Setari Cookie-uri

SOT INFIDEL

Am o intrebare pt voi:

Daca nu a existat contact sexual dar au tinut legatura pe internet mai mult de jumatate de an, si si-au spus ca se iubesc, ca le e dor si multe altele e la fel de grav?

Sa va pun ce am patit eu ... avem un an de la nunta si am gasit niste mailuri de acum jumatate de an pe care a uitat sa le stearga sotul...in care ii spunea unei tipe ca o iubeste, ca ii e dor de ea, ca o sa vorbeasca pe o adresa numai a lor ca sa nu aflu eu etc ... lucruri oribile pe care nu mi le-as fi putut imagina. I-am zis ca am aflat ..l-m intrebat cine e tipa...s-a facut alb la fata ... a recunoscut cand i-am aratat mesajele ca e o tipa pe care ¨vroia sa o prosteasca¨ si nu e nimic serios... ca nu au avut niciodata contact sexual, se jura la biserica daca vreau, ca ea e maritata si a intrerupt relatia pt ca si-a dat seama ca nu e bine nici pt noi nici pt ea daca afla barbasu... Imi insista ca nu a fost nimic serios, ca in mesaje exagera el ca sa-i castige increderea si sa o vada dezbracata pe web, ca nu si-au mai scris de 4 luni.
I-am zis cateva zile la rand ca voi divorta si mi-a jurat ca nu mai face prostii de astea ca a fost un prost etc... ca pe mine ma iubeste si ca ii pare ru ca m-a facut sa sufar...ca imi jura ca nu a avut contact sexual cu nici o femei de cand ma cunoaste pe mine si ca a tinut legatura doar pe net cu fata asta care stia ca e insurat.

Sunt foarte derutata.... capul imi spune sa-l las ca nu merita ... orgoliul ma tine cu fruntea sus si gandirea rece dar se imbina cu inima si atunci imi e foarte greu sa-l las. Il iubesc si timp de 4 ani de cand ne cunoastem m-am simtit iubita, respectata, rasfatata, alintata ... mi-a facut toate mofturile nu m-as fi asteptat niciodata sa-mi faca asa ceva ... parca as fi intr-un vis urat... nu pot sa cred ca a fost in stare de asa ceva... pur si simplu nu asimilez situatia. Am muncit amandoi sa ne facem un viitor,sa avem de toate. Nu stiu ce sa fac ... Se merita sa renunt la tot si sa o iau de la zero sau timpul vindeca ranile si sa am incredere ca a fost o prostie pe care nu o va repeta.
Am avut incredere oarba in el si orice mi-ar fi zis cineva nu as fi crezut daca nu vedeam cu ochii mei ...
nu mi s-a mai intamplat sa fiu atat de derutata ... incat sa nu stiu ce decizie sa iau ... in mod normal sunt hotarata si dintr-o bucata
cand sfatuiesti pe cineva e mai usor dar cand traiesti situatia e mult mai greu de luat o decizie

ce spuneti? ati ierta si ati avea incredere ca a invatat din prostia lui sau credeti ca o sa o mai faca si alta data?
jessica23_healthy
Postat pe 4 Noiembrie 2009 03:19
lupul isi schimba blana dar naravul ba. imi pare nespus de rau pt tine, mai ales ca aveti numai un an de la casatorie, dar daca lui, la cateva luni de cand v-ati casatorit, ii vine chef sa se distreze si sa vrajeasca tipe pe internet, apoi...mie nu tare mi se pare ca te-ar iubi cam mult, vede in tine o stabilitate dar atat
sincer, eu una sa aflu ca sotul meu face asa ceva i-as da un pumn in gura si l-as trimite la mama-sa si acolo ar putea avea toata libertatea de a "fraieri" pitipoance pe net
oanaiullliana
Postat pe 4 Noiembrie 2009 09:06
se poate jura k nu a existat nimic dar nu il poti crede la infinit...a gresit nu il ierta ....intr-o casnicie trebuie sa existe incredere,comunicare,fidelitate,iubire....nu te imbata cu apa rece...las l...vei gasi ceva si pt sufletul tau ...
dragos_sergiu2000
Postat pe 4 Noiembrie 2009 10:20
De la: jessica23, la data 2009-11-04 03:19:31Am o intrebare pt voi:

Daca nu a existat contact sexual dar au tinut legatura pe internet mai mult de jumatate de an, si si-au spus ca se iubesc, ca le e dor si multe altele e la fel de grav?

Sa va pun ce am patit eu ... avem un an de la nunta si am gasit niste mailuri de acum jumatate de an pe care a uitat sa le stearga sotul...in care ii spunea unei tipe ca o iubeste, ca ii e dor de ea, ca o sa vorbeasca pe o adresa numai a lor ca sa nu aflu eu etc ... lucruri oribile pe care nu mi le-as fi putut imagina. I-am zis ca am aflat ..l-m intrebat cine e tipa...s-a facut alb la fata ... a recunoscut cand i-am aratat mesajele ca e o tipa pe care ¨vroia sa o prosteasca¨ si nu e nimic serios... ca nu au avut niciodata contact sexual, se jura la biserica daca vreau, ca ea e maritata si a intrerupt relatia pt ca si-a dat seama ca nu e bine nici pt noi nici pt ea daca afla barbasu... Imi insista ca nu a fost nimic serios, ca in mesaje exagera el ca sa-i castige increderea si sa o vada dezbracata pe web, ca nu si-au mai scris de 4 luni.
I-am zis cateva zile la rand ca voi divorta si mi-a jurat ca nu mai face prostii de astea ca a fost un prost etc... ca pe mine ma iubeste si ca ii pare ru ca m-a facut sa sufar...ca imi jura ca nu a avut contact sexual cu nici o femei de cand ma cunoaste pe mine si ca a tinut legatura doar pe net cu fata asta care stia ca e insurat.

Sunt foarte derutata.... capul imi spune sa-l las ca nu merita ... orgoliul ma tine cu fruntea sus si gandirea rece dar se imbina cu inima si atunci imi e foarte greu sa-l las. Il iubesc si timp de 4 ani de cand ne cunoastem m-am simtit iubita, respectata, rasfatata, alintata ... mi-a facut toate mofturile nu m-as fi asteptat niciodata sa-mi faca asa ceva ... parca as fi intr-un vis urat... nu pot sa cred ca a fost in stare de asa ceva... pur si simplu nu asimilez situatia. Am muncit amandoi sa ne facem un viitor,sa avem de toate. Nu stiu ce sa fac ... Se merita sa renunt la tot si sa o iau de la zero sau timpul vindeca ranile si sa am incredere ca a fost o prostie pe care nu o va repeta.
Am avut incredere oarba in el si orice mi-ar fi zis cineva nu as fi crezut daca nu vedeam cu ochii mei ...
nu mi s-a mai intamplat sa fiu atat de derutata ... incat sa nu stiu ce decizie sa iau ... in mod normal sunt hotarata si dintr-o bucata
cand sfatuiesti pe cineva e mai usor dar cand traiesti situatia e mult mai greu de luat o decizie

ce spuneti? ati ierta si ati avea incredere ca a invatat din prostia lui sau credeti ca o sa o mai faca si alta data?



Nu doar asta e problema, daca o sa mai faca si alta data, a facut-o deja; si DA dupa parerea mea e la fel de grav chiar daca nu au facut nimic.
Sunt "greseli" care nu se pot repara, cu ale caror consecinte trebuie sa traiesti toata viata.
Sfatul meu e sa faci acelasi lucru, sa-l inseli si sa ai grija ca el sa afle acest lucru - o merita si cred ca te va ajuta sa hotarasti ce vei face mai departe.
Chiar daca nu a facut sex cu ea, ce a facut el tot inselat se numeste.
Trebuie sa-i dai o lectie, chiar daca va despartiti.
alina
Postat pe 4 Noiembrie 2009 14:48
Parerea me este caci in primul rand nu te duci nora in casa. in al doi lea rand daca te iubeste si vrea sa fie cu tine te alege pe tine iar mama lui trebuie sa intelega caci copii ii faci ca sa ii ai, sa ii cresti si sa ii educi. Nu atunci cand se fac mari si vor familia lor sa stea cu parinti, doi este caci un barbat daca tea inselat o data o va mai face, cel mai indicat este sa nu il ierti nici o data pt asta si daca nu ai copii parasestel?
And_1989
Postat pe 4 Noiembrie 2009 16:47
De la: And_1989, la data 2009-11-04 16:47:26Parerea me este caci in primul rand nu te duci nora in casa. in al doi lea rand daca te iubeste si vrea sa fie cu tine te alege pe tine iar mama lui trebuie sa intelega caci copii ii faci ca sa ii ai, sa ii cresti si sa ii educi. Nu atunci cand se fac mari si vor familia lor sa stea cu parinti, doi este caci un barbat daca tea inselat o data o va mai face, cel mai indicat este sa nu il ierti nici o data pt asta si daca nu ai copii parasestel? [/quo

Atat barbatul cat si femeia inseala in mod egal, daca nu gaseste acasa adevarata dragoste, si de cate ori are ocazia , o face ! Cu parasitul e cea mai buna recomandare !
Dindirel
Postat pe 5 Noiembrie 2009 17:59
Nu credeti totusi ca orice persoana merita o a doua sansa? Trebuie sa fim atat de stricti si neiertatori cu persoanele pe care le iubim sau am putea sa ii iertam o data si sa speram ca nu vor mai face acceiasi greseala a doua oara si daca se intampla sa greseasca a doua oara, abia atunci sa fim drastici si sa nu ne uitam inapoi.

jessica23_healthy
Postat pe 6 Noiembrie 2009 20:08
De la: jessica23, la data 2009-11-06 20:08:29Nu credeti totusi ca orice persoana merita o a doua sansa? Trebuie sa fim atat de stricti si neiertatori cu persoanele pe care le iubim sau am putea sa ii iertam o data si sa speram ca nu vor mai face acceiasi greseala a doua oara si daca se intampla sa greseasca a doua oara, abia atunci sa fim drastici si sa nu ne uitam inapoi.











Nu, infidelitatea nu este greseala deoarece este voita, numai faptele intamplate fara voia noastra sunt greseli !Aici a doua sansa nu-si are rostul, acolo unde e infidelitate, nu este dragoste,ca sa stai cu un simplu "coleg de camera " nu are rost .Nu se dau sanse in cazul infidelitatii, in cazul asta singura fapta buna este despartirea.!Nici iertarea nu-si are rostul deoarece nu putem obliga partenerul sa ne iubeasca !
Tycu
Postat pe 7 Noiembrie 2009 08:54
De la: Tycu, la data 2009-11-07 08:54:23
De la: jessica23, la data 2009-11-06 20:08:29Nu credeti totusi ca orice persoana merita o a doua sansa? Trebuie sa fim atat de stricti si neiertatori cu persoanele pe care le iubim sau am putea sa ii iertam o data si sa speram ca nu vor mai face acceiasi greseala a doua oara si daca se intampla sa greseasca a doua oara, abia atunci sa fim drastici si sa nu ne uitam inapoi.











Nu, infidelitatea nu este greseala deoarece este voita, numai faptele intamplate fara voia noastra sunt greseli !Aici a doua sansa nu-si are rostul, acolo unde e infidelitate, nu este dragoste,ca sa stai cu un simplu "coleg de camera " nu are rost .Nu se dau sanse in cazul infidelitatii, in cazul asta singura fapta buna este despartirea.!Nici iertarea nu-si are rostul deoarece nu putem obliga partenerul sa ne iubeasca !


Mai intai definitia notiunii de greseala:
Faptã, actiune etc. care constituie o abatere (constientã sau involuntarã) de la adevãr,
de la ceea ce este real, drept, normal, bun (si care poate atrage dupã sine un rãu,
o neplãcere); eroare; (concr.) ceea ce rezultã în urma unei astfel de fapte, actiuni etc.
Fãrã gresealã = perfect. Din gresealã = fãrã voie, involuntar, neintentionat.

Deci dupa cum zice la sfarsit - din greseala=involuntar, neintentionat; presupunand ca intradevar a fost
o greseala; asta inseamna ca respectivul regreta fapta facuta si daca eventual vrea inapoi la partener, nu poti sa spui ca nu trebuie iertat pt ca nu-l poti obliga sa te iubeasca; poti sa spui eventual ca nu ierti din principiu.Daca spune ca a gresit si vrea sa-l ierti nu mai poti sa spui ca il obligi sa te iubeasca, se intelege de la sine ca te mai iubeste.
Iar in incheiere pt a nu stiu cata oara, inselatul tine 70-80% de caracterul persoanei nu de dragostea
pe care o simte pentru cineva.
alina
Postat pe 9 Noiembrie 2009 12:09
De la: jessica23, la data 2009-11-06 20:08:29Nu credeti totusi ca orice persoana merita o a doua sansa? Trebuie sa fim atat de stricti si neiertatori cu persoanele pe care le iubim sau am putea sa ii iertam o data si sa speram ca nu vor mai face acceiasi greseala a doua oara si daca se intampla sa greseasca a doua oara, abia atunci sa fim drastici si sa nu ne uitam inapoi.



O vorba foarte inteleapta spune asa: ceea ce s-a intamplat o data, poate sa nu se mai intample; dar ceea ce s-a intamplat si a doua oara cu siguranta se va mai intampla.

Dupa cum ai vazut si tu, pe de alta parte nu exista verticalitate 100% in afirmatia unora :parasete-l, dar numai daca nu ai copii.
Pai daca avem principii eu zic sa ne tinem de ele pana la capat, oricum nu cred ca, copiilor le-ar face bine sa creasca intr-un mediu unde exista minciuna, vor invata ca e bine sa o foloseasca pentru a scapa basma curata, in shcimb daca faptasul ar fi "pedepsit" cred ca altele ar fi invatamintele trase.

alina
Postat pe 9 Noiembrie 2009 12:15
De la: alina_manuela, la data 2009-11-09 12:15:18
De la: jessica23, la data 2009-11-06 20:08:29Nu credeti totusi ca orice persoana merita o a doua sansa? Trebuie sa fim atat de stricti si neiertatori cu persoanele pe care le iubim sau am putea sa ii iertam o data si sa speram ca nu vor mai face acceiasi greseala a doua oara si daca se intampla sa greseasca a doua oara, abia atunci sa fim drastici si sa nu ne uitam inapoi.



O vorba foarte inteleapta spune asa: ceea ce s-a intamplat o data, poate sa nu se mai intample; dar ceea ce s-a intamplat si a doua oara cu siguranta se va mai intampla.

Dupa cum ai vazut si tu, pe de alta parte nu exista verticalitate 100% in afirmatia unora :parasete-l, dar numai daca nu ai copii.
Pai daca avem principii eu zic sa ne tinem de ele pana la capat, oricum nu cred ca, copiilor le-ar face bine sa creasca intr-un mediu unde exista minciuna, vor invata ca e bine sa o foloseasca pentru a scapa basma curata, in shcimb daca faptasul ar fi "pedepsit" cred ca altele ar fi invatamintele trase.












Ai dreptate, asa este bine ai pus problema
Tycu
Postat pe 9 Noiembrie 2009 12:20
De la: alina_manuela, la data 2009-11-09 12:09:32
De la: Tycu, la data 2009-11-07 08:54:23
De la: jessica23, la data 2009-11-06 20:08:29Nu credeti totusi ca orice persoana merita o a doua sansa? Trebuie sa fim atat de stricti si neiertatori cu persoanele pe care le iubim sau am putea sa ii iertam o data si sa speram ca nu vor mai face acceiasi greseala a doua oara si daca se intampla sa greseasca a doua oara, abia atunci sa fim drastici si sa nu ne uitam inapoi.











Nu, infidelitatea nu este greseala deoarece este voita, numai faptele intamplate fara voia noastra sunt greseli !Aici a doua sansa nu-si are rostul, acolo unde e infidelitate, nu este dragoste,ca sa stai cu un simplu "coleg de camera " nu are rost .Nu se dau sanse in cazul infidelitatii, in cazul asta singura fapta buna este despartirea.!Nici iertarea nu-si are rostul deoarece nu putem obliga partenerul sa ne iubeasca !


Mai intai definitia notiunii de greseala:
Faptã, actiune etc. care constituie o abatere (constientã sau involuntarã) de la adevãr,
de la ceea ce este real, drept, normal, bun (si care poate atrage dupã sine un rãu,
o neplãcere); eroare; (concr.) ceea ce rezultã în urma unei astfel de fapte, actiuni etc.
Fãrã gresealã = perfect. Din gresealã = fãrã voie, involuntar, neintentionat.

Deci dupa cum zice la sfarsit - din greseala=involuntar, neintentionat; presupunand ca intradevar a fost
o greseala; asta inseamna ca respectivul regreta fapta facuta si daca eventual vrea inapoi la partener, nu poti sa spui ca nu trebuie iertat pt ca nu-l poti obliga sa te iubeasca; poti sa spui eventual ca nu ierti din principiu.Daca spune ca a gresit si vrea sa-l ierti nu mai poti sa spui ca il obligi sa te iubeasca, se intelege de la sine ca te mai iubeste.
Iar in incheiere pt a nu stiu cata oara, inselatul tine 70-80% de caracterul persoanei nu de dragostea
pe care o simte pentru cineva.











Domnita, infidelitatea nu este greseala, singura solutie este despartirea,iertarea nu are ce cauta in cazuri din astea !Numai "Bolovanii" iarta!
Tycu
Postat pe 9 Noiembrie 2009 12:39
De la: Tycu, la data 2009-11-09 12:39:45
De la: alina_manuela, la data 2009-11-09 12:09:32
De la: Tycu, la data 2009-11-07 08:54:23
De la: jessica23, la data 2009-11-06 20:08:29Nu credeti totusi ca orice persoana merita o a doua sansa? Trebuie sa fim atat de stricti si neiertatori cu persoanele pe care le iubim sau am putea sa ii iertam o data si sa speram ca nu vor mai face acceiasi greseala a doua oara si daca se intampla sa greseasca a doua oara, abia atunci sa fim drastici si sa nu ne uitam inapoi.











Nu, infidelitatea nu este greseala deoarece este voita, numai faptele intamplate fara voia noastra sunt greseli !Aici a doua sansa nu-si are rostul, acolo unde e infidelitate, nu este dragoste,ca sa stai cu un simplu "coleg de camera " nu are rost .Nu se dau sanse in cazul infidelitatii, in cazul asta singura fapta buna este despartirea.!Nici iertarea nu-si are rostul deoarece nu putem obliga partenerul sa ne iubeasca !


Mai intai definitia notiunii de greseala:
Faptã, actiune etc. care constituie o abatere (constientã sau involuntarã) de la adevãr,
de la ceea ce este real, drept, normal, bun (si care poate atrage dupã sine un rãu,
o neplãcere); eroare; (concr.) ceea ce rezultã în urma unei astfel de fapte, actiuni etc.
Fãrã gresealã = perfect. Din gresealã = fãrã voie, involuntar, neintentionat.

Deci dupa cum zice la sfarsit - din greseala=involuntar, neintentionat; presupunand ca intradevar a fost
o greseala; asta inseamna ca respectivul regreta fapta facuta si daca eventual vrea inapoi la partener, nu poti sa spui ca nu trebuie iertat pt ca nu-l poti obliga sa te iubeasca; poti sa spui eventual ca nu ierti din principiu.Daca spune ca a gresit si vrea sa-l ierti nu mai poti sa spui ca il obligi sa te iubeasca, se intelege de la sine ca te mai iubeste.
Iar in incheiere pt a nu stiu cata oara, inselatul tine 70-80% de caracterul persoanei nu de dragostea
pe care o simte pentru cineva.











Domnita, infidelitatea nu este greseala, singura solutie este despartirea,iertarea nu are ce cauta in cazuri din astea !Numai "Bolovanii" iarta!


Eu nu am spus ca trebuie iertat.
Exista situatii si situatii, unii merita altii nu.
Am spus ca nu trebuie generalizat, cu siguranta exista oameni care merita a doua sansa, dar evident numai a doua, nu a treia, a patra...........asta intra deja in alta categorie.
alina
Postat pe 9 Noiembrie 2009 13:20
De la: jessica23, la data 2009-11-06 20:08:29Nu credeti totusi ca orice persoana merita o a doua sansa? Trebuie sa fim atat de stricti si neiertatori cu persoanele pe care le iubim sau am putea sa ii iertam o data si sa speram ca nu vor mai face acceiasi greseala a doua oara si daca se intampla sa greseasca a doua oara, abia atunci sa fim drastici si sa nu ne uitam inapoi.



Daca tu crezi ca a fost o greseala si.........iarta-l, dar o greseala chiar tine juma' de an?
El ce ar face daca tu faceai ce a facut el?
alina
Postat pe 9 Noiembrie 2009 13:32
Daca sotul meu m-ar insela,sincera, nu l-as ierta niciodata.
Pt ca daca m-a inselat odata pai ma va insela mereu si daca l-as ierta o data, o sa creada ca l-as ierta mereu si daca nu-l voi parasi imediat pai va crede ca nu-l voi parasii niciodata...
si copii daca as avea tot il voi parasii. pentru ca atata timp cat il respect,il iubesc si nu il insel,cer acelasi lucru de la el.
si nu va mai amagiti pt ca inn sinea voastra nu o sa-l iertati niciodata. Ve-ti traii tot timpul cu gandul la el,la ce face el,oare unde o fi sau cu cine... va fi doar o amagire in loc de iubire...in loc sa-l cauti pe cel care te vaiubii cu adevarat si care nu-ti va face niciodata asa ceva...
Aliynutza
Postat pe 9 Noiembrie 2009 17:01
De la: Aliynutza, la data 2009-11-09 17:01:17 Daca sotul meu m-ar insela,sincera, nu l-as ierta niciodata.
Pt ca daca m-a inselat odata pai ma va insela mereu si daca l-as ierta o data, o sa creada ca l-as ierta mereu si daca nu-l voi parasi imediat pai va crede ca nu-l voi parasii niciodata...
si copii daca as avea tot il voi parasii. pentru ca atata timp cat il respect,il iubesc si nu il insel,cer acelasi lucru de la el.
si nu va mai amagiti pt ca inn sinea voastra nu o sa-l iertati niciodata. Ve-ti traii tot timpul cu gandul la el,la ce face el,oare unde o fi sau cu cine... va fi doar o amagire in loc de iubire...in loc sa-l cauti pe cel care te vaiubii cu adevarat si care nu-ti va face niciodata asa ceva...


asta spuneam si eu inainte sa se intample ceea ce mi s-a intamplat. Eram convinsa ca as divorta, dar mi-au trebuit 10 zile in care am fost ¨despartiti¨ Ii spuneam ca vreau sa divortam si am discutat ore intregi in care mi-am dat seama ca ii pare rau, ca il iubesc mai mult dect mi-as fi imaginat si in astea 10 zile nu m-a interesat nimic, nici mancare nu imi mai trebuia, somn 3-4 ore pe noapte si analiza situatiei non stop chiar si in vis. Sunt convinsa ca si el ma iubeste si nu si-a dat seama de raul pe care putea sa-l provoace mie si relatiei, abia cand a vazut ca ma pierde si-a dat seama ca astfel de lucruri oricat de nvinovate ar parea pot distruge o relatie perfecta. (nevinovate pt ca nu au avut contact fizic pt el era o proasta pe care o prostea pe net)
Am decis sa-l iert de data asta chiar daca inca ma mai doare ce a facut si nu stiu daca voi uita prea curand, cred ca m-as fi simtit vinovata mai tarziu daca as fi lasat sa-mi scape iubirea vietii din cauza unor conversatii de mess.
Oricum asta nu inseamna ca trebuie iertati toata viata, poate multi spun ca sunt naiva si m-a prostit si pe mine cu vorbe ca pe aia ... eu sper ca nu si vreau sa ma gandesc ca intr-adevar ii pare rau si nu o sa mai existe a doua greseala pentru ca atunci cu siguranta nu il voi ierta.
jessica23_healthy
Postat pe 10 Noiembrie 2009 00:50
De la: Aliynutza, la data 2009-11-09 17:01:17 Daca sotul meu m-ar insela,sincera, nu l-as ierta niciodata.
Pt ca daca m-a inselat odata pai ma va insela mereu si daca l-as ierta o data, o sa creada ca l-as ierta mereu si daca nu-l voi parasi imediat pai va crede ca nu-l voi parasii niciodata...
si copii daca as avea tot il voi parasii. pentru ca atata timp cat il respect,il iubesc si nu il insel,cer acelasi lucru de la el.
si nu va mai amagiti pt ca inn sinea voastra nu o sa-l iertati niciodata. Ve-ti traii tot timpul cu gandul la el,la ce face el,oare unde o fi sau cu cine... va fi doar o amagire in loc de iubire...in loc sa-l cauti pe cel care te vaiubii cu adevarat si care nu-ti va face niciodata asa ceva...




























Bine gandit, asa e corect, ai dreptate
Tycu
Postat pe 10 Noiembrie 2009 10:46
tarot_healthy
Postat pe 12 Noiembrie 2009 04:39
De la: jessica23, la data 2009-11-04 03:19:31Am o intrebare pt voi:

Daca nu a existat contact sexual dar au tinut legatura pe internet mai mult de jumatate de an, si si-au spus ca se iubesc, ca le e dor si multe altele e la fel de grav?

Sa va pun ce am patit eu ... avem un an de la nunta si am gasit niste mailuri de acum jumatate de an pe care a uitat sa le stearga sotul...in care ii spunea unei tipe ca o iubeste, ca ii e dor de ea, ca o sa vorbeasca pe o adresa numai a lor ca sa nu aflu eu etc ... lucruri oribile pe care nu mi le-as fi putut imagina. I-am zis ca am aflat ..l-m intrebat cine e tipa...s-a facut alb la fata ... a recunoscut cand i-am aratat mesajele ca e o tipa pe care ¨vroia sa o prosteasca¨ si nu e nimic serios... ca nu au avut niciodata contact sexual, se jura la biserica daca vreau, ca ea e maritata si a intrerupt relatia pt ca si-a dat seama ca nu e bine nici pt noi nici pt ea daca afla barbasu... Imi insista ca nu a fost nimic serios, ca in mesaje exagera el ca sa-i castige increderea si sa o vada dezbracata pe web, ca nu si-au mai scris de 4 luni.
I-am zis cateva zile la rand ca voi divorta si mi-a jurat ca nu mai face prostii de astea ca a fost un prost etc... ca pe mine ma iubeste si ca ii pare ru ca m-a facut sa sufar...ca imi jura ca nu a avut contact sexual cu nici o femei de cand ma cunoaste pe mine si ca a tinut legatura doar pe net cu fata asta care stia ca e insurat.

Sunt foarte derutata.... capul imi spune sa-l las ca nu merita ... orgoliul ma tine cu fruntea sus si gandirea rece dar se imbina cu inima si atunci imi e foarte greu sa-l las. Il iubesc si timp de 4 ani de cand ne cunoastem m-am simtit iubita, respectata, rasfatata, alintata ... mi-a facut toate mofturile nu m-as fi asteptat niciodata sa-mi faca asa ceva ... parca as fi intr-un vis urat... nu pot sa cred ca a fost in stare de asa ceva... pur si simplu nu asimilez situatia. Am muncit amandoi sa ne facem un viitor,sa avem de toate. Nu stiu ce sa fac ... Se merita sa renunt la tot si sa o iau de la zero sau timpul vindeca ranile si sa am incredere ca a fost o prostie pe care nu o va repeta.
Am avut incredere oarba in el si orice mi-ar fi zis cineva nu as fi crezut daca nu vedeam cu ochii mei ...
nu mi s-a mai intamplat sa fiu atat de derutata ... incat sa nu stiu ce decizie sa iau ... in mod normal sunt hotarata si dintr-o bucata
cand sfatuiesti pe cineva e mai usor dar cand traiesti situatia e mult mai greu de luat o decizie

ce spuneti? ati ierta si ati avea incredere ca a invatat din prostia lui sau credeti ca o sa o mai faca si alta data?


draga mea, barbatii inseala de cand lumea si pamantul, e o parte din ei asta, si nu se implica emotional de obicei ... poate suna ciudat, insa ... eu nu cred ca daca ai o relatie sau daca esti maritata cu el, esti stapana lui, si nu vorbesc neaparat de cazul tau, insa nu e propritatea noastra, a femeilor barbatul, asta cred ca e marea problema a femeilor ... efectiv, asta e ca in vorba aceea, daca te-a luat de nevasta, plateste toata viata!
cu cat tii un barbat in frau mai strans, cu atat va insela mai tare, e tentatia fructului oprit, toata lumea face asta, de cand eram copii amintiti-va ca daca mama ne spunea u face aiai, aia faceam.
ganditi-va la chestia asta, e important sa le lasati libertata, e cea mai importanta pentru ei ...
o zi buna sa aveti!
imi_ase
Postat pe 4 Februarie 2010 15:22
eu am fost cu un tip 4 ani...ne-am logodit vara trecuta...a fost totul superb.ma intelegea,era alaturi de mine in fiecare clipa,totul mergea super....pana intr-o zi cand din senin ma suna si ce-mi spune?..."stii vreau sa ne despartim pentru ca vreau sa fiu cu alta" iar eu i-am zis "ok"...crezand prima oara ca face o gluma.apoi ajung acasa si surpriza NIMENI atunci mi-am dat seama ca a vb serios...in fine.mi-am facut frumos bagajul,am plecat la mine acasa si seara l-am sunat (eu in speranta ca el nu a vb serios pentru ca mi se parea absolut stupid)...la telefon o tinea pe a lui ca nu ne mai impacam ca s-a terminat etc.si i-am zis "stii bine ce orgoliu am!daca faci vreo gluma indreapt-o cat inca nu e prea tarziu" si mi-a inchis telefonul.dupa 2 zile ma suna:"te rog sa ma ierti nu am vorbit serios!nu vreau sa fiu cu alta"...la care eu eram deja si i-am zis simplu "nu mai vreau sa fiu cu tine.pa pa" dupa vreo 2 luni ma suna unchiul lui (ei sunt o familie maricica si destul de apropiati toti) ca sa ma invite pe la ei sa vada ce mai fac,cum merge facultatea...cand ajung la unchiul si matusa lui cu cine ma intalnesc?...cu el si cu mandra...i-am salutat si m-am dus la matusa lui si i-am spus discret "ori pleaca astia,ori plec eu",la care unchiul lui ii spune "hai ca vi s-a terminat vizita.pa!"...in fine (am uitat sa mentionez ca respectiva e tiganca..urata..nu a terminat liceul,iar cei din familia lui sunt medici majoritatea si din nefericire pt el si eu tot studenta la medicina sunt)...acum sincer nu l-as ierta niciodata...deci in clipa in care i-am vazut pur si simplu mi s-a facut rau..nu-mi venea sa cred ce vad,nu-mi venea sa cred cat tupeu a avut sa vina cu aia stiind ca si eu o sa ma duc acolo in vizita....si nu l-as ierta in primul rand pentru un lucru..nu stiu de ce a facut asta.nu sunt genul de persoana "tocilara","urata" sau mai stiu eu cum...adica am incercat sa mentin o pasiune in acea relatie timp de 4 ani si as fi incercat toata viata sa mentin focul aprins....niciodata nu va putea sa-mi explice cineva de ce a facut ce a facut....stau si ma gandesc daca ar fi fost sotul meu ce s-ar fi intamplat...cred ca Iadul pe pamant... sunt foarte impulsiva si chiar m-a mirat cum m-am abtinut de la vreo reactie deplasata atunci,dar sincer daca as fi fost casatorita cu el il faceam sa plateasca cu varf si indesat acest lucru.
alecsa_alecsandra
Postat pe 8 Februarie 2010 00:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cel mai bun meniu de nunta!100 lei 1 De la: restadam 18 Ianuarie 2012 15:04
vand sau inchiriez rochie mireasa- MERITA VAZUTA 1 De la: grace009724 7 Iunie 2011 12:18
cum credeti ca ar trebi sa actioneze o femeie cand este inselata? 35 De la: chocoliz 28 Octombrie 2013 22:00
cum trecem? 11 De la: gety 5 Iunie 2009 14:54
meniu de nunta open bar 150 lei! minunea 2012!!! 2 De la: kiss_my_ass 18 Ianuarie 2012 15:24