Setari Cookie-uri

RH NEGATIV

este cineva pe aici care a nascut a doua oara si are RH NEGATIV???

cum este copilul?
MULTUMESC
luizaro
Postat pe 12 Septembrie 2008 23:41
Eu am RH negativ si am nascut de 2 ori prin cezariana. Copiii sunt mari , frumosi si sanatosi. Nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi.
cristina38
Postat pe 25 Octombrie 2008 00:07
cand ai rh negativ, la a doua nastere trebuie mers la institutul de hematologie sa-ti faca un vaccin( innainte de a ramane insarcinata) si in timpul sarcinii facute analize periodice si daca este necesar trebuie facute dozari de anticorpi.
pelisabeta
Postat pe 6 Noiembrie 2008 11:06
eu am rh negativ siun copil,dar din ce stiu si eu dupa prima nastere sau avort daca ai rh negativ si copilul are rh pozitiv trebuie facut vaccinul anti rh sau in timpul sarcinii trebuiesc facute analize de specialitate la institutul de hematologie din ce stiu eu si acute dozarile de anticorpi necesari....acest rh negativ face rau bebelusului,mamei fff rar...daca nu se fac astea bebelusul ar putea avea malformatii congenitale iar eu sincera sa fiu stiu un asemenea caz,oricum o documentare amanuntita nu strica.....sanatate
izab33lla
Postat pe 6 Noiembrie 2008 13:32
EU AM RH NEG SI AM UN COPIL.AM AFLAT CIND ERAM INSARCINATA IN 3 LUNI SI JUMATATE.
AM AFLAT CA ESTE F IMPORTANT SA PASTREZI O LEGATURA CONSTANTA CU MEDICUL GINECOLOG SI SA FII TRIMISA REGULAT LA CENTRUL DE HEMATOLOGIE PENTRU ANALIZA LUNA DE LUNA...PENTRU DEPISATEREA IN SINGE A ANUMITOR COMPUSI CARE IN NUMAR MARE POT AFECTA COPILUL...
DOCTORITA M-A MONITORIZAT LUNAR PRIN ECOGRAFIE...ACEASTA FIIND NEINVAZIVA PENTRU COPIL DAR F NECESARA PENTRU A AFLA DACA TOTUL ESTE IN REGULA CU DEZVOLTAREA COPILULUI, PENTRU CA POT APAREA DIVERSE COMPLICATII ...COPILUL POATE AVEA MALFORMATII SAU NU SE DEZVOLTA SUFICIENT
EXISTIND POSIBILITATEA IN CARE EL /COPILUL/ SA AIBA ALTA GRUPA DE SINGE DIFERITA DE A TA SI DIN CAUZA REACTIEI CORPULUI, IN CAZUL UNOR SINGERARI SAU DIVERSE PROBLEME SA FIE ATACAT DE CELULELE CORPULUI TAU SI TRATAT CA UN CORP STRAIN...
LA MINE ACEST LUCRU S-A INTAMPLAT DAR AM REUSIT SA TREC PESTE ACEST PUNCT DEOARECE, AM AFLAT ULTERRIOR EA A AVUT ACEIASI GRUPA SI RH CU AL MEU SI ASTFEL A FOST TOLERATA CHIAR DACA AM AVUT MICI SINGERARI.
TREBUIE SA STII CA ESTE F POSIBIL SA DUCI SARCINA PINA LA CAPAT DAR SI CA O POTI DUCE DUAR PINA CIND ESTE POSIBIL SA FACI CEVA MAI DEVREME CEZARIANA.
EU AM AFLAT LA 7 LUNI SI 1 SAPTAMINA CA EA NU SE MAI DEZVOLTA SI CA VA TREBUI SA O NASC PESTE CITEVA ZILE...DAR DOCTORITA M-A PREVENIT DIN TIMP...SI AM FACUT 2 3 INJECTII CU O ANUMITA SUBSTANTA PT MARIREA CAPACITATII PULMONARE...AM UITAT CUM SE NUMESTE.... PENTRU CA ERA F RIDICATA POSIBILITATEA DE A O NASTE MAI DEVREME...
DECI DRAGA MEA MAI AM O INFORMATIE SA ITI DAU SI DUPA ACEEA DEPINDE NUMAI DE HOTARIREA TA DE A AVEA ACEST COPIL SI DE PUTEREA TA INTERIOARA SA TRECI PESTE POSIBILELE PROBLEME CARE POT APAREA...
POTI FACE UN VACCIN IN CAZUL IN CARE ESTE PRIMA TA SARCINA...PRIMA...SI SE FACE LA CITEVA ORE DUPA NASTERE...ESTE CEL MAI BINE SA INTREBI DOCTORUL...
ITI DORESC TOT BINELE DIN LUME...AI GRIJA DE TINE
carmlinda
Postat pe 7 Noiembrie 2008 12:21
Am nascut odata acum 10 ani si nu am avut nici o problema pe timpul sarcinii, nu mi-au aparut anticorpi, copilul este bine, are RH pozitiv. Problema este la a doua sarcina daca apar anticorpi ei trec prin placenta si ataca fatul..............Va multumesc pentru incurajari........daca mai auziti ceva scrieti-mi si mie.......SANATATE MULTA
luizaro
Postat pe 8 Noiembrie 2008 13:18
eu am nascuta doua fetita dupa 10 ani si este perfecta . acum are 7 ani si e un copil normal. toata sarcina am urmarit-o ekografic si facand titru anticorpi. succes
isheila
Postat pe 12 Noiembrie 2008 19:47
Rh negativ ce este? Am auzito pe matusa mea care este insarcinata ca i'a iesit la analiza parca RH negativ,dar mi'a fost rusine sa o intreb.
GossipGirl_healthy
Postat pe 13 Noiembrie 2008 11:40
Da eu am RH negativ si am 2 copii, sanatosi, frumosi.
doina_alin
Postat pe 20 Noiembrie 2008 13:48
..buna..!!!eu am doi copii superbi am rh. negativ .nu au existat probleme nici la primul nici la al doilea.in schimbdupa asa zisa nastere am descoperit ca,l-au mostenit si ei dar asta nu e o problema si sincer ca nastere sunt adepta cezarienelor e mai sigur si sincer mai estetic ....doar asa am reusit sa am 2 copii in aceeasi zi si luna diferenta de 8 ani..iar ce m-a interesat cel mai mult era zodia ...sunt gemeni ca mie .....bafta..eu am reusit ce mi-am dorit...
manna
Postat pe 2 Decembrie 2008 08:49
Sal. Eu am Rh negativ puiutul meu are 7 luni si jumatate si a mostenit Rh-ul sotului, pozitiv. Imediat dupa nastere sotul meu mi-a cumparat vaccinul acela care la ora aceea nu se gasea in Muncipal unde am si nascut (cca 400 Ron) insa pe tot parcursul sarcinii am facut absolut toate analizele. In plus la noi a fost primul pui si ni l-am dorit fff mult. Deocamdata el ne este de ajuns insa poate ca vom ajunge sa ne mai dorim unul (eu stiu sigur ca as mai dori o fetita; sa fie pereche). Stiu insa ca chestiunea Rh-lui este destul de complicata:
-daca ai avut vreun avort;
-daca primul pui a mostenit Rh tatalui pozitiv;
extrauterina;
-daca nu ai facut o pauza de cel putin 6 luni de anticonceptionale;
-daca ai luat anumite pastile in timpul sarcinii pana si banalul antinevralgic ca si algacalminul despre care lumea nu stie mai nimic!
-a nu sta prea mult in compania animalelor, mai ales a pisiclor!
-dozarile care se fac in timpul sarcinii daca au intervenit modificari aparitia anticorpilor.
Noi le-am facut pe toate. Au costat foarte mult este adevarat, si desi este primul din viata noastra fara avorturi, am avut anumite complicatii (pe baza de stress asa ca mare atentie la stres).
Atentie la cafea si la ciocolata mai ales la ecografii.
Succes
Cristina, mamica lui Mihai(ta)
mcrisf
Postat pe 4 Decembrie 2008 11:57
ce are a face animalele cu rh-ul negativ al mamei?si eu am rh negativ,e drept e prima sarcina deci nua ma avut probleme dar am stat langa animale,maia les pisici caci imi plac ff mult si nu am avut nici o problema, am facut si anti-rh-ul ,caci a luat rh-ul tatalui asa ca nu ar trebui sa mai existe si alte probleme la cea de a doua sarcina....sanatate si SARBATORI FERICITE TUTUROR...
izab33lla
Postat pe 18 Decembrie 2008 18:59
Am RH negativ si am un copil foarte reusit.
Si eu am aceeasi intrebare legata de RH negativ si al doilea copil.
o seara buna
mantanv
Postat pe 8 Ianuarie 2009 22:13
De la: LUIZZA, la data 2008-09-12 23:41:19este cineva pe aici care a nascut a doua oara si are RH NEGATIV???

cum este copilul?
MULTUMESC


Probleme cu rh-ul pot apare in cazul in care tatal are rh+, mama rh- cum spui si copilul poate mosteni rh-ul tatalui.
Daca mama are rh- si fatul rh+, se face o injectie de imunizare mamei in interval de 3 zile de la nastere.
Sarah_healthy
Postat pe 15 Ianuarie 2009 12:20
eu am rh negativ,nu am nascut al doilea copil dar stiu o mamica care a nascut 3 copii.Primii 2 perfect sanatosi pt ca facuse vaccinul,dar cum riscul e mai mare de la al 3-lea copil l-a nascut cu icter pronuntat si a stat la aparat. va spun ca am vazut cu ochii mei asta caci am nascut in aceeasi perioada cu ea si fiind 3 mamici i salon care aveau rh negativ i-am pus tot felul de intrebari ea fiind a 3-a oara mamica si repet cu rh negativ.... si sa mai stiti inca ceva daca dati ep googe rh negativ gasiti o multitudine de articole despre asta...SANATATE SI PUPICI
izab33lla
Postat pe 15 Ianuarie 2009 22:47
Buna, mama mea are RH negativ, si atat eu cat si fratele meu am mostenit RH-ul tatalui, adica pozitiv. Eu sunt primul copil si fiind nascuta acum 30 de ani nu existau nici vaccinuri nici alte metode. Nici cu mine nici cu fratele meu mai mic cu un an nu au fost probleme, desi la a adoua nastere e mai periculos, deoarece mama are deja anticorpi dezvoltati care pot ataca urmatorul fat. Oricum, acum exista multe solutii, deci iti urez succes si sanatate. :-) Trebuie doar sa mergi la medic si sa te monitorizezi atent.
Mai vreau doar sa-i raspund doamnei care este "adepta cezarienelor" penrtu ca este "mai sigur si mai estetic"!?!? Ei bine, cezarienele sunt mai riscante atat pt fat cat si pentru mama, cu repercursiuni mult mai serioase dacat nasterea naturala, si daca tot vine vorba si mult mai putin estetice! Din pacate in Romania se incurajeaza acest tip de "nastere" din comoditatea unor doctori si mame, si se pierde din vedere ca ce e natural e mai sanatos. Nu marefer aici la cazurile in care cezariana este recomandata din motive medicale, aceea este cu totul alta poveste. Dar sa alegi asa ceva pt ca este..."estetic"...?!?
oanabizian
Postat pe 5 Februarie 2009 12:42
Am RH negativ,si am 2 copii superbi,sanatosi, destepti ,frumosi...sunt tare mandra de ei,sunt viata mea. Baiatul are 29 ani, fetita 27 ani.Am avut parte de un medic de nota 10.La indicatiile lui am fost la centrul de hematologie si am urmat intocmai indicatiile celor de acolo.Ei stiu cand sa te cheme si mai ales daca ai nevoie de dozari.Am facut si injectia de imunizare ,imediat dupa prima nastere.Amandoi copii au luat la nastere RH tatalui(pozitiv)
sa aveti noroc de copii sanatosi!Curaj!
roziben
Postat pe 8 Februarie 2009 17:35
De la: LUIZZA, la data 2008-09-12 23:41:19este cineva pe aici care a nascut a doua oara si are RH NEGATIV???

cum este copilul?
MULTUMESC


eu am rh negativ, am doi copii sanatosi. fiind asistenta am cunoscut o familie la care exista risc pt al doilea copil deoarece intre cei doi d-na a pierdut involuntar doua sarcini, nu din cauza rh-ului. a nascut mai devreme si imediat i s-a facut copilului o transfuzie care s-a repetat de vreo doua-trei ori si acum puiutul e perfect sanatos. important e sa tii legatura cu medicul permanent. modificarile produse de diferenta de rh nu se vad la ecograf, periodic trebuie sa iti recoltezi sange pt a vedea nivelul anticorpilor. sanatate si numai bine!
camiflorea
Postat pe 8 Februarie 2009 22:53
am doi baieti si un RH negativ.primul l-am nascut cu forcepsul ,nu am avut dilatatie si medicii m-au lasat pana eram sa mor.pentru al doilea am facut serclaj ,apoi injectii lunar cam din a 5 -a luna ,am avut colul rupt si imi aluneca sarcina.e un copil hiperactiv www.dermavital-med.ro
mcornelia19
Postat pe 14 Februarie 2009 10:32
pt LUIZZA am RH negativ ,sotul meu la fel ,am trei copii frumosi sanatosi si ffff destepti de la prima sarcina am avut anticorpi ,nu am avut probleme copii sunt foarte destepti ,sanatosi,tun, numai fica mea are RH negativ totul este ok
kudika004145
Postat pe 17 Martie 2009 23:51
De la: lauralorena444, la data 2009-03-17 23:51:15pt LUIZZA am RH negativ ,sotul meu la fel ,am trei copii frumosi sanatosi si ffff destepti de la prima sarcina am avut anticorpi ,nu am avut probleme copii sunt foarte destepti ,sanatosi,tun, numai fica mea are RH negativ totul este ok


cum se poate ca din doi paritni,mama si tata sa aiba acelasi rh negativ si sa iasa copii cu rh pozitiv? da'ce RH are postasu? eu am rh negativ si sotzul pozivtiv deci automat copilul a luat rh unuia dintre noi ,la noi pe al tatalui.Si mai e o problema ....atunci cand ambii paritni au acelasi rh,pozitiv sau negativ atunci nu exista nici un fel de probleme si spun asta din ce am citit si din ce mi-au spus doctorii....acum voi scrie ceea ce stiu despre rh-ul negativ: repet am rh negativ si sotzul meu pozitiv...daca este prima sarcina(fara vreun avort de vreun fel) atunci nu sunt probleme ....daca fatul ia rh-ul negativ al mamei atunci iar nu sunt probleme,dar daca ia rh-ul pozitiv al tatalui atunci mama terbui9e sa isi faca un vaccin anti rh in termen de 24 ore de la nastere....daca nu isi face acest vaccin ar putea avea probleme la sarcina urmatoare si nu ea in sine ci bebelusul...asa ca daca vreti sa stiti ceva mai multe despre acest rh negativ si tot ce implica citit pe google sau intebati medicul de familie caci vad ca pe forum se scriu tot felul de aiureli si porcarii....Doamjne daca nu cunoasteti atunci nu mai scrieti tot felul de aberatii citit ,documenati-va inainte de a scrie asa ceva...
izab33lla
Postat pe 18 Martie 2009 17:56
PT izab33lla-repet ceea ce am scris pe forum am RH negativ.sotul meu la fel 3 copii ffff sanatosi ffff destepti,din care numai fica mea are RH negativ si aceias grupa sanguina de la prima mea sarcina am avut anticorpi fara probleme binenteles eu tot timpul ma necajeam suparam pt ca stiam multe despre RH -NEGATIV SI IMI ERA FRICA demuream ,nu am facut nici un vaccin dar in schimb am fost tot timpul testata cu o analiza care de fapt si din pacate la noi in rom nu cred ca se face nu stiu cum sa ti-o traduc ca si diagnostic stiu ca se numeste PARACHEDISSI- aceasta analiza se face la 3luni persoanele care au RH negativ li se da un buletin RH unde iti spune totul despre fat daca sunt sau nu probleme ce sex este fatul tot ce-ti poti inchipui in cazul in care analiza nu iese buna ti se propune intreruperea de sarcina, la a treia mea sarcina cu fica mea nu am avut probleme decat numai la 5 luni cand mi-a aparut diabetul de sarcina care ma tinut aproximativ 5-6 luni in rest totul este ok si eu si copii sunt fff bine .,asa ca inainte de a da replici iti propun sa te informezi mai bine despre tot ce are legatura cu RH ,nu fi asa de sigura pe tine ca sti tot candva si eu eram ca tine credeam ca stiu dar de fapt nu stiam nimic,pana am trecut prin tot feluri de incercari,nici acum nu pot sa spun multe despre RH spun numai despre mine astea sunt rezultatele de pe buletinulRHal meu daca crezi ca doctorii care au facut acest buletin au gresit inseamna ca gresesc si eu .paa
kudika004145
Postat pe 19 Martie 2009 22:32
De la: lauralorena444, la data 2009-03-17 23:51:15pt LUIZZA am RH negativ ,sotul meu la fel ,am trei copii frumosi sanatosi si ffff destepti de la prima sarcina am avut anticorpi ,nu am avut probleme copii sunt foarte destepti ,sanatosi,tun, numai fica mea are RH negativ totul este ok


daca ambii parinti au rh negativ, copiii nu au cum sa-l aiba pozitiv, mai repeta-le analiza sau gandeste-te inainte de a posta.
camiflorea
Postat pe 19 Martie 2009 22:41
este imposibil ca din doi parinti cu acelasi rh copii sa aiba alt rh...nu e logica treaba? intreaba orice medic si o sa iti zica asta...si inca ceva sa stii ca de obicei copilul ia rh-ul tatalui,asa cum s-a intamplat si la mine...cand am nascut in salon eram 3 mamici cu acest rh negativ si toti 3 copii au luat rh-ul tatalui si am intrebat medicul si asta ne-a raspuns si tot el a zis ca daca parintii au acelsi rh atunci copii au rh-ul parintilor...ceea ce scrii tu este o aberatie si IMPOSIBIL...una dinte mamicile cu care eram in salon era la al 3-lea bebelus si toti 3 copii au mostenit rh-ul tatalui...sanatate...
izab33lla
Postat pe 20 Martie 2009 15:33
Salut! Si eu am RH negativ iar sotul meu pozitiv...avem 2 copii sanatosi si frumosi. Pe parcursul sarcinii (a doaua) am fost monitorizata de medicul ginecolog si lunar am facut niste analize de sange ..in rest toate au fost ok. Intradevar la nastere baietelul a avut un icter mai pronuntat dar fara alte probleme.Sfatul meu ar fi daca vrei al doilea copil sa vorbesti cu medicul ginecolog, el te va indruma si iti va da cele mai bune sfaturi.Pupici si copii sanatosi si frumosi...
corina_2009
Postat pe 15 Aprilie 2009 10:50
De la: m_muica, la data 2008-12-02 08:49:16..buna..!!!eu am doi copii superbi am rh. negativ .nu au existat probleme nici la primul nici la al doilea.in schimbdupa asa zisa nastere am descoperit ca,l-au mostenit si ei dar asta nu e o problema si sincer ca nastere sunt adepta cezarienelor e mai sigur si sincer mai estetic ....doar asa am reusit sa am 2 copii in aceeasi zi si luna diferenta de 8 ani..iar ce m-a interesat cel mai mult era zodia ...sunt gemeni ca mie .....bafta..eu am reusit ce mi-am dorit...


scuze, e o aiureala sa iti programezi nasterile numai sa fie copii in aceeasi zodie, nu e natural, e snobism de inalta clasa... cel mai mult trebuie sa te intereseze daca sunt impliniti din punct de vedere biologic, nu daca sunt sau nu in aceeasi zodie. ai fi riscat sa ai un prematur, cu viitoare probleme de sanatate numai sa fie in aceeasi zodie cu tine? plus ca zodia nu ne-o alegem noi. cand l-ai conceput tot asta ai avut in gand?
camiflorea
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:57
De la: mcrisf, la data 2008-12-04 11:57:45Sal. Eu am Rh negativ puiutul meu are 7 luni si jumatate si a mostenit Rh-ul sotului, pozitiv. Imediat dupa nastere sotul meu mi-a cumparat vaccinul acela care la ora aceea nu se gasea in Muncipal unde am si nascut (cca 400 Ron) insa pe tot parcursul sarcinii am facut absolut toate analizele. In plus la noi a fost primul pui si ni l-am dorit fff mult. Deocamdata el ne este de ajuns insa poate ca vom ajunge sa ne mai dorim unul (eu stiu sigur ca as mai dori o fetita; sa fie pereche). Stiu insa ca chestiunea Rh-lui este destul de complicata:
-daca ai avut vreun avort;
-daca primul pui a mostenit Rh tatalui pozitiv;
extrauterina;
-daca nu ai facut o pauza de cel putin 6 luni de anticonceptionale;
-daca ai luat anumite pastile in timpul sarcinii pana si banalul antinevralgic ca si algacalminul despre care lumea nu stie mai nimic!
-a nu sta prea mult in compania animalelor, mai ales a pisiclor!
-dozarile care se fac in timpul sarcinii daca au intervenit modificari aparitia anticorpilor.
Noi le-am facut pe toate. Au costat foarte mult este adevarat, si desi este primul din viata noastra fara avorturi, am avut anumite complicatii (pe baza de stress asa ca mare atentie la stres).
Atentie la cafea si la ciocolata mai ales la ecografii.
Succes
Cristina, mamica lui Mihai(ta)


medicamentele, pisicile, anticonceptionalele nu ne influenteaza rh-ul, nici al nostru , nici al copilului... pot influenta o sarcina, dar nu rh-ul. acesta il avem toata viata, ca si grupa sanguina.... din cate inteleg stress-ul ti l-ai fabricat si singura, iar mai mult de trei ecografii pe timpul sarcinii nici nu sunt indicate, sunt traumatizante pt fat. daca mananci ciocolata sau bei cafea nu-ti influenteaza echografia, ci starea de sanatate in general.
camiflorea
Postat pe 15 Aprilie 2009 16:02
De la: mantanv, la data 2009-01-08 22:13:23 Am RH negativ si am un copil foarte reusit.
Si eu am aceeasi intrebare legata de RH negativ si al doilea copil.
o seara buna


daca primul copil are tot rh negativ nu-s probleme. daca-l are pozitiv si nu ai facut vaccin, trebuie toata perioada sarcinii urmatoare sa dozezi anticorpii anti-rh, in functie de nivelul lor, ginecologul care te urmareste va stabili conduita. se pot naste copii perfect sanatosi.
camiflorea
Postat pe 15 Aprilie 2009 16:04
De la: lauralorena444, la data 2009-03-19 22:32:27PT izab33lla-repet ceea ce am scris pe forum am RH negativ.sotul meu la fel 3 copii ffff sanatosi ffff destepti,din care numai fica mea are RH negativ si aceias grupa sanguina de la prima mea sarcina am avut anticorpi fara probleme binenteles eu tot timpul ma necajeam suparam pt ca stiam multe despre RH -NEGATIV SI IMI ERA FRICA demuream ,nu am facut nici un vaccin dar in schimb am fost tot timpul testata cu o analiza care de fapt si din pacate la noi in rom nu cred ca se face nu stiu cum sa ti-o traduc ca si diagnostic stiu ca se numeste PARACHEDISSI- aceasta analiza se face la 3luni persoanele care au RH negativ li se da un buletin RH unde iti spune totul despre fat daca sunt sau nu probleme ce sex este fatul tot ce-ti poti inchipui in cazul in care analiza nu iese buna ti se propune intreruperea de sarcina, la a treia mea sarcina cu fica mea nu am avut probleme decat numai la 5 luni cand mi-a aparut diabetul de sarcina care ma tinut aproximativ 5-6 luni in rest totul este ok si eu si copii sunt fff bine .,asa ca inainte de a da replici iti propun sa te informezi mai bine despre tot ce are legatura cu RH ,nu fi asa de sigura pe tine ca sti tot candva si eu eram ca tine credeam ca stiu dar de fapt nu stiam nimic,pana am trecut prin tot feluri de incercari,nici acum nu pot sa spun multe despre RH spun numai despre mine astea sunt rezultatele de pe buletinulRHal meu daca crezi ca doctorii care au facut acest buletin au gresit inseamna ca gresesc si eu .paa


doamna, si baietii au rh negativ, poate nu si l-au cercetat, dar din doi parinti cu rh negativ, nu poate rezulta un copil cu rh pozitiv (asa cum din doi parinti cu pielea alba nu poate iesi un prunc cu pielea neagra). sunt de acord ca sunt sanatosi, nici nu au de ce nu fi.diabetul nu are nici o legatura cu rh-ul.sunteti sigura ca rh-ul sotului e tot negativ?..
camiflorea
Postat pe 15 Aprilie 2009 16:10
...mie mi-a explicat medicul, "ca pt prosti" ca rh+ inseamna ca pe fiecare nucleu de atom (parca) din organismul acela, exista o particula in plus, spre deosebire de rh-, unde nu exista....si atunci, daca mama are rh- si copilul rh+, (dupa tata) exista urmatorul risc: fatul ar putea fi perceput de corpul mamei ca fiind un corp strain...si atunci actioneaza in conseciinta.....daca am inteles gresit, rog sa fiu corectata...nu vreau sa ingros randurile celor care dezinformeaza
Doli_healthy
Postat pe 5 Iunie 2009 11:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
insuficienta renala!! 3 De la: healthy001662 11 Aprilie 2010 19:38
ginecolog dr bratila elvira - cancer, hpv 2 De la: elena_gheorghe 4 Februarie 2014 18:13
PUFULET PE FATA 35 De la: Lisssa 5 Septembrie 2010 08:43
Candidoza vaginala sau...? 10 De la: stem_29 24 August 2010 13:48
buna 4 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 11:04