Setari Cookie-uri

Cum sa pui soacra la punct!

SOACRA, SOACRA POAMA ACRA!!!!!!!!!!!!!
blondy200414
Postat pe 8 Ianuarie 2009 15:55
stii ce crec eu,livia:
ca si tu esti tot de la tara...adica o taranca...asa cum spui tu...si acum vrei sa pari altceva
Ce te face sa crezi ca fetele de la tara sunt needucate?
si cele de la oras sunt
Crede-ma ca nu e asa...si tu stii asta.
Doar ca nu vrei sa se stie ca si tu esti tot de la tara.
Si cred...sincer...ca esti o scorpie cu nurorile tale
Pacat de baietii tai sau cine stie...daca asa i-ai crescut si le-ai implementat in gandire sa fie tirani cu sotiile lor...numai tu stii
alina06_grace
Postat pe 8 Ianuarie 2009 16:02
De la: NICOLE_V, la data 2009-01-08 13:42:57Referitor la ceea ce ai scris tu aici despre ceea ce vrea o soacra..da-mi voie sa te contrazic, cel putin in cazul meu.Ia spune-mi tu ce parere ai atunci cand soacra isi iubeste in mod diferit copiii, cand considera ca e mai desteapta decat toata lumea(ea este cea care declara asta), cand crede ca toate lucrurile facute de altcineva in afara de ea sunt gresite, cand nu si-a dat interesul pentru fiul ei (respectiv prietenul meu) aproape in nicio situatie (aici fac referire la studii, scoala, etc), cand casa pare curata doar de ochiul lumii, dar cand mai stai pe acolo observi ceva cu totul diferit, cand are un limbaj...cum iti spun sigur ca nu iti imaginezi...deci, eu cred ca ce ai scris/descris tu este soacra ideala, nu cea care poate fi la fiecare dintre noi.


Nicole, ces pui tu sunt cazuri singulare ,iar ele trtebuie cunoscute in profunzime,altfel nu poti spune nimic,pentru ca poti deveni partinitor.

Postat pe 8 Ianuarie 2009 16:06
mirella...tot respectul
sunt perfect de acord cu tine
"tanti"livia nu stie ce inseamna sa ai o fata...sau cred ca a uitat ca si ea a fost fata...odata...sau cine stie...
alina06_grace
Postat pe 8 Ianuarie 2009 16:10
Ela ce nume frumos.
Hai sa le luam pe rand:
1.Spui ca el avea o problema de comunicare cu mama lui?Dar tu erai deja prietena lui?Te-ai gandit vreodata ca poate el se simtea vinovat fata de mama lui tocmai datorita tie?Ceva il facea sa se simta vinovat si atunci orice comunicare cu parintii lui devenea deficitara.
2. Sa-ti tii nora sub "papuc"?Nu,nici n-as avea cum si nici nu as putea pentru ca este o fata foarte bine educata ,parintii ei sunt oamnei educati, (sunt prietenii nostri,am fost colega cu cuscra mea)care au facut din ea o fata exceptionala.Cum poti sa fii impotriva sotiei fiului tau ,cand ea este cea care-l ajuta sa fie cel mai bun,cand ea ii justifica toata existenta, cand il face fericit,iar casatoria lor este imbogatita cu doi copii minunati?
Ai inteles gresit,nu la nurorile mele ma refeream(cea de a doau nora este foarte aproape de noi si o iubim foarte mult,este vesela,curata,prietenoasa,buna si foarte muncitoare,inca este studenta) ci la cazurile fetelor care ,recunosc, m-am ingrozit.

Aceste fete sunt propriile lor dusmance.

In ceea ce priveste decizia baiatului,care-i cea mai buna pentru el,este normala ,asa s-a intamplat si-n cazul meu si fii sigura si al mamei tale ,dar tineti cont NU IMPOTRIVA PARINTILOR.
Nu te casatoresti ca sa fii in razboi permanent cu ..parintii sotului tau ,sau cu proprii tai parinti.Brrr

Postat pe 8 Ianuarie 2009 16:25
De la: ursu_livia, la data 2009-01-08 08:40:17Emilia0 ,sotul tau ,FIUL SOACREI TALE,ti-a citit acest mesaj?
Cum poti avea atat de uscat,de sec,sufletul,cum poti fi atat de inumana si sa vezi in MAMA SOTULUI TAU, un obiect pe care sa-l manipulezi?
Aceasta este prima dovada ca nu-l iubesti nici pe fiul soacrei, adica pe sotul tau,esti casatorita din interes,in casa ta nu va fi niciodata armonie,iar oricare ironie sau manipuilare din partea ta impotriva soacrei va fi contabilizata de sotul tau ,care incet,incet se va indeparta de tine.

Niciodata nici un barbat mu va renunta la respectul si dragostea pentru mama,pentru parintii lui doar ca sa-ti faca tie pe plac.

Ce-si doreste oricare mama de baiat de la femeia aleasa de fiul ei:

1. Sa nu fie imorala,ipocrita,rea si materialista, o soacra simte toate aceste trasaturi de caracter ale "norei".
2. Sa fie curata,spalata, sa nu se macheze ca o prostituata,o enerveaza buricile goale, asa ca-n haremurile turcesti.
3. Sa aiba tot timpul casa curata ,ingrijita,sa stie sa fie stapana la ea in casa.
4. Sa gateasca foarte bine, iar daca nu stie soacra este oricand gata sa o ajute ca o mama sau ca o prietena.
5. Nora sa vada in ea(soacra)pe propria ei mama ,sa o respecte si sa o iubeasca sincer,dusmania norei este cea care poate distruge o casnicie.
6.Daca nora provine dintr-o familie de tarani primitivi sa nu tina cu dintii de "obiceiurile "de acasa sa aiba deschiderea sa se civilizeze, sa nu vada in sotul, fiul soacrei ei, pe tatal ei ,un alcoolic si paduchios care trebuie permanent inselat si pacalit asa cum isi pacaleste si soacra.

Scumpo,iti dau un sfat,ascunde acest nou topic nu te lauda cu el sotului,vei pierde mult, foarte mult in fata lui,chiar daca nu-ti va arata direct ,in fata ,aceasta nemultumire.


De acord cu ce ai spus pana la un singur punct: "5. Nora sa vada in ea(soacra)pe propria ei mama ,sa o respecte si sa o iubeasca sincer," POFTIM???????? Scrie asta undeva? Ok, o respect, i-a dat viata omului care-l iubesc si ma iubeste, ii ascult sfaturile, e mai in varsta, insa cum sa o vad ca pe propria mea mama???????
ALO? Mama e numai una!
Intamplarea face ca mama viitorului sot sa fie o bomboana de femeie, si sa ma inteleg f bine cu ea, insa nu as accepta sa aibe pretentii sa o vad ca pe mama mea! No way!
In rest, totul depinde si de caracter, degeaba suni biata femeie sa-si descarce sufletul, uneori functioneaza, alteori nu!
Eu nu sunt pe principiul ca sa ma fac placuta!
Insa 1. sa spun un sarutmana, 2.sa-i accept sfaturile, chiar daca nu le urmez, ca doar nu stie exact ce fac eu!, 3. sa-i ofer o mana de ajutor cand are nevoie, si sa pot sa il ofer etc.
Dar hai sa fim sinceri, sunt si unele femei care orice le spui, orice le faci nu sunt multumite, intrucat ele cred ca pt pretiosul lor copil nu e nici o fata buna! Acelora, le pui piciorul in prag, ramaneti la salut, la un mana de ajutor, si gata! Fara sa dai ocazia unei certuri, pur si simplu eviti zambaind si ma gandesc ca pana la urma inima i se va inmuia!
devyl_is_crying
Postat pe 8 Ianuarie 2009 16:47
De la: ursu_livia, la data 2009-01-08 12:07:59Din majoritatea raspunsurilor reese un singur lucru,este multa marlanie,conceptii primitive si mult ,foarte mult marlanism,aproape toate dintre voi ati crescut in violenta,iar educatia voastra lasa mult de dorit.
nu mi-as dori niciodata sa am atata venin in suflet cat aveti voi.Postarea mea a fost un test, ma intereseaza femeile cu orine taraneasca care ,iata,o dovediti,niciodata nu se vor ridica la nivelul unor doamne adevarate.Va mai plageti si va mirati ca dovorturile sunt atat de multe in actuala Romanie in care marlanismul este majoritar.
O zi buna tuturor.


Draga mea nu stiu cum sa-ti zic dar veninul nu vine de la noi.. ci ni se transmite.
Ce ipocrita esti cu faza : "origine taraneasca":)) ma faci sa rad te pomenesti ca tu te-ai nascut la curte regeasca.
Si explic-mi si mie sa nu mor proasta ce inseamna pt tine "nivelul unor doamne adevarate"?
flururas
Postat pe 8 Ianuarie 2009 17:09
De la: lotus4, la data 2009-01-08 14:58:30Soacra mea a avut o viata grea,a fost cat pe ce sa fie omorata de tatal ei,apoi parinti ei au divortat,ramanan-d cu mama ei.Mama ei fiind la munca ramanea sa ingrijeasca de fratele si surorile ei.La chinuit pe fratele ei,il punea la munca,ii interzicea sa zica ce ii face.Cred ca a avut un soc cu tatal ei
Apoi sa casatorit,fara sa-si iubeasca sotul socrul meu,a facut 5 copii pe sotul meu si alte 4 fete,cumnatele mele.Pe sotul meu la chinuit,nu il ingrijea,era mai mereu pe la bunici si cand se intampla sa-l aiba in casa il batea,il punea la munca.Socrul meu o luase cu alcoolul.Pana la urma s-au despartit,au divortat,sotul meu avand la divotul lor,17 ani,a renuntat la scoala ca sa se angajeje sa le intretina,el mereu a cautat o farama de iubire de la mama lui.A profitat de el impreuna cu surorile lui.
Cand ma cunoscut pe mine el avea 22 de ani.Dar pentru varsta lui este matur.Ne-am casatorit,noi ne-am facut nunta din banii nostri,soacra ne-a facut scandal ca ce ne trebuie nunta ,noi tot am facut-o ,am avut o nunta foarte frumoasa,dar presarata cu susoteli rautacioase si priviri pe sub sprancene.Dupa 2 luni de la nunta mi-a spus ca sant o profitoare ca m-am maritat cu fiul ei sa-i iau banii ,mentionez ca ea nu lucra,iar cumnatele fiind pana in 15 ani.Am discutat cu sotul si am fost de acord sa ne mutam impreuna cu soacra si surorile.A fost groaznic,nici un sampon nu puteam sa-mi iau fara comentarii....apoi am ramas insarcinata ,nu stiu de unde faceau rost de bunataturi si le tot defilau in fata mea stiind ca sant pofticioasa.Le ceream si imi ziceau sa-mi cumpar ca sant cu bani.A urmat o hemoragie la care a urmat iminenta de avort,am fost internata in spital,veneau la mine sa le dau ceva de mancare din ce primeam sau imi cumparam.Am ramas socata,la asa ceva.Sotul era tot mai dezorientat,pana intr-o zi cand a tipat pur si simplu,ca nu mai rezista nu mai poate suporta si l-am intrebat ce doreste sa facem,el a zis sa ne eliberam,sa ne traim viata noastra.M-am bucurat ca gandeste asa,eu nu am vrut sa stric relatia cu mama lui,sa-l indepartez de familie,dar soacra si familia puteau sa ne desparta.La parinti mei nu am putut sta pentru ca mama gandeste ca sotia trebuie sa stea cu sotul si tanara familie deoparte nu cu socri{mare dreptate au}
Am plecat din casa lor,am gasit o chirie ,parca eram in rai,liberi doar noi doi si copilasul din pantec,dupa 3 zile vine soacra la noi cu cumnatele,numai un zambet si cu un buchet de flori pentru mine,ne cereau sa ne intoarcem,ca nu se descurca fara noi.Am refuzat,am dat cartile pe fata,a facut crize ca sotul e un om foarte bun si nu merita sa ma folosesc eu de el si de banii lui.Atunci i-am replicat ca el nu mai este copil,el este tata in devenire,si ca in pantecul meu se afla un copilas,copilul nostru si nepotul ei.A inceput sa planga si sa-mi ceara sa o iert,parca ramase-se pe ganduri.Apoi a plecat.
Ne-a lasat sa ne vedem de familia noastra,am nascut primul copil si pe al doilea,santem fericiti,sotul a gasit de lucru in strainatate si am plecat santem foarte bine.Cumnatele s-au mutat la socrul meu ,trei dintre ele sant majore deja si nu lucreaza si cea mai mica in scoala.Soacra a vandut locuinta de la oras si sta intr-o casa intr-un sat departe de oras in tiganie,si-a luat o masina de cusut si face hainute sa aiba ce manca.
Ne suna mereu si ne cere scuze si spune ca ii pare rau ca nu si-a apreciat copiii cand ia avut langa ea si ca ar da timpul inapoi sa mai poata indrepta ceva.
Eu am sa incerc sa fiu o mama si o soacra buna .
Va doresc numai bine!


Imi pare rau sa citesc toaste astea. Dar in acelasi timp ma bucur.( felicitari pt copilasi)
E adevarat ca experientele din viata noastra ne formeaza, dar asta nu inseamna ca tb sa alegem calea violentei sau a exploatarii umane pt ca si noi am fost exploatati.
Chiar ati remarcat ca de obicei baiatul cel mai mare dintr-o familie fara tata duce greul?
flururas
Postat pe 8 Ianuarie 2009 17:18
iubeste si vei fi iubita nu e greu sa-i spui mami eu te iubesc asa cum ma iubesti tu pe mine stiu ca va vine greu dar asta e trebuie sa ne conformam zicalei
anca_brd2000
Postat pe 8 Ianuarie 2009 17:25
am citit toate mesjele voastre si eu sunt maritata si am 2 fete.Dar am si o soacra nenorocita rau.pe langa faptul k bea pana cade pe jos nici nu munceste si cel mai grav vrea incontinuaree dp 4 ani de zile si 2 copii pe care ii am k baiatul ei sa ne desparta.o sa va povestesc in mare k asa sa va povestesc tot ceea ce mi sa intamplat ar fii enorm de mult.l am cunoscut pe sotul meu acum 4 ani,el mai are un frate iar parintii lui sunt divortati decand sotul meu avea 15 ani.sotul meu a sufeut mult din cauza mamei lui dar ea la facut pe el sa creda k din cauza lu taicasu k a divortat de ea dar saracu om dc el venea acasa de la munca si o gasea moarta de beata si nu se apropia de el decat kand lua salariu sa saturat si au div.sotul meu a ramas k ea k ea il iubea ffff mult fiind primul ei copil pe al doilea nu la mai vrut si a ramas la taicasu.cand sotul meu a implinit 17 ani sa angajat bucatar si de atunci lucreaza in meseria asta are 28 akm.de kand sa angajat nu a facut altceva decat sa o tina pe mama lui acasa k saracuta de ea nu poate sa munceasca la 49 de ani care ii are acum si ea nu are absolut nimic nici o boala care sa o impiedice sa munceasca cert este k nu vrea k dc si a facut un copil si sa chinuit k el EL ESTE DATOR MORAL SA O TINA PE EA ACASA.LA O LUNA DE ZILE DP CE M AM mutat la el si a vazut k intre noi doi era ceva serios a inceput impreuna k fratele lui si prietena acestuia sa ne desparta mi au facut un scandal monstru nu as dori la nimeni asa ceva a vrut ea sa ma bata pe langa k vb mai rau k la usa cortului fratisu la fel in fine k toate k eu nu i am gresit sotului meu k am avut pe altcineva inainte sa il cunosc pe el si ce daca si el a avut.dar ea nu ma suporta pe mine si nu vroia k eu sa raman k el pt simplu fapt k nu ii mai aducea ei toti bani si nu mai facea ea ce vroia din el.eu am incercat sa ma impac k ea dar nu a fost chip.akm ea incearca sa faca pe sfanta vai cat imi iubesc nora in fata si cand nu e beata.mai grav e ca sotul meu o crede si ii e mila de ea pt ca sta k chirie pt k ea nu vrea sa stea la mama ei kare e o femeie cumsecade si care o trm la munca k e inca tanara sa isi fac si ea o pensie dar soacra mea nu vrea pt k deaia la facut pe baiatul ei "sotul meu"sa o intretina si pe ea .nu fumeaza decat trei pachete de tigari pe zi si bautura dc ar avea non stop
atunci eu km sa o iubesc pe ea cand ea nu ma suferut pe mine de la inceput km pot eu sa stau de vb k ea k orice i as spune le intoarce impotriva mea in fata sotului meu e plina de venin soacra mea si cauta din rasputeri sa faca orice pt a ma desparti de baiatul ei.DOAMANA URSU DIN PREA MULTA IUBIRE PT BAIETII DUMITALE VEZI SA NU II FACI SA SUFERE SI NU VA MAI CREDETI VOI SOACRELE MARI SI TARI K NU ESTE ASA DC AVEATI 2 FETE DOAMNA CUM VA COMPORTATI ATUNCI.V AR FI CONVENIT SA VA VINA FETELE ACASA MEREU TRISTE SI SUPARATE SA VA ZICA CE TRAIESTE ALATURI DE O NENOROCITA DE SOACRA.E KM V ATI FI SIMTIT ATUNCI.NU MAI CRITICATI NURORILE K SUNT ASA SI PE DINCOLO CE AU FOST SAU CE AU FACUT DC VA IUBESTE BAIATU LASATIII SA FIE FERICITI K NU STI KM SE INTOARCE ROATA SI POATE MURITI SI SINGURE K VA INDEPARTATI BAIETII DE VOI NU STI NICIODAT KM ITI GASESTI NECAZUL DC IL CAUTI K LUMANAREA.ATAT IMI CER SCZ DC V AM PLICTISIT.
alyna_witch
Postat pe 8 Ianuarie 2009 17:32
MAI VREAU SA MAI PRECIZEZ K NU I AM INTERZIS NICIODATA SA SE DUCA LA PARINTII LUI LA MAMA LUI.I AM SPUS DECAT SA O TRM LA MAUNCA SI SA O MAI AJUTAM SI NOI IN CAZUL IN CARE NU SE DESCURCA DAR EA NU VREA EA VREA SA STEA ACASA SI SA O TINA BAIATUL EI.SI SINCER AM INCERCAT DIN TOATE PUTERILE SA FAC SA MA INTELEG K EA AM FOST SI LA SFANTU ANTON DAR NU SE POATE DC EA NU MA SUPORAT NU MA VREA LANGA BAIATUL EI ASTA E .LA SOACRELE ASTEA NUMAI RAU LE DORESC ASA KM ELE ISI DORESC SA DESPARTA
alyna_witch
Postat pe 8 Ianuarie 2009 17:49
mama draga eu sunt casatorita de 3 ani si nu ma inteleg cu soacra si socrul le-as da foc .mi-au mancat viata sincer.cand le faceam mancare le spalam curatenie intr-un cuvant eram menajera lor eram :NORA PERFECTA PESTE TOT MA LAUDAU cand nu am mai facut lucrurile acestea sunt cea mai adracu nora.am doi copii minunati si nici copii nu ia vazut de 1 an pe sotul meu nici macar nu il mai cauta deci eu sunt nora care o stie tot cartierul asa ca nu ii doresc in preajma mea
mihaela85_sd
Postat pe 8 Ianuarie 2009 17:51
Buna fetelor,

Am citit mesajele voastre si majoritatea suntem de aceeasi parere in ceea ce le priveste pe soacre Exista insa si exceptia: ursu_livia nu pot decat sa ma bucur ca nu am o astfel de soacra, ruda, cunostinta, vecina.... etc, pe scurt, ca nu am de-a face cu astfel de persoana Eu cred ca nu traieste pe lumea asta, ca sa nu mai spunem de modul cum se adreseaza celorlalte fete de pe forum . e trist sa stii ca o persoana care a trecut prin viata si mai are si doi copii, a facut-o DEGEABA.

Nici "soacra" mea nu e vreo exceptie de la regula: se crede buricul pamanatului, crede ca le stie pe toate - chiar si atunci cand e evident ca HABAR N-ARE despre ce e vorba, cea mai frumoasa, mai laptoasa; daca spui ca la tine e soare, la ea e de 10 ori mai soare; daca la tine ploua, la ea e uragan; si ati prins ideea...

DAR eu am ajuns la decizia ca trebuie sa avem de-a face cat mai putin una cu alta, sa ne zambim frumos, si sa fim fericite fiecare in casa ei. Cred ca este un pret este destul de ushor de platit atata vreme cat fiul ei isi petrece fiecare zi alaturi de mine
V-am pupat !
kitonela
Postat pe 8 Ianuarie 2009 17:51
Eu cred ca in cele mai multe cazuri socrii sunt de vina in relatiile de genul asta!
E suficient sa stii doar datele problemei: soacra 45 de ani, nora 19-20 ca sa iti dai seama!
La 19 ani esti inca un copil, nu stii multe lucruri, inca visezi, esti idealist, nu stii ca viata e grea, ai incredere in oameni, si chair daca ai suferit esti in stare sa stergi totul cu buretele si sa ierti, sa treci peste si sa vezi doar partea buna a oamenilor...
Si cand dai peste o persoana plina de ura, de nemultumiri si de frustrari, care a uitat ca si ea a fost odata ca tine, care vede doar ce faci rau si iti taxeaza orice gresala, ia in nume de rau orice ai spune, poate fara sa fii rau intentionata, care asteapta sa te impiedici o data ca sa te calce in picioare, sa te faca carpa familiei, cand poate tu o vezi ca pe o mama, asculti de ea pentru ca te gandesti ca stie mai bine pentru ca are mai multa experienta, si ca iti vrea binele, cand iti dai seama ca ea de fapt nu iti vrea tocmai binele, cand aflii ca in fata ta ii spune baiatului ei sa poarte frumos, si sa nu te supere, si in absenta ta il invata sa te minta, sa nu tina cont de ce-i spui tu si sa isi traiasca viata, dar pe tine te sfatuieste sa nu mergi niciunde fara el, nici cu parintii, sa nu iesi nici la un suc cu o prietena, sa te fure la bani, cum e?
Eu am avut parte de asa ceva, astea sunt doar niste detalii mici, si nesemnificante fata de alte lucruri pe care mi le-au facut niste oameni pe care eu ii vedeam ca pe niste parinti, si la cate tineam foarte mult...
Vina mea a fost aceea ca eram prea credula, dar varsta pe care o aveam atunci justifica cumva si asta...
Si sunt multe cazuri la fel? Oare ce rau iti poate face un copil ca sa il urasti in halul asta si sa cauti sa il faci din om ne-om?
Cat de egoist trebuie sa fii???
_alinaandreea_
Postat pe 8 Ianuarie 2009 17:52
Cand le-am facut curat in casa nu vedeau, dar vedeau cand spargeam cate un pahar, sau cand lasam cate o usa deschisa
_alinaandreea_
Postat pe 8 Ianuarie 2009 17:57
Sincer imi pare foarte foarte rau de ce ai avut tu parte in viata! (sper ca acum esti bine...) si cand ne gandim ca viata e asa de scurta?!? ar trebui sa o facem cat mai frumoasa, si sa ne ferim de tot ce e rau, nu sa dam apa la moara......
ca practic asta este o soacra: O MOARA STRICATA CARE VORBESTE MULT PROST SI FARA ROST!
Cum a mai zis cineva mai sus : ACUM FAMILIA MEA ESTE SOTUL SI COPII MEI!

MULT SUCCES IN TOATE ! PA
lydya102
Postat pe 8 Ianuarie 2009 18:46
Ceea ce am scris mai sus era referitor la my wish
lydya102
Postat pe 8 Ianuarie 2009 19:12
SUNT IN TOTALITATE DE ACORD CU TINE.PE FATA MA INTELEG CU SOACRA MEA DAR PE LA SPATE NUMAI EU STIU CATE INDUR.E O PREFACUTA SI CU ASTA AM SPUS TOTUL DESPRE EA.SI PLUS DE ASTA STAU CU EA CU SOCRUL MEU SI CU CUMNATA MEA SI 2 FETE INTR-O CASA.AM IMBATRANIT IN 10 LUNI CAT ALTELE IN 30 DE ANI.MOOOOOOOOOOOOOORRRRR SAU DIVORTEZ.DIN 2 UNA
ILUTAPAULA
Postat pe 8 Ianuarie 2009 20:55
ma incadrez la relatia cu soacra =0 ! nu e o soacra groaznica doar ca dupa ea nu sunt buna pt baietelul ei! am fost mult timp impreuna pana s-o cunosc pe soacra-mea si pana sa ne casatorim! am si locuit impreuna aproape un an inainte sa ne casatorim ( adica eu cu sotul fara parinti) ! toate bune si frumoase! am incercat sa ma inteleg cu ea sa-i cer sfaturi la bucatarie , sa-i duc cadouri la zilele importante ! dar ea considera ca nu sutn suficient de apropiata de ea! oricum dupa casatorie si-a bagat coada si a scornit niste chestii care mi-au stricat relatia cu ea! nu-i interzic sotului meu sa se duca la ea ! chiar ii amintesc sa-i duca si el un cadou de ziua ei! dar nu mai am nici o relatie cu ea! socrul meu in schimb e o bonboana dar e sub papuc!
cineva spunea aici ca nu trebuie sa incercam sa impresioam soacra! asa e! cu cat te straduiesti mai mult cu atat e mai rau! eu nu am cerut nimic de la ea, nu stateam cu ea, sunt o tipa independenta si si cand m-am casatorit cu sotul meu nu mai eram o fatita fara minte! voiam doar sa am o relatie de respect pt. ca e mama sotului meu dar nu se poate! si nu vreau sa concurez cu ea!
kagome_grace
Postat pe 8 Ianuarie 2009 21:56
De la: ursu_livia, la data 2009-01-08 12:07:59Din majoritatea raspunsurilor reese un singur lucru,este multa marlanie,conceptii primitive si mult ,foarte mult marlanism,aproape toate dintre voi ati crescut in violenta,iar educatia voastra lasa mult de dorit.
nu mi-as dori niciodata sa am atata venin in suflet cat aveti voi.Postarea mea a fost un test, ma intereseaza femeile cu orine taraneasca care ,iata,o dovediti,niciodata nu se vor ridica la nivelul unor doamne adevarate.Va mai plageti si va mirati ca dovorturile sunt atat de multe in actuala Romanie in care marlanismul este majoritar.
O zi buna tuturor.

TANTI URSU asta e o tema pentru nurori nu pt soacre comuniste ca tine! nu cred ca iubirea de mama poate fi comparata in vre-un fel cu cea de iubita ! sunt total diferite si nu se exclud una pe alta!asa ca nu ne mai explica despre iubirea de parinti care va ramane mereu alaturi de copii si bla bla bla! si noi femeile avem parinti : si mame si tati! si mama mi-a spus mereu sa fiu alaturi de cel pe care il iubesc indiferent daca ea il place sau nu!voi mamele de baieti de ce nu spuneti la fel?
eu cred ca soacrele ar trebui sa incerce sa se inteleaga cu nurorile pt. ca la batranete nu se stie cum ajung si sigur nu vor fi baietii lor cei care o sa le ingrijeasca! ci nurorile! ( daca merita) si apoi voi soacrele ar tebui sa dati dovada de mai multa maturitate decat noi nurorile pt ca sunteti niste femei trecute prin viata ! unde e intelepciunea voastra?
kagome_grace
Postat pe 8 Ianuarie 2009 22:06
bai fratilor..nush cum le nimeriti voi asa de rele,dar ganditi va k si voi o sa fiti intr o zi si poate kiar soacre de baiat si at sa vedeti voi cum o sa fi ti ..in primul rand eu am avut parte numai de asa zise soacre bune..si kiar ff bune,dar tre sa recunosc insa k mama pt cel care imi va devenii sot va fi o soacra exact asa cum le descriu scritorii in basme sau povesti:))..dar cel putin cea care eu sper sa mi devina soacra e f de treaba si corecta,cand gresesc ma cearta si accept,cand fac ceva bn e mandra de mine..nu face diferente intre mine si baiatul ei,stie sa dea dreptate fara sa tina cont k el e copilul ei, si apreciaza enorm k ii iubesc fiul..nush mai ganditi va k ,in primul rand conteaza si voi cum sunteti si cum va purtati, daca mergeti pe principiul k no sa va placa,ssi k nimic din ceea ce faceti nu e bn,pai asa o sa fie,daca sunte ti prea lingusitoare,asa o sa va si judece,daCA sunte ti prea aspre,la fel ve ti fi tratate...nush nu e asa de greu cum pare sa va face ti iubite de catre soacre..urat cuv:))pt mine e mama lui deocamdata,dar daca va fi intr o zi so numesc altfel se va numii mama.:)
kobramm2003
Postat pe 8 Ianuarie 2009 22:14
Doamna Ursu_Livia,problema de comunicare intre prietenul meu si mama lui nu se datoreaza mie,era existenta dinainte de a ma cunoaste el pe mine.Si de ce sa se simta el vinovat din pricina mea?Aceasta problema exista de multa vreme,iar eu nu am avut nici o legatura cu ea.Ceea ce am incercat eu sa fac este sa-l ajut sa-si inteleaga mama,care se simtea singura dupa moartea sotului si chiar nu avea cu cine sa comunice.Iar in ceea ce priveste parerea dumneavoastra despre ideea de NU IMPOTRIVA PARINTILOR,este total gresita.NU SUNT IMPOTRIVA PARINTILOR,NICI IMPOTRIVA SOCRILOR,ci sunt impotriva persoanelor(in cazul de fata al soacrelor) care isi vira nasul unde nu trebuie.Cum am mai spus,nu-ti da nimeni in cap daca o asculti pe soacra,atata vreme cat se limiteaza la sfaturi si nu la impuneri,atata vreme cat stie sa te respecte ca pe o nora si nu sa te trateze de parca ai fi ''sclava'' fiului ei.Va apreciez pentru faptul ca sunteti o doamna cultivata,respectata etc. iar va felicit ca aveti parte de niste nurori model,dar intrebarea mea este credeti ca nurorile dumneavoastra sunt asa fericite precum spuneti?Oare stiti ce se intampla cu adevarat in casnicia fiilor dumneavoastra sau de fapt stiti ceea ce vi se spune de catre ei?Caci sincer va spun este o diferenta.Iar inca ceva,aveti dreptate nu ne casatorim ca sa fim in razboi cu proprii nostri parinti sa cu parintii sotului.Razboiul apare din cauza unor neintelegeri,din cauza parerilor diferite despre stilul de viata al fiecaruia.Eu una sincer va spun ca nu as putea sa am ca model casnicia mamei mele si nici a soacrei mele,amandoua au avut casnicii grele,fiecare in felul ei.Educatia pe care am primit-o de la parintii mei nu a fost la standarde foarte ridicate(cum se pare ca ati primit-o dumneavoastra)caci asa s-a intamplat,viata nu este usoara,dar au stiut sa ma invete cum sa respect omul,cum sa ma port in societate,cum sa apreciez ceea ce mi se ofera si cum sa ma fac apreciata de catre cei din jur si mai ales cum sa lupt pentru principiile mele fara sa calc peste vietile celor din jur.Nu sunt o impocrita dar nici nu accept sa fiu calcata in picioare.Iar noi fetele astea care suntem aici si ne spunem parerea nu suntem niste taranci si marlance,cum ne-ati numit d-voastra,suntem fete respectiv femei care isi spun punctul de vedere.Iar intr-un final am sa va comunic un singur lucru nu numai noi suntem taranci si d-voastra faceti parte din categoria noastra,caci nu-mi spuneti mie ca nu aveti rude(parinti)tarani.Toti suntem nascuti si crescuti de catre tarani.Eu sunt nascuta la orash si crescuta tot acolo,nu ma consider taranca,dar parintii mei sunt de la tara amandoi.Va rog pe viitor cand mai faceti ''complimente'' de genul acesta mai si ganditi,daca nu vi se pare prea greu sau sa obositi cumva.Va doresc o zi buna>
nightwish_83
Postat pe 9 Ianuarie 2009 02:25
CU DEDICATIE "PENTRU DOAMNA" URSU LIVIA

Buna tuturor fetelor cu soacre si fara soacre. Scriu pentru prima oara pe acest forum si nu as fi scris daca nu ar fi fost aceasta "mare doamna " ursu livia care m-a enervat din cale afara. Asadar, draga "doamna" as dori sa iti spun ca si eu sunt sotie si nora. Si am o soacra cu care nu ma inteleg nici bine nici rau. Stam in aceeasi casa si cu cat isi vede fiecare de treba ei cu atat este mai bine. De multe ori ma cert cu sotul meu pentru ca ii
iau ei(soacrei) apararea pentru ca stiu ca este mai batrana si are alte idei, dar el nu intelege de fiecare data. Eu sunt
mai concilianta pentru ca nu imi plac certurile, prefer sa las de la mine si sa ne intelegem bine decat sa fin pe frontul de lupta tot timpul.
In legatura cu ce ai scris referitor la cum ar trebui sa fie o nora, trebuie sa iti spun cca esti cel putin deplasata (ca sa fiu diplomata in exprimare), ar trebui sa intelegi ca o nora nu trebuie sa ii faca pe plac soacrei ci sotului ei.
In ceea ce priveste parerea ta despre concubinaj...... aici prefer sa nu spun ce gandesc acum pentru ca te-ar durea rau.... Dar eu sunt una din acelea care au trait in concubinaj. Iar acum suntem casatoriti si foarte fericiti si nu am facut rau nimanui si nu sunt nici vreo taranca proasta si nu am nici o educatie data de vreun
tata betiv sau de vreo mama denaturata. Ba din contra sunt un om cu principii morale foarte bine definite am o facultate pe care am terminat- o cu note destul de bune, iar acum am un loc de munca foarte bun.Si nu am pus gheara pe sotul meu. Nu am nici un interes material ba din contra din acest punct de vedere am crescut impreuna.
Si in alta ordine de idei cine iti da tie draga "doamna", dreptul sa judeci pe toata lumea. Vorbesti de credinta si de
moralitare dar nu iti aduci aminte ce a spus Domnul Nostru IIsus Hristos: "CINE SE CREDE FARA DE PACAT SA ARUNCE PRIMUL CU PIATRA". Asa ca nu mai judeca pe altii ca sa nu fi si tu inzecit judecata, ca nu ne-a facut nimeni judecatori peste altii, ca nu stie nimeni ce este in casa omului.
In alta ordine de idei nu toate tarancile sunt asa cum nici toate fetele de la oras nu au cine stie ce moralitate, orice padure are uscaturile ei.Si sa nu uitam un lucru foarte imporatant: CU TOTII NE TRAGEM DIN TARANCI, TOTI AVEM ACEASTA GENA LA ORIGINE.

Postat pe 9 Ianuarie 2009 02:41
doamna livia.ajungeee!smecheria asta k aplicati un test pe acest site nu tine!fiecare are povestea sa,durerile sale si trebuie inteleasa si nu judecata.Intr-un singur lucru vreau sa accentuez:eu m-am casatorit total impotriva parintilor mei,in sensul k nu il suportau pe sotul meu(ptr ca nu il cunosteau indeajuns)iar acum il venereaza!asa k pastrati-va parerile si din bun simt incetati sa mai jigniti fetele k doar vad k incercat sa dati dovada de o buna conduita!ce "exemplu frumos" ne dati prin jigniri!
bagherutza
Postat pe 9 Ianuarie 2009 04:24
Oare kiar suntem asa de proaste incat sa ne imbracam si sa ne purtam cum vrea soacra? Cu ce drept mi-ar face ea observatii? Da' ce? Eu o pun pe ea sa se poarte cum vreau eu?

Sa gatesc si sa fac curat in casa cum vrea ea? Da' ce? Eu merg in casa la ea in inspectie?

Parerea mea este ca faptul ca mi-e soacra nu-i da nici un drept asupra vietii mele. Ea poate doar sa imi spuna parerea ei, respectuos si educat, fara sa incerce sa se impuna ,dar in nici un caz sa ma jigneasca spunandu-mi ca mancarea mea este rea sau ca ma imbrac urat sau ca casa este murdara.

Daca isi formuleaza frazele asa incat sa fie diplomata poate fi respectata din partea noastra(norele) si poate kiar luata in considerare.
caurea_grace
Postat pe 9 Ianuarie 2009 12:47
Ca sa va dau un exemplu pe intelesul dvs dna Livia..Eu inainte de nunta, am mers la pregetiri la biserica, catolica fiind..

Preotul, el insusi, ne-a spus urmatorul lucru: "Copii, voi va lasati familiile si va uniti pentru a forma voi 2 o familie." Apoi ne-a povestit intamplari din ce mai stie el, cazuri cu divergente intre familii: parinti, copiii, soacra, nora, ginere, socru..etc

A spus:" Mama, tata, nu au dreptul sa se bage in noua familie..Ei au cazut pe planul doi in momentul in care te-ai casatorit.Si nici prietenii."Ca recomandare ne-a zis ca "o vizita de 30 min si un telefon de bun simt sunt suficiente si ca cel mai important este sotia/sotul si copii lor".


Ne-a sfatuit ca, in momentul in care cineva, oricine, ne spune un lucru rau despre sot/sotie noi sa mergen prima data la partener si sa intrebam, sa-i acordam acestuia incredere deplina, si eventual sa-i spunem "paratorului", in functie de caz sa-si tina gura acasa si sa nu vb rau despre el/ ea.

Eu cred ca stie preotul ce stie din confesiuni sau de la cei ce merg cu probleme sa-i sfatuiasca si tocmai de aceea ne-a dat sfaturile acestea..ca sa impiedice "soacrele bune" si "prietenii buni" sa strice casnicia.Eu de aici ii multumesc preotului Dominic si sa-i dea D-zeu sanatate ca sa ne indrume mereu pe calea cea dreapta.

PS Nu vreau sa va jignesc dna Livia vreau doar sa va contrazic aducandu-va un argument pt ca, parerea mea, soacra si nimeni altcineva nu are dreptul sa se bage intre cei 2 casatoriti.
caurea_grace
Postat pe 9 Ianuarie 2009 13:07
cred ca te inseli tare
MONYK_ADRIANA
Postat pe 9 Ianuarie 2009 13:53
De la: flururas, la data 2009-01-08 17:18:35
De la: lotus4, la data 2009-01-08 14:58:30Soacra mea a avut o viata grea,a fost cat pe ce sa fie omorata de tatal ei,apoi parinti ei au divortat,ramanan-d cu mama ei.Mama ei fiind la munca ramanea sa ingrijeasca de fratele si surorile ei.La chinuit pe fratele ei,il punea la munca,ii interzicea sa zica ce ii face.Cred ca a avut un soc cu tatal ei
Apoi sa casatorit,fara sa-si iubeasca sotul socrul meu,a facut 5 copii pe sotul meu si alte 4 fete,cumnatele mele.Pe sotul meu la chinuit,nu il ingrijea,era mai mereu pe la bunici si cand se intampla sa-l aiba in casa il batea,il punea la munca.Socrul meu o luase cu alcoolul.Pana la urma s-au despartit,au divortat,sotul meu avand la divotul lor,17 ani,a renuntat la scoala ca sa se angajeje sa le intretina,el mereu a cautat o farama de iubire de la mama lui.A profitat de el impreuna cu surorile lui.
Cand ma cunoscut pe mine el avea 22 de ani.Dar pentru varsta lui este matur.Ne-am casatorit,noi ne-am facut nunta din banii nostri,soacra ne-a facut scandal ca ce ne trebuie nunta ,noi tot am facut-o ,am avut o nunta foarte frumoasa,dar presarata cu susoteli rautacioase si priviri pe sub sprancene.Dupa 2 luni de la nunta mi-a spus ca sant o profitoare ca m-am maritat cu fiul ei sa-i iau banii ,mentionez ca ea nu lucra,iar cumnatele fiind pana in 15 ani.Am discutat cu sotul si am fost de acord sa ne mutam impreuna cu soacra si surorile.A fost groaznic,nici un sampon nu puteam sa-mi iau fara comentarii....apoi am ramas insarcinata ,nu stiu de unde faceau rost de bunataturi si le tot defilau in fata mea stiind ca sant pofticioasa.Le ceream si imi ziceau sa-mi cumpar ca sant cu bani.A urmat o hemoragie la care a urmat iminenta de avort,am fost internata in spital,veneau la mine sa le dau ceva de mancare din ce primeam sau imi cumparam.Am ramas socata,la asa ceva.Sotul era tot mai dezorientat,pana intr-o zi cand a tipat pur si simplu,ca nu mai rezista nu mai poate suporta si l-am intrebat ce doreste sa facem,el a zis sa ne eliberam,sa ne traim viata noastra.M-am bucurat ca gandeste asa,eu nu am vrut sa stric relatia cu mama lui,sa-l indepartez de familie,dar soacra si familia puteau sa ne desparta.La parinti mei nu am putut sta pentru ca mama gandeste ca sotia trebuie sa stea cu sotul si tanara familie deoparte nu cu socri{mare dreptate au}
Am plecat din casa lor,am gasit o chirie ,parca eram in rai,liberi doar noi doi si copilasul din pantec,dupa 3 zile vine soacra la noi cu cumnatele,numai un zambet si cu un buchet de flori pentru mine,ne cereau sa ne intoarcem,ca nu se descurca fara noi.Am refuzat,am dat cartile pe fata,a facut crize ca sotul e un om foarte bun si nu merita sa ma folosesc eu de el si de banii lui.Atunci i-am replicat ca el nu mai este copil,el este tata in devenire,si ca in pantecul meu se afla un copilas,copilul nostru si nepotul ei.A inceput sa planga si sa-mi ceara sa o iert,parca ramase-se pe ganduri.Apoi a plecat.
Ne-a lasat sa ne vedem de familia noastra,am nascut primul copil si pe al doilea,santem fericiti,sotul a gasit de lucru in strainatate si am plecat santem foarte bine.Cumnatele s-au mutat la socrul meu ,trei dintre ele sant majore deja si nu lucreaza si cea mai mica in scoala.Soacra a vandut locuinta de la oras si sta intr-o casa intr-un sat departe de oras in tiganie,si-a luat o masina de cusut si face hainute sa aiba ce manca.
Ne suna mereu si ne cere scuze si spune ca ii pare rau ca nu si-a apreciat copiii cand ia avut langa ea si ca ar da timpul inapoi sa mai poata indrepta ceva.
Eu am sa incerc sa fiu o mama si o soacra buna .
Va doresc numai bine!


Imi pare rau sa citesc toaste astea. Dar in acelasi timp ma bucur.( felicitari pt copilasi)
E adevarat ca experientele din viata noastra ne formeaza, dar asta nu inseamna ca tb sa alegem calea violentei sau a exploatarii umane pt ca si noi am fost exploatati.
Chiar ati remarcat ca de obicei baiatul cel mai mare dintr-o familie fara tata duce greul?




Multumescpentru felicitari!
Asa e ei cad victime.
Am un baietel si o fetita,mult timp am meditat la ce mi sa intamplat,consider ca o mama adevarata isi iubeste nora,ginerele ca pe propriul copil si ii respecta
miky4
Postat pe 9 Ianuarie 2009 15:57
De la: ursu_livia, la data 2009-01-08 10:24:18
De la: alina_manuela, la data 2009-01-08 09:02:49Dv cum va purtati cu soacra sau credeti ca varsta va permite sa dati sfaturi in legatura cu situatii pe care nici nu le-ati trait?


Alina pentru mine soacra mea imi este prietena si mama si sora.sincer o respect si o iubesc asa cum imi iubesc mama.Ei trebuie sa-i multumesc ca sunt o femeie iubita si realizata ca sotie si mama.
pot sa va spun ca am doi baieti,care nu au trait in cincubinaj,au o educatie care i-a aajutat sa gaseasca la randul olor adevarata iubire.sunt casatoeriti isi iubesc si isi respecta sotiile,sotii care au libertatea sa fie bune profesioniste ,dar si adevarate mame si sotii.Si eu ca soacra si cuscra me ale suntem alaturi cu dragoste si prietenie.
Am in schimb prietene a acaroro fii au ajuns niste ratati tocamia datorita imoralitatii unor concubine .
Dupa cum vezi sunt si altfel de femei in Romania,iar eu m-as bucura sa fie majoritare.De obcei "concubinele" si nororile care-si urasc soacra, au origine taraneasca si sunt lipsite de o educatie morala si crestina pe care ar fi trebuit s-o primeasca in familie.
nu va mai iluzionati ceea ce voua vi se pare acum "normal"va dispare in timp pentru ca este in contradictie du principiille fundamentale a le umanitatii.
Daca nu stiti care sunt aceste principii, este foarte grav, dar nu scuzabil.


Si care sunt ma rog aceste principii pe care se pare ca eu le ignor cu desavarsire?Luminati-ma si pe mine, dar mai ales as vrea sa stiu de unde ati tras aceasta concluzie?
Nu stiu cum va permiteti sa veniti aici si sa criticati pe toata lumea, cand habar nu aveti ce situatie traieste fiecare si cine va da dreptul sa judecati si sa criticati pe toata lumea?
Credeti ca semnarea acelui certificat de casatorie sau cununia religioasa ne face mai oameni decat suntem?
Ei bine, uite asa ca sa va scandalizati si mai mult in legatura cu lipsa mea de principii(pt ca asta spuneti in rasp adresat mie personal,desi nu stiu cum ati dedus acest lucru) aflati ca si eu traiesc in concubinaj pt nu am vrut sa ma casatoresc atata timp cat situatia materiala a mea si a partenerului meu nu ne permitea sa facem absolut tot ce ne dorim noi fara interventii sau ajutor din partea nimanui.Si totusi avand in vedere lipsa mea de principii, concubinajul in care traiesc ma inteleg foarte bine cu "soacra" care este o femeie exceptionala, dar cu care totusi am preferat sa nu locuiesc in aceeasi casa niciodata.Asa consider eu ca fiecare trebuie sa-si poata trai viata dupa bunul plac si sa nu depinda nici de parinti nici de socri; sa evitam discutiile care tot timpul apar intre generatii, indiferent cat de bine crescuti si intentionati sunt si unii si altii."Soacra" mea nu a incercat niciodata sa ne conduca viata, eu consider ca pana in acest moment s-a comportat exemplar;dar in cazul in care s-a schimba ar primi ceea ce ar merita.Fiecare are dreptul sa-si traiasca viata cum vrea si sa fie respectat asa cum stie sa respecte pe ceilalti.
Cu toate "lipsurile" mele se pare ca sunt o norocoasa, iar tuturor nurorilor le doresc multa fericire alaturi de familiile lor si nu cautati sa multumiti soacrele,unii oameni nu pot fi multumiti niciodata , asa sunt ei.
alina
Postat pe 9 Ianuarie 2009 16:10
Tot pt D-na Ursu Livia
"Soacra " mea stie ca eu sunt "cocosul" in cuplu si nu are nici o problema cu asta, ba dimpotriva ma incurajaza, realizand probabil felul in care fiulu ei priveste viata, adica mai cu lejeritate ca mai toti barbatii in general.
Nu e oripilata de faptul ca poate fiul ei se afla sub "papucul meu", se bucura ca totul ne merge bine, ca am reusit sa punem la punct totul pt nunta noastra singuri si ca ne-am aranjat viata, tot singuri; si imi recunoaste meritul pt asta.
alina
Postat pe 9 Ianuarie 2009 16:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
viitorul sot este de alta religie 31 De la: kudika168477 29 Aprilie 2012 15:28
Cati dati darul de nunta la cei care au fost deja la nunta voastra? 1 De la: kudika_985696 19 Aprilie 2015 21:53
nu mai exista respect intr-o relatie dupa 7 ani? 38 De la: yo_aletta 31 Martie 2014 15:37
machiajul si iar machiajul.... 96 De la: grace003783 17 Aprilie 2010 00:50
a-pro-pos, ce parere aveti de sexul virtual? 15 De la: miresssssica 22 Aprilie 2010 15:28