Setari Cookie-uri

Postinor 2

Daca dupa ce am luat Postinor 2 si la 5 zile mi-au aparut sangerari mai exista posibilitatea sa fi ramas insarcinata?
Acele sangerari nu stiu daca erau menstruatie sau nu, dar au durat chiar atat cat imi tine aceasta.
Am citit pe net ca daca apar sangerari inseamna ca nu esti insarcinata.
Totusi ma ingrijorez pt ca menstruatia trebuia sa-mi vina dupa 3 saptamani dupa ce am luat Postinor dar a trecut o saptamana....si nimic. Ajutati-ma va rog
i_larisa
Postat pe 24 Martie 2009 21:09
Imi dati un raspuns va rooog?
i_larisa
Postat pe 26 Martie 2009 18:24
daca ai luat pastilele corect(dupa prima o iei pe a 2a dupa12 ore)nu ar trebui sa fie probleme.ptr siguranta ta poti sa mergi la un ginecolog sau sa faci un test de sarcina.pot fi si reactii adverse de la postinor2...citeste prospectul cu atentie...si sa nu iei mai mult de o data pe an postinor ptr ca e un contraceptiv de urgenta...nu trebuie folosit ca anticonceptionalele normale..
bafta
multa sanatate
rilury
Postat pe 26 Martie 2009 21:22
Am luat corect pastilele, prima comprimata dupa 17 ore iar pe cea de-a doua dupa 12 ore. Prospectul l-am citit chiar de mai multe ori.
Mersi pentru raspuns
i_larisa
Postat pe 27 Martie 2009 21:32
cu placere!
rilury
Postat pe 27 Martie 2009 21:45
am si eu o intrebare....ciclu mi a intarziat 9 zile..am facut 2 teste de sarcina care mi au iesit negative..am facut si un test de sarcina pe baza de sange iar pt k nu am putut ajunge sa mi iau rezultatul am trimis o amik sa mi le ia si sa mi trimita mesaj q raspunsul adik rezultat 0.100 interval de referinta 0.1-5.3 in afara perioadei de sarcina...si nu inteleg nimic..sunt sau nu insarcinata???as dori si eu un raspuns
healthy001097
Postat pe 27 Martie 2009 21:59
testele de sarcina ... cu folosirea urinei sunt sigure...depisteaza si sarcinile extrauterine...si chiar daca unu ar da un rezultat eronat...al doilea nu poate gresi...un test de sarcina se face la 7 zile dupa intarzierea menstruatiei...
ptr siguranta ta poti sa mergi la un control ginecologic si sa ceri un echo...medicul iti va spune atunci sigur daca esti sau nu insarcinata...
intarzierea ciclului poate fi si din cauza stressului,oboselii excesive,raceala.
astept sa-mi scrii ce s-a mai intamplat..

rilury
Postat pe 27 Martie 2009 22:41
pai testele de sarcina : unul l am facut inaintea CM cu cateva zile la insistentele prietenului meu pt ca aveam pofta de mancare..iar al doilea dupa ce mi a intarziat 1 zi si au acelasi rezultat negativ iar cel pe baza de sange la am facut la 6 intarziere....cu rezultat 0.100 interval de referinta 0.1-5.3 in afara perioadei de sarcina din care nu pricep nimic pt k cine mi a luat rezultatele nu a intrebat nimic...mi a zis doar k urmeaza sa fac o ehco ca sunt la limita..mie trebuia sa mi vina CM pe 19feb dar nici acum nu mi a venit :(..crezi k poti sa mi dai un raspuns
healthy001097
Postat pe 27 Martie 2009 22:50
cand ai avut ultimul contact neprotejat?
rilury
Postat pe 27 Martie 2009 22:53
pe 12 martie..iar viata sexuala mi am inceput o in februarie pe 15 dar am avut contact protejat...si am mai avut contact neprotejat pe 1 martie..
healthy001097
Postat pe 27 Martie 2009 23:01
cu cifrele alea nu te pot ajuta...iar faza ca esti la limita nu o inteleg...raspunsul trebuie sa fie ori pozitiv ori negativ...nu esti doar un pic sau mai mult insarcinata...esti sau nu esti si atat...sa-mi scrii de ultimul contact neprotejat...macar aproximativ...
rilury
Postat pe 27 Martie 2009 23:01
De la: healthy001097, la data 2009-03-27 23:01:01pe 12 martie..iar viata sexuala mi am inceput o in februarie pe 15 dar am avut contact protejat...si am mai avut contact neprotejat pe 1 martie..



ciclul trebuia sa-ti vina pe 19 luna asta???daca da...atunci nu sunt prea mari sanse sa fi insarcinata.pe 19 februarie ai avut sau nu menstruatie??
zi-mi asa...ultimu ciclu...sigur.
rilury
Postat pe 27 Martie 2009 23:06
pai ultimul contact neprotejat a fost pe 12 martie
healthy001097
Postat pe 27 Martie 2009 23:06
pe 19 feb mi a venit ciclu...iar mie imi vine la 28 de zile si imi vine regulat foarte rar q o zi inainte sau o zi dupa imi intarzie
iar luna aceasta trebuia sa mi vina pe 19 si a intaziat cam 8 zile maine fac 9
healthy001097
Postat pe 27 Martie 2009 23:08
www.solutiidecriza.com
irina4life
Postat pe 27 Martie 2009 23:10
De la: healthy001097, la data 2009-03-27 23:08:49pe 19 feb mi a venit ciclu...iar mie imi vine la 28 de zile si imi vine regulat foarte rar q o zi inainte sau o zi dupa imi intarzie
iar luna aceasta trebuia sa mi vina pe 19 si a intaziat cam 8 zile maine fac 9




cel mai sigur maine mai ia un test de sarcina si fa-l...daca iese negativ nu esti insarcinata...
uite..tie ti-a venit pe 19feb,ovulatia in mod normal ar trebui sa o fi avut pe 4martie...5zile inainte...si 5 zile dupa..adica intervalul 27feb-10martie e perioada fertila...cu contactul din 1martie intri in intervalul asta...dar daca zici ca ai facut 2teste de sarcina si au iesit ambele negative...nu esti insarcinata.in plus la inceperea vietii sexuale se produc modificari hormonale si altele ale organismului tau.eu zic sa faci maine alt test...daca e negativ poti sta linistita...nu se pot insela 3teste.sa ma anunti ce rezultat iese maine.
rilury
Postat pe 27 Martie 2009 23:17
o sa ma duc maine la farmacie...sa mi iau un test si sper sa mi iasa negativ... ms mult pt sfat
healthy001097
Postat pe 27 Martie 2009 23:25
De la: healthy001097, la data 2009-03-27 23:25:50o sa ma duc maine la farmacie...sa mi iau un test si sper sa mi iasa negativ... ms mult pt sfat



ti-am trimis un mesaj privat...citeste-l
rilury
Postat pe 27 Martie 2009 23:27
Buna..dupa cum chiar tu spuneai, Postinor 2 a fost cauza pentru care ti-a aparut sangerarea..tocmai pentru a nu ramane insarcinata!! Daca ai luat pastilele in timp util, adik prima la maxim 72 de ore de la contact si a doua la 12 ore dupa prima tableta, sansele de a fi ramas sunt extrem de mici, mai ales datorita sangerarii aparute..si eu am luat acum cativa ani si mi-a dereglat complet menstruatia..pentru linistea ta, ai putea sa iti faci un test de sarcina, mai ales ca e posibil sa apara in continuare dereglari ale menstruatiei..iti sugerez sa nu mai folosesti contraceptia de urgenta, este foarte daunatoare, ulterior folosirii ei apar multe modificari in organism..si dak totusi se intampla, vorbeste cu o farmacista sau o doctorita inainte, pentru a avea toate detaliile asupra acestei pastile si efectele care apar.Fa-o cu cap data viitoate, pentru a te scuti de toate aceste griji...toate cele bune!
ramona_ssx
Postat pe 31 Martie 2009 11:03
Prima pastila am luat-o la 17 ore, iar a doua dupa 12 ore.
Nici acum n-as fi vrut sa folosesc contraceptia de urgenta, dar s-a intamplat un mic accident cu prezervativul si....decat sa fi ramas insarcinata...
i_larisa
Postat pe 31 Martie 2009 21:36
va rog sa`mi raspundeti si mie am luat postinor exact cum trebuie corect dar ciclul imi intarzie sa apara mi`a enit o menstratie sau acel spoting ma tinut 5 zile dupa ce am luat acele pastile dar acuma mi`a intaziat aprox 2 sapt ce ma fac :( am am facut si un test de sarcina sure ceck si a iesit negativ raspundetimi va rog mult
healthy001936
Postat pe 30 Aprilie 2009 14:33
Mie mi-a venit menstruatia dupa o luna de la administrarea acestei pastile.
Asa ca mai asteapta... mai ales daca ti-ai facut si test de sarcina poti fi mai linistita.
E greu dar... ai rabdare...
i_larisa
Postat pe 30 Aprilie 2009 16:19
. va rog inca de la inceput sa ma ajutati cu un raspuns.. Pe data de 25 aprilie mi-a venit mentruatia [ cu o intarziere de 8 zile],iar in seara de 2 mai am avut un contact sexual neprotejat,iar prietenul mi-a zis ca nu si-a dat drumul in mine..ci afara..insa nu sunt foarte sigura. Dupa metoda calendarului as fi inca in perioada fertila..exista vreun risc?vreo posibilitate sa se fi intamplat ceva?e cazul pentru a lua pilula de a doua zi- postinor? Va multumesc anticipat pentru raspuns,pe care il astept cat mai curand...va rog frumos ..sunt panicata..si trece timpul..
llia
Postat pe 4 Mai 2009 00:00
Pt llia...daca in data de 25 aprilie a aparut sangerarea, asta ar insemna k a tinut minim 3 zile...deoarece ai scris k a venit cu o intarziere de 8 zile, asta inseamna k exista anumite dereglari..care pot duce si la o eventuala eliminare a unui ovul..nu neaparat la 28 de zile...daca ai avut contactul sexual in data de 2, sansele unei eventuale sarcini sunt foarte mici, dar exista..nu as recomanda nimanui contraceptia de urgenta, dar si eu am folosit Postinor..s-a intamplat, dar m-am invatat minte..nu iti voi spune sa il iei, nu sunt in masura..dar eu, dak as fi in locul tau, l-as lua..pentru a fi sigura k totusi am facut ceva pentru a evita o eventuala sarcina...tin sa precizez k Postinor nu reprezinta in nici un caz o metoda de contraceptie..si iti va deregla menstruatia si mai mult..cel putin, mie asta mi s-a intamplat...dak vrei sa mai vb, id-ul meu e ramona_ssx...o seara buna..
ramona_ssx
Postat pe 5 Mai 2009 22:35
ma ajutati si pe mine cu un raspuns,va rog ? menstruatia trebuia sa-mi vina cam pe 20-21 mai si nu mi-a venit,dar in timpul asta am avut niste secretii inchise la culoare.pe data de 24 am avut un contact sexual protejat,dar nu stiu ce s-a intamplat cu prezervativul.s-a rupt si nu sunt sigura daca in timpul actului sau cand a fost scos.pentru orice eventualitate am luat postinor 2 in aceeasi zi.dupa aceasta zi n-am mai avut secretiile acelea inchise la culoare.au trecut 2 saptamani de atunci si inca nu mi-a venit menstruatia,dar ma dor sanii destul de tare,ca inainte de ciclu...nu stiu ce sa mai inteleg si ce sa fac.mi-e destul de frica si nu stiu daca e posibil sa fiu insarcinata sau imi intarzie din alte motive.
kudika008454
Postat pe 4 Iunie 2009 14:44
pt irreplaceable:
si pe mine m-au durut sanii foarte tare inainte sa-mi vina menstruatia dupa ce am luat postinor 2...
poate iti va veni si tie...dar pt linistea ta e mai bn sa-ti iei un test de sarcina
i_larisa
Postat pe 4 Iunie 2009 16:05
si eu am luat Postinor-2...n`am avut nici pe dracu` de la el...accidentul l`am avut in aprilie, fix la jumatatea perioadei fertile, culmea a fost ca dupa ce am luat Postinor-2, mi`a venit ciclul la fix!! (ceea ce, in mod normal, nu se intampla ) am avut o usoara stare de greata vreo 2 zile...asta a fost tot
silverinne86
Postat pe 12 Iunie 2009 21:13
pls ajutati'ma si pe mn..am luat postinor 2 si peste max 2 ore de la administrare a inceput sa am diaree:-s.. ce se intampla???
healthy004478
Postat pe 17 Iulie 2009 16:44
De la: healthy004478, la data 2009-07-17 16:44:35pls ajutati'ma si pe mn..am luat postinor 2 si peste max 2 ore de la administrare a inceput sa am diaree:-s.. ce se intampla???


hmm...cred ca ar fi bine sa discuti cu un farmacist sau cu un medic, si asta cat mai repede posibil...exista posibilitatea ca substanta sa se fi eliminat din organism inainte de a-si face efectul scontat...
silverinne86
Postat pe 18 Iulie 2009 15:20
Buna as avea si eu o intrebare..Daca am avut contact sexual in seara de 24-25 iunie, ciclul dabea imi trecuse cu o zi sau chiar 2..am luat postinor cred ca prea repede cam la o jumatate de ora dupa contact..si a2a pastila am luat-o la 12 ore.e vreo problema?dupa dupa 4 zile a avut loc acea scurgere..care a tinut 3 zile..iar acum in luna iulie trebuia sa-mi fi venit pe 17..ca asa mi-a venit luna trecuta..dar nu-l am deloc regulat..au trecut cam 8 zile si nici acum nu mi-a venit.exista posibilitatea sa fi ramas insarcinata? sau daca a avut loc acea scurgere nu trebuie sa-mi fac probleme..dereglarile fiind de la Postinor? astept si eu un raspuns va rog frumos.
izza_healthy
Postat pe 25 Iulie 2009 10:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nasterea 6 De la: didii 14 Decembrie 2009 10:13
ce este de facut 4 De la: sia_7 1 Aprilie 2010 09:29
Disfunctii sexuale 2 De la: fericire 7 Decembrie 2009 17:37
premenopauza sau amenoree 13 De la: gabitza75 25 Martie 2013 20:16
sunt in dubii.... 13 De la: MissRainbow 21 Februarie 2012 07:59