Setari Cookie-uri

transpiratie excesiva....mare problema!

si eu am avut ceasta problema ani de zile si ma gandeam ca nu o sa mai scap niciodata de ea. Transpiram foarte mult la axila, cumparatul hainelor era o adevarata problema pt mine, nu puteam purta camasi sau bluze strimte, colorate. Sora mea care are aceeasi problema a descoperit un antiperspirant/tratament care a fost miraculos.
Ma gandeam sa imi fac operatie cu toxina botulinica dar e destul de scumpa si efectul dureaza cam 6 luni. De cand folosesc acest produs viata mea s-a schimbat complet, pot purta orice gen de bluza si problema transpiratiei a disparut complet. Produsul se numeste Perspirex si poate fii comandat dupa ocazii.ro costa 55ron dar dureaza 3 luni, in cazul meu mai mult pt ca deja il folosesc de cateva luni si nu trebuie sa aplic decat o data pe saptamana.
il recomand din toata inima si sper sa va ajute si pe voi

kudika513814
Postat pe 7 Martie 2012 13:53
Buna ziua, va recomand sa folositi Perspirex! Acum Perspirex este si in Romania! Din data de 1 februarie 2013 se va putea achizitiona din farmacii si de pe perspirex.ro!Perspirex este antiperspirantul in care poti avea incredere! Atat de eficient incat o singura aplicare va va proteja 3-5 zile! Perspirex Romania este unicul importator autorizat si singurul garanteaza calitatea produselor ! Va invitam sa ne urmariti pe facebook pe pagina oficiala Perspirex Romania pentru mai multe informatii
kudika_26520
Postat pe 17 Ianuarie 2013 22:36
Salutare, eu folosesc cu succes de cativa ani antiperspirantul Odaban la recomandarea medicului dermatolog...l-am cumparat initial din farmacie apoi l-am gasit pe internet direct la reprezentanta din Romania la www.odaban.ro si este mai ieftin cu vreo 35 de lei. Un flacon ma tine aproximativ 5 luni, ma dau cu el o data sau de doua ori pe saptamana si nu ma irit cum pateam cu Perspirex sau Drysol....este foarte bun. Incercati-l si apoi ne auzim
kudika_27510
Postat pe 25 Ianuarie 2013 13:41
Mai vedem ce inseamna procesul de transpiratie. Transpiratia este un fenomen normal si firesc si reprezinta mecanismul natural prin care corpul isi controleaza temperatura. Transpiratia, cunoscuta si sub numele de perspiratie, este secretata de glandele sudoripare aflate aproape peste tot unde exista doua parti ale corpului care se suprapun una peste alta si astfel se supraincalzesc. Trebuie sa stiti ca transpiratia este formata in mare parte din apa, pentru a raci organismul atunci cand este supraincalzit, dar in acelasi timp, odata cu apa se elimina si o substanta numita uree care da mirosul neplacut, mai ales atunci cand se usuca.

Dar ce se intampla corpul, sau anumite parti ale corpului cand acestea transpira din abundenta? Acest fenomen este cunoscut sub denumirea de Hiperhidroza sau transpiratie excesiva. Hiperhidroza este o afectiune prin care anumite parti ale corpului, cum ar fi axile (sub brat), palme, talpi, spate, fata sau degete, transpira mai mult decat e necesar organismului. In majoritatea cazurilor hiperhidroza este o conditie ereditara care deranjeaza atat din punct de vedere estetic dar mai ales olfactiv. Acest fenomen nu tine cont de nimic, si aici ma refer la conditiile atmosferice, temperatura, umiditate…etc. ci poate aparea absolut oricand. Daca suferiti deja de aceasta afectiune, cunoasteti foarte bine acest fenomen, iar daca nu suferiti de hiperhidroza veti fi uimiti daca aveti ocazia sa cunoasteti o persoana cu transpiratii excesive, cum aceasta transpira indiferent daca afara sunt – sau + 20 de grade.

Eu de cand ma stiu transpir in zona axilara (sub brat), de zici ca tin in brate Dunarea :) iar motivul principal pentru care m-am decis sa scriu aici este ca sunt extrem de fericit ca am scapat de aceasta problema, ce a reprezentat pur si simplu cosmarul vietii mele.

Dar sa incepem cu inceputul…cum statea situatia? Foarte urat! Pot spune ca eu nu stiam ce insemna sa porti o camasa fara tricou pe dedesubt, si chiar si in aceste conditii, transpiratia de la sub brat imi ajungea pana aproape de deasupra burtii. De purtat fara tricou pe dedesubt nici nu incapea discutie. Nu stiam ce inseamna sa porti un tricou de culoare deschisa vara, sau un tricou mulat pe piele, nu existau aceste lucruri pentru mine. Vara trebuia sa port numai tricouri albe deoarece transpiratia era mai putin vizibila, sau tricouri de culori inchise, de asemenea tot foarte largi. Iarna, indiferent de temperatura, la fel, transpiratie abundenta. Practic, absolut toata viata mea am fost restrictionat in a purta ce vreau eu si am fost obligat sa port numai un anumit tip de imbracaminte, care nu imi convenea de cele mai multe ori. Eram invidios mereu pe cei care purtau ce imbracaminte voiau si tot timpul ma intrebam: De ce nu pot si eu ca un om normal?

Practic, ca sa intelegeti exact cum statea situatia, dimineata sau seara dupa ce faceam dus, ma stergeam evident cu prosopul, iar pana sa imi pun tricoul pe mine, deja aveam bule de transpiratie la axila. Pur si simplu aceasta problema iti ruineaza incederea de sine, de extrem de multe ori am fost pus in situatii jenante, sa imi tin mainile fix pe langa corp cand eram in public, sa nu pot sa fiu in largul meu sau sa ma distrez cand ieseam cu prietenii pentru ca tot ce ma gandeam era cum sa fac sa nu ridic mainile si sa mi se vada petele de la sub brat. Era absolut stresant si pur si simplu era un cosmar care devenise o obsesie. Bineinteles ca am incercat tot felul de antiperspirante din magazine, de la cele mai ieftine pana la cele mai scumpe si nimic, nu ma ajutau decat impotriva mirosului de transpiratie si nimic mai mult. Cred ca am intercat toate antiperspirantele posibile gasite in magazinele noastre si nu numai. Dar nimic.

Asadar, m-am hotarat definitiv sa spun stop transpiratiei, incepand deja sa o urasc. Si cum am inceput? Pai initial m-am gandit ca asa cum de exemplu te duci la frizerie sau la coafor si numai acolo gasesti anumite produse profesionale, vandute exclusiv acestor saloane, si pe care nu le gasesti in magazinele obisnuite, m-am gandit ca ar putea exista astfel de produse “profesionale” antiperspirante. Si m-am pus pe cautat pe net. Si am cautat….si am cautat… Si …bingo!!! am gasit mai multe antiperspirante menite sa elimine fenomenul transpiratiei excesive. Am gasit Maxim Antiperspirant, Odaban Antiperspirant, Drysol, Perspirex. Probabil ca or fi mai multe, insa m-am oprit aici, deoarece eram absolut nerabdator sa incerc unul din acestea. Categoric ca m-am gandit, citind despre diverse tratamente pentru transpiratia excesiva, si la injectii cu Botox (toxina botulinica), dar mi-e frica mare de injectii, in plus sunt foarte scumpe si nu sunt definitive. Mi-a trecut prin cap si opratia ca si remediu de a scapa de hiperhidroza, insa va dati seama ca daca mi-e frica de injectii, operatie nu faceam nici in ruptul capului. In plus, cunosc doua persoane care si-au facut operatie si transpira la fel de mult, nu s-a constatat nicio ameliorare.

Deci am decis sa incerc antiperspirantlele. Intrebarea era acum: pe care sa-l incerc primul, eram dispus sa le incerc pe toate, rand pe rand, dar trebuia sa incep cu unul din ele. Am citit despre ele, toate spuneau ca sunt bune, review-uri despre fiecare, am zis ok, care e primul? Decizia am luat-o in functie de pretul fiecaruia. Se pare ca Odaban era cel mai ieftin, citeam ca produsul functioneaza garantat, deci e cea mai buna decizie pentru moment in ceea ce priveste raportul calitate-pret.

Zis si facut! Am inceput sa il caut pe internet sa vad de unde il pot cumpara, am gasit un site www.antitranspiratie.ro de unde l-am si cumparat, totul absolut perfect pana aici, produsul ajuns acasa prin ramburs a doua zi, site-ul foarte frumos construit si toate informatiile de care ai nevoie, customer care de calitate, totul a decurs foarte bine. Buuun….hai sa vedem acum cum functioneaza acest antiperspirant Odaban. Am citit instructiunile de utilizare, care apropos, trebuiesc respectate cu strictete pentru cele mai bune rezultate, va spun din experienta, si m-am dat cu el in prima seara. Ideea e ca trebuie sa te dai doar seara inainte de culcare, lucru care mi s-a parut foarte ciudat, insa si mai ciudat, sau ma rog…un lucru care m-a speriat era ca a doua zi dupa ce te dai cu el, nu trebuie sa mai folosesti alt antiperspirant, pur si simplu nu folosesti nimic a doua zi de dimineata. M-a speriat acest lucru pentru ca imi era teama sa nu cumva sa transpir, sa inceapa sa si miroasa, lucru care evident era extrem de jenant. Insa m-am hotarat sa risc, am zis fie ce-o fi, vad eu ce fac….

Asa…m-am dat eu frumos in prima seara cu Odaban, urmand exact instructiunile de utilizare, pe urma somn de voie, a doua zi trezit, facut dus, si…..si……si….PRIMA SURPRIZA: dupa ce m-am sters de la dus, mi-am pus tricoul pe mine dupa aproximativ 10 minute cred, si tricoul uscat!!!!!! Ma uit sub brat, nicio bula de transpiratie. Iar acesta avea sa fie doar inceputul. Insa oricat si oricum as scrie aici despre aceasta surpriza, nu va voi putea descrie niciodata in cuvinte senzatia simtita. Nu am mai folosit alt antiperspirant in acea zi, asa cum scria la carte, iar in acea zi am transpirat foarte putin. Mi-am spus ca miracolul incepe sa se intample. Abia asteptam sa ajung acasa seara sa imi mai dau iar cu Odaban, lucru care s-a si intamplat de altfel, pe urma abia asteptam sa vina a doua zi sa vad ce se intampla. Surpriza a continuat si adoua zi, si ziua urmatoare s.a.m.d. Am realizat dupa o saptamana ca miracolul s-a intamplat. Am scapat pur si simplu de transpiratia excesiva!!! Nu va pot spune cat de fericit sunt! Este absolut incredibil, viata mea s-a schimbat complet! Imi amintesc ca in primele saptamani imi facusem deja un tic in a ma uita la sub brat din 5 in 5 minute, nu sa vad daca mai transpir, pentru ca stiam ca acest lucru nu se mai intampla, ci doar pentru simplul fapt ca imi placea sa vad tricoul uscat. Este o senzatie aparte pentru mine, si cred ca asa va ramane toata viata mea.

De acum inainte pot sa ridic mainile in orice situatie ma aflu, fara a fi inhibat de faptul ca transpir, pot sa port orice tricou vreau, sau orice fel de imbracaminte pe care nici macar nu o visam sa o port inainte. Sunt alt om pur si simplu. Partea buna este ca acest Odaban este bun si pentru cei care sufera cu transpiratia mainilor, transpiratia la cap, la ceafa sau transpiratia la picioare. De asemenea, un alt avantaj este ca un spray Odaban tine pana la 6 luni, pentru ca modul lui de folosire este astfel: Mai intai te dai o saptamana in fiecare seara pentru a se regla circuitul transpiratiei, apoi doar o data pe saptamana, iar mai apoi doar la nevoie. Eu il folosesc de aprovimativ 3 luni, si cred ca mai am mai mult de jumatate din el. In prezent il folosesc doar la nevoie (nu m-am mai dat cu el de aproximativ 2 saptamani). Dimineata folosesc totusi in cantitate foarte mica un deodorant spray obisnuit (nu antiperspirant) pentru ca inca mi se pare extrem de ciudat sa nu ma dau cu nimic, macar acolo sa miroasa un pic a ceva :) .

Daca facem un calcul calitate – pret – timp de utilizare, ajungem la concluzia ca Odaban este mai ieftin decat un antiperspirant care nu avea niciun efect, si care se consuma imediat. Si mai este o parte buna, acest antiperspirant nu este destinat numai persoanelor ce sufera de hiperhidroza, ci si persoanelor cu o transpiratie normala, care il pot folosi mai rar.

Asadar, aceasta a fost experianta mea cu Odaban, prin care am scapat de transpiratie. Sunt extrem de fericit. Multumesc celor ce au inventat Odabanul, cat si oamenilor de la www.antitranspiratie.ro, care m-au ajutat sa intru in posesia acestui produs.
Tony_Sambarteanu_1
Postat pe 21 Februarie 2013 18:15
La cat v-ati intins cu reclama, sunt sigura ca nu sunt bune de nimic...
kudika226898
Postat pe 22 Februarie 2013 22:02
Nici eu nu am crezut in Odaban pana nu l-am incercat.Merita fiecare leu.
kudika514905
Postat pe 24 Februarie 2013 01:14
De la: kudika514905, la data 2013-02-24 01:14:30Nici eu nu am crezut in Odaban pana nu l-am incercat.Merita fiecare leu.



Zici tu...
kudika226898
Postat pe 24 Februarie 2013 16:30
Mie mi-a mers foarte ok cu tratamentul pentru 7 zile de la Vichy.E chiar foarte ok si il recomand .Eu l-am comandat onlinept ca nu il gaseam in farmacii...Comanda avenit la timp,personal am fost foarte incantata de serviciile site-ului.

http://farmaciaardealul.ro/vichy-deodorant-crema-tratament-impotriva-transpiratiei-abundente-eficacitate-7-zile?keyword=vichy%20transpir
kudika_30657
Postat pe 1 Martie 2013 12:29
Calciuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
Ghicicummacheama
Postat pe 1 Martie 2013 12:35
Ti se intampla des sa te trezesti cu pete pe tricou sau sa transpiri exagerat de mult? Iata cele mai bune metode pt a scapa de transpiratie http://cumfacsa.ro/sanatate/cum-sa-nu-transpiri
kudika_31367
Postat pe 16 Martie 2013 19:15
Sufar de 2 ani de hiperhidroza in zona axilelor, am fost la medici insa niciunul din tratamentele oferite nu a avut mare efect.Disperat fiind am inceput sa caut pe forumuri sa gasesc persoane cu aceeasi problema ca si mine.Astfel am dat de antiperspirantul maxim roll-on.Am inceput sa il folosesc fara prea mari sperante si dupa o saptamana am fost foarte fericit sa vad ca numai transpir.Va recomand cu incredere antiperspirantul maxim roll-on.Daca va ajuta cu ceva ultima oara l-am luat de pe www.maxim-shop.ro desi inainte il luam de pe www.bluebridge.ro dar asteptam cate o saptamana si surpriza acum mi-a venit a doua zi.
kudika_32420
Postat pe 25 Martie 2013 20:39
Da sa mai slabesti ai incercat ?
kind_er
Postat pe 25 Martie 2013 20:43
Sa nu mai minti ai incercat ?
kind_er
Postat pe 25 Martie 2013 20:44
Ai incercat pana acum vreun deodorant natural?

http://handmadesisterbeauty.blogspot.ro/2012/08/deodorant-solid-shea-tea-tree.html

Numai bine!
Cristina
HandmadeSister
Postat pe 8 Mai 2013 12:16
Buna,

Eu am vazut la tv o stire despre hiperhidroza excesiva, unde era mentionat tratamentul cu botox, iar rezultatele se mentin cel putin 9 luni.
te sfatuiesc sa mergi la un control, la medicul estetician.
succes!
elena_gheorghe
Postat pe 8 Mai 2013 17:25
De la: HandmadeSister, la data 2013-05-08 12:16:44Ai incercat pana acum vreun deodorant natural?

http://handmadesisterbeauty.blogspot.ro/2012/08/deodorant-solid-shea-tea-tree.html

Numai bine!
Cristina



Ce ne mai place sa folosim cuvantul natural...si cate tampenii se ascund sub aceasta titulatura...
kudika226898
Postat pe 8 Mai 2013 20:19
De la: kudika226898, la data 2013-05-08 20:19:26
De la: HandmadeSister, la data 2013-05-08 12:16:44Ai incercat pana acum vreun deodorant natural?

http://handmadesisterbeauty.blogspot.ro/2012/08/deodorant-solid-shea-tea-tree.html

Numai bine!
Cristina



Ce ne mai place sa folosim cuvantul natural...si cate tampenii se ascund sub aceasta titulatura...


Daca te referi in general, de acord. Daca te gandeai la mine, nici sa porti o discutie fara argumente nu e tocmai in regula, zic eu.
HandmadeSister
Postat pe 14 Mai 2013 17:50
Eu stiu ca hiperhidroza poate fi si de cauza endocrina, dar cred ca cel mai bine este sa mergi la un medic si sa vezi ce optiuni iti da :)
drella
Postat pe 18 Mai 2013 21:23
Tocmai mi-a sosit crema de maini de la ODABAN si nu face altceva decat sa imi faca mainile sa transpire si mai mult. Am folosit-o cum scrie pe flacon si este ca orice alta crema de maini, adica trebuie sa o spal dupa 5 minute pentru ca imi transpira palmele foarte mult. Si in plus miroase ingrozitor. 75 lei aruncati...
kudika_953606
Postat pe 31 Ianuarie 2014 12:31
De la: bushu_bushu2006, la data 2008-08-16 13:02:30stie cineva vreun tratament pentru transpiratia excesiva? dintotdauna ma confrunt cu probelma asta...fie vare fie iarna, eu sunt transpirata. pata de la axila ma omoara, iar mainile si picioarele mele...pfiuu...as strange un pahar de apa dupa o intalinre in oras cu prieten(ii/ul)
Controlati-va la ginecologie (functia ovarelor sa fie buna ) si la endocrinolog ( functia tiroidei ); acestea doua provoaca transpiratii abundente !
Fusun_ge
Postat pe 31 Ianuarie 2014 15:16
Exista cineva sau știți pe cineva care a suferit o operație de extirpare a glandelor sudoripare si nu a fost mulțumit de rezultat???
Livia-ela
Postat pe 17 Mai 2014 21:59
ceaiul de salvie face minuni, la fel piatra de alaun sau chiar apa cu bicarbonat de sodiu ... succes !
kudika_956659
Postat pe 18 Mai 2014 19:31

Buna tuturor.
Am o rugaminte pentru cei care au folosit cel putin unul din produsele enumarate :

ODABAN LOTIUNE PENTRU MAINI
PERSPIREX LOTIUNE PENTRU MAINI SI PICIOARE
APAXIL PENTRU MAINI SI PICIOARE
SERVETELE APAXIL ANTIPERSPIRANTE
MAXIM
DRYSOL
PERSPI GUARD

Si eu sufar ca si multi altii de aceasta problema a transpiratiei excesive mai ales in zona palmelor, si imi este oarecum teama sa folosesc aceste produse tinand cont ca au la baza o mare cantitate de aluminiu ceea ce este foarte daunator organismului.

As vrea sa imi spuneti cei care le folositi cat de periculos este atunci cand va spalati dimineata pe fata , in zona ochilor si mai ales cand faceti dus, mai ales pentru femei cand trebuie spalata zona intima si nu numai, daca seara ne-am dat cu crema pe palme nu este periculos sa atingem anumite parti ale corpului cu mainile tinand cont ca in piele inca exista acea substanta cu aluminiu?

Sper ca intrebarea nu este iesita din comun si as dorii un raspuns adecvat in acest sens.
Va multumesc.
kudika_968917
Postat pe 17 Iunie 2014 18:51
In Moldova Odaban nu gasesc,nici perspirex.Ce alte produse mai stiti?
kudika_972183
Postat pe 11 August 2014 11:57
De la: kudika_972424, la data 2014-08-17 19:06:49Si tu poti face parte din echipa SUN Models! Ai doar de castigat!

Avantajele SUN Models
Salariu minim garantat! Pachet de salarizare foarte atractiv, procent consistent si bonusuri periodice.
Siguranta unui job 100% legal si a unui mediu de munca placut si relaxant, alaturi de profesionisti, care vor fi alaturi de tine cu sfaturi, idei sau pareri si te vor indruma atunci cand vei avea nevoie. Toate colaborarile noastre se bazeaza pe contract de munca incheiat intre model si studio.
Pe toate site-urile cu care lucram este restrictionat accesul persoanelor din Romania, asigurandu-se astfel confidentialitate si intimitatea modelelor.
Program de munca flexibil, adaptabil nevoilor de ordin personal (ex. scoala, facultate, sot, copil, etc.)
Conditii de munca excelente intr-o locatie ultra-centrala din Constanta asigurata cu sistem de securitate si dotari de ultima generatie, in imediata vecinatate a tuturor mijloacelor de transport in comun, taxi-uri, baruri, pub-uri, restaurante, etc.
Camere de lucru individuale, cu un decor modern, confortabil si echipamente de calitate.
Sedinte foto gratuite periodice (imaginea ta este extreme de importanta, de aceea vom organiza sedinte foto profesionale care te vor pune in valoare; sedintele foto NU se fac nud).
Training gratuit, personalizat (trainerul nostru iti va explica ceea ce vei face, iti va oferi sfaturi, idei, pareri si raspunsuri privitoare la absolut orice intrebare ai, atunci cand ai nevoie si te va ajuta atat la inceput, cat si pe parcursul activitatii tale), suport tehnic disponibil 24/24 si consiliere.
Team-buiding-uri periodice (muncim, dar trebuie sa ne si distram si sa ne relaxam; de aceea periodic organizam team-building-uri pentru a ne bucura de rezultatele muncii noastre).

Cerintele SUN Models
Acest anunt se adreseaza doar persoanelor de sex feminin.
Varsta minima 18 ani.
Cunoasterea limbii engleze la nivel mediu.
Seriozitate, dorinta de a invata, o personalitate comunicativa.
Dorinta de a face parte dintr-un colectiv dinamic.

Date de contact:

Pentru a obtine mai multe informatii, daca doresti sa vezi cum arata studioul sau doresti sa ne contactezi, te rugam sa accesezi site-ul
www.videochat-sunmodels.ro

E-mail:office@sunmodels.ro
Yahoo Messenger:studio_sun@yahoo.com


incep sa transpir excesiv deja ....
kudika_956659
Postat pe 17 August 2014 19:59
Buna,
Si eu am auzit de botox pt transpiratia excesiva si ma bate gandul sa incerc in aceasta primavara.
A facut cineva ?
Multumesc!
StefBella
Postat pe 2 Februarie 2015 10:26
StefBella raspunsul meu la intrebarea ta,este da.In cazul meu,este de ajuns sa merg o data pe an si am scapat de problema transpiratiei in exces.Succes:)
kudika_980681
Postat pe 3 Februarie 2015 14:32
De la: , la data 2009-02-20 11:47:33PT PRODUSE CARE VA AJUTA SA SCAPATI DE TRANSPIRATIA EXCESIVA,DAR PE CARE NU LE GASITI IN TARA VA ROG SA MA CONTACTATI LA ADRESA DE MAIL yn3ssa06@yahoo.com.SPER SA VA FIU DE FOLOS.



Alta disperata care vrea sa vanda apa de ploaie....
kudika226898
Postat pe 5 Mai 2015 08:32
poti transpira si de la haine, sau de la sosete, daca contin mult poliester
incearca sa te imbraci cu haine care au mai mult bbc, si incaltate cu sosete care au bbc in ele, nu doar pe etucheta
kudika_986983
Postat pe 9 Mai 2015 14:09
Buna, am si eu o intrebare despre Odaban, il folosesc de o saptamana si se pare ca transpir si mai mult, nu stiu ce sa cred si unde ar fi problema, daca ma poate ajuta cineva cu un sfat, e binevenit, tin sa mentionez ca transpiratia mea excesiva esti in cap, mai ales atunci cand sunt emotionata sau fac efort fizic, pur si simplu parca imi toarna cineva apa in cap:((
Bda_Bda_1
Postat pe 28 Iulie 2015 10:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce probleme aveti cu podoaba capilara si ce produse folositi? 12 De la: ioana_suteu 13 Octombrie 2011 16:33
Roscat cu aspect natural? 7 De la: luchianramona 9 Iunie 2011 15:31
credinte si mituri personale 134 De la: kudika226898 8 Septembrie 2010 16:47
Parfumuri 5 De la: roz5blue6lila7 25 August 2010 10:44
Curs de make-up profesional marca Anca Radulescu 2 De la: kudika423542 22 August 2011 22:49