Setari Cookie-uri

RH NEGATIV

Riscurile apar dupa prima sarcina!Pentru o mama cu Rh negativ si sot Rh pozitiv,trebuie administrat imunoglobuline anti factor Rh,in primele 3-4 zile de dupa nastere,sau avort pentru a impiedica organismul sa produca anticorpi si urmatorul copil sa se nasca sanatos.Probabilitatea ca fatul sa mosteneasca Rh mamei sau al tatalui este de 50%.Anticorpii,in cazul in care s-au produs,la o urmatoare sarcina,pot trece la fat si pot determina o reactie de izoimunizare fetala (anemie grava si icter). asta in cazul in care fatul are tot Rh pozitiv. Nu exista riscuri in cazul in care ambii parintii au Rh negativ.(www.google.com pentru mai multe informatii)
NimeniDoarEu
Postat pe 23 Martie 2010 17:52
De la: corina_cf, la data 2008-10-01 09:00:37Buna!Ceea ce pot sa-ti spun sigur este ca trebuie tot timpul sa fie monitorizati anticorpii!Eu am Rh negativ, am nascut cu multe probleme copilul, unii sustin ca din cauza Rh-s-au produs acele modificari, altii nu sustin asta.Se stie ca la prima sarcina, n-ar trebui sa existe probleme.Dar la a-2-a sarcina, din propria experienta, multa atentie si grija.Daca medicii intelegeau de la inceput ceea ce eu le spuneam, probabil ca acum eram o mamica fericita cu 2 copii, dar din pacate, am ram as cu unul singur.Multumesc lui D-zeu si pentru atat!In cel mai rau caz, fereasca D-zeu, se poate face exsangvinotransfuzie copilului la nastere si atunci, totul va fi bine.Nu vreau sa te alarmez, dar de multe ori paza buna trece primejdia rea.Cunosc foarte multe probleme legate de acest factor Rhesus(Rh) pentru ca mi-a dat peste cap foarte mult organismul si m-a interesat sa aflu tot ce trebuie pentru ca sa pot sa mai am un copil sanatos!
Iti doresc numai bine si un copil sanatos!
kudika417977
Postat pe 10 August 2011 15:17
da, eu am rh negativ si am 2 copii perfectsanatosi.
nicoletacioca_1974
Postat pe 12 August 2011 11:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
probleme de comportament? 40 De la: DANA_DGG 29 Septembrie 2009 21:41
ajutor!!! 8 De la: rodyana 23 Februarie 2010 21:50
Aloe vera planta minune 1 De la: babalulla 24 Noiembrie 2008 09:08
alergii 10 De la: office_salinasusesi_ro 5 Martie 2010 17:37
buna 1 De la: healthy011283 16 Ianuarie 2010 12:19