Setari Cookie-uri

fructele si legumele nu sunt sanatoase, produc CANCER!!!!

well... peste tot se vorbeste despre beneficiile consumului de fructe si legume, care sunt bogate in vitamine si minerale, antioxidanti si substante purificatoare (detoxifiante), intaresc sistemul imun, slabesc etc. Corect, teoretic. INSA: ati observat ca majoritatea fructelor pe care le mancati (si legume) sunt de import???? Ei bine, ceea ce prea putina lume stie este ca aceste fructe si lugume sunt supuse unor procese (din motive econimice) ce au ca scop sa reziste mai mult. SUNT RADIATII!aceste procese constau in radierea fructelor si implicit modificarii substantelor pe acre le contoin, astfel devin mai nocive de 10 ori decat asa-zisele alimente cancerigene. Ca sa ma conving am cumparat din magazinele de import rosii (din alea mici, estetice), doua banane si 3 portocale. Le-am lasat in debara la umbra. Asta se intampla acul 7 luni... portocalele sunt doar deshidratate (stafidite, dar e ok), bananele au rezistat aproape o luna (asta nu mai e ok) iar rosiile cam tot asa. Apoi am luat rosii de la tarani din piata, in cateva zile erau praf... aveti grija la alimentele care sunt considerate sanatoase
allyna_healthy
Postat pe 8 August 2008 12:33
Sorry allyna, dar sper ca glumesti . E cea mai mare aberatie ce am citit-o pe acest site. fructe sa produca cancer?? ok, atunci maninca grasime animala , carne cit de multa- ca e mai sanatoasa , ah nu uita- fumati cit mai mult- e "sanatos"
ostraina
Postat pe 10 August 2008 04:17
draga mea, tu ai sansa sa maninci fructe/legume organice de pe piata romanesca.Eu maninca ce gasesc de pe piata... capitalista.Te asigur ca in afara de modificarile gentice (hormoni) care fac pepenii si strugurii fara seminte, rosiile fara prea mult gust si in general modifica gustul cu unul diferit dar nu rau nu e nici un pericol.Nu am facut cancer de la ele (multumesc lui Dumnezeu), nu m-am ingrasat asa ca... uita topicul asta.E daunator pentru mintea ta si a altora neinformati si naivi.
Legumele/fructele spalate si mincate in fiecare zi fac numai bine (doar daca ai vreo colita de fermentatie sau diabet si ai restrictii).
Pupici!
gabriella_adri
Postat pe 10 August 2008 19:19
vai, scuze mica ca maninci de pe piata capitalista, si eu nu ... ai mers afara si tu din ro si vai... ce te-ai ingrasat. totusi, vreau doar sa precizez ca eu traiesc in california, si aici ca oriunde in lume ai ocazia-daca vrei , sa cumperi fructe,legume de la ferme, so, piata capitalista ti-o faci tu cu mina ta, in fine... nu cred ca se pun hormoni in fructe- doar in cazul in care mexicanii se scapa printre capsuni :)) hahaha suna ridicol ca fructele si legumele- ce sunt cele mai sanatoase- sa faca cancer , dar e parerea voastra noh
ostraina
Postat pe 12 August 2008 04:47
Papusa, eu locuiesc in Irvine, tu unde locuiesti? And by the way I have 150 lb and 5 ft 8''

Si da, se pun hormoni in toata mincarea americana, sic!!!
gabriella_adri
Postat pe 12 August 2008 19:14
vorbeam de mancarea americana?? eu credeam ca e vorba de fructe si legume
ostraina
Postat pe 13 August 2008 17:55
Papusa Camelia, dar tu m-ai provocat cu strainatatzurile si alte alea...Desigur vorbeam de legumele infestate cu salmonela, injectate (rosiile) ca sa arate coapte, injectate ca sa tina muuuuult pe rafturi, vorbeam de fructele modificate genetic ca sa nu se strice prea curind, sa nu aiba seminte (si aici ma repet), vorbeam de salata ambalata cu melcisori la pachet, de varza care orice i-ai face nu poti sa o freci cu sare, asa, romaneste ca sa-i scoti zeama...Cam despre asta vorbeam eu.
PS: misto pozele alea din Delta Dunarii.Te-ai nascut cumva in aceasi parte a Romaniei ca mine?
gabriella_adri
Postat pe 13 August 2008 19:22
mica, tu ai mare dreptate in ce spui.
superb locul unde tu traiesti!!
si eu sunt ..pe aproape..:-)
aziul
Postat pe 21 August 2008 20:59
din pacate fetelor este posibil ca allyna sa aibe dreptate. au aratat si la televizor o songura data despre tratamentele iradiante la care sunt supuse fructele si legumele pentru a putea fi exportate si a rezista timp indelungat fara sa se strice... si ajung in supermarketurile noastre (romanesti, de restul nu pot vorbi ca nu le cunosc)
amalia79_healthy
Postat pe 28 August 2008 16:11
Hai lasa-ma allyna!!! Ceea ce spui tu nu are nici o baza stiintifica!!! Aberezi!!! Ai dedus tu asa ca daca portocalele si bananele tin mai mult, gata sunt radiate! Pe ce planeta traiesti??? Eu zic sa nu mai mananci nimic sau sa te muti la tara si sa iti cultivi tu rosiile (oricum daca e seceta nu se fac!), deci...hai sa murim de foame mai bine decat sa murim de cancer!
Mai informeaza-te si tu!!!
Gaby211081
Postat pe 28 August 2008 17:05
Gaby, nu fii asa patimasa si gata sa dai cu piatra.
Stii ce sunt fertilizatorii sintetici, pesticidele,, antibioticele, hormonii de crestere, iradierea, ingineria genetica.Toate cele insirate mai sus se folosesc in prezent in agricultura peste tot in lume.Problema e nu sa nu mai mincam ci sa avem grija ce cumparam si mai ales de la cine, de unde.
Este exact ca atunci cind alegi sa maninci carne de pui de ferma in loc sa maninci pulpele americane hormonizate.Sau ca atunci cind alegi sa maninci mincare facuta acasa in loc de junk food.
Alina a deschis o teme interesanta care arata ce este preocupata de sanatatea ei si vrea sa afle cit mai multe informatii.Si pentru ea (si altii ca ea) am sfatul care urmeaza:nu va faceti mari griji in privinta fructelor a caror
coaja nu o mincam-banane, citrice, ananas.
Fii foarte atenta de unde cumperi :piersici, capsuni, pere, mere, cirese, fasole verde, ardei gras, telina, castraveti, cartofi, rosii, mazare proaspata, salata.
gabriella_adri
Postat pe 29 August 2008 01:54
Asa mica, spune-ne tu draga!!! Desteapta mica ce esti!
Eu zic mai bine sa ne informama inainte si sa nu mai postam tot felul de subiecte idioate si cretine pt. ca unii ca tine de exemplu s-ar putea sa si creada!!! Obisnuiti-va oricum cu ideea ca nimic din ceea ce mancam nu e 100% sanatos insa nu s-a dovedit stiintific ar produce cancer!!! Doar se presupune!!! Ai inteles mica???
Atunci o sa va mai spun si eu ceva: mama mea a lucrat ani de zile la paine. Daca ati stii ce chimicale se pune in ea...Insa ce ar fi sa zic si eu acum ca painea e cancerigena???
Repet, nu mai vorbiti prostii! Si cand sustineti ceva aduceti probe nu faceti doar comparatii!!!
Gaby211081
Postat pe 29 August 2008 09:53
In topul alimentelor nesanatoase se afla si grasimile hidrogenate. Margarina, chiar daca e din nu stiu ce fel de uleiuri, daca contine grasimi hidrogenate, e mai daunatoare decat grasimea de porc. Daca e din grasimi (uleiuri) esterificate e ok. Cred ca alina are idee despre ce vorbeste. Sa incercam sa mancam cat mai natural iar daca nu se poate, incercati sa diversificati alimentatia. Amintiti-va ca si stilul de viata cu programul de somn, de miscare sunt foarte importante. Managementul stresului, deconectarea, relaxarea fac foarte mult. Persoanele spirituale trec mai usor peste starile negative si se umplu de lumina, generand o atitudine pozitiva. Ganditi pozitiv si corpul vostru va fi recunoscator. Abordati lucrurile cu calm, respectati-va corpul, mintea. Respectati florile, lucrurile si mai ales oamenii. Mai ales pe cei dragi. Iubirea invinge totul. Va doresc multa sanatate!
misterious_gal
Postat pe 29 August 2008 14:40
Noemy, nici eu n-as fii putut spune mai bine ca tine. merci.
Aaaaa, Gaby draga mea, si unde ai vazut tu cuvintul CANCER in mesajele mele??????
Dar fiindca m-ai provocat am sa-ti mai spun ca celulele canceroase care se afla in corpul fiecaruia (chiar si al tau) incep a se dezvolta (deci sa faci cancer) numai sub influenta unor factori (care pot fii chiar si chimicalele din fructe/legume).
Cit despre piine....dar fiecare stie draga mea.Imi amintesc ca in liceu am facut practica la o fabrica de fainoase si am avut experienta de a vedea cum se fac pastele, pufuletii, eugeniile .Dar stii ceva, din toate maninc cu mult drag.Si nu e numai piinea, ci si lactatele si preparatele din carne si cite si mai cite.
gabriella_adri
Postat pe 29 August 2008 16:58
eu propun sa mancam ce ne pofteste inima, bineinteles fiti cumpatati, totul este o propaganda care confuza lumea din ce in ce mai mult. nimic nu mai este sigur........ mai devreme sau mai tarziu vom muri....macar sa murim cu poftele satisfacute
kerigan_ro
Postat pe 30 August 2008 09:05
Exact!!!
Si mica, draga, nu te mai ofusca atata! Dauneaza grav sanatatii!
Gaby211081
Postat pe 30 August 2008 12:34
Bag seama ca Alina s-a retras din discutia asta si am ramas numai noi, cele care suntem pro Alina, cele care sunt contra Alina si celelalte.
Kerigan, tu ai dreptate, totul e o propaganda menita sa confuzioneze lumea dar...nu iese fum daca nu faci foc.Un pic de adevar tot trebuie sa fie pe undeva.
Si Gaby draga mea, nu toti cei care nu sunt cu tine sunt impotriva ta.
gabriella_adri
Postat pe 30 August 2008 18:12
Mica draga, tu iei totul mult prea personal!
Nu ai inteles ca aici nimeni nu e cu nimeni si nimeni nu e impotriva nimanui!
E pur si simpul un forum unde lumea isi da cu parerea!
Sa iti reamintesc faptul ca tu ai inceput sa critici fara motiv?
Eu zic mai bine sa iti vezi de treburile tale si sa ii lasi in pace pe ceilalti. Insa cred ca nu poti sa te abtii!!!

Gaby211081
Postat pe 1 Septembrie 2008 09:22
Din toata discutia dintre mica si tine, Gaby, tu esti cea mai agresiva. E problema ta daca tu nu vrei sa crezi in toate astea, lasa-i pe cei preocupati sa-si exprime oful intr-o discutie civilizata, fara patima. Daca tu nu doresti sa-ti faci griji in legatura cu ce mananci, e alegerea ta. Cat despre nocivitatea legumelor si fructelor crescute "industrial" s-a vorbit suficient de mult la televizor incat sa nu mai stam linistiti. Pune-ti macar un semn de intrebare! Ignoranta costa.
niami
Postat pe 1 Septembrie 2008 10:33
Dupa ce as insulta lumea cu asa o usurinta, chiar n-as mai putea dormi noaptea! Daca vei avea vreodata copii vei fi cu siguranta mai atenta la ce le pui in farfurie. Sau nu te mira cand vor face alergii de tot felul. Te vindeci de o astfel de atitudine cand intri intr-un spital de copii, la sectia de oncologie. Poate ar trebui sa intrebi si ce (nu) li se recomanda sa manance aclor copii. Mai studiaza!
In plus, nimeni nu este prost aici pentru ca incearca sa-si exprime o parere sau o ingrijorare in legatura cu o problema despre care aude de pretutindeni. Esti tanara si poate n-ai observat inca ca un astfel de limbaj genereaza reactii pe masura.
niami
Postat pe 1 Septembrie 2008 15:53
Ai dreptate Niami despre alergii pentru ca din nefericire (sau din fericire, nu stiu cum sa spun judeca si tu) EU si nu COPIII mei sunt azi alergica la orice fruct de padure.Totul a inceput de la niste capsuni " sanatoase" si azi nu mai pot minca nici o fructa cu seminte mici (capsuni, fragi, mure, zmeura).
Intr-o situatie de asta tot patitl e priceput asa ca cine nu stie sa fie fericit ca nu a patit-o.
gabriella_adri
Postat pe 1 Septembrie 2008 18:50
Eu cred ca prost e ala care pune un titlu de genul: "fructele si legumele nu sunt sanatoase, produc CANCER!!!!"
Poate mai degraba UNELE fructele si legumele nu sunt sanatoase, produc CANCER!!!!
Deci cascati ochii!!!
Si apropo, nu tot ce zboara se mananca! Adica nu tot ce gasiti scris pe net e si adevarat! Unele articole sunt irelevante si nu sunt sustinute stiintific!
Iar autoarea care a deschis acest topic dupa parerea me nu are pic de creier. Sa faci un experiment de genul: cumpar legume si fructe, le pun in camara sa vad cat rezista si apoi formulez tot felul de afirmatii idioate cum ca gata, produc CANCER...hai sa fim seriosi!
Gaby211081
Postat pe 2 Septembrie 2008 10:45
Gaby, repet NIMENI NU ESTE PROST AICI! Nu ai de unde sa stii prin ce a trecut fiecare, pe cine a pierdut sau cu ce boala a luptat! Asta daca iti pasa! Nu ti-a luat nimeni fructele de la gura ca sa te adresezi in acest fel! Nu vreau sa stiu ca acasa, in familie, asta e modul de adresare, fiindca ar fi trist. Eu cred ca tu poti comenta si mai civilizat, altfel ai ales gresit topicul.
niami
Postat pe 2 Septembrie 2008 16:12
Si as mai adauga ca unele persoane nu se informeaza numai de pe internet.Mai exista si carti, si reviste de specialitate.Netul, aceasta minunata inventie, plina de informatii nu e singura de pe pamint.Inca mai sunt persoane care deschid o carte.Si discernamintul nu face rau in nici o situatie.Tocmai de asta sunt atit de multe surse de informatie, ca sa le comparam, sa alegem.Chiar si experimentele facute de noi acasa, in camara noastra sunt bune uneori.Titlul topicului (ca si titlul unei carti) a fost o provocare pentru toti cei care au ochi sa vada, urechi sa auda si nai ales gura sa vorbeasca.E drept ca unii aici sunt mai provocati decit altii dar si asta e OK.Cum altfel o conversatie sa nasca evolutie daca nu prin disputa ei.
gabriella_adri
Postat pe 2 Septembrie 2008 17:19
Buna


Imi pare rau fetelor sa vad ca va certati pe un subiect care este mult prea evident. Si eu am trait aproape o viata de om in Romania si stiu ce inseamna fructe si legume de la taran , dar am trait si in afara tarii si in destul de multe tari ca sa vad cum arata fructele si legumele. Legumele si fructele din tarile capitaliste sunt marea majoritate modificate. Dar si in aceste tari capitaliste sunt si fructe si legume naturale ( nemodificate genetic )
Dar haideti sa va povestesc ce a patit o prietena de-a mea plecata de ceva vreme din tara. In primele 6 luni cand a stat in alta tara, nu a mai avut ciclu.Era asistenta medicala si isi continua studiile la medicina, deci va puteti imagina ca nu era o novice. A realizat ca din pricina alimentelor modificate a avut aceasta inatrziere de 4 luni a ciclului. Ulterior si-a revenit...( bineteles ca si organismul incepe sa se obisnuiasca cu aceste produse ). Ideea este ca nu mancam sanatos. Ca fructele si legumele nu mai sunt si nu mai arata asa cum aratau ele odata sau mai precis cum ar trebui sa arate. Mai arata cum trebuie numai la ferme si la tarani.
Fructele si legumele modificate genetic aduc mari prejudicii sanatatii organismului uman.Unele persoane sunt mai reziste si altele mai putin ..si pana la urma fructele si legumele acestea modificate genetic sunt numai o veriga din lantul de " lucruri " care fac rau organismului. Si ca o incheiere eu sunt de parere ca si atunci cand te superi iti face rau organismului. Fiti mai intelegatoare ca pana la urma sa jignesti este foarte usor..Sanatate la toata lumea
nana_moi2001@yahoo.com
Postat pe 3 Septembrie 2008 02:42
Si GATA, AMIN sa terminam cu asta.

Uite sa trec de la una la alta.Citeam ieri intr-o revista despre Dr. David Servan-Schreiber (cel care a scris o carte numita "Anti cancer - o altfel de viata".
El spune ca " smecheria este sa tii celulele canceroase in friu, sa nu le lasi sa se dezvolte...prin dezvoltarea capacitatilor de lupta a corpului impotriva cancerului"
Si el da o lista cu legume care previn sau inhiba dezvoltarea celulelor canceroase.(din pacate e o lista sumara in revista cu pricina dar va da o idee)
Formele de cancer enumerate de el:
-cancer la creier
-cancer de colon
-cancer la plamini
-cancer de prostata
Si cele mai eficiente legume in lupta cu cancerul sunt:
-sfecla rosie
-varza de Brussel
-varza
-usturoiul
-prazul
-ceapa verde sau uscata
-napi

Orice nonignorant stie ce ai spus si tu Nana.Merci pentru inca un punt pe I.

gabriella_adri
Postat pe 3 Septembrie 2008 06:57
parca vb de legume si fructe nu de locul unde locuim ......si este adevarat in curand n-o sa mai mancam nimic nemanipulat genetic , asa ca cei care mai au rude si case la tara stopiti-le daca puteti mai putin si profitati de ocazie si alimentati-va de acolo ca in curand nu cred c-o sa mai existe multe locuri unde o sa mai gasim mancare ca pe vremuri , aaaaaaaaaaaaa si nu va aratati coltii ca nu de aceea participati ....respectati opinia celorlalti fara sa muscati , va pupacesc si mai bine mancati mai putin
alecs21a@yahoo.es
Postat pe 3 Septembrie 2008 17:38
multa lume nu cunoaste acest aspect: ca noi avem toate boliile posibile in corp precum cancerul; multi nu sint constienti dar cum fiecare spun ca nu m-i se intimpla tocmai mie nu se gindes la faptul ca pot aparea de ce apare cancerul cel de oase?cel de piele?de la fructe?ce fel de cancer produce fructele iradiate?unde anume in corp?de ex stim ca daca fumam ne expunem sa facem cancer la plamini sau cancerul de colon nimeni nu se intreaba....in fine vb cuiva din acest forum noi vrem legume tari ex rosii....ca cele moi cu zeama nu ne plac si uite asa toata lumea face ca rosiile sa fie cit mai mari cit mai tari si miine poimiine ne trezim ca avem cancer in final fiecare dintre noi avem organismul diferit si fiecare vb din punctul lor de vedere nimeni nu este obligat sa asculte sfaturi care nu l-i se par corecte si fiecare are cel mai bine grija de sanatatea sa am o cunostinta care minca numai fructe si a facut cancer acum nu stiu in ce cantitate si a facut cancer la git sau ceva de genul asta nu vreau sa va speri dar a-ti urmarit la pro tv cum ca fructele din import sint radiate ca sa se pastreze mai mult timp?cred ca nu toti au auzit de pe acest forum....
bogdan_7000
Postat pe 4 Septembrie 2008 14:32
E adevarat ca frucrele si legumele de import nu sunt prea bune si nici gustoase .De aceea hai sa incercam sa consumam fructe si legume de la noi care sunt mai bune,gustoase dar nu au aspect comercial si nici nu tin mult .Oricum nici cancerul si nici alte boli nu apar doar daca vom consuma aceste produse.Fiecare organism este predispus la anumite boli si noi trebuie sa fim atenti la ceea ce mancam si la sanatatea noastra .Si pt asta trebuie sa ne facem controale medicale pt a depista orice neregula
marinela_diana
Postat pe 9 Septembrie 2008 19:50
De la: noemy, la data 2008-08-29 14:40:13In topul alimentelor nesanatoase se afla si grasimile hidrogenate. Margarina, chiar daca e din nu stiu ce fel de uleiuri, daca contine grasimi hidrogenate, e mai daunatoare decat grasimea de porc. Daca e din grasimi (uleiuri) esterificate e ok. Cred ca alina are idee despre ce vorbeste. Sa incercam sa mancam cat mai natural iar daca nu se poate, incercati sa diversificati alimentatia. Amintiti-va ca si stilul de viata cu programul de somn, de miscare sunt foarte importante. Managementul stresului, deconectarea, relaxarea fac foarte mult. Persoanele spirituale trec mai usor peste starile negative si se umplu de lumina, generand o atitudine pozitiva. Ganditi pozitiv si corpul vostru va fi recunoscator. Abordati lucrurile cu calm, respectati-va corpul, mintea. Respectati florile, lucrurile si mai ales oamenii. Mai ales pe cei dragi. Iubirea invinge totul. Va doresc multa sanatate!





apropo de paine...si mama mea a lucrat ceva timp la brutarii unde facea paine si alte produse de patiserie...stiti k painea care nu se vinde se inmoaie cu apa si se baga iar in malaxor?????eu mananc de muult timp foarte putina paine...o chifla mai bine zis la o masa...
zgabeatza
Postat pe 10 Septembrie 2008 22:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
as avea nevoi de un sfat 5 De la: ungureanu88_gmail_com 30 Iunie 2010 10:58
Tratamentul cu oua de prepelita ingrasa? 31 De la: EmaM 20 Mai 2014 11:13
SLABESTE CU FITDAY SYRUP 10 De la: cornel_sabin 27 Februarie 2010 00:11
lindaxa 35 De la: healthy010407 18 Aprilie 2010 11:32
varice 1 De la: kudika318846 2 Septembrie 2010 01:03