Setari Cookie-uri

RH NEGATIV

iar daca mama e RH POZITIV....NU MAI CONTEAZA NICI CE RH ARE COPILUL NICI TATAL...

Postat pe 5 Martie 2009 01:39
Este o problema daca mama are RH POZITIV iar tatal RH NEGATIV? Poti avea mai mult de un copil fara a exista riscul unei malformatii sau probleme medicale? unde este problema cu RH-UL? La mama sau la tata

Poti sa faci cati copii vrei. Nu este absolut nicio problema. Problema apare atunci cand mama are Rh negativ.
panaitclaudia
Postat pe 10 Martie 2009 22:34
De la: panaitclaudia, la data 2009-03-10 22:34:07Este o problema daca mama are RH POZITIV iar tatal RH NEGATIV? Poti avea mai mult de un copil fara a exista riscul unei malformatii sau probleme medicale? unde este problema cu RH-UL? La mama sau la tata

Poti sa faci cati copii vrei. Nu este absolut nicio problema. Problema apare atunci cand mama are Rh negativ.





Si eu am Rh negativ.... dar stiu ca acum nu sunt metode prin care poti sa previi problemele care pot aparea din cauza acestui lucru. Cunosc un cuplu in care mama are Rh negativ si tatal pozitiv, si au doi copilasi perfect sanatosi.Primul a luat Rh ul mamei, adica negativ, si nu au fost probleme, iar al doilea a luat Rh ul tatalui-pozitiv. Oricum, stiu ca exista un vaccin care se face imediat dupa sarcina, daca mama este negativ si copilul pozitiv. Asa cred... cine are mai multe informatii sa ma corecteze.
MarseVintila
Postat pe 12 Martie 2009 21:49
De la: panaitclaudia, la data 2009-03-10 22:34:07Este o problema daca mama are RH POZITIV iar tatal RH NEGATIV? Poti avea mai mult de un copil fara a exista riscul unei malformatii sau probleme medicale? unde este problema cu RH-UL? La mama sau la tata

Poti sa faci cati copii vrei. Nu este absolut nicio problema. Problema apare atunci cand mama are Rh negativ.

tocmai am scris ca nu mai are nicio importanta ce rh are tatal sau copilul daca mama e rh negativ.
Deci nu-ti mai face probleme.
Cazurile problematice le-am enumerat inainte...apar numai cand mama e RH negativ.

Postat pe 14 Martie 2009 02:26
Am nãscut de douã ori cu Rh negativ, iar cel de-al doilea copil este perfect sãnãtos. Probabil cã a contat foarte mult cã nu am avut niciun avort, iar primul copil este cu Rh negativ ca și mine. Diferența dintre cei doi copii este de 8 ani.
cristimm
Postat pe 30 Martie 2009 10:36
De la: cristimm, la data 2009-03-30 10:36:37Am nãscut de douã ori cu Rh negativ, iar cel de-al doilea copil este perfect sãnãtos. Probabil cã a contat foarte mult cã nu am avut niciun avort, iar primul copil este cu Rh negativ ca și mine. Diferența dintre cei doi copii este de 8 ani.

Nu ai avut probleme la a doua sarcina pentru ca, dupa cum ai zis si tu, nu ai avut niciun avort si pentru ca primul copil a avut Rh negativ ca si tine deci NU AI AVUT "LA CE" SA FACI ANTICORPI IMPOTRIVA RH POZITIV.

Postat pe 11 Aprilie 2009 22:23
Si eu am Rh negativ, si am nascut de 2 ori, doua fetite sanatoase. Fetele au amandoua Rh pozitiv. Dupa prima nastere am facut vaccin. In timpul ambelor sarcini am facut dozare de anticorpi, totul a fost OK. Sanatate multa!
stroiecarmen
Postat pe 22 Aprilie 2009 09:04
mama mea are RH negativ si a facut 3 copii sanatosi
ramonat15
Postat pe 27 Aprilie 2009 12:26
eu am nascut a doua oara si am rh negativ iar copilu are acum 5 ani si e o fetita f sanatoasa, plina de energie
nicoletacioca_1974
Postat pe 27 Aprilie 2009 22:50
http://stiri.acasa.ro/articole/sanatate/Grupele-de-sange-si-importanta-lor....intrati aici si citit despre grupella sanguine
izab33lla
Postat pe 28 Aprilie 2009 16:57
BUNA,
ACUM 21 DE ANI AM AFLAT CA AM RH NEG. ERAM PREA TANARA SI NU AM STIUT CE E ALA. AM 2 FETE UNA DE 20 ANI SI UNA DE 16 ANI CARE SUNT SANATOASE(MA DUCEAM SA MI BAGE ANTICORPI IN TIMPUL SARCINI). DE CURAND AM FACUT GRUPA DE SANGE SI RH LA CEA MICA SI AM AFLAT CA MA MOSTENESTE (A2-RH NEG), CEA MARE NUSTIU CE RH ARE.
2680819154240
Postat pe 7 Mai 2009 10:57
De la: 2680819154240, la data 2009-05-07 10:57:04BUNA,
ACUM 21 DE ANI AM AFLAT CA AM RH NEG. ERAM PREA TANARA SI NU AM STIUT CE E ALA. AM 2 FETE UNA DE 20 ANI SI UNA DE 16 ANI CARE SUNT SANATOASE(MA DUCEAM SA MI BAGE ANTICORPI IN TIMPUL SARCINI). DE CURAND AM FACUT GRUPA DE SANGE SI RH LA CEA MICA SI AM AFLAT CA MA MOSTENESTE (A2-RH NEG), CEA MARE NUSTIU CE RH ARE.

pai la prima sarcina nu puteai sa ai probleme chiar daca fetita este rh pozitiv deoarece era primul contact cu alergenul (RH-ul pozitiv) iar a doua fetita nu ai avut probleme pt ca fetita mosteneste Rh-ul tau negativ...deci anticorpii facut eventual la prima sarcina nu aveau ce sa atace.
Dar problemele ridicate de Rh sunt reale si foarte importante si cu efecte devastatoare uneori asupra unor copiluti...
Multa vreme nu se stia cauza pt care unii copii au probleme hematologice imediat dupa nastere...
Sanatate

Postat pe 7 Mai 2009 22:12
buna Luizza .Da eu am RH Negativ- am nascut a doua oara si copilul e perfect sanatos ,insa recunosc ca si mie mia fost frica sa il fac pe al doilea copil .Iti doresc sa ai un copilas sanatos si sa te bucuri de el .
roberta29
Postat pe 4 Iunie 2009 07:45
De la: adi35x, la data 2009-02-01 02:51:10 Problema cu Rh-ul negativ este cauzata de numarul mic al barbatilor cu RH negativ (ca al meu ) Povesti sunt multe pe seama acestui subiect .Eu stiu ca la mama nu se dezvolta acei anticorpi, decat dupa avort sau o prima nastere (in cazul unui partener cu RH pozitiv ) .Se vaccineaza si anticorpii formati nu vor mai ataca fatul urmator .Daca ambii au RH negativ, mama nu are cum sa-si formeze acei anticorpi .



Atunci pot sa spun ca eu sunt o norocoasa Am Rh negativ, si de curand am aflat ca si viitorul meu sot are tot Rh negativ...
MarseVintila
Postat pe 18 Iulie 2009 09:53
Buna.
Am RH negativ si am doi copii minunati.Sanatosi si isteti.Nu au avut si nu au nicio problema

Claudia
clauh
Postat pe 18 Iulie 2009 19:50
buna seara
am citit intrebarea respectiv RH mnegativ, eu pot sa-ti raspund ca da am nascut 4 copii , dar intamplator si sotul tot RH negativ are, dar problema este alta, cu cat ai mai multe nasterii de fiecare data este mai gre.Acest lucru am aflat la aIV-a nastere atunci mi-a spus si mie, dar in rest nu a fost nici-un rsc, copiii sunt foarte bine sunt mare acum, totul este bine, dar in eventualitatea ca sotul are RH pozitiv treb sa urmezi un tratament asa aam auzit,Dar performantele care sunt acum in medicina..... iti doresc multa bafta si sanatate.
jojoline
Postat pe 18 Iulie 2009 22:54
am nascut si a treia oara si este ok, am doua cezariene si sunt ok,dar asta numai datorita supravegherii sarcinii pe toata durata ei la acelasi medic ginecoplog si cu sprijinul si intelegerea in primul rand al sotului si al familiei,iar indrumarile medicului au fost lege pentru mine.Am rh negativ iar sotul pozitiv
healthy007058
Postat pe 8 Octombrie 2009 20:49
buna..am 29 ani si Rh negativ.Am nascut 2 copii cu Rh pozitiv, iar la cea de-a 2-a nastere mi s-a facut injectia anti D in maternitate.Pe timpul celei de-a 2-a sarcini am facut lunar titrarea de anticorpi si au iesit negativ.Acum mai astept un bebe,sunt in luna a 9-a,am fost lunar la titrare si pana acum e totul bine,am mers regulat la ginecolog,am facut toate analizele pe care mi le-a recomandat si cred ca voi avea un copil sanatos.insa acum maternitatea nu mai face injectia mamelor cu rh - si trebuie sa il procur si eu(asta abea am aflat)si stiu ca nu prea se gaseste.ce stiu cert e ca daca copilul acesta va avea Rh- nu mai trebuie facut vaccinul(asa mi-a zis dr.)eu imi mai doresc copil,dar voi face tot ce imi va recomanda Dr. in caz ca voi mai ramanea vreodata insarcinata.Mult succes tuturor si curaj.
simmy3
Postat pe 16 Octombrie 2009 13:22
Si mama are RH negativ si a nascut tot doi copii ( pe mine si pe fratele meu) cu RH negativ fara probleme. Si eu deci am mostenit RH-ul negativ am nascut-o pe fetita mea tot cu RH negativ, sper ca la al doilea copil (daca va mai fi) sa nu fie probleme. O zi buna!
cataro2002
Postat pe 30 Octombrie 2009 13:25
pai tocmai pt ca a mbii copii ati mostenit rh-ul mamei nu au fost probleme...daca nu cumva si tatal tau are rh negativ caci di ce stiu de obicei copilul ia rh-ul tatalui....cel putin eu una asa am patit si la randul lui puiul meu are rh-ul tatalui,acum mai poti fi si exceptii de la regula ;) sanatate
izab33lla
Postat pe 30 Octombrie 2009 16:22
trebuie sa faci un vcc dupa nasterea primului copil
eu am doi copii si sunt in regula!
luummii
Postat pe 30 Octombrie 2009 18:19
da si eu am facut acest vaccin dupa ce am nascut,dar il faci degeaba daca va avea loc vreun avort ...
izab33lla
Postat pe 31 Octombrie 2009 16:42
eu am rh pozitiv si sotul negativ.e vreo problema?
veyrona
Postat pe 26 Februarie 2010 11:42
Doamne ajuta! Eu pot sa iti spun ca dupa 13 ani de la un avort abia acum la 42 ani am a doua sarcina si totul e bine pana acum,am 6 luni si am fost la control in fiecare luna.Daca iti doresti un copil ia legatura cu un medic si totul o sa fie bine.
ungmiri
Postat pe 27 Februarie 2010 11:01
mama mea are rh negativ si nu a avut nici o problema , a facut 4 copii :) eu sunt mijlocia si fratii mei mai mici sunt gemeni :)
piitzy
Postat pe 16 Martie 2010 22:16
Vreau sa va spun ca am nascut acum 6 luni a doua fetita...a avut la nastere 4400 kg...este sanatoasa si frumoasa...nu am avut nici o problema cu anticorpii pe timpul sarcinii...
Multumesc tuturor pentru incurajari...
luizaro
Postat pe 17 Martie 2010 23:10
cunosc o tipa care s-a casatorit cu unul ce avea Rh negativ si a pierdut cateva sarcini apoi a avut un avorton pana la 7 luni ...a schimbat barbatul si a reusit sa aiba un copil sanatos ...sotul ei o acuza ca nu poate face copii si ea incepuse sa creada ca vina ii apartine...ramasese insarcinata cu altul si a facut analizele sa stie daca il pastreaza sau nu...i-au iesit ok si a pastrat copilul ...a mai facut si altii dar nu cu sotul ei si n-au mai fost probleme.
healthy011998
Postat pe 22 Martie 2010 13:55
Eu am RH NEGATIV si sunt insarcinata in 7 luni cu a doua sarcina. Merg lunar la doctor si fac analiza nivelului anticorpilor anti RH din sange si totul e bine.Sfatul meu este sa mergi la un doctor ginecolog care sa urmareasca saecina.Doamne ajuta!
ungmiri
Postat pe 22 Martie 2010 19:37
SALUT

LA MINE E TOTUL OK
COPII SUNT SANATOSI
nicoletacioca_1974
Postat pe 23 Martie 2010 16:02
pai normal ca:,,toate au RH negativ" nu acesta este ,,subiectul''????
adina18
Postat pe 23 Martie 2010 16:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
spasmofilia si atacurile de panica 18 De la: healthy001005 27 Noiembrie 2017 00:19
cancerul = candida? 18 De la: Terra_Mater 23 Februarie 2010 12:16
Help! 13 De la: kudika_28925 12 Martie 2013 14:12
fibroadenom 27 De la: adryx_healthy 5 Aprilie 2012 16:29
Atractia intre femei 57 De la: Indiana_Jones 13 Octombrie 2011 21:50