Setari Cookie-uri

ulei versus unt

unii folosesc untul la gatit in loc de ulei, zic ei ca e mai sanatos...
voi ce stiti de asta? ....
anceaf
Postat pe 28 Ianuarie 2009 18:02
am auzit diverse pareri pe tema asta. eu folosesc ulei de floarea soarelui la gatit, dar...intre margarina si unt aleg untul pentru ca e facut din lapte spre deosebire de margarina care e facuta din ulei.
dar nu cred ca poti sa inlocuiesti chiar in totalitate uleiul cu untul, asa ca iti recomand uleiul de masline care e mult mai sanatos, pentru ca are in componenta mult mai putine grasimi saturate.
pofta buna! :D
andrea_2004
Postat pe 3 Februarie 2009 10:40
Eu folosesc uleiul de masline si destul de rar untul.
mirellaaa
Postat pe 16 Februarie 2009 10:35
eu folosesc:
ulei de masline la salate si pe paine prajita cu rosii, branza, sunca sau ceva deasupra
ulei de floarea-soarelui la prajeli si la mancaruri in general
unt sau mararina la pure si prajituri


si nu folosesc ulei de masline cand prajesc ... nu-mi place gustul ... ii da un gust ciudat mancarii am aruncat de cateva ori ce am facut si nu mai folosesc de atunci ....
jessica23_healthy
Postat pe 17 Februarie 2009 00:14
eu folosesc ulei de masline la masaj .pe vremuri se fierbea uleiul de floarea soarelui pentru a scapa de impuritati si era fff bun pentru masaje . despre unt ....stiu ca bunica folosea seu pentru calcaie crapate ...www.dermavital-med.ro
mcornelia19
Postat pe 25 Februarie 2009 08:07

eu folosesc ukei de floareasoarelui la mincare si la salate de masline pt ca la prajit se face amar
kudika072193
Postat pe 8 Septembrie 2009 20:29
PREFERABIL ESTE SA FOLOSESTI CE ITI"SATISFACE"PAPILELE TALE GUSTATIVE,CA DE ALTFEL,SUNT MULTE PARERI...DE EX,EU AM PREPARAT ODATA MAIONEZA CU ULEI DE MASLINE SI A TREBUIT SA O ARUNC,FIINDCA NICIDECUM NU AVEA GUST DE MAIONEZA SI ERA FOARTE GRASA!...SI IN CEEA CE PRIVESTE UNTULL...AI O VARIETATE1
healthy005562
Postat pe 8 Septembrie 2009 21:02
Am inteles din sfaturile unor nutritionisti ca pentru prajit este indicat untul, deoarece are temperatura ridicata de descompunere in compusi nocivi de ardere. Aceeasi caracteristica o are uleiul de masline, fata de uleiul de floarea soarelui.
Pentru optiunea unt, in plus, am vazut intr-o emisiune TV, ca pentru a diminua si mai mult partea nociva, se topeste untul. Prin topire acesta se separa in doua parti : deasupra partea grasa - buna si dedesupt un amestec nociv care trebuie aruncat.
doinadia
Postat pe 9 Septembrie 2009 12:46
Eu folosesc:

ulei de palmier pentru prajit (are temperatura de descompunere mult peste cel de masline si nu schimba gustul mancarii)
ulei de masline la salate
ulei de floarea soarelui la maioneze, rar la unele salate
unt la sandwichuri, prajituri, piureuri etc.
margarina deloc
Nina_M
Postat pe 13 Ianuarie 2010 09:57
De la: magda0000tm, la data 2010-01-13 09:57:46Eu folosesc:

ulei de palmier pentru prajit (are temperatura de descompunere mult peste cel de masline si nu schimba gustul mancarii)
ulei de masline la salate
ulei de floarea soarelui la maioneze, rar la unele salate
unt la sandwichuri, prajituri, piureuri etc.
margarina deloc
o informatie foarte corecta de care trebuie tinut cont,felicitari pentru sfatul corect.
ene_m_gabriel
Postat pe 13 Ianuarie 2010 10:03
La saraci de pensionari nu se pune CE, e mai sanatos, CI, la ce le ajunge pensia.Si in sanatate teoria e frumoasa, dar pensia mizerabila te omoara.Pofta buna la ce ai de mancat in Romania,, nu ce e sanatos.
elsopotyi
Postat pe 13 Ianuarie 2010 10:29
De la: magda0000tm, la data 2010-01-13 09:57:46Eu folosesc:

ulei de palmier pentru prajit (are temperatura de descompunere mult peste cel de masline si nu schimba gustul mancarii)
ulei de masline la salate
ulei de floarea soarelui la maioneze, rar la unele salate
unt la sandwichuri, prajituri, piureuri etc.
margarina deloc



Foarte corect,bravo!
gbispas
Postat pe 13 Ianuarie 2010 11:01
Fiecare e pentru ceva , untul e bun la unele mancaruri , uleiul pentru altele ,, gospodina stie ! Eu stiu ca pentru o schimbare poti sa intri pe www.getwild.ro ! ciao
kudika066290
Postat pe 13 Ianuarie 2010 14:10
eu pentru prajeli si mancare folosesc ulei de porumb. Intr-adevar are un gust bun si diferit, si contribuie la aroma mancarii. In salate, de ex icre sau vinete etc folosesc ulei de floarea soarelui pe care scrie "obinut prin presare la rece!!!" si nu prin procedee chimice. Asta pentru situatiile cand nu vreau un surplus de gust la mancare. In restul salatelor folosesc doar ulei de masline sau de samburi de struguri, ambele obtinute prin presare la rece! Untul sincer il limitez la paine prajita si prajituri pentru ca este o grasime animala care produce colesterol rau, deci, pe cat de bun e, totusi face rau. La prajeli, mai ales cartofi prajiti, prefer uleiul de porumb pentru ca se arde la temperaturi mai mari decat cel de floarea soarelui. Cand uleiul se arde el devine toxic pentru organism.
Un picut de sanatate deasupra gustului, pentru ca o data produs un dezechilibru in organism, greu repari, si deci de ce sa nu avem grija ce mancam si sa fim sanatosi decat sa mergem dupa ce ne place si sa ne doara ba stomacul, ba capul, ba sicatul, rinichii, probleme de metabolism de tot felul cu tot felul de neplaeri... mai bine mancam mai sanatos!
Uite site-ul unei organizatii http://www.aditivialimentari.org/ si eti gasi descrierea ingrendientelor si efectelor a diverse produse din comert si o multitudine de articole interesante!
O mica poveste: cand am cumparat o revista am primit si un piculet de Maggie sau Knorr, nu mai stiu, si zicea ca are 12 legume intr-un plic de 2 grame greutate. Cate grame de legume erau in el, dupa ingrendiente: 0,02 grame. Uita-te pe punga cu knor ce cantitate are si cat este de fapt leguma! Restul este glutamat si alte prostii... a si sare. De ce sa dai 10 lei pe sare in loc de 2 lei? Iar glutamatul... ne plareste sistemul nervos, in stimuleaza peste masura ca sa ne para 0,02 g legume cat 2grame, de 100 de ori mai gustoase, deci de 100 de ori fortat creierul nostru sa simta, va inchipuiti cat ne afecteaza.
Va doresc multa sanatate ca daca nu o ai... stiti
adela_ion
Postat pe 13 Ianuarie 2010 14:15
Buna tuturor! eu folosesc gatit si unt si ulei de masline depinde de ceea ce vreau sa prepar. In ceea ce priveste untul, unii spun ca ar fi toxic atunci cand il incalzesti insa eu am gasit si pareri care spun ca untul ar fiideal pentru gatit dar ca cel mai bun ramane uleiul de masline extra virgin (cel cu aciditate sub 1%) pe care eu il folosesc in 99 la suta din preparate si nu am simtit nici o modificare in ceea ce priveste gustul. Cred ca depinde foarte mult de calitatea acestuia. Altii spun ca untul de palmier este cel mai bin insa exista si pareri care sustin ca acesta ar fi cancerigen. Deci , "cate bordeie atatea obiceie".
memphis
Postat pe 13 Ianuarie 2010 17:14
Salut tuturor si la multi ani!!
Eu locuiesc in Franta si aici foarte multa mincare se face pe baza de unt, prajelile mai ales si din aceasta cauza m-am interesat la subiect, nutritionistii de aici spun ca e absolut contraindicat untul pentru a praji, pentru ca la temperaturi ridicate el se arde si contine foarte multe substante cancerigene si isi pierde toate calitatile, in genere untul trebuie consumat in cantitate moderata, dat fiind faptul ca e foarte gras si creste nivelul colesterolului, putem folosi untul doar pentru a incalzi alimentele.
In ce priveste uleiul, eu il folosesc pe cel de masline peste tot, insa pentru prajit il amestec cu cel de floarea soarelui, am vazut ca multe dintre voi se pling de gustul pe care o capata mincarea de la uleiul de masline, dar cred ca aceasta depinde de calitatea uleiului, eu nu am nici o problema, din contra.
Eu sunt pentru folosirea uleiului zilnic si a untului ocazional.

Cele bune!
lilka
Postat pe 13 Ianuarie 2010 20:55
buna ziua! stie cineva de la ce poate sa iasa o mancare amara? tigaia nu e de vina, legumele le-am gustat inainte. usturoi nu am pus, nu a fost mancare cu vinete. sa fie de la ceapa calita in unt? am mai calit ceapa in unt si nu am patit asta...nici nu am calit-o doar pe ea de fapt, am pus imediat rosiile si apoi cartofii (si un pic de curry, boabe de piper, coriandru si cimbru). cred ca e de la unt, pt ca aceeasi mancare in ulei nu a iesit niciodata amara. voi ce ziceti?
Liana_Andreea_Voinea_1
Postat pe 9 Iulie 2014 23:09
De la: Liana_Andreea_Voinea_1, la data 2014-07-09 23:09:38buna ziua! stie cineva de la ce poate sa iasa o mancare amara? tigaia nu e de vina, legumele le-am gustat inainte. usturoi nu am pus, nu a fost mancare cu vinete. sa fie de la ceapa calita in unt? am mai calit ceapa in unt si nu am patit asta...nici nu am calit-o doar pe ea de fapt, am pus imediat rosiile si apoi cartofii (si un pic de curry, boabe de piper, coriandru si cimbru). cred ca e de la unt, pt ca aceeasi mancare in ulei nu a iesit niciodata amara. voi ce ziceti?

Daca nu este de la prea mult curry, atunci este de la ceapa! De multe ori se intampla cand dam ceapa pe razatoare, moment in care ea oxideaza! Mie mi s-a intamplat la o salata de vinete si am fost nevoita s-o arunc! De-atunci am renuntat total la aceasta ustensila...folosesc numai robotul de bucatarie!
rondina
Postat pe 10 Iulie 2014 15:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bautura Bioactiva Tahitian Noni 14 De la: CarlaT 21 Septembrie 2010 15:03
Vand ciuperca tibetana (chefir de lapte) 4 De la: OPHELIA2008 6 Noiembrie 2015 15:56
Alimente bio vs non-bio 19 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 11:24
jurnalul de slabire 74 De la: kudika_1012859 3 August 2016 08:29
Ingrasareeee 15 De la: Monyk44- 16 Februarie 2014 16:01