Setari Cookie-uri

CORP DE INVIDIAT

Parerea mea este ca pentru a slabi si a ne mentine la o anumita greutate, trebuie sa adoptam un nou stil de viata, nu cateva luni sa mancam 3 fructe pe zi, apoi, dupa ce am dat kilogramele jos, sa revenim la vechiurile obiceiuri. Am auzit foarte multe persoane care s-au ingrasat mai tare dupa dieta. Pentru a slabi si a fi sanatosi, trebuie sa mancam sanatos, la ore fixe de preferat (sau, cel putin asa mi-a spus un nutritionist ) si, bineinteles, sa facem si sport.Succes in tot ce va propuneti!
pisukblonda
Postat pe 10 Septembrie 2009 08:59
Fiecare cu metabolismul ei, plus ca nu exista nici o metoda "minune" pe termen lung. Invatati sa va cunoasteti corpul, iar el va transmite ce "ii place" si ce nu.
Nu mai incercati cure de slabire minune , incecati doar sa va temperati "poftele".
Dar un regim alimentar adecvat totusi nu e de ajuns pentru "silueta de invidiat". Orele de fitness/aerobic + impachetari si masaj sunt completarea acestuia.
Inca ceva..ce intelegeti prin corp de invidiat? Fata foarte slaba care are aproape masurile clasice, sau tipul fetei "cu forme"?Pentu ca daca e vorba de forme, aici e greutatea cea mai mare (sa intretii acele forme fara sa depasesti tiparul).

Succes tuturor in atingerea siluetei de vis!
healthy002606
Postat pe 10 Septembrie 2009 09:02
Orice persoana care doreste informatii noi despre nutritie si program de viata cred ca trebuie sa consulte un medic nutritionist . Programul este strict individualizat, dependent fiind de o multitudine de factori endogeni si exogeni . Sanatate !
pac67
Postat pe 10 Septembrie 2009 09:36
Buna dimineata!
Am 47 de ani,1.56 si 60 kg.
As dori daca se poate sa-mi prescrieti un regim alimentar adecvat, respectiv si pastile care sa-mi usureze..."dorinta".
Multumesc anticipat!
kudika099136
Postat pe 10 Septembrie 2009 09:36
Eu am o maaare problema.Oricat m-as ingrasa ( nu ma ingras niciodata fff mult), singura zona unde pun e talia si burta.Nu stiu ce sa mai fac.Incerc sa mananc temperat, fac si sport destul de des, seara fac mereu abdomene, nu stiu cum sa scap de "colacel". Vreun sfat pentru mine?
irinush13
Postat pe 10 Septembrie 2009 10:11
buna! eu am de slabit vreo 15-20 de kg:) nu pot sa tin diete si nici sa fac sport prea mult...insa am gasit o dieta care nu te infometeaza ,nu iti creeaza sentimentul de fustrare efectiv mananci aproape normal si obligatoriu 3 l de lichide pe zi.tin sa va marturisesc ca astazi este a 8 a zi de dieta si ieri m-am cantarit si de la 70 de kg arata 67kg. dieta este cea a Ralucai Tataru "Argentina" din serialul Regina este facuta pentr pers care au de slabit mai mult de 15 kg.ea in prima luna a slabit 14 kg.dieta o gasiti scriind pe google "dieta Ralucai Tataru" .eu imi doream sa slabesc in cateva zile 10 kg. totusi am realizat ca nu se poate si mi-am facut curaj si ambitie si tin dieta asta.dieta dureaza 2 luni insa daca slabesti cat trebuie in 2 sptami de ex 6 kg intr-o luna 14 u poti sa te opresti .important este ca acolo te invatza ce sa faci dupa dieta ca sa nu mai pui la loc kg date jos. NU AM FACUT SPORT in saptamana aceasta , insa as vrea sa ma apuc sa fac si sport:) succes
just_choccotoff
Postat pe 10 Septembrie 2009 12:54
am fost toata viata slaba. cand ma "ingrasam" aveam 55 kg. de 4 ani am inceput sa ma ingras. 55......58.......64......si apoi am inceput sa incerc sa opresc numarul kg, dar de atunci de dat jos nu am mai dat. am si o pb de sanatate care daca nu as tine in frau lucrurile m-as ingrasa. inca de cand am pus primele kg nu ma recunosteam, nu eram eu. nici acum nu m-am impacat cu mine. am mancat putin, numai ce trebuie fara a tine o dieta si faceam sport la nivelul normal. cand am atins la un moment dat din nimic 70 kg totul s-a schimbat. m-am suparat asa tare si m-a deprimat ca fara execese prea mari am reusit sa pun 4 kg in 2 saptamani incat am tinut dieta de 3 zile fara succes, am apelat la capsula de slabit si am reusit sa scap de kg foarte usor, dar intr-o zi nu m-am putut tine pe picioare sa ma duc la munca. apoi am pus la loc 2 kg din cele 4 kg date jos. eram in continuare decisa sa slabesc ca vroiam sa ma duc la plaja sa fiu multumita de mine cat de cat, dar de data asta cu metode mai sanatoase. am facut cateva sedinte de impachetari si chiar daca nu am slabit spectaculos in kg sau cm macar s-au distribuit altfel kg si aratam accepatabil. recunosc ca nu mai fac sport cam de un an (in vara asta din cauza caldurii). cam ce mananc eu in general: salata (rosii, castraveti, ardei, salata, branza, ou, masline - in diverse combinatii), iaurt, lapte, fulgi. rareori carne (pui, vita, sunca praga), paste, omleta. acum am inceput un prg care include gel anticelulitic elmiplant, clarinol, spirulina, alimentele vor fi cele descrise mai sus si ptr ca s-a racorit voi face sport!!! succes mie si tuturor!
ema_7
Postat pe 10 Septembrie 2009 14:46
Unul din motivele cu care unii indivizi isi scuza infractiunile este un corp de invidiat al victimei!
crudici_ida
Postat pe 10 Septembrie 2009 23:01
Buna tuturor,..ma simt datoare sa impartasesc cateva pareri legate de acest subiect...intotdeauna am avut un corp de invidiat...inclusiv acum cand am deja 48 de ani, 1.70m si 58kg, 90-60-90, de cand ma stiu , pe bune ca nu va mint !
Nu exista nci un secret, cum am reusit..am fost mereu invidiata si suspectata de-a lungul anilor la acest capitol de colege, prietene,etc., cum reusesc?
Unele calitati le primesti, de la natura...unii mai norocosi altii dimpotriva si ma refer la :picioare lungi, sani frumosi, talie subtire,etc....nu am nici un merit, asa am fost constituita.
Kg in plus, niciodata nu au fost o problema, mananc oricand, orice.
Insa, trebuie sa spun ca "am mancat cat sa traiesc, nu am trait ca sa mananc",ceea ce s-ar traduce la mine, ca nu am acordat atentie prea mare meselor, dar atenta la ce mananc !
In tinerete aproape zilnic faceam exercitii, 10 min, in special abdomene, motiv pt. care nu am avut burta..asa cred, in rest mananc orice, fructe, legume, paine, lactate, oua, carne in special..sunt taur si taurul e carnivor, prefer o fripura la gratar in loc de orice fruct ..dulciuri nu prea..insa ce stiu sigur si asta ar fi recomandarea mea..mancati orice va place dar, sa aveti senzatia ca nu esti inca satul, chiar si 6 mese pe zi, nu conteaza cate numai sa fie atat cat sa potoleasca foamea si gata.E metoda cea mai buna si cea mai sanatoasa, pastrezi stomacul sanatos, ai energie tot timpul si..desigur miscare , exercitii fizice cat timp va permiteti, sunt binevenite, tonifica si pastreaza muschii in forma cea mai buna si e sanatos in general , asta stim cu totii.
Fac munca de birou, 8-9 ore zilnic si destula miscare in casa, curatenie, calcat, spalat, gatit, etc, nu e miscare ordonata, dar e complexa !!!!..in aer liber cand am ocazia, in we in special !
Mult succes si sanatate va doresc !
healthy002737
Postat pe 17 Septembrie 2009 11:27
cn nu vrea sa arate bn? da majoritatea vrem fara efort
m_geani
Postat pe 19 Octombrie 2009 21:58
De la: M_Geany, la data 2009-10-19 21:58:29cn nu vrea sa arate bn? da majoritatea vrem fara efort
GURA TA ADEVAR GRAIESTE.
ene_m_gabriel
Postat pe 20 Octombrie 2009 09:07
Dati-mi cu voie sa intervin in aceasta problema "spinoasa" a slabitului si a siluetei de invidiat, ca si chimist si nutritionist amator, cu 180 de cm si 78 de kg de mai bine de 20 de ani. Desi in toate cazurile de supragreutate este vorba de distrugerea unui echilibru al organismului, din start trebuie sa delimitam cele doua cazuri distincte care cauzeaza supragreutate, cazul de boala(de obicei dezechilibru hormonal) si cazul in care noi singuri distrugem acest echilibru dintre cantitatea de energie consumata si cea introdusa in organism. Este evident, cand cele doua cantitati nu sunt in echibru, respectiv mancam mai mult decat consumam, surplusul se transforma in grasime. In mod normal, daca reusim sa mentinem un echilibru in alimentatia noastra si consumam calorii prin miscare organismul se mentine in echilibru pentru ca aceasta este starea sa naturala.
La capitolul miscare nu trebuie sa va ganditi la antrenamente de ore in sir ci pur si simplu la o plimbare de 30 de min pe zi, care este la indemana tuturor, necesita doar o decizie ferma. Totusi, in majoritatea cazurilor dereglarea echilibrului nutritional este o problema de carenta nutritiva. Dati-i organismului Dvs. tot ce are nevoie si va functiona perfect. Reteta: de trei ori trei legume sau fructe pe zi, iar daca acest lucru pare imposibil sunt suplimente de calitate care suplinesc perfect acest regim aproape imposibil. Cand avem toti nutrientii necesari de obicei nu apar nici dezechilibrele hormonale. Toate mecanismele biochimice functioneaza perfect si sunten sanatosi. Nu intamplator persoanele slabe sunt mult mai sanatoase.
Eliminati din viata Dvs. desertul si dulciurile , nu evem nevoie de ele, iar foamea de carbohidrati, "foamea de dulce", se poate reduce cu un preparat natural, care activeaza receptorii de glucoza si transforma glucidele in energie si nu in grasime.
Sunt persoane cu un metabolism in relanti, care se ingrasa si daca se uita la o prajitura, aici este nevoie de preparate care accelereaza metabolismul. Este important de asemenea echilibrul de acizi grasi esentiali din organism, raportul omega3/omega6 a ajuns in Romania la o valoare ingrijoratoare de 1/40, in loc de 1/1/, pentru aceasta trebuie introdus omega 3 prin alimentatie sau suplimente. In privinta regimului alimentar sunt numai cateva reguli de baza, care daca se respecta, totul revine la normal, iar daca vreti sa ascultati sfatul unui chimist nutritionist, feriti-va de chimicale agresive care se autointituleaza "medicamente". Nu intamplator a spus Ipocrate: mancarea sa-ti fie medicamentul. Cei interesati de produse naturale, care va pot ajuta in problema slabirii(sau chiar si al ingrasarii)pot sa-mi scrie pe info@antioxidanti.com si sa-mi dea datele lor de contact. Va ajut cu cea mai mare placere, am mai spus-o si altadata, meritati sa fiti frumoase!
Antioxidanti_NSE
Postat pe 17 Noiembrie 2009 10:29
si eu din acest an mi-am propus sa slabesc nu stiu inca daca se vede dar cel putin ma simt mai energica si mult mai bine.fac seara in fata laptopului exercitiile de pe you tub care sunt adresate pt slabit scrieti exercitii pt slabit si avet de unde alege pe toate categoriile de muschi,sunt destul de bune si nu necesita sa ma mai duc la sala.
pamelabusu
Postat pe 15 Ianuarie 2010 13:22
Buna,
cunoasteti si puteti sa recomandati un medic nutritionist bun in Bucuresti ?
Multumesc.
Nico74
Postat pe 14 Martie 2010 19:50
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 15 Martie 2010 19:58


Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 18 Martie 2010 21:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce-am avut si ce-am pierdut 55 De la: kudika200175 22 August 2010 23:05
ASISTENTA MEDICALA LA DOMICILIU 2 De la: horea_berindea 21 Septembrie 2009 15:06
Epilare 2 De la: alfredodecurtofreco 18 Octombrie 2010 15:45
obsedat de tzatze 0 De la: 22 Iunie 2010 21:54
COLAGENUL MARIN TIP 1,2,3,7 15 De la: lpopa75 31 Decembrie 2009 17:50