Setari Cookie-uri

Brad de Craciun - Natural sau artificial?

De la: mokus1, la data 2008-12-17 21:38:19Gigi, sa iti traiasca Mihaela si sa avem puterea sa oferim copiilor ei Craciunul de altadata!
mercy mult eu am speranta si credinta ca indiferent de felul pomului de craciun copii pot fi fericiti important este sa ai inconjuram cu iubire este bine sa ai educam cu bunul simt si credinta ca protejand natura isi protejeaza viata ar fi bine ca toata lumea sa aiba posibilitatea sa mearga cu copii sa le arate un brad si sa le zica : Uite tata acest bradut ar trebui sa il avem in casa cand vine craiunul dar pentru ca noi parintii tai vrem sa fii sanatos si sa ai o viata minunata cand vei fi mare noi nu il vom taia in schimb vom avea un bradut artificial un fel de fratior de-al lui care nu polueaza aerul !!!!!!! iti multumesc mokus va urez tuturor sarbatori fericite copii sanatosi si plini de viata iertatima daca v-am deranjat vreodata cu comentariile mele rautacioase va iubesc CONDO RAMANE FORUMUL MEU FAVORIT
gigibrbr_condo
Postat pe 18 Decembrie 2008 20:13
pana si PAPA (ala de la roma) are brad natural ... e adevarat k l-a primit dar oricum. eu sunt in continuare cu bradul natural.
andrei_mariancatalin
Postat pe 19 Decembrie 2008 16:13
Buna andrei mariancatalin,
PAPA ala de la Roma stie el ce stie de nu impodobeste un brad de plastic sau de cauciuc si nici cu ghivecele nu prea le are.
Bravo,sunt de parerea ta.
Sarbatori fericite tuturor si un an mai bun decit acesta.
merisor758
Postat pe 20 Decembrie 2008 15:38
Pentru a fi aproape de Dumnezeu nu este necesar un PAPA la Roma, sau altundeva. Biserica a fost inventata pentru confirmarea caracterului pragmatic al omului. La fel si sacrificiul bradului de Craciun. Traditia bradului de Craciun NU este romaneasca si imi mentin parerea ca trebuie sa avem grija de natura din jurul nostru. Inca suntem prizonierii imitatiei si invit pe cea/cel care stie, sa ne spuna de unde vine obiceiul aducerii bradului taiat in casa si impodobirea lui pentru Craciun.
mokus1
Postat pe 21 Decembrie 2008 05:59
bravo mokus dau o
gigibrbr_condo
Postat pe 21 Decembrie 2008 17:12
bine mai ecologistilor, dar voi cand ati mers ultima oara cu bicicleta sau pe jos in loc sa luati masina proprie?? sau cand v-atzi pus polistiren pe case si geamuri termopan k sa nu mai consumati atata energie ??? si mai ales cand ati plantat ultima floare macar ???
andrei_mariancatalin
Postat pe 22 Decembrie 2008 16:00
Mey, Andrei! Din fericire pentru mine si cei din jurul meu, am un doctorat in protectia plantelor cultivate. Am plantat nu una, ci mii de flori, pomi fructiferi, arbori decorativi, viþã de vie, chiar ºi cãtinã. Am pus si polistiren, atat la interior, cat si la exterior, in clãdirea in care locuim. Ne-am asumat curatirea spatiului verde din jurul blocului, si ne chinuim de doi ani sa refacem gardul viu, pentru ca sunt niste animale bipede care nu inteleg ca s-a inventat trotuarul. Avem si geamuri termopan, din lemn stratificat, adica din deseuri de lemn, nu din mase plastice care se decompun in 300 de ani in natura. Mergem cu bicicleta, iar cand nu putem noi, o facem prin reprezentanþi, adicã merg copiii. Si...vom împodobi bradul chiar in ajunul Craciunului, pentru cã, fiind in ghiveci, trebuie sã il tinem cât mai puþin în casã. Asa ca, nu generaliza. Eu iþi stau la dispoziþie pentru polemicã, oricând doreºti.
mokus1
Postat pe 22 Decembrie 2008 19:15
Gigi, tatã! Lasã cã dau eu un vin, chiar ºi fiert, dacã doreºti. Sãrbãtori fericite!
mokus1
Postat pe 22 Decembrie 2008 19:22
se presupune ca bradul impodobit l-au "inventat" popoarele germanice,..mai precis domnul martin luter,care,..mergand el asa prin padure intr-o seara,..a vazut licarind stelele printre crengile unui brad si profund impresionat,l-a adus acasa si l-a impodobit cu lumanarici,sa licareasca asa ca-n padure.probabil ca actiunea se petrecea undeva in preajma nasterii Domnului.si tot probabil,chestiunea respectiva a placut si altora,vecini,prieteni,etc,astfel incat a devenit un obiceispecific catolicismului,care s-a raspandit prin lume odata cu el.si taaare ma bucur eu ca s-a raspandit de-a ajuns pana la noi,(saru-mana domnu martin!)...care fara brad de craciun,eu nu as putea trai.si tot pe aceasta cale tin sa-i multumesc si domnului cristofor columb,care a inventat crumpana special ptr mine,si mai am eu cativa inventatori din astia care au contribuit la fericirea sufletului si foalelor mele.si revenind la subiectul craciun :e bine ca am imprumutat si niscaiva obiceiuri mai linistite si oarecum mai lirice,(coronite,impodobiri de brad,o tanen baum si tralala..)care altoite pe cele cele ale noastre,pagane,zguduite si cu mare tambalau(capra,ursul,buhaiul,...)dau un echilibru si un tot,care ma misca pe mine pe la inimuta. ...parerea mea!
prosit_condo
Postat pe 22 Decembrie 2008 23:32
pei da. bineintzeles k tre sa fie si exceptzia care confirma regula. apropo, stitzi k statul finantzeaza cu pana la 90% (in cuantum maxim de 25000RON)sistemele de energie alternativa ?
andrei_mariancatalin
Postat pe 23 Decembrie 2008 16:14
si inca o intrebare: daca tot nu cumparam brazii naturali, ce facem cu cei care deja s-au taiat ???
andrei_mariancatalin
Postat pe 23 Decembrie 2008 16:17
De la: andrei_mariancatalin, la data 2008-12-23 16:17:27si inca o intrebare: daca tot nu cumparam brazii naturali, ce facem cu cei care deja s-au taiat ???
SIMPLU NU VOM CUMPARA ASTFEL ANUL VIITOR NU SE VOR MAI TAIA ATAT DE MULTI PENTRU CA NU A FOST CERERE SI ASTFEL PROTEJAM NATURA CAT DESPRE NOI ECOLOGISTI DE CARE INTREBAI EU MA CONSIDER UN MARE POLUATOR CU BICICLETA NU AM TIMP SA MERG DAR PROMIT CA VOI INLOCUI MACAR MASINA DE ORAS CU UN SCOOTER DESPRE CASE ITI POT SPUNE CA IN MASURA ACTIVITATILOR DE REAMENAJARE MAI AM IZOLAT SI EU SAU AM PUS UN TERMOPAN NU REUSESC SA INTRU IN CONTUL DE WEBCARE DE LA FIRMA DE TELEFONIE SA NU MAI IMI TRIMITA POMELNICUL ALA PRIN POSTA
gigibrbr_condo
Postat pe 23 Decembrie 2008 19:13
Orice fel de brad ati ales, conteaza ca in sufletul vostru sa simtiti craciun...eu va doresc sincer sa traiti craciunul in adevaratul lui inteles...sa fiti mai buni, mai iertatori, mai altruisti...sa ganditi un pic mai departe de voi...si poate la anul...vor fi mai multi brazi in ghiveci si mai putini taiati si suferinzi...
Sarbatori de vis tuturor!!!
feeleco
Postat pe 23 Decembrie 2008 21:38
Trupa SISTEM (baietii care canta la...butoaie) face un turneu de Craciun cu tema BRADUL=VIATA. Prin sponsorii lor, ofera, dupa fiecare concert, 30 de braduti la ghiveci celor care doresc sa protejeze padurile noastre. La inceputul secolului, 80 % din Romania erau paduri. In 2008, doar 26 %!!!! Murim incet odata cu padurile noastre. Fiecare e liber sa aleaga ce isi doreste de Craciun. Noi, cei care am optat pentru bradutul viu, pe care sa il plantam dupa ce ne bucuram de el, vrem sa traim. Craciun fericit celor care gandesc ca mine. Urez celor care nu gandesc asemeni mie, un Craciun fericit in preajma bradului lor taiat. Si celorlalti...numai ganduri bune. Craciun fericit!
mokus1
Postat pe 24 Decembrie 2008 07:35
Buna andrei_mariancatalin,
Ce facem cu brazii taiati, cumpara daca nu ai cumparat, m-am interesat sunt brazi de "CULTARA", sunt oameni care traiesc cinstit din munca aceasta nu "DEFRISEAZA PADUREA CA BARBARII".
Ce facem dupa sarbatori poate voi avea ocazia sa-ti explic ce fac eu cu al meu, doar atat deocamdata :"DIN PAMANT VENIM IN PAMANT NE DUCEM".
"Craciun fericit"
merisor758
Postat pe 25 Decembrie 2008 10:12
Buna prosit,
Multumesc pentru comentariul tau, ce sa faci "OMUL CIT TRAIESTE INVATA" daca vrea.
Craciu fericit si tot ce doresti sa ti se indeplineasca.
merisor758
Postat pe 25 Decembrie 2008 10:18
http://www.timpultau.ro/liber/articol|displayMainPage?id=1553
mokus1
Postat pe 25 Decembrie 2008 13:44
De la: mokus1, la data 2008-12-25 13:44:01http://www.timpultau.ro/liber/articol|displayMainPage?id=1553


este un articol despre traditiile Craciunului. Cer scuze administratorilor site-ului, pentru link, dar este in tonul subiectului. Craciun Fericit!
mokus1
Postat pe 25 Decembrie 2008 13:45
fratilor,..ptr ca deja e craciun,..si e tardiv de tarziu (ptr anul acesta)sa mai discutam tema brazilor,eu am sa va povestesc ceva care ar putea fi inca o tema de gandire ptr multi:o amica de-a mea ce si-a cumparat casa la tara,imi povestea de o familie nevoiasa cu 5 copii.mama lucra cu ziua pe la oameni pe cativa lei,tata angajat,dar cu doua sapt inainte ce craciun a facut un infarct,asa ca ,...gata cu munca fizica.copiii,..cel mai mare 10 ani,cel mai mic 4.si,impresionata,cu inca o prietena,am hotarat sa le ducem cate ceva sa aibe de craciun.ne-am dus la magazin,si am cumparat cam ce am crezut:ulei,faina,..salamuri paine,carne branza,multe dulciuri,..etc.prietena mea care are un salariu mai bun,a luat de vreun milion jumate,eu de vreo 500 mii,lei vechi,ca sunt pensionata de boala cu 4 milioane.si am purces la drum.am adunat si niste haine.cand am ajuns,am vrut sa le lasam prietenei cu casa,sa le duca ea.dar ea a insistat sa mergem noi,sa le vedem fetele cand se vor bucura.locuiau intr-un bordei,o camera din chirpici,cam 3 pe 3 m,cu lut pe jos,3 inchipuituri de canapelute mici,o sobita cu plita crapata,o masuta si un dulap.7 suflete,ganditi-va!ce bucurie sa vedem,fratilor?!...ca au paralizat!se uitau cu ochii mari si gurile cascate...si erau tare incurcati.drept e ca si noi,eram ca palite cu leuca;nu ne-am imaginat ca mai exista asa ceva.ne-am urcat in masina si n-am scos o vorba pretz de 30 km.dar,..nu pot sa va spun ce bucurie era in sufletul nostru,si ce usurate ne simteam,ca am facut exact ce trebuia.si ne imaginam cum or fi sarit ei pe sacose in urma noastra si ce bucurie o fi fost acolo.si in noaptea de craciun,stand la masa imi tot revenea imaginea camarutei in minte.ma urmareste si acum.sarbatori cu bine la toti,si nu uitati sa dati cate un strop celor sarmani!!!
prosit_condo
Postat pe 26 Decembrie 2008 14:08
gigibrbr_condo
Postat pe 26 Decembrie 2008 18:24
Prosit,
scrie, te rog, in mesaj privat, adresa acelei familii.
Multumesc!

Craciun Fericit!
mokus1
Postat pe 26 Decembrie 2008 19:01
draga mokus,nu stiu adresa,ca era intuneric cand am ajuns,stiu doar comuna,fara nume de familie si strada,dar o aflu de la prietena care locuieste acolo in cateva zile si ti-o voi trimite.pana atunci,explica-mi cum iti trimit "mesaj privat",ca habar nu am!ma gandeam la cata mobila s-a aruncat in preajma sarbatorilor si cum le-ar fi folosit lor,dar,..comuna e situata la 50 km de sibiu,inspre brasov,si la 3 km de soseaua nationala.asa ca,..greu!dar,macar cu alimente si haine daca ar fi ajutati,ar fi o mana cereasca ptr ei.numai bine!
prosit_condo
Postat pe 26 Decembrie 2008 19:33
De la: aurora_octavian, la data 2008-12-07 11:02:57Crezi ca hectarele din zona Apusenilor au fost vandalizate din cauza Craciunului? Nu. Au fost comercializati in alte scopuri: pentru lemn.
Ne este mila de brazii taiati, dar amintiti-va ca acestia sunt plantati special pentru a fi impodobiti in casele noastre, in zilele de sarbatoare.
Sunt de acord cu principiile ecologiste, dar este mai bine sa le aplicam in alte situatii, nu vreau sa detaliez.Asta e traditia, nu vad farmecul unui brad artificial, refolosit ani la rand, cu stradania de a indrepta crengile, care uneori sunt si prafuite din cauza nefolosirii de anul trecut.


Sunt convinsa ca pana sa inceapa alunecarile de teren in Covasna, Harghita, Rm Valcea(si pe unde au mai fost!!) tot ca tine gandeau.
Ceva de genul LASA CA MERGE SI ASA!!!
PS Si bradul artificial pus intr-o cutie nu se prafuieste!!
Dar asa gandesti TU!!
Anul trecut am plantat un bradut luat in ghiveci si anul acesta l-am gasit taiat.
Ce POT SA SCRIU?!?
ROMANI MAI AVETI MULTE DE INVATAT!! ASTA ESTE MENTALITATEA!!

Postat pe 28 Decembrie 2008 13:14
De la: MONICA19VISAN, la data 2008-12-08 15:15:32Eu am cumparat dintr un magazin care s-a deschis de curand in buc(nu stiu daca pot da numele),un brad in ghiveci cam la 70 cm inaltime cu 45 ron.
mie mi se pare f ok ca pret(mai ieftin ca cei taiat care erau cam 60 ron) si sunt impacata ca o sa il plantez in fata blocului dupa Craciu.Eu cred ca daca toti vom face asa in curand nu va mai exista cerere pt brazii taiati,deci nu se vor mai defrisa paduricile care au mai ramas.


Ideea ta este f buna. Sustin ca sa fie boicotati cei care vand brazi taiati in piata.
BRAVO FETELOR!

Postat pe 28 Decembrie 2008 13:24
De la: merisor758, la data 2008-12-25 10:12:04Buna andrei_mariancatalin,
Ce facem cu brazii taiati, cumpara daca nu ai cumparat, m-am interesat sunt brazi de "CULTARA", sunt oameni care traiesc cinstit din munca aceasta nu "DEFRISEAZA PADUREA CA BARBARII".
Ce facem dupa sarbatori poate voi avea ocazia sa-ti explic ce fac eu cu al meu, doar atat deocamdata :"DIN PAMANT VENIM IN PAMANT NE DUCEM".
"Craciun fericit"

Merisor tu cati ani ai?70?-ma ghidez dupa ce scrii tu acolo!!



Postat pe 28 Decembrie 2008 13:37
DAR DE BRAZI TAIATZI SI PUSI IN GHIVECE CE PARERE AVETZI???
MI S-A INTAMPLAT CHESTIA ASTA CU O ZAMBILA, ACUM CATEVA ZILE...
andrei_mariancatalin
Postat pe 28 Decembrie 2008 15:08
Andrei, mergi la magazinul de unde ai luat zambila. Mai cumpara una, verifica in fata vanzatoarei, sau a sefului de magazin daca are bulb inauntru si fa imediat reclamatia la telefonul Protectiei consumatorului afisat in magazin. Daca nu ai cumparat zambila dintr-un magazin, ai facut-o pe riscul tau si imi pare rau. Bafta!
mokus1
Postat pe 28 Decembrie 2008 20:39
Buna andrei mariancatalin,
Nu te supara frate, ce ai patit tu cu o zambila e nimica tota, la fel aproape am patit si eu : am cumparat bulbi de branduse de la BRICO, i-am plantat conform instructiunilor, m-am purtat cu ei ca si cu sfintele moaste, si ce sa vezi din 9 bulbi au iesit doar 4 plantute, pe cine sa reclami si la cine.... la cei de la Protectia consumatorilor nici pomeneala, aia ar fi venit si m-ar fi luat tot pe mine la intrebari de exemplul " de ce nu au avut lumina pe partea dreapta ".
Asa ca ma consider o norocoasa, am 4 branduse frumoase nu 9 cate erau in pachet, am instructiuni de la un organ autorizat si un bon de casa ca l-au cumparat in mod legal.
Toate cele bune.
merisor758
Postat pe 29 Decembrie 2008 11:23
Buna crisdumirao,
Daca vrei tu am 70 de ani, imi pare rau de bradul tau, poate au trecut si pe la tine patrupedele lui mokus1, incearca sa faci un gard, pune si un anunt "ATENTIE AICI CRESTE UN BRAD NATURAL, VA ROG SA-L LASATI SA CREASCA MARE". Daca patrupedele sunt analfabete nu ai nici o sansa, dar poti sa mai incerci.
O zi buna tuturor.
merisor758
Postat pe 29 Decembrie 2008 11:40

merisor758,
imi scapa mie ceva, sau ai inteles gresit? Expresia corecta este:"animale bipede care nu stiu ca s-a inventat trotuarul"
si face referire NUMAI la cei care stiu sa citeasca. Patrupedele care trec prin spatiul verde din jurul blocului sunt mai civilizate decat oamenii: trec caini si pisici si nu strica nimic, dar "animalele bipede" (adica cele cu doua picioare si mers erect) calca pe flori, arunca mucuri de tigari si cutii de bere. Cat despre bascalia facuta la adresa celor care cred ca inca mai pot schimba lumea, spor la treaba. Romanii au o vorba: cainii latra, caravana trece. Ai un nickname de planta, frumoasa si exotica. Infrumuseteaza-l cu gandurile tale, nu-l otravi. O seara blanda!
mokus1
Postat pe 29 Decembrie 2008 18:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Adoptii pisoi 4 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:58
Ventiloconvectoare sau calorifere??? 10 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:53
un sfat pt amenajarea unei camere in forma de L intr-un apartament cu o camera 3 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:36
panouri fotovoltaice!! 41 De la: paul84 24 Ianuarie 2015 21:41
FIMO , BIJUTERII HANDMADE 1 De la: AngelaHaq 18 Ianuarie 2010 22:26