Setari Cookie-uri

secretie vaginala branzoasa

am uitat sa spun de fiecare data cand luati antibiotica sa-i cereti farmacistei sa va dea alt medicament pe langa pt a nu face candida .o prietena dea mea mi-a zis sa iau flagyl dar nu mai stiu de care pt ca sunt mai multe tipuri dar o sa ma informez si o sa va spun.asta este valabil si la barbati pt ca si ei pot face de la antibiotice...
helenita5
Postat pe 15 Iunie 2009 10:34
PE LANGA SFATURILE PE CARE LE-AI PRIMIT DEJA ADAUG SI EU UNUL ;ESTE F. IMPORTANT SA NU AI RELATII SEXUALE PE TIMPUL TRATAMENTULUI PT CA SOTUL SAU PRIETENUL TE POATE REINFECTA.ESTE BINE SA IA SI EL PASTILE
monique0312
Postat pe 15 Iunie 2009 10:49
Buna.Va rog mult de tot sa imi recomandati si mie un ginecolog bun, ca am o problema si am fost pana acum la 3 medici ginecologi si nu am primit un tratament bun.Anul trecut in vara am avut o infectie vaginala si urinara dar am tratat`o,de atunci la fiecare 2 3 4 luni am usturimi cand fac pipi,dar nu tin mult pt ca iau supozitor ketonal si beau ceai de coada soricelului,de merisor,busuioc,coada calului,musetel.De fiecare data fac si examen de urina si nu imi iese infectie.Mi sa spus ca am Boala Inflamatorie Pelvina.La analize papanicolau mi`au iesit doar niste celule inflamate, sau ceva de genu,si nimic altceva.Am facut de 2 ori ecografie trasvaginala in 2 luni si mi`a iesit lichid in fundul de sac douglas,si doctori nu stiu sa imi spuna de la ce o am,m`au indopat cu antibiotice si degeaba,nu stiu ce sa mai fac,sunt disperata.nu stiu unde sa ma mai duc.

Pt candida,si eu m`am procopsit cu ea de la varsta de 14 ani,odata ce ai facut , cam tot faci, aveti mare grija cu igiena, si atunci cand luati antibiotice OBLIGATORIU luati pastile sau ovule anti-fungice.Inainte imi aparea si mie des, dar am facut tratament cu NIstatina pastile sunt bune, nu sunt scumpe si sunt romanesti, si ovule depinde ce va recomanda medicul,atata timp cat au clotrimazol sau metronidazol sunt ok, puteti incerca meclon , gine-canesten,cervugid.Si partenerul trebuie sa se trateze la fel ca voi chiar daca are simtome sau nu.Luati si ovule si pastile ca sa fie mai eficient.Si daca va dati flora peste cap de la antibiotice, va recomand ovule pt reglarea florei, de ex eu iau acum COLPOSEPTIN, 1 ovul la 2zile.Tot ce v`am spus au fost recomandate de doctori, nu am luat dupa ureche si v`as sfatui si pe voi sa faceti la fel pt ca cu sanatatea nu este de joaca.Puteti sa faceti tratament dupa ureche in cazul candidei, dar sa fiti sigure ca aveti candida,eu cel putin cand fac candida imi si iau pastile si ovule ca stiu exact sintomele si nu are rost sa mai dau banii la medic ca sa imi zica acelasi lucru.Dar aveti mare grija cu acest lucru ca poate sa fie cu totul altceva.

Va rog sa raspundeti.Scuzati pt roman,Pupici si multa sanatate.
dyannaa_healthy
Postat pe 30 August 2009 22:50
Fetelor! Am citit tot ce ati scris. Si vreau sa va scriu si eu cate ceva. Deci , in urma experientei mele va spun urmatoarele: o secretie branzoasa e de obicei grava, poate fi trichomonas si trebuie tratata cu antibiotic, dar in urma unei analize (lama), plus ca antibiotic nu primiti fara reteta. O secretie urat mirositoare poate fi de la o ciuperca si asta trebuie tratata, insa nu dupa ureche. Eu uneori iau clotrimazol, 6 zile si nu mai am secretie, dar eu acum stiu cand trebuie sa ma duc la doctor si cand pot lua doar ovulele astea. Canestenul e acelasi ca si clotrimazolul, decat ca acolo sunt 3 ovule si costa mult( vreo 30 ron) pe cand clotrimazolul costa 6 ron 12 ovule, parca.Va rog eu mult, mergeti la control la un doctor specializat, pentru ca secretiile abundente si constante duc la rana pe col si chiar cancer de col uterin sau chiar la ovare. Nu va lasati duse de lipsa timpului sau a banilor sau de rusine, ca dupa aceea va va parea rau.
Aveti grija de voi si evitati mancarurile prajite, picante, bauturi acidulate, prajituri, fast food, snaksuri , ciocolata. Astea cat mai rar sau deloc. Mancati fructe, beti apa, alergati sau faceti miscare multa si beti ceai de coada soricelului in fiecare zi. Puteti face si bai de sezut.
lasati rusinea la o parte si mergeti la un doctor. Analiza puteti face si fara sa mergeti la doctor, ci direct la un centru de analize si apoi cu rezultatul puteti cauta un doctor ginecolog. macar asa vedeti ce aveti si va tratati in functie de rezultat. Doctori sunt si femei si barbati , deci puteti apela cu incredere, ca totusi ei stiu mai mult decat stim noi, si chiar daca uneori gresesc, tot medici sunt. Sanatate multa!
floare_de_crin
Postat pe 6 Noiembrie 2009 21:37
Mi-au placut raspunsurile date in legatura cu acest subiect. Eu acum 3 luni am fost la un homeopat in Bucuresti si i-am spus ce probleme am printre care si unele scurgeri mai putin placute. Aceste scurgeri nu sunt tot timpul la fel, uneori mai putin alteori mai mult. Inainte am urmat tratamente cu ovule, spalari intravaginale si nu prea au avut efect decat pentru moment. Doctorul homeopat mi-a spus ca aceste scurgeri si cam toate problemele mele se trag de la "cap". Mai exact unele probleme provin de la emotiile noastre, cat de emotivi suntem, de ce ne este frica... si altele. Eu acum urmez un tratament homeopat care ma ajuta sa imi revin atat pe plan emotional cat si fizic. Eu zic ca sunt pe drumul cel bun, acum incerc sa folosesc doar produse naturiste, de cateva luni nu mai folosesc nici un fel de pastile. Pana la urma trebuie sa gandim la scara larga, o problema care ne apare este dintr-o anumita cauza care nu este doar din cauza unor factori externi.
Mi-ar placea sa stiu cam ce produse naturiste ati folosit pentru a incerca sa rezolvati aceasta problema.
O zi buna! Si multa sanatate!
teliman
Postat pe 11 Noiembrie 2009 00:02
dyannaa! Si eu am avut usturimi la urinare si nu mi-au gasit nimic, ba mi-au prescris niste medicamente f scumpe. Dar nu le-am luat si mi-a dat farmacista 3 buc scobutil si dupa ce le-am luat pe alea nu am mai avut nimic. Incearca si daca dupa primul esti mai bine. Cu cativa lei am reusit sa ma fac bine, nu cu milioane... Succes si sanatate!
floare_de_crin
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:49
floare de crin,doar 3 buc de scobutil?cum ai luat 1 /zi?si de atunci nu mai ai probl?as vrea sa incerc
babalica
Postat pe 13 Noiembrie 2009 18:12
da, doar cu 3 bucati m-am facut bine, ca nu mi-a venit nici mie sa cred. Aveam niste dureri la urinare, de zici ca eram in iad....Cred ca am luat una la 12 ore, dar nu sunt sigura, insa daca mergi la farmacie, iti spun doamnele acelea sau gasesti pe internet daca dai pe google scobutil...Eu facusem si analiza de urina si nu aveam nimic. Fusesem la un mare doctor urolog cica f priceput si mi-a luat o gramada de bani si mi-a prescris vesicare, un tratament pt incontinenta urinara si care costa vreo 2 milioane, ori eu nu aveam asa ceva, doar dureri infernale, care se tot mutau, adica uneori ma durea cand incepeam sa urinez, apoi altadata ma durea la sfarsit sau ma durea tot timpul urinarii. Era o stare dementiala... succes si sanatate!
floare_de_crin
Postat pe 14 Noiembrie 2009 23:15
Buna, am 17 ani si am si eu secretii branzoase. Nu am fost niciodata la ginecolog, dar as vrea sa merg ptr ca vreau ca aceste secretii sa dispara.As vrea sa stiu daca iau tratament aceste secretii dispar de tot sau reapar dupa cv timp. Va multumesc ! :)
Anamry
Postat pe 10 Februarie 2010 22:00
AM 22 ANI SI DE CATEVA LUNI AM SCURGERI VAGINALE SI IN CANTITATI MARI SI URAT MIROSITOARE. DE MULTE ORI AM FOST LA URGENTE PT CA MA DUREAU RINICHI TARE DE TOT,MI-AU DAT O RETETA AM LUAT-O TIMP DE O LUNA MI-A TRECUT O PERIOAADA SI DUPA IAR AU REVENIT DURERILE DE RINICHI SI SCURGERILE .CRED CA AR TREBUI SA MA DUC LA UN GINECOLG DAR MI-E RUSINE SI NU STIU CE SA MA FAC. DATI-MI UN SFAT VA ROG.
healthy014713
Postat pe 7 Aprilie 2010 11:16
Buna,am si eu aceeasi problema,secretie albicioasa branzoasa,dar de cele mai multe ori ca smantana.Rar de tot am si mancarimi.La analize nu-mi iese nimic,cu toate ca in trecut am avut si episoade de candida.Medicul mi-a zis ca asa-s secretiile la mine,sa nu-mi fac griji si m-a sfatuit sa inlatur excesul cu ajutorul degetului odata la 3-4 zile.Fac Papanicolau odata pe an si la fel,nu-mi iese nimic.Sfatuiti-ma ce sa fac va rog,e normal?
desert_rose_healthy
Postat pe 16 Mai 2010 14:05
zi-mi si mie retzeta te rog frumos:(
arabic
Postat pe 2 Iunie 2010 14:03
De la: allyna, la data 2008-08-21 12:43:08medicul zice ca e candida, dar nu mi-a facut nici o analiza de secretii sa vedem exact ce e, sa urmez un tratament chiar si asa? imi e teama sa n u fac mai rau...
healthy017162
Postat pe 28 Iunie 2010 18:01
si eu am o secretie vaginala branzoasa si urat mirositoare....nu stiu ce am nu am fost la doctor si momentan nu pot sa ma duc pentru ca sunt prea mica am facut luna asta 18 ani dar mi-am inceput viata sexuala de la 17 si nu sunt pregatita sa ii spun mamei deci nu ma pot duce la doctor de una singura....mi-e frica sa nu am ceva grav..are ceva daca mai stau asa?pot sa dau in ceva mai grav?va rog sa imi raspunda cineva
healthy017162
Postat pe 28 Iunie 2010 18:07
De la: healthy017162, la data 2010-06-28 18:07:41si eu am o secretie vaginala branzoasa si urat mirositoare....nu stiu ce am nu am fost la doctor si momentan nu pot sa ma duc pentru ca sunt prea mica am facut luna asta 18 ani dar mi-am inceput viata sexuala de la 17 si nu sunt pregatita sa ii spun mamei deci nu ma pot duce la doctor de una singura....mi-e frica sa nu am ceva grav..are ceva daca mai stau asa?pot sa dau in ceva mai grav?va rog sa imi raspunda cineva

Puiule, eu fiind mama de fetita de 17 ani, nu pot sa-mi permit sa-ti dau sfatul :" nu-i spune mamei" tu trebuie sa stii ca in lumea asta mare, mama ti-e cea mai buna prietena, mama te ajuta in orice situatie, insa daca TU acum nu esti chiar pregatita sa ii zici, asta nu inseamna ca nu trebuie sa mergi la medic, parerea mea este ca ar fi super bine sa-i zici mamei si sa mergi cu ea la medicul ei ginecolog.
Daca ti-e groaza e musai sa -ti scriu eu pe privat
pupic!
stem_29
Postat pe 29 Iunie 2010 23:16
Am facut si eu o infectie in regiunea orificiului anal iar spalaturile cu bicarbonat de sodiu mi-au fost recomandate si mie, precum si Clotrimazol si Zanocin.
joy_18
Postat pe 15 Iulie 2010 21:04
te rog daca ai putea sa imi dai si mie reteta pt candida...am facut mai multe luni tratament cu ovule dar totusi nu mi-a trecut...ms
kudika229152
Postat pe 16 Iulie 2010 18:30
si eu am tot acelas tip d secretie si am folosit ovule cu pimafucin, 3 zile si nu am ami avut probleme o saptamana..defapt dupa ciclu mi`a revenit..cred k o sa fac tratamentul 7 zile {cat mi`a zis dr dar mi se par scarboase si l`am intrerupt..defat l`am facut decat 2 zile} dak da rezultate in tp va anunt
Chrysu
Postat pe 20 Iulie 2010 17:39
Fetelor,observ ca pe multe de aici le deranjeaa secretia vaginala...ea este absolut normala vaginul se curata singur cu ajurul ei.Ce sa va spun candidoza apare nu numai din cauza antibioticelor,ci si din cauza anticonceptionalelor,spalaturilor intravaginaledese folosirea deodorantelor intime cat si a sapunurilor cu ph necorespunzator..pentru a scapa de candidoza trebuie sa eliminati cauzele nu ciuperca..pentru ca ea exista mereu in corpul nostru....acum sa va spun niste sfaturi pe care le-am primit si eu:
iaurtul este foare bun...cat timp aveti candidoza va puteti spala in vagin cu apa calda cu degetul sau cu ceai de musetel sau galbenele sau chiar de pelin iar apoi cu o seringa sa baati 5 ml de iaurt sau sa va bagati un ob inmuiat in iaut deoarece iaurtul contine lactobacili care restabilesc flora vaginala...daca luati tratament cu gynozol nu faceti aceste spalaturi.o pastila in doza unica(una pe luna) de fucovim(costa 7-8 lei bucata) este foarte buna...nu mancati dulciuri,fructe dulci,bauturi acidulate sau orice aliment acid...mancati alimente alcaline..(gasiti o lista pe internet),crema de galbenele este foarte buna,folositi-o extern odata cu unguentul dat impreuna cu ovulele.NU va spalati cu sapun cand inca aveti candidoza ve-ti irita zona


renuntati la spalaturile intravaginale maxim 2 3 pe luna.


purtati pantaloni mai larguti sau fuste si rochii si lenjerie de bumbac si nu tanga !

spalati-va dupa fiecare scaun cu apa calda

pe timpul tratamentului FARA SEX!

fierbeti-va chilotii asternuturil si prosoapele folosite cand aveati candidoza


tratati-va si partenerul cu o pastiluta de flucovim si unguent clotrimazol,canesten sau orice alceva chiar daca acesta nu are simptome



cretsss
Postat pe 23 Iulie 2010 21:14
De la: cretsss, la data 2010-07-23 21:14:54Fetelor,observ ca pe multe de aici le deranjeaa secretia vaginala...ea este absolut normala vaginul se curata singur cu ajurul ei.Ce sa va spun candidoza apare nu numai din cauza antibioticelor,ci si din cauza anticonceptionalelor,spalaturilor intravaginaledese folosirea deodorantelor intime cat si a sapunurilor cu ph necorespunzator..pentru a scapa de candidoza trebuie sa eliminati cauzele nu ciuperca..pentru ca ea exista mereu in corpul nostru....acum sa va spun niste sfaturi pe care le-am primit si eu:
iaurtul este foare bun...cat timp aveti candidoza va puteti spala in vagin cu apa calda cu degetul sau cu ceai de musetel sau galbenele sau chiar de pelin iar apoi cu o seringa sa baati 5 ml de iaurt sau sa va bagati un ob inmuiat in iaut deoarece iaurtul contine lactobacili care restabilesc flora vaginala...daca luati tratament cu gynozol nu faceti aceste spalaturi.o pastila in doza unica(una pe luna) de fucovim(costa 7-8 lei bucata) este foarte buna...nu mancati dulciuri,fructe dulci,bauturi acidulate sau orice aliment acid...mancati alimente alcaline..(gasiti o lista pe internet),crema de galbenele este foarte buna,folositi-o extern odata cu unguentul dat impreuna cu ovulele.NU va spalati cu sapun cand inca aveti candidoza ve-ti irita zona


renuntati la spalaturile intravaginale maxim 2 3 pe luna.


purtati pantaloni mai larguti sau fuste si rochii si lenjerie de bumbac si nu tanga !

spalati-va dupa fiecare scaun cu apa calda

pe timpul tratamentului FARA SEX!

fierbeti-va chilotii asternuturil si prosoapele folosite cand aveati candidoza


tratati-va si partenerul cu o pastiluta de flucovim si unguent clotrimazol,canesten sau orice alceva chiar daca acesta nu are simptome





si daca " scaunul" e la servici?
ce are tanga cu scurgerea vaginala?
d'soara, in fata chilotul tanga e cat unul normal:)))))))
Majoritatea secretiilor sunt de la antibiotice........sexul cu N parteneri.....asa ca lasa-ne cu tanga si aberatii.
Le-ai amestecat pe toate ca-n arca lui noe...de la curatarea colului ..cum ca e normala pana la retete:)))
toate femeile stiu asta.
stem_29
Postat pe 24 Iulie 2010 20:15
De la: Chrysu, la data 2010-07-20 17:39:33si eu am tot acelas tip d secretie si am folosit ovule cu pimafucin, 3 zile si nu am ami avut probleme o saptamana..defapt dupa ciclu mi`a revenit..cred k o sa fac tratamentul 7 zile {cat mi`a zis dr dar mi se par scarboase si l`am intrerupt..defat l`am facut decat 2 zile} dak da rezultate in tp va anunt


Adica e scarbos sa faci un tratament corect?
Nici un tratament nu se face 2-3 zile, asa doar ametesti " microbul".
Dar sa-ti miroase chilotul si alea..alea, nu e scarbos?
stem_29
Postat pe 24 Iulie 2010 20:18
De la: stem_29, la data 2010-07-24 20:15:49
De la: cretsss, la data 2010-07-23 21:14:54Fetelor,observ ca pe multe de aici le deranjeaa secretia vaginala...ea este absolut normala vaginul se curata singur cu ajurul ei.Ce sa va spun candidoza apare nu numai din cauza antibioticelor,ci si din cauza anticonceptionalelor,spalaturilor intravaginaledese folosirea deodorantelor intime cat si a sapunurilor cu ph necorespunzator..pentru a scapa de candidoza trebuie sa eliminati cauzele nu ciuperca..pentru ca ea exista mereu in corpul nostru....acum sa va spun niste sfaturi pe care le-am primit si eu:
iaurtul este foare bun...cat timp aveti candidoza va puteti spala in vagin cu apa calda cu degetul sau cu ceai de musetel sau galbenele sau chiar de pelin iar apoi cu o seringa sa baati 5 ml de iaurt sau sa va bagati un ob inmuiat in iaut deoarece iaurtul contine lactobacili care restabilesc flora vaginala...daca luati tratament cu gynozol nu faceti aceste spalaturi.o pastila in doza unica(una pe luna) de fucovim(costa 7-8 lei bucata) este foarte buna...nu mancati dulciuri,fructe dulci,bauturi acidulate sau orice aliment acid...mancati alimente alcaline..(gasiti o lista pe internet),crema de galbenele este foarte buna,folositi-o extern odata cu unguentul dat impreuna cu ovulele.NU va spalati cu sapun cand inca aveti candidoza ve-ti irita zona


renuntati la spalaturile intravaginale maxim 2 3 pe luna.


purtati pantaloni mai larguti sau fuste si rochii si lenjerie de bumbac si nu tanga !

spalati-va dupa fiecare scaun cu apa calda

pe timpul tratamentului FARA SEX!

fierbeti-va chilotii asternuturil si prosoapele folosite cand aveati candidoza


tratati-va si partenerul cu o pastiluta de flucovim si unguent clotrimazol,canesten sau orice alceva chiar daca acesta nu are simptome





si daca " scaunul" e la servici?
ce are tanga cu scurgerea vaginala?
d'soara, in fata chilotul tanga e cat unul normal:)))))))
Majoritatea secretiilor sunt de la antibiotice........sexul cu N parteneri.....asa ca lasa-ne cu tanga si aberatii.
Le-ai amestecat pe toate ca-n arca lui noe...de la curatarea colului ..cum ca e normala pana la retete:)))
toate femeile stiu asta.



tanga nu are legatura cu secretia(nici nu am zis asta.candida nu consta numai in secretie abundenta cisi in iritarea zonei).tanga are mare importanta pentru ca freaca zona daca ma intelegi ..acea zona trebuie lasata libera nu tot frecata cu material iar despre scaun este in primul rand igienic. daca intrebi un medic ginecolog iti va spune ca este bine ce am scris eu aici.
cretsss
Postat pe 24 Iulie 2010 20:26
De la: cretsss, la data 2010-07-23 21:14:54Fetelor,observ ca pe multe de aici le deranjeaa secretia vaginala...ea este absolut normala vaginul se curata singur cu ajurul ei.Ce sa va spun candidoza apare nu numai din cauza antibioticelor,ci si din cauza anticonceptionalelor,spalaturilor intravaginaledese folosirea deodorantelor intime cat si a sapunurilor cu ph necorespunzator..pentru a scapa de candidoza trebuie sa eliminati cauzele nu ciuperca..pentru ca ea exista mereu in corpul nostru....acum sa va spun niste sfaturi pe care le-am primit si eu:
iaurtul este foare bun...cat timp aveti candidoza va puteti spala in vagin cu apa calda cu degetul sau cu ceai de musetel sau galbenele sau chiar de pelin iar apoi cu o seringa sa baati 5 ml de iaurt sau sa va bagati un ob inmuiat in iaut deoarece iaurtul contine lactobacili care restabilesc flora vaginala...daca luati tratament cu gynozol nu faceti aceste spalaturi.o pastila in doza unica(una pe luna) de fucovim(costa 7-8 lei bucata) este foarte buna...nu mancati dulciuri,fructe dulci,bauturi acidulate sau orice aliment acid...mancati alimente alcaline..(gasiti o lista pe internet),crema de galbenele este foarte buna,folositi-o extern odata cu unguentul dat impreuna cu ovulele.NU va spalati cu sapun cand inca aveti candidoza ve-ti irita zona


renuntati la spalaturile intravaginale maxim 2 3 pe luna.


purtati pantaloni mai larguti sau fuste si rochii si lenjerie de bumbac si nu tanga !

spalati-va dupa fiecare scaun cu apa calda

pe timpul tratamentului FARA SEX!

fierbeti-va chilotii asternuturil si prosoapele folosite cand aveati candidoza


tratati-va si partenerul cu o pastiluta de flucovim si unguent clotrimazol,canesten sau orice alceva chiar daca acesta nu are simptome





Cam asta ar trebui sa faca in cazuri de candidoza , le-ai dat reteta completa pentruu a mentine o igiena buna si a scapa de ea !

Postat pe 24 Iulie 2010 21:18
mersi pentru sustinere scorpio
cretsss
Postat pe 24 Iulie 2010 22:55
mersi pentru sustinere scorpio
cretsss
Postat pe 24 Iulie 2010 22:56
Ideal ar fi sa vorbesti cu mama ta ,nimeni nu poate fi mai apropiat decat ea.Boala se poate agrava si nu poti sa sti niciodata ce consecinte poate avea.Sfatul meu este sa mergi la un dermatolog pentru un consult autorizat
kudika227524
Postat pe 25 Iulie 2010 10:13
te rog sa imi zici si mie ce tratament ai folosit !!!! ms
kudika317809
Postat pe 30 August 2010 04:06
Daaaa.....se transfera altuia problema.....
kudika226898
Postat pe 30 August 2010 09:58
si 2 luni fac tratamntul zi de zi ? in timpul tratamentului fara contact sexual nu ? cum se manifesta candidoza la prietenul meu?
kudika317809
Postat pe 30 August 2010 19:15
si mai am o nelamurire scurgerile mele nu sunt normale o data la 2 3 zile curge mult prea mult secretia asta ca si cum as fi intr-o zi de menstruatie ... cat de grav e ?
kudika317809
Postat pe 30 August 2010 19:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu mi.a venit menstruația 2 luni 1 De la: kudika_1024348 11 Martie 2017 19:31
BioHarmonex - marea promisiune a medicinei cuantice 1 De la: CosminAvram 16 Noiembrie 2009 15:27
avort 666 De la: Dr_RodicaNegreanu 22 Octombrie 2014 23:58
patima jocurilor de noroc 13 De la: kudika123894 10 Iunie 2012 23:22
Sensibilitate acuta la tampoanele de orice fel 34 De la: healthy013380 1 Martie 2010 14:11