Setari Cookie-uri

Brad de Craciun - Natural sau artificial?

Cand cumparati plante cu bulbi, fortate sa infloreasca, aveti grija ca bulbul trebuie sa fie vizibil, cel putin 10 % in afara ghiveciului. Asa este corect sa fie expus la vanzare. Daca nu se vede bulbul, nu cumparati. Sarbatori fericite!
mokus1
Postat pe 29 Decembrie 2008 18:21
Buna mokus1,
Mai Tata mai, sa mi se taie maioneza nu alta, avem acest mic Dumnezeu electronic si noi inrosim tastatura in ajun de AN NOU, hai so luam pe indelete :
- BIPED, PATRUPED, BIPEBO-PATRUPED ce mai conteaza ca s-au folosit de 2 labe,4 labe sau mai multe labe ,rezultatul e acelasi ti-au frecat florile si ti-au tropait gradina (ba la uni au trecut si au mai taiat un brad), de ce nu ai anuntat POLITIA ROMANA ( ce nu ai incredere in nici un organ....)
Constitutia garanteaza propetatea ,draga ai pastrat facturi,bonuri,chitante ,acte de propietate,acte de mostenire etc. iti trebuie un balot de dovezi sa-ti faci dreptate in ziua de azi, lucrezi in domeniu ce naibi parca nu ai sti.
-In ceeace priveste "marul otravit", mai citeste draga primele comentarii de pe acest forum (si ale mele si ale tale).
Cu respect, inceaca tu acum sa freci o maioneza sa vezi ce iese.
merisor758
Postat pe 31 Decembrie 2008 10:29
Draga mea,
exista un singur organ in care am incredere. Inca!
Iar de frecat...maioneza aia nu e ceva in care se freaca...oua?!
La multi ani!
mokus1
Postat pe 1 Ianuarie 2009 19:15
De la: merisor758, la data 2008-12-29 11:40:25Buna crisdumirao,
Daca vrei tu am 70 de ani, imi pare rau de bradul tau, poate au trecut si pe la tine patrupedele lui mokus1, incearca sa faci un gard, pune si un anunt "ATENTIE AICI CRESTE UN BRAD NATURAL, VA ROG SA-L LASATI SA CREASCA MARE". Daca patrupedele sunt analfabete nu ai nici o sansa, dar poti sa mai incerci.
O zi buna tuturor.


Sigur nu au trecut ale tale?!?

Si nu crezi ca anuntul acela ar trebui sa il aiba fiecare in cap?!?
Ca sunt si romanii cetateni ai unei tara din UE...
Ehee...mai curge apa pa' Dunare pana cand se vor invata niste lucruri elementare...

De ce nu isi taie fiecare ce isi pune?
In tara asta tre' sa stai cu ciomagul!

Postat pe 2 Ianuarie 2009 22:03
pentru cei pe care ii intereseaza bradutii in ghiveci va dau urmatorul link:
http://www.condo.ro/comunitate/forum/view_topic/1182/Brazi-in-ghivece-aveti-idee-unde-gasesc-.html

Postat pe 2 Ianuarie 2009 22:18
Buna crisdumirao,
Te rog sa ma ierti, da recunosc ca sunt un mar cam otravit, dar sincer iti spun ca "nu erau ale mele" , eu locuiesc in alt oras, mokus1 merge des cu "CARAVANA" poate are cunostiinta cine a facut-o, si in general "CAINELE CARE LATRA NU MUSCA", face si el saracul "HAZ DE NECAZ".
LA MULTI ANI, si mii de scuze tu nu ai nici o vina in treaba asta....
merisor758
Postat pe 4 Ianuarie 2009 16:21
Merisor, draga!
se vede treaba ca ai rezerve sa imi raspunzi direct, desi eu m-am conformat si te-am lamurit cum sta treaba cu maioneza. Cine are ditamai Caravana nu pare a fi chiar "sarac". Probabil ca sunt altii, saraci cu duhul si vor fi iertati, daca nu stiu ce spun.
Nu inteleg de ce, de necaz pe mine, te-ai razbunat pe cristdumirao. Iar...mie nu mi-ai recunoscut, sugubeato, ca esti otravitoare. Norocul meu ca nu ti-am muscat limbuta ascutita. O zi faina si un an mai bun decat toti de pana acum! La multi ani!
mokus1
Postat pe 5 Ianuarie 2009 15:19
A urmarit cineva, retrospectiva anului 2008, cu reluarea reportajelor despre macelarirea padurilor Romaniei? Noi am plantat sambata bradutul. Pamantul nu era inghetat. Acum aici e vreme buna si sper ca se va acomoda cu noua locatie. O zi buna tuturor!
mokus1
Postat pe 5 Ianuarie 2009 15:22
Mai demult poate ca miroseau brazii, dar acum nu prea. Poate doar in prima zi. Am testat iarna aceasta cu brazi de la munte (cluj)si au picat testul. Asa ca unul artificial e O.K., pret mic platit doar o data, nu e mizerie de la ace, mirosul-de la odorizante "brad" si, cel mai important, prelungim viata planetei cu "o secunda" pentru copiii nostri. Ce spui?
irinapopatiti
Postat pe 6 Ianuarie 2009 11:10
Irina,
bine ai venit in clubul visatorilor care vrem sa protejam Planeta. Din nefericire, avem multi Iuda printre noi. La multi ani!
mokus1
Postat pe 6 Ianuarie 2009 15:05
mai bine ascultatzi-l pe TOMA CARAGIU: "daca nu, cumparati un brad de plastic, care poate fi folosit atat ca gladiola cat si ca pom de iarna intrucat nu seamana nici cu una nici cu alta". si gata fratzilor cu brazii k deja maine se despodobesc.
andrei_mariancatalin
Postat pe 6 Ianuarie 2009 15:07
Hello??? a trecut Craciunul de mult!!! bye bye hasta la vista, sa schimbam subiectul, deja multi, foarte multi brazi, aproape toti cred, au fost aruncati, asa ca...nu mai are rost acest topic
zolaadivoicu
Postat pe 7 Ianuarie 2009 15:22
pai, cine sa il inchida, daca tot mai scrieti pe el?
mokus1
Postat pe 7 Ianuarie 2009 16:23
mokus1...ai cumva o chinchilutza? ...pt ca si eu as dori sa tin...dar am auzit tot felul de pareri contradictorii...unii ma sfatuiesc sa nu imi iau pt ca as avea-o pe constiinta...find foarte sensibila, se va stresa si va...muri. Dar eu stiu cat iubesc animalutele si sunt sigura ca as avea grija mare de ea, si s-ar simti iubita si ocrotita...dar totusi...tu ce ma sfatuiesti?
feeleco
Postat pe 8 Ianuarie 2009 15:09
Buna mokus1,
Se pare ca daca nu mai comentez eu, nu mai e nici un farmec pe aici.
Treci pe altul, cu limba ta cu tot.
merisor758
Postat pe 9 Ianuarie 2009 14:05
Buna sa-ti fie inima, merisor758!

Te supraestimezi, draga! Nu farmecul tau lipseste acestui topic. I-a trecut vremea, atat. Cat despre limba, era vorba de a ta, nu de a mea. Si poti trece tu, pe la care vrei, doar sa ma anunti, sa fiu si eu prin preajma, ca tare ma incanta atentia deosebita pe care mi-o acorzi
mokus1
Postat pe 10 Ianuarie 2009 09:43
Dragi prieteni,
putem declara inchise discutiile pe tema bradului de Craciun. Poate vom discuta despre mielul de Paste!
Numai bine tuturor!
mokus1
Postat pe 10 Ianuarie 2009 09:46
Eu am avut intotdeauna brad natural si o data am avut molid, care mi-a plactut mai mult deoarece avea un miros mai puternic si o coroana mai bogata . Dar de anul viitor vreau sa iau unul artificial, atat din motive ecologice si pentru ca e mai des, cat si pentru faptul ca de fiecare data cand vine vremea sa desfac pomul si sa il arunc, ma intristez foarte tare deoarece el era viu si acum nu mai este, si cand ma gandesc cat traieste un copac si cat bine face planetei fara sa ceara in schimb mai nimic, ma simt ca o criminala, ca pentru ceva atat de superficial ca o decoratiune am scurtat o viata mareata .
saturnine_condo
Postat pe 21 Ianuarie 2009 12:57
Prefer sa fiu ecologista si am opatat pentru brazi artificiali in ultimii 4 ani si chiar sunt mult mai decorativi si aratosi. De Craciun de obicei ard lumanari parfumate cu miros de brad si simt acel miros specific tot timpul.
alidascalu
Postat pe 31 Ianuarie 2009 13:26
Eu cred ca un brad natural sigur ca este spiritul sarbatorii de iarna; dar, imaginati-va cita munca mai tirziu cu aces brad. Poate fi un brad artificial cu un spray de miros de brad natural. Sau poti pune o crenguta mica de brad natural, pentru a simti mirosul si viata emanata de acesta.
Parerea mea este ca bradul trebuie sa fie in fiecare casa, perntru a aduce spiritul craciunului, dar ce brad natural sau artificial, putin conteaza.
DAR, stiti cum... fiecare are parerea proprie.

Postat pe 13 Martie 2009 11:33
Intr-adevar sunt de acord cu tine, dar eu am gasit o solutie sa nu mai ramana atat de multi brazi nevanduti. Hai sa incercam sa nu ne mai cumparam bradul de Craciun din piete. Mult mai bine ar fi sa-i cautam pe net, ca acum sunt o multime de firme care aduc brazii din import si asigura transportul pana la cumparator. Cred ca in felul asta, daca nimeni nu va mai cumpara brazi din piete, in cativa ani nu se va mai taia atata din padurile din Romania. Intr-adevar, acesti brazi pot parea mai scumpi, dar nu sunt. Iar calitatea este mult superioara celor de la noi din tara. Eu chiar am gasit un site destul de bun de unde am reusit sa imi cumpar si bradul, dar si ceva decoratiuni. Si au si brazi artificiali, deci e destul de ok. Las link-ul aici pentru cine e interesat: http://www.brazidecraciun.ro/. Eu am gasit foarte repede ce cautam. Sper sa va ajute si pe voi.
ciprian111
Postat pe 5 Decembrie 2009 18:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un material de constructie nou BREVET DE INVENTIE romanesc 3 De la: KAMNER 8 Ianuarie 2010 15:57
Ce parere aveti de wenge? 29 De la: dorinela 7 Ianuarie 2010 19:18
Tapet Panzat imprimat cu imaginea aleasa de tine !!! 2 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:22
Perdea organza 4 De la: healthy009442 29 Ianuarie 2012 15:53
poate cineva sa spuna care sunt avantajele sau dezavantajele dopurilor pentru urechi? 2 De la: kandra 21 Februarie 2009 02:25