Setari Cookie-uri

Incalzire prin pardoseala

JOHN ASTEPTAM NUME DE FIRMA PROD. CABLURI ELECTRICE INCALZIRE PARDOSEALA ,SAU ESTE .....CREZI CA NU AI SA MAI AI CLIENTI ?
condo002921vlad
Postat pe 20 Aprilie 2010 18:23
Nu imi este frica ca am sa-mi pierd clientii,din contra.
1.Firma producatoare de cable de incalzire in Romania nu exista.
2.Poti sa-ti dau cate firme vrei,dar ele te vor barberi la buzunar.
3.Cred ca am mai spus-o,dar pot si sa o repet,spune-mi ce fel de cable ai nevoie,sau ce tip de aplicatie si iti transmit ofertele de pret.Preturile care am sa le trimit sunt mai mici decat cele de lista,pentru ca noi avem discounturi,iar pentru cei care au postat pe acest topic,adausul fata de pretul care-l platim noi este de 1%,(trebuie sa-l percep altfel ma bubuie fiscul),atasat iti voi trimite si factura furnizor cu pretul de referinta,dar ATENTIE,poti sa pierzi garantia cablelor,daca nu este montata de un electrician autorizat si agreat de importator.
4.Daca te mai pot ajuta cu ceva posteaza.
APROPO GIGI,observi ca domnul Marian si hidrocasa s-au linistit,este si asta o varianta de lucru.
Sa auzim de(mai) bine.
design
Postat pe 20 Aprilie 2010 19:24
De la: john, la data 2010-04-20 19:24:46
4.Daca te mai pot ajuta cu ceva posteaza.
APROPO GIGI,observi ca domnul Marian si hidrocasa s-au linistit,este si asta o varianta de lucru.
Domnule John eu sant in cautarea unui sistem de incalzire a unei case noi de 200 mp si nu sant inca decis ce sa aleg. Daca am putea sa ne intalnim la vara, prin august, ca sa stam de vorba mai pe indelete despre problema asta ce spuneti? Ca sa nu mai ocupam spatiul pe forum putem lua legatura pe privat daca doriti.
MIKE_condo
Postat pe 20 Aprilie 2010 20:00
De la: john, la data 2010-04-20 19:24:46
APROPO GIGI,observi ca domnul Marian si hidrocasa s-au linistit,este si asta o varianta de lucru
PS una dintre cele mai sigure metode de a te face remarcat este aceea de a fi absent.
MIKE_condo
Postat pe 20 Aprilie 2010 20:03
mai fratilor atot stiutori eu miam spus parerea nu miam facut reclama ca eu unu nu am nimic de castigat ,pe cand uni da .am facut instlatia cu hidrocasa da si miau placut cum au lucrat si am spuso sa se stie oameni sunt profesionisti ,alceva nimic ei sunt din fagaras eu din bucuresti ,iam cunoscut aici pe forum.De teorie sant satul dat de la teorie pana la pracrica este distanta dar nu are rost sa intru in contraziceri cu N persoane ,si apro po ce depuneri sa apara pe conducta din pardoseala ? de unde atata deponeri ce esti pe conducta de la radet si chiar si asa am stat intr-un bloc care erea din 65 si nu au fost schimbate conductele pana cant mam mutat in 2005 deci asa daca facem ca ala din poveste cu drobul de sare ,si zici ca montezi si instalatii pe curent si pe apa foarte bine carei problema monteaza in continuare
marian_valeanu22
Postat pe 21 Aprilie 2010 00:06
apopo domnule MIKE nu mam potolit ca mam speriat de cineva sau de ceva dar oameni mai si muncesc nu stau toata ziua pe calculator cum fac alti si se baga in seama ,apropo mceti mai trebuie incalzire ca la varai cald
marian_valeanu22
Postat pe 21 Aprilie 2010 00:10
De la: costicaionescu, la data 2010-04-19 01:35:45Domnu Marian facetima sa inteleg ::: dumneavoastra propuneti centrala electrica si incalzirea pe apa a pardoselii??
DOMNU MARIAN V-AM RUGAT SA IMI RASPUNDETI SI MIE SAU AVETI CEVA CU SOARECII DE BIROU , CA MINE
costicaionescu
Postat pe 21 Aprilie 2010 09:46
Domnule John in primul rand vreau sa va intreb de unde sa fie depuneri de calcar pe conducta di moment ce incalzirea este un circuit inchis???????? sau dvs. faceti instalatiile pt. a putea fi folosita ca apa calda menajera apa din instalatia de incalzire???

Termostatele inchid si deschid niste vane care au o garantie de 10ani si o durata de functionare de -20-25ani !!!!!!

Oricum nu are rost sa discut mai multe deoarece nu are rost sa-mi pierd timpul cu explicatii date unor persoane care nu au nimic in comun cu instalatiile de incalzire prin pardoseala cu agent termic.
O ZI BUNA TUTUROR !!!

hidrocasa2008
Postat pe 21 Aprilie 2010 10:38
Era vorba de incalzirea electricaprin pardoseala. ATENTIE!!!! EXISTA SI ASTA
condo003144
Postat pe 21 Aprilie 2010 17:52
eu tot zic ca atata timp cat nu ne prezentam produsele si serviciile intrun mod subiectiv NU poate fii liniste si pace pe acest forum.Recunosc ca pana sa ma intereseze in mod special acest subiect gandeam superficial calitatile unei instalatii prin pardoseala dar si acum multe din intrebarile mele si al altora neinitiati raman nelamurite si asta spune multe despre calitatea produselor si a serviciilor in romania chear daca acestea depind (in mare parte )si de bugetul restrans al beneficiarilor
gigibrbr_condo
Postat pe 21 Aprilie 2010 18:18
De la: condo003144, la data 2010-04-21 17:52:34Era vorba de incalzirea electricaprin pardoseala. ATENTIE!!!! EXISTA SI ASTA
si eu stiu ca exista dar cat costa si mai ales cat costa utilizarea acestei solutii ??? cum se calculeaza consumul ??? cum se prezinta eu am 200 de mp cat ma costa un asemenea sistem cat consuma pe metru patrat ce fac cand intra un betiv cu camionul intrun stalp si nu mai am curent ???
gigibrbr_condo
Postat pe 21 Aprilie 2010 18:24
De la: marian_valeanu22, la data 2010-04-21 00:10:00apopo domnule MIKE nu mam potolit ca mam speriat de cineva sau de ceva dar oameni mai si muncesc nu stau toata ziua pe calculator cum fac alti si se baga in seama ,apropo mceti mai trebuie incalzire ca la varai cald
Domnule Valeanu,in mesajul meu nu m-am referit la dumneavoastra direct, am facut doar asa o remarca, cu titlu general.
Referitor la statul pe calculator, nu toti stau pe calculator toata ziua, de exemplu si eu lucrez, dar din intamplare telefonul meu portabil se numeste APPLE iPhone 3GS-32 Go, si tot din intamplare printre altele dispune si de internet, asa ca intr-o pauza sau in drum spre lucru etc, il pot bransa USB la ecranul mare navigator al autoturismului si pot citi si chiar trimite mesaje si pe acest forum.
Cu incalzirea in casa asta-i problema, la vara o fi cald, dar vara trece si vine alta iarna, si iarna nu-i cald.
MIKE_condo
Postat pe 21 Aprilie 2010 19:13
PROIECTARE SI DISTRIBUTIE SISTEME DE INCALZIRE IN PARDOSEALA LA CELE MAI AVANTAJOASE PRETURI!!!!

pentru mai multe detalii va stam la dispozitie:
dan.andramatic@yahoo.com
tel.o741100782
COSTIA DAN
camyyuntea
Postat pe 21 Aprilie 2010 20:32
De la: hidrocasa2008, la data 2010-04-21 10:38:47Domnule John in primul rand vreau sa va intreb de unde sa fie depuneri de calcar pe conducta di moment ce incalzirea este un circuit inchis???????? sau dvs. faceti instalatiile pt. a putea fi folosita ca apa calda menajera apa din instalatia de incalzire???

Termostatele inchid si deschid niste vane care au o garantie de 10ani si o durata de functionare de -20-25ani !!!!!!

Oricum nu are rost sa discut mai multe deoarece nu are rost sa-mi pierd timpul cu explicatii date unor persoane care nu au nimic in comun cu instalatiile de incalzire prin pardoseala cu agent termic.
O ZI BUNA TUTUROR !!!


1.Depunerile de calcar sunt tocmai din acea apa pe care o recirculi si care este preluata INITIAL (adica atinci cand se incarca instalatia) din instalatia curenta de apa,sau incarcati instalatia cu apa distilata ,sau cu apa dedurizata.
2.Parca si eu vorbeam de o durata de viata a termostatelor.
3.Cred ca nu are rost sa mai vorbim pentru ca dumneavoastra,in afara de reclama,nu prea am vazut ceva concret.
4.L-am intrebat pe domnul Marian daca are filtru magnetic(se pare ca nu).
5.Cateodata instalatile se mai golesc,din vari motive si se incarca din nou cu APA.
6.Presiunea din reteaua edilitara este mai mare,viteza de circulatie este mai mare,decat la incalzirea in pardoseala,pe cale de consecinta depunerile sunt mai pronuntate ( un pic de fizica).
7.Fisurile posibile din schimbatorul centralei,in timpul utilizarii indelungate,ca si depunerile din interiorul schimbatorului de caldura pot provoca in avalansa probleme.
8.Dupa ce se strica vanele(care nu cred ca au 10 ani garantie spuneti-mi ce firma da 10 ani GARANTIE ,nu durata de viata la o vana de reglaj cu orificiul de 1/4 sau 3/8),ce faceti si la ce preturi.
9.APROPO ce tip de centrala utilizati pentru incalzirea in pardoseala,si ce garantie are aceasta.
Un salut respectos
design
Postat pe 21 Aprilie 2010 21:27
De la: MIKE, la data 2010-04-20 20:00:51
De la: john, la data 2010-04-20 19:24:46
4.Daca te mai pot ajuta cu ceva posteaza.
APROPO GIGI,observi ca domnul Marian si hidrocasa s-au linistit,este si asta o varianta de lucru.
Domnule John eu sant in cautarea unui sistem de incalzire a unei case noi de 200 mp si nu sant inca decis ce sa aleg. Daca am putea sa ne intalnim la vara, prin august, ca sa stam de vorba mai pe indelete despre problema asta ce spuneti? Ca sa nu mai ocupam spatiul pe forum putem lua legatura pe privat daca doriti.

FARA restrictii esti invitatul meu.
design
Postat pe 21 Aprilie 2010 21:29
Buna seara D-nule John.I primul rand vreau sa va spun ca eu nu montez centrale.D-nul valeanu nu are filtru pt. ca nu are montata centrala.
Pt. incalzirea in pardoseala beneficiarul in functie de posibilitati monteaza ce tip de centrala doreste.
Ca si incheiere vreau sa va spun ca firma HIDROCASA da garantie 10 ANI la:
DISRIBUITOARE
KITURI AMESTEC
POMPE RECILCURARE
ROBINETI TERMICI(ETC)
Restul instalatiei. adica ce este sub pardoseala are o garantie de 50ANI.
Ceea ce vreau sa mai precizez este ca materialele sunt MADE IN ITALIA, nu sunt lucruri turcesti sau chinezesti SI DE ACEEA BENEFICIAZA DE O GARANTIE ASA DE INDELUNGATA.
P.S. nu este publicitate dar ma simteam nevoit sa va raspund.
hidrocasa2008
Postat pe 21 Aprilie 2010 21:58
EI SA MAI ZICA CINEVA CA SANT EU RAUTACIOS CU VOI PAI EU SANT BENEFICIARU PE MINE TREBUIE SA MA CONVINGETI SANT DE ACORD CU ION CA INDIFERENT DE SOLUTIILE FOLOSITE PE CONDUCTE TOT SE DEPUNE CALCAR INCA CEVA ::: ASTEPT LAMURIRI DE LA DOMNU MARIAN :::: CENTRALA ELECTRICA SAU PE GAZ???DE LA HIDROCASA :::CU CE NIVELATI PARDOSEALA CE MATERIAL??? SI INCALZITOARELE PE PERETE SE POT INSTALA PE PERETI TIP AMVIC??? CA ESTE CAM GREU DE PUS CEVA PE PERETII ASTIA (OARE NU SE TOPESTE ???? ) ALTA INTREBARE FARA RASPUNS :::: CAT CONSUMA INCALZIREA ELECTRICA PRIN PARDOSEALA ??? SI ULTIMA , ULTIMA IN CAZUL IN CARE UN BETIV INTRA INTRUN STALP SI RAMAN FARA CURENT ELECTRIC , RUSUL INCHIDE VANA , COPILUL MEU CU CE SE INCALZESTE ????? DE LA RENI UKRAINA DIN BIROUL MEU PLIN DE GHIORLANI (si nu cu soareci ca costica ) CU DOAR UN ASUS Eee PC 1001 HA IN BRATE SI CU CARDUL amanetat la ORANGE EU AL MEREU NEMULTUMITUL
gigibrbr_condo
Postat pe 22 Aprilie 2010 01:57
mereu ma intreci cu cate ceva acum nici soarecii mei nu mai sant buni
costicaionescu
Postat pe 23 Aprilie 2010 13:42
MA INT. INCALZIREA ELECTRICA PARDOSEALA . AM SA PUN DUSUMEA CE IMI RECOMANDATI SI O OF. DE PRET. DIMENSIUNILE SINT: 20 14 14 15 35 M2 DUSUMEA SI GRESIE 10 20 SI 6 M2
condo002921vlad
Postat pe 7 Mai 2010 18:38
ASTEPT O OF. de la JOHN
condo002921vlad
Postat pe 7 Mai 2010 18:40
De 10 ani montez incalzire hidraulica in pardoseala cu sistemele REHAU Germania.Pentru zona moldovei in special orasul Bacau pot oferta daca imi trimeteti un email cu schita imobilului la adresa vladrehau@yahoo.com .
vladrehau
Postat pe 27 Mai 2010 22:58
www.carbon2heat.ro
Nu cred ca veti gasi mai ieftin decat la ei.
andreibth
Postat pe 28 Mai 2010 15:23
De la: gigibrbr, la data 2010-04-21 18:24:43
De la: condo003144, la data 2010-04-21 17:52:34Era vorba de incalzirea electricaprin pardoseala. ATENTIE!!!! EXISTA SI ASTA
si eu stiu ca exista dar cat costa si mai ales cat costa utilizarea acestei solutii ??? cum se calculeaza consumul ??? cum se prezinta eu am 200 de mp cat ma costa un asemenea sistem cat consuma pe metru patrat ce fac cand intra un betiv cu camionul intrun stalp si nu mai am curent ???


hmmm.... probabil ca vine prea tarziu raspunsul meu.
S-o luam pe rand.
1. Consumul (la cel de energie te referi) nu depinde de modul cum incalzesti casa (evident ca este important si randamentul instalatiei de producere a energiei termice, dar pentru simplificare nu mai luam in conisderare asta) ci de cat de bine este izolata casa. Adica de cata caldura pierzi. La limita, o casa pasiva (adica f. bine izolata) odata aajunsa la temperatura de regim, consuma o cantitate foarte mica de energie.
2. Incalzirea prin pardoseala este foarte eficienta pentru ca, in acest caz, dispunem de suprafete radiante foarte mari (in princioiu, intreaga pardoseala). Din aceasta cauza temperatura "radiatorului" trebuie sa fie mult mai mica. In general, maximum 30 de grade. Asta implica cateva avantaje. Apa trebuind sa fie incalzita la temperaturi mai scazute (in cazul incalzirii cu apa calda, bineinteles), se pot folosi centrale pe gaz in condensatie care au randament mai scazut. Sau centrale pe lemnecare incalzesc apa dintr-un boiler tampon (buffer). Se scapa astfel de dezavantajul "inertiei" mari a acestui tip de centrale. Evident ca pot di folosite si celelalte tipuri pe motorina sau gaz metan.
Marele avantaj este, insa acela ca te poti incalzi de la soare!! Cateva panouri solare pe casa (care incalzesc acelasi buffer) pot sa te scuteasca de o gramada de bani dat pe gaz/motorina/lemne. Desigur, solutia asta e eficienta doar daca stai intr-o locatie potrivita.
3. In ceea ce priveste ce se intampla daca betivul... Solutia cu "buffer", folosita la incalzirea in pardoseala, iti permite utilizarea mai multor surse de caldura alternative. De pilda: lemne + solar, sau chiar lemne + solar + electric, avand in vedere ca unele buffere sunt prevazute si cu rezistente electrice.

Desigur sunt si dezavantaje: costurile sunt ceva mai mari pentru aceste tipuri de instalatii. Remedierea unei avarii in pardoseala e mai anevoioasa decat la instalatiile clasice. Totusi, fiabilitatea conducetei de plastic ingropata in sapa, daca asceasta s-a facut corect, este mult mai mare decat a oricarei alte variante.
Si mai e ceva. Acest tip de incalzire nu poate fi folosit cu parchet masiv. Ideala este gresia, eventual parchetul lamelar nu mai gros de 6-8mmm. Si... adio covoare (Cel putin iarna)!

In ceea ce priveste temerile vis-a-vis de fiabilitatea valvelor (electro sau nu) asta e o aiureala. Si celelalte instalatii au valve si termostate. Se strica, se strica! Se inlocuiesc. Astea nu sunt ingropate in pardoseala! La fel si cu depunerile de calcar. Ele exista pentru orice tip de instalatii si pot fi semnificative sau nu in functie de apa pe care o folosesti si cat de des reumpli instalatia. Existe metode de bun simt pentru a diminua acest efect nefericit...

In concluzie recomand cu caldura oricui aceasta modalitate de a te incalzi.
alexpi01
Postat pe 6 Iunie 2010 16:06
cred ca te referi la .....puffere
vladrehau
Postat pe 8 Iunie 2010 18:06
Da, asa este, ma refer la ... BUFFERE!

In limba engleza "buffer" inseaman "tampon" in sensul de "cantitate/stoc tampon". "Puff" inseamna pamatuf, a gafai,a pufai.
Judeca si singur...


Intradevar, in limba romana (mai ales in cea tehnica) au intrat tot felul de termeni ciudati. Si mai ales prost intelesi....

In rest, ai avut dreptate in tot ce-ai spus.
alexpi01
Postat pe 9 Iunie 2010 19:48
In engleza e buffer, dar in instalatii vine din germana puffer. eu lucrez cu materiale germane...rehau daca ai auzit...
vladrehau
Postat pe 19 Iunie 2010 20:54
De la: vladrehau, la data 2010-06-19 20:54:31In engleza e buffer, dar in instalatii vine din germana puffer. eu lucrez cu materiale germane...rehau daca ai auzit...


Da, asa este, in limba germana "puffer" inseamna acelasi lucru cu "buffer" in limba engleza. "Instalatiile" mele vin, insa, mai mult din partea "anglo" decât din cea "saxona". Nu inteleg ce te-a deteriminat sa-mi faci observatii lingvistice. Daca faceam vreo greseala de ordin tehnic, poate meritam sa ma apostrofezi... Dar asa, pe teme lingvistice?!
Daca vrei sa continuam acest tip de dezbateri (sunt o gramada de termeni tehnici din limba germana intrati deformat in limba româna: spinglu, ghevimbor, etc) ar trebui sa deschidem un topic pe aceasta tema.
Pana atunci, toate bune!

P.S.
A-propos! Rehau?! Aste e vreo marca de bere nemteasca?!

alexpi01
Postat pe 21 Iunie 2010 10:01
nu stiu de ce pe aceasta tema cu incalzirea prin pardoseala se gaseste cate cineva care este miez si nimeni nu mai este ca el in loc cei care stiu si practica aceasta meserie sa dea sfaturi ,toti ,sau aproape toti incearca sa-si faca reclam si sa denigreze pe ceilalti ,dar asta este natia asta a noastra decat sa ne laudam dar practic nu stim decat sa facem cat mai repede cat mai prost si cat mai scump ,asta este o parere generala
marian_valeanu22
Postat pe 21 Iunie 2010 19:20
Parerea mea personala este ca cine vrea sa isi faca incalzire in prdoseala si vrea sa iasa ''ieftin'' o sa ia o mare tzeapa ...documentativa bine inainte de al pune pe nea gigel de la centrala sa va faca incalzire in pardoseala altfel ''se lasa '' cu deplasari de pereti si fisuri in tevi .
vladrehau
Postat pe 24 Iunie 2010 18:16
kudika338894
Postat pe 11 Decembrie 2010 14:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Montare tapet 18 De la: 1 Ianuarie 2015 19:17
Ce material este bun pentru inchiderea balconului? 14 De la: canady 2 Aprilie 2010 23:42
Cada ingropata 1 De la: Dumitru_Marian_1 23 Decembrie 2011 00:13
Bucatarie traditionala 34 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:36
placare pereti 14 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:27