Setari Cookie-uri

cununia religioasa plictisitoare...

Hai mai fetelor..cum puteti acuza fata kiar asa...ea nu vrea decat sa-si faca o slujba de cununie care sa-i ajunga la suflet..
P.S. mau..felicitarile mele!
caurea_grace
Postat pe 3 Decembrie 2008 14:01
De la: iulika_flore, la data 2008-12-02 17:43:09
Pai atunci renunta la ortodoxism...si treci la catolici ca sa fie ok...si sa-ti placa la nebunie cununia religioasa...plus ca daca renunti la religia ta oricare ar fi ea...si treci la o alta e ca si cum ti-ai vinde sufletul caci ai fost botezata in ortodoxism...si treci la altceva...ma rog fiecare face ce vrea ...nu sunt habotnica nici eu da sunt stupefiata cand citesc atatea tampenii!Am ost la o cununie rel la catolici ...f bine ..e frumos dar a noatrs e mult mai plina de semnificatii si asta doar daca esti atenta la ceea ce citeste preotul si la ceea ce zice! Ca daca esti atenta la cum iti sta rochia si voalul ...normal ca e plictisitor totul!Inseamna ca o sa si te spovedesti tot la catolici ca e mult mai fain acolo!


HAI SA ITI SPUN CARE E TREABA!!!!
DA, M-AS SPOVEDI LA MUSULMANI DC STIU K O FAC K LUMEA

CE REZOLV DC MA DUC SI MA SPOVEDESC UNUI OM MAI PACATOS K MINE????
CARE BEA, E CURVAR, CERE BANI SI NU ITI BAGA MORTUL IN GROAPA DC NU IL PLATESTI???

HAI SA FIM SERIOSI, MAJORITATEA PREOTILOR SUNT NISTE JEPCARI SI NU AU NIMIC IN COMUN CU DUMNEZEU SI CUVANTUL LUI!!!! ASTA E ADEVARUL

MAI CITITI BIBLIA FETELOR, INAINTE SA DATI CU PRESUPUSUL, VETI VEDEA K NICAIERI ACOLO NU SCRIE CA ORTODOXISMUL SAU CATOLICISMUL SUNT RELIGIILE CORESCTE!!!!

IMPORTANT ESTE DUMNEZEU CARE NU ETSE DECAT UNUL SI CRESDINTA TA IN EL!!!!![/quote]


Nu trebuie sa citesc BIBLIA sa cred in Dumnezeu, fii serioasa si cititul BIBLIEI e ceva aparte nu strigi in gura mare ca o citesti corect?Si sa vii in Bucovina ...sa intalnesti preoti care-si fac meseria cu mult har si te duci la ei cu multa incredere....stii hai sa nu judecam preotii sau maicile sau calugarii ca e cel mai mare pacat , stiu ce vorbesc crede-ma pe cuvant, REPET NU SUNT HABOTNICA da nu mi se pare ok cum gandesti tu, nu pune toti preotii la un loc doar pt ca tu ai dat peste unul care nu-si face meseria cu har! Eu ti-am zis doar ca nu e OK SA TE CUNUNI IN BISERICA CATOLICA CA E MAI MISTO ODATA CE TU ESTI OROTODOXA!
Cypcip
Postat pe 3 Decembrie 2008 15:53
De la: mau, la data 2008-12-02 11:00:36cam tot ce spune preotul este o abureala ieftina si plictisitoare pentru orice om cu IQ decent. Am ascultat cu atentie si de fiecare data constat ca religia a ramas blocata intr-o bucla temporala. :D

Fa-ma si pe mine te rog sa inteleg, (k s-ar parea k IO-ul meu nu este deloc decent, dar poate il mai ridicam acum), ce-i asa de abureala si de demodat sa se spuna la slujba sa iti respecti sotul, iar el sa te iubeasca ca pe sine insusi? Au murit vremurile alea cand casnicia se baza pe respect si pe dragoste si n-am murit si eu la timp, odata cu ele?
De ce apartine unei ''bucle temporale''rugaciunea de a avea o casa linistita, armonioasa in care sa fii capabil sa cresti copii buni si sanatosi?
E chiar asa mare abureala sa fiti sfatuiti sa traiti ca o unica entitate, consultandu-va in toate si luand hotararile de comun acord si spre binele vostru si al copiilor?
bastiuta
Postat pe 4 Decembrie 2008 16:56
CYPCIP

Nu am bagat toti preotii in aceeasi oala!

Am spus unii preoti,

Repet UNII PREOTI!!!

Si nu cred k am trambitat eu sus si tare k am citit bliblia!

Am cunostinte modeste, dar crede-ma k in Biblie nu se precizeaza vreo religie anume, in afara de "poporul lui Dumnezeu" sau "poporul lui Israel" ceea ce ar insemna religia mozaica

Asta am vrut sa spun, am mai citit si eu asa unele pasaje
iulik_flore
Postat pe 4 Decembrie 2008 22:15
De la: bastiuta, la data 2008-12-04 16:56:09
De la: mau, la data 2008-12-02 11:00:36cam tot ce spune preotul este o abureala ieftina si plictisitoare pentru orice om cu IQ decent. Am ascultat cu atentie si de fiecare data constat ca religia a ramas blocata intr-o bucla temporala. :D

Fa-ma si pe mine te rog sa inteleg, (k s-ar parea k IO-ul meu nu este deloc decent, dar poate il mai ridicam acum), ce-i asa de abureala si de demodat sa se spuna la slujba sa iti respecti sotul, iar el sa te iubeasca ca pe sine insusi? Au murit vremurile alea cand casnicia se baza pe respect si pe dragoste si n-am murit si eu la timp, odata cu ele?
De ce apartine unei ''bucle temporale''rugaciunea de a avea o casa linistita, armonioasa in care sa fii capabil sa cresti copii buni si sanatosi?
E chiar asa mare abureala sa fiti sfatuiti sa traiti ca o unica entitate, consultandu-va in toate si luand hotararile de comun acord si spre binele vostru si al copiilor?


mea culpa ... recunosc ... am exagerat cu comentariile ref la IQ :)

hai sa iti dau mai bine cateva citate din slujba cununiei :

"Dumnezeule Cel preacurat ºi Ziditorule a toatã fãptura, Care din iubirea Ta de oameni ai prefãcut coasta strãmoºului Adam în femeie ºi i-ai binecuvântat pe dânºii ºi ai zis: creºteþi ºi vã înmulþiþi ºi stãpâniþi pãmântul; ºi pe amândoi i-ai arãtat un trup prin însoþire; cãci pentru aceasta va lãsa omul pe tatãl sãu ºi pe mama sa ºi se va uni cu femeia sa ºi vor fi amândoi un trup, ºi pe care i-a unit Dumnezeu omul sã nu-i despartã. Cel ce ai binecuvântat pe robul Tãu Avraam ºi ai deschis pântecele Sarrei, ºi l-ai fãcut tatã a multe neamuri; Cel ce ai dãruit pe Isaac Rebecãi ºi ai binecuvântat naºterea ei; Care ai însoþit pe lacov cu Rahela ºi dintr-însul ai arãtat doisprezece patriarhi; Cel ce ai însoþit pe losif cu Asineta ºi le-ai dãruit lor prunci pe Efrem ºi pe Manase; Care ai primit pe Zaharia ºi pe Elisabeta ºi le-ai dat lor prunc pe Inaintemergãtorul; Cel ce din rãdãcina lui Iesei dupã trup ai crescut pe Pururea Fecioara, ºi dintr-însa Te-ai întrupat ºi Te-ai nãscut spre mântuirea neamului omenesc; Care, pentru negrãitul Tãu dar ºi multa bunãtate, ai venit în Cana Galileii ºi nunta care era acolo ai binecuvãntat-o, ca sã arãþi cã din voia Ta se face însoþirea cea dupã Lege ºi naºterea de prunci dintr-însa."

„Dumnezeule cel sfânt, Care din þãrânã ai fãcut pe om ºi din coasta lui ai fãcut femeie ºi ai însoþit-o lui spre ajutor, pentru cã aºa a plãcut slavei Tale sã nu fie omul singur pe pãmânt; Însuþi ºi acum, Stãpâne, întinde mâna Ta din sfântul Tãu locaº ºi uneºte pe robul Tãu ... (numele) cu roaba Ta ... (numele), pentru cã de cãtre Tine se însoþeºte bãrbatul cu femeia."

"Fericiþi toþi cei ce se tem de Domnul.
Care umblã în cãile Lui.
Rodul muncii mâinilor tale vei mânca.
Fericit eºti; bine-þi va fii
Femeia ta ca o vie roditoare, în laturile casei tale.
Fiii tãi ca niºte vlãstare tinere de mãslin, împrejurul mesei tale.
Iatã, aºa se va binecuvânta omul, cel ce se teme de Domnul.
Te va binecuvânta Domnul din Sion ºi vei vedea bunãtãþile Ierusalimului în toate zilele vieþii tale.
ªi vei vedea pe fiii fiilor tãi. Pace peste Israel!"



mau77mau
Postat pe 5 Decembrie 2008 00:44
De la: iulika_flore, la data 2008-12-04 22:15:44CYPCIP

Nu am bagat toti preotii in aceeasi oala!

Am spus unii preoti,

Repet UNII PREOTI!!!

Si nu cred k am trambitat eu sus si tare k am citit bliblia!

Am cunostinte modeste, dar crede-ma k in Biblie nu se precizeaza vreo religie anume, in afara de "poporul lui Dumnezeu" sau "poporul lui Israel" ceea ce ar insemna religia mozaica

Asta am vrut sa spun, am mai citit si eu asa unele pasaje



HAI SA FIM SERIOSI, MAJORITATEA PREOTILOR SUNT NISTE JEPCARI SI NU AU NIMIC IN COMUN CU DUMNEZEU SI CUVANTUL LUI!!!! ASTA E ADEVARUL

ASTEA AU FOST CUVINTELE TALE DE MAI SUS....HAI SA O INCHEIEM CA ORICUM TOT CUM VEI VREA TU VEI FACE SI E CHIAR PROBLEMA TA ....AM INCERCAT SA-TI ARAT CA LA CUNUNIA TA NU-TI TREBUIE O SLUJBA TEATRALA...ASA CUM ZICEAI TU...CI ITI TREBUIE CREDINTA ...RESPECT SI SA-TI DORESTI CUNUNIA RELIGIOASA DIN TOT SUFLETUL IN CREDINTA IN CARE TE-AI BOTEZAT ....SINCER AVEAM O PARERE MULT MAI BUNA DESPRE TINE ...


Cypcip
Postat pe 5 Decembrie 2008 10:59
[quote name='mau'
hai sa iti dau mai bine cateva citate din slujba cununiei :

"Dumnezeule Cel preacurat ºi Ziditorule a toatã fãptura, Care din iubirea Ta de oameni ai prefãcut coasta strãmoºului Adam în femeie ºi i-ai binecuvântat pe dânºii ºi ai zis: creºteþi ºi vã înmulþiþi ºi stãpâniþi pãmântul; ºi pe amândoi i-ai arãtat un trup prin însoþire; cãci pentru aceasta va lãsa omul pe tatãl sãu ºi pe mama sa ºi se va uni cu femeia sa ºi vor fi amândoi un trup, ºi pe care i-a unit Dumnezeu omul sã nu-i despartã. Cel ce ai binecuvântat pe robul Tãu Avraam ºi ai deschis pântecele Sarrei, ºi l-ai fãcut tatã a multe neamuri; Cel ce ai dãruit pe Isaac Rebecãi ºi ai binecuvântat naºterea ei; Care ai însoþit pe lacov cu Rahela ºi dintr-însul ai arãtat doisprezece patriarhi; Cel ce ai însoþit pe losif cu Asineta ºi le-ai dãruit lor prunci pe Efrem ºi pe Manase; Care ai primit pe Zaharia ºi pe Elisabeta ºi le-ai dat lor prunc pe Inaintemergãtorul; Cel ce din rãdãcina lui Iesei dupã trup ai crescut pe Pururea Fecioara, ºi dintr-însa Te-ai întrupat ºi Te-ai nãscut spre mântuirea neamului omenesc; Care, pentru negrãitul Tãu dar ºi multa bunãtate, ai venit în Cana Galileii ºi nunta care era acolo ai binecuvãntat-o, ca sã arãþi cã din voia Ta se face însoþirea cea dupã Lege ºi naºterea de prunci dintr-însa."

„Dumnezeule cel sfânt, Care din þãrânã ai fãcut pe om ºi din coasta lui ai fãcut femeie ºi ai însoþit-o lui spre ajutor, pentru cã aºa a plãcut slavei Tale sã nu fie omul singur pe pãmânt; Însuþi ºi acum, Stãpâne, întinde mâna Ta din sfântul Tãu locaº ºi uneºte pe robul Tãu ... (numele) cu roaba Ta ... (numele), pentru cã de cãtre Tine se însoþeºte bãrbatul cu femeia."

"Fericiþi toþi cei ce se tem de Domnul.
Care umblã în cãile Lui.
Rodul muncii mâinilor tale vei mânca.
Fericit eºti; bine-þi va fii
Femeia ta ca o vie roditoare, în laturile casei tale.
Fiii tãi ca niºte vlãstare tinere de mãslin, împrejurul mesei tale.
Iatã, aºa se va binecuvânta omul, cel ce se teme de Domnul.
Te va binecuvânta Domnul din Sion ºi vei vedea bunãtãþile Ierusalimului în toate zilele vieþii tale.
ªi vei vedea pe fiii fiilor tãi. Pace peste Israel!"



[/quote]

Multumesc pt citate, desi stiu f bine sluja cununiei pt k am facut parte dintr-un cor de muzica religioasa si calsica si implicit am cantat la nenumarate cununii.
Faza e ca tot nu pricep ce-i rau in chestia asta? ca Dumnezeu i-a facut pe oameni , Eva din Adam etc si k dintr-o insiruire de neamuri s-a nascut inclusiv Iisus Hristos, stiam , e traditia crestina a genezei si a nasterii Domnului.
Ca CE A UNIT DUMNEZEU,OMUL SA NU DESPARTA mi se pare cat se poate de corect si de actual, mai concret nimeni sa nu se bage intre ei si sa le strice casnicia.
Ca femeia e asemuita metaforic cu o vita care da roada nu mi se pare asa grav.
Ca se roaga sa ajungem sa ne vedem nepotii iar nu mi se pare ceva rau.
ca ne lasam parintii si ne urmam propriul curs al vietii- asa se si intampla 9 mai putin in cazurile in care k tineri casatoriti n-avem casa si stam cu parintii (- asta k sa si glumim putin)
Ca o casnicie este binecuvantata si bine privita de Biserica si de toata lumea tot o chestie ok mi se pare.
Deci unde am pierdut eu firul? Sincer incerc sa inteleg cum ganditi voi lucrurile astea si ce vi se pare asa naspa (si nu sunt sarcastica deloc), chiar incerc sa va inteleg punctul de vedere pt k nu m-am prins.
Pupici.
bastiuta
Postat pe 5 Decembrie 2008 11:04
Nu imi ramane sa iti urez decat sa fie intr-un ceas bun bastiuta; sa fi fericita ca saraa si sa te inmultesti ca rashela
mau77mau
Postat pe 5 Decembrie 2008 13:04
De la: mau, la data 2008-12-05 13:04:47Nu imi ramane sa iti urez decat sa fie intr-un ceas bun bastiuta; sa fi fericita ca saraa si sa te inmultesti ca rashela

Eu vb serios si nu asteptam un raspuns ironic, dar in fine.
De veselit sa dea Dumnezeu la toata lumea, de inmultit k rashela n-am sanse k la ce lipsa de calciu am eu n-am nici o sansa sa nasc atatia copii.
bastiuta
Postat pe 5 Decembrie 2008 15:04
De la: iulika_flore, la data 2008-12-02 17:43:09
Pai atunci renunta la ortodoxism...si treci la catolici ca sa fie ok...si sa-ti placa la nebunie cununia religioasa...plus ca daca renunti la religia ta oricare ar fi ea...si treci la o alta e ca si cum ti-ai vinde sufletul caci ai fost botezata in ortodoxism...si treci la altceva...ma rog fiecare face ce vrea ...nu sunt habotnica nici eu da sunt stupefiata cand citesc atatea tampenii!Am ost la o cununie rel la catolici ...f bine ..e frumos dar a noatrs e mult mai plina de semnificatii si asta doar daca esti atenta la ceea ce citeste preotul si la ceea ce zice! Ca daca esti atenta la cum iti sta rochia si voalul ...normal ca e plictisitor totul!Inseamna ca o sa si te spovedesti tot la catolici ca e mult mai fain acolo!


HAI SA ITI SPUN CARE E TREABA!!!!
DA, M-AS SPOVEDI LA MUSULMANI DC STIU K O FAC K LUMEA

CE REZOLV DC MA DUC SI MA SPOVEDESC UNUI OM MAI PACATOS K MINE????
CARE BEA, E CURVAR, CERE BANI SI NU ITI BAGA MORTUL IN GROAPA DC NU IL PLATESTI???

HAI SA FIM SERIOSI, MAJORITATEA PREOTILOR SUNT NISTE JEPCARI SI NU AU NIMIC IN COMUN CU DUMNEZEU SI CUVANTUL LUI!!!! ASTA E ADEVARUL

MAI CITITI BIBLIA FETELOR, INAINTE SA DATI CU PRESUPUSUL, VETI VEDEA K NICAIERI ACOLO NU SCRIE CA ORTODOXISMUL SAU CATOLICISMUL SUNT RELIGIILE CORESCTE!!!!

IMPORTANT ESTE DUMNEZEU CARE NU ETSE DECAT UNUL SI CRESDINTA TA IN EL!!!!![/quote]
simona_grace
Postat pe 5 Decembrie 2008 21:33
AAAAAAAAA SU APROPOS

LA MUSULMANI NU EXISTA SLUJBA DE SPOVEDANIE, ASTA ASA PTR NECUNOSCATORI!

LA EI IERTAREA PACATELOR SE FACE PRIN POAMANA SI PRIN AJUTORAREA CELOR CE UA NEVOIE
iulik_flore
Postat pe 3 Ianuarie 2009 17:30
Subsemnez si eu la cele adaugate de tine.
De ce nu reusesc unele persoane sa vada esenta unei cununii religioase, fie ca este a noastra sau a altcuiva, doar pentru faptul ca in biserica ortodoxa iti miroase a nu stiu ce (care apropo ... nu cred ca miroase mai rau ca intr-un club plin de alcool si fumuri sau etc si nici nu are termen de comparatie asa ceva), ca te dor picioarele ca nu ai bancute, ca preotul canta incet sau repede sau ''n'' alte motive.
Eu am participat la ''prima comuniune" la o nepoata catolica, nici nu va inchipuiti de simplitatea si puritatea ceremoniei.
Asadar, fiecare vede si simte diferit ...aici e vorba daca simti sau nu simti divinitatea in momentul cand te legi cu juramnt in fata ei.
Multe persoane spun ca se simt mult mai bine avand si cununia religioasa, pe care o consider cea mai importanta.
mikaela_ta_grace
Postat pe 4 Ianuarie 2009 12:28
Dragii mei,
cercetati site-ul asta:http://tainacasatoriei.wordpress.com/
aici veti gasi raspunsuri pertinente si pline de intelepciune la toate intrebarile...
incercati...!
nelu4us
Postat pe 8 Ianuarie 2009 15:12
Iulika...da de ce te contrazici singura? tu ai zis ca te duci sa te spovedesti la musulmani nu noi.....
Nu simti sa te cununi rel sau sa te spovedesti sau sa te impartasesti NU O FA! E mai bine asa!
Cypcip
Postat pe 9 Ianuarie 2009 14:14
De la: Cypcip, la data 2009-01-09 14:14:24Iulika...da de ce te contrazici singura? tu ai zis ca te duci sa te spovedesti la musulmani nu noi.....
Nu simti sa te cununi rel sau sa te spovedesti sau sa te impartasesti NU O FA! E mai bine asa!


cycpcip una dintre voi...nu mai stiu care insa o sa iti spun, s-ar putea chiar tu sa fi zic k de ce nu ma duc in acest caz sa ma spovedesc la musulmani>?

iar eu am spus k as face=o cu siguranta dc as stii k ma spovedesc k lumea , deci asta in posibilitatea in care ar spovedi

iar apoi intr-un alt comm am revenit sa va spun k cultura vostra generala k musulmanii nu SPOVEDESC
iulik_flore
Postat pe 10 Ianuarie 2009 18:13
De la: Cypcip, la data 2008-12-01 16:27:47
De la: iulika_flore, la data 2008-10-31 10:42:45alexuta cam are dreptate
chiar dc este un pic religioasa pana la urma acest obicei are o insemnatate anume
iar atunci cand e a ta nu ti se mai pare asa
o sa vedeti
eu am fost la vreo doua trei slujbe f frumoase si emotionante
si asta in biserici ortodoxe
tare as vrea sa mergi si intr-o biserica catolica
mie imi plac tare mult obiceiurile lor
de altfel ma bate gandul sa si fac nunta acolo


Pai atunci renunta la ortodoxism...si treci la catolici ca sa fie ok...si sa-ti placa la nebunie cununia religioasa...plus ca daca renunti la religia ta oricare ar fi ea...si treci la o alta e ca si cum ti-ai vinde sufletul caci ai fost botezata in ortodoxism...si treci la altceva...ma rog fiecare face ce vrea ...nu sunt habotnica nici eu da sunt stupefiata cand citesc atatea tampenii!Am ost la o cununie rel la catolici ...f bine ..e frumos dar a noatrs e mult mai plina de semnificatii si asta doar daca esti atenta la ceea ce citeste preotul si la ceea ce zice! Ca daca esti atenta la cum iti sta rochia si voalul ...normal ca e plictisitor totul!Inseamna ca o sa si te spovedesti tot la catolici ca e mult mai fain acolo!


DECI K SA NE FIE CLAR CYPCIP SI CA SA NU MA MAI ATACI AIUREA
NU TE MAI FACE K NU INTELEGI SAU CEL PUTIN CITESTE ATENT

U AI SPUS K DC IMI PLACE ATAT DE MULT CATOLOCISMUL DE CE NU MA SPOVEDESC ACOLO?

EU TI-AM RASPUNS CA AS FACE-O SI LA MUSULMANI DC AS STII K MA SPOVEDESC K LUMEA

IAR INTR-UN ALT COMM AM REVENIT CU "VESTI" DIN RELIGIA ISLAMICA SI V-AM INFORMAT CA MUSULMANII NU SE SPOVEDESC

OK, AM INTELES K NU ESTI DE ACORD CU MINE INSA NU ESTE CAZUL SA FACEM POLEMICI

O ZI FRUMOASA
iulik_flore
Postat pe 10 Ianuarie 2009 18:20
Nu ti-am zis eu sa mergi la musulmani draguta! eu ti-am trimis sa te spovedesti la catolci nu la musulmani! Mereu esti gigi contra mereu trebuie sa fie cum zici tu ! citeste tu mai atent mult mai atent si ai sa vezi ca de data asta am dreptate ...nu sunt deacord cum gandesti tu si daca nu ma insel multe alte fete nu sunt deacord cu tine !Dar pana te casatoresti o sa faci alegerea corecta pentru tine si pentru sufletul tau!
Cypcip
Postat pe 11 Ianuarie 2009 13:35
ok cipcyp, insa fiecare este cu parerea lui

eu nu critic pe nimeni, asta era ideea

fiecare face cum il taie capul

nu trebuie sa devenim rautacioase una cu alta
iulik_flore
Postat pe 11 Ianuarie 2009 15:52
Mie cununia religioasa mi s-a parut un moment extraordinar ! Am intrat in biserica pe "Marsul nuptial" , era multa lume iar biserica era impodobita cu flori ca pentru o mare sarbatoare. Apoi cu tremur in glas ne-am jurat unul altuia iubire si respect si la bine si la rau "in toate zilele vietii noastre" ;verighetele sfintite atunci de preot ni le-am daruit unul celuilalt "ca semn al dragostei" dintre noi. Ce emotii a avut sotul meu ! Cu mana tremuranda (se vede din inregistrarea video!) a sarutat verigheta si mi-a potrivit-o pe deget! Cum pot fi asfel de momente plictisitoare?
botezatudaniela
Postat pe 18 Ianuarie 2009 10:21
Iulika..credinta este in suflet. nu intr-o biserca sau o religie anume...

Preotii nu sunt sfinti...sunt si ei niste pacatosi si tt lumea stie ca multi dintre ei nu au frica lui D-zeu...si din ce in ce mai multi sunt corupti...Asta nu inseamna ca toti sunt asa dar se stie ca din cauza lor asistam din pacate la un declin al bisericii in ultimii ani. Din cauza preotilor rataciti si a dogmelor prea invechite, neadaptate la timpurile noastre, D-zeu nu mai ajunge in inimile pacatosilor, si in tarile dezvoltate liturghiile se tin cu bisericile goale de multi ani.

Daca slujba catolica de cununie iti ajunge tie la suflet fa0o acolo!! Asta este si ideea slujbei de cununie..sunt promisiunile voastre, in fata preotului si a martorilor si in fata lui D-zeu chemat ca martor.

Sa nu te afectze ca unii nu vad bine ceea ce faci..important este sa te simti tu cu constiinta impacata...doar nu-L tradezi pe D-zeu daca faci cununia in alta religie...teoretic El este in toate bisericile...
caurea_grace
Postat pe 27 Ianuarie 2009 16:16
ptr caurea

ai mare dreptate!!!!

iulik_flore
Postat pe 28 Ianuarie 2009 10:47
Fetelor, am citit comentariile voastre si mi se pare ca aveti drepatate si unele si altele. E frumoasa si slujba noastra, eu am fost cunonata de 3 preoti care au tinut o slujba frumoasa, unde mai pui ca 2 dintre ei imi erau si prieteni de familie.. Si la sfarsitul slujbei ne-au urat pe rand, fiecare dintre cei 3, cate ceva.. acel moment a fost emotionant. De ce a fost frumos cu 3 preoti? pentru ca au avut niste voci frumoase, au cantat toti... a fost..mai plin. Dar SINCER... ma dureau picioarele de atat stat intr-un loc. slujba a durat cred ca vreo 45 de minute. am innebunit!!! si eu si totul meu care ma intreba din cand in cand si p mine si pe nasa, "mai e mult?" . Dumnezeu era in sufletul meu...era slujba cea sfanta..si era o caldura in biserica...

DAR: parca mi-as fi dorit sa am o nunta la care sa pot fi condusa la altar de tatal meu..sa ma astepte iubitul meu sot acolo...in timp ce canta corul bisericesc "Ave Maria"iar in spate cativa copii sa arunce cu petale de flori.. eee.... Cui nu i-ar placea?! Dar parca nici nu mi se pareccorect sa ne convertim la catolicism pentru o altfel de slujba la nunta....
lady_me
Postat pe 10 Februarie 2009 14:19
lady p dar nu trebuie sa te convertesti!

plus k si in bisericile ortodoxe poti face asa ceva, de ex. sa te aduca tatal la brat, asta daca nu se lezeaza nasul si este de acord preotul

defapt nici nu trebuie sa fie!

este o chestie ce tine mai mult de organizarea voastra!

eu oricum imi voi catolici cat de mult voi putea nunta
iulik_flore
Postat pe 5 Martie 2009 15:57
vai fetelor...va certati degeaba niciuna nu ar trebui sa judece pe cealalta pentru ca vrea(sau si-ar dori ) sa faca slujba religioasa intr-o biserica ortodoxa sau o biserica catolica Eu sunt ortodoxa si de obicei mergeam cu mama mea (doar de 2-3 ori pe luna(dumineca)la slujba ortodoxa,la biserica din cartierul nostru)...apoi,mergand la liceu am inceput sa merg la o biserica catolica !! de ce ? pentru ca biserica catolica era in drumul meu spre liceu(de fapt era chiar in fata liceului ) si asa in fiecare dimineata inainte de a intra in oiceu intram 2-3 minute in biserica catolica ! precizez ca preotul nostru ortodox( de la biserica noastra de cartier) stia ca eu in drum spre liceu treceam pe la biserica catolica de langa liceul meu si mi-a zis "nu vad nici o problema ca tu mergi si la biserica catolica(dimineata,inainte de a te duce la liceu)...e in drumul tau..chiar ma bucur ca mergi inainte mai des la biserica in felul acesta ) ...la fel si preotul catolic stia ca eu nu sunt catolica dar se bucura cand ma vedea ca intru in biserica catolica inainte de a merge la liceu ....uneori imi dadea cate o carte de rugaciuni pentru copii,,mai glumea cu mine..etc ....mai tin sa va spun ca fata preotului ortodox a fost colega mea de banca ( la scoala timp de 8 ani) si uneori mergeam impreuna atat la biserica ortodoxa(adica la slujba facuta de tatal ei) cat si la slujba facuta in biserica catolica(cand mergeam la liceu )....pentru mine este acelasi lucru a merge la slujba catolica sau la slujba ortodoxa ...IAR ACUM ,CA MA VOI CASATORI IAR VIITORUL MEU SOT ESTE CATOLIC,VOM FACE SLUJBA RELIGIOASA CHIAR IN BISERICA CATOLICA LA CARE EU MERGEAM APROAPE IN FIECARE ZI INAINTE DE A MERGE LA LICEU....IAR PRINTRE INVITATI VA FI (NORMAL) SI FOSTA MEA COLEGA IMPREUNA CU TATAL EI(ADICA PREOTUL ORTODOX AL BISERICII DIN CARTIERUL NOSTRU)...NICIUNUL NU MI-A ZIS PANA ACUM DE CE VREAU SA FAC SLUJBA LA BISERICA CATOLICA SI NU LA BISERICA ORTODOXA EU MA SIMT MAI LEGATA DE ACEEA BISERICA CATOLICA PENTRU SIMPLUL FAPT CA MERGEAM MAI DES,FIIND IN DRUMUL MEU SPRE LICEU....SI MAI ALES SUNT DESTUL DE LEGATA DE I ICONITA DIN ACEA BISERICA CATOLICA ..DOAR CAND MA GANDESC,IMI DAU PUTIN LACRIMILE PENTRU CA INAINTEA ACESTEI ICONITE AM SPUS MULTE RUGACIUNI SI MULTE DORINTE...ACUM SUNT IN ITALIA,SI IN JURUL MEU SUNT MULTE BISERICI CATOLICE..DAR PARCA NICIUNA NU-MI DA ACEL SENTIMENT PE CARE-L AVEAM CAND INTRAM IN "BISERICA DIN FATA LICEULUI"...SUNT SIGURA CA SLUJBA RELIGIOASA LA NUNTA MEA VA FI F.F.F.EMOTIONANTA PENTRU MINE PENTRU CA SIGUR IMI VOI ADUCE AMINTE DE TOATE RUGACIUNILE FACUTE IN MOMENTE DIFICILE IN FATA ICONITEI MELE NU VA MAI CERTATI FETELOR SA AVETI O SLUJBA RELICIOASA ASA CUM VA DORITI
lorena28
Postat pe 16 Martie 2009 16:23
am uitat sa va zic ca eu nu citesc biblia,poate ma credeati cine stie ce mare credincioasa cand eram mai mica citeam anumite pagini din biblie pentru ca imi placeau anumite "povesti"din care trebuia sa tragi o invatatura...uneori mergeam la preotul ortodox(tatal colegei mele de banca) si-i ziceam ca nu am prea inteles ...se amuza putin de intrebarile mele...Acum ,ca am crescut imi mai aduce aminte cand ne vedem(rar,ca suntem la 1500 km distanta)de unele intrebari pe care i le puneam cand mergem la slujba lui ortodoxa ...sau de nebuniile facute de mine impreuna cu fiica lui (plecam de la scoala sa manacam gogosi ,sau sa adunam flori de prin parcuri pentru biserica .....oricum,ceea ce vroiam sa zic este ca preotul ortodox nu mi-a zis ABSOLUT NIMIC RAU cand i-am spus ca voi face slujba religioasa la biserica catolica
lorena28
Postat pe 16 Martie 2009 16:40
http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Cele_mai_frumoase_diademe_si_voalete_pentru_mirese.html

superbeeee
uitati-va aici
iulik_flore
Postat pe 24 Martie 2009 12:31
http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Funda_accesoriu_chic_pentru_rochia_de_mireasa.html
iulik_flore
Postat pe 22 Aprilie 2009 12:48
Mie cununia religioasa mi s-a parut superba!
fantome
Postat pe 22 Aprilie 2009 15:22
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro



Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 19:43

am crezut ca suntem un popor credincios

dar....cele care asteapta sa se termine slujba mai repede sau se plictisesc, sau vor sa schimbe regulile bisericii ortodoxe dupa placul lor

cum adica nu intelegi nimic

ma intreb ce faceti voi pt sufletul vostru?

nu rezistai o ora pt voi si pt preotii care se roaga pt voi sa porniti la drum cu intelegere si rabdare multa,iubire sa fiti binecuvantati cu copii - at ramane sa va intreb CE VA DORITI FETELOR DE LA VIATA ASTA

iulika_flore "CE REZOLV DC MA DUC SI MA SPOVEDESC UNUI OM MAI PACATOS K MINE????
CARE BEA, E CURVAR, CERE BANI SI NU ITI BAGA MORTUL IN GROAPA DC NU IL PLATESTI???"

da-mi voie sa te corectez un pic si sa nu te superi stii cum e nu faci ce face preotul ci faci ce zice acesta - sa nu uitam ca si ei sunt oameni ca si noi

- nu te spovedesti preotului ci lui Dumnezeu prin intermediul preotului care da, acesta poate sa ceara iertarea pacatelor tale fiind mult mai aproape de Dumnezeu

- spovedania se face marturisindu-ti tu pacatele si nu sa te intrebe preotul; el te mai intreaba in eventualitatea de a nu uita ceva dar poti sa te duci cu listuta si at sigur va fi OK

oricum si eu ma mai rog la franciscani si am discutat cu preotul acest lucru si nu a spus ca nu e bine

Dumnezeu a idemnat oameni inspre iubie si a nu face rau aproapelui tau si cam atat ne cere Dumnezeu.

laura02maria
Postat pe 21 Mai 2009 10:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Stresata in ziua nuntii!! 23 De la: ngr28 18 Ianuarie 2013 16:46
calcatul pe picior 45 De la: cassey_tarot 11 Mai 2010 15:08
Superstitii haioase 113 De la: amalia79_healthy 26 Martie 2013 22:25
cu cat timp inainte de nunta se depun actele la primarie? 16 De la: Cassey 12 Noiembrie 2009 04:35
Cununie civila 17 De la: grace001729 20 Ianuarie 2015 20:35