Setari Cookie-uri

Am nevoie de cateva opinii, scumpe doamne...

De la: crysa_tm, la data 2010-07-07 20:02:53
De la: arhanghel, la data 2010-07-07 16:18:35
De la: crysa_tm, la data 2010-07-07 11:13:23
De la: leo_, la data 2010-07-07 11:05:14
De la: ruxDUBAI, la data 2010-07-06 16:30:451.Da e normal sa sangerezi ma multe zile in primele luni de anticonceptionale;
2.Draga mea,poate nu vrei tu sa te duci la doctor ,da3,o femeie care are o viata sexuala trabuie macar la 6 luni sa visiteze ginecologia.de asemena cum poti sa iti anticonceptionale aiurea fara abroabarea doctorului.nu stii ca anticonceptionalele contin homaoni si luate aiurea nu mai ca exista un mare risc sa te ingrasi ,dar,au fost si cazuri cand fetelor ca tine le_au aparut par pe fata si pe piept.si unde ai auzit tu ca anticonceptionalele ingrasa?da in primele luni pana se obijnuieste organismul vei avea un apetit mai mare ,dar,asta poate fi controlat si dupa ce s_a obijnuit organismul nu mai poti da vina pe anticonceptionale.am luat anticonceptionale de la 16 ani si nu pt viata sexuala(ca eram virgina) ci pt probleme hormonale ,asa ca crede_ma cand iti spun, nu poti sa te joci cu asta!


daca isi permite pentru ca la o vizita te termina ginecologul la partea financiara


Isi ia frumos o trimitere de la medicul de familie si nu plateste nimic iar mai nou (sau chiar de ceva vreme) sunt centre de Planning familial in mai toate spitalele din toate orasele unde tot asa..nu platesti nimic. Banii nu sunt o scuza in cazul de fata


Vrajeala ca nu platesti nimic, ai fost tu si n-ai platit nimic?


Da, eu merg o ginecoloaga si ea m-a invatat sa-mi iau trimitere de la medic sa nu platesc consultatia, ecograful si lama.Restul: Papa Nicolau si alte teste extra le platesc. Dar consultul banal si nu numai nu le platesc. Chiar nu e vrajeala


Pe mine m-au pus sa platesc si mi-au facut si morala ca vai...cum de nu ma asteptam sa nu platesc. Si imi luasem trimitere de la medicul de familie
arhanghel
Postat pe 9 Iulie 2010 17:02
De la: arhanghel, la data 2010-07-09 17:02:47
Pe mine m-au pus sa platesc si mi-au facut si morala ca vai...cum de nu ma asteptam sa nu platesc. Si imi luasem trimitere de la medicul de familie


deci eu sunt barbat si nu ma pricep, dar in general tot noi, barbatii ne ocupam de partenere sa mearga la control (in majoritatea cazurilor). de asta intreb, vreau sa stiu cam ce ma asteapta pe acolo. ultima data m-a costat vreo 2 milioane, cu trimiterea luata de la mama, pt. ca e medicul ei de familie. si 1,5 mil costau "micile interventii". si pariez ca nu e ultima data cand trebuie sa duc o fata la ginecolog...
leo_
Postat pe 9 Iulie 2010 20:49
De la: rashela, la data 2010-07-09 03:38:08Shh! Si eu sunt nervoasa sau asa am impresia, ca toate imi tuna si-mi fulgera, dar eu macar dau vina pe caldura de aici. (E buna ca nu mai pui un gram pe tine, totusi ). Dar voi ce aveti? Nu v-am zis eu de o mie de ori, ca pe net nu poti sa pricepi o ironie sau o gluma, asa de simplu? N-am zis. Dar o zic acum.


stem_29
Postat pe 9 Iulie 2010 23:07
Leo, o sa incerc eu sa te ajut cel mai bun e un control in spital. e mai ieftin si ai garantia ca iti efectueaza toate investigatiile necesare. eu am platit vreo 200 de lei la o clinica privata, ca sa ajung tot la spital si sa ma usurez (de bani ) si acolo.in rest, sanatate
tarantula
Postat pe 10 Iulie 2010 05:43
Am luat anticonceptionale 15 ani cu foarte mici intreruperi.Am ceva probleme cu ficatul,am avut probleme in perioada aceea si cu greutatea .Le-am rezolvat dar cu foarte multe disciplina.Ce vreau sa spun este ca anticonceptionalele mi-au creat necazuri pe care ,daca n-as fi fost destul de riguroasa(spun medicii)le-as fi putut scapa de sub control si rezultatul ar fi fost devastator.Deci,sfatul meu este mai bine nu.Alte metode:prezervative,spalaturi locale imediat dupa consumarea actului sexual.
viogen26
Postat pe 10 Iulie 2010 09:56
DACA CUMVA VREI SA EVITI O SARCINA SI NU POTI LUA ANTICONCEPTIONALE ORALE MAI SUNT SI CELE LOCALE-EU LE FOLOSEC DE MULTI ANI SI NU AM AVUT PROBLEME....DAR DACA LE FOLOSESTI PENTRU DURERI DE CAP SAU ALTE SIMPTOME E O GRESEALA ....MERGI LA MEDIC PENTRU CELELATE DURERI..SUCCES
angelalb
Postat pe 10 Iulie 2010 10:24
estorgenii favorizeaza depunerea lipidelor in adipocite, insa depinde de orgaism sau de regimul alimentar daca te ingrasi sau nu.
ellyaisha
Postat pe 10 Iulie 2010 10:38
....Orice anticonceptional se administreaza numai dupa ce ai facut o analiza complecta a organismului tau deci va trebui sa mergi la doctorul ginecolog sa spui care este problema si asta cit mai urgent,faptul ca singerezi inca este un semn de alerta si ar trebui sa te ingrijoreze,Sa nu mai faci acest lucru niciodata ,va trebui sa intrerupi urgent aceste pastile sa te duci la medic sa iei numai pastilele care ti se recomanda .Mai nou exista niste pleystere care se aplica pe mana aceste sunt speciale ptr. persoanele sensibile genital.Hai iubita nu mai intarzia si gindestete ca Sanatatea este pretioasa.
Maryah48
Postat pe 10 Iulie 2010 14:09
Sunt periculoase in primul rand pentru ficat,iar efectele pe termen lung sunt greu de prevazut cu atat mai mult ,cand pe piata apar tot altele....!!! Mai bine un sterilet de performanta,isau protex in perioada fertila .Tot ce nu este natural dauneaza grav sanatatii,iar barbatii care nu-si menajeaza sotiile ...inseamna ca se iubesc numai pe ei !!!
kudika133347
Postat pe 10 Iulie 2010 14:21
am luat logest tp de un an la sfatul med binenteles,si am slabit 10 kg,acum iau mycroginon,nu e normal sa sangerezi probabil nuti folosesc,tre sa faci analizeca sa sti ce sa iei si chiar si asa uneori nu le nimeresti
loredana29
Postat pe 12 Iulie 2010 18:48
Dragelor, nu va chinuiti in halul asta organismul...s-a inventat prezervativul...
kudika226898
Postat pe 12 Iulie 2010 20:11
De la: kudika133347, la data 2010-07-10 14:21:49Sunt periculoase in primul rand pentru ficat,iar efectele pe termen lung sunt greu de prevazut cu atat mai mult ,cand pe piata apar tot altele....!!! Mai bine un sterilet de performanta,isau protex in perioada fertila .Tot ce nu este natural dauneaza grav sanatatii,iar barbatii care nu-si menajeaza sotiile ...inseamna ca se iubesc numai pe ei !!!


Nota 10! mai ales pentru ultima parte.
stem_29
Postat pe 12 Iulie 2010 22:04
Stai de vorba cu un medic ginecolog ! Am trecut si eu prin asta, nu cred ca trebuie luare dupa .......ureche!
adela18
Postat pe 13 Iulie 2010 02:10
De la: leo_, la data 2010-07-09 20:49:39
De la: arhanghel, la data 2010-07-09 17:02:47
Pe mine m-au pus sa platesc si mi-au facut si morala ca vai...cum de nu ma asteptam sa nu platesc. Si imi luasem trimitere de la medicul de familie


deci eu sunt barbat si nu ma pricep, dar in general tot noi, barbatii ne ocupam de partenere sa mearga la control (in majoritatea cazurilor). de asta intreb, vreau sa stiu cam ce ma asteapta pe acolo. ultima data m-a costat vreo 2 milioane, cu trimiterea luata de la mama, pt. ca e medicul ei de familie. si 1,5 mil costau "micile interventii". si pariez ca nu e ultima data cand trebuie sa duc o fata la ginecolog...


Sunt niste escroci!! N-ai ce le face.
Nu prea ma pricep eu sa te sfatuiesc cum sa faci...la fel cum ai scris si tu mai sus am facut si eu: mi-am luat trimitere de la medicul de familie si m-am dus la o policlinica din oras.
arhanghel
Postat pe 14 Iulie 2010 01:31
De la: arhanghel, la data 2010-07-14 01:31:40
De la: leo_, la data 2010-07-09 20:49:39
De la: arhanghel, la data 2010-07-09 17:02:47
Pe mine m-au pus sa platesc si mi-au facut si morala ca vai...cum de nu ma asteptam sa nu platesc. Si imi luasem trimitere de la medicul de familie


deci eu sunt barbat si nu ma pricep, dar in general tot noi, barbatii ne ocupam de partenere sa mearga la control (in majoritatea cazurilor). de asta intreb, vreau sa stiu cam ce ma asteapta pe acolo. ultima data m-a costat vreo 2 milioane, cu trimiterea luata de la mama, pt. ca e medicul ei de familie. si 1,5 mil costau "micile interventii". si pariez ca nu e ultima data cand trebuie sa duc o fata la ginecolog...


Sunt niste escroci!! N-ai ce le face.
Nu prea ma pricep eu sa te sfatuiesc cum sa faci...la fel cum ai scris si tu mai sus am facut si eu: mi-am luat trimitere de la medicul de familie si m-am dus la o policlinica din oras.


ti-am zis, pe mine ma primeste cu trimitere, ea m-a invatat. Inainte mergeam si plateam tot. Poate doctorita asta e mai faina, ce sa zic? Oricum...pentru sanatatea mea platesc oricat
_Cryssa_
Postat pe 14 Iulie 2010 09:18
Si eu iau logest. Inainte am luat yasmin si au avut unele dureri de cap, greata, ameteala, cand le incepeam si cand am renuntat la ele definitiv. Cred ca e o tampenie sa le iei dupa ureche, ca le-a incercat vecina, mama sau altcineva. Organismul fiecaruia e unic, ceea ce-mi prieste mie, nu e valabil si pt tn intotdeauna. Nu mi se pare normal sa sangerezi in permanenta, mai ales ca iei contraceptivele. Varianta cu ingrasatul cred ca este adevarata. Eu am renuntat la ele vreo 6 luni si am luat vreo 4-5 kg. Acum de la logest mi-e ok, n-am sesizat reactii adverse, cred ca e un contraceptiv usor de acceptat de organism. Du-te la medic, ceea ce ti se intampla nu e normal!!! Plus ca o vecina de-a mea a luat din auzite si cred ca a luat intr-un an jumate, vreo 20 de kg.
uratzica
Postat pe 15 Iulie 2010 12:13
Salut,

Cu anticonceptionalele nu e de gluma. in nici un caz nu ar trebui luate dupa ureche.
Eu am luat Diane35 4 ani fara intreruperi (la sfatul endocrinologului, cu toate analizele facute). M-am simtit bine cu ele, nu m-am ingrasat, ciclurile au venit ceas mereu. La inceputul anului am renuntat la ele, am slabit 1 kg, dar surpriza - nu mi-a mai venit ciclul. Asa ca acuma i-au duphaston sa-mi reglez ciclul din nou.

Deci concluzia - cu hormonii nu e de joaca. Nu te lega la cap daca nu te doare. Sanatatea ta trebuie sa fie mai presus de toate.
gazutza
Postat pe 16 Iulie 2010 13:19
nu lua anticonceptionale dupa capul tau. Du-te la un medic ginecolog, care dupa niste analize iti poate da sfaturi si prescrie anticonceptionalele care se potrivesc organismului tau. Medicul de familie, banuiesc ca nu este si ginecolog:)
dide49
Postat pe 19 Iulie 2010 10:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Planta maca 6 De la: gabita_d 9 Februarie 2011 08:47
am nevoie de un sfat !! 8 De la: healthy017299 12 Octombrie 2010 11:41
vreau sa fiu mama purtatoare 30 De la: rockk 23 Martie 2011 17:52
intrebare 2 De la: Ale_xandra_27 9 Mai 2011 02:19
Dilema, va rog?? 14 De la: kudika461661 1 Noiembrie 2011 16:26