Setari Cookie-uri

cancer ovarian

De la: kudika226898, la data 2010-10-28 08:47:47Povestile mele...

Habar nu ai ce raspunzi.Nu-ti strica un pic de educatie,cea care se da de la naster pana la 7 ani,ca de restul esti afona,cel putin la citit nu mai vorbesc,argumentare ciuciu.....
ene_m_gabriel
Postat pe 28 Octombrie 2010 11:02
Si ti se pare ca tu ai avea? Ia reciteste...
kudika226898
Postat pe 29 Octombrie 2010 07:57
Buna Catalin,

Ma bucur ca sotia ta este ok si a avut parte de asa oameni minunati.
Eu sunt din Brasov si sunt foarte necajita ca am primit un raspuns negativ de la biopsia de uter mamei .
Ieri am aflat ca mama are cancer uterin si m-ar interesa daca a-i putea sa ma ajuti cu numele doctorilor din Cluj la care ati fost voi si mai multe sfaturi.
Mii de multumiri,

Adriana
kudika342953
Postat pe 21 Decembrie 2010 15:06
De la: , la data 2008-12-04 12:30:20Draga Gigi,

Imi pare tare rau ca treceti printr-o asa grea incercare este foarte greu. Eu as incepe in primul rand daca nu ati facut-o deja prin spovedanie . Parintii sa se spovedeasca, ea si toti ai casei. Se stie ca uneori bolile vin pentru pacatele noastre ale stramosilor nostrii. Eu cred ca sora ta o sa-si gaseasca linistea rugandu-se, mergand la o manastire unde sa stea mai mult sa se poata linistii...pentru ca nu e usor sa ai un asemenea diagnostic.

Gigi si toti cei care ati avut de -a face cu aceasta cumplita boala(aveti prietene care au acest diagnostic), va rog sa spuneti ce simptome ati/au avut, cum a fost descoperita. De ce intreb aceste lucruri, pentru ca aceasta boala este fff greu de diagnosticat chiar daca mergi la doctor pana isi da seama doctorul te trez4sti ca esti intr-un stadiu avansat. Poate in felul asta din experienta altora vor citi si alte femei si vor stii ce trebuie sa faca...

Deci Gigi eu cred ca, credinta face minuni, bineinteles impreuna cu medicina!

Draguta nu est suficient sa se duca la manastire si sa se roage trebuie sa faca ceva pentru ea sa se duca la un medic recomandat , sa urmeze un tratament etc.ai si tu niste conceptii de ..........
grace007323
Postat pe 21 Februarie 2011 21:08
sa bea suc de morcov, de telina, patrunjel etc.Ajuta in mod sigur.Iti spun din experienta pe care o am cu mama mea.
kudika378540
Postat pe 23 Martie 2011 14:04
Buna dimineata!
Sunt Corina Lazar din Ploiesti si am 39 de ani.
Va multumesc foarte mult pentru tot ce ati scris.Am fost operata in noiembrie 2011 la Spitalul Militar din Bucuresti si diagnosticata: cancer ovarian, stadiul III C, ascita (3l), acum urmez tratamentul cu citostatice in Ploiesti (6 sedinte in total). Ma simt foarte bine (am facut 3sedinte pana acum), dar vreau sa fiu sigura ca am sa scap de acest diagnostic. Am auzit de Institutul oncologic din Cluj si doresc sa ajung la un control. Exact cum vrea si sotia dumneavoastra ma gandesc sa ajung la Budapesta.Daca nu deranjez as vrea sa va sun.
kudika499545
Postat pe 19 Ianuarie 2012 01:43
Pentru cele care sufera de aceasta boala as vrea sa va prezint urmatorul caz incurajator.
Mama mea a fost diagnosticata in februarie 2012 cu cancer ovarian de gradul 3 malign. Vestea a fost una destul de socanta pentru intreaga familie.
A suferit in aceeasi luna o interventie chirurgicala dupa care au urmat 6 sedinte de citostatice. Concomitent a facut si un tratament cu biobran si unul naturist cu napraznic. A tinut de asemenea un regim alimentar corespunzator cu putina carne si a mancat constant fructe de culori cat mai diferite (mere, portocale, kiwi, banane, prune, struguri, pepene).
Dupa 6 luni (in august) cand a refacut analizele, acestea au iesit bune. La un an (luna trecuta in februarie) cand a refacut din nou analizele, acestea au iesit foarte bune iar marcarii tumorali s-au incadrat in limitele normale.
Nu pot spune care din toate tratamentele urmate a fost cel mai bun, dar sunt sigur ca fiecare a avut un rol in vindecare si nu pot decat sa-i multumesc lui Dumnezeu pentru sprijinul acordat mamei mele si implicit familiei mele.
Sfatul meu pentru toate persoanele cu aceasta boala cumplita este sa fie optimiste, sa lupte si sa nu se dea batute chiar daca unele tratamente sunt cumplite si te afecteaza vizibil la exterior (citostaticele). Un alt aspect important este cei suferinzi sa fie sprijiniti de familie, sa nu dramatizeze si sa se roage la Dumnezeu (si ei si cei apropiati daca este cu putinta) pentru a se face bine.
kudika_31052
Postat pe 6 Martie 2013 22:16
De la: kudika_31052, la data 2013-03-06 22:16:44Pentru cele care sufera de aceasta boala as vrea sa va prezint urmatorul caz incurajator.
Mama mea a fost diagnosticata in februarie 2012 cu cancer ovarian de gradul 3 malign. Vestea a fost una destul de socanta pentru intreaga familie.
A suferit in aceeasi luna o interventie chirurgicala dupa care au urmat 6 sedinte de citostatice. Concomitent a facut si un tratament cu biobran si unul naturist cu napraznic. A tinut de asemenea un regim alimentar corespunzator cu putina carne si a mancat constant fructe de culori cat mai diferite (mere, portocale, kiwi, banane, prune, struguri, pepene).
Dupa 6 luni (in august) cand a refacut analizele, acestea au iesit bune. La un an (luna trecuta in februarie) cand a refacut din nou analizele, acestea au iesit foarte bune iar marcarii tumorali s-au incadrat in limitele normale.
Nu pot spune care din toate tratamentele urmate a fost cel mai bun, dar sunt sigur ca fiecare a avut un rol in vindecare si nu pot decat sa-i multumesc lui Dumnezeu pentru sprijinul acordat mamei mele si implicit familiei mele.
Sfatul meu pentru toate persoanele cu aceasta boala cumplita este sa fie optimiste, sa lupte si sa nu se dea batute chiar daca unele tratamente sunt cumplite si te afecteaza vizibil la exterior (citostaticele). Un alt aspect important este cei suferinzi sa fie sprijiniti de familie, sa nu dramatizeze si sa se roage la Dumnezeu (si ei si cei apropiati daca este cu putinta) pentru a se face bine.



Poti trage concluzii dupa 5 ani, daca supravietuieste...dar nu prea cred, avand in vedere stadiul in care a fost depistata.
Iti doresc putere sa treci peste necazul asta!
kudika226898
Postat pe 8 Martie 2013 08:09
Buna ziua! Sunt Claudia din Ploiesti si am fost depistata cu tumora ovariana stadiul IIIC in noiembrie 2012. m a operat dl doctor Petre Bratila la Medicover Bucuresti. markerul tumoral dupa operatie a afost 27.Dupa 3 sedinte de chimioterapie a scazut la 6,9. Mentionez ca fac chimioterapie la o clinica privata din Brasov care functioneza din iunie 2012. Doamna doctor oncolog mi a recomandat 8 serii de chimioterapie cu taxol si cisplatin. Am facut 4, le am suportat f bine, nu am vomat deloc, am dopar acele stari ciudate in primele zile, dupa care imi revin. Vreau sa intreb pe cei care sunt cu acelasi dianostic, daca pe parcursul tratamentului chimioterapic, organismul va suporta mai greu. Mi e teama, maine ma duc la a 5 a sedinta si ma simt un pic slabita si mai obosita decat pana acum.
kudika_32512
Postat pe 27 Martie 2013 20:52
De la: kudika_31052, la data 2013-03-06 22:16:44Pentru cele care sufera de aceasta boala as vrea sa va prezint urmatorul caz incurajator.
Mama mea a fost diagnosticata in februarie 2012 cu cancer ovarian de gradul 3 malign. Vestea a fost una destul de socanta pentru intreaga familie.
A suferit in aceeasi luna o interventie chirurgicala dupa care au urmat 6 sedinte de citostatice. Concomitent a facut si un tratament cu biobran si unul naturist cu napraznic. A tinut de asemenea un regim alimentar corespunzator cu putina carne si a mancat constant fructe de culori cat mai diferite (mere, portocale, kiwi, banane, prune, struguri, pepene).
Dupa 6 luni (in august) cand a refacut analizele, acestea au iesit bune. La un an (luna trecuta in februarie) cand a refacut din nou analizele, acestea au iesit foarte bune iar marcarii tumorali s-au incadrat in limitele normale.
Nu pot spune care din toate tratamentele urmate a fost cel mai bun, dar sunt sigur ca fiecare a avut un rol in vindecare si nu pot decat sa-i multumesc lui Dumnezeu pentru sprijinul acordat mamei mele si implicit familiei mele.
Sfatul meu pentru toate persoanele cu aceasta boala cumplita este sa fie optimiste, sa lupte si sa nu se dea batute chiar daca unele tratamente sunt cumplite si te afecteaza vizibil la exterior (citostaticele). Un alt aspect important este cei suferinzi sa fie sprijiniti de familie, sa nu dramatizeze si sa se roage la Dumnezeu (si ei si cei apropiati daca este cu putinta) pentru a se face bine.


Cum se mai simte mama ta?
kudika_32792
Postat pe 25 Aprilie 2013 17:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
gripa porcina si gradinitele 4 De la: ene_m_gabriel 10 Noiembrie 2009 20:37
avortul pe timpul lui Ceausescu 197 De la: Mihaela214 18 Mai 2014 23:56
help pls 1 De la: kudika455821 20 Februarie 2012 20:03
Ati fost la ginecolog? 1 De la: kudika479740 5 Februarie 2012 11:21
CADEREA PARULUI 36 De la: dia_luna_sol 16 Noiembrie 2009 22:38