k eu vreau sa ma duc sa le skimb mi-au aparut f multe cosuri, cam de cand am inceput sa le folosesc,,,si am luat si in greutate
bushu_bushu2006
Postat pe 4 Septembrie 2008 21:18
nu credeam vreodata ca exista asa ceva
crede-ma majestik
la ora 8 30 azi de dimeata eram la cabinet
la planning, era dna blonda cu ochi albastri cum zici tu, dar crede-ma ca nu am gasit in ea ceva din descrierea ta, aia cd ziceai ca e draguta si iti aexplica, din contra,
am gasit-o urland, tipa pe una ca de ce a intrerupt pastilele, consultatia propriu zisa se desfasura cu usa deschisa, avand in vedere faptul ca era si un barbat care astepta acolo, iar chestiile alea sunt intime, nu este posibil asa ceva, mai se plimba "doctora" daca pot sa-i zic asa fara sa jignesc pregatirea altora, si s-a uitat asa la noi de sus si zice : " va gasirati sa ventiti toti in dimineata asta"
si un comportament jalnic al ei cu pacientele care veneau sa-si ridice pastilele
pt ca daca usa era deschisa auzeai si vedeai cum se poarta cu ele,
este inadmisibil,
nu stiu unde sa ma duc si daca sa ma mai duc sau nu
lorelay21
Postat pe 5 Septembrie 2008 15:43
ma gandesc ca nu ai mai stat acolo sa vorbesti cu ea sau....? ca nu imi dadui seama....
uite eu trebuie sa ma duc saptamana asta la un planning.vreau sa-mi schimb yasmin-ul.
iubitul meu o sa se intereseze maine de programul de la planningul de la policlinik aia de care ti-am zis(pe severinului, urmatoarea statie de la shmit) si iti zic si tie. du-te si acolo....
madalinaloredana sincer imi pare rau ca nu a fost ca la mine...
bushu_bushu2006
Postat pe 7 Septembrie 2008 22:48
buna..si eu am luat yasmine si i-a fost extrem de rau intreaba medicul tau ginecolog despre karissa...eu asta iau.

Postat pe 8 Septembrie 2008 08:34
mie nu mi-e rau jannine21. numai ca m-am ingasat si mi-au aparut si multe cosuri. cam stiu ce o sa-mi dea. eu o sa ma duc la planning ca un ginecolog mi le-a recomandat pe astea..in fine
nu e problema
bushu_bushu2006
Postat pe 8 Septembrie 2008 12:34
cat costa diane 35? ca nu am vazut pe net niciun pret
bushu_bushu2006
Postat pe 9 Septembrie 2008 09:16
diane 35 sunt 20 ron
sau chiar 18, ai fost la planning??
pe secerinului?
lorelay21
Postat pe 9 Septembrie 2008 15:32
majestik nu-mi spune ca vrei sa iei diane?
lorelay21
Postat pe 9 Septembrie 2008 15:36
nu madalinaloredana, nu am ajuns. eu de luni pana vineri stau in pitesti. v-s-d sunt in craiova. vineri la 17.30 ajung pe severinului.
nu neaparat diane 35 dar...vreau sa le skimb pe astea ca m-am si ingrast un pic si mi-au aparut si cosuri pe fata...cam multe
tu ce ai facut pana la urma?
sau te duci dupa mine?
bushu_bushu2006
Postat pe 9 Septembrie 2008 17:36
Eu iau Yasmine cam de un an. Inainte am mai luat Microgynon si Harmonet insa la un moment dat organismul meu nu le mai suporta si a trebuit sa merg la doctor sa mi le schimbe. Yasmine mi se par bune. La mine nu au avut efecte adverse. Insa am o nelamurire! Dupa un an de zile in care le iau ar trebui oare sa fac o pauza? Nici acum nu m-am lamurit daca la acest tip de pilule se face pauza sau nu si sincer pe doctora am uitat sa o intreb...Stie cineva?
Gaby211081
Postat pe 10 Septembrie 2008 10:10
salut fetelor......eu va recomand ovule contraceptive CONTRACEPT M sau FHARMATEX de care gasiti contraceptul e ceva m,ai ieftin dar la fel de bun .El il folopsesc de ani de zile di nu am avut probleme nici macxar batati de cap.Se utilizeaza foarte simplu...inainte cu 5 min de actul sexual se introduce cat mai adanc un ovul in vagin,a nu folosi sapun doar apa calduta l;a spalare caci sapunul distruge spermicidul esti protejata 4 ore....nimic mai simplu incercati si veti vedea ce usor e sa ai o viata sexuala armonioasa fara batai de cap
johanna23
Postat pe 10 Septembrie 2008 10:42
Nu e chiar asa de simplu!!! Si eu aflasem despre Contracept M si mi-am cumpartat insa a fost un esec total deoarece eu nu le-am putut folosi, ma ustura ingrozitor asa ca pana la urma nu am mai putut sa fac nimic acea seara cu toate ca am respectat intru totul instructiunile! Deci, nu toata lumea poate folosi aceste ovule. Ar fi fost bine sa fie asa...
Gaby211081
Postat pe 10 Septembrie 2008 14:35
mi se pare mult mai.... comod cu pilule. daca johanna23 dupa 1 ora de cand l-ai folosit vrei sa faci dragoste ce faci? nu e pericol?
in fine fiecare cu obiceiurile lui
foarte bine madalinaloredana. lasa ca-ti zic eu ce fac vineri.ne mai citim
bushu_bushu2006
Postat pe 10 Septembrie 2008 17:58
gata, am fost la cabinet acolo pe severnului.
sa stii madalinaloredana ca eu am fost vineri la 17.15-7.20. atunci am ajuns de la pitesti. in fine...ideea e ca a fost o domnisoara mai plinuta, foarte amabila...m-a intrebat de ce vreau sa le skimb, m-a cantarit, m-a intrebat ce am mai luat,,,
mi-a recomandat altceva. se pare ca ce luam eu avea o cantitate de hormoni cam mare,,,iar astea sunt mai slabe dpv hormonal.
in conlcuzie a fost de treaba, si mi s-a parut ca stie ce vorbeste...dar iti recomand sa te duci mai devreme de ora asta,,,ca au program pana la 6 si poate ca nu mai gasesti pe nimeni...
si cred ca a fost asistenta (zicea iubitul k mai fusese inca o dr mai devreme)
nu am dat niciun ban.
asa ca,,,nu e nimic naspa care sa te faca sa nu te duci acolo
bushu_bushu2006
Postat pe 14 Septembrie 2008 22:57
majestik multumesc, o sa ma duc si acolo, dar este in fiecare zi program?
ce ti-a dat acum? cum se numesc????
eu am luat dessorele si acelea au concentratie mica de hormoni, la fel si novinette, sunt asa cam de mijloc nici mare nici mica.(concentatia de hormoni) si m-am ingrasat de la ambele
acum cd mi-a prescris doctora "diane" , am fost foarte speriata, ca o sa ma ingras, asa a fost, dar explicatia doctorei de ce mi-a dat diane a fost urmatoarea : la cum arat eu, adica mai plinuta, bine dezvoltata, zicea ca nu pot sa iau anticonceptionale cu concentratie mica de hormoni pt ca nu au efect, acum cred ca e o prostie acea explicatie a ei, acum oricum fac o pauza de o luna,
cred ca sapt asta ajung si eu pe severinului, zi-mi si mie unde e mai exact, merci frumos,
iuby meu cam intr-un an de aici incolo ar vrea un bebe mic, si mi-am jurat ca dupa ce fac bebele o sa-mi pun sterilet, si gata, nu o sa-mi mai distrug organismul cu pastile.
lorelay21
Postat pe 15 Septembrie 2008 15:19
da, in fiecare zi are program, nu are de ce nu..
mie mi-a dat logest, tot de-asta, ca are o cantitate mica de hormoni si nu ma pot ingrasa de la ei, decat din cauza mea, pentru ca por provoca, asemeni tuturor AC, pofta de mancare
legat de ce ti-a zis dr...nu e adevarat(e dr ginecolog ma gandesc daca ti-a dat explicatia asta...aiurita). mie mi s-a zis ca, desi e cantitate mai mica de hormoni, tot am protectie...madalina, e logic: de asta sunt facute AC, sa ne ofere protectie. nu are nicio legatura cu greutatea noastra...
stii unde e? cobori la shmith si o iei pe jos pe partea dreapta spre urmtoarea statie. zi vezi ca la jumatate de drum e policinica. are si o pancarta pe cladire scris planificare...
ai grija cu steriletul...ca e o cauza a ranii pe col...dar nu neaparat. vezi tu mai incolo
bushu_bushu2006
Postat pe 15 Septembrie 2008 19:17
da, in fiecare zi are program, nu are de ce nu..
mie mi-a dat logest, tot de-asta, ca are o cantitate mica de hormoni si nu ma pot ingrasa de la ei, decat din cauza mea, pentru ca por provoca, asemeni tuturor AC, pofta de mancare
legat de ce ti-a zis dr...nu e adevarat(e dr ginecolog ma gandesc daca ti-a dat explicatia asta...aiurita). mie mi s-a zis ca, desi e cantitate mai mica de hormoni, tot am protectie...madalina, e logic: de asta sunt facute AC, sa ne ofere protectie. nu are nicio legatura cu greutatea noastra...
stii unde e? cobori la shmith si o iei pe jos pe partea dreapta spre urmtoarea statie. zi vezi ca la jumatate de drum e policinica. are si o pancarta pe cladire scris planificare...
ai grija cu steriletul...ca e o cauza a ranii pe col...dar nu neaparat. vezi tu mai incolo
bushu_bushu2006
Postat pe 15 Septembrie 2008 19:18
da, in fiecare zi are program, nu are de ce nu..
mie mi-a dat logest, tot de-asta, ca are o cantitate mica de hormoni si nu ma pot ingrasa de la ei, decat din cauza mea, pentru ca por provoca, asemeni tuturor AC, pofta de mancare
legat de ce ti-a zis dr...nu e adevarat(e dr ginecolog ma gandesc daca ti-a dat explicatia asta...aiurita). mie mi s-a zis ca, desi e cantitate mai mica de hormoni, tot am protectie...madalina, e logic: de asta sunt facute AC, sa ne ofere protectie. nu are nicio legatura cu greutatea noastra...
stii unde e? cobori la shmith si o iei pe jos pe partea dreapta spre urmtoarea statie. zi vezi ca la jumatate de drum e policinica. are si o pancarta pe cladire scris planificare...
ai grija cu steriletul...ca e o cauza a ranii pe col...dar nu neaparat. vezi tu mai incolo
bushu_bushu2006
Postat pe 15 Septembrie 2008 19:23
De la: majestik, la data 2008-08-13 14:33:56Madalinaloredana, tocmai am fost astazi sa imi cumpar anticonceptionale de la planning-ul familial. stii ce mi-a zis doctora de acolo?
1. dr ginecologi nu stiu nimic despre contraceptie(pentru ca ei-sa recunoastem-din avorturi isi iau banii cei mai multi
2. indiferent de pilule, nu au afecteaza functionare organismului nostru. pentru ca aceste pastile contin niste hormoni care "traiesc" 24 de ore(de-aia tre sa luam in fiecare zi la aceeasi ora).
Sfatul meu este sa te duci la planificare familiala atunci cand termini blisterul asta de Diane 35. Si nici nu dai bani, iar cea de acolo in asa ceva este specializata, in contraceptie. :)
stefana_77
Postat pe 16 Septembrie 2008 06:55
asa....ce nu am zis corect? sau....?
bushu_bushu2006
Postat pe 16 Septembrie 2008 09:57
dupa 3 ani ...poti sa nu mai faci copii de la diane 35
Amaradiaa
Postat pe 21 Septembrie 2008 22:57
Eu personal iau Harmonet de 2 ani si jum la recomandarea doctorului, si doar in prima luna am avut o senzatie de disconfort, si un ciclu mai prelungit care s-a reglat in urmatoarea luna. Nu am avut nici o reactie adversa, nu m-am ingrasat,ciclul este normal, chiar fara dureri etc. Acum cred si sigur ca depinde de fiecare organism in parte cum tolereaza anticonceptionalele.
Elena_M_healthy
Postat pe 2 Octombrie 2008 16:06
La asta nu m-am gandit,si cred k ai dreptate Majestik...imi zice si mie cineva daca a mai avut o astfel d reactie l anticonceptional si anume k mi-au aparut niste firisoare de par pe obraz si sunt inestetice,iau Yasmin d 2 ani si alte reactii nu am avut,decat chestia asta?Vi s-a intamplat asa ceva?
kudika193441
Postat pe 2 Noiembrie 2008 14:16
bune fetele, nu am mai scris nimic pt ca am fost tare ocupata, ieri am inceput a doua folie de LOGEST, pe care le-am cumparat de la farmacie, fara nici o recomandare, nu am avut nici o reactie ciudata la ele, dar sa vedem, oricum am vazut ca oricare ar fi numele sau concentratia de hormoni corpul meu are o reactie adversa la contraceptive si anume, faptul ca sunt ffffoarte uscata, nu mai am aceeasi lubrifiere. daca fac pauza o luna, si nu iau pastile e totul ok, cum incep sa le iau cum apar si senzatiile astea de foarte uscat (in zona intima)si cel mai mult deranjaza in timpul contactului sexual... poate nu o sa mai iau nimic... dar asta dupa ce o sa fac un bebe....
lorelay21
Postat pe 6 Noiembrie 2008 11:19
Foloseste un lubrifiant! Ajuta sa stii!
Gaby211081
Postat pe 6 Noiembrie 2008 15:48
ms mult, am incercat, dar nu prea a mers, pe frigul asta lubrifiantul e rece, dar chiar o sa mai incerc, problema este ca lubrifierea este de moment, dar senzatia de uscat reapare si atunci trebuie sa reaplici lubrifiant,si tot momentul romantic s-a dus...:(((
lorelay21
Postat pe 7 Noiembrie 2008 15:22
mai fetelor eu cred ca unele dintyer voi sunteti inconstiente ,va jucati cu sanatatea voastra cum sa luati anticonceptionale de capul vostru? parca ati lua un paracetamol sau mai stiu eu ce...in primul rand ca astea se dau in urma unor analize ,va dati hormonii peste cap si va mai intrebati de ce va e rau si asa si pe dincolo? pana si babele alea se duc la doctor ,nu le iau asa de caplul lor si voi mame de care copii vostri au nevoie sa fiti sanatoase le luati asa dupa ureche? chiar nu aveti timp s amergeti la doctor? va faceti mai mult rau decat bine nu credeti? in plus daca ceva e bun pt mine nu inseamna ca altei femei ii face bine,poate sa ii faca rau caci suntem diferite .nu credeti?
izab33lla
Postat pe 12 Noiembrie 2008 13:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Celulita bat-o vina... 35 De la: laura_dobaes 17 Februarie 2010 09:18
ginecolog bun buzau 5 De la: healthy006244 17 Martie 2010 23:28
O idiotenie adevarata :) 50 De la: polin 25 Noiembrie 2011 10:06
dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale luate o perioada indelungata 101 De la: cosminutza_21 15 Mai 2011 14:18
sexul oral facur barbatilor 96 De la: healthy_andreeatm 23 Martie 2010 13:15