Setari Cookie-uri

diferenta de varsta

hei... am 18 ani, el implineste sambata 36 de ani. Ne iubim. Dar toata lumea este impotriva noastra. Il iubesc, ma iubeste, trebuie sa ma intereseze altceva?
A fost dragoste la prima vedere, dar la inceput am ezitat amandoi sa facem primul pas. Aveam aceleasi lucruri in cap, daca se sperie si fuge, daca nu ma place, daca imi da o plama si pleaca(el), daca are pe altcineva(eu), etc. si toate astea au continuat pana intr-o zi cand el m-a luat in brate si m-a sarutat, nu am fugit si nu i-am dat nici o palma, eram fericita.
Oare fac ceea ce trebuie? cine poate sa-mi dea si mie un sfat?
cozy
Postat pe 15 Iulie 2010 08:07
cat de dificila e dragostea. E greu de spus daca faci bine sau nu, dar in timp diferenta mare isi va spune cuvantul, va aparea gelozia... si toate sentimentele de la inceput se vor schimba ! Ai mare grija sa nu suferi mai tarziu... !
darya28
Postat pe 15 Iulie 2010 08:21
In orice cuplu exista un decalaj cronologic (mai mic sau mai mare).O relatie are sanse de reusita cand se acorda mai multa atentie asemanarilor decat deosebirilor.
Cu alte cuvinte, atunci cand cei doi ajung sa pretuiasca atat de mult ceea ce au in comun incat deosebirile dintre ei nu numai ca devin torelabile dar chiar ii ajuta sa se cunoasca si sa comunice mai bine. Inseamna ca ei se accepta reciproc asa cum sunt si decid sa se bucure cat mai mult de ceea ce ii uneste.

Dupa un timp, insa, vei descoperi ca pretul acestei alegeri este un contro nemasurabil din partea barbatului (el fiind mai in varsta ca tine), ce te va trata intotdeauna ca pe un copil, si de aici vei pierde orice sansa de a evolua.
Relatia voastra nu decurge ca doi adulti de varste diferite capabili de a se intelege si respecta reciproc, ci este conditionata de supunere, de asimetria rolurilor in cuplu.
Lisssa
Postat pe 15 Iulie 2010 08:40
Sunt curioasa ce o sa spui cand tu o sa ai 30 si el 48
Barbie30
Postat pe 15 Iulie 2010 08:47
dragostea nu are varsta!voi incercati daca va merge bine daca nu ,macar stiti ca ati incercat. succes!iubiti'va mult!
sweet_heart
Postat pe 15 Iulie 2010 08:49
nu pot nici sa arunc cu tarana in voi...nici sa va laud
e o relatie intre 2 oameni, placuta
poate deveni neplacuta peste un timp sau nu
totul depinde de voi
eu una sper sa fiti fericiti.

daca el va fi mai tarziu gelos pt ca esti tanara in timp ce el apune..nu ma intreba pe mine..
dragon_fly88
Postat pe 15 Iulie 2010 20:16
ce inseamna pt tine draga "il iubesc si ma iubeste"
Shhh
Postat pe 15 Iulie 2010 20:21
De la: Shhh, la data 2010-07-15 20:21:49ce inseamna pt tine draga "il iubesc si ma iubeste"


fara intrebari capcana...
_oktober_
Postat pe 15 Iulie 2010 20:29
Barbie30
Postat pe 15 Iulie 2010 21:08
De la: _oktober_, la data 2010-07-15 20:29:09
De la: Shhh, la data 2010-07-15 20:21:49ce inseamna pt tine draga "il iubesc si ma iubeste"


fara intrebari capcana...



respect reciproc, intelegere, foarte multe lucruri in comun, incercam mereu sa ne facem unu pe altu' fericiti
cozy
Postat pe 16 Iulie 2010 19:13
Nu e neaparat problematica diferenta de 18 ani intre 2 oameni care se iubesc, doar ca varsta ta e prea mica ca sa te raportezi la nevoile unui barbat de 36 ani. Daca tu aveai 30 ani si el 48 era altceva... Ma intreb oare el ce a vazut la o pustoaica de 18 ani? Credeam ca un barbat la aceasta varsta ar trebui sa caute o femeie, nu o pustoaica... Chiar daca spune ca te iubeste si iti arata asta, chiar si asa cred ca are o problema el...
anutzzaa
Postat pe 17 Iulie 2010 04:03
problema in ce sens? nu pot sa spun ca sunt o persoana urata, sau proasta...doamne fereste... e ceva diferit la el, are acel ceva...
cozy
Postat pe 20 Iulie 2010 21:50
varsta nu e neaparat un ghimpe intr-o relatie chiar daca unul dintre voi este mult mai mare. Dar gandeste-te la viitor, cand tu o sa fii de varsta lui sau un pic mai mare...o sa fii destul de tanara si o sa vrei sa te distrezi pe cand el probabil o sa vrea sa stai acasa a ii calci o camasa. Conteaza mult si cat de deschis este el si cat ii place sa petreaca timpul in compania altora, dar cu timpul ti se cam duce cheful. Uita-te la mediatizatele cazuri Tiriac, Sau Columbeanu...ei stau acasa in timp ce iubitele sunt in cluburi...si ici si colo mai ies si ei in compania altor femei pt a nu zice presa ca doar ei sunt inselati. Eu iti zic in cazul in care vrei ceva serios si te gandesti la o casatorie. Sfatul meu e sa fii visatoare la modul general..sa speri la printul tau fara a zice ca el e acel cineva, sa traiesti clipa si sa te bucuri de ceea ce iti ofera si sa ii raspunzi in acelasi mod. Si ce o fi sa se intample o sa se intample. Nu are rost sa stai sa pui capat la o relatie doar din cauza ca iti zic unii ca nu va potriviti. Timpul o sa decida pt voi indiferent de ce alegere o sa faci acum.
tazz_woman
Postat pe 20 Iulie 2010 22:03
De la: cozy, la data 2010-07-20 21:50:15problema in ce sens? nu pot sa spun ca sunt o persoana urata, sau proasta...doamne fereste... e ceva diferit la el, are acel ceva...


Draga mea, daca nicio femeie nu l-a vrut pana la 36 de ani, atunci are o " hiba" ( hiba, la noi in ardeal inseamna problema)......ori e curvarel, ori cu nasul pe sus, ori ceva e cu el, ca altfel nu-mi explic cum un barbat matur ( zic asa pt. ca la 36 de ani nu ai cum sa ai mintea de 18, adica ai daca esti un pic ramas in urma....ma scuzi ca-s dura) are gandirea ta. Vorba cuiva de mai sus, daca tu aveai 30 si el 48, treaca- mearga.
Acum daca-mi zici ca a feciorit pana la 36 de ani pt. ca a facut cariera intr-un anumit domeniu......asta-i altceva.
Parerea mea este sa-ti cauti un fecior de seama ta, si-ti zic si de ce........acest om la 36 de ani nu o sa mai aiba chef sa " zburde" prin oras, prin discoteci, tu esti inca la anii la care-ti trebuie iesiri- veniri........o sa te ia si o sa te tina in casa, o sa imbatranesti inainte de vreme.
Succes!
stem_29
Postat pe 21 Iulie 2010 08:26
Sunt mereu visatoare... si cand ma astept mai putin primesc mai mult de la viata. Consider ca fiecare lucru care mi se intampla, e un lucru care ma duce mai departe spre ceva nou. Nu e inchis, e cel mai sociabil om pe care-l stiu, are prieteni de toate varstele, iese, se distreaza. Dar inca astept sa vad ce o sa urmeze.
cozy
Postat pe 21 Iulie 2010 14:26
De la: cozy, la data 2010-07-15 08:07:23hei... am 18 ani, el implineste sambata 36 de ani. Ne iubim. Dar toata lumea este impotriva noastra. Il iubesc, ma iubeste, trebuie sa ma intereseze altceva?
A fost dragoste la prima vedere, dar la inceput am ezitat amandoi sa facem primul pas. Aveam aceleasi lucruri in cap, daca se sperie si fuge, daca nu ma place, daca imi da o plama si pleaca(el), daca are pe altcineva(eu), etc. si toate astea au continuat pana intr-o zi cand el m-a luat in brate si m-a sarutat, nu am fugit si nu i-am dat nici o palma, eram fericita.
Oare fac ceea ce trebuie? cine poate sa-mi dea si mie un sfat?

De cand sunteti impreuna?
tematoare
Postat pe 22 Iulie 2010 15:37
7 luni nici nu-mi dau seama cum a trecut timpul parca mai ieri ne-am intalnit pentru prima data :X
cozy
Postat pe 22 Iulie 2010 18:46
nu as putea sa imi permit sa te judec...insa ceea ce pot sa iti zik este sa ai mare grija....potzi avea mult de suferit de pe urma acestei relatii,si ink ff mult...posibil sa te iubeasca nu zik nu..insa totusi este mult mai mare si este mult mai trecut prin viata ca tine,si este posibil ca atunci cand te vei simti in al noulea cer el sa te lase balta...daca sunt toti impotriva voastra cu atat mai mult..nu potzi lupta impotriva tuturor si nu ii poti sa ii faci pe toti ceillati sa sufere doar ca sa fii tu fericita...insa stii?? experientza e mama invataturii....asa ca te rog sa ai grija...sa nu regretzi mai tarziu
steffy91
Postat pe 29 Iulie 2010 22:28
De la: cozy, la data 2010-07-15 08:07:23hei... am 18 ani, el implineste sambata 36 de ani. Ne iubim. Dar toata lumea este impotriva noastra. Il iubesc, ma iubeste, trebuie sa ma intereseze altceva?
A fost dragoste la prima vedere, dar la inceput am ezitat amandoi sa facem primul pas. Aveam aceleasi lucruri in cap, daca se sperie si fuge, daca nu ma place, daca imi da o plama si pleaca(el), daca are pe altcineva(eu), etc. si toate astea au continuat pana intr-o zi cand el m-a luat in brate si m-a sarutat, nu am fugit si nu i-am dat nici o palma, eram fericita.
Oare fac ceea ce trebuie? cine poate sa-mi dea si mie un sfat?


mah...io am o dilema si vreau s-o lamurim. presupun ca nu faceti doar sex toata ziua, mai si discutati alea-alea. aici e intrebarea mea:
-ce discutati voi, alea-alea. adica tu ii povestesti lui cat de greu este sa-ti faci temele, cum te asculta la ora si nu stii raspunsul...
ok! da! relatia merge...dar merge contra naturii, mai draga. si pe masura ce "te pierzi in timp", diferenta se accentueaza in toate detaliile ei.
...parerea mea, de cimpanzeu
100101
Postat pe 29 Iulie 2010 22:36
Va iubiti acum, totul este frumos, floricele pe campii, fluturasi in burtica...si pauza...timpul trece, el imbatraneste, tu mai cresti putin si tot la cei de varsta apropiata tie revii...chiar exista cineva care sa creada ca dragostea e vesnica atunci cand exista o diferenta mare de varsta ?
Summer_
Postat pe 29 Iulie 2010 23:03
sper sa nu dau cu capul in gard...si daca o sa dau, o sa dau nasol, dar macar o sa ma trezesc, si o sa revin la realitate. Probabil nu este bine ceea ce fac acum, dar ma face fericita pe moment, si eu, traiesc in prezent:)
Daca pe parcurs nu o sa ma mai faca fericita, sunt gata oricand sa las totul in urma, si sa ma indrept spre altceva. Trec destul de repede peste toate:) Multumesc enorm de sfat...


cozy
Postat pe 30 Iulie 2010 14:49
Draga mea, tu esti foarte tanara, visatoare( tu ai zis-o), sunt sigura ca esti plina de viata si iubitoare- nu cumva el are nevoie acum doar de aceste caracteristici ale tale? Cum de el este singur la varsta asta?? Cum zicea o ardeleanca pe aici poate are o hiba- incearca si descopera.

In alta ordine de idei este esentiala intr-o relatie comunicarea- asta cred ca zicea si Kyru- voi ce vorbiti, ce planuri faceti? Gandeste-te la asta..

iti doresc numa bine, pana la urma tu trebuie sa decizi !
kudika229973
Postat pe 30 Iulie 2010 15:04
De la: kudika229973, la data 2010-07-30 15:04:50Draga mea, tu esti foarte tanara, visatoare( tu ai zis-o), sunt sigura ca esti plina de viata si iubitoare- nu cumva el are nevoie acum doar de aceste caracteristici ale tale? Cum de el este singur la varsta asta?? Cum zicea o ardeleanca pe aici poate are o hiba- incearca si descopera.

In alta ordine de idei este esentiala intr-o relatie comunicarea- asta cred ca zicea si Kyru- voi ce vorbiti, ce planuri faceti? Gandeste-te la asta..

iti doresc numa bine, pana la urma tu trebuie sa decizi !



Nu vorbim despre teme si porcarii. Zilele trecute l-am ajutat sa-si caute gresie pentru baie,si am calculat banii ca sa ajunga cam ptr toata baia.Zilele asta il ajut cu ceva idei, vrea sa schimbe mobila. Vrem sa ne mutam curand impreuna, cel putin asta vrea el, si eu, dar nu prea... Hiba nu cred sa aiba. Nu a gasit femeia potrivita. Stiu ca ultima relatie a avut-o acum 3 ani cand s-a despartit de fata fiindca facuse avort, si el isi dorea foarte mult copilul acela. A avut ceva relatii doar ca nu a fost sa fie.
cozy
Postat pe 30 Iulie 2010 15:30
Daca si tu crezi ca e barbatul potrivit pentru tine, ca te intelege si iti respecta opiniile nu pot decat sa va doresc tot binele din lume. Poate chiar simtiti la fel- atunci iubiti-va si fiti fericiti! Dar nu strica putina atentie si obiectivitate din partea ta , asa preventiv
kudika229973
Postat pe 30 Iulie 2010 15:36
De la: kudika229973, la data 2010-07-30 15:36:13Daca si tu crezi ca e barbatul potrivit pentru tine, ca te intelege si iti respecta opiniile nu pot decat sa va doresc tot binele din lume. Poate chiar simtiti la fel- atunci iubiti-va si fiti fericiti! Dar nu strica putina atentie si obiectivitate din partea ta , asa preventiv


THX...~~~ O sa tin seama de sfatul tau:*
cozy
Postat pe 30 Iulie 2010 15:38
Ma alatur si eu celor care spun ca e cam mare diferenta de varsta intre voi. Dupa cum spuneai, el isi doreste un copil. Tu esti pregatita sa il oferi intr-un viitor apropiat?
Mai era un topic pe aici, unde o tipa se casatorise foarte tanara, erau vreo 7-8 ani diferenta intre ei. Pe la 20 de ani a avut si un copil. Isi iubea sotul si copilul, doar ca uneori se gandea ca putea sa mai copilareasca si ea un pic. Ca prea devreme s-a inhamat la anumite responsabilitati.
Gandeste-te bine ce iti doresti.
Cammie80
Postat pe 30 Iulie 2010 18:09
MAJORITATEA CUPLURILOR AU PROBLEME DIN CAUZA VIRSTEI.DAR EU CRED CA EXISTA MULT MAI MULTE MOTIVE PENTRU CARE UNELE CUPLURI ALEG COMPROMISUL ,ALTII DRUMURILE SEPARATE.IN ZIUA DE AZI ALTFEL ALEGE O FEMEIE SA MEARGA PE DRUMUL VIETII ALATURI DE UN BARBAT, ALTFEL ALEG EI...DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE FETELE,FEMEILE SUNT MULT MAI PERVERSE ,NU STIU CE VOR DE LA VIATA,TRAIESC CLIPA....
kudika227120
Postat pe 31 Iulie 2010 09:11
depinde pentru cit timp il vei lua...daca e dupa cum spun povestile..."pina la adinci batrineti", e cazul sa te intrebi ale cui ? ale lui ...ale tale...?
daca te lasa sa mai copilaresti si tu macar vreo 12 anisori acolo si apoi sa te puna conducator de carucior...atunci mergi cu toata viteza inainte.dar eu cred ca nu va accepta acest lucru...nu v-a vrea sa-ti traiesti si tu copilaria asa cum a facut el...iar tu dupa cel putin 4...5 ani petrecuti impreuna cu el iti vei schimba preferintele...
faci cum crezi...si cum azi nu mai se intemeiaza o casnicie "pina cind moartea "ii v-a destpati...vezi cit iti propui si cu ce ramii dupa...bafta. sa ne inviti la nunta ...sau la botez...sau la ambele.
RUY_BLAS
Postat pe 31 Iulie 2010 15:08
eu iti pot spune in cunostinta de cauza: eu am 42-sotul meu 56! de fapt,credeam k iti pot spune...acum knd vreau sa ti dau cv sfaturi...it s more complicated! sunt si avantaje si dezavantaje...pana acum,nu am prea simtit dezavantajele...o sa mi spui k in orice casnicie sunt si bune si rele...acum knd au crescut copiii si as vrea sa ma bucur mai mult de el,sa fim mai mult impreuna,sa plecam impreuna singuri,el imi spune: du te tu k eu stau sa ma odihnesc! dar au fost si clipe superbe pe care nu le voi putea uita si ma bucur din suflet ptr tot! totusi este prea mare! parerea mea acum este k pana n 8-9 ani este ok diferenta,mai mult o sa vezi diferenta exact atunci knd ai nevoie de el si el nu mai poate! nu ma refer la sex ptr k este kiar mai mult decat am nevoie(este un tip cu multa potenta),ma refer la distractie,plimbari etc
insa,psihic,moral este fff ok-este mult mai profund,ma simt in siguranta alaturi de el...
totusi vine o vreme knd iti doresti pe cineva mai apropiat varstei tale...asta i adevarul!
dar in acelasi timp exista barbati si barbati,si cei tineri pot fi batrani in comportament...deci,cum iti va fi norocul...
totul depinde de tine! bye
ella_20_68
Postat pe 31 Iulie 2010 17:06
n-am facute dragoste cu un barbat mai mare ca mine imi place sa o fac
kudika183384
Postat pe 31 Iulie 2010 17:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum si ce sa aleg????? 13 De la: inna_1688 9 Iunie 2009 11:37
am o intrebare 26 De la: greierash_is_back 3 Februarie 2011 13:56
Dragoste sau doar o obsesie? 10 De la: yumy 24 August 2010 13:28
Ce te faci daca el e urat? 59 De la: supermiki 3 Decembrie 2009 15:29
mama suparata din cauza fiului 41 De la: AnotherWay 14 Octombrie 2010 15:15