Setari Cookie-uri

avort

sper sa nu fac niciodata avort, mama a facut si de atunci nu mai e la fel...
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 1 Iulie 2008 13:53
Buna,
este foarte dureros sa faci un avort, toata viata te urmareste gandul , insa de multe ori dintre acelea care au facut , unele au fost impinse chiar de proprii parinti iar altele decizia a fost luata din diferite conceptii si nici nu au avut habar ce s-a intamplat cu ele , nici nu stiu ca exista posibilitatea ca acela sa fie unicul lor copil , dar nu trebuie sa existe condamnare ptr nici una, fiecare a luat decizia cum a crezut ca este mai bine ptr ea si poate este ptr prima data cand au fost egoiste
alexia275
Postat pe 7 Iulie 2008 08:23
eu nu am facut nici un avort,nu sunt de acord cu asta dar daca as fo fost nevoita poate as fi facut,insa multumesc lui Umnezeu ca nu am fost nevoita sa fac pt ca un alta sarcina nu as mai fi putut avea si acum m un flacau de 1 an si aproape 5 luni si nu vreau dect as fim sanatosi, eu ,sotzul si copilul...sanatate
izab33lla
Postat pe 26 Octombrie 2008 21:21
am facut un avort in urma cu 2 saptamani.este cea mai nmare greseala din viata mea.nu as fi vrut sa fiu nevoita sa fac asa ceva,dartocmai asta am facut.este dureros.
cub
Postat pe 20 Noiembrie 2008 20:24
avortul e cea mai mare gresala pe care o poate face o femeie in viata ei...nu faceti asta...alegeti orice alta solutie....fie-va mila de bebelusul vostru...!!!salvati-l...bietul copilas...
vedeti site-ul http://totuldespresarcina2008.wordpress.com/prima-luna-de-sarcina/...cititi-l pe tot....si vedeti clipurile postate acolo....o sa-mi dati dreptate....
glumeataa
Postat pe 17 Decembrie 2008 15:19
nici una dintre voi nu a fost niciodata obligata de nimeni sa avorteze...a facut-o fiindca nu voia sa aiba o grija in plus...fiindca voia sa fie mai libera si sa nu imparta cu nimeni mancarea....doamne ,dumnezeule...copiii vostri!...bietii de ei....omoriti in chinuri cumplite....
credeti-ma ...e vorba de o moarte infioratoare(nici nu e nevoie sa ma credeti pe cuvant...vedeti site-ul)..convigeti-va cu ochii vostri....
dak ati facut avorturi nu mai faceti si nu le sfatuiti pe altele sa faca...
iar dak sunteti insarcinate pastrati copiii...vor fii sigurele persoane care va vor iubi cu adevarat pe lume....singurele in care o sa puteti avea incredere...veti vedea cum o sa va simtiti dupa ce o sa nasteti...o sa-mi dati dreptate...o sa va iubiti copiii mai mult decat pe voi insiva....
nu va ganditi k nu aveti ce sa le oferiti...e nevoie de foarte putin pentru a face un copil fericit...si ce cadou mai mare puteti sa-i faceti decat viata????....orice viata e mai buna decat moartea...chiar si una in saracie....
glumeataa
Postat pe 17 Decembrie 2008 15:39
Draga Ioana 19,sunt oarecum de acord cu tine,dar ce ne-ai oferit tu sa citim, mie personal mi se pare o lectie de religie.. sunt situatii care te obliga sa intrerupi o sarcina..Tu ai copii?Banuiesc ca nu..

Postat pe 12 Ianuarie 2009 17:10
De la: getafedeles, la data 2009-01-12 17:10:16Draga Ioana 19,sunt oarecum de acord cu tine,dar ce ne-ai oferit tu sa citim, mie personal mi se pare o lectie de religie.. sunt situatii care te obliga sa intrerupi o sarcina..Tu ai copii?Banuiesc ca nu..



uite o *lectie de religie* mai clara http://totuldespresarcina2008.wordpress.com/adevarul-crud/

vizionare placuta!
vorbim dupa aceea!

glumeataa
Postat pe 13 Ianuarie 2009 20:32
nu poti fii *oarecum* de acord cu mine....trebuie sa-mi dai dreptate...avortul NU mai poate continua...trebuie oprit tot acest macel....!!!
glumeataa
Postat pe 13 Ianuarie 2009 20:33
Avortul este o crima.
ralucaelen
Postat pe 13 Ianuarie 2009 21:09
De la: ralucaelen, la data 2009-01-13 21:09:01Avortul este o crima.


este normal sa fie o crima....cel din pantecele mamei este om...nu este animal,planta,obiect de mobilier etc....
desi...si dak vorbim de animale....nicio femeie nu ar permite k un animal sa fie jupuit de viu...cu atat mai putin propriul copil...
din fericire nu vad aici femei kr sa fie de acord cu taiera in bucati a bebelusului....
era un alt topic unde se postau sfaturi despre avort dar fetele s-au razgandit...au spus k regreta acum k nu si-au lasat bebelusii sa traiasca....
glumeataa
Postat pe 13 Ianuarie 2009 23:11
dak femeile ar fii mai bine informate nu s-ar mai ajunge la asemenea cruzimi...
fetelor...aratati tuturor prietenelor voastre filmuletul *strigatul mut*...
vor intelege de ce nu trebuie sa fie de acord cu avortul...si nu vor avorta niciodata...indiferent ce s-ar intampla....
gasiti filmuletul pe net...intrati pe google si dati search....
glumeataa
Postat pe 13 Ianuarie 2009 23:14
Esti atat de inversunata incat nu intelegi la ce ma refer.Sunt situatii care te obliga sa faci avort,cum ar fi incest, viol , malformatii etc..tot criminale ne numim si atunci???si nu trebuie sa dau dreptate nimanui,fiecare crede in propriile convingeri!Va pup si fetelor ganditi-va de 2 ori inainte de a face orice!

Postat pe 14 Ianuarie 2009 15:49
imi pare atat de rau ca trebuie sa fii asa de inversunata. daca ti s-ar intampla asta nu cred ca ai mai gandi asa.inainte si eu credeam lafel.ca nu voi face ceva asa de dur de dureros.nu, nu m-a obligat nimeni, a fost decizia mea, dar poate ca asa am crezut eu ca este mai bine si nu pentru mine.copilul meu ar fi suferit sa vina acolo unde nu sunt lucruri care sa il astepte, oameni pregatiti.l-am iubit si gandul ca am facut asta o sa ma urmareasca toata viata.dar si mai tare m-ar fi durut sa il vad ca nu are nimic..ca sufera si ca nu-mi pot permite sa merg cu el acolo unde trebuie.. mai bine asa.poate si tu ai fi facut la fel
cub
Postat pe 14 Ianuarie 2009 16:30
De la: Natasha, la data 2009-01-14 16:30:29imi pare atat de rau ca trebuie sa fii asa de inversunata. daca ti s-ar intampla asta nu cred ca ai mai gandi asa.inainte si eu credeam lafel.ca nu voi face ceva asa de dur de dureros.nu, nu m-a obligat nimeni, a fost decizia mea, dar poate ca asa am crezut eu ca este mai bine si nu pentru mine.copilul meu ar fi suferit sa vina acolo unde nu sunt lucruri care sa il astepte, oameni pregatiti.l-am iubit si gandul ca am facut asta o sa ma urmareasca toata viata.dar si mai tare m-ar fi durut sa il vad ca nu are nimic..ca sufera si ca nu-mi pot permite sa merg cu el acolo unde trebuie.. mai bine asa.poate si tu ai fi facut la fel


natasha...in locul tau nu as fii facut la fel...ai gresit omorandu-l....eu nu te judec,dar...ai grija k pe viitor sa nu mai faci sub nicio forma si alte avorturi....spune-le prietenelor tale cum te simti...cat de rau iti pare de bebelus...sfatuieste-le sa nu avorteze ....o sa te simti si tu mai bine dak vei avea aceasta atitudine...
exista o parere gresita in ceea ce priveste drepturile femeii...se spune k mama are drept de viata si de moarte asupra copilului ei....nu contest k o mama decide cand sa apara acel copil,dar...inainte de a fii el conceput!!!...dak copilul a aparut nimik nu ii mai da dreptul sa-l omoare!!!
se mai vorbeste depre *dreptul femeii la fericire* si in numele acestui dreptmulte femei ridica in slavi avortul...ganditi-va bine...puneti fata in fata avortul si *te iubesc mami*...o sa intelegeti mai bine cum sta treaba cu fericirea....consider ca o femeie e fericita cand copilul ei e sanatos si o iubeste,nu cand are constiinta incarcata pentru toata viata cu moartea lui...
nu va mai ganditi k nu ve-ti avea ce sa-i oferiti copilului...habar nu aveti de cat de putin e nevoie k sa faceti un copil fericit!!!!...chiar dak nu ii veti putea oferi tot ce-si doreste(si un copil trebuie sa invete de mic k nu poate avea totul)...o sa-i oferiti multa iubire..si lucrul cel mai important...VIATA!!!imi amintesc cum am crescut eu..parintii mei nu am putut sa-mi ofere multe lucruri din cele ce aveau alti copii...atunci imi parea rau....insa,...dak imi doresc sa fii fost avortata?...doamne fereste!!!
glumeataa
Postat pe 15 Ianuarie 2009 17:22
De la: Natasha, la data 2009-01-14 16:30:29imi pare atat de rau ca trebuie sa fii asa de inversunata. daca ti s-ar intampla asta nu cred ca ai mai gandi asa.inainte si eu credeam lafel.ca nu voi face ceva asa de dur de dureros.nu, nu m-a obligat nimeni, a fost decizia mea, dar poate ca asa am crezut eu ca este mai bine si nu pentru mine.copilul meu ar fi suferit sa vina acolo unde nu sunt lucruri care sa il astepte, oameni pregatiti.l-am iubit si gandul ca am facut asta o sa ma urmareasca toata viata.dar si mai tare m-ar fi durut sa il vad ca nu are nimic..ca sufera si ca nu-mi pot permite sa merg cu el acolo unde trebuie.. mai bine asa.poate si tu ai fi facut la fel
[/quot


natasha..inca ceva!!!
referitor la mine...in momentul in care mi-am inceput viata sexuala m-am intrebat serios ce s-ar intampla dak in viata mea ar aparea un bebelus?...si am ajuns la concluzia k sunt pregatita sa-l primesc....sa lupt pentru viata lui indiferent ce cred ceilalti despre mine....va aparea in viata mea la un moment dat(eu nu folosesc nici contraceptive...doar prezervativ)..si atunci am sa devin mama lui....o sa-l iubesc mult...mi-am planificat exact ce ar manca,unde ar locui....sunt pregatita!!!...chiar dak multi m-ar crede nebuna eu nu as putea sa-l omor!!!
stiu k pentru copilul meu orice viata e mai buna decat o moarte in chinurile alea...se deabea astept sa aud...*te iubesc mami*
iti doresc si tie sa ai copii....vei vedea cat de frumosi pot sa fie...nu mai fa si alte avorturi...cere intai o ecografie a copilului tau...dak il vei vedea nu vei mai putea sa-l omori...o sa lupti pentru viata lui...si o sa-l iubesti mult!!!
glumeataa
Postat pe 15 Ianuarie 2009 17:32
Nu cred ca Ioana exagereaza cu nimic, iar comentarile ei sunt pe buna dreptate inversunate. S-au facut studii stiintifice, majoritatea avorturilor se fac cand copilul are deja toate organelor formate si simte durerea. Trece prin niste chinuri groaznice. Daca urmariti filmul "The Silent Scream" o sa vedeti care este reactia copilului la aproprierea instrumentului care il va sfasia de viu si ii va luat viata. Bataile inimii cresc, incepe sa se zbata si incearca din rasputeri sa se retraga, sa fuga din calea instrumentului mortii. Oare avem dreptul sa faceam asta doar pentru ca el este o fiinta prea mica ca sa se poata apara? Nu este nici o diferenta intre a-ti omori copilul dupa ce s-a nascut si a-l omori cat timp este in pantec. Iata si un link unde puteti vedea filmul, dublat in limba romana.

http://www.ortodoxmedia.com/ext/provita/Strigatul-mut.wmv
ralucaelen
Postat pe 15 Ianuarie 2009 18:31
fetelor..uitati ceva cu adevarat induiosator...am gasit aceaste randuri pe un site....ele nu imi apartin....insa cititi-le....si nu-mi spuneti k exagerez cand vorbesc de drama unui avort.....
Sãrut mâna, mãicuta mea,

Sunt eu, cel din pântecele tãu, care-ti soptesc la ureche cât sunt de speriat, de trist si de îndurerat pentru cã vrei sã mã omori, crezând cã-ti sunt o grea povarã... Dar tu nu stii cât e de greu sã nu-ti aud cântecul de leagãn, sã nu mã bucur de mângâierile tale, sã nu îti vãd chipul tãu, mãicutã dragã.

Cât as vrea sã mã cuibãresc la pieptul tãu izvorâtor de tihnã, liniste, pace si bogatã dragoste! Ce puternici am putea fi împreunã si cum am învinge toate necazurile si mai ales ce frumoasã ar fi viata alaturi de tine.

As vrea si eu sã mã pot bucura de frumusetea cerului senin, sã alerg cu voiosie prin câmpul înflorit, sã-ti împletesc mândrã cununitã si sã tresar nedumerit de ciripitul vesel al vrãbiilor certãrete...

Ti-as încânta sufletul cu multe ghidusii, iar drãgãlãseniile mele ti-ar descreti fruntea în clipele de cumpãnã. Te-as ocroti si m-as face scut împotriva necazurilor.

Nu gândi cã sunt mic si neputincios, pentru cã primindu-mã pe mine în viata ta, mãicutã bunã, pe Pruncul Hristos îl primesti. Tresar de bucurie gândind cum ti-ai rezema capul obosit pe umãrul meu si câtã putere ai gãsi acolo, cum voi 'fi reazemul bãtrânetilor tale.

Mãicutã, trebuie sã-ti mãrturisesc ce fricã-mi este la gândul cã lama tãioasã mã va sfâsia si mã va transforma în bucãtele mici, fãrã de viatã, care vor ajunge la gunoi...

Oare tu nu auzi cum îmi bate inimioara si cum tremur de fricã?

Mãicutã dragã, as vrea sã mã pot uita în ochii tãi si sã te rog sã ai milã de mine, sã-ti zâmbesc drãgãlas - cum numai eu stiu - si sã te strâng în brate si sã-ti dau fortã si curaj, încredere si convingerea cã nu omorându-mã pe mine vei scãpa de necazuri, ci abia atunci vei da de greutãti, pentru cã îl vei mânia pe Bunul Dumnezeu.

Tu stii cât e de greu sã suporti o nedreptate: o observatie, o mustrare venitã din partea cuiva care-ti rãneste doar orgoliul. Imagineazã-ti ce înseamnã pentru mine sã port povara nedreptãtii tale, când tu mã dai nu numai mortii pãmântesti, care e atât de grea, dar mã lipsesti si de lumina lui Hristos.

Mã rog Maicii Domnului sã te lumineze si sã-ti dea putere, întelepciune si un pic de dragoste si milã si pentru mine, cel ce sunt trup din trupul tãu, suflet din sufletul tãu, copilul tãu nevinovat. Amin
glumeataa
Postat pe 17 Ianuarie 2009 21:12
De la: ioana19, la data 2009-01-13 20:33:50nu poti fii *oarecum* de acord cu mine....trebuie sa-mi dai dreptate...avortul NU mai poate continua...trebuie oprit tot acest macel....!!!



Draga mea nu ai dreptul sa condamni pe nimeni aici; fiecare a facut, face si va face cu este mai bine pentru ea.

Mi se pare logic sa faci un avort in momentul in care trebuie sa alegi intre familie si a-ti termina scoala si un copil care te incurca si pe care il poti face la momentul potrivit.

Daca esti una dintre persoanele care a facut un avort si acum incearca sa schimbe lumea din cauza ca se simte vinovata....

ei bine ...

afla ca sunt multe femei pe lumea asta care au facut un avort pentru ca asa fost situatia la momentul respectiv si poti fi sigura ca numai o femeie fara suflet nu are mustrari de constiinta si remuscari din cauza asta.

Fetelor fiecare isi are greselile ei si fiecare a procedat cum a crezut ca e mai bine la momentul cu pricina.

Incercati sa puneti partea buna in fata si sa mergeti ma departe pentru ca viata e prea scurta pentru a fi plina de pareri de rau si remuscari.

Fiti oameni buni si faceti fapte bune si la fel veti primi inapoi.

pupici
diana_princessa
Postat pe 19 Ianuarie 2009 19:29
De la: diana_princessa, la data 2009-01-19 19:29:20
De la: ioana19, la data 2009-01-13 20:33:50nu poti fii *oarecum* de acord cu mine....trebuie sa-mi dai dreptate...avortul NU mai poate continua...trebuie oprit tot acest macel....!!!



Draga mea nu ai dreptul sa condamni pe nimeni aici; fiecare a facut, face si va face cu este mai bine pentru ea.

Mi se pare logic sa faci un avort in momentul in care trebuie sa alegi intre familie si a-ti termina scoala si un copil care te incurca si pe care il poti face la momentul potrivit.

Daca esti una dintre persoanele care a facut un avort si acum incearca sa schimbe lumea din cauza ca se simte vinovata....

ei bine ...
glumeataa
Postat pe 20 Ianuarie 2009 15:57
nu inteleg de ce nu mai aparut mesajul de prima data....oricum....

eu nu am facut un avort niciodata...sunt studenta si stiu k un copil mi-ar incurca multe din planurile pe care le am....eu folosesc metoda calendarului,dar dak va aparea un copil fiti convinse k nu il voi omori...si stiti de ce?...pentru k eu as tine la copilul mau mai mult decat la mine insami....elimin din start ideea k ii fac un bine bebelusului dak accept sa fie taiat de viu in bucati si aleg sa il nasc si apoi sa-i ofer ce pot si eu (in limita banilor de care dispun)...oricum viata bebelusului meu ar insemna pentru mine enorm....
dak voi considerati k intre o viata lipsita de griji si viata propriului copil trebuie sa alegeti prima varianta...veti trai cu alegerea voastra....si va garantez eu k pentru uciderea bebelusului veti plati aici pe pamant(nu in viata viitoare)...chisturi,infertilitate,chiar cancer de col uterin...sa nu va mirati de unde o sa va vina!!!

in orice caz...cred k ma lupt cu morile de vant....dak chiar nu intelegeti nimik din ceea ce postez....avorturi placute in continuare!!!!...altceva nu mai am ce sa va zic....


PS:copiii mei spre deosebire de ai vostri vor avea o mama extraordinara...o mama kr ar fii in stare sa moara pentru ei....in niciun caz sa-i omoare ea....deabea astept sa apara si in viata mea copii....
glumeataa
Postat pe 20 Ianuarie 2009 16:11
De la: ioana19, la data 2009-01-20 16:11:39nu inteleg de ce nu mai aparut mesajul de prima data....oricum....

eu nu am facut un avort niciodata...sunt studenta si stiu k un copil mi-ar incurca multe din planurile pe care le am....eu folosesc metoda calendarului,dar dak va aparea un copil fiti convinse k nu il voi omori...si stiti de ce?...pentru k eu as tine la copilul mau mai mult decat la mine insami....elimin din start ideea k ii fac un bine bebelusului dak accept sa fie taiat de viu in bucati si aleg sa il nasc si apoi sa-i ofer ce pot si eu (in limita banilor de care dispun)...oricum viata bebelusului meu ar insemna pentru mine enorm....
dak voi considerati k intre o viata lipsita de griji si viata propriului copil trebuie sa alegeti prima varianta...veti trai cu alegerea voastra....si va garantez eu k pentru uciderea bebelusului veti plati aici pe pamant(nu in viata viitoare)...chisturi,infertilitate,chiar cancer de col uterin...sa nu va mirati de unde o sa va vina!!!

in orice caz...cred k ma lupt cu morile de vant....dak chiar nu intelegeti nimik din ceea ce postez....avorturi placute in continuare!!!!...altceva nu mai am ce sa va zic....


PS:copiii mei spre deosebire de ai vostri vor avea o mama extraordinara...o mama kr ar fii in stare sa moara pentru ei....in niciun caz sa-i omoare ea....deabea astept sa apara si in viata mea copii....



pt ioana19

mai intai as vrea sa stiu si eu cati ani ai si cine iti plateste tie facultatea daca se poate.... si apoi discutam despre ideile astea ale tale .... si apropo ce religie ai ca sa ne intelegem de la bun inceput.

In primul rand nu ai tu de unde sa stii daca noi vom fi sau nu mame bune pentru copiii nostii si nici nu e treaba ta la urma urmei.

In al 2 lea rand, inceteaza cu ironiile de genul "avorutri placute in continuare" pentru ca nu esti in masura sa iei alegeri pentru nimeni si poate nici pentru tine (si pt tine cateodata iau altii deciziile).

Iar in al treilea rand, daca nu-ti convine ca aici se vorbeste despre avort nu esti obligata nici sa citesti, nici sa postezi commenturi, cu atat mai putin sa critici si sa faci "troaca de porci" persoanele care au trecut prin asa ceva.

PS: ai grija sa nu ajungi si tu la aceeasi metoda avand in vedere ca folosesti metoda calendarului.

Si pt fetele care au facut un avort impotriva vointei lor sau "pt ca asa a fost situatia la acel moment":

SA INVATATI CEVA DIN ACEASTA LECTIE DURA A VIETII SI SA NU MAI AJUNGETI ACOLO NICIODATA.

PUPICI

diana_princessa
Postat pe 21 Ianuarie 2009 19:07
ma faceti sa rad....
voi chiar credeti k eu o sa trec prin asa ceva?...chiar asa de inapoiata ma considereti....???
deci...situatia din romania se prezinta cam asa....*avort k sa termin liceul,avort k sa intru la facultate,avort k sa termin faculatea.avort k sa intru la masterat,avort k n-am servici,avork k stau cu chirie,avort k nu am ink masina,k nu am bani,bani,bani....*
si asa a ajuns romania pe primul loc in lume k numar de avorturi....!!!
oare toate lucrurile astea sunt mai importante decat viata proprilul copil?
stiu sigur k nu veti fii mame bune...puteti voi sa va pacaliti oricat...sa va inselati singure k va iubiti copiii....dak nu il iubiti si pe ACELA nici nu va puteti numi mame....!!!...doar niste fiinte ordinare kr s-au uscat complet pe interior de la cate avorturi au facut...
apropo de religie...sunt ortodoxa....va da vreo religie dreptul sa avortati?
haideti...faceti cate spume la gura vreti....!!!...sa va vad....curajoaselor...!!!
16 milioane de avorturi in romania....in numai 20 de ani....stiti cum se numeste asta?...genocid!!!!
glumeataa
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:49
SA INVATATI CEVA DIN ACEASTA LECTIE DURA A VIETII SI SA NU MAI AJUNGETI ACOLO NICIODATA.


ce bine ar fii....
glumeataa
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:52
Draga Ioana, ce religie ai? eu am impresia ca tu ai facut un avort....
lasa-le pe fete in pace, ca numai ele stiu prin ce au trecut, si probabil ca scriu aici sa se mai descarce cuiva care a patit ac lucru ca si ele.Sincer, chiar ma enerveaza comentariile tale.
eu nu am patit-o , dar nu vreau sa critic pe nimeni, ptr ca nu stii ce motiv au avut!
asa ca hai sa nu-i mai judecam pe altii, si sa ne uitam mai intai la noi sa vedem cu ce gresim pe lumea asta!
fetelor, capul sus, reveniti-va, ca veti fi niste mame excelente! va pup!
Dyana_24
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:24
pt IOANA
ortodoxa? religia asta iti da dreptul sa ii judeci pe semenii tai? NU!
si nici nu iti da dreptul sa jignesti...
Dyana_24
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:28
De la: Dyana-24, la data 2009-01-23 16:28:31pt IOANA
ortodoxa? religia asta iti da dreptul sa ii judeci pe semenii tai? NU!
si nici nu iti da dreptul sa jignesti...



da..asa e nu-mi da dreptul sa le judec,insa avortul este o crima....o crima ar trebui tolerata?
dak nu as posta mesajele astea ar insemna k aprob in mod pasiv ceea ce fac ele...
gandeste-te la o femeie insarcinata kr intra pe site-ul asta k sa ia o decizie....si ce vede?...o clinica recomandata de unele unde sa-si ucida foarte simplu bebelusul....
ei...pe acelasi topic eu am postat adrese unde va gasi ajutor ca sa-l creasca....poate o va face sa-si schimbe parerea dak mai vede acolo si altfel de mesaje ....
nu putem tolera o crima...
dak un criminal de rand ar fii postat aici mesaje cu modul in care a reusit sa-si ucida victimele ce reactie ati fii avut?....nu puteam asista pasivi la ceea ce se intampla....
am mai spus-o...nu am facut avort!!!...nici nu as face vreodata indiferent ce s-ar intampla....ala mic din pantece este om...luandu-i viata omori un om!!!
pentru cele kr au facut asa ceva...le-am zis doar sa nu mai faca la fel pe viitor si sa roage pentru copil....iar celor kr au de gand sa-si ucida copilul sa renunte la aceasta idee criminala.....
mi-e mila de bietii copii...
vedeti cu toate filmul *strigatul mut* (stati linistite...e scrut!) si veti intelege reactia mea...
glumeataa
Postat pe 23 Ianuarie 2009 18:00
da...veti niste mame bune...dar dak uitati vreo clipa de ACEL COPIL nici nu va puteti numi fiinte umane...daramite *mame*
sunteti in continuare mama lui...chiar dak el nu mai este pe acest pamant este in ceruri....rugati-va mereu pentru el...trebuie sa-l iubiti...trebuie sa-l ajutati sa-si gaseasca si el lumina!!!
si...asa cum mai spunea cineva...sa invatati ceva din experienta asta...sa nu se mai repete..
avortul e un lucru ingrozitor!!!
glumeataa
Postat pe 23 Ianuarie 2009 18:05
"STIMATA DOMNISOARA"
Nu doar ca ma consider mama,chiar sint si totusi am facut un chiuretaj pt simplul fapt ca nu ma vedeam in stare sa cresc 2 copii singura(asta s-a intimplat inainte sa ma despart)MA BUCUR FOOOOOARTE TARE PT TINE CA VEI FI O MAMA ASA DE BUNA PRECUM ZICI spui ca esti ortodoxa!!!???imi cer scuze anticipat daca te vei simti jignita dar eu te vad de-a dreptul fanatica dupa cum vb chestia cu crima si acel genocid (exprimarea ta e total gresita spunind ca acei fetzi sint copii) sint doar fetzi sau embrioni,spui ca esti studenta nu conteaza in ce domeniu,dar ar trebui sa stii ca se numesc astfel tinind cont ca esti un intelectual in devenire .Nu contesc ca n-ar fi pacat sa faci avort dar nu crezi ca e mai pacat ca sint mii de copii vai steua lor la casele de copii care n-au si nu vor avea un viitor???eu cred ca adevarata crima este sa-l faci si sa-l lasi acolo,sau mai rau sa-l abuzezi trimitindul sa cerseasca ca acei parinti biologici sa aiba ce bea >deci,stimata domnisoara studenta,daca nu ai avea pe cineva sa te intrtina si sa-ti plateasca taxele facultatii si ai munci ca zecile de mii de femei pt un salariu vai de el din care ar trebui sa te intretii singura probabil atunci n-ai mai fi asa fanatica,intreab-o pe mama ta sau pe o alta femeie cit de frustrate erau inainte de'89 cind avorturile erau interzise,tu vb despre zecile de mii de chiuretaje facute din '90 si pina acum ,adevarata crima era atunci draga mea pt ca murea femeia respectiva si asa zisul bebelus cum il numesti tu (de parca ar fi nascut si mama ia un cutit si-l macelareste)....asa ca draga mea,analizeazati viata ta,vezi daca esti asa de perfecta cum te pretinzi si lasa-ne pe noi sa traim cu pacatele(crimele)noastre
justforme
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:01
De la: ioana19, la data 2009-01-22 15:49:42ma faceti sa rad....
voi chiar credeti k eu o sa trec prin asa ceva?...chiar asa de inapoiata ma considereti....???
deci...situatia din romania se prezinta cam asa....*avort k sa termin liceul,avort k sa intru la facultate,avort k sa termin faculatea.avort k sa intru la masterat,avort k n-am servici,avork k stau cu chirie,avort k nu am ink masina,k nu am bani,bani,bani....*
si asa a ajuns romania pe primul loc in lume k numar de avorturi....!!!
oare toate lucrurile astea sunt mai importante decat viata proprilul copil?
stiu sigur k nu veti fii mame bune...puteti voi sa va pacaliti oricat...sa va inselati singure k va iubiti copiii....dak nu il iubiti si pe ACELA nici nu va puteti numi mame....!!!...doar niste fiinte ordinare kr s-au uscat complet pe interior de la cate avorturi au facut...
apropo de religie...sunt ortodoxa....va da vreo religie dreptul sa avortati?
haideti...faceti cate spume la gura vreti....!!!...sa va vad....curajoaselor...!!!
16 milioane de avorturi in romania....in numai 20 de ani....stiti cum se numeste asta?...genocid!!!!



Da, avortul e o crima, dar cate femei recurg la aceasta masura extrema din placere...? Niciuna.
Spui ca tie nu ti s-ar putea intampla....sa de-a Domnul! Dar ai mare grija, ca multe dintre femeile care au fost nevoite sa faca asta, au spus candva la fel.
Ma sperie fanatismul cu care fluturi flamura adevarului absolut. Eu cred ca ai o problema!
Inainte sa arunci cu piatra, uitate in ochii mamaei tale, care a apucat vremurile in care notiunea de metoda contraceptiva era tabu, si intreab-o daca nu cumva i s-a intamplat si ei.
Daca raspunsul va fi pozitiv, ai sa-i spui si ei ca e o criminala?
Florina34
Postat pe 23 Ianuarie 2009 20:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu am chef de sex... 58 De la: rodyana 11 Februarie 2010 00:29
produse de igiena intima 7 De la: Kerasela 29 Ianuarie 2016 14:06
ma ajutatii! 10 De la: kiss_my_ass 20 August 2011 20:58
pietre la rinichi 6 De la: 333_ro_xy 13 Iulie 2011 01:28
Omitere anticonceptional 16 De la: vieru_cezar_iasi 8 Decembrie 2009 03:59