Setari Cookie-uri

cununia religioasa plictisitoare...

NU, NU MA SUPAR PE TINE!
dar daca tu te rogi la franciscani, poate imi intelegi si mie afinitatea pentru catolici

intr-adevar DUMNEZEU e unul singur

si ceea ce ai spus tu ca te rogi sau spovedesti lui D-zeu prin intermediul preotului este clar adevarat!

insa SA MA IERTE D-ZEU unii preoti ajung sa te scarbeasca

fara nici un fel de suparare

nu spun ca nu exista si proti adevarati cu credinta si frica de D-zeu sau ca la catolici nu sunt si "lepre"

k doar TOTI SUNTEM OAMENI si nimeni nu e absurd

insa nu inteleg ce vad unii rau in sensul ca eu vreau sa imi "catolicesc" un pic slujba

nu, nu mi-as abandona niciodata religia iar in fond si la urma urmei, TAINA CASATORIEI,pentru cine nu stie, este singura taina care se poate savarsi oriunde ( camp, capela, biserica, pe apa, pe munte) si de catre oricine

este juramantul tau si al sotului in fata lui DUMNEZEU.

preotul este decat un martor!!! care bineinteles prohovaduieste cuvantul lui D-zeu si da binecuvantarea.

asadar nu e acelasi lucru ca la botez, aici fiind vorba de ALTCEVA!

cam atat am avut de zis si asta este punctul meu de vedere
iulik_flore
Postat pe 22 Mai 2009 17:53
iulika_flore eu sunt deacord cu tine, daca asta iti doresti, Doamne ajuta.

cred ca atata timp cat nu-ti schimbi religai, e ok

Succes si mult noroc.
laura02maria
Postat pe 23 Mai 2009 16:39
iulik_flore
Postat pe 25 Mai 2009 14:18
Nu m-i se pare forte plictisitoare cununia religioasa ortodoxa. Iar traditiile nostre sunt asa frumoase! Eu sunt casatorita in Italia. Sotul meu e catolic, asa ca ne-am gindit sa ne casatorim in religia catolica.Cite documente mi-au cerut? Nici nu pot sa-ti explic.Pe urma trbuia sa am acordul Papei. Dupa 2 ani de frecventat biserica catolica, (asa se face la ei, miri trebuie sa frecvebteze biserica pentru o perioada destul de lunga si sa faca pregatiri)trebuia sa fac botezul, crezima, comunione, taote astea in religua catolica. asa ca am zis hotarita "nu". Am cautat o biserica ortodoxa, unde nu am avut probleme. Sotul meu a dus doar certificatul de botez si in ziua nuntii certificatul de casatorie de la primarie. Casatoria civila la ei nu e important.E ca si cum ma duc sa semnez vreun document la primarie.Am fost eu si mirele, parintii si nasi. Atit.
Biserica (ortodoxa in Napoli)a fost foarte frumoasa. Preotul care era grec, m-a surprins. Nu ma asteptam sa tina slujba in limba italiana dar si romana. A fost extraordinar de frumos.Erau foarte plscut surprinsi de traditiile noastre, de coroanele puse pe cap. Ca sa nu mai zic ca am avut si souri cu soacramea,care vroia sa faca in stilul lor, catolic (adica fiul ei sa iasa din casa ei, desi nu am fost de acord, pe mine sa ma acompanieze tata la altar si ma rog toate chestiile care se fac la ei) Dar am pus-o la punc, si i-am explicat ca nunta se face in religia ortodoxa nu catolica. Nu am scapat de bomboniere (cum se face la ai)dar nu m-a intereseta chestia asta. I-am explicat soacrei ca la noi nu se folosesc asa ca daca vrea n-are decit sa le cumpere. La restaurant nu e ca la noi. Distractie, muzica si voie buna. Se umfla de mincare si mai vezi cite unu ca iese sa danseze.Incep nunta la 13:00-14:00 dupa amiaza si la 22:00-23:00 termina.Si cam atit. Asa ca prefer traditiile noastre, sunt mult mai frumoase. Romanul stie sa se distreze.

Postat pe 30 Mai 2009 14:38
Salutare tuturor.

Vreau sa va povestesc din experienta nuntilor la care am fost eu , cununii religioase adica , invitata sau intamplator, 4 la numar.

La nunta unei prietene bune, am ramas tare dezamagita; fiind in plin "sezon" de nunti si deja in intarziere preotii s-au purtat f urat. In aprox 20 minute ii cununasera, tinusera si o predica mica si ne-au trimis afara pe scari sa facem pozele pt ca "nu avea rost sa le facem inauntru". Am ramas efectiv cu un gust amar.

Celelalte 3 au fost la aceeasi biserica, situata mai central in Buc decat prima, si va spun sincer ca fiecare din slujbe a fost superba. O ora si ceva de cantat si citit de preoti cu voci puternice si clare , intelegeai fiecare cuvant, coruri cu voci "ingeresti", am simtit de fiecare data ca urc in rai ... si asta ca simplu invitat.

Poate obiceiul meu de a mai trece pe la biserica sa ascult slujbele m-a facut sa ma simt asa, dar aceea este biserica unde ma voi cununa si eu si stiu sigur ca va fi o slujba de vis . Poate si pentru ca eu consider ca foaia de la primarie nu are nici o valoare si cununia adevarata este cea religioasa.

Asa ca fetelor ... fiecare face cum simte si cum ii dicteaza inima, dar credeti-ma ca veti regreta vesnic dc cununia va fi ceva facut pe graba si doar ca sa fie ....

Felicitari tuturor celor ce au facut deja nunta, sa fiti fericite; iar celor in toiul pregatirilor mult spor si distractie placuta.
adelaspinu
Postat pe 2 Iunie 2009 14:11
GRACE, SPUNE-NE SI NOUA TE ROG FRUMOS, LA CE BISERICA AI FOST?
iulik_flore
Postat pe 3 Iunie 2009 22:16
angik_grace
Postat pe 4 Iunie 2009 20:38
Daca ganditi asa e rau sincer e cel mai frumos lucru care se intampla in acea zi pe tine .....pur si simplu iti legi destinul in fata lui dumnezeu langa persoana iubita...nu stiu chemati un cor si admosfera va fi mult mai frumoas parerea mea nu ca sunt prea mult cu biserica dar e un momet frumos si memorabil....
grace002064
Postat pe 5 Iunie 2009 15:15
De la: iulika_flore, la data 2009-04-22 12:48:19http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Funda_accesoriu_chic_pentru_rochia_de_mireasa.html [/
quote]
Fetelor tr sa intelegeti ca daca nu e cu binecuvantare de sus praful se alege de tot........atunci cand esti impacat cu Cel de Sus totul vine mai usor si se simte ajutorul lui...........
Iar referitor la slujba religioasa pot sa va spun ca pt mine e o plictiseala teribila sa asist la cununia altuia, dar a mea a fost de vis, de fapt elementul principal din nunta, ceea ce ma interesa cel mai mult,,,,,,,si chiar a fost de vis, cu riscul de a ma cita, totul a fost perfect, mai mult decat mi-am inchipuit eu, am avut norucul de un preot minunat cu o voce de tenor as spune, un nor pe masura, format din 25 de persoane, iar predica nu mai spun,,,,,,,,problema e ca in timpul cununiei religioase s-au adunat toate emotiile pe care eu nu le-am avut nici macar cu o zi inainte......ciudat, dar asa a fost..........si din cauza lor a trecut atat de repede incat nici acum nu realizez cand si cum.........tot ritualul a tinut 35 de min..........iar biserica e minunata , pictura si exteriorul, ai impresia ca ai fi la o manastire,,,,,,,poate o cunoasteti.....e Sf Vineri, din suceava...........
Iar referitor la ce a zis cineva mai devreme,. ........exact asta am simtit si eu dupa nunta, o mare liniste si pace in raport cu sotul meu, e mai dificil de explicat, dar chiar s-a intamplat ceva.......in definitiv este taina cununiei..........
candy_healthy
Postat pe 23 Iunie 2009 18:10
De la: Alexuta, la data 2008-10-30 15:49:41@ Allyy
Eu nu inteleg de ce mai faceti cununie religioasa daca vi se pare plictisitoare. Daca legamantul vostru in fata lui Dumnezeu vi se pare plictisitor si rugaciunile va lasa indiferenti o faceti degeaba pt ca oricum nu se leaga. Trebuie sa vina si de la voi ceva, din suflet. Si apropo, nu vrei sa faci tu o religie noua...ca ortodoxismul e ....plm...demodat. Ori esti crestin ori nu esti si daca nu esti nu iti da nimeni in cap. Nu imi plac deloc oamenii care fac lucruri doar de fatada, pentru ca asa zice lumea. La slujba nu te duci doar ca sa faci prezenta, ca nu esti la scoala sau la munca. Sper ca nu esti din grupul de oameni care de Inviere ies din club, se duc sa ia lumina, eventual vorbesc la tel ca e plictisitor si apoi se duc sa bea o bere. Si nici n-ai loc de ei... Si ca sa nu crezi ca sunt habotnica nu merg la biserica in fiecare duminica sau la fiecare sarbatoare. Merg cand simt nevoia. Dar NU MERG doar ca sa fac prezenta.



@cookie Nu vrei sa faci intr-o moschee, ca stai pe pernute NU nu poti daca esti botezat ortodox faci intr-una ortodoxa daca vrei intr-una catolica te botezi catolica si apoi poti sa faci.


@adelhilde ...Dupa parerea mea cununia civila si cea religioase sunt cele mai importante, petrecere poti sa faci oricand.



Alexuta, ai cea mai mare dreptate ! Asa e ! Nici eu nu pot sa-i inteleg pe cei care fac cununia reigioasa doar asa, ca se face, si sa fie facuta si la ei. INGRATI !
wmarsew
Postat pe 5 August 2009 17:25
Pentru a aprecia pe delin cununia religioasa cred ca ar trebui sa-i cunoastem seminificatia.
faceti-va timp si rabdare si cititi putin de aici http://www.crestinortodox.ro/morala/70836-casatoria-taina-a-daruirii-si-a-desavarsirii-persoanei
bastiuta
Postat pe 19 August 2009 16:39
tarot_healthy
Postat pe 2 Noiembrie 2009 14:12
De la: allyy, la data 2008-08-20 11:31:38eu am fost de doua ori la cununia religioasa a unor prieteni si m-am plictisit teribil. abia mormaie popii, oricum nu inteleg ce spun, insa cel mai obositor este faptul ca stam in picioare. noi am vb cu preotii sa aducem niste bancute pe care sa stea oamneii, sa le impodobim frumos si printre ele sa fie aleea pe care o sa ma conduca tata spre altar. stiu ca decorul nu e prea ortodox ci mai mult catolic, insa de data aceasta catolicii au creat o traditie mult mai eleganta si mai frumoasa, asa ca o sa o adoptam si noi
eu va pot ajuta la biserica sa nu va mai fie plictisitoare slujba, totul se intampla la iesiriea din biserica ..! PORUMBEII ALBII PENTRU NUNTI.porumbei curcani, gulerati si voiajori albi la toate nuntile din ploiesti, bucuresti, brasov, buzau si targoviste.ady giuscanu str. mugurilor nr 2 ploiesti tel 0723948753 sau id de messenger giusky69
giuscanu
Postat pe 3 Noiembrie 2009 09:36
Cununia religioasa este o rugaciune, este dorinta noastra de a ne lega destinele in fata lui Dumnezeu, este momentul in care eu si tu devenim noi. Este plicticoasa o rugaciune? Cei care participa la cununia religioasa vin sa se roage impreuna cu noi pentru binecuvantarea unei casnicii. Rugaciunea colectiva este mai puternica decat cea individuala si mi se pare un gest frumos si marinimos din partea celor participanti. Le multumesc din suflet celor care au participat la cununia noastra si s-au rugat pentru noi, Dumezeu sa-i ocroteasca.
fantome
Postat pe 3 Noiembrie 2009 10:30
De la: fantome, la data 2009-11-03 10:30:59Cununia religioasa este o rugaciune, este dorinta noastra de a ne lega destinele in fata lui Dumnezeu, este momentul in care eu si tu devenim noi. Este plicticoasa o rugaciune? Cei care participa la cununia religioasa vin sa se roage impreuna cu noi pentru binecuvantarea unei casnicii. Rugaciunea colectiva este mai puternica decat cea individuala si mi se pare un gest frumos si marinimos din partea celor participanti. Le multumesc din suflet celor care au participat la cununia noastra si s-au rugat pentru noi, Dumezeu sa-i ocroteasca.


emotionant...
iulik_flore
Postat pe 20 Noiembrie 2009 18:25
Eu sunt catolic, m-am cununat intr-0 biserica catolica, dar am fost si la cununii ortodaxe.Ritul bizantin nu este plitisitor, unii preoti si cantareti nu stiu sa-l faca sa para altfel, nu pun suflet. Este frumos cand ai si un cor de calitate!
grace006495
Postat pe 21 Noiembrie 2009 21:21
De la: grace006495, la data 2009-11-21 21:21:56Eu sunt catolic, m-am cununat intr-0 biserica catolica, dar am fost si la cununii ortodaxe.Ritul bizantin nu este plitisitor, unii preoti si cantareti nu stiu sa-l faca sa para altfel, nu pun suflet. Este frumos cand ai si un cor de calitate!


corect
iulik_flore
Postat pe 22 Noiembrie 2009 20:37
De la: iulika_flore, la data 2008-10-31 10:42:45alexuta cam are dreptate
chiar dc este un pic religioasa pana la urma acest obicei are o insemnatate anume
iar atunci cand e a ta nu ti se mai pare asa
o sa vedeti
eu am fost la vreo doua trei slujbe f frumoase si emotionante
si asta in biserici ortodoxe
tare as vrea sa mergi si intr-o biserica catolica
mie imi plac tare mult obiceiurile lor
de altfel ma bate gandul sa si fac nunta acolo



Crezi ca intr-o moschee nu exista scaune?
Nailtechnician
Postat pe 15 Martie 2010 17:46
De la: Nailtechnician, la data 2010-03-15 17:46:13
De la: iulika_flore, la data 2008-10-31 10:42:45alexuta cam are dreptate
chiar dc este un pic religioasa pana la urma acest obicei are o insemnatate anume
iar atunci cand e a ta nu ti se mai pare asa
o sa vedeti
eu am fost la vreo doua trei slujbe f frumoase si emotionante
si asta in biserici ortodoxe
tare as vrea sa mergi si intr-o biserica catolica
mie imi plac tare mult obiceiurile lor
de altfel ma bate gandul sa si fac nunta acolo



Crezi ca intr-o moschee nu exista scaune? [/qu

nu stiu dc exista sau nu......dar ce legatura are?
iulik_flore
Postat pe 16 Martie 2010 22:00
Cununia religioasa este MOTIVUL pentru care faceti nunta, fetelor! Este uniunea voastra, binecuvantata de Dumnezeu. Plictisitoare sau mai putin, este singurul moment din acea zi care va poate aminti cu adevarat de ce v-ati luat, ca in rest, numai la masa, bani si invitati va sta gandul...
Un moment atat de sfant pentru fiecare nu trebuie laicizat in felul acesta. Pentru ca taina casatoriei semnifica iubirea voastra, nu credinta si harul preotului.

Si pentru a intari ce spuneam si in alt subiect, vreau sa va lamuresc pe toate de un aspect:
pentru a te converti la ritul catolic, NU trebuie sa fii botezat din nou. Ai fost botezat crestin, esti crestin in continuare. Trebuie doar sa iti iei un angajament.

In plus, mi se pare urat sa comparam catolicii cu musulmanii si cu satanistii. Biserica Catolica are acelasi Crez ca al Bisericii Ortodoxe. Nu e un pic deplasat?
avatarstuff
Postat pe 6 Aprilie 2010 11:20
De la: avatarstuff, la data 2010-04-06 11:20:50Cununia religioasa este MOTIVUL pentru care faceti nunta, fetelor! Este uniunea voastra, binecuvantata de Dumnezeu. Plictisitoare sau mai putin, este singurul moment din acea zi care va poate aminti cu adevarat de ce v-ati luat, ca in rest, numai la masa, bani si invitati va sta gandul...
Un moment atat de sfant pentru fiecare nu trebuie laicizat in felul acesta. Pentru ca taina casatoriei semnifica iubirea voastra, nu credinta si harul preotului.

Si pentru a intari ce spuneam si in alt subiect, vreau sa va lamuresc pe toate de un aspect:
pentru a te converti la ritul catolic, NU trebuie sa fii botezat din nou. Ai fost botezat crestin, esti crestin in continuare. Trebuie doar sa iti iei un angajament.

In plus, mi se pare urat sa comparam catolicii cu musulmanii si cu satanistii. Biserica Catolica are acelasi Crez ca al Bisericii Ortodoxe. Nu e un pic deplasat?


subscriu
iulik_flore
Postat pe 6 Aprilie 2010 16:11
Buna draga mea,
nu prea raspuns pe astfel di site-uri dar acum nu ma pot abtine! Cum puteti spune (tu si ante "vorbitoarele" ) ca va plictiseste o slujba??? nu va inteleg deloc! De ce nu renuntati la aceasta religie? sau de ce nu renuntati la slujba si va puteti duce direct la petrecerea de vis??? Chiar nu aveti nici un pic de respect si credinta? educatie si bun-simt? Toate va pregatiti minutios pentru nunta, de la coafura pana la limuzina si va deranjeaza slujba!!?!?!? Nu pot intelege asta!!!! Si ca sa nu aveti nelamuriri sunt casatorita religios, am savurat fiecare cuvant rostit de cei 2 preoti la cununia mea, am cununat de 2 ori, ulterior, am botezat 3 copii si in iulie voi cununa din nou! Fiti putin mai educate s mai decente!!!!
AncaDulgheru
Postat pe 19 Mai 2010 09:52
felicitari anka pt raspuns. ai spus f bine. slujba ii plictiseste doar pe cei care nu au nici o treaba cu Dumnezeu. asta e! e mai importanta petrecerea, desi a te casatori inseamna sa iti unesti destinul cu cel ales in fata lui Dumnezeu. probabil ca nu este modern sa nergi la biserica, doar babele merg....asa gandesc unii tineri. Dragele mele, care sunteti plictisite de slubja, daca ati fii atente la ceea ce se spune ati vedea ca este f frumos, si ESTE PT VOI.
emaxi
Postat pe 19 Mai 2010 10:09
Dumnezeule! Am stat si am citit schimbul de replici si parerile din acest topic si marturisesc ca nu am avut rabdarea suficienta pt a citi tot, dar raman cu un gust amar si sper ca atunci cand veti avea cununia religioasa in cazul in care o veti face la o biserica ortodoxa sa ascultati macar cuvintele ce vor fi rostite doar pt voi, mirii, in ziua aceea!!!! Si sa intelegeti macar pe sfert din rugaciunile citite pt voi!! Nu stiu sincer si nu inteleg cum exista persoane carora sa nu le placa cununia religioasa dar de probabil sunt niste necunoscatori sau eu stiu....... Eu abia astept sa ajung momentul acela, e singura data cand mirii sunt incoronati, sunt imparati pt cateva momente, sunt binecuvantati in fata lui Dumnezeu iar toata lumea se roaga si se bucura pentru ei!!!!! Eu nu as da petru nimic in lume aceasta slujba!!! Stiu ca la nunta surorii mele a fost foarte emotionant, sora si cumnatul meu au trait aceea slujba si s-au bucurat cum s-a cuvenit!! cununia s-a tinut la biserica unde mergeam de mici si asta a cantarit foarte mult, cel putin mie mi s-a parut foarte frumos si emotionant!!!!
lucky_happy
Postat pe 19 Mai 2010 22:34
De la: lucky_z, la data 2010-05-19 22:34:07Dumnezeule! Am stat si am citit schimbul de replici si parerile din acest topic si marturisesc ca nu am avut rabdarea suficienta pt a citi tot, dar raman cu un gust amar si sper ca atunci cand veti avea cununia religioasa in cazul in care o veti face la o biserica ortodoxa sa ascultati macar cuvintele ce vor fi rostite doar pt voi, mirii, in ziua aceea!!!! Si sa intelegeti macar pe sfert din rugaciunile citite pt voi!! Nu stiu sincer si nu inteleg cum exista persoane carora sa nu le placa cununia religioasa dar de probabil sunt niste necunoscatori sau eu stiu....... Eu abia astept sa ajung momentul acela, e singura data cand mirii sunt incoronati, sunt imparati pt cateva momente, sunt binecuvantati in fata lui Dumnezeu iar toata lumea se roaga si se bucura pentru ei!!!!! Eu nu as da petru nimic in lume aceasta slujba!!! Stiu ca la nunta surorii mele a fost foarte emotionant, sora si cumnatul meu au trait aceea slujba si s-au bucurat cum s-a cuvenit!! cununia s-a tinut la biserica unde mergeam de mici si asta a cantarit foarte mult, cel putin mie mi s-a parut foarte frumos si emotionant!!!!
iulik_flore
Postat pe 20 Mai 2010 02:23
a scris cineva mai sus ca daca esti catolic si vrei sa te casatoresti la ortodocsi nu trebuie sa te mai botezi fiindca ai primit o data botezul crestin, biserica ortodoxa si cea catolica fiind una sg pana prin anul o mie si ceva (atunci s-a produs ruptura dintre cele doua). nu este asa, stiu un caz concret, se vor casatori acuma in iulie, el este catolic si trebuie sa se boteze la ortodocsi. nici eu nu inteleg de ce, pt ca exista o gramada de similitudini intre cele doua biserici
oanaiullliana
Postat pe 20 Mai 2010 08:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cununia religioasa plictisitoare... 86 De la: oanaiulliana 20 Mai 2010 08:41
Momente artistice pentru nunti si evenimente artistice, cultural, sportive si de divertisment 1 De la: fashiondancebtro 8 Aprilie 2010 10:00
calcatul pe picior 45 De la: cassey_tarot 11 Mai 2010 15:08
Ne casatorim...dar ma inseala 79 De la: gyo85 19 August 2013 23:38
Momente artistice pentru nunti si evenimente artistice, cultural, sportive si de divertisment 1 De la: fashiondancebtro 8 Aprilie 2010 10:00