Setari Cookie-uri

RH NEGATIV

ma socheaza cate prostii sunt scrise pe aici.
trebuie ca mama sa aiba rh- si TATAL SA AIBA rh+ ! pe bune! in oricare alta situatie nu se pune problema unei incompatibilitati de rh.
INDIFERENT de NR DE AVORTURI/ SARCINI ANTERIOARE, MAMA TREBUIE SA FACA DOZARE DE ANTICORPI ANTI D! obligatoriu, lunar, toata perioada sarcinii. la institutul de hematologie (din victoriei, 3 min pe jos) analiza este GRATUITA pentru gravide.
OBLIGATORIU !
eu am rh-, tatal fiului meu are rh +. copilul s-a nascut cu rh+, prematur la 36 de saptamani. COPILUL MEU A AVUT ICTER PANA LA 2 LUNI SI JUMATATE !! a tinut capul la 5 luni, a stat in sezut la 8 si are 18 luni si inca nu merge bine !! este suspect de epilepsie !!!!!!!!!!!!
pentru ca sangele meu a intrat in contact cu sangele lui la nastere si in corpul copilului s-a comandat liza (distrugerea ) celulelor rosii sangvine ale copilului (a nu se intelege ca s-au distrus toate) ceea ce a dus la acumularea unei cantitati foarte mari de bilirubina indirecta (rezultata din liza celulelor rosii) IN CREIER. medicul nu m-a informat si nu mi-a dat atunci tratament.
se vaccineaza lehuza la 24 h dupa nastere si se repeta dozarea de anticorpi si in functie de rezultatul acestei analize, se repeta vaccinarea. exista IMUNIZARI SPONTANE ! nu va bazati pe ideea ca daca fatul are rh-ul mamei nu sunt probleme. atat timp cat mama are rh- si tatal are rh+, exista o problema serioasa, care nu are efecte DECAT DACA ESTE TRATATA CU SERIOZITATE
MERGI LA MEDIC ! MERGI LA MAI MULTI MEDICI ! FA_TI ANALIZELE< CITESTE< INFORMEAZA_TE si ASUMA_TI RASPUNDEREA PENTRU SANATATEA MICUTULUI TAU ! SANATATEA LUI SI VIATA LUI DEPINDE DE TINE ! DEPINDE DE TINE SA TRAIASCA NORMAL !

planificarea nasterii (pentru zodie ), cezariana facuta din motive ESTETICE atunci cand nu se impune este un ABUZ la adresa MICUTULUI ! SI O DOVADA A MAMEI DE EGOISM ! COPIII NOSTRI N U SUNT SI N U T R E B U I E SA FIE C O P I I L E NOASTRE ! SARACII COPII..
mica_suricata
Postat pe 5 Iunie 2009 13:50
si eu am rh negativ si mi-e tare frica a-mi doresc un copil si mi-e tare frica sa nu se intample ceva rau
healthy000073
Postat pe 5 Iunie 2009 14:24
si eu am rh negativ si mi-e tare frica a-mi doresc un copil si mi-e tare frica sa nu se intample ceva rau
healthy000073
Postat pe 5 Iunie 2009 14:24
Dragele mele!
Eu provin dintr-o familie cu 5 fete.
Mama are RH negativ pe care l-a depistat abia la cea de -a 5-a , cand s-a descoperit existenta acestul rh,adica acum vreo 23 de ani!
Nu stiu sigur daca toate surorile mele au rh -ul negativ,cert este ca eu il am ,am nascut normal primul baiat inaintea caruia facusem 2 chiuretaje si pe al 3-lea cand avea 9 luni primul copil.Am ramas insarcinata dupa 6 ani ,intre timp am luat anticonceptionale,si am nascut al doilea baiat ,tot normal!
Tin sa mentionez ca la nasterea primului copil,acum 10 ani,habar nu am avut ca trebuia sa fac un vaccin(sper sa nu gresesc),de care am aflat cand deja eram gravida cu al doilea baiat!
Asa ca,medicul in grija caruia eram, a stabilit sa fac o ecografie vaginala pana la 2 luni jumate sa vedem daca fatul este normal.
Am ajuns mai tarziu la eco pt ca asa fusessem programata,si nu s-a mai putut face eco vaginala ci normala.Asa am descoperit ca totul este in regula,si urma doar sa fac lunar analiza sangelui.
Spre fericirea mea ,totul a fost normal,pana cand,in luna a 8 -a fatul nu se mai misca normal,iar eu am pus asta pe seama cresterii lui,si a lipsei spatiului din sacul amniotic.Asa am descoperit ca aveam un hematom pe placenta,care habar nu am cum s -a format,si ca,copilul nu se mai hranea cum trebuia.
Desi trebuia sa nasc la sfrasit de luna,am nascut la inceputul lunii si asta pentru ca DUMNEZEU i-a dat zile sa traiasca .Asa am ajuns la spital unde am nascut foarte repede ,si am descoperit ca mai avea si cordonul ombilical infasurat de 3 ori in jurul gatului, daca mai statea pana la termen,probabil ca nu mai traia!
Acum are 4 ani si 4 luni,si are o energie debordanta!
In concluzie,daca copilului ii este dat sa traiasca,nu conteaza daca aveti sau nu RH -ul negativ!
Va urez mult succes si Doamne ajuta!
olgaemanuella
Postat pe 5 Iunie 2009 18:22
De la: oanabizian, la data 2009-02-05 12:42:18Buna, mama mea are RH negativ, si atat eu cat si fratele meu am mostenit RH-ul tatalui, adica pozitiv. Eu sunt primul copil si fiind nascuta acum 30 de ani nu existau nici vaccinuri nici alte metode. Nici cu mine nici cu fratele meu mai mic cu un an nu au fost probleme, desi la a adoua nastere e mai periculos, deoarece mama are deja anticorpi dezvoltati care pot ataca urmatorul fat. Oricum, acum exista multe solutii, deci iti urez succes si sanatate. :-) Trebuie doar sa mergi la medic si sa te monitorizezi atent.
Mai vreau doar sa-i raspund doamnei care este "adepta cezarienelor" penrtu ca este "mai sigur si mai estetic"!?!? Ei bine, cezarienele sunt mai riscante atat pt fat cat si pentru mama, cu repercursiuni mult mai serioase dacat nasterea naturala, si daca tot vine vorba si mult mai putin estetice! Din pacate in Romania se incurajeaza acest tip de "nastere" din comoditatea unor doctori si mame, si se pierde din vedere ca ce e natural e mai sanatos. Nu marefer aici la cazurile in care cezariana este recomandata din motive medicale, aceea este cu totul alta poveste. Dar sa alegi asa ceva pt ca este..."estetic"...?!?
si eu sunt de acord cu cezarienele...de ce? pt ca eu am nascutr normal un copil de 4200 gr care a stat fara oxigen in mine,deci era sa moara,apoi au trasde manuta lui si i-au facut paralizie la manuta stanga,asa canuvamai dati destepti ca ce e natural e mai sanatos sau ca ar fi mai comod...asta depinde dela femeie la femeie si oricum fiecare e libera sa nasca cum vrea si cum crede ca e mai bine pt ele si pt bebe
izab33lla
Postat pe 8 Iunie 2009 11:31
adevarat, daca mama are rh negativ iar fatul rh pozitiv atunci exista riscul ca bebelusul sa fie perceput de organismul mamei ca fiind un corp strain. la persoanele cu rh negativ lipseste o proteina care se prinde de globulele rosii din sange(simplist spus). e vorba de antigeni care sunt atasati de hematii, iar atunci cand lipsesc se considera rh negativ. nu sunt medic, dar asta stiu de la un medic, daca am inteles eu bine explicatia.
in ce priveste riscul de a sta langa pisic sau caini cat esti insarcinata este vb de a contacta toxoplasmoza. de aceea e recomandat evitarea contactului cu aceste animale. daca insa animalul e vaccinat contra toxoplasmozei atunci nu exista risc.
in ce priveste numarul de ecografii in timpul sarcinii, nu s-au stabilit exact cate sa se faca, depinde de sarcina fiecareia. daca e sarcina cu risc medicul te vatine sub supraveghere ecografica. dar ca orice altceva nu trebuie exagerat, dar nici sa le evitam total, cel mai bine ar fi sa le faci o data pe trimestru de sarcina. ca sa poata fi depistat eventuale probleme.
cezariana la fel, e de la caz la caz. normal ca daca se impune e cel mai bine atat pt mama cat si pt copil. dara daca e un moft, atunci nu vad rostul. daca nu se inventa cezariana multe mame ar muri in continuare la nastere la fel si bb-ii lor. totusi, cand nu e cazul nasterea naturala e sanatoasa.
odata ce esti insarcinata ti se va face testul grupei de sange si al rh-lui. asa ca daca nu l-ai facut ar fi cazul, iar daca medicul nu stie ar trebui informat. ti se va spune ce riscuri exista si ce trebuie facut.
astazi cred ca nu ar trebui sa existe propleme odata cu evolutia medicinii. important e sa intrebi medicul ce se poate face.
alexandra25
Postat pe 8 Iunie 2009 12:29
buna ziua,
Eu as vrea sa stiu daca poate aparea infertilitatea dupa prima sarcina.eu am RH negativ si am facut un avort si de atunci nu am mai ramas insarcinata.Mentionez ca nu am facut vaccin. Va mutumesc si va doresc sanatate.
ungmiri
Postat pe 28 Iunie 2009 10:06
Da. Pe tot parcursul sarcinilor am facut periodic analizele ptr urmarirea nivelului anticorpilor si nu au fost probleme. Copiii au fost sanatosi-au acum 23 si 25 ani. Nu am avut insa curajul sa mai am alti copii.
Elena Marcela
marcela1234
Postat pe 28 Iunie 2009 18:40
e super sanatos si destept si pe deasupra e si frumoasa foc
acrys
Postat pe 29 Iunie 2009 19:39
fii tare nu ti se va intimpla nimic .copilul meu e super tare
acrys
Postat pe 29 Iunie 2009 19:41
De la: Doli, la data 2009-06-05 11:51:03...mie mi-a explicat medicul, "ca pt prosti" ca rh+ inseamna ca pe fiecare nucleu de atom (parca) din organismul acela, exista o particula in plus, spre deosebire de rh-, unde nu exista....si atunci, daca mama are rh- si copilul rh+, (dupa tata) exista urmatorul risc: fatul ar putea fi perceput de corpul mamei ca fiind un corp strain...si atunci actioneaza in conseciinta.....daca am inteles gresit, rog sa fiu corectata...nu vreau sa ingros randurile celor care dezinformeaza
Perfect adevarat Doli ai fost informata de cine trebuie exact asa s-a intimplat la mine si am piedut o sarcina corpul meu nu la vrut dar nu am renuntat am rh negativ si 2 copii totul este sa mergi la medicul potrivit din nefericire prima oara am fost la un medic care era femeie si nu facea altceva decit sa se uite in oglinda cind mergeam la control ....bafta multa tuturor femeilor
deco
Postat pe 8 Iulie 2009 08:57
Doamne ce bine ca mai exista si oameni cu mintea mai deskisa...poate nu creete,dar trebuie avut f mare grija daca mamica are rh negativ si au avut sarcini pierdute,avorturi sau chiar sarcini si nu au facut vaccinul anti-rh,dar ATENTIE vaccinul se face doar daca copilul are RH POZITIV,daca bebe are rh-ul mamei NU MAI TERBUIE FACUT VACCINUL....sunt atatia copii bolnavi si este si asta o cauza...sanatate ca e mai buna decat toate...
izab33lla
Postat pe 9 Iulie 2009 15:40
Eu sunt gravida in 7 saptamani, am rh negativ , prietenul pozitiv si sunt la prima sarcina.Problema e ca am luat antibiotic in primele 2 sapt de sarcina fara sa stiu ca sunt gravida. Cine a mai trecut prin asta? Imi este teama sa nu iasa copilul cu malformatii. Antibioticul este Nolicin si l`am luat 15 zile .Cine a mai luat, sa`mi spuna.
healthy004425
Postat pe 15 Iulie 2009 20:37
dar fugi repede la un medic de familie si apoi la ginecolog pt ca si eu am luat antibiotic in primul trimestru de sarcina si copilul nu are nimic...am mai intalnit cazuri asemanatoare si la fel dar parerea unui medic sau a mai multor este mereu binevenita...rh negativ am si eu ,nu am avorturi de nici un fel dar am un baietel de 2 ani ,daca mai vrei copii sa iti faci vaccinul anti rh in primele 72 h de la nasterea copilului,in cazul in care bebe are rh pozitiv...si mai stiu ca exista o ecografie intrauterina ,dar nu stiu prea multe despre ,dar vb cu medicul ginecolog despre asta...sanatate
izab33lla
Postat pe 17 Iulie 2009 09:24
Eu am 40 de ani si am un frate mai mare suntem perfecti sanatosi si in urma cu cativa ani am aflat ca tatal nostru avea RH negativ si suntem foarte ok amandoi. Daca nu trebuia operat tatal nici nu stiam ca are Rh NEGATIV, (iar mama are pozitiv)
kudika049566
Postat pe 2 August 2009 11:56
buna si eu am rh negativ ami doresc tare mult un bebe dar am 2 avorturi si mie teama este cineva care are rh negativ si a facut avort anainte si acum are bebe pote sami dea un sfat va rog frumos
healthy000073
Postat pe 2 August 2009 15:37
De la: healthy004243, la data 2009-08-02 11:56:47Eu am 40 de ani si am un frate mai mare suntem perfecti sanatosi si in urma cu cativa ani am aflat ca tatal nostru avea RH negativ si suntem foarte ok amandoi. Daca nu trebuia operat tatal nici nu stiam ca are Rh NEGATIV, (iar mama are pozitiv)
....nu este ABSOLUT NICI ON PROBLEMA atunci cand tatal are rh negativ...probleme sunt DOAR IN CAZUL IN CARE MAMA ARE RH NEGATIV SI TATAL POZITIV....in rest nu este nici o problema...oare este asa de greu de inteles? si tatal meu are rh negativ ,suntem 3 fete (27,23 si respectiv 23 ani)si nu avem nici una nimic, iar rh-ul negativ l-am mostenit de la el...mama avea rh pozitiv sau negativ,ca oricum nu mai pot afla caci mama mea e decedata...dar repet doar cand mama are rh - si tatal rh + sunt probleme,in restul cazurilor nu...sanatate si sper ca s-a inteles
izab33lla
Postat pe 2 August 2009 22:32
Fetelor, eu sunt exemplul viu ca se poate ca din doi parinti cu rh pozitiv sa iasa un copil cu rh negativ, am vazut ca va contraziceati pe tema asta. Si am intrebat si ginecologul, si medicul de familie etc, in fine, ei mi-au explicat ca exista in structura sangelui dominante si recesive, ca la grupele sangvine (pentru cunoscatori). Si in momentul conceperii mele, s-au combinat structurile de rg negativ ale parintilor mei. Sper ca m-ati inteles, nu explic eu prea bine. Ideea era ca se poate, si nu exista nicio suspiciune ca mama mea s-ar fi combinat cu postasul :) Numai bine
maddy27
Postat pe 3 August 2009 10:18
tarot_healthy
Postat pe 3 Noiembrie 2009 13:51
Buna
Incompatibilitatea rh in sarcina poate fi usor gestionata daca ne luam cateva masuri de siguranta. Astazi exista tratament pentru aceasta problema,dar mai multe va las sa descoperiti pe blogul http://rhnegativ.wordpress.com/. Sanatate si numai bine.Ariana
ariana_rh
Postat pe 27 Februarie 2011 00:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
anticonceptionale 2 De la: eleain 19 Martie 2010 18:30
contraceptia in absenta menstruatiei 8 De la: evrika 22 Ianuarie 2010 14:34
conizatie 24 De la: neculai_roxana 4 August 2012 19:34
CADEREA PARULUI 36 De la: dia_luna_sol 16 Noiembrie 2009 22:38
bazarsuceava 1 De la: bazarsuceava 14 Februarie 2011 10:07