Setari Cookie-uri

Spoveditul inainte de nunta

http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Funda_accesoriu_chic_pentru_rochia_de_mireasa.html

superbeeeeeeeeee
iulik_flore
Postat pe 22 Aprilie 2009 12:07
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro



Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 19:43
noua ne-a spus sa ne spovedim cu o saptamana inainte de nunta nu ne impus preotul defapt preotii care o sa oficializeze nunta sa mergem la ei ne-au spus sa mergem la preotul nostru care mergem in mod obisnuit.
kudika007717
Postat pe 25 Mai 2009 15:17
tarot_healthy
Postat pe 20 August 2009 13:13
tarot_healthy
Postat pe 2 Noiembrie 2009 14:12

Daca ati ramas in urma cu achizitionarea cadourilor, intrati pe www.evermarket.ro
Aici puteti gasi o gama larga de cadouri la preturi avantajoase.
Va astept!
lif3_dr3am
Postat pe 19 Decembrie 2009 20:20
Buna.Eu am nunta pe data de 1MAI si ne-am spovedit acuma duminica data de 28.Este bine si daca te spovedesti inainte cu 3-4 zile.Casa de piatra iti doresc si mult noroc
Deac
Postat pe 31 Martie 2010 16:11
noua ne-a spus sa mergem cu 2 sapt inainte, sa tinem 3 zile de post si asta e...ne spovedeste
iulik_flore
Postat pe 1 Aprilie 2010 23:40
De la: grace007818, la data 2010-03-31 16:11:22Buna.Eu am nunta pe data de 1MAI si ne-am spovedit acuma duminica data de 28.Este bine si daca te spovedesti inainte cu 3-4 zile.Casa de piatra iti doresc si mult noroc

se spune de fapt ca spovedania si impartasania(fie ea si agheazma mare) trebuie cat se poate mai aproape de nunta pentru a putea intrat in taina cununiei cat mai curati, noi ne-am spovedit vineri, sambata ne-a dat preotul agheazma mare is duminica a fost nunta....
connie
Postat pe 2 Aprilie 2010 10:23
apropo de asta.. eu ma spovedesc macar anual tot timpul, dar nu m-am mai impartasit de vreo 7 ani de cand sunt cu prietenul meu; stiu ca nu ai voie sa te impartasesti daca ti-ai inceput viata sexuala necasatorita, asa e, nu? mie cel putin asa mi-au zis tot preotii.
faza e ca ma astept ca daca ma marit, sa pot sa ma si impartasesc, este?
intrebarea mea ar fi: daca nu ai alte pacate mari, nu te poate impartasi oare preotul inainte de nunta cu 2,3, 7 zile? ca deh, stie ca de maine, poimaine esti femeie maritata, in fata lui Dumnezeu?? sau se da numai aghiazma mare? atat oare? hmmm.. care stie?... femeiele maritate de pe aici..
cristinne83
Postat pe 3 Aprilie 2010 18:24
De la: cristinn, la data 2010-04-03 18:24:15apropo de asta.. eu ma spovedesc macar anual tot timpul, dar nu m-am mai impartasit de vreo 7 ani de cand sunt cu prietenul meu; stiu ca nu ai voie sa te impartasesti daca ti-ai inceput viata sexuala necasatorita, asa e, nu? mie cel putin asa mi-au zis tot preotii.
faza e ca ma astept ca daca ma marit, sa pot sa ma si impartasesc, este?
intrebarea mea ar fi: daca nu ai alte pacate mari, nu te poate impartasi oare preotul inainte de nunta cu 2,3, 7 zile? ca deh, stie ca de maine, poimaine esti femeie maritata, in fata lui Dumnezeu?? sau se da numai aghiazma mare? atat oare? hmmm.. care stie?... femeiele maritate de pe aici..


Hristos a Inviat!

Si noi mergem sa ne spovedim in postul Pastelui de obicei. Anul trecut nu ne-a dat nici noua preotul impartasania, insa in acest an, pentru ca i-am spus ca in 3 saptamani avem nunta ne-a lasat zicand ca foarte curand vom intra in randul lumii si sa fim curati.
Va trebui insa sa ajungem si la biserica unde vom face nunta pentru a-l intreba pe preotul de acolo daca mai trebuie sa ne spovedim si sa ne impartasim chiar inainte de nunta.
Oricum, cred ca dupa casatorie nu are de ce sa nu iti dea impartasania, cel putin nu pt faptul ca ai trait impreuna cu viitorul sot (pot fi altele pt care sa nu te lase sa te impartasesti). Acest pacat deja l-ai marturisit si ti-a fost iertat la ultima spovedanie inainte de nunta.
irinailie82
Postat pe 4 Aprilie 2010 09:52
offff
dara_miki
Postat pe 5 Aprilie 2010 06:37
Eu nu m-am spovedit inainte de nunta. Am fost l apreot si nu ne-a zis nimic iar noi cu atatea pe cap am uitat sa-l intrebam si dupa nunta ne-am adus aminte. Ne-am spovedit dupa ........asta e
lau_healthy
Postat pe 18 Mai 2010 08:36
"stiu ca nu ai voie sa te impartasesti daca ti-ai inceput viata sexuala necasatorita, asa e, nu? mie cel putin asa mi-au zis tot preotii."
depinde de la preot la preot, se zice ca daca iti incepi viata sexuala nefiind casatorita, din pc de vedere religios inseamna desfrau (am intrebat eu, deci stiu sigur), acesta fiind un mare pacat, dar asta nu te impiedica sa te spovedesti, faptul ca nu te lasa sa te impartasesti, tot e bine sa mergi in fiecare post sa te spovedesti
oanaiullliana
Postat pe 18 Mai 2010 08:57
De la: alina_hahuie, la data 2008-12-01 15:40:01
De la: k3ntutza, la data 2008-09-07 23:56:54tre sa ma spovedesc?????? dap....eu ajung cu cateva zile inainte de nunta...zile in care nici no sa stiu unde mie capul...iar in dimineatza nuntzii n-am timp ca am si cununia civila...offf.chiar trebuie?????cred in Dumnezeu insa...nu-mi place sa merg la biserica si in plus eu vomit de la nafura...bleahhhh.........

Hai lasa-ma cu vomitatul de la nafura ! E o bucatica muniscula de paine , in fond e acelasi aluat, ce atata pericol poate sa reprezinte ?
biutza_72
Postat pe 18 Mai 2010 16:39
... nu-mi vine a crede ca pot citi asemenea ABERATII !!!...multe aud si vad...dar cand le mai vezi si scrise
biutza_72
Postat pe 18 Mai 2010 16:41
De la: , la data 2008-09-07 23:56:54tre sa ma spovedesc?????? dap....eu ajung cu cateva zile inainte de nunta...zile in care nici no sa stiu unde mie capul...iar in dimineatza nuntzii n-am timp ca am si cununia civila...offf.chiar trebuie?????cred in Dumnezeu insa...nu-mi place sa merg la biserica si in plus eu vomit de la nafura...bleahhhh.........




.. nu-mi vine a crede ca pot citi asemenea ABERATII !!!...multe aud si vad...dar cand le mai vezi si scrise


si inca ceva...NU VREI... sate spovedesti ...ca in general. cand ne dorim ceva cu adevarat REUSIM!
biutza_72
Postat pe 18 Mai 2010 16:44
"Fara Dumnezeu, omul ramane un biet animal rational si vorbitor , care vine de nicaieri si merge spre nicaieri"(Petre Tutea )


"Cu cat te afli mai aproape de Domnul, cu atat te vei spovedi mai des.
Cu cat esti mai departe de El, cu atat te vei spovedi mai rar.

Macar o data pe luna sa alergam la duhovnic, pentru Spovedanie si Euharistie.
In manastiri, spovedanie se face saptamanal, iar in lume ar trebui sa fie la fel.
Doar ca noi alergam dupa te miri ce fel de lucruri , fapte si locuri...

Este nevoie de constientizarea pacatului ce se ascunde in noi.
Fara spovedanie, lumea devine un iad, dupa cum si este... pe zi ce trece tot mai mult. "
... ... ...

http://www.crestinortodox.ro/sfaturi-duhovnicesti/sa-ajutam-lumea-se-pocaiasca-68516.html
biutza_72
Postat pe 18 Mai 2010 16:59
si nu se satura preotii de acolo, saptamanal sa te auda cu poate aceleasi pacate oare????
ma intreb si eu.

eu una..recunosc ca daca azi ma gandesc la Brad Pitt si imi imaginez cum vine el pe un "cal alb" si ma ia pe sus.. -> e un pacat pt ca ma gandesc la barbatul alteia si intr-un final: sunt o desfranata numai cu mintea si spiritul.. ii spun preotului asta, el poate ma iarta poate nu... dar poate peste 2 saptamani iar ma gandesc.. nu poate la Brad Pitt cat la Orlando Bloom:))nu stiu..atunci iar ma duc , iar ii zic..e cam ciudat.. ca noi ne spovedim dar facem iar aceelasi pacate de obicei.. nus tiu voua..insa mie asa mi se intampla:(. well?

si asta e numai un exemplu.. ca pacate d-astea sunt muuulte...

mi se pare tare ciudat:))
cristinne83
Postat pe 19 Mai 2010 10:10
De la: cristinn, la data 2010-04-03 18:24:15apropo de asta.. eu ma spovedesc macar anual tot timpul, dar nu m-am mai impartasit de vreo 7 ani de cand sunt cu prietenul meu; stiu ca nu ai voie sa te impartasesti daca ti-ai inceput viata sexuala necasatorita, asa e, nu? mie cel putin asa mi-au zis tot preotii.
faza e ca ma astept ca daca ma marit, sa pot sa ma si impartasesc, este?
intrebarea mea ar fi: daca nu ai alte pacate mari, nu te poate impartasi oare preotul inainte de nunta cu 2,3, 7 zile? ca deh, stie ca de maine, poimaine esti femeie maritata, in fata lui Dumnezeu?? sau se da numai aghiazma mare? atat oare? hmmm.. care stie?... femeiele maritate de pe aici..


si eu merg de obicei de doua ori pe an la Spovedanie ( Paste so Craciun) insa ma mai spovedesc si cu alte ocazii dc pot. Preotii de la biserica la care merg eu mi-au dat mereu voie sa ma spovedesc desi le-am spus de cateva ori ca "traiesc in pacat". Dc ei mi-au spus sa merg la impartasanie ( adik sa iau paine si vin) atunci eu ce pot face...eu le-am spus...acum, al cui pacat este ? al meu sau al lor?

eu mai auzisem ceva de genul, k chiar dc te casatoresti, dc inainte ai trait in pacat, trebuie sa tii canon si nu ai voie sa te impartasesti 7 ani... acum nu stiu dc e adev.
iulik_flore
Postat pe 20 Mai 2010 02:32
eu n-am auzit sa se dea canon de 7 ani pt desfrau, eventual pt avort, si pe mine m-au lasat sa ma impartasesc chiar daca am stat in concubinaj, inainte de nunta, 2 ani
oanaiullliana
Postat pe 20 Mai 2010 08:44
buna eu nu ma-m casatorit inca dar am vb cu preotul si nu mi-a spus nimic ca ar trebui sa ma spovedesc iar cumnata mea a facut cununia religioasa anul trecut iar nu i-a cerut sa se spovedeasca deloc,pentru mine nu ieste nicio ploblema ca ma-m spovedit si de paste dar ginerica nu cred ca o sa vrea Iar sincera sa fiu la cate nuntii am fost nu am auzit asa ceva daca mai stiti ceva trimiteti-mi si mie
grace007989
Postat pe 21 Mai 2010 02:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Intrebare 4 De la: iulika_flore 13 Iulie 2009 11:53
traditie deosebita(imprumutata!) 36 De la: happycorazon 6 Ianuarie 2010 00:43
nunta la ortodocsi 1 De la: dana2005 26 Aprilie 2010 10:54
taxa pt biserica 38 De la: iulika_flore 9 Martie 2010 15:34
Imi caut naºicã si naº 34 De la: Roxy_Unik_1 28 Iunie 2013 15:45