Setari Cookie-uri

Incalzire prin pardoseala

Super!

Astept
ieftin
Postat pe 23 Ianuarie 2010 17:39
Salut. Am vazut ca esti interesat de incalzirea in pardoseala cu agent termic. Eu sunt specializat in asa ceva. Vizualizeaza pozele mele ca sa-ti dai seama de ceea ce fac si trimite-mi proiectul casei pt. a putea sa-ti fac un pret care cuprinde materialele,proiectul si executarea. Nu stiu de unde esti dar as putea sa te invit sa vezi in functiune astfel de instalatii.
hidrocasa2008
Postat pe 23 Ianuarie 2010 18:15
am incalzire in pardoseala cu agent termic de trei ani de zile.functioneaza perfect.am folosit tubulatura rehau,centrala vailant,suprafata 220 mp temperatura constanta in casa 24 grade,facura nu a depasit 300 ron in lunile de iarna.nu praf,nu aer uscat,etc.
micapora_condo
Postat pe 25 Ianuarie 2010 10:04
cu cam cat este mai eficienta o incalzire in pardoseala raportat la aceiasi mp
gigibrbr_condo
Postat pe 25 Ianuarie 2010 16:45
Salut. Consumurile de gaz la incalzirea prin pardoseala sunt cam 30-35% mai mici decat la o incalzire cu calorifere deoarece temperatura agentului termic care circula prin instalatia de incalzire este de 38-45 grade celsius fata de 70-85 grade la cea cu calorifere.
Repet: trebuie calculata si dimensionata in functie de fiecare constructie aparte si de ceea ce vine montat deasupra dupa aceea (parchet,gresie,marmura) !!!
hidrocasa2008
Postat pe 25 Ianuarie 2010 21:31
De la: micutu_2000, la data 2010-01-23 17:00:12Foarte tare...pareri pro si contra...Vreti sa vedeti incalzire in pardoseala beton...veniti la mine...am 145mp de pardoseala calda si parchet peste tot...doar in hol la intrare am gresie...beton...nu mi-a sarit factura de gaz de 3 mil si nevastamea zici ca a trait doar in caraibe...se c... pe ea la frig..si trebuie sa tin 25 gr. in casa ca se urca pe tavan. ma intru si mai discutam...chiar asa ..o am de 4 ani


Parchetul este lipit de pardoseala?
Am inteles ca nu poate fi montat uscat in cazul incalzirii in pardoseala, datorita faptului ca se creeaza condens intre parchet si pardoseala.
condo002999
Postat pe 25 Ianuarie 2010 23:23
De la: hidrocasa2008, la data 2010-01-25 21:31:24Salut. Consumurile de gaz la incalzirea prin pardoseala sunt cam 30-35% mai mici decat la o incalzire cu calorifere deoarece temperatura agentului termic care circula prin instalatia de incalzire este de 38-45 grade celsius fata de 70-85 grade la cea cu calorifere.
Repet: trebuie calculata si dimensionata in functie de fiecare constructie aparte si de ceea ce vine montat deasupra dupa aceea (parchet,gresie,marmura) !!!
eu voi avea aproximativ 40 de metri de gresie(intrare in casa bucatarie baie + spatiu tehnic und enu sant inca convins sa pun)apoi la etaj deci 100 mp la partier +100 la etaj cat voi consuma??? ce materiale sa folosesc???
gigibrbr_condo
Postat pe 26 Ianuarie 2010 17:26
Salut. La o suprafata de 200 mp. veti consuma gaz in jur de 350-450 ron pe luna la o temperatura ambientala de 22 grade celsius si cu un consum de apa calda menajera normal pt. o familie cu 3-4 persoane.
Ca si materiale va recomand cele folosite de mine (normal) care beneficiaza de o garantie foarte indelungata fiind materiale produse in italia si au certificat de calitate !
Pt. orice alte detalii va stau la dispozitie la nr. 0742750447 Bogdan.S.C. HIDROCASA S.R.L
hidrocasa2008
Postat pe 26 Ianuarie 2010 18:00
POT FACE O REÞEA DE INCALZIRE PRIN PARDOSEALA CU TEAVA DE RETUR DE LA INCALZIREA CLASICA?
2pitici
Postat pe 26 Ianuarie 2010 20:00
Aceea nu se numeste incalzire prin pardoseala. Daca tu vrei poti sa faci cu returul o spirala, nu este nicio problema.
hidrocasa2008
Postat pe 27 Ianuarie 2010 15:04
Eu mi-am facut de cateva luni incalzire prin pardoseala cu cei de la hidrocasa din fagaras si vreau sa va spun ca este beton. Sunt niste profesionisti in domeniul incalzirilor prin pardoseala. Am toata casa parchet laminat si gresie doar in bai. Ca si multi altii nu credeam ca o sa functioneze dar este o fff mare diferenta fata de cea cu calorifere. Sunt foarte multumita si ii recomand la toata lumea.
ciccina_condo
Postat pe 28 Ianuarie 2010 21:53
Da, merita. Din punct de vedere termic este super ok. Iar ca si costuri, puteti face un calcul: la 188 mp incalziti(adica parter si etaj = 4 camere+holuri+4 bai+bucatarie) in permanenta la 23 -24 grade am platit cam 357 lei. Ma astept ca luna asta sa fie ceva mai mult (fiind mai frig) - cam 400 -450 lei.
cojocarusimona_condo
Postat pe 29 Ianuarie 2010 15:05
bag seama ca acest forum este numai de publicitate in care toate discutiile nu sunt decit niste omagii aduce celor de la Hidrocasa 2008...Eu mi-am facut casa cu uni de la MARGAS CONSTRUCT iar ca sa raspund la cineva ce ma intrebat mai devreme ai spun ca parchetul este montat clasic pe folie de AL perforata...nimik deosebit...parchet luat din BRICOSTORE
micutu_2000
Postat pe 31 Ianuarie 2010 14:40
Deocamdata statul a oprit finantarea ..........din diverse motive !!! va pot spune ca exista o lege europeana care spune ca se finanteaza doar produsele (pt toate piesele sin sistemul de instalatia solara )care corespund normelor EN 12975 , ceeea ce inseamna in primul rand fabricate in Europa. Apoi aceste instalatii se calculeaza individual pentru fiecare obiectiv in parte pentru a putea fi eficient .Pt mai multe detalii ,0723 727471 sau alcocalmin67@yahoo.com
condo002923
Postat pe 12 Februarie 2010 14:07
Incalzirea in pardose este mai economica dar prezinta si dezavantaje,cum ar fi mentinerea prafului in aer. din pacate am auzit multe pers.care au probleme cu incalzirea in pardosea pt ca apar scurgeri ,si asta doar din motivul unor asa zisi profesionisti care nu stiu ca trebuie mentinuta o temperatura constanta pe sistem,aceasta putand fi realizata doar cu ajutorul unui pufer intermediar si al unor robineti de reglare a temperaturi. Daca apar valuri termice pe sistem acesta va ceda in timp datorita dilatari si contractari repetate .
Detalii 0723 727471
condo002923
Postat pe 12 Februarie 2010 14:17
In privinta mentinerii prafului in aer nu pot decat sa-ti spun decat despre povestea cu VULPEA si STRUGURII .
Intreaba pe cineva care are incalzire in pardoseala si vezi daca este adevarat, iar ca sa te convingi du-te personal si vezi ce aer se respira intr-o casa incalzita cu pardoseala si dupa aceea mai vorbim.
O seara buna !!!
hidrocasa2008
Postat pe 12 Februarie 2010 22:06
ma vad nevoit sa intervin,si eu si sora mea avem incalzire prin pardoseala(cu agent termic) in casele noastre, de patru ani de zile,deci probat, pipait si trait nu... auzit, vazut,citit pe undeva. avantaje:factura nu depaseste 3,5 mil in lunile de iarna,temp constanta 24 grade.Nu am probleme cu praful sau aerul uscat.raman la concluzia ca vulpea si strugurii nu sunt compatibili.folositi materiale omologate si firme autorizate.
micapora_condo
Postat pe 14 Februarie 2010 03:17
De la: ieftin, la data 2010-01-23 17:23:46Salutare !
Ai facut-o tu....adica instalatia ...si ce ai folosit ..cupru sau tuburi de plastic ....cit ai platit ???? da mai multe informatii.Eu vreu sa imi pun pe agent termic si nu prea sint sigur ce dimensiuni sa cumpar .....si mai ales ptr parchet .....astept

Si de la toate persoanele inplicate in aceasta discutie ......... daca se poate mai multe informatii ,modul de instalare si toate necesare .Sau un site .Repet...ptr parchet
Multam!


Unde ai vazut tu facut cu cupru ?? :))
Bine ca nu o faci cu pexal
720232532
Postat pe 14 Februarie 2010 09:27
La mine functioneaza de sase ani cu pexal Haka, intro zona montana unde toata iarna avem zapada si minusuri si am23 de grade in casa.
Miklos
Postat pe 16 Februarie 2010 10:55
despre incalzirea electrica prin pardoseala are cineva? i mi poate da un sfat sau o parere cei care au sau conosc acest sistem am auzit ca este fff bun si nu este costisitor
condo002921vlad
Postat pe 16 Februarie 2010 16:46
salve la toata lumea ,vreau sa-mi fac si eu in noua cas incalzire prin pardoseala cu apa dar sint nevoit sami iau centrala pe curent nu am gaze se merita stie cineva cam cat ar fi consumul ,casa este de caramida poroterm si vreau sa pun izolatie pe afara de 10 ,cam cat cost sa faci instalatia asa aproximativ per m/2 eu am cam 200 m/2
marian_valeanu22
Postat pe 20 Februarie 2010 22:03
Nu este eficent sa faci incalzire in pardoseala cu apa,in conditile in care incalzesti apa elctric.
Este mult mai rentabil si economic sa faci incalzire elctrica in pardoseala,pe care o termostatezi si este super O.K.
Nu se poate face un calcul pe m2,calculul se face in functie de tipul de suprafata incalzita(bucatarie,bai, dormitoare,living etc.),de tipul de termostate care se doresc a fi utilizate s.a.m.d.
Pentru alte detalii spune ce te mai intereseaza.
design
Postat pe 21 Februarie 2010 15:37
Buna seara. Pt. o oferta de incalzire prin pardoseala cu agent termic(sunt cele mai eficiente) va rog sa ma contactati la adresa hidrocasa2008@yahoo.com
hidrocasa2008
Postat pe 21 Februarie 2010 19:16
De la: n_ildy, la data 2009-01-03 14:52:21Buna, daca te intereseaza incalzire prin pardoseala contacteaza-ma si vei afla multe lucruri in aceasta privinta ,merita te asigur
condobest_condo
Postat pe 27 Februarie 2010 09:21
Cel mai tare sistem de incalzire in pardoseala din romania este acum si pe piata noastra. C2heat se numeste. Pentru mai multe informatii www.carbon2heat.ro
Va asigur ca o sa fiti interesati
andreibth
Postat pe 28 Februarie 2010 14:16
Daca faci cu centrala electrica, nu are nici un sens. Mai bine bagi direct cea electrica sub pardoseala, dar daca te gindesti ca cu timpul poti face una geotermala sau cu cazan pe peleti sau lemn atunci merita sa pui sub pardoseala cu apa.
Miklos
Postat pe 28 Februarie 2010 21:47
Buna!


Se pare ca cel mai inventiv sistem de incalzire aparut pe piata este folia de carbon,care se preteaza pentru orice tip de pardoseala.In cateva zile vei gasi informatiile necesare pe www.incalzireideala.ro.Totodata este cel mai ieftin sistem de incalzire ca si cost initial,iar ca si cost lunar,doar lemnul este mai ieftin.Un mare avantaj este perioada mare de viata(50 de ani) si garantia(10 ani)pe sistem,nemailuand in calcul ca este foarte benefic corpului uman,ca si soarele de fatp care emite aceleasi radiatii ca acest sistem.
sminodor
Postat pe 28 Februarie 2010 22:33
Buna!


Se pare ca cel mai inventiv sistem de incalzire aparut pe piata este folia de carbon,care se preteaza pentru orice tip de pardoseala.In cateva zile vei gasi informatiile necesare pe www.incalzireideala.ro.Totodata este cel mai ieftin sistem de incalzire ca si cost initial,iar ca si cost lunar,doar lemnul este mai ieftin.Un mare avantaj este perioada mare de viata(50 de ani) si garantia(10 ani)pe sistem,nemailuand in calcul ca este foarte benefic corpului uman,ca si soarele de fatp care emite aceleasi radiatii ca acest sistem.
sminodor
Postat pe 28 Februarie 2010 22:34
buna!
pt a te folosi cat mai bine de incalzire indiferent ca e prin podea sau nu, trebuie avuta in vedere izolatia casei/apartamentului. De aceea va sfatuiesc sa economisiti cat mai multa caldura prin pre-izolarea pardoselei cu spuma poliuretanica iar apoi sa aplicati sistemul de incalzire. Cu cat izolati mai mult (fatada, tavan/pod) cu atat veti economisi mai mult.
IZOHAUS va ofera garantia ca veti plati cu 50% mai putin pe energie daca urmati sfaturile noastre. Nu va aruncati cu cheltuielile inainte sa analizati o investitie optima.
IZOHAUS va ofera servicii de consultanta in domeniul izolatiei. Nu va costa nimic sa ne intrebati! www.izohaus.ro sau 0761/321.261 Succes!
contact_izohaus_ro
Postat pe 28 Februarie 2010 23:15
si intr-un final cam cit ajunge metrul patrat ca investitie .....ca ai dat toate detaliile cu exceptia pretului final ma refer la incalzire nu la izolatie


de fapt tipic comerciantilor din RO
ieftin
Postat pe 28 Februarie 2010 23:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mobila la comanda 1 De la: soraflorentina 25 Decembrie 2009 14:28
incalzire pardoseala electrica 1 De la: condo002921vlad 20 Ianuarie 2010 17:43
Vas de toaleta cu mecanism dublu 16 De la: mariusanton 12 Decembrie 2012 06:36
Plante de apartament usor de intretinut 29 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:40
draperii din lemn(bambus) versus fier forjat. ce model este mai recomandat? 1 De la: kinder 15 Iunie 2010 16:45