Setari Cookie-uri

trei lucruri de evitat ca sa fii slab

nu incep sa dau detalii despre alte lucurri privind dietele, sportul etc, caci ar insemna sa scriu un tratat, insa sunt cateva lucuri pe care majoritatea oamenilor care se lupta cu surplusul de kilograme le fac in mod constant:

1. infometarea - mananc mai putine calorii si voi slabi. fals. organismul intelege ca nu are suficienta mancare si se pregateste, programat genetic de la strabunii nostri, pentru ceea ce se cheama "viitoare perioada de foamete". asadar incepe sa conserve tot ce are (surplusul de kilograme) si sa schimbe comportamentul pesroanei respective in asa masura incat sa nu mai consume. persoana devine lipsita de energie, nu mai are chef sa interprinda tot felul de activitati, mersul devine neplacut, liftul o necesitate vitala, statul o placere foarte mare... de sport nu se mai pune problema, oboseste si daca urca doua etaje

2. mancatul haotic. programul de munca de zi cu zi ne agita si ne determina sa mancam haotic atat din punct de vedere al orei la care mancam cat si din acela al calitatii mancarii. toate acestea creaza de asemenea un haos energetic ce finalizeaza cu un "stres" alimentar, materializat prin kilogramele care fie sunt luate in plus, fie nu reusim sa le eliminam.

3. combinatia de grasimi sau glucide cu... proteine. de exemplu: cartofi prajiti cu carne (friptura), paine cu oua, carne (paine cu mezeluri de dimineata), sau, si mai si: sandwich-ul cu cascaval (grasimi), paine (glucide) si mezeluri (proteine). Mancati disociat.
diana_elisabeta
Postat pe 10 Noiembrie 2008 18:34
STIU ! usor de spus greu de facut......
xxlanita
Postat pe 27 Decembrie 2008 16:43
Nimic nou!!!!Multumim ca ne reamintesti!
elenaadina
Postat pe 28 Decembrie 2008 12:24
Grasimile nu se asociaza cu glucidele (cu proteinele-da!).
Cartofii prajiti sunt ei insisi o combinatie proasta: cartofii=glucide, uleiul=grasime, deci si fara carne sau altceva sunt daunatori siluetei!
Nurit_healthy
Postat pe 29 Decembrie 2008 16:08
ia sa vedem daca eu mananc sanatos ca habar n-am:

dimineata 08¨30
un pahar de suc natural (natural elaborat pe baza de
concentrat..in fine) cu 3 cornulete cu ciocolata dar de alea mici nu 7days...3 cat unul de ala mare

amiaza 13¨00
mancare o portie de om sanatos...combinate cartofi prajiti, snitele, pure, supe, ciuperci, ochiuri, carne de pui, porc, mancare obisnuita k la mama acasa

seara 19¨00
alta portie de mancare diferita de la amiaza sau aceeasi daca este buna

noaptea 22¨00 cat mai stau in pat la tv
un iaurt, ciocolata, seminte, un mar, o para, un kiwi, etc
nu toate odata ori una ori cealalta am chef sa rontai ceva

intre mese nu mai bag nimic ca-s la munca si nu mananc decat la ora fixa zi de zi
jessica23_healthy
Postat pe 30 Decembrie 2008 02:26
yessyca3
ai un meniu beton ai toate sansele sa-l prinzi pe,Piedone!!!!!
ivanescu
Postat pe 5 Ianuarie 2009 19:31
De la: ivanescu, la data 2009-01-05 19:31:07yessyca3
ai un meniu beton ai toate sansele sa-l prinzi pe,Piedone!!!!!

am luat masuri..... dimineata mananc doar u cornuletz cu actimel, la amiaza mancare normala si seara dupa 25 abdomene mai bag un iaurt activia sau fructe [mar, para, mandarina, portocala, kiwi, (le mai schimb ca sa nu ma satur de ele),,,,, .... adevarul e ca ma simt mult mai bine asa .....
mai ales ca dupa o saptamana de ¨dieta¨ in tacere mi-au zis 2 persoane ca parca am mai slabit

adevarul e ca nici nu sunt grasa .... dar parca ar mai trebui sa dau jos vre-o 3-4 kg ca sa stau linistita .... sper sa nu-l ajung pe Piedone
jessica23_healthy
Postat pe 1 Februarie 2009 01:07
dimineata fitness,pranz fitness,seara fitness !cereale ce credeati ?cand ma plictisesc un piept de pui la punga in cuptor ! a si muuuuulte fructe !

Postat pe 3 Aprilie 2009 06:13
De la: healthy001275, la data 2009-04-03 06:13:13dimineata fitness,pranz fitness,seara fitness !cereale ce credeati ?cand ma plictisesc un piept de pui la punga in cuptor ! a si muuuuulte fructe !


am luat si eu sa-mi fac cina special K ... dar iau o data pe saptamana cand imi aduc aminte
jessica23_healthy
Postat pe 4 Aprilie 2009 01:54
buna fetelor. Asa am facut eu dupa ce nu am mai alaptat fata, stateam cu zilele nemancata in speranta ca voi da jos kg luate in timpul sa arcini si credeti-ma ca putam sa stau, daca rezistam si o saptamana nemancata si tot nu slabeam.Ma obijnuisem asa fara sa mananc iar cand luam care o gura de ceva vomam o jumatate de ora.A sa miam datseama ca nu rezolv nimic si ca trebuie sa mananc putin si des.SUCCES FETELOR LA DAT KG JOS.
ELLA_87
Postat pe 2 Mai 2009 22:00
nu inteleg un lucru...poate ma lamureste si me mine cineva...cum poti sa te ingrasi cu 700-800 de grame la un gratar cu prietenii si dupa sa tragi o saptamana ca sa dai jos acele sute de grame...un sfat sau o parere va rog!!!!!
win
Postat pe 17 Iunie 2009 15:48
wall_healthy
Postat pe 13 Septembrie 2009 19:04
In primul rand e vorba , de metabolismul fiecarei persoane in parte, de activitatea pe care o presteza , factorii de stres, si nu in ultinul rand cum , cand, si ce anume mananci. Poti manca orice, daca stii cand si iti cunosti organismul. Nu cred in diete , infometare si alte tampenii de genul pastilelor practicate in zilele noastre . Eu nu am tinut niciodata dieta dar am avut probleme cu luarea in greutate . Cand am ajuns la greutatea ideala
m-am mentinut iar daca am vazut ca depasesc limita am facut sport dar niciodata infometare sau alte chestii. Mult succes si aveti grija ce mancati!!!!!!
elenanic
Postat pe 19 Octombrie 2009 15:48
cam asa e in viata , pt orice lucru tre sa lupti(kg in - )
m_geani
Postat pe 20 Octombrie 2009 00:02
Da-mi niste exemple concrete ce manaanci tu la diferite mese in cateva zile.
Multumesc anticipat. Aurora
healthy007235
Postat pe 14 Noiembrie 2009 20:04
nu stiu de cine stie ce diete, dar studentia te ajuta cu siguranta sa slabesti. cum banii se duc pe tigari si bilete de troleu, manacrea aterizeaza pe locul 2 ca prioritate
druidi
Postat pe 9 Ianuarie 2010 16:02
Buna! In primu rand ce varsta ai?
Eu de mic copil am f f slaba, pana cand s-au sch anumite lucruri in viata mea, m-am operat la amigdale dupa care am vazut ca organismul meu s-a mai dezvoltat. Pana la 20 ani puteam manca orice si nu aveam probleme, slabeam f usor. Am urmat apoi cateva tratamente si sitauatia sa schimbat. Am luat in greutate incetul cu incetul, pt ca am pofta de mancare. Totusi am noroc ca depun efort fiozic si consum multe calorii, dar mananc si multe dulciuri.In schimb miscarea e f sanatoasa pt intreg organoismul. Acum insa daca iau cina pe la ora 8 e cam tarziu si simt pe piele cum se depune grasimea.U ai simtit vreodata senzatia asta? E nasol, dar cateodata mi-e foame si tre sa iau cina.Nu am de ales, dar acum mi-am luat ceai de slabit. Nu stiu ce efect o sa aiba, dar incerc.Mai tinem legatura.Succes!
alexia24
Postat pe 9 Ianuarie 2010 23:16
Mult sport recomand+o dieta sanatoasa.Asa a slabit o cunostinta de a mea si cred ca oricine poate slabi asa numai ca ne lipseste vointa.Mai ales ca eu nu sunt un exemplu de urmat deoarece am slabit cu pastilele slim down,nu regret dar mai bine tii un regim sanatos ca la carte cum iti recomanda nutritionistul.Va pup
iulia32_healthy
Postat pe 5 Februarie 2010 22:16
Daca ai incercat sa slabesti si nu ai reusit ,inseamna ca nu ai incercat Ecofit!
SLABESTI PANA LA 15KG!
www.ecofit.ro
ECOFIT
Postat pe 25 Februarie 2010 23:26
http://www.agentiasmile.ro/index.php?pag_index=2&id_oferta=572&title_pag=OFERTA+PASTE+2009
STATIUNEA SINAIA

PENSIUNEA BOEMA 3*

CAZARE 3 NOPTI CU MIC DEJUN SI CINA + MASA TRADITIONALA DE PASTE
TARIF 549 LEI / PERSOANA / PACHET.


cornel_sabin
Postat pe 27 Februarie 2010 00:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare sunt insarcinata???? 4 De la: cornel_sabin 27 Februarie 2010 00:16
celulita cea rea! 3 De la: anetta07 21 August 2013 12:55
apa noastra cea de toate zilele 18 De la: carmen_p09 20 Octombrie 2013 21:43
ceau! 6 De la: alfredodecurtofreco 31 Octombrie 2010 18:25
despre purine 2 De la: tarot 12 Noiembrie 2009 04:58