Setari Cookie-uri

VITILIGO

AM VITILIGO.STIE CINEVA VREUN TRATAMENT MAI BUN,IN AFARA DE VITIX SI LAMPA UVB?
kudika183533
Postat pe 26 Iulie 2010 16:18
Ti-ai gasit unde sa deschizi topicul,la iubiri imposibile!
Barbie30
Postat pe 26 Iulie 2010 16:20
De la: kudika183533, la data 2010-07-26 16:18:03AM VITILIGO.STIE CINEVA VREUN TRATAMENT MAI BUN,IN AFARA DE VITIX SI LAMPA UVB?

Da, un medic
kitty_krieger
Postat pe 26 Iulie 2010 19:28
VITILIGO – diverse tratamente naturiste

Vitiligo se vindeca prin acupunctura si fitoterapie
Vitiligo este o afectiune dermatologica manifestata prin aparitia progresiva a unor depigmentari cutanate sub forma de puncte sau pete. Vitiligo poate aparea la orice varsta si evolueaza diferit, la unele persoane depigmentarile putand stagna ani de zile. Vitiligo nu este o afectiune contagioasa si nu se transmite prin atingere.
In general s-a observat o incidenta sporita in cazul persoanelor ce sufera de boli precum: hipertiroidism / hipotiroidism, insuficienta adrenocorticala, alopecie areata, anemie pernicioasa (carenta de vitamina B12).
Depigmentarea apare datorita distrugerii locale a melanocitelor, celulele producatoare de melanina – substanta ce determina culoarea pielii, a parului si a ochilor. Vitiligo afecteaza si membranele cu structura mucoasa: retina, cavitatea bucala, cavitatea nazala, zona genitala si rectala.
Stresul este un factor care poate determina extinderea petelor existente sau modificari in repartizarea acestora pe suprafata corpului: unele pete se pot repigmenta si apar depigmentari in alte zone. Repigmentarea anumitor zone nu reprezinta vindecarea lor, peste o anumita perioada de timp putand reaparea depigmentarile initiale.
De asemenea, unele zone pot fi mai puternic depigmentate decat altele iar gradul de depigmentare difera de la individ la individ.
Zone ale corpului unde pot aparea depigmentarile:
• Zone expuse soarelui: maini, picioare, fata, zona superioara a pieptului.
• In jurul ochilor, narilor, gurii, mameloanelor, ombilicului, organelor genitale.
• Axila si zona inghinala
• In jurul cicatricilor provocate de taieturi, zgarieturi, arsuri.
• In jurul alunitelor
• Pe membrana coroida – membrana care hraneste globul ocular
• Zone ale scalpului, ceea ce duce si la aparitia suvitelor grizonate sau la albire preamatura
Aceste zone pot fi afectate mai mult sau mai putin, insa s-a observat ca aceasta afectiune are anumite pattern-uri de aparitie:
• Focala: depigmentarile apar intr-o singura zona a corpului (in acest caz afectiunea s-a oprit din evolutie, dar in urma unor socuri psihice poate generaliza)
• Simetric: depigmentarile sunt dispuse in oglinda pe ambele parti ale corpului
• Asimeric: depigmentarile sunt dispuse aleator pe ambele parti ale corpului
• Generalizata: depigmentari in zone multiple de pe suprafata corpului
In afara de caracterul inestetic al afectiunii, modificarile produse genereaza tulburari emotionale, comportamentale si psihice: stres, depresie, anxietate, nemultumire fata de sine, stima de sine redusa, neincredere, etc. De cele mai multe ori persoanele afectate de vitiligo se simt rusinate de propriul corp, frustrate de prezenta bolii si se inhiba in prezenta altor persoane temandu-se de reactie acestora.
Cauze si tratament
Aparitia vitiligoului este generata de actiunea anumitor factori intr-un context specific. In momentul producerii concomitente a unor dereglari hepatice si neuro-endocrine se creaza acest context iar in organism au loc interpretari metabolice eronate si modificari ale secretiilor hormonale.
Gravitatea acestei afectiunii este putin cunoscuta insa. Toate straturile pielii sunt afectate, dar depigmentarile si dereglarile functionale cutanate isi au originea la nivel cerebral.
Datorita dereglarilor hepatice si neuro-endocrine, orice soc emotional produce un spasm vascular cerebral. Aria cerebrala afectata de spasm inerveaza o zona specifica de pe suprafata pielii. Aceasta zona cutanata va fi afectata prin scaderea vascularizarii si a sensibilitatii terminatiilor nervoase. Metabolismul local este incetinit foarte mult, ceea ce va genera o oxigenare deficitara si retinerea toxinelor in suprafata afectata.
La nivel celular, receptorii melaninei vor fi ocupati de produsi metabolici ai acesteia si nu de catre pigment cum se intampla in mod normal. In acest moment se produce cercul vicios al bolii: creierul nu mai primeste comanda sa secrete pigmentul necesar intrucat receptorii melaninei sunt deja ocupati de produsii metabolici.
Pe masura ce bolnavul trece prin alte socuri emotionale zona de hipoxie cerebrala se extinde. La nivel cutanat aceast proces se manifesta prin extinderea sau accentuarea zonelor depigmentate.
Vitiligo se vindeca prin acupunctura si apifitoterapie, tratamentul fiind compus din mai multe etape a caror durata variaza in functie de fiecare pacient. In primul rand se reface tesutul ficatului si se reechilibreaza sistemul neuro-endocrin. In acelasi timp se reactiveaza ariile cerebrale ischemice si se refac legaturile dintre aceastea si zonele cutanate depigmentate prin restabilirea functiilor normale ale terminatiilor nervoase.
Pacientul va trebui sa urmeze cu strictete indicatiile medicului, intrucat nerespectarea lor poate duce la incetinirea procesului de vindecarea sau stoparea totala a acestuia.
http://www.pirasan.ro/noutati/vitiligo_se_vindeca_prin_acupunctura_si_fitoterapie.html




Experienta medicinii traditionale chineze a aratat ca exista sanse mari de vindecare a vitiligo-ului daca se aplica o dieta foarte binedirijata. In perioada de tratament, nu se admit alte alimente in afara de:dovlecel lung, spanac, vinete, ciuperci, laptuci, castraveti, oua, unt,ficat de vita, porumb, tarate de orez, busuioc, usturoi, nucsoara, banane,caise, smochine, miere si sare. Cateva grame de matase de porumb uscata sifaramitata cu mana peste orice preparat sunt absolut necesare, zilnic. Odata la 2 saptamani, 2-3 vezici biliare de porc vor fi bine spalate,fierte si taiate in fasii subtiri, asezonate cu mujdei de usturoi sisos alb si vor alcatui un excellent fel de mancare la pranz sau la cina.

Iata si sugestia unui meniu zilnic:
Mic dejun - o salata din laptuci, castraveti si spanac crud, asezonatecu matase de porumb uscata, busuioc, sare si ulei de porumb presat larece. Salata poate fi inlocuita cu fructele de pe lista de mai sus.Se mai recomanda un ceai decoct din Papadie, Urzica vie, CoadaSoricelului, Afin, Macese, Rostopasca, Musetel si Galbenele. Modul depreparare si proportiile le puteti afla de la Fundatia Romana Qitaky(vezi adresa de web, mai jos).
Dejun - Ficat de vita, preparat in diverse moduri, folosind ingredientelepermise. Se pot manca, iarasi, fructele de pe lista.
Cina - Fructe, sau spuma de fructe cu albus de ou si foarte putin zahar.In perioada tratamentului, nu se admite nici o alta bautura in afara deceaiul de mai sus si apa distilata. De regula, durata tratamentului estede 81 zile, dar poate fi prelungita, la nevoie. Daca se intrerupe dieta,atunci ea va fi reluata pentru inca 81 zile !

Ca tratament local, se foloseste usturoiul proaspat, taiat in feliute, cucare se freaca pielea de 3-4 ori pe zi. Dupa 7 zile se schimba usturoiulcu tinctura de telina aplicata prin tamponare.

Daca va hotarati sa urmati sfaturile noastre, atunci va sugeram sa nevizitati inainte de a incepe tratamentul. Astfel, putem evita riscurilelegate de existenta altor afectiuni care ar putea modifica schema deterapie. Va asteptam.

Romania la al 5-lea Congres Mondial de Qigong

de Adrian Florea
Mare maestru al Federatiei Mondiale de qigong
e-mail: www.qitaky.ro


------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ceai de trei ori pe zi, tratament luat de pe net: sunatoare, galbenele, sovarv, urzici, musetel, coada soricelului. Se pune apa la fiert si apoi se face infuzie. Folosesc 5-15 g., din fiecare planta de mai sus. Este un ceai puternic. Se consuma de 3 ori pe zi inainte de masa.
Uneori il aplic extern pe fata dar uscuca foarte tare dupa care folosesc ulei de masline.
Intern tinctura de telina 5-10 g. 1-2 ori pe zi.
Exern tinctura de telina si uneori usturoi.( usturoiul ustura foarte tare si cred ca poate arde tesuturile afectate) dar cred ca voi renunta la usturoi.
O dieta mai echilibrata cred ca este necesara.
Cred ca ceaiul de mai sus detoxifica organismul, ca si alte tratamente mai rapide de la diferite firme la moda de care foarte probabil ati auzit.
Multe retete universale sunt preluate din medicina chinezeasca, cea care spune ca fiece afectiune externa a pielii are o cauza( organ) intern afectat. In cazul bolii vitiligo se considera ca ar ,,suferii" intestinul gros, de unde si retetele de detoxifiere.
Dar atentie se spune ca acest tratament functioneaza ca ,,picatura chinezeasca"- cu multa multa rabdare.
In cazul in care vad rezultate va voi tine la curent.

Programul colon cleanse pentru detoxifierea organismului
http://www.wellnessplusint.com/?gclid=CIi17JTPrqMCFQaVzAodfhbKqg


- Suc de telina cruda: 100 ml la pranz si 100 ml seara, cu 1/2 ora inainte de culcare.
- La 1 litru de apa clocotita se pun la infuzat: 10 gr. sunatoare, 10 gr. musetel, 10 gr. patlagina, 10 gr. sovarv, 10 gr. galbenele, 10 gr. urzica. Se bea pe parcursul zilei. Tratamentul este de durata.
Se tine regim lacto-vegetarian.
Se consuma catina (uscata sau ulei de catina).
- -----------------------------------------------------------------------------------------------

un regim cu vitaminele recomandate de dr. Grimes:
E 200-400 IU
folic acid 800mcg-1mg
C 1,000 mg
B-12 1,000mcg
CoQ10 50 mg



tratament vitiligo
Pentru cine este interesat de medicamentul MELAOLINE(Methoxalen 10mg) sunati la Tel. 0727316840

http://www.naturaplant.ro/tratamente.php?idp=147&start=0

suciuadriana
Postat pe 10 August 2010 12:56
Vitiligo nu se vindeca...e doar reclama gen suna-ma , cauta-ma, sa te escrochez nitel.....
kudika226898
Postat pe 10 August 2010 16:37
De la: kudika183533, la data 2010-07-26 16:18:03AM VITILIGO.STIE CINEVA VREUN TRATAMENT MAI BUN,IN AFARA DE VITIX SI LAMPA UVB?
Acum 24 de ani, baiatul meu a facut vitiligo, ,am ajuns in faza incipienta cu el la Doctor Stirbu din Iasi , iar d.lui i-a recomandat tratament cu Meladinine,timp de sase luni.Rezultatul a fost ca nu s-a mai extins,au ramas doar citeva pete decolorate pe fese ,si atit.Cauta un medic bun.
twincle
Postat pe 10 August 2010 19:59
am avut si eu un inceput de vitiligo in urma cu 3 ani, nu trece in totalitate dar se poate muta in zone pe care nu prea le vede nimeni
am urmat un tratament pe o perioada de 3 luni (pauza de 1 luna si din nou revenit cu perioada de 3 luni de tratament)cu: magneziu si calciu(cate o 1 pestila /zi) foarte bun este si magne B6 si pe locurile decolorate ma dadeam cu dermovete gel (crema) toata treaba cu vitiligo se face pe fond nervos deci va trebui sa te mai detasezi de probleme, multa bafta si sper sa-ti reuseasca si tie .
eu si acum mai fac tratament cu cate o cutie de magneB6 dar pete nu mi-au mai aparut
gabrellina
Postat pe 20 August 2010 09:59
Baiatul meu a avut vitiligo cand avea 10 ani, acum are 28. A urmat tratament cu meladinine (tablete si apoi solutie) si UAV. Dupa aproximativ 2 ani, pe suprafata depigmentata au aparut niste pistrui, care apoi au inceput sa acopere petele. Dupa aceasta, nu am mai gasit meladinine, nici in farmacii si nu am mai putut procura nici prin Crucea Rosie. I-a fost schimbat tratamentul cu un unguent de la Glaxowellcome, nu imi mai amintesc cum se numeste. Avea pete pe fata, in jurul ochilor, pe barbie, pe picioare, pe maini, pe abdomen. Acum mai are niste pete foarte mici, aproape insesizabile, doar pe picioare.
lipianu_mihaela
Postat pe 25 August 2010 08:42
Buna seara,Am vitiligo de vreo 4 ani anul acesta am incercat tratament cu tablete melaoline si raze uva si de cateva luni a inceput sa dea rezultate tin sa precizez k am petele pe degetele de la maini si acum incet incet se repigmenteaza vazand cu ochii.cel putin acum nu se mai observa asa de tare.Mi-au mai ramas cateva cutii de MELAOLINE pe cei interesati sunati la 0754.540.989
kudika472658
Postat pe 16 Noiembrie 2011 20:39
Buna ziua!Am intrat si eu astazi in clubul kudika.Am si eu o problemqa de cativa ani si anume VITILIGO.Am facut acum 6 ani tratament cu puva si au avut pe vremea aia efect pt k mi-au stopat unele pete de pe fata si chiar mi le-a acoperit,dar insa mai am in anumite zone vizibile.Cu cat a trecut timpul am observat cum in fiecare vara le observ mai mari.Razele puva mi-au declasant o glanda si in cateva luni am inceput sa am foarte mult par pe corp...ma rog.
As vrea sa fac si eu un tratament cu meladinine,melaoline si nu stiu cum sa fac rost de ele.Nu am facut niciodata tratament cu pastile si nu stiu cum sa fac.Va rog dati-mi o idee de un tratament cu pastile sau cum sa fac rost de astea!Va multumesc
kudika_7850
Postat pe 19 Mai 2012 11:12
De la: kudika_7850, la data 2012-05-19 11:12:05Buna ziua!Am intrat si eu astazi in clubul kudika.Am si eu o problemqa de cativa ani si anume VITILIGO.Am facut acum 6 ani tratament cu puva si au avut pe vremea aia efect pt k mi-au stopat unele pete de pe fata si chiar mi le-a acoperit,dar insa mai am in anumite zone vizibile.Cu cat a trecut timpul am observat cum in fiecare vara le observ mai mari.Razele puva mi-au declasant o glanda si in cateva luni am inceput sa am foarte mult par pe corp...ma rog.
As vrea sa fac si eu un tratament cu meladinine,melaoline si nu stiu cum sa fac rost de ele.Nu am facut niciodata tratament cu pastile si nu stiu cum sa fac.Va rog dati-mi o idee de un tratament cu pastile sau cum sa fac rost de astea!Va multumesc



Vitiligo este o boala care urmareste depigmentarea pielii,prin aparitia acelor pete cu aspect caracteristic,incurabile,dar care se pot tine sub control,prin tratament medicamentos!!Prezinta-te la medicul de familie si el iti va rescrie tratamentul aferent sau te va trimite la medicul dermatolog!!!
MissRainbow
Postat pe 19 Mai 2012 13:55
Buna.Sunt interesata de acele cutii de pastile.Am incercat sa sun la nr acesta dar este inchis.Ai cumva alt nr sau spune-mi o ora cand sa sun.Multumesc!
kudika_7850
Postat pe 21 Mai 2012 10:03
De la: kudika472658, la data 2011-11-16 20:39:33Buna seara,Am vitiligo de vreo 4 ani anul acesta am incercat tratament cu tablete melaoline si raze uva si de cateva luni a inceput sa dea rezultate tin sa precizez k am petele pe degetele de la maini si acum incet incet se repigmenteaza vazand cu ochii.cel putin acum nu se mai observa asa de tare.Mi-au mai ramas cateva cutii de MELAOLINE pe cei interesati sunati la 0754.540.989
kudika_7850
Postat pe 21 Mai 2012 10:03
problema mea a inceput asa....acum 4 ani m am ars la soare,am stat prea mult,mi a trecut greu,dar dupa ce am nascut acum 2 ani,m am trezit pe zonele unde fusesem arsa cu pete albe,cele mai multe pe maini....am fost la diversi medici,s au uitat doar la mine si mi au zis ca am vitiligo....ma asteptam ca diagnosticarea sa se faca computerizat...am urmat tratamente cu protopic,vitix si daivonex,fara nici un rezultat....m am obisnuit,in tim p cu ideea CA NU SE VINDECA,DAR VARA NU LE SUPORT!ACUM,BAIETELULMEU,ARE SI EL CATEVA PETE ALBE,M AM PROGRAMAT LA DR.NEDELCU IOAN,SPER SA SE REZOLVE MACAR LA EL,CA ESTE MIC!
Roxy_Roxy_2
Postat pe 29 Iulie 2013 17:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa-l fac sa nu sufere? 19 De la: MaraDonna 14 Septembrie 2009 20:35
Cadou pentru iubitul meu 3 De la: Max2 16 Noiembrie 2011 22:11
Incercari in zadar! 12 De la: cristinxxx 7 August 2010 13:35
Declaratia ta..... 5 De la: mihablonda 4 Mai 2010 23:42
diferenta de varsta 23 De la: yumalai 7 Mai 2009 08:36