Setari Cookie-uri

Lactatie dupa nastere

Am nascut acum 2 luni (nastere pe cale naturala) un fat mort. Evident, nu am alaptat, doctorul mi-a recomandat niste pastile care sa opreasca lactatia, dar m-a zis sa le iau numai daca am lapte, daca ma dor sanii. Mi-a mai zis ca indiferent daca am lapte sau nu, lactatia se va opri prin nestimulare. Nu le-am luat (pastilele) pentru ca nu am avut nicio durere, am crezut ca nu am lapte. Acum cateva zile am vrut sa verific si apasand pe sfarcuri au aparut niste bobite cu lichid galben (presupun ca este colostru), dar foarte putin, la a doua apasare nu a mai iesit nimic. Of, nu stiu acum, am lapte in sani, e normal asa ceva dupa 2 luni de la nastre in care nu am alaptat? Stie cineva?
maddy27
Postat pe 19 Ianuarie 2010 11:38
Eu am perdut o sarcina, fara voia mea ma dat in hemoragie mare apoi ma chirotat , copilul nu era format bine, eram numai cheaguri toata.Vreau sa spun ca dupa acest incident, m-ia curs lapte din sini mult timp, aproape un an dar nu m-am dus la medic atunci, am zis ca e normal, si nu e ptr. ca de la asa ceva eu acum am noduli la amindoi sinii. Eu zic sa te prezinti la medic, cit nui prea tirziu, si sa urmezi, medicatia necesara.
kudika098645
Postat pe 22 Ianuarie 2010 19:35
Multumesc de raspuns, la ce medic sa ma duc, la ginecolog? Sau la alt medic?
maddy27
Postat pe 23 Ianuarie 2010 11:19
cu multa placere la ginecolog
kudika098645
Postat pe 23 Ianuarie 2010 13:20
E normal sa ai lactatie dupa nastere si e normal sa urmezi un tratament de stopare a ei atata timp cat nu alaptezi.Daca ai lactatie si sanii nu sunt goliti poate degenera in anumite afectiuni,cum ar fi mastita.Nu incerca sa ii golesti prin metode proprii pentru ca stimulezi lactatia.Bine e sa faci o vizita la ginecolog si sa rezolvi problema.Multa sanatate!
cmonikdulcik
Postat pe 31 Ianuarie 2010 17:31
am intrebat medicul si mi-a spus ca daca nu ma dor sanii, nu am febra, nu sunt tensionati, sa nu iau niciun tratament, o sa treaca de la sine. Cica nu sunt probleme daca nu se manifesta alte simptome. Sper sa aiba dreptate.
maddy27
Postat pe 1 Februarie 2010 15:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am doar 18 ani si simt ca viata nu are nici un sens 9 De la: lucianmbv 29 Noiembrie 2009 02:12
contraceptia in absenta menstruatiei 8 De la: evrika 22 Ianuarie 2010 14:34
buna 5 De la: GRIGORESCU 8 Februarie 2012 23:49
Sarcina sau dereglare hormonala ? 5 De la: kudika_968547 13 Iunie 2014 11:58
Buna,vreau niste raspunsuri la intrebari daca se poate 15 De la: RobyT 28 Mai 2009 10:15