Setari Cookie-uri

Varsta potrivita pentru casatorie?

Oare chiar exista o varsta pentru casatorie? Cam cat credeti ca trebuie sa asteptam. De principiu eu nu vreau sa ma grabesc,dar m-as casatori si maine dc asa as simti.

Postat pe 29 Octombrie 2007 22:49
Ti-ai raspuns singura, o faci cand simti nevoia. Desi, din momentul in care esti sigura ca barbatul de langa tine e "alesul", nu vad nici un impediment, chiar daca nu simti dorinta de rochie alba, "I do" etc..
mateisotto
Postat pe 30 Octombrie 2007 14:05
Sunt sigura ca nu exista o varsta pentru casatorie, cel putin dupa 20 ani poti sa o faci oricand...dar important e sa simti ce trebuie atunci cand o faci...altfel poti sa ajungi si la 40 ani si sa nu o faci.

Postat pe 30 Octombrie 2007 14:50
asa e ,iubita,varsta potrivita nu exista,fiecare face acest pas important cand simte....insa trebuie sa te gandesti bine...inainte...deoarece sti tu...o casatorie este ptr o viata...nu pentru o zi...sau asa se spune....
treaba e k poti sa te casatoresti si la 15 ani dar si la 40.important e sa o faci atunci cand si tu si partenerul simtiti lucrul asta si sa fiti pregatiti!!!!
iulik_flore
Postat pe 30 Octombrie 2007 17:41
Cred ca in esenta, casatoria sau "cãpãtuiala" cum este denumita popular nu are nici un fel de valoare doar prin certificatul care este eliberat. In fond viata ficaruia este definita deja intre 2 certificate, unul de nastere si unul de somn... Varsta potrivita de eliberarea a celui de al treilea a ajuns cred irelevanta. Din cate stiu eu doar in primele 8 luni ale anului 2007, conform Institutului National de Statistica s-au inregistrat la noi 22.500 de divorturi...

Postat pe 31 Octombrie 2007 11:42
eu cred ca nu exista o varsta anume....
dar sunt de parere ca e mai bine mai devreme decat mai tarziu..... adica....pe la 22-25 de ani.... atunci viata e mai frumoasa.....mai tarziu....apar probleme....
o familie se intemeiaza devreme.....asta e parerea mea.... lucrurile trebuie facute la timpul lor....
klarafoxyyy2003
Postat pe 31 Octombrie 2007 11:57
Fiecare trebuie sa decida pentru el insusi cand este momentul potrivit pentru a face marele pas, indiferent de varsta. Desi varsta este foarte semnificativa pentru intemeierea unei familii, in sensul de a aduce un copil de lume. In primul rand difentele de generatie se simt foarte puternic intre noi si parintii nostri, iar daca astepti prea mult timp pana sa faci primul copil va fi mai greu si pentru mama si atat pentru relatia care o vor avea cu noul venit pe lume.
Dar asta depinde de fiecare, cat de pregatiti sunt pentru acest pas.
criskiss81
Postat pe 31 Octombrie 2007 12:03
Nu cred ca exista o varsta potrivita pentru a te casatori...nici pentru un barbat nici pentru o femeie...o casatorie se face din dragoste, nu din cauza ca imbatranim sau alti factori materiali sau sociali. Eu am 18 ani, luna trecuta am facut logodna. Anul viitor in august va fi nunta :) Deci voi fi mireasa la 19 ani ...si care ar fi problema? Daca noi suntem fericiti si avem deja o gandire cat de cat, stim ce vrem de la viata...iar de aici incolo ne vom construi o viata frumoasa impreuna ..din toate punctele de vedere :) va pup:* ceao
AngelDust_grace
Postat pe 31 Octombrie 2007 16:12
eu cred ca tb undeva pana pe la 25 de ani pt femei si pana in 30 pt barbati. nu de alta, dar teoretic dupa casatorie vin copiii si este f logic sa faci copii cat esti tanara. nu sa ajunga la scoala fiica ta si sa creada colegii ca ii aduce bunica, nu mama. Plus ca altfel e relatia dintre un copil si o mama tanara. Pe de alta parte sunt atatea de facut incat nu stiu unde am gasi timp pentru facut si crescut copii.
OanaTrifu
Postat pe 1 Noiembrie 2007 19:32
shubossu: dc te gandesti cati divorteaza, nu te mai insori deloc. Gandeste pozitiv!
OanaTrifu
Postat pe 1 Noiembrie 2007 19:34
O VIRSTA ANUME NU EXISTA, DAR CA FATA TREBUIE SA TE MARITI PINA-N 30 DE ANI CA SA AI ANII POTRIVITI SI PENTRU COPII. DAR PINA LA URMA CIND E SA VINA ZIUA OARBA PENTRU FIECARE NU AI CE FACE.TOTUL IN VIATA E PROGRAMAT,CHIAR DACA AM VREA NOI SA SCHIMBAM CEVA NU SE POATE,O SPUN DIN PROPRIE EXPERIENTA.V-AM PUPAT,O SEARA PLACUTA TUTUROR!
ralus
Postat pe 2 Noiembrie 2007 18:15
Ma gandeam ca varsta nu prea este un factor relevant... mai mult conteaza varsta mirelui decat a miresei, barbatii in general nu ar trebui sa se casatoreasca decat dupa 25 de ani. Nu e neaparat vorba de maturizare cat de faptul ca le trebuie timp sa le faca pe toate, sa aiba cat mai multa experienta de viata pentru a nu mai fi tentati sa si ia zborul dupa ce se casatoresc si de ce nu.. pentru a putea fi "stalpul" familiei in adevartul sens al cuvantului.
Eu am 22 de ani la anul ma casatoresc si de multe ori nu mi vine sa cred ca deja fac pasul asta... de abia acum imi incepe viata, parca acum deschid ochii si vad intr adevar ce e in jurul meu, multi zic ca ar trebui sa astept, insa cand il privesc pe iubitul meu stiu raspunsul e "DA" :) vreau sa ma casatoresc.
Nu m as caasatori niciodata doar pt ca e momentul sa fac copii pentru ca e f posibil ca sa nu pot avea copii niciodata in cel mai rau caz... sau sa ma casatoresc cu cineva pt ca eu vreau un copil iar persoana aceea sa nu fie potrivita pt mine si atunci ce fac? aduc un copil pe lume intr o familie nefericita?
In concluzie parerea mea este ca varsta potrivita e varsta la care iti gasesti jumatatea.
the_only
Postat pe 22 Noiembrie 2007 09:18
nu conteaza varsta la care te casatoresti , mai important este sa fie persoana pe care tu o doresti cu adevarat sa te iubeasca si sa il/o iubesti la fel de mult .
si sa fii pregatit psihic ....
healthy002598
Postat pe 22 Noiembrie 2007 13:57
buna.asa e nu conteaza foarte mult varsta ideea e sa sti cui ii spui DA fara sa regreti apoi si sa fugi de la nici un an de casnicie la tribunal pt divort.bine eu nu prea sunt de acord cu a spune da la varsta de 14-15 ani pt ca nu ai conturata foarte bine personalitatea si in plus e foarte posibil sa regreti mai devreme sau mai tarziu dar ma rog fiecare se casatoresti cand ii bate ceasul si vine saptamana oarba.
lary_grace
Postat pe 22 Noiembrie 2007 15:39
parerea mea este ca trebuie sa te gandesti si ce faci dupa nunta...unde o sa stai,si e f important sa te simti in stare se faci fata noilor responsabilitati.
anyta19
Postat pe 22 Noiembrie 2007 16:26
eu cred ca nu exista o varsta anume,dar totusi e putin ciudat sa te mariti inainte de 18 ani sau dupa 40...
japoneza17
Postat pe 23 Noiembrie 2007 16:18
buna, eu am 21 de ani...viitorul meu sot are 33 de ani..diferenta de varsta e de 12 ani dar asta nu conteaza si nu conteaza nici cand te mariti...conteaza doar ce simti si mai ales sa fi sigura k sentimentul nu vine doar dintr-o parte!!!asta e cel mai important. multa bafta tuturor si o seara minunata
elenutza_grace
Postat pe 23 Noiembrie 2007 23:34
bine v-am gasit ...eu am 23 de ani si sunt proaspat casatorita ma gandeam si eu la inceput ca poate sunt prea mica pt asta dar din proprie experienta va spun ca aceasta casatorie de care ne temem este asa cum vrem noi sa fie,asa cum o cladim...deci daca va simtiti stapane pe voi si stiti ce vreti nu aveti de ce sa va speriati...
sava_ioana
Postat pe 24 Noiembrie 2007 12:15
nu cred ca exista o anumita varsta pt casatorie...tot ce conteaza e sa te simti pregatita pt acest pas important care iti schimba modul de viata si de gandire.:)
happybride
Postat pe 7 Decembrie 2007 05:49
nu exista varsta potrivita..sau nepotrivita...eu stiu un lucru...ca in viatza mea nu voi sta cu un barbat 10 ca sasi dea seama daca ma vrea sau nu...actele nu schimba relatzia insa...fac o alta parere in societate...si sincera sa fiu nu vreau sa am talpa gastii cand voi imbraca rochia de mireasa(am mai vazut pe unele...nu le condamn..da tre sa nteleaga ca de la o anumita varsta rochia de mireasa nu-si mai are rostul)cat despre divortzuri...daca te iei dupa asta ramai fata batrana...divortzul e ceva normal..decat sa iti irosesti viatza intro casnicie lipsita de caldura si afectziune..mai bine mergi mai departe..cine stie ce te asteapta dupa coltz

Postat pe 19 Iulie 2008 00:33
Am citit in toate mesajele voastre ca varsta nu conteaza. Eu cred ca conteaza. Cand iubesti nu-ti poti da seama daca esti sau nu pregatit pentru pas... pentru ca iubesti si nimic nu mai conteaza. Eu cred ca varsta nu trebuie sa fie inainte de 25 pentru nici unul din parteneri.Si mai cred in asa zisa casatorie de proba. Nu te cunosti ca si cuplu pana nu locuiesti impreuna, pana nu imparti totul, pana nu verifici daca tabieturile voastre vor putea fi suportate de partener.
fantome
Postat pe 21 Iulie 2008 12:48
dar cand amandoi simt acelasi lucru? ca e momentul potrivit doar ca exista si o responsabilitate pe care el nu vrea sa o asume.vrea nunta dar el sa nu faca nimic
yo_aletta
Postat pe 28 August 2008 20:40
Atunci propune-i doar cununia civila si vezi ce zice... Daca da inapoi, nu-i ok. Daca e deacord, discuta cu el de nunta si de o impartire a sarcinilor.
fantome
Postat pe 29 August 2008 10:14
varsta potrivita nu exista asa cum ati zis si voi.toti mi-au spus k e prea devreme la 21 d ani dar amandoi am simtit k nu trebuie sa mai asteptam.am vazut mirese la 45 de ani...urat...d c sa nu ma marit cand sunt tanara si frumoasa si sa ma marit cand am riduri si nu se mai uita nimeni sa zica ,,uite ce frumoasa e!,, ci din contra sa rada p la spate?nu ca m-ar interesa dar orice fata isi doreste sa fie cea mai frumoasa mireasa.eu zic sa fie pana la 25 ani.apoi copii cand facem,cand o sa fim batrane,sa ne zica mamaie?

Postat pe 3 Septembrie 2008 14:36

Postat pe 3 Septembrie 2008 14:38
ai dreptate fantome cu 25u. si cu " proba de casatorie".
caurea_grace
Postat pe 11 Septembrie 2008 13:28
Multumesc, Caurea. Nu stiu daca am dreptate, dar asa vad eu acum lucrurile.
fantome
Postat pe 12 Septembrie 2008 08:54
te poti casatori la ce varsta vrei...atata timp cat relatia are ceva timp...va cunoasteti si atzi si locuit impreuna o vreme...sunt cupluri de 35 de ani 40 care se casatoresc si divortzeaza...relatia o sa mearga atunci cand este alimentata zi de zi...in fiecare zi trebuie sa pui cate o caramida...atata timp cat exsista intelegere,incredere,respect si dragoste....o raletzie imfloreste in fiecare zi...bazele zidului unei relatzii/casnicii sunt primele caramizi..daca relatia e bazata pe interese si secrete...nu va functiona niciodata....exsta in fiecare relatie momente tensionata..insa de asta noi suntem mai presus de animale...pt ca avem capacitatea de a gandi si de a ne controla...toate probleme trec daca sunt discutate...daca ai niste limite bine definite...sa nu mai spun ca relatia cu sotul tau se va oglindi mai tarziu in comportamentul copiilor...acolo se va vedea ....eu va urez o casnicie lunga plina de momente frumoase si clipe de neuitat

Postat pe 13 Septembrie 2008 22:05
tu alegi varsta dupa ce o zice lumea??? ca ai sau nu riduri???

te mariti pt tine sau pt altii?? cand iubesti si esti iubita chiar daca ai fi grasa de o tona si de 50 de ani te simti cea mai frumoasa pt. ca esti iubita....ce or zice altii??? asta ti-e tie grija!!!

draga mea iesi din mentalitatea asta!!

eu am organizat nunta mea intr-o saptamana!! inclusiv alegerea si trimiterea invtatiilor in a gasi restaurant si rochie si tot in dimineata nuntii cautam pantofi la sotul; tinand cont ca a fost in 18 august!! si in aceeasi satamana am cautat pt sambata si dj, formatie, tot si se poate! si a iesit nu bine dar f f f f bine, chiar nu a fost o singura persoana care sa nu imi spuna ca s-a simtit f bine la 10 dimineata eu mai aveam toti invitatii!!!! la nunta, nu mai doreau sa plece....
daca m-as fi uitat la ce a zice lumea....nu as fi facut nimic

de necrezut nu e asa??? o nunta organizata intr-o saptamana...asa sunt eu, nu-mi place sa planuiesc imi place sa fac
Deva
Postat pe 13 Septembrie 2008 23:01
nu e vb de alesul varstei deva, este vb ca dupa aprox 25 de ani o persoana este matura...nu e un barem fix este pur si simplu o cifra orientativa..bineinteles ca sunt persoane mature la 20 de ani si sunt si persoane care nu sunt facute pt a avea o relatie stabila si deci o casatorie...
acum, poate si eu is patita, dar m-am maritat la 19 ani..ca sa-mi prind fostul sot in casa cu alta....si recunosc..nu eram pregtita pt o casatorie..greseala mea..o recunosc....
caurea_grace
Postat pe 25 Septembrie 2008 15:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nici o nunta.... 3 De la: giuscanu 30 Noiembrie 2009 17:40
cosuletul cu cocarde si petale 9 De la: andrada2010 13 Ianuarie 2010 21:11
Buna fetelor, 15 De la: eu_ovidiu 9 Iunie 2011 04:08
buna 2 De la: Valy90 7 Mai 2011 19:35
.... 25 De la: cj25har 16 Iunie 2010 15:36