Setari Cookie-uri

RH NEGATIV

VREAU SA STIU DACA CINEVA ARE rh negativ SI A NASCUT A DOUA OARA? CUM ESTE COPILUL?
http://www.healthy.ro/comunitate/forum/new_topic/911.html#
luizaro
Postat pe 12 Septembrie 2008 23:50
Buna,

La varsta ta, pe vremea mea cand medicina era si mai putin desteata, eram la fel de ingrijorata cu acest Rh negativ.

In 1975, cand am aflat ca am RH negativ,am fost cu mare grija tot timpul sarcinii, dar finalul a fost un baietel de 4kg si 50cm.

Apoi am zis sa am grija, control etc. Nu am facut nimic si in 1982 m-am aflat din nou gravida.Am hotarat cu emotie sa ma ingrijesc ca la carte si cu Dumnezeu inainte.Am avut o fetita de 3.600 kg si 50cm.Sotul meu zicea in primele zile sa fiu atenta daca nu-i lipseste ceva.Deci, a fost in regula !

Doamne ajuta si la tine !

O zi buna,
Speranta
valientina
Postat pe 25 Septembrie 2008 09:03
Buna!Ceea ce pot sa-ti spun sigur este ca trebuie tot timpul sa fie monitorizati anticorpii!Eu am Rh negativ, am nascut cu multe probleme copilul, unii sustin ca din cauza Rh-s-au produs acele modificari, altii nu sustin asta.Se stie ca la prima sarcina, n-ar trebui sa existe probleme.Dar la a-2-a sarcina, din propria experienta, multa atentie si grija.Daca medicii intelegeau de la inceput ceea ce eu le spuneam, probabil ca acum eram o mamica fericita cu 2 copii, dar din pacate, am ram as cu unul singur.Multumesc lui D-zeu si pentru atat!In cel mai rau caz, fereasca D-zeu, se poate face exsangvinotransfuzie copilului la nastere si atunci, totul va fi bine.Nu vreau sa te alarmez, dar de multe ori paza buna trece primejdia rea.Cunosc foarte multe probleme legate de acest factor Rhesus(Rh) pentru ca mi-a dat peste cap foarte mult organismul si m-a interesat sa aflu tot ce trebuie pentru ca sa pot sa mai am un copil sanatos!
Iti doresc numai bine si un copil sanatos!
corina_cf
Postat pe 1 Octombrie 2008 09:00
Eu am Rh negativ si am avut doar o sarcina pana acum , care s-a desfasurat foarte bine, dar medicul mi-a spus ca la a doua sarcina trebuie facute controale foarte amanuntite si tinuta sarcina tot timpul sub control pentru ca asa este pot aparea foarte multe complicatii atat pentru mama cat si pentru copil. Eu dupa prima sarcina am facut un vaccin ,care mi s-a spus ca ma va ajuta sa am si o a doua nastere.Nu mai stiu exact cum se numea, dar poti intreba la farmacii. Deci sfatul meu este sa discuti cu medicul ginecolog inainte de a dori sa ramai din nou insarcinata.
Multa sanatate!
Elena1974.
denisa_manea
Postat pe 24 Octombrie 2008 11:32
la prima sarcina (fara avort antorior sau pierdere de sarcina) chiar daca ai rh negativ nu exista probleme,de la al doilea copil e problema mai mult pt bebe mai ales daca nu ai facut acel anti rh in primele 72 ore de la nastere.Daca nu s-a facut vaccinul anti rh se va face dozare de anticorpi la anumite intervale ale sarcinii....eu cam asta stiu despre rh negativ insa daca nu stiati problemele acestea sunt numai daca mama are are rh negativ.Daca au ambii parinti rh negativ nu e nici o problema si nici daca are tatal rh negativ...sanatate
izab33lla
Postat pe 26 Octombrie 2008 21:18
Si eu am RH negativ si la vremea sarcinii am fost foarte nelinistita intr-adevar. Tin minte ca am citit atunci f.mult. Este adevarat ca prima sarcina prezinta riscul cel mai mic, dar mai conteaza si sexul copilului. Astfel pentru fetite nu exista riscuri de a face hemofilie, in schimb ele sunt purtatoare ale acestei boli. Abia pentru baietei se pune problema complicatiilor, a nasterii cu aceasta boala.
doinadia
Postat pe 10 Noiembrie 2008 17:32
si eu am rh neg. si nu am nici un copil ,dar am un avort facut acum 6 ani.dati-mi un sfat ,va rog.
lavi81
Postat pe 12 Noiembrie 2008 10:25
pai cred ca cel mai bine ar fi sa vb cu medicul de familie asta, apoi sa consulti un medic ginecolog f bun si cred ca si unu endocrinolog,dar stiu ca trebuie facute analize...cel mai bine mergi la meduic parerea mea.
De la: kurnikova, la data 2008-11-12 10:25:08si eu am rh neg. si nu am nici un copil ,dar am un avort facut acum 6 ani.dati-mi un sfat ,va rog.
izab33lla
Postat pe 12 Noiembrie 2008 14:11
id ul meu de messenger lidiaroman1973,contacteaza-ma daca vrei si iti explic ,am RH negativ ,o zi buna
mi_roman
Postat pe 19 Noiembrie 2008 09:01
Sa stii ca am doua fete perfect sanatoase..este adevarat ca s-au nascut la o diferenta de 11 ani..dar nu sunt nici un fel de probleme..
erika9
Postat pe 9 Decembrie 2008 11:50
prima s-a nascut cu 3 kg 900 iar a doua 4 kg 900 afost interesant ca mi-au facut scandal in spital de ce pastrez sarcina.. de parca era riscullor, nu al meu..
prima a terminat facultatea iar a doua invata f.bine, si e f.frumos dezvoltata..
erika9
Postat pe 9 Decembrie 2008 11:53
sal
sunt Adina
Si vreau sa-ti spun ca am doi copii superbi
si am rh negativ
La primul copil de regula daca n-ai avorturi sau intreuperi de sarcina totul e ok
dar pt. siguranta ta fa-ti titrarea de anticorpi regulat la fel si pt.cel de-al doilea....La mine la ce-a dea doua sarcina afost ok
adina18
Postat pe 9 Decembrie 2008 17:16
buna seara
am inrat pe site si am citit intrebarea pe care a-i pus-o in legatura cu Rhnegativ, ce sa-ti spun eu am dat mastere la 4 copii, intr-adevar si sotul tot Rh negativ are, dar nu am avut probleme, singura problema a fost ca cu fiecare nastere aveam nasterile mai grele, dar multumesc lui D-zeu acum copiii sunt mari si nu am avut probleme, dar dupa cate stiu daca mama are Rhnegativ si tatal pozitiv se fac anumiteanalize si nu sunt probleme si dupa cum medicina acum a evoluat nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme.Eu iti doresc curaj si totodata

marilena
jojoline
Postat pe 18 Decembrie 2008 23:17
Buna dimineata tuturor...
In legatura cu problema ridicata de voi pot sa va spun ca si eu si sotul avem RH negativ...am avut 2 avorturi in trecut si acum am o fetita de 7 ani dar,multumesc lui Dumnezeu, e perfect sanatoasa... la nastere am avut probleme am nascut cu cezariana dar din cauza ca fetita nu s-a intors era cu funduletul in fata si nu putea iesi normal. Nu stiu ce sa zic si mie mi-au facut tot felul de analize , trimise chiar si in Franta, mai ales ca aveam si un chist de 7 cm...dar a disparut pana la nastere...ziceau ca a fost chist de sarcina... acum sunt linistita atat eu cat si puiutul suntem OK !!
Va doresc si voua tot binele din lume...si cred ca daca ai credinta ca totul va fi bine...asa va fi...eu nu m-am indoit nici o clipa ca nu va fi sanatos copilul meu....si asa a fost...oricum o mama simte (nu stiu eu cel putin am simtit) ca totul e bine, ca are un copil sanatos..dupa felul in care evolueaza si apoi cum misca.
CRACIUN FERICIT SI LA MULTI ANI!!!! tuturor
ILICA
Postat pe 26 Decembrie 2008 05:20
Am RH negativ si grupa O si o fetita minunata ea fiind a treia sarcina si a doua nastere(cezariana), in prezent este studenta la medicina anul 2. Asa ca nici o frica. Urmareste-ti cu atentie rezultatul analizelor lunare, sa fi atenta la titlul de anicorpi, daca nu se mareste.............OK.
Curajul sa nu-ti lipseasca si succesul va fi al tau. Din tot sufletul iti doresc numai bine! CLAUDIA
sara_healthy
Postat pe 12 Ianuarie 2009 13:18
buna si eu am rh negativ si sotul meu pozitiv. am doi baieti minunati ,dupa primul copil am ramas insarcinata dupa trei ani,tot atunci am descoperit ca am rh negativ si din pacate am pierdut copilul (nu din cauza rh) un doctor foarte dragut mi-a spus ca timp de 3 ani sa nu mai fac alt copil sau avort si apoi pot face fara prob 2 copii nu unul.si asa am facut , la o diferenta de exact 6 ani am ramas insarcinata cu al doilea copil si eram super speriata pana cand am inceput sa fac injectiile cu anticorpi .m-am linistit si mi-am pus speranta in dumnezeu si in final am un baietel nascut cu mai multe kilograme decat primul si cu o lungime mai mare (3.600/54cm) si este super bine si super sanatos. nu te ingijora acest rh are o infuluenta minima
astept un raspuns pozitiv de la tine si daca te hotarasti mult mult noroc si sanatate.
victorandu2002
Postat pe 13 Ianuarie 2009 08:58
Ma uimeste faptul ca la 30 de ani de cand am aflat eu de RH negativ si de posibilele implicatii asupra copilului, mamele, viitoarele mame nu dispun de suficiente informatii. Eu am gasit la vremea respectiva informatii intr-o carte de igiena intima a femeii si am gandit ca asemenea lucruri ar trebui sa le cunoasca viitorii parinti la casatorie si nu mai tarziu. In primul rand sotii sa isi cunoasca reciproc grupa sanguina,tipul de RH si functie de ele posibilele scenarii de viitor. Mai exact sa fie informati ca in caz de diferenta de grupa sau diferenta de RH in care mama este negativa sunt niste probleme, sa cunoasca implicatiile si modul de rezolvare.
Sfatuiesc pe cele care intentioneaza sa isi intemeieze o familie sa isi faca astfel de investigatii din timp si functie de rezultate sa se informeze cat mai mult, fara sa se sperie.
doinadia
Postat pe 14 Ianuarie 2009 10:50
daca observa cineva toate au rh negativ deci prin urmare in asemenea cazuri numai luati sfdaturi de pe site-uri si duceti-va la doctor
bogdan_7000
Postat pe 18 Ianuarie 2009 22:34
iar in plus sint atitea de citit despre rh negativ iar dupa virsta de 30 ani trebuie neaparat sa faci controale mai amanuntite pt ca organismul da semne de imbatrinire numai e ca la 20 de ani si sa faci un copil sanatos
bogdan_7000
Postat pe 18 Ianuarie 2009 22:37
buna...am o prietena cu RH negativ...a nascut a treia oara...pustiul are acum 9 ani si este un dulce si totul este ok...singura conditie este ca pe timpul sarcinii sa tine-ti o legatura stransa cu medicul ginecolog...daca sunt pb va va spune din timp...
licia45
Postat pe 21 Ianuarie 2009 14:16
in primul rand conteaza rh-ul tatalui.poate si el are negativ si atunci nu ai de ce sa iti faci griji.problema apare doar daca sunt diferite, iar copilul ia rh-ul tatalui.mai este important sa ai cat mai putine avorturi provocate/spontane...darrr poti face linistita mai multi copii pentru ca atata timp cat stie ginecologul tau e ok. el te va invata ce trebuie sa faci.acum exista analize care se fac in timpul sarcinii.daca va fi nevoie sa fac niste injectii...P.S. eu am o prietena care a facut 3 baieti toti sanatosi si mari...acum.
pinguina
Postat pe 24 Ianuarie 2009 17:39
am inteles ca exista un medicament rogam care se administreaza la 72 de ore dupa un avort..de fapt e un vaccin care iti permite sa ma ai copii dupa aceea..stiti cumva cum as putea face rost de el?
petra_andreea
Postat pe 27 Ianuarie 2009 19:34
De la: diavolitza_kytty, la data 2009-01-27 19:34:42am inteles ca exista un medicament rogam care se administreaza la 72 de ore dupa un avort..de fapt e un vaccin care iti permite sa ma ai copii dupa aceea..stiti cumva cum as putea face rost de el?



... KYTTY ... FII POZITIVA ... NU ITI INCEPE VIATA CU UN ESEC ... TOTUL SE REZOLVA ... NU DA CIOARA DIN MINA PE AIA DE PE GARD ...

iskanderya
Postat pe 27 Ianuarie 2009 21:24
Problema cu Rh-ul negativ este cauzata de numarul mic al barbatilor cu RH negativ (ca al meu ) Povesti sunt multe pe seama acestui subiect .Eu stiu ca la mama nu se dezvolta acei anticorpi, decat dupa avort sau o prima nastere (in cazul unui partener cu RH pozitiv ) .Se vaccineaza si anticorpii formati nu vor mai ataca fatul urmator .Daca ambii au RH negativ, mama nu are cum sa-si formeze acei anticorpi .
kudika059092
Postat pe 1 Februarie 2009 02:51
EU AM RH NEGATIV SI AM NASCUT A DOUA ORARA ACUM 5 ANI. COPII SUNT AMBII SANATOSI, BAIATUL FACE 9 ANI IN IUNIE SI FATA 5 IN MARTIE. STIAM SI EU CA SUNT PROBLEME DAR EU N-AM AVUT. SINGURUL INCONVENIENT A FOST CA IN FIECARE LUNA IMI FACEAM ANALIZE ANTICORPI...IAR DUPA CE AM NASCUT M-A INTREBAT DR DACA VREAU SA MAI FAC COPII N-AM PREA INTELES DAR ATUNCI PE MASA RASPUNSUL A FOST NU CATEGORIC SI CAM ATAT STIU. N-AM PROBLEME IN REST.
nicoletacioca_1974
Postat pe 12 Februarie 2009 12:45
Este o problema daca mama are RH POZITIV iar tatal RH NEGATIV? Poti avea mai mult de un copil fara a exista riscul unei malformatii sau probleme medicale? unde este problema cu RH-UL? La mama sau la tata?
kudika057723
Postat pe 15 Februarie 2009 18:48
nasa mea re rh negativ are o fetita de 5 ani si e din nou insarcinata e totu in regula face un tratament dar sarcina este in regua este insarcinata in 6 luni

Postat pe 25 Februarie 2009 20:30
Buna!Eu am Rh pozitiv si sotul negativ,am nascut 2 baieti,amandoi prin cezariana,cel mare a avut la nastere 4750gr si 49cm,cel mic,4550gr si 51cm. Nu am avut mari probleme cu ei in copilarie,acum sant mari,cel mare are 27 ani,este inginer de sistem,cel mic are 23de ani,este reflexo-terapeut si maseur.Multumesc Domnului ca mi-ia daruit,ca sant sanatosi.Va doresc multa sanatate si aveti incredere.
51160
Postat pe 25 Februarie 2009 21:07
problema apare NUMAI in cazul in care mama este RH negativ, tatal este RH pozitiv, daca FATUL A MOSTENIT RH POZITIV DE LA TATA, daca femeia cu RH negativ a avut alte sarcini cu feti RH POZITIVI(fie duse la termen fie terminate prin avorturi).Problema apare la a 2-a sarcina a femeii cu RH negativ insarcinata CU FAT RH POZITIV (indiferent ca a ceasta a fost dusa la termen sau a fost intrerupta printr-un avort).
Am vazut pe aici ca unele persoane o considera o boala...NU ESTE O BOALA...Rh este ca si grupele sangvine...Daca esti Rh negativ inseamna ca ITI LIPSESTE GENA CARE CODIFICA RH-UL,daca ai Rh pozitiv inseamna ca esti posesorul genei care codifica gena respectiva.
Femeile cu Rh negativ la AL DOILEA contact cu alergenul(a doua sarcina cu fat Rh pozitiv),(pentru ca organismul acestei femei detecteaza gena pentru Rh la copilul cu Rh pozitiv ca fiind ceva strain...si incearca sa o elimine...asa ca sintetizeaza anticorpi pentru a distruge alergenul...de asta poate avea probleme grave copilultul..) se produce reactia de respingere a fatului...atat...de asta se face Rogamm dupa prima sarcina cu fat Rh pozitiv...pentru a scadea titrul anticorpilor antiRh (care distrug hematiile copilului care are gena pentru Rh, care are RH pozitiv).
Daca atat mama, tatal cat si bebele au rh negativ, sau daca prin minune mama si copilul au Rh negativ iar tata Rh pozitiv NU ESTE NICIO PROBLEMA....

Postat pe 5 Martie 2009 01:32
Scuzati-mi acuratetea gramaticii...dar e tare tarziu...In schimb sper ca ati inteles ce am zis.

Postat pe 5 Martie 2009 01:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce este escherichia coli? 10 De la: andreeaB1 4 Iulie 2013 22:41
Buna tuturor 2 De la: myhaella_girl2007 23 Iulie 2016 22:25
sangerari vaginale 6 De la: GeorgianaBB 2 Decembrie 2011 19:39
polip endometrial 5 De la: deliapetrescu@yahoo.com 2 Iunie 2009 16:40
BUNA FETELOR 6 De la: kabbalist 4 Noiembrie 2009 18:36