Setari Cookie-uri

Brad de Craciun - Natural sau artificial?

Un salut celor care AU CEL MAI MIC RESPECT PENTRU BRAD, poate cel mai sacrificat arbore, in numele unei sarbatori care cere sacrificii din partea oamenilor, nu a arborilor!!!!
Fiecare "se da" mare ecologist, dar haideti sa fim seriosi: CATI DINTRE CEI CARE ATI SCRIS PE ACEST FORUM ATI PLANTAT UN POM IN VIATA VOASTRA? POATE DACA V-ATI FACE O DATORIE DIN ASTA PENTRU ANUL CARE VINE, nu de alta, dar suntem la sfarsitul anului 2008, moment de bilant pentru majoritatea dintre noi.
xENx
Postat pe 7 Decembrie 2008 21:14
Prieteni, am o mare bucurie sa vad ca simtiti la fel ca mine, pentru acesti martiri ai padurilor noastre, ai padurilor de pe muntii care ne aduc ploaie. Multi sunt egoisti si conservatori. Eu am cumparat bradutul in ghiveci de la o firma care are 3 hectare de sere si produce plante decorative la scara industriala. Am cumparat de la ei mai multe specii de arbori si arbusti. Am fost multumita cum au evoluat si asta m-a determinat sa cumpar de la ei si bradutul pe care il vom rasfata de Craciun. Deja am hotarat unde sa il plantam dupa Sarbatori. Ce voi face la anul? O sa cumpar un alt bradut si impreuna cu copiii o sa hotaram unde sa il plantam si pe acela. Pana vor fi ei adulti mai sunt cinci ani. Cinci braduti cu siguranta vor creste in natura si nu vor sfarsi pe groapa de gunoi, impopotonati cu ambalajele goale de "saloane" si smocuri de vata, imitatie de prost gust a zapezilor de altadata. Cu totii avem nostalgii. Trebuie sa pastram intacte amintirile, nu sa facem surogate sa le reinviem.
mokus1
Postat pe 7 Decembrie 2008 23:51
Este adevarat ca padurile sunt macelaritr mai mult pentru lemnul folosit in industrie, fie ea mica sau mare. Dar renuntarea la bradul taiat pentru impodobit de Craciun este picatura care umple oceanul. Daca s-ar face un curent de masa in acest sens, am putea intra in Cartea Recordurilor drept Tara in care nu se mai taie brazi pentru Craciun, nu ca Mama Risipei. Vreau sa aud macar, de la cei care nu pot rezista fara brad taiat de Craciun, ca au luat unul stramb, sau fara o ramura, sau fara varf...unul care nu s-ar fi dezvoltat normal in natura si a fost imperios necesar sa fie taiat. Si impodobirea este cel mai bun mod de a-l valorifica. O saptamana buna tuturor!
mokus1
Postat pe 7 Decembrie 2008 23:57
Oameni buni...oricum se vor taia brazi, oricum pietele vor fi pline de brazi taiati...in loc sa comentam aiurea si sa ne chinuim cu placeri artificiale, mai bine luam ce e in piete si prin magazine...sau va place mai mult sa-i vedeti aruncati prin piete la sfarsit?Mai bine acel bradut, oricum taiat... sa-l ingrijiti voi in caminul vostru...eu unul am grija foarte mare de ei...ii tin in apa si rezista bietii de ei pana in februarie-martie.Asa ca haideti sa-i cumparam, ca oricum sunt taiati si sa nu-i lasam aruncati...ca e pacat...pacat nu faceti voi, ci cei care ii taie...voi aveti doar grija sa il mai tineti inca verde...Toate aceste pacate vor fi judecate cu atentie de cel care conduce aceasta lume...DUMNEZEU!
zolaadivoicu
Postat pe 8 Decembrie 2008 00:18
De la: zolaadivoicu, la data 2008-12-08 00:18:20Oameni buni...oricum se vor taia brazi, oricum pietele vor fi pline de brazi taiati...in loc sa comentam aiurea si sa ne chinuim cu placeri artificiale, mai bine luam ce e in piete si prin magazine...sau va place mai mult sa-i vedeti aruncati prin piete la sfarsit?Mai bine acel bradut, oricum taiat... sa-l ingrijiti voi in caminul vostru...eu unul am grija foarte mare de ei...ii tin in apa si rezista bietii de ei pana in februarie-martie.Asa ca haideti sa-i cumparam, ca oricum sunt taiati si sa nu-i lasam aruncati...ca e pacat...pacat nu faceti voi, ci cei care ii taie...voi aveti doar grija sa il mai tineti inca verde...Toate aceste pacate vor fi judecate cu atentie de cel care conduce aceasta lume...DUMNEZEU!


Salut tuturor. Cred ca cea mai buna alegere pentru Craciun este bradutul arficial. Eu sunt din Galati si in Metro sau Real sunt preturi acceptabile (100-150 lei) pentru brazi super frumosi la 2,50 metri. Si ii aveti pentru multi, multi ani. Iar pentru mirosul specific, puteti cumpara crengute. Nu cred ca sarbatoarea Craciunului sta neaparat in acel miros de cetina, ci in bunatatea oamenilor, de a fi mai intelegatori si mai iertatori cu semenii la sfarsit de an. NU mai taiati brazii naturali pentru ca fara ei nu am ai exista! Pro brazi artificiali.
Dr_a_gauche
Postat pe 8 Decembrie 2008 08:43
zolaadivoicu ai si tu dreptate, dar, daca in fiecare an vor fi tot mai putini care cumpara din piete brazii, vor scadea si taierile o data cu cererea (asa ar fi normal). Schimbarea nu poate incepe decat de la noi. Poate, intr-o zi, sa speram ac nu atunci cand va fi deja prea tarziu, vom fi in stare sa promulgam o lege care sa interzica taierea brazilor DIN PADURIin scopul vanzarii de Craciun. Mie varianta de plastic mi se pare cea mai ieftina, ecologica si estetica, pentru ca e un brad simetric, si care nu lasa ace in toata casa. Iar daca va plictisiti de el puteti schimba ornamentele. Ar fi si varianta in ghiveci, dar aveti grija sa nu-l tineti in casa prea mult, o s amoara din cauza caldurii...
mirunad
Postat pe 8 Decembrie 2008 08:44
Pana anul asta si noi am mers pe proasta idee ca trebuie sa miroase a brad in casa, de Craciun,e adevarat mie nu-mi plac plantele artificiale,dar a venit momentul sa ne gandim la natura,e crima ce se intampla in tara asta,in cativa ani nu o sa mai avem paduri de nici un fel,mare pacat,iubim natura si totusi nu ne pasa de ea,asa ca am mers in supermarket si am cumparat unul artificial,sunt convinsa ca sarbatoarea va fi la fel de frumoasa si cu bradul cel nou,Craciunul e frumos si daca pui o crenguta de brad cu doua globuri in ea,pentru cateva zile nu se merita sa sacrificam un copacel care creste in cativa ani,trebuie la un moment dat sa luam atitudine.
babalica
Postat pe 8 Decembrie 2008 09:15
Mirosul de brad asociat cu sarbatorile de iarna...
Trebuie sa avem in casa macar o crenguta de brad ca sa simtim ca e sarbatoare...
Neadevarat! Este doar o marota.
Si la o inmormantare miroase a brad. De la coroane. Si inca ce miros puternic..:D
Eu cred ca trebuie sa fim responsabili. Si mai cred ca lumea a evoluat tehnologic. Bradul natural trebuie inlocuit cu un brad artificial daca nu din respect pentru viata, macar din respect pentru viitoarele generatii ce risca sa nu mai stie de brazi decat din poze. Sau din povesti.
Un brad in casa e un brad Mort.
Craciunul are multe alte bucurii si podoabe, astfel ca putem renunta la una dintre ele fara parere de rau.
Hai sa incercam fiecare sa fim mai buni. Macar de sarbatori...
andadogaru
Postat pe 8 Decembrie 2008 12:05
imi pare rau sa constat ca ne cramponam de sarbatorile crestinesti numai in anumite situatii
observ in limajul multor persoane ce posteaza aici o revolta in ceea ce scriu daca nu cumva in gen de agresivitate. Nu invatam nimic din ceea ce este crestin. Bunatatea, intelegerea oare nu sunt mai importante? de ce sa spunem ca nu suntem de acord cu o idee pe un ton ridicat? de ce e important sa intram in polemica pt a serba cum se cuvine Nasterea Domnului din punct de vedere material dar pentru sufelt si pentru curatirea lui nu facem nimic?
intreb dvs puteti sa dati cu pietre sau sa nu raspundeti si sa reflectati.
sarbatori cu bine si cu liniste sufleteasca
miruna_soare
Postat pe 8 Decembrie 2008 12:12
VERDEANA
Postat pe 8 Decembrie 2008 15:12
De la: andadogaru, la data 2008-12-08 12:05:50Mirosul de brad asociat cu sarbatorile de iarna...
Trebuie sa avem in casa macar o crenguta de brad ca sa simtim ca e sarbatoare...
Neadevarat! Este doar o marota.
Si la o inmormantare miroase a brad. De la coroane. Si inca ce miros puternic..:D
Eu cred ca trebuie sa fim responsabili. Si mai cred ca lumea a evoluat tehnologic. Bradul natural trebuie inlocuit cu un brad artificial daca nu din respect pentru viata, macar din respect pentru viitoarele generatii ce risca sa nu mai stie de brazi decat din poze. Sau din povesti.
Un brad in casa e un brad Mort.
Craciunul are multe alte bucurii si podoabe, astfel ca putem renunta la una dintre ele fara parere de rau.
Hai sa incercam fiecare sa fim mai buni. Macar de sarbatori...
BRAVO bine zici
VERDEANA
Postat pe 8 Decembrie 2008 15:13
Eu am cumparat dintr un magazin care s-a deschis de curand in buc(nu stiu daca pot da numele),un brad in ghiveci cam la 70 cm inaltime cu 45 ron.
mie mi se pare f ok ca pret(mai ieftin ca cei taiat care erau cam 60 ron) si sunt impacata ca o sa il plantez in fata blocului dupa Craciu.Eu cred ca daca toti vom face asa in curand nu va mai exista cerere pt brazii taiati,deci nu se vor mai defrisa paduricile care au mai ramas.
kudika087312
Postat pe 8 Decembrie 2008 15:15
Buna idee sa stii ca si eu de ani de zile folosesc aceasta metoda din acelasi motiv...............BANIIIIIIII
any7gargarita
Postat pe 8 Decembrie 2008 15:30
miruna-soare, ai punctat foarte bine ideea. O seara frumoasa!
mokus1
Postat pe 8 Decembrie 2008 18:34
De la: miruna_soare, la data 2008-12-08 12:12:23imi pare rau sa constat ca ne cramponam de sarbatorile crestinesti numai in anumite situatii
observ in limajul multor persoane ce posteaza aici o revolta in ceea ce scriu daca nu cumva in gen de agresivitate. Nu invatam nimic din ceea ce este crestin. Bunatatea, intelegerea oare nu sunt mai importante? de ce sa spunem ca nu suntem de acord cu o idee pe un ton ridicat? de ce e important sa intram in polemica pt a serba cum se cuvine Nasterea Domnului din punct de vedere material dar pentru sufelt si pentru curatirea lui nu facem nimic?
intreb dvs puteti sa dati cu pietre sau sa nu raspundeti si sa reflectati.
sarbatori cu bine si cu liniste sufleteasca


miruna_soare imi pare rau sa te contrazic, De Nasterea Domnului Isus nu spune nimic in biblie ca trebuie sarbatorita cu sacrificarea unui arbore pe care tatal Lui l-a creat, daca imi aduc aminte nasterea Lui s-a sarbotarit cu bucurie (si ceresca) cu daruri nepretuite la vremea acea .
El chiar doreste sa nu distrugem cea ce a creat pentru noi. Ar vrea sa ne vada copiii sanatosi plini de viatza, nu prin spitale plini de boli resiratorii sau epidemii..

Iar eu ca persoana as lua un brad fie in ghiveci fie artificial, depinde de posibilitati dar nu taiat . Cei care spun ca ar vrea unul natual taiat eu sunt sigur ca ei nu au plantat nicidata un arbore si nici nu stie cat timp ii trebuie sa ajunga la maturitate.

Craciun Fericit alaturi de cei dragi si sanatosi :*
dangelov
Postat pe 8 Decembrie 2008 22:06
La alt aspect vad ca nimeni nu s-a referit:ganditi-va ca acelui brad de aproape 2 metri i-au trebuit vreo 15-20 ani sa ajunga la inaltimea lui;iar noi il taiem intr-o clipita si-l pastram in casa...cam cat? doua-trei saptamani,dupa care,in cel mai fericit caz ajunge lemn de foc!
Asa ca,eu propun sa ramanem la solutiile alternative...nu de alta,dar conceptul de "verde" pe care ne chinuim sa-l adoptam,nu se refera nicidecum la culoarea brazilor sacrificati cu diverse ocazii...
lia_t_condo
Postat pe 9 Decembrie 2008 11:55
instantaneu m-am infuriat cand ti-am citit mesajul tau...cum naiba poti sa spui ca sunt special plantati ca sa ii tai de sarbatori...tu stii cati ani ii ia unui brad ca sa ajunga de vreo 2m? daca vrei sa faci un bine naturii incearca sa aplici principiile ecologiste de care vorbesti in orice situatie, adica incearca sa fii consecventa...si asta in orice situatie.. copilul meu - in varsta de 5 ani, mi-a zis clar ca el vrea brad artificial ca e pacat de brazii pe care ii arunca lumea la gunoi dupa craciun - asta fara sa isi aduca aminte de anii trecuti ca deja avem brad artificial tocmai din aceste motive. Locuind in zona montana iti spun eu ca fiecare brad si fiecare copac conteaza... in rst numai bine iti doresc si incearca sa nu mai traiesti cu senzatia ca ni se cuvine orice... ca nu ni se!

De la: aurora_octavian, la data 2008-12-07 11:02:57Crezi ca hectarele din zona Apusenilor au fost vandalizate din cauza Craciunului? Nu. Au fost comercializati in alte scopuri: pentru lemn.
Ne este mila de brazii taiati, dar amintiti-va ca acestia sunt plantati special pentru a fi impodobiti in casele noastre, in zilele de sarbatoare.
Sunt de acord cu principiile ecologiste, dar este mai bine sa le aplicam in alte situatii, nu vreau sa detaliez.Asta e traditia, nu vad farmecul unui brad artificial, refolosit ani la rand, cu stradania de a indrepta crengile, care uneori sunt si prafuite din cauza nefolosirii de anul trecut.

Postat pe 9 Decembrie 2008 15:08
miruna_soare imi pare rau sa te contrazic, De Nasterea Domnului Isus nu spune nimic in biblie ca trebuie sarbatorita cu sacrificarea unui arbore pe care tatal Lui l-a creat, daca imi aduc aminte nasterea Lui s-a sarbotarit cu bucurie (si ceresca) cu daruri nepretuite la vremea acea .
El chiar doreste sa nu distrugem cea ce a creat pentru noi. Ar vrea sa ne vada copiii sanatosi plini de viatza, nu prin spitale plini de boli resiratorii sau epidemii..

Iar eu ca persoana as lua un brad fie in ghiveci fie artificial, depinde de posibilitati dar nu taiat . Cei care spun ca ar vrea unul natual taiat eu sunt sigur ca ei nu au plantat nicidata un arbore si nici nu stie cat timp ii trebuie sa ajunga la maturitate.

dangelov
Postat pe 9 Decembrie 2008 17:54
De la: VERDEANA, la data 2008-12-08 15:13:41
De la: andadogaru, la data 2008-12-08 12:05:50Mirosul de brad asociat cu sarbatorile de iarna...
Trebuie sa avem in casa macar o crenguta de brad ca sa simtim ca e sarbatoare...
Neadevarat! Este doar o marota.
Si la o inmormantare miroase a brad. De la coroane. Si inca ce miros puternic..:D
Eu cred ca trebuie sa fim responsabili. Si mai cred ca lumea a evoluat tehnologic. Bradul natural trebuie inlocuit cu un brad artificial daca nu din respect pentru viata, macar din respect pentru viitoarele generatii ce risca sa nu mai stie de brazi decat din poze. Sau din povesti.
Un brad in casa e un brad Mort.
Craciunul are multe alte bucurii si podoabe, astfel ca putem renunta la una dintre ele fara parere de rau.
Hai sa incercam fiecare sa fim mai buni. Macar de sarbatori...
BRAVO bine zici
IzzyEs
Postat pe 9 Decembrie 2008 20:21
draga domnule Dangelov, cred ca ai inteles total gresit mesajul meu, eu nu am spus nimic despre ce fel de brazi trebuie cumparati, nu am sfatuit pe nimeni in acest sens, eu ma refream strict la faptul ca ne ancoram prea mult in traditiile comerciale si mult prea putin in cele crestinesti.Atat, nimic altceva
miruna_soare
Postat pe 10 Decembrie 2008 08:59
mai abtinetiva cu mirosu ala de brad ,,, e bun si ala artificial ,,,asa poate mai ramane si ceva padure pe la noi
Salemore
Postat pe 12 Decembrie 2008 10:42
Acum 5 ani cred ca a fost primul an din viata mea cand nu am avut brad de Craciun... nu vreau sa spun ca sarbatoarea Craciunului consta numai in a avea brad. Dar de mica mi-am creat acea imagine magica a Craciunului cu toate ce inseamna el (Nasterea Domnului, curatenie inainte de sarbatoare, turta cu julfa,impodobirea bradului, zapada...)am suferit enorm...si mai ales ca nici vremea nu ajuta deloc, nu era zapada..simteam ca totul e pustiu..nimeni nu se bucura de nimic.. nu mai vreau sa am o asemenea experienta. Dar intr-adevar cand te izbesti de realitatea de azi, nu prea ai ce sa faci... ori lupti din rasputeri sa faci rost de un brad natural, ori te conformezi cu gandul ca trebuie sa fim economici, cu gandul la natura dar si la buzunar, si sa ne luam un brad artificial.


Bradul artificial nu o sa il inlocuiasca niciodata pe cel natural, indiferent ca ne cumparam uleiuri cu miros de brad, sau alte minunatii...


si referitor la faptul ca trebuie sa fim economisti... brazi naturali oricum s-au taiat si or sa se mai taie in continuare, indiferent ca vrem sau nu vrem, chit ca sunt ani la rand cand arunca brazii pentru ca nu s-au cumparat... si de ce nu l-ai avea in casa?decat sa stea taiat pe strada sau in piete...


Sarbatori Fericite!:)
georra
Postat pe 15 Decembrie 2008 14:38
Un mesaj pentru cei care tin ca orbul de bata sa aiba in casa brad natural, taiat, de Craciun:

As vrea sa stiu ce fel de Craciun "ca la mama acasa" aveti de cand nu mai ninge in Decembrie? Ce folos are bradul taiat fara zbenguiala copiilor in zapada? Cand o sa deschideti ochii sa vedeti ca totul e altfel? Surogatul de amintire de Craciun adevarat ar fi bine sa ramana AMINTIRE, cu zapezile de altadata, cu derdelusul, cu colidatorii... Copiii vostri de azi isi vor aminti, ca si ai mei, ca impodobim bradutul (acela micut, in ghiveci) iar pe pervazul ferestrelor am inca muscatele in plina floare. Muscatele mele refuza sa moara, refuza sa inghete, sunt mai frumoase ca asta-vara si nu le pot lua de acolo, desi la alte ferestre s-a decorat deja de Sarbatori de iarna. Totul s-a schimbat. Trebuie sa traim in prezent, indiferent cat de nostalgici am fi. Nu vreau sa fac nimanui educatie ecologica, dar rog pe toti cei care vad, sa deschida ochii.

Sarbatori cat mai blande, tuturor!
mokus1
Postat pe 16 Decembrie 2008 03:31

BUCURIA CONSTA IN PETRECEREA FRUMOASA ALTURI DE CEI DRAGI...IAR DACA MAI AI SI COPII...A LOR ESTE PRINCIPALA BUCURIE...
razvanclaudia
Postat pe 16 Decembrie 2008 07:20
Buna,

Sunt de acord ca e o problema cu taierea padurilor la noi, dar va propun sa reflectati si la urmatorul lucru: cate resurse credeti ca se folosesc pentru producerea unui brad de plastic, cate resurse se folosesc pentru reciclarea lui, in momentul in care il aruncam ...
Decizia este a fiecaruia, dar sa luam in calcul toate aspectele.
Craciun Fericit !
ancutas_condo
Postat pe 16 Decembrie 2008 10:09
Este cam trist ce spui... Noi traim in prezent, oricum in trecut nu avem cum nici daca am vrea :D.. Ne-am adaptat climei[avand in vedere ca in ultimii ani nu prea am avut zapada] dar fiecare traieste aceasta sarbatoare cum a invatat sa o traiasca pana acum. Indiferent ca multe s-au schimbat (ex. nu mai sunt colindatori ca inainte, zapada etc.) pana la urma nu depindem de ceva anume. noi suntem cei care ne facem Craciunul frumos. Asta depinde de vointa noastra. de imaginatie, de bunatate, etc.. fiecare in felul lui. si nu e rau sa mai visezi un pic, macar de sarbatori..

eu in ultimii ani-dupa o pauza bunicica- am inceput sa colind. suntem un grup de 5 fete si mergem la rude-prieteni-cunostintele fiecaruia sa ii colindam. Avem cateva colinde care le cantam in fiecare an, dar parca sunt din ce in ce mai frumoase pe an ce trece. Si pot spune ca ma simt atat de..speciala. si fericita pentru ca ii fac pe ceilalti fericiti prin colindele noastre.







georra
Postat pe 16 Decembrie 2008 15:33
sunt foarte de acord cu ce spune mokus1 dar si cu observatia lui ancutas...din pacate am intrat pe un drum....cam cu sens unic, ne dezvoltam pe zi ce trece, evoluam, si toate astea distrugand ceea ce natura a creat...tot confortul, toata tehnologia avansata...toate le avem platind un pret mare, si nu stiu daca vom putea vreodata sa ne intoarcem la un stil de viata ecologic...sigur ca se mai pot remedia unele lucruri prin buna-vointa, prin acordarea de atentie unor mici detalii, care ar putea schimba ceva, putin, cat un strop intr-un ocean...ma intreb oare vreunul din noi ar fi in stare sa renunte la confortul si tehnologia cu care suntem atat de obisnuiti...in ideea salvarii naturii? e o problema delicata si atat de imensa!!! in fuga noastra disperata de zi cu zi in cautarea unui trai decent, confortabil e greu sa ne mai gandim si la acest "mic detaliu"...dar de ce sa ne stricam craciunul cu lucruri atat de insignifiante, cand putem foarte bine sa-l traim "cum se cuvine", si-apoi DUPA NOI...POTOTPUL....

Sarbatori colorate, tuturor!!!
feeleco
Postat pe 17 Decembrie 2008 15:22
Gigi, sa iti traiasca Mihaela si sa avem puterea sa oferim copiilor ei Craciunul de altadata!
mokus1
Postat pe 17 Decembrie 2008 21:38
Am plantat un brad in curtea casei in anul 1999, atunci cind avea aprox.6 ani si o inaltime de cca.50 de cm.Acum, deci dupa 9 ani are 4 metri.I-au trbuit deci 15 ani sa ajunga la aceasta inaltime.Asta ar trebui sa puna pe ginduri pe multi dintre aceia care cumpara brazi naturali taiati.Optez pentru brazii in ghiveci pentru ca obliga la plantare ulterioara sau pentru brazii de plastic . Traim doar intr-o lume a simbolurilor.
PS. Am vizitat o sera pentru molizi si la doi ani aveau o inaltime de zece centimetri!!!
bihonvasile
Postat pe 18 Decembrie 2008 08:28
Bravo, Monica! Sarbatorile cu bine!
bihonvasile
Postat pe 18 Decembrie 2008 08:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
stilul suedez 9 De la: luminitagrigoriu 2 Februarie 2010 17:00
dormitor si living 6 De la: arm_ramona 1 Iulie 2010 16:01
Tipuri de tapete 1 De la: TapetArt 16 Mai 2011 10:59
obiecte decorative unicat din material ceramic 2 De la: hopsiio 21 Septembrie 2009 09:25
umezeala din balcon 1 De la: felina 2 Februarie 2010 20:58