Setari Cookie-uri

CINE CUMPARA BUCHETUL MIRESEI SI AL NASEI?

la noi la nunta tot noi am cumparatbuchetele pt mireasa nasa si domnisoarele de onoare dar nu cred ca este vreo regula..
dorys_1985
Postat pe 14 Februarie 2009 08:14

eu sunt aromanca si la noi tot ce tine de flori (lumanari, buchete, flori de pus in piept) le cumpara nasa. Insa cum nasa mea este romanca am mers pe traditia de la romanai, nu o puteam obliga sa plateasca ea tot ce tine de flori, doar pt ca asa este obiceiul la mine.

[/quote]
si la mine in zona e la fel:lumanarile-nasii, voalul-si diadema-nasii, pentru ca se zice chiar ca aduce ghinion daca isi ia voalul singura, mireasa, iar buchtele-mirele, pentru ca el trebuie sa le si dea. Nu vi se pare normal ca mirele, daca da aceste buchete sa le cumpere tot el?Ce-ar mai fi sa imi cumpar singura flori sau nasa sa imi cumpere mie?
ramonagrig
Postat pe 16 Februarie 2009 21:09
De la: Cypcip, la data 2009-02-06 08:54:24Nici eu nu ma pot duce....nimeni nu e obligat cu nimic...si nici eu nu voi cere daca se vor oferi ei e bine daca nu la fel de bine

Tu ai o obsesie cu nu poti obliga; nu a spus nimeni nimic aici de obligat.Sunt niste obiceiuri vechi pe care lumea le respecta in general, daca nasii tai nu se simt poate nu i-ai ales prea bine.
Trebuia sa discutati de la inceput, de cand au acceptat sa fie nasi, exact care sunt obligatiile voastre si ale lor.
alina
Postat pe 18 Februarie 2009 14:02
Eu nu am discutat nimic si nici nu am de gand sa discut ....este vreo problema? Sunt tineri...sunt pe gustul nostru ai cu cine vorbi...ne ajuta cu sfaturi, daca se vor oferi bine daca nu nu....vreau 2 oameni normali fara fite si figuri sa-mi tina lumarile in biserica ii vreau ca oameni langa mine, asta conteaza foarte mult....asa ar fi trebuit sa le zic de la inceput ca vreau si nu stiu cati bani pe masa....tare ar fi bine sa ne alegem nasii nu pt buzunar ci pt suflet...dar mai greu in ziua de azi pentru unii .Stiu si eu obiceiurile foarte bine , dar imi voi cumpara absolut totul si daca se vor oferi atunci o sa ne intelegem cumva. Alina....nu te-am atacat mi-am dat cu parerea si sari la gatul meu why???Te-am deranjat cu ceva?
Cypcip
Postat pe 18 Februarie 2009 14:25
Buna fetelor ma suzati ca ma bag si eu un pic aici in discutie dar rochia cineo cumpara ?????mirele????
cristiana_dana
Postat pe 18 Februarie 2009 14:32
Buna fetelor ma suzati ca ma bag si eu un pic aici in discutie dar rochia cineo cumpara ?????mirele????
cristiana_dana
Postat pe 18 Februarie 2009 14:32
Multam frumos de raspunsuri...asa e, daca se simt bine, daca nu...nu poti sa impui!
flo1980
Postat pe 18 Februarie 2009 18:28
De la: Cypcip, la data 2009-02-18 14:25:00Eu nu am discutat nimic si nici nu am de gand sa discut ....este vreo problema? Sunt tineri...sunt pe gustul nostru ai cu cine vorbi...ne ajuta cu sfaturi, daca se vor oferi bine daca nu nu....vreau 2 oameni normali fara fite si figuri sa-mi tina lumarile in biserica ii vreau ca oameni langa mine, asta conteaza foarte mult....asa ar fi trebuit sa le zic de la inceput ca vreau si nu stiu cati bani pe masa....tare ar fi bine sa ne alegem nasii nu pt buzunar ci pt suflet...dar mai greu in ziua de azi pentru unii .Stiu si eu obiceiurile foarte bine , dar imi voi cumpara absolut totul si daca se vor oferi atunci o sa ne intelegem cumva. Alina....nu te-am atacat mi-am dat cu parerea si sari la gatul meu why???Te-am deranjat cu ceva?


Nu draga mea , imi pare rau daca ti-am dat impresia asta.Iti explic: fiecare face cum vrea, pune pe cine vrea, in ce conditii vrea.Ceea ce am spus este parerea mea si eu nu vad lucrurile ca tine, pt mine nu e ok sa fie doar prezenti si atat, eu consider ca pt ceea ce inseamna nasii moral vorbind se aleg niste persoane care cu siguranta se vor simti fara sa le spui tu; asa este in cazul meu.
Ceea ce m-a deranjat la tine este ca de fiecare data cand isi dadea cineva cu parerea, inclusiv eu, erai mereu cu replica - nu pot sa-i oblig.Ok am priceput zii altceva.
alina
Postat pe 18 Februarie 2009 18:51
hm intrebare noua.... sper sa nu mai sara careva cu gura aici..
cine cumpara rochia de mireasa? din cate stiu eu rochia de mireasa se cumpara de socrii ai mici, adica parintii miresei:P
off topic: daca si aici mai veniti cu: nu pot sa oblig ! pe bune ca sunteti culmea! pana la urma nimeni nu poate obliga pe nimic cu nimic, asa ca chill down Aici s-au pus doar intrebari legat de obicei nu s-au pus intrebari la gen: putem obliga?

pupici
agny
Postat pe 18 Februarie 2009 22:14
Buna miresici..apropo eu sunt tot din Mldova si sincer la noi nasii cumpara doar lumanrile...sa fim seriosi mireasa alege bughetul ei al domnisoarelor chiar daca banii vin d ela ea sau de la mire...Parintii mei au cununat 10 perechi pana acum si la nici un a nu a cumparat bughete si diademe....doar lumanarile.Sa fim serioasa daca eu vreau o nunta ca n povesti si volalul ma costa 30 mil si mai sh ce buchet din flori din Honolulu care mai costa si ala cateva milioane ar fi frustrant s amerg la nasa cu bonul d ecasa sa mi le achite..r zice ce nu si permite si asa imi buseste planurile si imi ia unul mai ieftin:))..
cristiana_dana
Postat pe 19 Februarie 2009 09:32
Buna miresici..apropo eu sunt tot din Mldova si sincer la noi nasii cumpara doar lumanrile...sa fim seriosi mireasa alege bughetul ei al domnisoarelor chiar daca banii vin d ela ea sau de la mire...Parintii mei au cununat 10 perechi pana acum si la nici un a nu a cumparat bughete si diademe....doar lumanarile.Sa fim serioasa daca eu vreau o nunta ca n povesti si volalul ma costa 30 mil si mai sh ce buchet din flori din Honolulu care mai costa si ala cateva milioane ar fi frustrant s amerg la nasa cu bonul d ecasa sa mi le achite..r zice ce nu si permite si asa imi buseste planurile si imi ia unul mai ieftin:))..
cristiana_dana
Postat pe 19 Februarie 2009 09:32
Buna fetelor!
Noi am vb cat de cat cu nasii si am cam hotarat ce anume vor cumpara ei si ce noi.
Ei vor lua:lumanarile,voalul(imi aleg eu,ei il platesc),bijuteriile mele,esarfa ptr dezgatit si "un material"(o rochie,...)tot ptr dezgatit(se zice ca nasii imbraca mireasa care trece din d-ra in d-na),tot ei platesc si biserica,gainile jucate in timpul nuntii,dedicatiile date de formatie nasilor,etc.
Iar noi vom cumpara:cocardele ptr toti invitatii(inclusiv ptr parinti,nasi,mire),buchetele ptr mireasa si nasa,buchetul ala mare de flori care il da mirele miresei lui ,cadoul nasilor(torturile +ceva ptr ei,casa),paharele mirilor si nasilor,noi vom lua si bautura ptr furatul miresei indiferent de ora(se zice ca daca se fura mireasa pana in 12 noaptea tre sa plateasca nasul iar dupa 12 plateste mirele),mai sunt dar nu-mi aduc aminte acuma.
Rochia de mireasa,intradevar se zice ca o cumpara parintii ei,la mine zicea mama ceva......dar sa vada cum va sta cu banii .
Pup si spor la pragatiri!!!
Bulina_grace
Postat pe 19 Februarie 2009 12:37
De la: aaggnnyy, la data 2009-02-18 22:14:18hm intrebare noua.... sper sa nu mai sara careva cu gura aici..
cine cumpara rochia de mireasa? din cate stiu eu rochia de mireasa se cumpara de socrii ai mici, adica parintii miresei:P
off topic: daca si aici mai veniti cu: nu pot sa oblig ! pe bune ca sunteti culmea! pana la urma nimeni nu poate obliga pe nimic cu nimic, asa ca chill down Aici s-au pus doar intrebari legat de obicei nu s-au pus intrebari la gen: putem obliga?

pupici

Rochia miresei o cumpara soacra MARE, in fine familia mirelui; si cam tot ce poarta mireasa, in afara de voal si diadema pe care le cumpara nasa.Mireasa nu isi cumpara nimic (automat nici familia ei) din ce tine de tinuta ei; daca e sa o luam dupa superstitii nici nu e bine ca mireasa sa cumpere...ce am spus mai sus.
Mie soacra mi-a zis sa-mi iau ce vreau si ii spun....
Acuma fiecare face cum vrea si cum poate.
alina
Postat pe 19 Februarie 2009 13:31
Soacra mare cumpara tinuta miresei??? Doamne Sfinte ....asta chiar nu am mai auzit-o sincer EU SUNT DIN MOLDOVA SI AICI NU E ASA .....VREAU SA INCERC SA-TI EXPLIC CA ACESTE OBICEIURI SUNT DE LA ZONA LA ZONA....SI AICI NASA NU CUMPARA NICI VOAL NICI CORONITA CI DOAR LUMARILE SI PLATESTE BISERICA ....DA M-AS DUCE LA SOACRA SA-MI CUMPERE ROCHIA ...glumesc......din ce zona a tarii esti?
Cypcip
Postat pe 19 Februarie 2009 15:16
Faza cu soacra n am ami auzit o:)) ...noua parintii ne au zis ca ei vor sa faca nunta doar rochia si costumul mirelui sa ni le luam singurei... stie ea ce stie...o bagam in datorii....
cristiana_dana
Postat pe 19 Februarie 2009 15:21
Si apropo de dezgatit eu am stabilit ca nu voi purta voal si nici nu voi fi dezgatita ....Nu suport obiceiul asta ma scoate din minti..plus ca la domisoare oricum voi arunca buchetul ce rost are s ai dau si voalul..Plus ca o data o sa fiu mireasa si vreau sa fiu pana dimineata ..femeie sau gospodina sau cum so mai numi o s afiu toata viata as aca sa ma lase in pace ca nu ma dezgatesc
cristiana_dana
Postat pe 19 Februarie 2009 15:24
De la: Cypcip, la data 2009-02-19 15:16:19Soacra mare cumpara tinuta miresei??? Doamne Sfinte ....asta chiar nu am mai auzit-o sincer EU SUNT DIN MOLDOVA SI AICI NU E ASA .....VREAU SA INCERC SA-TI EXPLIC CA ACESTE OBICEIURI SUNT DE LA ZONA LA ZONA....SI AICI NASA NU CUMPARA NICI VOAL NICI CORONITA CI DOAR LUMARILE SI PLATESTE BISERICA ....DA M-AS DUCE LA SOACRA SA-MI CUMPERE ROCHIA ...glumesc......din ce zona a tarii esti?

Daca te uitai ... sunt din Craiova si nu ma-m dus la soacra mea sa-mi cumpere rochia, mi-am cumparat-o singura si a mi-a zis ca e obligatia ei sa-mi cumpere rochia , pantofii....ce imbrac, ca mireasa
Si inca ceva ca poate nu am fost suficient de clara, eu nu am cerut nimanui sa-mi cumpere nimic pt nunta, am hotarat sa o facem cand ne permitem noi sa suportam toate cheltuielile si ne permitem.
Soacra mea a zis ca ea asa stie si asa vrea sa faca, la fel si nasii nostrii asa ca nu am cerut nimic(cu atat mai putin poate fi vorba de obligat).
Asa este obiceiul in zona noastra, nunta o fac socrii mari; dar dupa cum spuneam daca au placerea..., daca nu ar fi avut-o oricum ne faceam singuri asa cum voiam si cu tot ce voiam.
alina
Postat pe 19 Februarie 2009 15:30
De la: cristiana_dana, la data 2009-02-19 15:24:00Si apropo de dezgatit eu am stabilit ca nu voi purta voal si nici nu voi fi dezgatita ....Nu suport obiceiul asta ma scoate din minti..plus ca la domisoare oricum voi arunca buchetul ce rost are s ai dau si voalul..Plus ca o data o sa fiu mireasa si vreau sa fiu pana dimineata ..femeie sau gospodina sau cum so mai numi o s afiu toata viata as aca sa ma lase in pace ca nu ma dezgatesc

F bine ca faci cum iti place; o sg chestie- voalulu nu il dai, e doar un obicei sa il poarte in timpul "perinitei" daca la voi se joaca asta dupa dezvelit si atat ti-l da inapoi, daca de asta iti faceai probleme.
alina
Postat pe 19 Februarie 2009 15:32
in zona noastra il cumpara mirele .
mihaelaonu
Postat pe 19 Februarie 2009 15:34
De la: cristiana_dana, la data 2009-02-18 14:32:56Buna fetelor ma suzati ca ma bag si eu un pic aici in discutie dar rochia cineo cumpara ?????mirele????

daca vrei o rochie pe placul tau si iti doresti sa-i faci o surpriza sotului atunci cumapar-o tu. am inteles ca mirele trebuie sa cumpere pantofii miresei si invers nimic mai mult .
mihaelaonu
Postat pe 19 Februarie 2009 15:39
Merci mult de raspuns:*:*:*
cristiana_dana
Postat pe 19 Februarie 2009 15:42
La noi e o chestie ceva d egenu ca sunt dezgatiti mirii : li se ia floare si voalul si se pun la un cuplu care urmeaza sa se casatoreasca... eu nu sunt deacord..fiecare sa fie mireasa a nunta ei..
cristiana_dana
Postat pe 19 Februarie 2009 15:44
De la: alina_manuela, la data 2009-02-19 15:30:19
De la: Cypcip, la data 2009-02-19 15:16:19Soacra mare cumpara tinuta miresei??? Doamne Sfinte ....asta chiar nu am mai auzit-o sincer EU SUNT DIN MOLDOVA SI AICI NU E ASA .....VREAU SA INCERC SA-TI EXPLIC CA ACESTE OBICEIURI SUNT DE LA ZONA LA ZONA....SI AICI NASA NU CUMPARA NICI VOAL NICI CORONITA CI DOAR LUMARILE SI PLATESTE BISERICA ....DA M-AS DUCE LA SOACRA SA-MI CUMPERE ROCHIA ...glumesc......din ce zona a tarii esti?

Daca te uitai ... sunt din Craiova si nu ma-m dus la soacra mea sa-mi cumpere rochia, mi-am cumparat-o singura si a mi-a zis ca e obligatia ei sa-mi cumpere rochia , pantofii....ce imbrac, ca mireasa
Si inca ceva ca poate nu am fost suficient de clara, eu nu am cerut nimanui sa-mi cumpere nimic pt nunta, am hotarat sa o facem cand ne permitem noi sa suportam toate cheltuielile si ne permitem.
Soacra mea a zis ca ea asa stie si asa vrea sa faca, la fel si nasii nostrii asa ca nu am cerut nimic(cu atat mai putin poate fi vorba de obligat).
Asa este obiceiul in zona noastra, nunta o fac socrii mari; dar dupa cum spuneam daca au placerea..., daca nu ar fi avut-o oricum ne faceam singuri asa cum voiam si cu tot ce voiam.


Am intrebat de curiozitate ...te aprinzi prea repede si chiar am ras la faza cu soacra ....da ma rog....ce te superi asa din orice? Tu te-ai aprins prima...si te-ai suparat ...nu vrei sa terminam ....ca suntem din zone geografice diferite si nu are rost.....
Cypcip
Postat pe 19 Februarie 2009 16:21
De la: Cypcip, la data 2009-02-03 15:31:48Din cate stiu eu mireasa isi cumpara buchetul(in cazul meu va fi doar un buchet, si-l vom cumpara noi )buchetul pt nasa tot mireasa, iar lumanarile sunt platite de nasi, asa ar fi normal dar nu e regula!Da cine cumpara voalul? Ca in unele parti il cumpara mireasa ...in alte parti nasii...


Daca oricum faci cum vrei tu, adik iti cumperi tu tot, de ce intrebi cum se face, pt ce iti trebuie sa stii?Si cand raspunsurile nu iti sunt pe plac incepi sa te contrazici cu toata lumea.
alina
Postat pe 20 Februarie 2009 13:02
FETELOR ADEVARATELE TRADITII SUNT URMATOARELE

1.SOACRA MARE cumpara rochia miresei.Nu neap. fizic, ii da bani sa si-o cumpere, i-o deconteaza sau cum vreti voi sa mai spuneti!

2.NASA cumpara voalul si diadema!

3.NASII platesc biserica, lumanarile si dc mireasa este furata pana in 12 noaptea tot nasul plateste.

4.MIRELE cumpara buchetul miresei si al nasei

5.SOCRII MARI suporta celtuielile nuntii iar SOCRII MICI vin cu zestrea.Aici depinde, fie cumpara mobila, fie dau avansul ptr un apartament, fie le ia masina, etc.

Restul sunt relative, difera de la zona la zona si foarte multe dintre ele nu mai sunt respectate. Ce-i drept si vremurile s-au schimbat. Asadar in prezent fiecare face cum vrea, cum poate si cum ii place.

O zi frumoasa
iulik_flore
Postat pe 20 Februarie 2009 14:20
Nu stiu de ce va intereseaza toate astea. Dati-le incolo de traditii. E nunta voastra si e normal ca voi sa investiti in ea. Cumparati-va voi toate cele necesare si nu asteptai de la altii, indiferent cine ar fi ei.
fantome
Postat pe 20 Februarie 2009 15:17
De la: alina_manuela, la data 2009-02-20 13:02:05
De la: Cypcip, la data 2009-02-03 15:31:48Din cate stiu eu mireasa isi cumpara buchetul(in cazul meu va fi doar un buchet, si-l vom cumpara noi )buchetul pt nasa tot mireasa, iar lumanarile sunt platite de nasi, asa ar fi normal dar nu e regula!Da cine cumpara voalul? Ca in unele parti il cumpara mireasa ...in alte parti nasii...


Daca oricum faci cum vrei tu, adik iti cumperi tu tot, de ce intrebi cum se face, pt ce iti trebuie sa stii?Si cand raspunsurile nu iti sunt pe plac incepi sa te contrazici cu toata lumea.


Eu cred ca ai o problema cu mine nu m-am contrazis cu nimeni....e doar o DISCUTIE!!!!!!! IN CAZUL IN CARE NU AI CITIT MAI SUNT FETE DIN MOLDOVA CARE AU ZIS ACELASI LUCRU CA SI MINE DAR CE TI-AI ZIS TU ...MA ROG...LAS-O BALTA TI-AM SUGERAT SA O TERMINI SI SA NU TE MAI IEI DE MINE DAR DEGEABA....
Cypcip
Postat pe 20 Februarie 2009 16:00
De la: fantome, la data 2009-02-20 15:17:22Nu stiu de ce va intereseaza toate astea. Dati-le incolo de traditii. E nunta voastra si e normal ca voi sa investiti in ea. Cumparati-va voi toate cele necesare si nu asteptai de la altii, indiferent cine ar fi ei.


Asa e fantome....dar putini sunt capabili sa inteleaga asta , si eu mi-am ales nasii tot dupa suflet .... dar putini mai procedeaza asa in ziua de azi...
Cypcip
Postat pe 20 Februarie 2009 16:04
sunt si eu noua pe aici.
voi fi nasa in iulie 2009.
cand am fost eu mireasa in (2006) nasa a cumparat lumanarile, a platit la biserica( unde a fost o suma modica fiind nunta la tara), a cumparat esarfa, oglinda si spray.darul la masa cat au putut, fiind fara pretentii, iar noi le-am luat un cadou care a costat cam jumatate din darul lor si o pernita .ei nu au vrut cadou, dar am insistat eu si le-am luat ceva ce le trebuia.
cand voi cununa eu nu vreau absolut nimic de la ei, cumpar lumanarile, platesc la biserica si la masa cat pot .
oricum si cheltuielile nasilor sunt destul de mari .

ncamelia
Postat pe 26 Februarie 2009 09:47
asa este sa fii nas in zilele noastre, nu mai este chiar asa usor iar in unele cazurui inseamna un sacrificiu
iulik_flore
Postat pe 27 Februarie 2009 11:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buchetul miresei 17 De la: cristinne83 30 Octombrie 2011 13:16
fetelor va recomand cei mai sooper fotografi existenti!!!! 22 De la: alcmenea 15 Iulie 2016 11:41
VINE BARZA 25 De la: cj25har 11 Iulie 2010 12:40
Machiaj de mireasa 1 De la: kudika378665 25 Martie 2011 11:41
Cedez sala restaurant safir cluj-napoca 6 De la: yoyo_floricica 28 Ianuarie 2019 00:14